INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundig-e Waarneming-en te Helder, PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. Te het glas in de hand hun koop bedronken, werd deze vreemde 1 handel ruchtbaar en de politie achtte het van haren pligt 'eije den voerman te ondervragen over de wijze, waarop hij aan het paard was gekomen. Volgens zijne opgave had zijn eZei" heer, die door de laatste gebeurtenissen doodziek was geworden, op zijn sterfbed het volgende testament gemaakt m' „Behalve mijn armzaligen inboedel, die ik aan mijne VS1' huishondster vermaak, verblijft mij slechts mijn paard en v6" mijn hond. Ik belast mijn voerman met den verkoop van deze beide dieren; de opbrengst van het paard zal hij mijne Z°i familie uitkeeren, wat hem de hond oplevert, mag hij voor zich zeiven houden." Hier uit is het te verklaren, waarom !Zeni de voerman op zijne wijze den prijs voor de beide dieren westeld had, bij gaf de erfgenamen eerlijk de 5 francs en J behield voor zich de 495. Men zegt, dat de erfgenamen ?a'16 den voerman een proces zullen aandoen. ,cjlt Uit Chaumont wordt het volgende gemeld: „Waarlijk, rgeii het zal er vreeselijk toegaan, wanneer wij met Garibaldi's ken benden te doen krijgenwant zij hebben zich jegens de doel onzen aan ongehoorde gruwelen schuldig gemaakt. Te ski' Chatillon, eenige uren van hier, lag het bataillon landweer- van Unna en een escadron huzaren. Menotti Garibaldi 1 heeft dit dorp 's nachts met 3000 franc-tireurs overvallen, waarbij 70 a 80 man der landwehrtroepen en ongeveer de 1 helft van het aantal huzaren op hunne bedden doodge- C, 'stoken, eenige officieren den hals afgesneden, 130 paarden "'gedood en vele manschappen gevangen genomen werden. Daarvoor zullen die benden hun loon hebben; dit staat 'na vast. Eenige dagen geleden vielen hier in de nabijheid ,zee'dertig man van dien rooverstroep in onze handen. Nadat zij genoodzaakt waren geworden hun eigen graf te delven, eemwerden zij doodgeschoten en er in geworpen. Als wij er inert nog meer in handen krijgen, dan krijgen die ook een datkogel voor den kop, en als wij met Garibaldi zelf te doen eet krijgen, dan gaat het er naar toe op leven en dood. Aan ver-pardon wordt dan niet gedacht." tziet j?en jeugdige mobile garde schrijft aan zijne familie :t,^fde volgende interessante en geestige bijzonderheden van 'den marsch des legers van generaal de Cbanzy naar het va,oosten 9 „Zeven dagen lang hebben we zonder ophouden, van anJ"s morgens tot 's avonds gemarcheerd, zonder zelfs halt te n "'maken om een stukje te eten. Waar wij gegaan zijn weet ik niet, maar we liepen steeds tot aan de knieën in den ireeJmodder. Ik heb tweemalen mijn schoenen verloren en ik moest i ver op mijn kousen loopen. Maar die raakten op; toen had ik r dtniets meer. Doch op weg vond ik één laars en ik had .dertdus maar één naakten voet. Eindelijk werd ik in een stal wateen klomp magtig en voorwaarts! We kwamen te ider- Vendu me isten Onder een stortregen wachtten we de Pruissen af. En onzteindelijk daar kwam de vijand. Wij dachten dat hij ons eet wilde verjagen; maar neen altijd schieten. Wij antwoordden ureimet schroot en daar begon het „bal." Van 12 uur tot 's srlijk avonds „zong" men door zonder ophouden. Des anderdaags o. 2 was er niemand meer! o. 3 Eindelijk kwamen we te le Mans aan en vleiden ons litie-daar op den naakten grond ter ruste! Het was zoo koud ppetin de tenten, dat wij er liever als het mogt buiten ften, lagen, digt bij het vuur. Dat alles is heel mooi, maar, ikeizoo als het liedje zegt dat alles is niet zoo goed als de edetkussen mijner moeder." dei dit Engeland. hut De vrienden der Eranschen te Londen ontzien geen ssei moeite en kosten in het maken van toebereidselen tot een zij, feestelijke ontvangst van Jules Pavre. Een talrijke eere- u tt wacht van burgers zal hein van het spoorwegstation naar het liötel der Fransche ambassade vergezellen, en men [ees| doet alle moeite de matrozen der bij Duclair door de rtiei Pruissen vernielde schepen over te halen deel te nomen aan de demonstratie, gelijk men in het algemeen alle eicrj kapiteins en zeelieden heeft uitgenoodigd. Drie Engelsche t de vlaggen zullen bij gelegenheid van den optogt worden elei rondgedragen, en een daarvan, met slijk bevlekt, zal als ;ng. opschrift deze woorden voeren: „met voeten getreden door va„. Koning Wilhelm en Bismarck!" idet aren Duitschland. In de naaimachine-fabriek van Frister en Roszmann, Ijgn te Berlijn, is onlangs de 20,000ste naaimachine vervaardigd. vau Reeds eenigen tijd geleden werd in sommige Duitsche n in bladeri gemeld, dat een Fransch officier gedreigd had den emi door hem gevangen genomen Duitschers neus en ooren te 1 de doen afsnijden, zoodra de Pruissen overgingen tot repre- ver- sailles tegen de omliggende dorpen, alwaar de bevolking irijfl de Franschen geholpen had. De Nord Deutsche Allg. igen Zeitung, die dit niet wilde gelooven, verklaart thans over- i en tuigd te zijn dat het feit toch werkelijk heeft plaatsgehad, er), Tot staving daarvan deelt zij een brief mede van een der i de krijgsgevangenen, den sergeant Steinmetz, aan zijn kapitein ven. Holl, te Mirecourt, gedateerd uit Contrexéville, 2 Dec. digt 1870. Steinmetz schrijft daarin onder anderen: nog „Ik geef u bij deze kennis, dat wanneer tusschen Vittel alve en Contrexéville, of ergens anders in die omstreken, van Pruissische zijde represailles worden genomen, ons allen idei neus en ooren zullen worden afgesneden. De kennisgeving jnde zencl 'k 11 op nadrukkelijken last van den heer officier, slag met verzoek om aan de andere Pruissische bevelvoerende Jen- officieren van deze bedreiging kennis te geven." die Een soldaat van het 2de Beijersche regiment schrijft e te onder dagteekening van den 21sten Dec. uit Orleans 500 „Tijdens de opening van den veldtogt bedroeg het effectief laar van ons regiment 3000 man; sedert ontving het nog eene dier versterking van 1500 man; te zamen 4500 man. Óp dit ?scb oogenblik telt datzelfde regiment niet meer dan 508 man- t' ik schappen. Van de 72 officieren zijn er in het geheel nog roet slechts 4 overgebleven; 37 hunner zijn gesneuveld en 31 met gekwetst." Het proces tegen vorst Karageorgewitsch, beschuldigd van moordaanslag op prins Michael van Servië, is thans te Pesth geëindigd; hij is veroordeeld tot 8 jaar kerkerstraf. LAATSTE «F.ltlCiTKV. Luxemburg, 16 Jan. Men zegt, dat in den brief van den Koning van Pruissen aan Prins Hendrik, welke door een Pruissisch officier uit Versailles herwaarts is overgebragt, vergunning gevraagd wordt om, ten einde het bombardement van Longwy mogelijk te maken, batterijen te mogen oprigten op Luxemburgsch grondgebied. Londen, 14 Jan. De Times betoogt, dat Engeland iets behoort te doen om een einde te maken aan den oorlog. Engeland is de voornaamste der onzijdige mogendheden en moet daarom den eersten stap doen. Alle bladen verlangen, dat Engeland het noodige zal doen om te weten te komen, hoe ver Pruissens eischen gaan. Londen, 16 Jan. Het Journal Officiel van den 13den behelst eene circulaire van Jules Favre aan de diplomatieke agenten van Frankrijk in het buitenland. Hij zet daarin de redenen uiteen, die de Fransche regering nopen toe te geven aan het verlangen van Engeland, Oostenrijk, Turkije en Italië, om Frankrijk op de conferentie vertegenwoordigd te zien. De circulaire behelst verder de redenen, die Favre nog binnen het zoo wreed gebombardeerde Parijs terughouden. Het programma van het gouvernement van defensie blijft onveranderdhet zal niet buigen. De circulaire behelst voorts een protest tegen het bombardement van Parijs. Zoodra Favre van de Duitschers een vrijgeleide zal hebben ontvangen en de stand van zaken te Parijs het zal veroorloven, hoopt hij zich naar Londen te begeven ten einde aan de conferentie deel te nemen. Versailles, 13 Jan. In den slag bij le Mans zijn 20,000 man gevangen genomen en 12 kanonnen veroverd. De minister Gambetta, die het begin van den strijd heeft bijgewoond, heeft zich door eene vroegtijdige vlugt gered. Prins Frederik Karei meldt uit le Mans, dat de vijand gedeeltelijk op Lar^on (zuidoostwaarts), gedeeltelijk op Laval (westwaarts) terugtrekt en door de Duitsche kolonnes vervolgd wordt. Enkel van het leger van generaal Chanzy zijn, in de onafgebroken gevechten van den 6den tot den 12den, meer dan 16,000 ongekwetste gevangenen in de handen van het tweede leger gevallendaarenboven heeft dit leger 12 kanonnen en mitrailleuses, 6 locomotieven en 200 wagens buitgemaakt. Versailles, 15 Jan. (Off.) In den nacht van den 13den op den 14den hadden uit Parijs hevige uitvallen plaats tegen de positiën der garde nabij le Bourget en Drancy, tegen die van het 11de legerkorps nabij Meudon en van het tweede Beijersche korps nabij Clamart. De uitvallen werden overal zegevierend afgeslagen. Op sommige punten nam de terugtogt der Franschen het karakter van een vlugt aan. Versailles (via Londen16 Jan, Heden nacht omstreeks 2 ure heeft de Parijsche bezetting uit Bondy een aanval gedaan op de Saksische liniën naar de zijde van den Mont Avron, terwijl bij Liburget een tweede uitval werd gedaan. Beide uitvallen, ondersteund door een hevige kanonnade uit de forten, zijn afgeslagen. Bordeaux, 14 Jan. De generaal Bourbaki telegrafeert van gisteren uit Orleans, dat zijne troepen de dorpen Arcey en St. Marie (dep. der Doubs) veroverd hebben. Zijne verliezen waren, het verkregen resultaat in aan merking genomen, gematigd. Hij won nog steeds terrein en was zeer tevreden over zijne officieren en manschappen. Volgens de jongste berigten van den generaal Chanzy, verzamelde deze bij le Mans eenige zijner korpsen, die in den nacht van 11 op 12 dezer uit elkander waren geraakt. De terugtogt had in zeer goede orde plaats. Parijs, 13 Jan. Een militair rapport meldt, dat het bombardement gedurende de 17 dagen, welke het heeft geduurd, weinig schade en geringe verliezen heeft toe- gebragt. In dat verslag wordt toegegeven, dat de jongste uitvallen uit Parijs zijn teruggeslagen, maar tevens gemeld, dat tegen-aanvallen der Duitschers insgelijks terugge slagen zijn. HaVRE, 14 Jan. Gisteren hebben 500 Pruissen te Dieppe eene schatting van 50,000 fr. geëischt en den onder-prefect als gijzelaar medegevoerd. Rijssel, 13 Jan. De generaal Faidherbe meldt, dat de commandant van Péronne voor een krijgsraad gedaagd is, ten einde rekenschap te geven van de overgave dier stad, ofschoon de verdedigingsmiddelen ongeschonden waren, en een leger bezig was te manoeuvreren, ten einde de stad te komen ontzetten, en ofschoon, na den slag bij Bapaume het beleg opgeheven, het belegeringsgeschut, na door de belegerden vernield te zijn, weggevoerd en van het bom bardement afgezien was. Ten hoogste opmerkenswaardig voor alle degenen, die genegen zijn aan het geluk op eene soliede en gunstig gevolg belovende wijze de hand te bieden, is de iu dit nomrner staande advertentie van het huis BOTTENYVlESEIt Co. te Hamburg, hetwelk wegens stipte en strenge reëele bediening van zijne belanghebbenden, vooral verdient in aanbeveling gebragt te worden. (Ingezonden.) Texel, den 13 Januarij 1871. Aan de Redactie van de Ileldersche en Nieuwedieper Courant. De advertentie, in uw noinmer van heden voorkomende, waarin de heer J. Poppen, van Wieringen, het behouden binnenbrengen der stoomboot „Baron van Heemstra" aan de Wieringer bergers toeschrijft, noopt mij UEd. omtrent het bergen dier boot het volgende op waarheid gegronde verslag te doen. Nadat men genoemde boot van den Texelsohen wal in den avond vanden 9 dezer in het gezigt had gekregen, te midden van het ijs met den stroom voortdrijvende, waren deskundigen algemeen van gevoelen, dat, wanneer het weêr zoo stil bleef', alleen door tusschenkomst van eene uitmuntende sleepboot er iets tot behoud der stoomboot kon worden aangewend. Van den Helderschen wal kon men, zelfs bij helder weder, niets van meergemelde boot merken, derhalve moest van hier per postboot worden gerapporteerd. Daartoe bleef een der manschappen van de postboot te Nieuwediep achter en begaf zich onverwijld naar de directie van de sleepbooteu, waarop de kapitein der sleep boot Archimedes orders ontving, om te trachten de bewuste boot uit hare hagchelijke positie te bevrijden en in hetNieuwediep te brengen. Ondanks de dikke mist, verliet kapitein de Liefde de haven, geadsisteerd door den man die het berigt had gebragt, en aangezien die de rigting wist, waar de Baron van Heemstra zich hoogst waarschijnlijk bevond, werd het opsporen van dien bodem daardoor veel gemakkelijker. Nadat men tot voorbij het Oude Schild was voortgestoomd, werd eindelijk de stoomboot ontdekt, onder het Bargzand rustig ten anker liggende, niettegenstaande het ebgetij. Dit was van de bemanning der Heemstra eene handelwijze, die niet zeer voor hunne zeemanschap pleit, veel minder den naam van berger regtvaardigt, wijl het niemand, die eenigzins de kracht van ijs en stroom kent, in de gedachte zou komen om bij een goed getij, dat hem nader aan eene veilige haven brengt, te midden van het ijs onder eene gevaarlijke zandbank te ankeren. Derhalve durf ik, op bovenstaand verslag, dat mij door oogge tuigen is medegedeeld, afgaande, ten stelligste beweren, dat het behoud der stoomboot Baron van Heemstra voor het grootste deel aan de adsistentie van de sleepboot Archimedes moet worden toegeschreven. W. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 25 Dec. 14 Jan. Pollux. J. W. Wilkens. Middell. Zee. 30 Dec. Jason. H. Haack. Marsèille. Hebben in het bassin geladen. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 14 Jan. Merida. C. Ketsch. Duinker&Goedk. Mexico naar Hamburg als bijlegger. 14 JesusMariay Jose.S.Lachiondoe.ZurMühlen&Co.St.JagodeCuba. 15 Moreno. J. Hopkins. Order. Mobile. 15 Constance. M. Kimmerer.Duinker&Góedk. Batavia. 16 Hildegaard. O. Smith. Order. Bassein. 16 Annie Torrey. G.B.Lebbey. van Vliet Co. Savannah. (Landskect). "C 03 f3 G 03 *"5 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. J Afw. Stand. Afw. 15 12 z. 6k. 754.18 - 6.05 -0.6 - 3.1 0.65 Golvend. 16 12 z. 20„ 739.78 -20.47 3.0 - 0.4 0.83 Holwater 17 8 z. S„ 738.30 -21.97 2.1 f 1.0 0.93 Golvend. 17 12 zzw. 9 738.65 -21.62 3.4 f 0.6 0.83 Weersgesteldheid: 15 jan.12 u. Helder, beneveld, winderig, vorst. Belangrijk voor velen! In alle branchen, bijzonder echter met betrekking tot de algemeen gezochte origineele loten, is het vertrouwen geregtvaardigd, eener- zijds door de erkende soliditeit der firma en ten anderen door den daaruit voortgevloeiden cnormen aftrek. De uithoofde van hare naauwkeurig- en stiptheid bekende staatseffeetenhandel van ADOLPH HAAS in Hamburg wordt dan ook aan ieder met warmte aan bevolen; en doen wij een ieders aandacht vestigen op de heden in ons blad voorkomende advertentie der voormelde firma. Ingezonden 16 Jan.12 u. Betrokken, wind, regen, onstuimig. 17 Jan. 8 u. Helder, bewolkt, winderig. 17 Jan.12 u. Helder, beneveld, winderig. Gevroren dikte van 14 op 15 Jan. 12 milimeters. 15 16 30 Kaas. 37stap.Kleine f 28 a 34. stap. Middelb. f-a per50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,25, hoogste prijs f 1,35 per K.G. 67 Runderen. 10 Paarden. 47 Vette Kalveren, 70 a 100 Cts. per K. G., handel minder levendig 41 Nuchtere dito, f 7 a 18 per stuk, vlug. 31 Vette Varkens 44 a 54 Cts. per K.G. vlug. 2 Magere Varkens f 8 a 10, handel stug. 60 Biggen f 4,a 6,handel stug. 270 Schapen en Lammeren. De N. R. C. ontvangt van eene vriendelijke hand den navolgenden particulieren brief, den 8 Jan. per luchtballon uit Parijs verzonden „Deze particuliere brief dient om u berigten mede te deelen omtrent mij en de G.... Hij, zoowel als ik, geniet, den Hemel zij dank, eene goede gezondheid, niettegen staande wij onophoudelijk cp de voorposten zijn. Gij moet volstrekt geen geloof slaan aan de tijdingen die onze vijanden onder u verspreiden. Te oordeelen naar de Duitsche dagbladen, die men bij gevangen gemaakte Duitschers beeft gevonden, ziet men er volstrekt geen bezwaar in tc liegen. Het zijn wilden zij zijn oorzaak dat er tusschen het Fransche en het Duitsche volk een liaat ontstaat, zóó diep, zóó fel, dat er aan geen uitwissclien te denken is. Sedert acht dagen bombardeeren zij ons. Hunne projectielen maken weinig slagtoffers; met ver krachting van het volkenregt en zonder dat er eene sommatie geschied is, worden ze te midden der straten geworpen 1 Hun bombardement is slechts een fiasko veel misbaar om niets. Parijs is in staat om Wilhelm gedurende maanden buiten zijn poorten te houden. Indien gij onze sclioone stad zaagt, dan zoudt ge uwe oogen niet willen gelooven. Do stad ziet er als naar gewoonte uit de straten wemelen van wandelaars. Weet gij wat dat bombardement teweeg brengt? De menigte stroomt naar die plaatsen waar het bommen regent; bij eiken projectiel die neerploft, hoort men kreten van blijdschap en handgeklap het is een schouwspel waarop men gratis wordt onthaald. De Parijzenaars zijn besloten alles op te offerenzij willen aan alle ellende weerstand bieden. Tot geen prijs willen zij ooggegetuigen zijn, dat Bismarck

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3