Weerkundige Waarnemingen te Helder, Afloop der Openbare Verpachting Afloop dér Veiling- SCHAGER MARKT van HEDEN- zijn gekleurde lantaarns op alle punten van het leger gereed gemaakt, die, zoodra de vijand des avonds of des nachts nadert, zullen geheschen worden en door de kleur de rigting aangeven vanwaar hij komt opdagen. Merkwaardig is de wijze, waarop de photographie uitstekende diensten heeft bewezen aan de duivenpost, die naast de ballondienst in den jongsten tijd in Frankrijk op groote schaal in praktijk is gebragt. De dépêches worden in zeer lijn schrift op een kolossaal vel papier geschreven en zoodra het blad vol is, brengt de photographie het over op een microscopische proef, die dan met meer anderen in een pennenschacht wordt verborgen, welke men onder den vleugel van de duif steekt. Zie hier den hoofdzakelijken inhoud van een artikel m h'et Journal Officiel«Verscheidene dagbladen leggen der regering eene weifelende staatkunde te last. Het programma der regering is eenvoudig dit: de invasie te bevechten totdat zij teruggedrongen zal zijn, hetzij door geweld, hetzij door eene eervolle schikking. Dit programma zal het programma der regering blijven, ook al bleef Parijs alleen weerstand bieden; maar, niettegenstaande de wissel valligheden der fortuin, openbaart zich dagelijks de krachts inspanning der provinciën. Wij ontveinzen ons het hagchelijke der stelling niet, maar zulks legt ons de verpligting op om standvastig te strijden. Parijs wint in aanzien, te midden der beproeving. Parijs werpt met afschuw het denkbeeld eener capitulatie van zich. De regering koestert de vaste hoop te zullen overwinnen." In de uitvoerige berigten, laatstelijk per luchtballon uit Parijs ontvangen, leest men de volgende voordragt van den opperbevelhebber der nationale garde, van 16 December, die door den generaal Trochu goedgekeurd is. «Het 200ste bataillon nationale garde is heden uit Parijs getrokken om de voorposten te Créteil te gaan bezetten. Nu ontvang ik van den in Vincennes bevelvoerenden ge neraal de volgende depêche: «De aanvoerder van het 200ste bataillon ligt dronken. «Minstens de helft zijner manschappen zijn insgelijks be- »schonken. Met hen is de goede gang der dienst onmogelijk «te verzekeren; zij moeten op hunne posten vervangen worden. «Zoo is de nationale garde een bron te meer van ver- z/moeijenis en gevaar." Op grond dezer dépêche wordt de afzetting van den bevelhebber van het 200ste bataillon door hem voorgedragen." Nadere berigten omtrent de treurige gebeurtenissen die te Lijon hebben plaats gehad, doen zien dat het voor namelijk de nederlaag bij Nuits is geweest, hierbij werden twee prachtige marschlegioenen, hoofdzakelijk uit inwoners der stad zamengesteld, bijna geheel vernietigd die ze heeft veroorzaakt. Slechtgezinde personen trokken van de ontevreden stemming van een deel der bevolking partij. Een der altijd revolutionaire clubs (Croix Kousse) zette eene demonstratie op touw, waarvan roode vlaggen en vrouwen in het zwart, het meest in het oogloopende gedeelte uitmaakten. Het plan was natuurlijk om op het stadhuis de commune te proclameren. Daar er evenwel niet genoeg gewapende mannen aan de demonstratie wilden deelnemen, begaf men zich naar het huis van een bataillons-chef der nationale garde, zekeren heer Arnaud, en wist hem onder een of ander voorwendsel mede te troonen naar het lokaal waar de club vergadert. Daar gekomen, werd hij gesommeerd zijn bataillon op te roepen en het aan te voeren tegen het stadhuis. Toen hij weigerde, sleepten eenige opgewonden vrouwen hem buiten de zaal en op de straat, waar eenige gewapende personen zich van hem meester maakten en hem onder anderen een bajonnetsteek aan het voorhoofd toe- bragten. Arnaud, zijn leven bedreigd achtende, trok zijn revolver en schoot tweemalen zonder evenwel iemand te treffen, maar het volk maakte zich oogenblikkelijk van hem meester, trok hem weêr in de zaal, en binnen weinige minuten was er door het gespuis een krijgsraad benoemd door dezen een vonn.s geveld en Arnaud gefusilleerd. De executie had plaats ten één ure des middags en werd vol trokken door ongeveer 15 personen, die geëscorteerd werden door ongeveer een dertigtal Megaeren met roode vlaggen. Arnaud stierf met de kreetLeve de RepubliekHij was na het eerste salvo nog niet dood, en een jongen van 15 jaren heeft hem toen afgemaakt met een karabijn. De zaak heeft te Lyon groote opgewondenheid teweeg- gebragt; algemeen is men verontwaardigd over deze moord scène, en Arnaud is met groote pracht ten grave gebragt. De geheele nationale garde nam deel aan de plegtigheid. Vrouw en kinderen van den ongelukkige zullen op stads kosten worden onderhouden. Zeventien personen, waaronder zes vrouwen, zijn reeds gearresteerd. Men meent dat een en ander spoedig tengevolge zal hebben, dat de roode vlag van het Lyonsche stadhuis verdwijnt. Die vlag is nu het symbool geworden van bloed en moord. Engeland. De bladen hebben wel gelijk gehad, toen zij voorspelden dat de Britsche regering weinig dank zou inoogsten voor hare edelmoedigheid jegens de gevangen Fenians. Die misdadigers (moordenaars en brandstichters van de ergste soort doch onder den dekmantel van rebellie en die, gelijk de Pall Mali Gazette het uitdrukte, met vreugde gansch Londen tot een puinhoop zouden hebben verkeerd) zien zich, na een betrekkelijk korte kerkerschap, hun welverdiende straf kwijtgescholden enkel onder beding, dat zij het Britsche grondgebied zullen verlaten en daarop niet terug zullen keeren. Wat doen nu de Iersche «nationale" organen? Prijzen zij den heer Gladstone? Danken zij hem? O neen! Het eenige wat zij doen, is, schimpen op de regering, wijl deze het wagen durfde de «leden der broederschap" ooit achter slot te zetten. Een der meest gemagtigde dier organen, de Weekly News, wil het vonnis tot verbanning der schuldigen zien inge trokken; zij eischt «onvoorwaardelijke vergiffenis;» want zegt zij halve concessiën zullen in Ierland geen vrucht dragen. De Times behelst het volgende: «Dagbladen uit Natal melden, dat de heer Arthur Walker Jun., die in de genoemde kolonie in het begin van October was aange komen, verklaart, dat hij, toen hij Leydenburg, in de Transvaalsche Republiek, verliet, van den heer George P. Moodie, die juist van Delagoa-baai terugkwam, vernomen had, dat dr. Livingstone, naar berigten van daar inhielden, te Mozambique was, en eene scheepsgelegenheid naar Engeland afwachtte." Twee verschillende correspondenten van de Daily Telegraph schrijven over den toestand van Parijs, hetgeen zij van ooggetuigen vernomen hebben. Volgens hen was er nog van alles overvloed, behalve versch rund- en schapenvleesch, gevogelte, eijeren en visch. Aan den gezouten visch is men naauwelijks begonnen, paardenvleesch is er nog voor twee maanden, brood en wijn voor vier maanden genoeg. De Parijzenaars beweren, dat het Loire- leger hun de grootst mogelijke dienst bewijst, als het een groot gedeelte der Duitschers bezig houdt. Zij hopen met het insluitingsleger zeiven klaar te komen. De uitval van Ducrot heeft hun doen zien, dat de insluitings-liniën door gebroken kunnen worden. De geregelde troepen, of, zoo als men zegt, «het leger te velde", bestaan uit 200,000 man, door een uitstekenden geest bezield, goed gevoed en naar den strijd hakend. Uit Bordeaux wordt aan de Telegraph geschreven, dat Garibaldi weldra zijn kommando zal nederleggen. Zijn haat tegen de priesters heeft de regering in menige moeije- lijkheid gebragt en onder zijne benden zoekt allerlei schuim van volk een toevlugt. Dnitscliland. D^ oudste soldaat in het Pruissische leger, veld maarschalk graaf von Wrangel, vierde dezer dagen zijn diamanten bruiloft. Den 26sten December 1810 huwde hij toen_ nog baron als tweede luitenant met freule v. Bulow. Naar verzekert wordt is men te Keulen op het spoor gekomen van een uitgestrekte zamenzwering tusschen de Fransche krijgsgevangenen. Men meent te weten, dat de geïnterneerden aldaar in verbinding met die te Wesel en te Coblentz reeds geweren, revolvers en sabels in vrij groot aantal onder zich hadden. Het plan was om allen gezamenlijk op den lsten Kerstdag los te breken en zich later te vereenigen. Daar er alleen te Keulen ruim 20,000 Franschen zijn en te Wesel en Coblentz nog oneindig meer, kan men nagaan hoe groot het gevaar is geweest, vooral als men bedenkt dat er vóór Zaturdag nog niets van uit gelekt was. Aan verraad van een der betrokkenen schijnt de ontdekking van dit complot te moeten worden toe geschreven. Dr. J. Jacoby, de bekende Koningsberger, die wegens zijn redevoering tegen de annexatie van Elzas en Lotha ringen is gevangen genomen, later is losgelaten, maar te Berlijn als te democratisch niet herkozen werd, heeft een brief gezonden aan een democratische vereeniging te Weenen, waarin hij o. a. zegt: «Zoo troosteloos als onze staatkundige toestanden ook zijn, wij willen, vast vertrouwend op den zegepraal der waarheid, niet moede worden aan de verwezenlijking van onze beginselen te arbeiden. De geschie denis leert, dat, waar regt en vrijheid van den burger geminacht worden, gelukkige veldslagen en oorlogsroem slechts verguld ongeluk zijn. Ook in ons volk zal dit bewustzijn oprijzen en een in vrijheid vereenigd republi- keinsch Duitschland de welligt late, maar zekere vrucht zijn van dit bewustzijn.» LAATSTE BEBIGTE3T. Luik, 27 Dec. Het Journal de Liège behelst het volgende van gisteren gedagteekende berigt uit het Belgische dorp Couvin: 15,000 Pruissen zijn met 80 stukken geschut voor Mézières aangekomen. Een bombardement is aan staande. Herhaaldelijk hebben er tusschen Pruissen en franc-tireurs gevechten plaats. Mans, 26 Dec. Chanzy heeft bij den Pruissischen kommandant te Vendöme geprotesteerd tegen de baldadig heden, die door de Pruissen te Saint Calais zijn gepleegd, niettegenstaande de goede behandeling die de Duitsche gevangenen ondervinden. Voeg daarbij (zoo wordt in het protest gezegd) de gratuite beleediging van te beweren, dat wij overwonnen zouden zijn. Dat is geheel bezijden de waarheid. Sedert den 4den hebben wij den vijand in nederlaag gehouden. En wij zullen door blijven strijden tot aan het uiterste toe, welke opoffering het ons ook moge kosten. En dit te meer, daar we geene eerlijke vijanden bestrijden, maar plunderende horden, die eene natie, welke hare eer en onafhankelijkheid wil bewaren, tot schande willen maken. De edelmoedigheid, waarmede wij de gevangenen behandelen, beantwoordt gij met hoon, brand en plundering. Dit protest geschiedt uit naam van menschelijkbeid en volkenregt, die gij met voeten treedt. Londen, 27 Dec. Aan de Times wordt, onder dagteekening van gisteren, uit Havre getelegrafeerd«De Pruissen hebben bij Duclair zes Engelsche schepen doen zinken, ten einde de scheepvaart op de Seine af te sluiten. Zij hebben op de bemanning geschoten, haar van alles beroofd en op den grond doen slapen. De schepen hadden eene Pruis sische vergunning om steenkolen te lossen. Londen, 28 Dec. De Engelsche bladen zeggen, dat generaal Trochu het fort Mont Valérien proviandeert, alsof hij voornemens ware zich daarin en in het versterkt kamp aan den voet van die hoogte terug te trekken, als Parijs mogt capituleren. Londen, 28 Dec. Uit Havre is de volgende officiëele mededeeling ontvangen«De geheele linker-oever der Seine is door de Franschen ontruimd. Eene vrij aanzienlijke Pruissische krijgsmagt bevindt zich te Yvetot.» Berlijn, 28 Dec. Versailles, 28 Dec. Sinds den 27sten wordt de Mont-Avron onophoudelijk beschoten. De ver liezen zijn onbeduidend. Berlijn, 28 Dec. De Provinzial-Correspondenz schrijft met opzigt tot de beschieting van Mont-Avron het volgende: «Het geldt daarbij nog niet het bombardement der hoofdstad, en zelfs nog niet een onmiddellijk bombardement der forten, maar wel een krachtdadige inleiding tot die gebeur tenis. Is Mont-Avron eens ingenomen, dan zullen daardoor niet slechts de operatiën tegen de naastbijgelegen forten metterdaad gemakkelijker, maar zal ook het bombarderen der nabij gelegen wijken der hoofdstad mogelijk gemaakt worden. De groote taak zal te zekerder worden volvoerd, naarmate de belegerende armee te minder aanvallen in den rug te duchten zal hebben." Dresden, 27 Dec. In het Dresdener Journal leest men: «Volgens een van den bevelvoerder van het Saksische leger korps ontvangen telegrafisch berigt, heeft heden de beschieting van den Mont-Avron (de versterkte hoogte ten oosten van het fort Rosny, waarop een gedeelte van het leger van den generaal Ducrot gekampeerd is) een aanvang genomen. Bordeaux, 26 Dec. Eene groote revue werd gehouden over 15 a 20,000 man nationale garde. Crémieux hield daarbij eene toespraak, waarin hij zeide dat het gouvernement vast besloten had alle geweld en reactie te weerstaan. Alleen de republiek kan Frankrijk redden en zal het redden. De nationale garden en de menigte toonden groote geest drift en riepen: Leve de republiek' De officieren zwoeren de republiek te zullen verdedigen. (Landskeet). t* O a 8 o E E Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.I proeent. Toestand ran de see. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 ono. 0.5k. 759.08 - 0.83 -2.0 - 5.5 0.83 Vlak. 29 8 ono. 0.5« 762.60 f 2.68 -5.4 - 7.8 0.93 n 29 12 ono. 0.3, 762.89 f 2.97 -3.7 - 7.1 0.91 H Weersgesteldheid: 28Dec. 12 u. Bewolkt, vorst, goedweer. 29Dec. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, vorst. 29Dec. 12 u. Helder, vorst, mooiweer. Gevroren dikte van 27 op 28 Dec. 33 millimeters. 28 29 38 De der binnengekomen schepen, enz. blijft tot het volgend Er was slechts een vaartuig te vermelden. van eenige perceelen land, voor 4 jaren, in de gemeente Helder, gehouden den 28 en 29 December 1870, ten overstaan van den Notaris B. WERENDLIJN SMIT. 1. Weiland, groot 96 aren 90 centiaren. Pachter de heer C. Boon voor f 190 per jaar. 2. Weiland, groot 1 heet. 1 are 30 centiaren. Niet gegund. 3. Weiland, groot 40 aren 60 centiaren. Niet gegund. 4. Weiland, groot 87 aren 70 centiaren. -Niet gegund. 5. Weiland, groot 1 heet. 13 aren 58 centiaren. Pachter de heer C. Zijm voor f 145 per jaar. 6. Weiland, groot 65 aren. Pachter de heer J. Slijkerman voor f 70 per jaar. 7. Weiland, groot 70 aren 80 centiaren. Pachter de heer J. Slijkerman voor f 61 per jaar. 8. Weiland, groot 1 heet. 42 aren 70 centiaren. Pachter de heer A. Bruin voor f 126 per jaar. 9. Bouwland, groot 14 aren. Pachter de heer W. Zeeman, voor f 15 per jaar. Pachter de heer S. I. Pachter de heer Weiland, groot 66 aren 26 centiaren. Makelaar voor f 72.50 per jaar. Weiland, groot 1 heet. 2 aren 20 centiaren. J. Wzn. Visser voor f 134.50 per jaar. Weiland, groot 1 heet. 2 aren. Pachter de heer D. Makelaar voor f 150 per jaar. Weiland, groot 2 heet. 15 aren 20 centiaren. Pachter de heer .1. Vader voor f 300 per jaar. Weiland, groot 1 heet. 29 aren 80 centiaren. Pachter de heer V. Hoogendijk voor f 90 per jaar. Weiland, groot 1 heet. 79 aren 30 centiaren. Pachter de heer V. Hoogendijk voor f 112.50 per jaar. Land, groot 25 aren 70 centiaren. Pachter de heer C. Zijm, voor f 63.50 per jaar. Weiland, groot 1 heet. 38 aren 90 centiaren. Pachter de heer H. B. van Steenbergen voor f 69 per jaar. Weiland, groot 77 aren. Pachter de heer L. Tjittes, voor f 122 per jaar. Weiland, groot 77 aren. Pachter de heer J. Smit, voor f 90 per jaar. Weiland, groot 97 aren 50 centiaren. Pachter de heer J. Smit voor f 187.50 per jaar. van Onroerende Goederen in het Oostdeel van den Anna Paulowna Polder, gehouden 9 8 December 1870, in het logement Veer- burg te Anna Paulowna, ten overstaan van de Notarissen SLOOS te Winkel en WERENDLIJN SMIT te Helder, en 2. Arbeiderswoning met 5 H. 25 A. 80 C. Bouw- en Weiland, aan denheerC. Blauboer Jbsz. voor f 7391. 3. Opgehouden. 4. Bouwland groot 2 H. 47 A. 50 0., kooper de heer J. Kooijman voor - 3088.80 5. 6, 7 en 8. Bouw- en Weiland, zamen groot 9 PI. 98 A. 30 C., kooper dezelfde, voor - 15498. 2. 4. 6. 7. 10. 11. No. 1 Te zamen f25977.80 14 450 Paarden f 30 Veulens - Stieren Ossen - Gelde-Koeijen -150 Kalf-Koeijen Vaarzen - 85 Gras-Kalveren - Nucht.Kalveren- 7 VetteRammen MagereSchapen - 15 Vette Schapen - 20 Overhouders - 16 a 50 a a a a214 a a 95 a a 16 a a 21 a 25 a 24 Bokk. en Geiten f a 15 Magere Varkens- 10 a 15 a a 16 Biggen 10 Konijnen 25 Kippen 250 Eenden Duiven Ganzen Zwanen Boter per kop Kaas perK.G. e. 25 - 30 - 60 7 60 50 85 - 92t» - 30 a42$ Kip-Èijeren per 100 -500 a700 Eend-Eijeren - a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3