1871. N°. 9. Vrijdag 20 Januarij. 29 Jaargang. EREt Uitgever A. A. BAKKER Cz. 5, IIELDERSCHE ïoedsi rd. RD. lil voi EX XIEÜWEDIEPER COURAXT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1K 'regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 85 Jan. vertrekt van hier de Oost-Indische inail via Triëst, per eersten trein. qJ Vrijdag den 87 Jan. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. tEL, Dingsdag den 31 Jan. vertrekt van hier de West 85 Indische mail «ver Southampton, per laatsten trein. B I X E L A I). rando Peten levert 9, 211 il £91 8 a 1 f 1, Erwti Boom lad f! Een! eel koi Eeii landelt ad alt ir Nap l. Dei fapelsi 50,i dit j: ;e ma HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Januarij. Parijs houdt zich tot heden toe staande tegen de magtige belegeraars. Wel worden de uitvallen der moedige bezetting teruggeslagen en brengt het bombardement eenige ver woesting teweeg, doch de belegerden laten den moed niet zinken en volharden in hun verzet. De hoop, die men binnen Parijs aanvankelijk koesterde, op ontzet, is door den mingunstigen uitslag der gevechten bij le Mans niet ver levendigd. De legers der Duitschers zijn blijkbaar te sterk om het plan van een ontzet der belegerde hoofdstad mogelijk te doen zijn. Niettemin wordt er door de verschillende legers dapper gestreden, en zijn de Duitschers al in den regel overwinnaars, vaak koopen zij hunne zegepralen zeer duur. Aller hoop en verwachting is thans op de Londensche Conferentie gerigt, dezer dagen bijeen om de Zwarte-Zee- kwestie op vredelievende wijze te vereffenen. De vraag ontstaat, zal men zich daar de kring der te behandelen vraagstukken niet uitbreiden tot het Luxemburgsche vraag stuk en den Noordduitschen oorlog? Wel is waar staan die onderwerpen niet op de agenda der te behandelen zaken, maar onmogelijk is het niet, dat de verschrikkingen van den tegenwoordigen krijg er toe zullen leiden om de door Pruissen gestelde of te stellen voorwaarden tot een punt van bespreking te maken. Als dit een stuiting der gruwelen van den krijg kon tengevolge hebben, zouden wij hartelijk wenschen dat de diplomaten te Londen aan deze aangelegenheid de noodige aandacht wel mogten wijden. De berigten uit Spanje luiden zeer gunstig voor de verhouding tusschen den jeugdigen Koning en zijn volk. Amedeus heeft door zijne handelingen reeds veel gedaan om het vertrouwen des volks te winnen. De omstandigheid, dat hij bij de zamenstelling van het ministerie de hoofden der verschillende partijen heeft geraadpleegd, heeft er toe geleid, dat mannen van onderscheiden rigting in het bewind zijn opgetreden. Hoeft de jonge vorst welwillend de helft van zijn inkomen ten behoeve der schrale onderwijzers- tractementen bestemd,dit besluit toont het meteen, dat de Koning er naar streeft om door stoffelijke en zedelijke vooruitgang de welvaart des volks te bevorderen. Apollo's tweede winter-concert, dat Dingsdag avond 11. plaats vond, gaf den bezoekers wederom ruimschoots gelegenheid muziekale talenten te bewonderen als de beide 16 i solisten, de heer J. Cramer en L. Schlegelde heer 53 Cramer (viool), dien wij het genoegen hadden reeds meer- 611 malen te hooren, speelde ook dezen avond zoo als wij dat 82; van hem gewoon zijn. Men staat dikwerf in twijfel wat meer te bewonderen, öf zijne technische vaardigheid, of zijne prachtige voordragt, die in alle nuances het gehoor streelt en de aandacht sterk gespannen houdt. De heer Schlegel is een volleerd degelijk artist. Zelden hoorden wij een pianist, die met zulk een-tact en met zulke minutieuse 32 fijnheid voordraagt. Zijne techniek is uitmuntend ontwikkeld 93f en zijn gansche spel geacheveerd. Het orkest werkte op 78; dien avond ook mede tot het succes van het concert. De 91', pastorale symphonie en de ouverture Heimkehr aus der 83 Fremde liepen zeer goed van stapel. li Wij hopen dat liet bestuur van Apollo ook voor de 2u' volgende concerten even gelukkig zal zijn in het engageren 2i« va" solisten van de gehalte als op den avond.van 17 dezer. gjJ'Het applaudissement gaf stellig het beste bewijs, hoe zeer gOijjde leden zulke talenten weten te appreciëren. u' h>e rederijkerskamer Olympia gaf gisteren avond hare tweede buitengewone vergadering in dit saizoen. Deze (twee stukken werden opgevoerd: 1. Arbeid adelttooneel- jj'spel in 4 bedrijven, en 2. Een leugenaar, die op het laatst zelf begint te gelooven, dat hij waarheid spreekt, kluchtspel __in eén bedrijf. Over de wijze der uitvoering door het 450 werkend personeel der Kamer waren de talrijke aanwezigen IHjzeer voldaan, terwijl wij tevens reden vinden om de goede keuze der stukken te roemen. De strekking van het Ditooneelspel is zulk een, die het stuk om zijn moraal doet --huldigen en de flinke wijze waarop de handelende personen 'de verschillende karakters weergaven was zoo, dat de ^'aandacht van het auditorium daardoor bestendig werd ^geboeid. Ondanks de rederijkerskamer niet meer zoo als voorheen de eenige vereeniging van dien aard ter dezer OtiPlaatse is, handhaaft zij, door uitvoeringen als deze, haar {(jeervol standpunt ten volle. De loting voor de nationale militie zal dit jaar plaats hebbente Alkmaar op 8 èn 9 Februarij, te Heer-Hugo- waard op 10, te Schagen 14 en 15, te Winkel 16, te Medemblik 17, te Enkhuizen 18, te Hoorn 20 en 21 Febr. Den eersten dag zullen aan de loting te Schagen deel nemen de lotelingen uit Warmenhuizen, Zijpe, Anna Paulowna, Callantsoog en Petten; den tweeden dag die uit Schagen, Barsingerhorn, Harenkarspel en St. Maarten. De lotingsdagen te Helder zijnZaturdag 11 en Maandag 13 Februarij, den eersten dag voor de lotelingen uit de gemeente Helder, den tweeden voor die uit Texel, Vlie land, Terschelling en Wieringen. Door den minister van Binnenl. Zaken is uitgemaakt, dat de eigenaar van een door longziekte aangetast rund bevoegd is, om, na aangifte van het ziektegeval, dat rund, onverwijld met inachtneming, onder politie-toezigt, van de voorschriften op het verbranden of begraven der ingewanden, te zijnen bate te slagten, en de overige deelen te gelde te maken of zelf te gebruiken, mits de ziekte eerst kort geleden opgemerkt en niet ver gevorderd zij, en de eigenaar zich onderwerpe aan de voorschriften omtrent desinfectie. Naar men verneemt, heeft kolonel Booms, om redenen van gezondheid, aan Z. M. den Koning zijn ontslag als minister van Oorlog verzocht. In het huis van den predikant der Doopsgezinde gemeente aan de Burgervlotbrug te Zijpe is dezer dagen hij afwezigheid van den bewoner een stoute diefstal met inbraak gepleegd; uit een kastje dat men opengebroken heeft, heeft men een zilveren horloge, benevens ruim 30 ontvreemd. Aan de bevqlkings-statistiek der gemeente St. Maarten ontleenen wij de navolgende opgaven Bevolking op 31 Dec._1869 547 mannen en 570 vrouwen. In 1870 geboren 12 mannelijke en 30 vrouwel. personen. Van elders ingekomen 36 mannen en 45 vrouwen. In 1870 overleden 14 mannen en 17 vrouwen. Naar elders vertrokken 52 mannen en 71 vrouwen. Bevolking op 31 Dec. 1870 529 mannen en 557 vrouwen. Totaal 1086 personen. De indeeling der bevolking was voor de ver schillende gezindheden als volgtNederd. Herv. 787, Roomsch Kathol. 232, Christ. Geref. 43, Doopsgez. 24. Jl. Donderdag werd te Nieuwe Niedorp wederom eene voorlezing voor het volk gehouden en, gelijk vroeger, waren ook thans de plaatsen in eene der afdeelingen van het schoolgebouw door personen van beiderlei kunne goed bezet. De commissie tot uitvoering zorgt zooveel mogelijk voor eene gewenschte afwisseling in de keus der stukken, die worden voorgedragen. Was nu in eene bijeenkomst op het einde des vorigen jaars het natuurkundig gebied betreden door bijdragen over den electro-magnetischen telegraaf en de zonsverduistering, thans bewogen zich de sprekers meer op huiselijk en maatschappelijk gebied. Het was ditmaal de geachte burgemeester, die zich bereid had verklaard eene lezing te houden, en tot onderwerp had gekozen eene van dr. Modderman's schetsen, getiteld «Tevredenheid de bron van huiselijk geluk.» Zijne lezing werd afgewisseld door de voordragt van de Genestet's vers: »IIet haantje van den Toren», door den predikant, waarna de heer Taconis besloot met Hildebrand's«Teun de Jager.» Met het oog op den grooten bijval, dien deze volksvoorlezingen bij velen in deze gemeente vinden, is bepaald, dat er nog twee of drie zullen gehouden worden. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 17 dezer: «Aan de hardrijderij op schaatsen, tegen heden door de Alkmaarsche ijsclub uitgeschreven, namen 25 personen deel. De voornaamste prijs werd behaald door schipper de Winter, de daarop volgende door van Twisk en Benjamin, allen van Alkmaar. Hoewel het dooiweder veel aan het geschikte van de baan ontnam, kan men het feest als welgelukt beschouwen het fraaije winterweder lokte vele toeschouwers, en alles liep in de beste orde, zonder eenig ongeluk af.» Jl. Maandag morgen werd te Hoorn, niettegenstaande den regen en de felle koude, de harddraverij met paard en arreslede op de zee gehouden. Vijftien paarden namen daaraan deel; de prijs 100 werd behaald door het paard van den heer C. Broers, te Benningbroek de eerste premie van 40 door het paard van den heer J. Koster in de Beemster, terwijl de tweede premie van ƒ10 werd behaald door het paard van den heer T. Schilder, mede in de Beemster woonachtig. Jl. Maandag avond is te Amsterdam na een lang durige ziekte in den ouderdom van 58 jaren overleden, de heer J. Eduard Stumpff. De Hollandsche Illustratie bevat het volgende: «Graaf von Bismarck moet ongesteld zijn. Dit nieuws is op zich zelf niet van groot belang, ofschoon men mag aannemen, dat, indien de bondskanselier eens kwam te vallen, veel in Duitschland misschien ook anders zou worden. Merkwaardig is echter de oorzaak, waaruit, naar men zegt, de ziekte van von Bismarck zou zijn voortgekomen. De Pruissische premier, zou, nu drie weken geleden, een brief hebben ontvangen met het opschrift: particulier. Hij zou dien brief haastig geopend, maar er nog geen drie woorden van gelezen hebben, toen hij hem wegwierp bewusteloos achterover viel. Zijn secretaris, die den brief vervolgens had opgenomen, voelde zich ook een weinig bedwelmd en bragt den brief naar een scheikundige, die na een kort onderzoek zelde, dat hij vergiftigd was met een sublimaat van nieskruid, waarvan de sterke reuk in de hersens dringt en bij sterke opsnuiving den dood of de krankzinnigheid ten gevolge heeft. Men begrijpt, dat de afzender van den brief vergeten had zijn naam neer te schrijven. Sedert dien dag nu, waarop von Bismarck dat «particulier» schrijven zou hebben ontvangen( moet hij niet vrij van zware hoofdpijn zijn geweest.» «Gelijk men weet, of niet weet, heeft de Kroonprins van Pruissen, op den Zondag vóór hij ten oorlog is uit getrokken, zijn jongste kind ten doop gehouden. Dat kindje nu werd gezoogd door een Fransclie min, wier broeder in een der eerste gevechten tegen de Duitschers sneuvelde. De min trok zich dien dood schijnbaar niet zeer aan, maar inwendig zwoer zij wraak, en op zekeren dag liet zij, op een oogenblik dat zij meende alleen te zijn, het kindje, dat zij voedde, over de balustrade van het balcon glijden en ging toen achteruit. Gelukkig echter bleven de lange kleeren van het onschuldige wicht in de metalen ornamenten van de balustrade vastzitten en schoot een knecht toe, die nog tijdig de kleêren kon grijpen. Anders ware het kind zeker op den marmeren vloer dood neergevallen. De min heeft bekend, dat zij dus den dood van haar broeder op de Pruissen had willen wreken.» Te 's Hage is tot lid der Prov. Staten aldaar gekozen de burgemeester jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot. De letterzetter Püblichhausen, als ziekenverpleger in dienst van het Haagsche comité van het Roode Kruis, is te Havre aan een keelziekte overleden. In een schrijven uit de Hofstad aan de N. Rott. Ct. komt het volgende voor: «Aristoteles zegt: «eene regering is de uitoefening, de verpersoonlijking van de hoogste magt in den Staat.» Maar heeft deze practisclie wijsgeer daarmede alles gezegd? Ik geloof het niet. Ik zal u eens zeggen, wat eene regering is, want dan kunt gij beseffen mijne vreugde over haar optreden. Eene regering is «het gouden kalf», waarvoor duizenden en tienduizenden in den lande nederknielen, omdat het hun zeiven aan moed, bekwaamheid en energie ontbreekt, om door eigen arbeid de maatschappelijke welvaart te verhoogen; zij is eene wrijfpaal voor de tien duizenden en honderdduizenden in den lande, die, kittel- oorig en knorrig van nature, al het onaangename dat hun wedervaart, wijten aan de regering, die alles moet voorzien, die alles moet beletten en volgens de leer van het hoogste regtscollegie nu ook al verantwoordelijk is voor de minste feil van den laagste harer ambtenaren; zij is de reddende engel, in welks armen provinciën, gemeentebesturen, heilige en onheilige corporatiën (door den heer van Bosse van de inkomstenbelasting uitgesloten) snellen met pijlsnelle vaart, voor een haven, een weg, een kalamiteusen polder, een middelbare school met en zonder meisjes. Een regering is de afspiegeling van den staat, de bliksem-afleider van alle rampen, de magneet voor alle behoeften, de brug voor alle bijzondere belangen, die natuurlijk ook algemeene belangen zijn, het zwaartepunt van de politiek, het voetstuk van de orde, de schuts onzer vrijheden, de locomotief onzer beschaving, in één woord, de alma mater, aan wier kloppenden boezem jong en oud, arm en rijk, klein en groot, Dordsch of Roomsch, zich zoo gaarne en zoo gemakkelijk nedervleijen. Ziedaar, wat in mijne oogen eene regering is; zisdaar, waarom hare optreding mij doet huppelen van vreugde 1» In Vlaardingen komt een nieuw weekblad uit, onder den titel: u Versnapering," een «blad, gewijd aan de belan gen van Nederlandsche dienstboden. Te Steenwijk heerscht de keelziekte in erge mate. Dr. Niemeijer, te Sneek, tegen de aanneming van wiens catechisanten verleden jaar door den kerkeraad bezwaar werd gemaakt, zal dit jaar even als toen zijn catechisanten in het naburig IJsbrechtum laten aannemen en na de bevestiging hun attestatie weder te Sneek laten indienen. Te Sittard (Limburg) is een vrouw bevallen van vier zoons. Jl. Maandag is een Fransche luchtballon in ons land aangekomen. Te tien uren 's morgens is hij boven

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1