Benoeming-en, enz. Een geneesheer schrijft in een Duitsch blad eene beschouwing over de pokken en het beschermend vermogen der inënting. Omtrent dit laatste punt zegt hij o. a. het volgende De inënting is noodzakelijk en onschadelijk, in vele landen is zij verpligt gemaakt, door de meeste Èuropesche faculteiten wordt zij warm aanbevolen, slechts door enkele geneesheeren en secten verworpen, doch het is gebleken, dat de tegenstanders in oogenblikken Van gevaar veelal door hunne aanhangers verlaten worden, evenals o. a. te Stuttgart het geval was, waar een anti-incnting-apostel gevestigd was en vele aanhangers telde, doch toen daar de pokken op verschrikkelijke wijze begonnen te woeden, lieten velen hunner zich toch inenten. De sterkste ver houding tusschen nooit-ingeënten en eenmaal-ingeënten pleit dan ook te zeer voor het voorbehoedmiddel, namelijk 33 pCt. en 12 pCt.» De schrijver komt tot het volgende resultaat: 1. De inënting, die bedachtzaam en voorzigtig aangewend wordt, is geheel onschadelijk; 2. zij beschermt voor een tiental jaren met zekerheid voor elke besmetting; 3. het is raad zaam om zich na verloop van tien jaren te laten inënten, en als de laatste inënting niet uitgekomen is, bij het uit breken eener epidemie zelfs elk jaar. Met ingang van den 28 dezer, is aan den kolonel G. P. Booms, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van minister van Oorlog. Met ingang van den 28 dezer is tot minister van Oorlog benoemd de kolonel A. Engelvaart, gouverneur der Koninklijke Academie. Bij koninkl. besluit van 26 dezer zijn aan art. 3, 2, van het koninkl. besluit van 4 Dee. jl. (betreffende de besmettelijke vee ziekten) de volgende zinsneden toegevoegd: „Onze minister van Binnenl. Zaken kan afmaking van regerings wege voor bepaalde streken en bepaalden tijd doen staken. Eigenaars van longziek vee zijn bevoegd, dit te slagten, na aan gifte bij den burgemeester en onder toczigt der policie, onvermin derd hunne verpligting tot naleving der overige bepalingen van de aangehaalde wet (van 20 Julij 1870) en van dit besluit." Dit besluit treedt in werking op den vijfden dag na de afkon diging in het Staatsblad en in de Staatscourant. De hoogleeraar L. W. E. Itauwcnhoff is benoemd tot rector magnificus aan de hoogeschool te Leiden voor het academiejaar 1871/72. Op zijn verzoek i3 aan den heer J. F. R. S. van den Bossche, lid van den Raad van N.-Indië, een eervol ontslag verleend uit 's lands, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten, door hem aan den lande bewezen en met toekenning van pensioen. B U I T E i\ L A N D. België. Soldaten, en nog eens soldaten, en wederom soldaten, zoo leest men in eene correspondentie uit Bordeaux aan de Etoile Beige, ziedaar het schouwspel, dat wij dagelijks voor oogen hebben. Des morgens zie ik ze in bataillons van drie tot vijf honderd voorbij mijne ramen trekken, en twee uren later keeren zij terug van top tot teen gewapend. In de magazijnen ligt alles voor her. gereed; geweren, randsels, in één woord alles wat zij behoeven. Het zijn de gemobiliseerden uit de Landes, uit Lot en de ligtingen uit de Pyreneën, die van lieverlede uit hunne departe menten aankomen, om van hier naar het leger te worden gezonden. Des middags heeft andermaal dezelfde optogt plaats. De kazernen, die te Bordeaux velen zijn, de openbare gebouwen, waar het niet aan ruimte ontbreekt, de seminariën, tot zelfs de kerken toe, zijn met troepen opgevuld, die dagelijks door anderen worden vervangen. De laatstaangekomenen, inzonderheid de Baskiërs, zijn ruwe, sterke mannen, tegen vermoeijenis gehard en met het voorkomen van geoefende soldaten. Zij lagchen en zingen onder de regenvlagen, als gingen zij naar een dorpsfeest. Hun grootste genoegen als zij gewapend terugkeeren is, een hunner bergkreten te laten hooren, die, hard en scherp, den vreemdeling verschrikt, maar aan de burgers van Bordeaux niet onbekend is, daar deze zeggen Ah, daar gaan de Baskiërs voorbij. In de gemeente Molenbeek St. Jean heeft eene regt zeldzame gebeurtenis plaats gehad. Men voerde in de zaal van het Prado het blijspel „de Dienstboden" in de Vlaamschc taal ten tooneele. Het was er stampvol; het stuk liep goed van stapel en gaf tot uitbundige vrolijkheid aanleiding, waartoe het spel van mevrouw Gassée niet weinig bijdroeg. Plotseling echter geeft mevrouw Gassée een gil en zinkt kermend op den grond. Men snolt haar ter hulp, draagt haar van het tooneel tusschen de coulissen en eene seconde later was zij... moeder! Men kan zich moeijelijk een denkbeeld vormen van de opschudding, die door dit curieuse incident veroorzaakt werd eene opschudding, die zelfs niet tot bedaren kwam, toen de régisseur kwam mededeelen, dat de moeder en haar dochtertje zich in den besten welstand mogten verheugen. F r a n k r ii k. Den 19 dezer is aan de bevolking te Parijs de vol gende door alle leden van het gouvernement onderteekende proclamatie uitgevaardigd: „Burgers De vijand doodt onze vrouwen en kinderen. Hij bom bardeert de stad dag en nacht. Hij rigt zijne granaten op onze hospitalen. Een kreet: „te wapen!" is uit den boezem van allen opgegaan. Zij uit ons midden, die hun leven op het slagveld kunnen laten, zullen tegen den vijand oprukken. Zij die blijven, maar niettemin van verlangen branden om zich den heldenmoed hunner broeders waardig te toonen, zullen, zoo noodig, zich de grootste offers laten welgevallen, teri einde op die wijze een blijk te geven, dat zij zich aan de zaak des vaderlands wyden. Lijden en sterven, indien het zijn moet, maar overwinnen. Leve de Republiek!" De twee olifanten van den Parijschen Acclimatatietuin, Castor en Pollux, die den lOden Januarij tot besparing van proviand zijn afgemaakt, zijn de eerste met een enkel schot, de andere met twee schoten gedood door twee ver maarde Parijsche schutters, de heeren Devisme en Milner Edwards, den zoon. De karabijn, waarmede Pollux is nedergelegd, had eene middellijn van 33 strepen; de daarop geladen ontplofbare kogel had eene lengte van 15 duim, en bevatte 80 grammen fijn jagtkruidzijne gelieele zwaarte bedroeg 280 wigfjes. De lading der karabijn bestond uit 8 grammen, kruid. De afstand tusschen den schutter en zijn doel was 10 meters. De kogel is in den regter schouder doorgedrongen en is in den onderbuik ontploft. Na het ontvangen van het schot heeft het dier nog een tijd lang heen en weder bewogen, zonder eene poging te doen om zich los te rukken. Eerst toen de inwendige bloedontlasting het dier verstikte is het neergestort. Reeds had men vier emmers met zijn bloed opgevangen toen het nog teekenen van leven gaf. Het wapen waarmede Castor is geveld was een jagtkarabijn met dubbelen loop, geladen met kogels van eenen conischen vorm. De eerste kogel heeft hem aan den regter slaap getroffen en deed hem neêrzijgen. Hij rigtte zich echter spoedig weder op, en nu werd de tweede kogel gelost, die in het midden Van het voorhoofd drong, en hem onmiddellijk afmaakte. De huid van deze kolos salen olifant met den verderen afval is voor 4000 francs verkocht. De beide dieren waren nog zeer jong, namelijk zes jaar. De correspondent van de Daily News te Parijs prijst den moed der vrouwen uit de lagere standen. „Hun echtgenooten schrijft hij drinken zich dronken, waaraan zij drie francs per dag besteden en zitten warm gekleed in de kroegen te pogchen, terwijl hun vrouwen in lompen gekleed staan te bevriezen aan de deuren der bakkers. In Parijs zijn de vrouwen der lagere standen edeler van karakter dan de mannen, die zij verre in waarde overtreffen. Zij lijden veel meer en klagen veel minder. Ik bewonder die menigte stille, geduldige vrouwen die, digt op elkander gedrongen om de koude, dagelijks op de rantsoenen wachten van brood en vleesch, en die als hel dinnen zonder klagen het bitterste verduren.» De laatstelijk ontvangen Parijsche dagbladen behelzen breedvoerige opgaven omtrent den tegenwoordigen prijs der levensmiddelen in de Fransche hoofdstad. Daaruit ziet men, dat aldaar thans betaald wordt: voor eene bos wortelen van 12 stuks, die vroeger voor 20 centimes ver kocht werd, 7,20 fr. (60 cent. per wortel;) voor oen knol ter grootte van een middelmatigen appel 80 cent.; vour eene kroot 4 fr. (vroeger 30 cent.voor eene bloemkool 5 k 8 fr.; voor een pond koolbladen, die vroeger op den vuilnishoop geworpen werden, 75 cent.; voor eene enkele prij (vroeger 20 cent. de bos van 12 stuks) 40 cent.; aardappelen zijn voor geld niet meer te bekomen; in de vorige week werden nog enkele tegen 1,60 fr. de liter verkocht. Het spek is uiterst schaars en wordt met 6 fr., ham met 10 fr. het pond betaald, zoodat een ham van gewone grootte, die vóór het beleg 18 fr. kostte, tegen woordig 120 fr. geldt. De versche boter kost 35 a 40 fr. het pond (van 5 oneen). Kaas is niet meer verkrijgbaar. Voor een kalkoen wordt 125, voor eene gans 85, voor eene kip 25 fr. betaald Bij voorname restaurateurs zijn nog enkele hazen voor 65, konijnen voor 25, eenden voor 30 fr. verkrijgbaar. Omtrent het vernielen van de spoorwegbrug over de Moezel bij Fontenoi verneemt men nader, dat dit dorp door 50 man van het landwehrbataillon Geldern bezet was, die de brug moesten bewaken. Den 22sten 's morgens om 5 uur drong plotseling een troep van 400 Fransche soldaten, in uniform, die waarschijnlijk van Langres kwamen, het dorp binnen en overrompelde de wacht en het gelieele detachement. Fransche ingenieurs, die twee wagens bij zich hadden, deden de bogen van de brug in de lucht springen, waarna de geheele schaar aftrok, hare gevangenen met zich voerende. Op last van den gouverneur- generaal van Lotharingen is het dorp Fontenoi geheel verbrand. Zoo zal voortaan met alle Fransche dorpen en steden gehandeld worden, binnen wier gebied een spoorweg beschadigd wordt. De brug .kan in acht dagen weer hersteld zijn, Te Bordeaux is den 15 dezer, in eene door ultra republikeinen belegde volksvergadering, besloten, een prijs te stellen op het hoofd van den Koning van Pruissen, van den graaf von Bismarck en van iederen Duitschen Vorst of Prins, en aan te dringen op onverwijlde schorsing der uitgifte van alle dagbladen. De haat tegen de Duitschers is in den Elzas en Lotharingen veel sterker dan elders in Frankrijk; zelfs de Duitschers moeten het erkennen en de Berlijnsche professor Albrecht Weber ziet dan ook geen andere kans om de beide te annexeeren provinciën in rust te houden, dan door geweld daar eerst „over een paar eeuwen" de bevolking geraadpleegd zou kunnen worden. De hoogvlakte van la Bergerie, die den 19den Jan. het tooneel van een lieftigen en bloedigen strijd is geweest ligt ongeveer 3000 meters van het fort Mont-Valériën verwijderd en is de geduehtste positie, welke de Pruissen in den omtrek van Parijs bezet hebben. Deze vlakte is 158 meters hoog, en dus nagenoeg veertig meters kooger dan de Mont-Valériën. Zij bestrijkt al de- wegen, die naar Versailles loopen, met name die, welke van St. Cloud, van Montretout, van Bougival, van Meudon en van Saint Germain naar de genoemde stad leiden en op een afstand van 1800 tot 5200 meters van la Bergerie verwijderd liggen. Haar geschut reikt niet slechts lot Versailles (5000 meters,) maar ook tot Saint Germain (7900 meters.) De afstand der hoogvlakte van den ringmuur is 5500 meters. De verdere Pruissische batterijen; welke aan die zijdé,' de westzijde, gevonden worden, zijn die bij de steengroeven van Saint Denis, te Montesson, te la Jonchére, bij la Celle-Saint-Cloud, te le Garches en te Morjtretout. .-Die batterijen zijn 5400 a 3000 meters van het fort Mort Valériën verwijderd. Omtrent Garibaldi leest men het volgende«ZJe.'6 sneeuwwitte baard en zijn bleeke gelaatskleur geven be: het voorkomen van een krijgsman, die reeds met den eec^V° voet in het graf staat. Zijne wonden verhinderen hem°n' loopen of te paard te zitten; hij laat zich in een draagstnv61 dragen, waarin hij gedurende den strijd zijne bevelen geeft, Engeland. 20 Te Londen liet zekere Tarpev voor 25,000 juweel.8a bij zich ter bezigtiging komen van de firma Louden 1 Lyder. De bediende had die naauwelijks geëtaleerd, t da hij werd door mevr. Tarpey van achter aangegrepen, es 's- doek met chloroform werd item onder den neus gehoudn da en de dieven verdwenen met den schat. De vrouw v'' gevat, maar de man naar het vaste land gevlugt, wt lot hij het gestolene te gelde zal trachten te maken. v° Een zekere Ellen Shute, een inwoonster van Brisiten verscheen onlangs ten 25sten male voor den regtc wegens rustverstoring in kennelijken staat van dronke n.° schap. Dit treurig feit biedt den Daily Telagraph e e!® gelegenheid aan tot het houden van een strafpredikatie te» de dienaren van Bacchus. Veel nieuws vertelt het bi °Pj niet. Van een vermindering van kroegen verwacht Tetegraph geen merkbaar resultaat. Doch opvoeding, ondi wijs, verbetering van woningen en voedsel, verfijning t, £ei smaak, aankweeking van zucht tot hooger en meer int lectueel genot, inprenting van zelfeerbiediging ziedj de middelen, die de nationale ondeugd moeten tekeer gu Een verblijdend teeken des tijds meent de Telegraaf: 1S tusschen reeds op te merken. De ondeugd wordt al m en meer als zoodanig erkend. Men is niet ineer zoo t, gevend als vroeger jegens den dronkaard; drinkliede: zijn niet meer zoo populair als in de dagen toen Dicfc m.e zijn Pickwiek Papers schreef; en een held uit de roE; van E'ielding of Walter Scott zou bij een hedendaagse! maaltijd gewis zeer onvoldaan van tafel gaan. Er best P01 gelooft de Telegraph ook onder de arbeidei klasse een toenemend getal personen, die de dronkenstl als een walgelijke ondeugd beschouwen; en de invl van dezulken moet ten langen leste op de massa een k zamen invloed uitoefenen. Merkwaardig is het, dat ook de Saturday Reviet haar jongste nummer gewezen heeft op het misbruik' sterken drank door vrouwen en dat meer bepaaldt in de hoogere standen der maatschappij. De Revietv t ?el schilt echter hierin van den Telegraph, dat zij het kt; eer ziet toe- dan afnemen. Het is waar de drinkgek zijn niet meer zoo populair als vroeger; ze worden: meer zoo openlijk gehouden. Doch. daarover behoeft: 7? zich niet te verheugen. Integendeel de kanker, di .e stilte knaagt, rigt te erger verwoestingen aan. Men dri nie thans niet meer in gezelschappen, „om zamen vrolijl zijn» doch in stilte bedwelmen zich mannen en vroir uit gewoonte of, gelijk men het noemt ob jgc zorg te verzetten, of om de levensgeesten wat op te weki egr Lotharingen, zoo leest men in een Engelsch dagl ma zucht op dit oogenblik onder een despotisme zoo rui zo[ onmeedoogend als dat van een oosterschen kalif, jjU] stelselmatig en alles om vattend als dat van Ruslas: 0p Polen. Een der jongste decreten door Koning Wil! vre uitgevaardigd heeft ten doel de bewoners dier provinci uw beletten zich bij het Fransche leger aan te sluiten, i wa het waarachtig gevolg is, dat zij als slaven aan den Duits: ge, gouverneur worden overgeleverd. Ieder man, die zijn: kaj voor langer dan acht dagen verlaat, moet schuldig wo: vr( verklaard aan de misdaad, dat hij naar het Fransche! ta] is gegaan. Al zijne bezittingen en goederen, zoowel di: werkelijk heeft, als die hij in de toekomst verwacht, mo verbeurd verklaard, en hij zelf voor 10 jaren verbat worden. De Duitsche gouverneur kan iedereen voor scbi ^0 verklaren, door zijn naam in het officiéél dagblad te plaat ste daar dit volkomen met eene wettige veroordeeling p en staat. De prefecten zijn verpligt lijsten te houden van ac' mannelijke inwoners in hunne departementen. Op wijze is de gouverneur bij magte, om ieder uur zijne si kri offers te kiezen, zonder van die keus eenige rekens te geven. Hij kan ieder, dien hij maar wil, verbat noi en diens eigendom naar luim en willekeur verbeurd et- klaren. Zijn wil is de hoogste wet, waaraan de ongelui eer bevolking van Lotharingen zich voortaan behoort te os uie werpen. Van dien wil is geen hooger beroep. Amerit gei sche schrijvers, die ter bestrijding der slavernij, gei waren aan hunne verbeelding den teugel te vieren, be\v« o. a. dat wreede planters nu en dan slaven lieten t binden, en dan aan hunne zonen, jongens te zwal het slagtoffer te overweldigen, maar sterk genoeg oa zweep te voeren vrijheid gaven om naar hartelust in geboeide te gecselen. Koning Wilhem de vrome,: en gevoelige Koning Wilhelm heeft dit heerlijk deuk! die op de bevolking van Lotharingen in toepassing gebn wc Jl. Maandag zat een passagier alleen in een: partiment van een spoorwegrijtuig op den sneltrein tns £e' Londen en Birmingham, toen de vloer uit den wa. toe zakte. Hij klom op de bank en bragt het alarmsc: mc beweging, maar te vergeefs. De spaanders van den ®n door de draaijende wielen omhoog gesplinterd, dra hem, volgens zijne eigene uitdrukking, „als biefstc ei een pan, murw te prikken», zoodat hij, van twee k» zu' het minste kiezende, uit den waggon sprong en geld 0 na eene zware rol partij, beneden aan de spoorb# laud kwam. De Globe zegt begunstigd te zijn met de pas va het Food-Journal per luchtballon ontvangen berigtf Parijs. Daaraan is het volgende ontleend: „Er zijn: va binnen Parijs 388 pareu molensteenen aan het werk, per dag 7000 centenaars goed meel leveren. De rep heeft vóór de insluiting eene groote hoeveelheid s gr steenen gekocht.... en de molens werken in eenigs f wegstations, waar zij door locomotieven worden gei"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2