ADVERTENTIËN. MARINE-CLUB. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Marine-Haven JSieuwediep. Weerkundige Waarnemingen te Helder, SCHAGER MARKT van HÉDEN- in zijne gelederen grooter en gespierder mannen dan een van onze (Engelsche) gewone regimenten infanterie. Ik geloof, dat liet niemand in den zin komt te loochenen, dat een Fransch generaal of aanvoerder in dezen oorlog zooveel aanleg voor strategische combinatiën aan den dag heeft gelegd als de Duitschers. Het plan de campagne der Franschen was een failure; dat der Duitschers was een meesterstuk. De Duitscher loopt den Franschman overhoop. In hoofd en" armen en beenen heeft hij getoond den Franschman, met al zijn furie in den oorlog, meester te zijn. Hij werpt nu eiken nacht binnen Parijs 1200 kocels. Hij heeft elke sterkte in Frankrijk genomen, die weerstand geboden heeft, en zal elke sterkte nemen, die tegenstand biedt; hij snijdt de gemeenschap af tusschen het noorden en het zuiden, tusschen het oosten en het westen. Deze logge wijsgeerige krijger, die vechten kan als Mars, plannen maken als Ulysses, en Ioopen als Achilles, heeft in het spel des oorlogs alle troeven in zijne hand en weet die op het juiste oogenblik uit te spelen. Jonh Stuart Mill presideerde jl. Donderdag avond te Edinburgh een meeting ten gunste van het verleenen van het stemregt aan vrouwen. In zijne toespraak zeide hij, dat vooral twee redenen daartoe drongen. De eerste, dè krachtigste, werd vaak onbedachtzaam door de tegen partij gebruikt de vrouw had reeds zooveel invoed. Meermalen was de vrouw de eigenlijke drijfster van den man in diens openbaar leven en nogtans was er slechts een kleine minderheid van vrouwen, die iets bezat wat den naam van openbaar bewustzijn verdiende. Hoe konden zij het ook bezitten, als men haar diets maakte dat de openbare zaak haar niet aanging. Geeft vrouwen dezelfde regten als aan mannen en dezelfde verpligtingen zullen er uit volgen. Een andere reden was de groote hoeveelheid intellectueele en practische kracht, die nu ongebruikt bleef, terwijl toch niemand zou beweren, dat de publieke zaak er geen behoefte aan had. De geheele beweging der moderne maatschappij, sinds de middeleeuwen, was gerigt op de politieke vrij making der vrouw. Haar uitsluiting was een laatste overblijfsel uit den slechtsten tijd der maatschappij, enz. Daily News betreurt het zeer dat door de //hoofdigheid" van beide oorlogvoerende partijen een regen van vuur geworpen wordt te midden van de weerlooze en half uit gehongerde menigte, die binnen de wallen der eens zoo fiere en schitterende wereldstad opeengehoopt is. Nog hoopt het op een aanbieden der vredesvoorwaarden van de zijde der Duitschers; niet alleen dat de Duitschers daarmede de sympathie van de wereld zouden terugerlangen, ook hoogere begrippen van eer gebieden het. Het is niet gebruikelijk zijn tegenstander te blijven bevechten, wanneer die tegenstander ter aarde ligt. Waarom zou een inter nationaal duel niet aan dezelfde ridderlijke regelen onder worpen zijn als een ontmoeting tusschen twee individu's? Het genoemde blad zegt, dat Europa er belang bij heeft, den oorlog geëindigd te zien en Duitschland meer dan eenige andere natie. In zoodanige oorlog is het voordeel aan de zijde van de onderliggende partij. Parijs kan vallen, leger op leger verslagen worden, maar de republiek zal niet toegeven. Duitschland, Z. M. de Koning heeft eene som van 15,000 francs doen toekomen aan de noodlijdenden tengevolge van de overstrooming te Kome. - Zekere heer N. te Berlijn maakte zijn testament in de laatste koude en bepaalde dat hij begraven moest worden in een zwaren pels; een Keulenaar vond dit zoo geestig dat hij, toen de dooi was begonnen, in zijn testament liet zetten, dat hij met waterlaarzen begraven moest worden. Spanje. Koning Amedeus weet zich populair te maken. Hij heeft het hofpersoneel aanzienlijk verminderd en een groot deel der Spaansche etiquette afgeschaft. Vele personen, die men ongaarne aan het hof zag, zijn verwijderd. Hij weet zich ook zeer beleefd van de zich opdringende raad gevers te ontslaan, die Isabella te gronde gerigt hebben. Van een camarilla wil hij niets weten. Zoo zeide hij o. a. tot maarschalk Concha: //Ik dank u voor uwe goede be doeling; wanneer ik het noodig acht met u over politieke zaken te spreken, zal ik de eer hebben u te doen roepen. Op het oogenblik is mij de ministerraad voldoende." Te middernacht worden de deuren van het paleis gesloten. De Koning staat ten 7 ure op. Onlangs bezocht hij, slechts van een adjudant vergezeld, 's morgens ten 8 ure de kazerne Santa Isabel. Op driekoningen-dag heeft hij 5000 douros aan de armen en evenveel aan de behoeftige //vrijwilligers der vrijheid» geschonken. Hij heeft afstand gedaan van de helft der civile lijst ten behoeve van de slecht bezoldigde onderwijzers der lagere scholen. Het is in sommige streken van Spanje tegenwoordig zeer koud; te Valencia, het land der oranjeboomen, zijn negen personen doodgevroren. LAATSTE HKItlGTIlV. Luxemburg, 17 Jan. De brief des Konings van Pruissen aan Prins Hendrik vermaant tot voorzigtigheid en het nemen van voorzorgsmaatregelen, maar verzekert, dat de Pruissische regering nooit de onafhankelijkheid van Luxemburg wilde bedreigen. Lorden, 17 Jan. De Times zegt, reden te hebben om te gelooven, dat het bombardement van Parijs indruk op de Parijzenaars begint te maken. De ontevredenheid der bevolking over het gouvernement zou toenemen en waar schijnlijk gewelddadige manifestatiën ten gevolge hebben. Uit een militair oogpunt gezien, is het bombardement van Parijs, volgens de Times, eene groote font. Londen, 18 Jan. De Conferentie is gisteren geopend ten een nre. Tegenwoordig waren Granville, Apponyi, Cadorna, Bernstorff, Brunnow en Mussurus. Eene tweede vergadering zal den 24sten worden belegd ter bespreking van de zaak der International. Berlijn, 18 Jan. De graaf von Itzenplitz heeft, als oudste minister, aan het Huis der Afgevaardigden en aan het Heerenhuis eene proclamatie des Konings uit Versailles aan het Duitsche volk doen toekomen van dezen inhoud: //"Wij, Wilhelm, bij de gratie Gods Koning van Pruissen, doen hiermede te wetenNadat de Duitsche vorsten en vrije steden den eenstemmigen wensch tot ons gerigt hebben om bij de oprigting van het Duitsche rijk de sedert meer dan 60 jaren rustende keizer lijke waardigheid weder in het leven te roepen, en op ons te nemen, en nadat in de constitutie van het Duitsch Verbond de noodige bepalingen zijn genomen, betuigen wij bij dezen, dat wij het als een pligt jegens het geheele vaderland beschouwen, om aan die roepstem der vereenigde Duitsche vorsten en vrije steden gevolg te geven en de waardigheid van Duitsch Keizer aan te nemen. Dientengevolge zullen wij en onze opvolgers op den Pruissisclien troon voortaan den keizertitel in al onze betrekkingen en aange legenheden des Duitschen rijks voeren, en wij hopen van God, dat het aan de Duitsche natie gegeven zal zijn om onder de kenteekenen van zijnen ouden glans het vaderland eene zegenrijke toekomst te doen tegemoet gaan. Wij nemen de keizerlijke waardigheid op ons in het bewustzijn der verpligtheid om met Duitsche trouw de regten des Rijks en zijner leden te beschermen, den vrede te handhaven, de onafhan kelijkheid van Duitschland te verdedigen en de kracht des volks te sterken. Wij nemen haar aan, in de hoop, dat het aan het Duitsche volk vergund zal zijn om het loon van zijnen feilen en offervaardigen strijd in het genot van een duurzamen vrede te vinden, binnen de grenzen, die aan het vaderland de sedert eeuwen ont beerde veiligheid tegen de vernieuwde aanvallen van Frankrijk zullen verschaffen. Dat God aan ons en onze opvolgers in de keizerlijke waardigheid de gunst moge verleenen, ten allen tijde beschermer des Duitschen rijks te zijn; niet in oorlogzuchtige veroveringen, maar in de werken des vredes op het gebied der nationale welvaart, vrijheid en beschaving. Nadat de minister von Itzenplitz in beide huizen van den' Landdag de bovenstaande proclamatie des Konings had voorgelezen, namen de voorzitters het woord, wijzende op de hooge beteekenis der proclamatie en bragten een //hoch» uit op den Duitschen Keizer, Koning Wilhelm, waarmede de leden van den Landdag vol geestdrift in stemden. Het huis d.er afgeveardigden besloot om de proclamatie des Konings in een adres te beantwoorden. Versailles, 16 Jan. De generaal von Werd er heeft gisteren en eergisteren ten zuiden van Belfort een heftigen aanval van 4 Fransche legerkorpsen te verduren gehad. De slag heeft 9 uren geduurd, en de aanval is op alle punten zegevierend afgeslagen. Versailles, 16 Jan. (Off.) In de tot heden ingekomen rapporten van het tweede leger wordt ons verlies aan gesneuvelden en gewonden in de roemrijke gevechten van 6 tot 12 dezer op 177 officieren en 3202 man geraamd. Daarentegen verloor de vijand tot dusver ruim 22,000 man, die ongewond gevangen gemaakt werden. Voorts zijn 2 vaandels, 19 kanonnen, 1000 beladen vaartuigen; alsmede eene groote hoeveelheid wapens, ammunitie en legermateriaal buit gemaakt. Vóór Parijs wordt het vuur onzer batterijen met goed gevolg en met geringe verliezen voortgezet. Bordeaux, 16 Jan. Het leger van den generaal Bourbaki is gisteren den geheelen dag slaags geweest en heeft Montbeliard en eenige omliggende dorpen bezet. Een gedeelte van het leger van den generaal Chanzy heeft gisteren weder een hevigen aanval te verduren gehad. Het 21ste korps heeft dapper gevochten en eenige krijgsgevangenen gemaakt. Het 16de korps heeft een hopeloozen strijd doorgestaan. Den admiraal Jaureguiberry is een paard onder het lijf doodgeschoten, en de chef van den staf des admiraals is gesneuveld; de overige korpsen hebben minder tegenstand geboden. In weerwil van het ongunstige weder en ondanks deze aanvallen, zet de generaal Chanzy zijnen terugtogt voort zonder materiëel te verliezen. Bordeaux, 17 Jan. De heer Gambetta heeft zich, op verzoek van den generaal Chanzy, naar het wester-leger begeven. Cherbourg, 17 Jan. 50,000 man zijn vertrokken om Chanzy te versterken, maar hebben hem, daar de spoorweg verbinding is verbroken, niet kunnen bereiken. Vele matrozen zijn alhier gekantonneerd. Cherbourg, 17 Jan. Een 17tal Pruissen hebben den maire en eenige voorname ingezetenen van Bolbec weggevoerd en zij eischen een losgeld van 100,000 fr. Laval, 16 Jan. De generaal Chanzy zet zijnen terug togt in goede orde voort, in weerwil van het zeer ongunstige weder. De onzen hebben eenige krijgsgevangenen gemaakt; waaronder een graaf von Moltke. Florence, 17 Jan. De Koningin van Spanje zal zich den 23sten dezer naar Spanje begeven. Madrid, 14 Jan. Het Fransche fregat Héroine is te Vigo aangekomen, alwaar de Pruissische stoomboot Augusta zich reeds bevond. De Spaansche regering heeft bepaald, dat de Augusta, als zijnde de zwakste, het eerst en wel 24 uur voor het eerstgenoemde schip de haven zal mogen verlaten. Belangrijk voor velen! In alle branchen, bijzonder echter met betrekking tot de algemeen gezochte origineele loten, is het vertrouwen geregtvaardigd, eener- zijds door de erkende soliditeit der firma en ten anderen door den daaruit voortgevloeiden enormen aftrek. De uithoofde van hare naauwkeurig- en stiptheid bekende staatseffectenhandel van ADOLPH HAAS in Hamburg wordt dan ook aan ieder met warmte aan bevolen; en doen wij een ieders aandacht vestigen op de heden in ons blad voorkomende advertentie der voormelde firma. (Ingebonden.) Van 11 tot 18 Januarij 1871. ONDERTROUWD: Rens Kooger en Jansje Reij. GETROUWD: Geene. GEBORENCornelis, zoon van Roelof Stoepker en Pietertje Boon. OVERLEDENGerbrand Koning, 23 maanden, zoon van Jacob Koning en Aagje Dros. Klaas Bakker, 6 maanden, zoon van Willem Bakker en Amelia de Jager. Van 1 tot 31 December 1870. ONDERTROUWDGeene.. GETROUWDJan Dovis en Margareta Zasburg. GEBOREN: Cornelis, zoon van C. de Wit en E. Wigbout. Martinus Cornelis, zoon van C. Visser en G. Flens. Grietje, dochter van R. Kaleveld en A. Luijt. Dirk, zoon van S. Lout en G. Wa- gemaker. Nan, zoon van W. Snooij en G.Keijzer. Jannetje, dochter van J. Kuut an A. Wagemaker. Jan, zoon vanL. van SavoijeuenM. lintman. OVERLEDEN: Maartje Visser, 62 jaren, echtgenoot van H. Bakker. Dieuwertje Wigbout, 63 jaren, eerder weduwe van wijlen A. Klein, later echtgenoot van J. de Boer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Dec. 19 Jan. Jason. H. Haack. Marseille. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 17 Jan. Volunteer. F. Seott. Duinker&Goedk. Mobile. 18 Antje. P.vanderHoog.H. J. Tweehuijs. Batavia. 18 PeterDickson.C. H. Gadda. Order. Cheribon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Merehat. P. Rattey. Hartlepool. Steenk. C. Berghuijs. Medora. J.Creig. London. Ballast óm in het bassin te laden. Order. Cycloop. J.ïIendriks.Marseille.Stukgoederen.Zur Mühlen Co. MartinusHenriëtte.J.H.Stuit.Hellevoet. Lijnzaad. Order, (om in het Bassin te laden voor Londen.) (Landskeet) Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. Afw. zzw. ztw. ztw. 8k. 1.3// 6 741.33 745.45 746.71 Stand. Afw. -18.96 -14.86 -13.60 Thermometer C. 2.9 1.8 1.8 f 0.1 f 0.6 - 1.1 •2P c i. 0.91 0.96 0.96 Toestand van de zee. Golvend. Vlak. wein.golv Weersgesteldheid: 18 Jan.12 u.Digtbewolkt, winderig. 19 Jan. 8 u. Digtbetrokken, vochtig. 19 Jan.12 u. Digtbetrokken, vochtig, natte sneeuw. 1 Paarden f 45 a Bokk. en Geiten f r n Veulens - a 2 Magere Varkens]- 10 a 12 Stieren a 16 Biggen 5 a 7 Ossen - a 25 Konijnen c. 25 a 65 Gelde-Koeijen -130 al50 50 Kippen 40 al40 6 Melk-Koeijen - a 40 Eenden - 50 a 90 IVaarzen - 95 al05 Duiven a Gras-Kalveren - a Ganzen a 10 Nuoht.Kalveren - 7 al2j Zwanen a VetteRammen - a Boter per kop 90 alOO MagereSchapen - a Kaas per K.G. 25 a37£ Vette Schapen - a Kip-Eijeren per 100 -400 a600 82 Overhouders - 10ia 19 Eend-Eijeren u - a LIJST VAA" BRIEVKA", geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, gedurende de 1ste helft der maand December 18JO. F. W. Bash, J. Creschmöller (2 stuks), Wed. H. de Water, A. Kloostwijk, E. Sture, G. Grnyter, Mej. E. Lude, G. Wijme, allen te Amsterdam: van Visselen, te Hellevoetslui»Huisman, te Leeu warden; A. W. Schutter, te Leiden: A. Bouwman, teNieuwediep B. Sturius, te Nijmegen; Wed. P. Boom, te Oudesluis; J. Evers, Wed. Mural, beiden te Rotterdam; E. van Vugt, te Zevenhuizen. Van het hulpkantoor Anna Paulowna: J. Smit Pzn. te Barsingerhorn. Van het hulpkantoor Koegras A. de Waard, te Amsterdam; J. Schreuders, te Binnemuide. De Directeur van het Postkantoor H E R W E IJ E R. Ondertrouwd K. E. VAN DER LOEFF en J. A. E. VAN LOON. Groningen, 15 Januarij 1871. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden trof ons een slag die moeijelijk door ons te dragen is, door het overlijden van onze geliefde Dochter JANNETJE, in den ouderdom van ruim 17 jaren, na een kort, doch smartelijk lijden. Die baar in leven gekend hebben, kunnen de grootte van dat verlies beseffen. Nieuwediep, 18 Januarij 1871. J. KONINGSTEIJN. T. KONINGSTEIJN, geb. de Wijn. Allen die nog iets over het jaar 1870 te vorderen hebben worden verzocht daarvan uiterlijk den 88 dezer aangifte te doen bij het Bestuurslid HEIJNING. Helder, 19 Januarij 1871.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3