Benoeming-en, enz. BUITENLAN1). Te Uitgeest hadden jl. Donderdag volksfeesten plaats op het ijs, als ringrijden, turfgooijen, enz. Ook had een wedstrijd voor vrouwen in het schoonrijden plaats, waarbij de prijs behaald werd door Pietertje Tuin, de premie door Aaltje Smit. Zoodanige wedstrijd, meldt men, levert waarlijk een veel aangenamer en scliooner schouwspel op dan eene hardrijderij. In de jl. Woensdag te Enkhuizen gehouden vergade ring der afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw had de uitreiking plaats van een premie, op de tentoonstelling te Purraerende behaald door J. van Dijk te Hoogcarspel, waarna, naar aanleiding van eenen brief van het hoofdbestuur, belangrijke gedachtenwisselingen werden gevoerd over de drie navolgende vragen: welke vogels zijn nuttig voor don landbouw? welke vogels zijn schadelijk voor den landbouw? welke pogingen zouden door de Maatschappij kunnen worden aangewend om ook in dezen nuttig werkzaam te zijn? Op voorstel van het bestuur werden deze vragen tot eene meer grondige behandeling in eene vergadering, op 1 Febr. a. s. te houden, aan eene speciale commissie ter nadere overweging opge dragen betgeen mede geschiedde met eenige vragen van het hoofdbestuur met betrekking tot de longziekte onder het vee in deze afdeeling en de resultaten van de inenting verkregen, terwijl verder nog verschillende commissiën werden benoemd, zoo tot het opmaken van een verslag omtrent den oogst in het afgeloopen jaar, als tot het stellen van punten van behandeling voor het 25ste landhuishoud- kundig congres in den loop van het jaar te Groningen te houden, en het uitschrijven van premiën, enz. ter gelegenheid van de, in Sept. dezes jaars te houden, algemeene land bouwtentoonstelling te Hoorn. Te Leiden is, door 't nnvoorzigtig aanbrengen van kolendamp, een kleerbleekersknecht bezweken en een ander stervende. Te Katwijk is jl. Donderdag door een landbouwer een fraaije, wilde zwaan geschoten. Zooals men weet, worden die vogels slechts bij uitzondering en alleen bij zeer felle koude in ons land aangetroffen. Te 's Hage heersclit een hevige pokken-epidemie. Dr. Mouton wenscht daarom gedwongen staats-vacciuatie. Te Rotterdam staan voor de derde maal wegens diefstal teregt twee jongens van 13 en 14 jaar, ditmaal omdat zij een lOjarig meisje op St. Nicolaas op den weg tusschen Rotterdam en Schiedam beroofd hebben van een zak St. Nicolaas-lekkers. De eerste is thans veroordeeld tot een jaar gevangenis. Yan 14 Jan. werden te Utrecht 16000 briefkaarten uitgegeven. In deze stad evenals te Leiden en Amsterdam zijn ze uitverkocht. Tot lid der Prov. Staten van Zeeland is in het kies district Goes gekozen jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. Te Blokzijl is een maskerade op schaatsen en in sleden met muziek gehouden. Van 26 Dec. 1870 tot aan 1 Jan. 1871 was in Friesland bij advertentiën in de Leeuwarder Ct. uitgeloofd voor een bedrag 111 geld van 7250 aan prijzen en premiën, aan hardrijders te vereeren, ongerekend do voorwerpen in goud en zilveri Ten bewijze dat liet vlas, ouder de kunstmachine bewerkt, nog niet concurreren kan met dat onder de oude habdbraken bereid, wordt medegedeeld, dat althans sommige handelaars te Damwoude dit product, op eerstgenoemde manier in Groningerland bewerkt, expresselijk opkoopen, om het door de laatstgenoemde tot meerder volkomenheid te brengen en met 25 pCt. liooger winst wederom te verkoopen. Van Batavia, dd. 1 Jan., wordt getelegrafeerd: «Men verzekert, dat een complot is ontdekt, gesmeed door Zwitsersche soldaten van het Nederl. Indische leger, met het doel om den gouverneur (generaal te vermoor den en zich van het eiland meester te maken. Er zijn 14 personen in hechtenis genomen. De opstand moest 31 Dec. jl. uitbarsten. Aangekomen schepen: L. J'. Enthoven, Lichtstraal en Maria en Sarah." Bij bet departement van Koloniën, dat jl. Woensdag een regtstreeks telegram uit Batavia had, is niels hoegenaamd bekend van liet Reuters t'elegram nopens een door Zwit sersche militairen gepleegd oproer. liet Nieuws v. d. D. bevat welgeschreven artikelen over het onderwerp„Fooijen.'' De schrijver verklaart een vijand te zijn van de lastige gewoonte om fo,oijen te geven, ook al wijst men op de karige bezoldiging van den dienstbaren stand als een reden van het bestaan daarvan. Ilij zegt o. a. «Zijn de loonen van knecht en dienstmeid, bediende en werkman te laag, laat ze verhoogd worden in ruimen geest, zoo ruim als het maar eenigzins kan en laat daaraan de gedachten onzer wijsten en de krachten onzer sterksten onverdeeld worden gewijd maar laat men liet niet dpen voorkomen alsof fooijen, grillig, willekeurig, aan dezen dubbel aan genen gansch niet uitgereikte fooijen, die schrikkelijke leemte zouden kunnen aanvullen. Is de arbeider zijn loon waard, waarom clan niet zijn volle loon, als loon, niet als gunst." Eene correspondentie uit Friesland in cle Asser Cour. doet wederom uitkomen hoe het ijsvermaak voor de Friezen een hartstogt is. Des middags zijn de scholen gesloten, enkele kerken, wier leeraren niet vijandig zijn- tegen het ijsvermaak, eveneens omdat de gemeente toch niet opkomt. De landbouwersstand mist grootendeels de dienstbaren, zoodat het voederen eti melken van liet vee hier en daar met niet weinig bezwaren gepaard gaat. Vrienden van verre komen tot elkander; bloedverwanten die elkaar te naauwernood kennen en die hun graad van bloedver wantschap naauwelijks weten te berekenen, zoeken elkander op. Alles is leven en beweging. Ook de herbergen aan liet ijs gelegen, doen uitmuntende zaken; dag en nacht is cle gelagkamer vaak vol en dansen er de jongelingen en meisjes, die het ijs bijeengebragt heeft. Het schaatsenrijden kost echter geld, veel geld zelfs, daarom neuien dienstbaren een gedeelte van hun loon op en krijgen voorschot, anderen verkoopen sieraden en voorwerpen van waarde; een jongeling verkocht zelfs zijn zilveren tabaksdoos alleen 0111 zakgeld te hebben. De inkomsten der ijsclubs nemen aanzienlijk toe cle ontvangsten van „Thialf" te Heerenveen bij cle op 28 Dec. gehouden hardrijderij bedroegen niet minder clan 900, waaronder de inleg van verscheideue nieuwe leden. De Gazette de Nivelles meldt een zonderling ongeval. Een kind van 10 tot 12 jaar, naar de school gaande, had de onvoorzigtigheid, op cle brug van den spoorweg, aan den St. Rochusberg gekomen zijncle, zijne tong tegen de ijzeren balustrade te steken. Oogenblikkelijk vroor zijne tong aan het ijzer en men was gedwongen warm water te gebruiken om die los te krijgen. Een deel der tong is aan de balustrade blij vei.- hangen. De smartkreten van het kind te beschrijven is onmogelijk. Ook te Breda gebeurde dezer dagen betzelfde met een jongen. In het stadje Boekholt niet ver over cle grenzen, heersclit de roodvonk in zóó erge mate, dat deze ziekte in 14- dagen tijds 136 slagtoffers heeft geëischt. I11 één gezin zijn o. a. cle vrouw en 4 kinderen bezweken alleen de man bleef over. Een dames-kwestie. In de Engelsche bladen wordt thans eene zeer breedvoerige polemiek gevoerd over de kwestie waarom de Engelsche dames zoo bitter weinig van de kookkunst verstaan. Een Fransche dame, eene uitgewekene, beeft die zaak op het tapijt gebragt, door te beweren, dat de Engelsche vrouwen er in het minst geen begrip van hebben om de spijzen smakelijk toe te beieiden, en evenmin om de schotels aangenaam voor het oog te doen zijn dat zij volstrekt de kunst niet verstaan om van niets iets te maken, en dat over het algemeen de beoefening der huishoudkunde bij haar zeer veel te wensehen overlaat. Dit gevoelen heeft zeer veel sentatie gemaakt; de Engel sche dames konden echter het beweren van de I'runsche dame iu het minst niet ontzenuwen. Integendeel, zij moesten erkennen, dat hare kennis van cle kookkunst zeer veel te wensehen overlaat; eene bekentenis die de bladen gretig hebben aangegrepen om de dringende noodzakelijkheid te bctoogen, dat de Engelsche vrouw de huishoudkunde beoefene en dat zij zich toelegge op de kennis der kookkunst, opdat zij al behoeven zij dan ook zeiven niet te koken kunnen zorgeu, dat de Engelscliman iu zijn eigen lmis eindelijk eens smakelijk eten kan, als eene kleine tegemoetkoming voor de vele zorgen, die liij zicli mopt getroosten om le zorgen, dat de tafel steeds voorzien zij. De Engelsche dames, die het alles behalve aangenaam vonden, dat haar zoo duchtig de les is gelezen, en dat nog wel door eene vreemdelinge, hebben hare Fransche zus ters volstrekt niet gespaard. Integendeel, zij hebben de Fransche dames scherp gehekeld over hare groote ingenomenheid met opschik, en haar zelfs venveten, dat zij er niet voor terugdeinsden om de welvaart van het huisgezin aan mooije .kleedjes en hoedjes en strikjes op te offeren; daarbij natuurlijk geheel uit liet oog verliezende dat de chignons, hoepelrokken, bouillonnées, hooge hakjes, enz., enz., even inheemsch zijn in Engeland als in Frankrijk. Sommige ladies gingen zelfs verder en verweten do Fransche dames hare wufte zeden, hare voorliefde voor de chronique scandaleuse en wat dies meer zij. Eene Fransche dame betoogt nu in de Times waarschijnlijk om de gemoederen wat kalmer te stemmen en den opkomenden storm te bezweren dat, welke gebreken der Eugelsche vrouwen ook aan kleven, zij zeer zeker de deugd der waarheidsliefde in hooge mate beoefenen, en dat zij inderdaad op het punt van moraliteit veel hooger staan dan de Fransche vrouwelijke sekse. De Pall Mali Gazette is zeer nieuwsgierig welk goeds er uit deze polemiek zal voortvloeijen voor den gemaltracteerden Engelschen huisvader, voor wien het eten een soort van straf is. Veeiioogde plisgtigheId. Dc vrouw van den overleden bur gemeester komt tot den dorpspredikant 0111 cle begrafenis te bestellen, maar eisoht, dat deze nog plegtigei' in haar werk zal gaan dan bij den onlangs overleden rijken boer Schmidt. De predikant zegt, dat dit schier onmogelijk is, daar Schmidt met alle kerkelijke pleg- tigheden is begraven. „Ja," brengt de weduwe hiertegen in, „maar mijn man was burgemeester en die moet boven een boer eer out-' vangen." „Nu, weet je wat," zegt eindelijk de predikant, „dan zal ik bij deze gelegenheid vuer het luiden de klok laten poetsen, dat kost 10 gulden meer." De adelborst 1ste ld. J. C. Hora Siccama, dienende op liet raderstoomschip de Valk, wordt met den 10 dezer op non-activiteit gesteld. F r a 11 li r i] k. Met de armen in Parijs is het somber gesteld. Zie hier wat de ingesloten correspondent van Daily News dd. 21 Dec, schrijft: „Om mij een juist denkbeeld van hun toestand te vormen bezocht ik gisteren de achterbuurten in de nabijheid van den Boulevard de Clichy. Daar heersclit een verschrikkelijk gebrek. Uitgehongerde vrouwen en kinderen zaten op de stoepen en hadden maar even kleederen genoeg om niet geheel naakt te zijn; ze hadden in 't geheel geen brand stoffen en daarom vonden zij het warmer buiten- dan binnenshuis. Er zijn vele dier gezinnen, waarvan de hoofden tot de nationale garde beliooren, doch deze besteden hunne soldij aan drank iii plaats van er hunne gezinnen mede le onderhouden; andere familicn laat men in dit bureaucratisch land letterlijk verhongeren, totdat men beslist heeft of zij wel behooren tot die, welke ondersteund moeten worden. Eenige dagen geleden werd mevrouw Hamelin, wier echtgenoot onder Lodewijk Philips gezant te Constantinopel was geweest, aan koude en honger bezweken gevonden op haar bed in een steegje in Belleville. Gisteren ging ik eens zien hoe liet er uitzag in bet huis van een mijner vrienden, die Parijs verlaten lieefc. Het staat in de Avenue de rimpératrice; de bediende vertelde mij dat liet gezin sedert drie dagen geen brood had kunnen verkrijgentoen hij de laatste maal zijn rantsoenkaartje had aangeboden, gaf men hem een stukje kaas van nagenoeg een lialven duim. „Maar waar leeft ge dan van?" vroeg ik. Hij keek geheimzinnig in het rond om te zien of niemand ons bespiedde, nam mij mede naar den kelder en wees op een stuk vleescli in een vat. „Het is de helft van een paard," zeide hij op den toon van iemand, die het lijk van zijn vermoord slagtoffer aanschouwt. „Een koetsier uit de buurt doodde liet, wij zoutten en verdeelden het." Daarna opende Ilij een kastje waarin zicli een monsterachtige kat bevond. „Ik mest haar vet voor Kersdag", merkte liij op. Menig Engelscliman, die aan een godsdienstigen pligt denkt te voldoen door op Kersmis een kalkoen te eten, meent dien pligt niet to verzaken door een kat te verslinden. Als de Arabier voor zijne avondgebeden de handen niet kon wasschen, behelpt hij zich wel met liet zand der woestijn." Bij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag heeft het Bewind te Parijs als Nieuwjaarsgift 208,000 ponden gezouten vleesch, 104,000 ponden boonen, 104,000 ponden kolïlj en evenveel ponden bereide cacao onder de min gegoede ingezetenen doen uitdeelen. Engeland. Alle roem is vergankelijk; alle grootheid gelijk een bloem des velds. - Dat ondervindt ook de heer Gladstone. Men herinnert zich misschien nog hoe hij, een jaar geleden, cle afgod was van geheel Engeland; hoe de Pall Mali Gazette, in een geestig artikel, de Engelsche natie er tegen waarschuwde, van haren eersten minister te maken wat een jonge en knappe dansmeester op een meisjes kostschool is. Zulk een waarschuwing zou thans wel overbodig wezen. Van alle kanten, zelfs van zijne vrienden, krijgt de Premier veeg op veeg. Hij kan bet niet meer goed maken; zijne zuiverste bedoelingen worden miskend; zelfs is inen zóóver gegaan, dat men hem beschuldigd heeft met pansgezinden en ultramontanen te heulen. Een nieuwe slag heeft den heer Gladstone getroffen. Een aantal zijner kiezers te Greenwich, namelijk, hebben hem, in niet al te kalme bewoordingen, verzocht zijn mandaat voor dat district neer te leggen. De grief tegen den volksvertegenwoordiger- minister is, dat zijne politiek, zoowel wat liet binnenland als wat liet buitenland betreft, onbevredigd is (altoos naar de zienswijze der kiezers van Greenwich); en bovendien, dat bij, sinds 1868, de gemeente Greenwich niet bezocht lieeft, noch voor bare belangen is opgetreden. Uit Willielinshöhe verneemt cle Daily Telegrapli, dat Keizer Napoleon, bijgenaamd cle Sédantaire, zich dagelijks en uren achtereen met schaatsenrijden vermaakt. Zijne vlugheid en zijne stoutmoedigheid op het ijs, zegt de correspondent, zijn bewonderenswaardig. De ex-Keizer is de beste schaatsenrijder van al de bewoners van het slot. Hij heeft een goeden, vasten streek, en valt nooit. Op Kerstdag heeft de Koningin van Pruissen hem ettelijke paren uitmuntende schaatsen vereerd, over welk geschenk de held van Sédan zigtbaar was getroffen, getuige de hartelijke dankbetuiging die hij der koningin heeft laten overbröhgen. Maarschalk Bazaine daarentegen waagt zicli niet oji het ijs. Hij komt ook zelden op het kasteel. De vriendschap tusschen den Keizer en hem is merkbaar bekoeld. De Duitsche militaire overheden schijnen nog niet to denken, om een einde aan den veldtogt in Frankr'y'k te maken. Aan eenige Londensciie firma's moeten ten minste 5000 teilten besteld zijn, welke ieder 20 man kunnen beschutten. - Dr. Russell schrijft, onder dagteekening van den 30ste December, uit Versailles, onder anderen het volgende: „Het verlaten van den Mont-Avron door de Parijzenaars is een teeken van zwakheid. Het zal zonder twijfel aan andere redenen toegeschreven worden. Maar indien de kanonnen tot zwijgen gebragt zijn, dan is zulks eene zegepraal voor de Pruissische artillerie en indien de voorgeschoven werken verlaten worden, is zulks eene bekentenis, dat de aggressive verdediging niet volgehouden worden kan. Het is zonder twijfel mogelijk, dat er, behalve overmagt, nog andere redenen voor de wijze van handelen bestaan; sommigen gelooven, dat een uitval op eene zeer bijzonder groote schaal ophanden is. En zeker, nu of nooit moet zulks geschieden. Alle omstandigheden zijn gunstig, en de generaal Trocliu kan niet hopen, dat zich immer eene betere gedegenheid zai voordoen, tenzij deze, dat de bajonettan van een leger, dat Parijs kwam ontzetten, van Valérien of Vincennes gezien werden.... Maar het is zoo verschrikkelijk koud en zij, die zich cle Krira herinneren, zullen het eens zijn, dat de Franschen op een winter-veldtogt geenszins gesteld zijn. Het is iets verschrikkelijks, uit eene stad, waar men eenigzins beschut is, te moeten marcheren en eene verlaten vlakte van sneeuw en bevrozen rivieren te moeten doortrekken, om te komen aan versterkte stellingen, welke onder het bereik zijn van het gevreesde Pruissische vuur. Want men vreest dat vuur inderdaad, en met dit weder vreest men zijne uitwerking te meer, daar elke granaat bij liet nederkomen op den harden grond ongetwijfeld springt en de splinters verbazend ver uiteenvliegen." Duitscliland. Graaf Bismarck lieeft het ijzeren kruis der 1ste klasse ontvangen. Die decoratie schijnt dus niet alleen voor militairen maar ook voor diplomaten te zijn bestemd. In liet proces tegen de Noord-Duitsche bankiers, die op de jongste Fransche leening hadden ingeteekend, is een der beschuldigden wegens het misdrijf van landverraad tot 3 jaren en zijn de drie overigen tot 9, 6 en 3 maanden vestingstraf veroordeeld. Te Bürwolde, in Pruissisch Pommeren, isdezerdagen een vrouw van even 20 jaren bevallen van 4 dochters; jammer voor von Moltke dat zij geen jongens zijn.» De Crefelder Zeit. bevat liet volgende stuk: „Van cle Hollandsche grenzen 28 Dec. De talrijke ontvlugte en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2