1871. N°. 1. Zondag 1 Januarij. 29 Jaargang. Het jaar 1870 Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. HELDERS!HE EN NIEUWEDIEPER C0UEA5JT. „W ij huldigen het goed e." iiimewaMMe—mma» Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 [regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 11 Jan. vertrekt van hier de Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 13 Jan. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. Zondag den 15 Jan. vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per laatsten trein. is gereed zijn loopkring te besluiten en plaats te maken voor zijn opvolger. Is bet altijd een hoogst belangrijk tijdstip te achten, als we na een tijdsverloop van 365 dagen eens even rust nemen om het pas afgelegde gedeelte van onzen levensweg te overzien en het daarin gebeurde te overpeinzen, op dezen oudejaarsavond bestaat daartoe voorzeker meer dan ooit overvloedige aanleiding. Welk een belangwekkend jaar ligt daar thans achter onsWie had in den aanvang de gebeurtenissen durven voorspellen, die daarin hebben plaats gegrepen? Wie had, nu twaalf maanden geleden, darren verzekeren, dat wij heden zulk een ervaring zouden hebben opgedaan? Ja, er bestond eenige spanning tusschen de regeringen van Frankrijk en Duitschland; ja, er was in eerstgenoemd rijk eene repu- blikeinsche partij aanwezig, maar niemand kon voorzien, dat uit die schijnbaar weinig beteekenende verschijnselen de feiten zouden geboren worden, die wij hebben aanschouwd. Bij den terugblik over het wegstervend jaar herinneren we ons hoe de verschrikkelijke tijding: er is een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland uitgebroken, als een schrille kreet ons in de ooren klonk; hoe al spoedig de vreeielijke worstelingen tusschen de legers der heide mogendheden plaats grepen en duizenden slagtoffers eischten hoe Napoleon III, naar wien sedert 20 jaren niet slechts Frankrijk, maar geheel Europa als tot een magtige boven de magtigen opzag, van kroon en scepter beroofd, in 's vijand» handen viel, terwijl terstond daarop de Keizer lijke regering voor de republiek plaats maakte; we zagen eindelijk hoe Straatsburg, Metz en verscheidene andere Fransche steden en vestingen in handen der Duitschers overgingen, Parijs belegerd, Duitschland tot één Bond vereenigd, Koning Wilhelm tot Keizer verheven. Wij zouden thans kunnen voortgaau met onze herinne ringen aan de vele belangrijke gebeurtenissen van 't jaar 1870, we zouden voor onze aandacht kunnen brengen het gebeurde te Home, te Madrid; de opofferende liefde der vereeniging 't Roode Kruis en zoovele andere feiten, die dit jaar ons te aanschouwen gaf. Maar we meenen, dat de groote overvloed van stofj uit eene beschouwing van 't verloopen jaar geboren, beter in een of meer onzer volgende nummers, in den vorm van een hoofdartikel, kan worden behaudeld. Voor ditmaal een heil- en zegenwensch bij de intrede van het jaar 1871. Dit jaar brenge der wereld vrede en herleving van volkswelvaart en geluk. Dat de vreeselijke oorlog, die thans zooveler geluk verwoest, spoedig eindige en dat de rampen van den krijg weldra mogen gelenigd worden 1 Ons dierbaar vaderland bloeije en blijve steeds gespaard voor verstoring des vredes. De staatkundige toestand worde spoedig verbeterd door het optreden van een definitief kabinet, uit liberale en vaderlandslievende mannen zamengesteld! Het ga de plaats onzer inwoning het ga dit gewest steeds wel; de bronnen van bestaan der inwoners mogen mildelijk vloeijen en de pogingen, aangewend tot verstandelijke en zedelijke ontwikkeling des volks, mogen onder Hoogeren Zegen dienstbaar worden tot bevordering van waar volksgeluk. Onbekend met hetgeen ons in de toekomst wacht, treden we een nieuwen jaarkring binnen. Lezerswij wenschen voor u en ons zei ven, dat die toekomst, zich allengs ontsluijerende, veel goeds en schoons voor ons en onze omgeving brengen zal. Het jaar 1871 zij een gelukkig jaar voor ons allen en schenke ons aan zijne stervenssponde tal van aangename, streelende herinneringen! HELDER en NIEUWEDIEP, 31 December. De Fransche berigten spreken van steeds toenemende krachtsontwikkeling des volks, dat, hoe ook door de rampen des vaderlands getroffen, het hoofd moedig verheft en een geestdrift openbaart, waardoor het verblijf op het Fransehe grondgebied den Duitschers hoogst lastig wordt gemaakt. Te midden van de aanhoudende gevechten worden de manschappen der verschillende legers door een buiten gewone graad van koude geteisterd. Uit het belegerde Parijs luiden de berigten bij voortduring gunstig. Men heeft er besloten da verdediging niet op te gevenmen hoopt nog altijd, dat de Pruissen zullen genoodzaakt worden om terug te trekken. Er is een moordaanslag gepleegd op den Spaanschen minister generaal Prim. Hij is door 8 kogels in den linker schouder gewond. Topete is tijdelijk als minister van Oorlog opgetreden. De Cortes hebben het voorstel, ter afkeuring van den moordaanslag goedgekeurd en een votum van vertrouwen in de regering aangenomen. De voordragt in het gebouw aan de Yischmarkt zal Dingsdag a. s. niet plaats hebben. Prachtig winterweder begunstigde gisteren namiddag de hardrijderij op schaatsen, die gehouden werd op het Heldersche kanaal. Het terrein was daartoe zeer doel treffend ingerigt en eene zeer groote volksmenigte was er aanwezig om van dit feest getuige te zijn. De wedstrijd werd opgeluisterd door de uitvoeringen van het staf muziekkorps der Marine. A. de Groot, van Delfzijl, aan wien zeker niemand eene zeer groote mate van vlugheid zal ontzeggen, verwierf den prijs van 40,terwijl A. Havenga, van Makkum de premie groot 10,behaalde. De uitreiking der prijzen had in het lokaal Tivoli alhier plaats. In gepaste bewoordingen geschiedde dit door den president van het bestuur, den heer Bosch Reitz, terwijl door deze alsook door andere sprekers hulde werd gebragt aan den heer Hellema, voor zijne bemoeijingen bij de organisatie van dezen wedstrijd, aan den heer Scholten, verder aan den heer Commissaris van Policie, en niet het minst aan de dames, die door hunne tegenwoordigheid het feest van den dag niet weinig hadden opgeluisterd. Bij al de vorst, die wij thans hebben, gaan de water molens in West-Friesland voort om het land van het overtollige water te ontlasten. Dit veroorzaakt dat het ijs op eenige plaatsen zeer gevaarlijk wordt. Het is te hopen, dat dit door de rijlustigen ter dege in acht genomen wordt om ongelukken te voorkomen. Aangaande het sterven van dr. Praeger leest men in No. 25 en 26 der Bulletins van het Roode Kruis: (/Aan het slot van den zoo belangrijken brief, dien dr. Praeger, chef der tweede ambulance te Metz, den 9den Dec. 11. aan het hoofd-comité rigtte en die hiervoren is afgedrukt, schreef hij nog, dat hij door een kleine verwonding, bij de verpleging zich toegebragt, eenigzins ongesteld was, maar dat het niets te beteekenen had; een later berigt deelde mede, dat hij door koorts was aangetast. Helaasonze vrees was niet ijdel. Een telegram den 20sten ontvangen deelt ons 's mans overlijden op 19 December mede. «Het tweede offer, dat deze oorlog van het Nederl. Roode Kruis vordert De wakkere jonge man was vol lust en ijver naar Metz gesneld, vergezeld van zijne vrouw; beiden hadden reeds lang begeerd de ongelukkigen in den krijg te helpen en naauwelijks eenige weken te Metz, sneuvelt Praeger zelf op het veld van eer, in de volle kracht zijn» levens, dat nog zoo veel beloofde! God zij zijner weduwe, zijner diepbedroefde moeder nabij Aan het ministerie van Binnenl. Zaken werd jl. Donderdag aanbesteedHet omleggen van den Diergaarde singel te Rotterdam en het maken van daarmede in verband staande aarde- en kunstwerken. Minste inschrijving van de geldige billetten was die van den heer P. Schreuder, te Capelle aan den IJssel, voor 134,000. [De heer van Sypesteyn, lid van de Tweede Kamer en van den Gemeenteraad te 's Hage, heeft eergisteren het ongeluk gehad een arm te breken. Aangenomen het beroep naar Eenigenburg door ds. P. Knuttel, pred. te Langerak aan de Lek. Met genoegen verneemt men, dat ook hier te lande eene proef zal genomen worden om eene kunstmatige oesterteelt aan te leggen. Van wege het koninklijk huis zou aan de heeren de Bont en Smit van Gelder opgedragen zijn, te beproeven een oesterput te maken aan de Nieuwesluis (gemeente Wieringerwaard), terwijl de heer B. Beukenkamp, aannemer op Wieringen, met de aanneming zou zijn belast. Dezer dagen is te Wieringen een in den polder Waard Nieuwland gelegen boerenplaats met circa 60 hectaren land verkocht voor f 70,000. Zes jaren geleden bragt een en ander nog geen 30,000 op. Te Wormerveer hebben 96 mannelijke Wormerveerders van boven de 18 jaar oud op de Zaan om stukken spek een schaatsenrijders-wedstrijd gehouden. De werken der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij zijn in November 11. met 1460 tot 1340 arbeiders voortgezet. In de te Amsterdam gehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Nederl. Nationaal Zangersverbond zijn de naambriefjes geopend van de bekroonde antwoorden op de prijsvragen, door dat verbond uitgeschreven, en is gebleken dat de componist van de Stem der Zee, voor mannenkoor met groot orchest, is de heer Frans Coenen, en het Pelgrimslied, voor mannenkoor zonder begeleiding, de heer J Worp. Aan die heeren zijn alzoo de prijzen van 300 en 200 toegekend. Te Hoofdplaat in Zeeland zijn twee kindertjes van 9 en 10 jaar onder het ijs verdronken gevonden, elkander nog bij de hand vasthoudende. Aan het station Hulshorst op de Veluwe had de spoorwegwachter zich met een pot gloeijende kolen in zijn wachthuisje opgesloten en is gestikt. Dankbaarheid voor redding uit levensgevaar. Twee boeren uit Staphorst zakten jl. Vrijdag in de nabijheid van den zaagmolen van den heer Kniphorst op de Smildervaart door het ijs. De heer K. zag dit, snelde hun te hulp, doch ware welligt het offer zijner menschlievendheid geworden, zoo niet W. K. hem te hulp ware geschoten. De beide boeren boden daarop voor hunne redding den heer K. ieder een dubbeltje aan. In de omstreken van Groningen bestaat nog altijd het gebruik dat hij, die het eerst over ijs op schaatsen een herberg bezoekt, getracteerd wordt op een jrhalfoort* jenever, soms met een metworst bovendien. Dientengevolge waagt menigeen zich zeer vroeg over het ijs en krijgt niet zelden, in plaats van het vhalfoort", een duchtig nat pak, zoo niet erger. Dezer dagen beproefde schipper B. van een kastelein den gebruikelijken prijs te behalen. Bijna had hij dit doel bereikt, toen hij door het brooze ijs zakte. Gelukkig werd hij nog tijdig gered. Zijn lust naar het zoo moeijelijk te winnen ,/halfoort" zal door het koude bad wel aanmer kelijk zijn afgekoeld. Vertrokken schepen van Batavia vóór 14 December: Astrea, Cornelia Mathilda, Ida Geertruida, Isaac da Costa, Johanna Willem, Kortenaer, Kosmopoliet II, Mentor, Susanna Johanna en Vier Gezusters. Met het oog op den winter, welke dit jaar zoo vroeg is ingevallen als we in ongeveer 20 jaren niet gewoon waren, zegt de Fr. Crt. o. a. het volgende: »Maar dat men ook niet vergete de noodige voorzigtig- heid in acht te nemen. Hoewel het ijs taai en gezond is, heeft het nog overal niet die dikte, welke gevorderd wordt om eenige duizende menschen te dragen, wat al ligt van eene ijsbaan wordt gevergd bij stads-liardrijderijen. Men zij er aan gedachtig, dat in 1791 te Leeuwarden een geheele ijsbaan zonk, zoodat lionderde menschen, wij meenen, dat er veertien honderd waren, daarbij het leven verloren. Ook herinneren wij aan den meermalen door ons gegeven raad, om bij het tegenrijden steeds regts af te wijken. Nog hebben wij opgemerkt, dat vele lieden de gewoonte hebben op het ijs glazen sigarenpijpje» in den mond te houden; alleen de herinnering zal genoegzaam zijn om ieder het gevaarlijke van die gewoonte te doen inzien. Eene sigaar zonder pijpje kan bij het vallen of botten niet ligt kwaad, doch die glazen pijpjes kunnen de schrome- lijkste ongelukken veroorzaken." De Amsterdamsche correspondent der Prov. Asser Ct. waarschuwt tegen overdreven verwachtingen bij Neder- landsche landverhuizers. Zij, die met eenig geld komen, mogen spoedig in hunne ondernemingen slagen, komt men zonder geld, dan moet men niet opzien tegen eenige jaren moeite, zorg en harden arbeid. Is men echter de eerste moeijelijke periode doorworsteld, dan gaat het beter; met de taal leert men de genoegens van het Amerikaansche leven kennen, maakt zich een prettig tehuis en is tevreden. De landverhuizer, die tamelijk veel geld meebrengt, kan met minder arbeid er langshij kan een geheel of gedeeltelijk ontgonnen boerderij koopen, maar dezulke komen er overal beter of gemakke lijker langs, en de meesten toch die het Vaderland verlaten, brengen geen geld genoeg daarvoor mede. In plaats van leugenachtige berigten, die in talrijke geschriften worden verspreid, ten einde de landverhuizing te bevorderen, moest men ieder, die plan heeft naar AmerikB te gaan, dit zeggen: vGij gaat naar een land waar gij een ruim bestaan kunt vinden, een waarachtig goed land, dat u en de uwen ten zegen kan zijn, maar bereid u de eerste paar jaren op harden arbeid, op inspanning van al uwe krachten, op menige onaangenaamheid en bittere teleurstelling voor. Wat u ook overkomt, laat u nimmer ter neder slaan: immer voorwaarts. Laat, als ge met zoogenaamd ^hoofdwerk" niet aan den gang kunt komen, de gedachte u niet ver laten: vtwee vuisten hebt gij, breek u een baan." Wat ge in Holland uit vooroordeel niet zoudt willen doen, vgeneer er u in Amerika niet voor" en het succès zal spoedig uw streven bekroonen."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1