E B I iV i\ E X L A XOT Benoemingen, enz. B l' ITEXLA X Duitsehe kerken, musea en hospitalen, als de Fransclie legermagt rooven en plunderen zal, gelijk de Duitscher in 1870. Want een meer dan rijken oogst van haat en ver bittering heeft Duitschland te wachten. Met volle handen hebben zijne legerbenden het bloedige zaad uitgestrooid. Welk een toekomst! En het rijk van den eeuwigen vrede? Daaraan gelooven droomers en dichters. Maar in de we reld gaat de vooruitgang langzaam; die de wind zaait, maait den storm! Toen de eerste Napoleon Duitsehe akkers tot slagvelden, Duitsehe steden tot kazernes maakte, verwachtte geheel Germanië de betere toekomst, het herstel van eigen kracht. Die is gekomen. En van de pas gewonnen raagt heeft het een even schandelijk ge bruik gemaakt, als Napoleon I van die van het Frank rijk dat de groote republiek hem toevertrouwde. Voor Duitschland is do dag der wraak gekomenover weinige jaren, een tiental misschien, vindt Frankrijk zijn wreker. Wat is er overgebleven van Frankrijk's vorgrootingen onder Napoleon I? Niets. Zoo zal er ook niets overblijven van Duitschland's zegepralen onder Bismarck. Want zoo veel zijn wij dan toch vooruitgegaan in de XIXde eeuw, dat veroveringen, annexatiën, tegen den wil der geannexeerde bevolkingen, niet kunnen worden gehandhaafd. Zoo als Venetië loskwam van Oostenrijk, zoo zal ook weer de Elzas komen aan Frankrijk. Maar wanneer en hoe? Nie mand ziet het einde; in elk geval niet zonder bloed en tranen. De oorlog, die gaat eindigen, wijst met den vin ger naar zijn opvolger, die geboren moet worden. Duitsch land, dat men vroeger met trotsc'n «een volk in wapenen» noemde, is thans één groot legerkamp geworden, waar ruw geweld en overmoed heerscht; Frankrijk is verslagen en uitgeput, maar niet voor altijd. Maar vernederd en diep beleedigd zal het zich nog dan gevoelen, als de materiële gevolgen van den strijd zullen zijn vergeten, als een nieuw geslacht is opgekomen. Do Franschen, die Waterloo niet konden vergeten, zullen Metz, Sédan en Parijs houden in eeuwige nagedachtenis! O waarlijk! gij, die om vrede smeekt, menschenvrienden, regtvaardigen en geregtigenzoo lang de volkeren zich bui gen onder 't juk der niagtigen, en zich tegen elkander laten werpen tot wilden strijd, zonder reden, zonder belang, uw tijd is nog niet gekomen, elke vrede is eene wapen schorsing, en de toekomst brengt zonder einde nieuwe smart! HELDER en NIEÜWEDIEr, 31 Januarij. Er is eene belaiigrijko wending in de staatkundige geschiedenis ontstaan. Die wending is gunstig en schenkt voldoening aan den zoolang te vergeefs gekoesterden wensch naar vrede. Lang duurde het beleg, om Parijs geslagen lang hield de bevolking met volharding het vol tegen de vele kwellingen, die een staat van beleg nood wendig medebrengt; eindelijk heeft het bewind der nationale verdediging moeten besluiten om stappen te doen, die tot het ophouden van den zwaren strijd en van het bombardement om en in Parijs kunnen leiden. Ongetwijfeld hebben de ongeregeldheden, die binnen de belegerde voste hebben plaats gegrepen, er toe bijgedragen om de bewindhebbers tot meer gematigdheid te stemmen. Onder verwijzing naur de rubriek Laatste Berigten, merken we op, dat zich thans verscheidene vraagteekens voordoen bij de vermelding van de gebeurtenissen der laatst verloopcne dagen. Do vraag: «Wat nu heeft zich in den tegenwoordigen oorlog herhaaldelijk opgedaan, bij de onderscheidene gewigtige feiten, die elkander als het ware verdrongen Die vraag treedt ook nu op den voorgrond. Zal, nu Parijs gecapitu leerd beeft en de forten rondom in handen der Duitschers zijn, de oorlog ten einde zijn gebragt? Zullen de legers buiten de hoofdstad den strijd nog volhouden? Zal de republikeinsche regeringsvorm in Frankrijk bestendigd worden? Hoe zal de strijd beëindigd worden door vredes voorwaarden, die aan de beide partijen kunnen voldoen? Eu als oenmaal de moordende krijg, die de geschiedenis der tweede helft van bet jaar 1870 en die. van de eerste maand van 1871 met bloedige letteren heeft doen schrijven, heeft opgehouden, hoe verschrikkelijk zal het dan zijn de mededeelingen te ontvangen, die eerst dan met eenige volkomenheid zijn op te maken, van de rampen, die door dezen oorlog zijn ontstaan, van de verliezen, die er zijn te betreuren, van de welvaart die er is verwoest! De herinnering aan do jongste gebeurtenissen zal zeker niet ligt vergaan en een later geslacht zal nog met ontroering van zooveel bloedvergieten kennis nemen! De bevolking der gemeente Helder, op 31 December 1870 verdeelde zich naar de onderscheidene gezindheden als volgt Nederduitsch Hervormden13044 Fransclie of Waalscho Hervormden 21 Engelsche of Presbyteriaanschc Herv. 1 Anglikaansche of Episcopalen1 Evangelisch Lutherschen438 Hersteld Lutherschen286 Doopsgezinden386 Remonstranten37 Christelijke Gereformeerden361 Rootnsch Catholieken4279 Oud-Roomschen of van de Bissch. Clerezy 265 Nederduitsche Israëlieten360 Portugeescbe Israëlieten5 Tot geen der gen. gezindheden behoorende 8 19492 Zoo ver wij ons herinneren was nimmer de zaal van Tivoli zo* eivol als eergisteren avond, toen de heer A. B. Weber zijne volksvoordragt hield. Deze poging, aangewend tot leniging van den nood van een tweetal hulpbehoevende gezinnen, wier mannen en vaders den 21sten dezer op noodlottige wijze in de Binnenhaven alhier verdronken, had dus blijkbaar de algemeene sympathie opgewekt. De heer Weber hield eene lezing, die tot opschrift had «Kijkjes in een tooverlantaarn;» spreker wist in dien vorm tal van nuttige wenken te geven ten aanzien van (te opvoeding der jeugd, met het oog op hun later optreden als zelfstandige leden der maatschappij. Blijkbaar met belangstelling werd deze voordragt gehoord. Ten slotte droeg de spreker voor het gedicht van Tollens, getiteld: «Hondentrouw;» dit schoonc vers werd, bevorderd door eene levendige voor dragt, tot aller genoegen voorgedragen. Met een woord van dank aan de zoo talrijke aanwezigen besloot de spreker, de verzekering gevende, dat, mogten er weder ongelukkigen O r-- ru O O zijn, voor wie hulp wordt gevraagd, hij, rekenende op de algemeene ondersteuning zijner plaatsgenooten, gaarne bereid zal zijn om dergelijke pogingen aan te wenden. Volgens berigten uit Cura^ao is het stoomschip de Amstel, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. Coomans de Ruiter, aldaar den 3 Januarij aangekomen. Het vertrek van de Kijkduin, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee Bunnik was bepaald op den lOden dier maand. Aangenaam was onze kennismaking met het Jaarboekje voor de Adelborsten van het Koninklijk Instituut voordo Marine alhier, dezer dagen bij den boekhandelaar L. A. Laurey in het licht verschenen. Zoowel door een regt smaakvol uiterlijk als door een goeden inhoud beveelt zich dit jaarboekje aan; voor het eerste komt aan den uitgever een woord van hulde toe, tot het laatste heeft voorzeker de welwillende ondersteuning van den heer Bakker Dirks het hare bijgedragen. Aan allen, die eenigzins met het instituut in betrekking staan, zij dit boekje ten zeerste aanbevolen. Zaturdag 11. is te Rotterdam met goed gevolg als derde stuurman geëxamineerd de heer W. Jonker, leerling aan de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, dd. Buitenzorg 27 dezer: «Goede berigten van Banjermasin. De opstandelingen zijn door onze troepen verstrooid. Het hoofd Wankang gedood. Zijn lijk door verschillende personen herkend. De hulptroepen naar Java teruggekeerd.» Uit eene opgave in de Staatscourant blijkt, dat de Nederl. koopvaardijvloot op 31 December 11. telde 1985 schepen van allerlei aard, wier gezamelijke betonning 264,289 last bedroeg. Op ultimo December van 't vorige jaar was het aantal schepen 2059, doch hun gezamentlijke inhoud slechts 264,098 last. Tot hoofdingeland van den polder Waard en Groet zijn herbenoemd: de heeren A. Ivoomen en J. Breebaart Kz. Ter vervanging van wijlen den heer B. Bloemendaal is benoemd de lieer C. Ivistemaker. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 30 dezer: /.Sedert verleden Dingsdag is hier geen pokkengeval voorgekomen; van de 3 lijders zijn 2 bezweken; 2 gevallen van waterpokken liepen goed af.» «Tengevolge van een bestaand verschil tusschen burge meester en wethouders en den districts-schoolopziener, over de wijze waarop de voordragt van eene hoofdonderwijzeres aan de openbare school voor meisjes alhier is opgemaakt, en waaromtrent het gevoelen van den minister van Binnenl. Zaken is ingewonnen, is die voordragt, primitief bestaande uit mejufvrouwen C. Sepp, te Amsterdam, F. A. Vanc, te Hilversum en D. P. Kol, te Rotterdam, aangevuld met mejufvrouw N. H. Ketel, te Leeuwarden.» In de omstreken van Hoorn neemt do longziekte onder het vee zeer toe. Ook te Akersloot heeft zich de longziekte onder de koeijen vertoond. Voor zooverre is na te gaan, vindt de thans toegepast wordende onteigeningswet bij de veehouders volstrekt geen tegenkanting. f5 tl O Onopgemerkt en stil werd voorleden week ten grave gevoerd een man, die jaren lang te Amsterdam een onge- tneene populariteit genoot, wij bedoelen Ilermanus Spekman, de oprigter van het voormalig eijerenhuis in de Kal verstraat. In do giftenlijst van de Tijd leest men: «M. M. Ik heb gevonden in mijn kous Twee kwartjes voor den Paus.» In de afgeloopen week zijn, volgens het officieel berigt, bij het gemeentebestuur te 's Hago aangegeven 316 nieuwe gevallen van pokken en 93 sterfgevallen aan die ziekte. Sedert het eerste ontstaan der epidemie zijn derhalve aan gegeven 2036 gevallen, waarvan 605 (dus 29,7 pCt.) een doodelijken afloop hadden. (Het Vaderland.) Het denkbeeld om dubbele briefkaarten verkrijgbaar te stellen wordt in de N. R. Ct. door een inzender geop perd en verdient allezins tot uitvoering te komen. Het doel van dubbele briefkaarten zou zijn, om, wanneer men iemand per briefkaart een vraag doet, waarop snel antwoord noodig is, aan den adressant, te gelijk met de vraag, de kaart te doen toekomen, waarop hij bet antwoord kan schrijven. Een inzender in de N. R. Ct. meldt, dat reeds bij circulaire van 8 Dec. 1870 en niet nu, zooals door een der provinciale bladen gemeld is, do aandacht der post beambten op die eventueële omstandigheid, dat briefkaarten welke beleedigende uitdrukkingen voor den geadresseerde bevatten, was gevestigd, door bepaling van het volgende: «Briefkaarten, waarvan de inhoud voor den geadresseerde van belcedigenden of honenden aard is, worden, indien dit ten kantore van bestemming wordt opgemerkt, door de ambtenaren van een verzegelden omslag en een nieuw adres voorzien.» Geenszins is het dus dien ambtenaren als verpligtend opgelegd, den inhoud van alle briefkaarten te lezenalleen «bij opmerking» van dit honende, onttrekt men zulks aan het onbescheiden oog van anderen. Te Utrecht zijn in de afgeloopen week 34 personen I aan de pokken overleden. In het geheel overleden in deze maand aldaar aan die ziekte 129 personen. Men heeft ons de vrijheid gegeven, zegtdeArnh. I Ct. het volgende te ontleenen aan een brief uit Berlijn door een aldaar studerend Nederlandsch jongeling aan zijnt nat familie geschreven: «Hoewel de Duitsehe bladen natuurlij! zie mededeelen, dat de Keizers-proclamatie veel geestdrift vet.'hut wekt heeft, zoo weet ik wel, dat men in Berlijn van dit uiu geestdrift niets ontdekt heeft. Alléén onder de Linden et en in de Friedrichstrasse zag men eenige vlaggen waaijen, aai als men er de openbare gebouwen en de hotels, die bii vet alles van onder tot boven vlaggen, aftrekt, blijven er nief nia vele voor particulieren over. In de andere straten wj een het zoo erbarmelijk, als bij ons, wanneer bij voorbeelj vei Prins Hendrik jarig is. Ook heb ik geen enkelen zingendet bea of brullenden troep hoeraschreeuwers gehoord, en men kot iva nergens eenige opgewondenheid bespeuren. Wie men et oft' over spreekt, zegt slechts: «dat kost weer meer tractement.' bet Do Koning genoot over de 7 millioen thaler. Het bevestigt iva het militarisme maar, en die beide zaken vallen niet ii gat den smaak van Duitschland.» die De N. Arnh. Ct. beveelt de vereeniging zooals zij hai' nia noemt, van het Strooije of Geele Kruis, die de ongelukkige! nal wil te gemoet komen, welke in Frankrijk alles door dt pe' vijandelijke bezetting hebben verloren. Zij vraagt daart: U' waarom er hier te lande geen groen kruis wordt opgerigi kw om voortdurend te hulp te komen, als streken in ons lanc val worden overstroomd, het zou tevens voor vlugtheuvsli soi: kunnen zorgen. Ook zou dat groene kruis kunnen ijverei we voor het vestigen van volks-gaarkeukens, voor het vet) aM schaffen in den winter van brandstoffen en dekens aai °ks arme landgenooten, voor het verzorgen van weduwen ei weezen van zeelieden, voor ziekenverpleging in voldoend: ^'e gasthuizen en lazareths, welke in ieder kanton, op elk:011 40,000 zielen, moesten aanwezig zijn. Tegen uitbreidinjme' besmettelijke ziekten zou dit laatste van veel wig zou kunnen wezen. Maar alle krachten zouden voor het eei °P en ander moeten worden vereenigd. wo< Te Deventer worden flinke maatregelen genomet??ri 1 1 '1KI. 1 RlO: het de uitbarsting der kinderpokken te voorkomen d althans hare verbreiding zooveel mogelijk te keer te gaaa bepaalde dagen de koepokstof grap Vooreerst zal op worden ingeënt aan al degenen, die zich daartoe bij bureau van vaccinatie zullen aanmelden, en ten andei zullen er in deri grooten tuin van het St. Geertruidi gasthuis houten barakken worden opgeslagen tot ontvanL van lijders aan do pokken of andere epidemische ziektei Ook aldaar is men doordrongen van de overtuiging, d: de verpleging in barakken verreweg de voorkeur verdiei boven die in hospitalen. De Raad heeft besloten 301 voor dit doeleinde beschikbaar te stellen. De heer D. L. de Ridder, te Grebbe, heeft op bon vuu war bel( indi I den den ope war gav - Z'J' lOOsten verjaardag 150 behoeftige gezinnen op erwten e: spek onthaald. j jg Te Groningen zijn een jonkman en eene dienstmeil het met zooveel geweld togen elkander aangereden, dat de eersK te i vijf tanden en de andere het bewustzijn verloor. 1 Te Assen is, 68 jaar oud, overleden mr. J. II. Westn beti tot voor weinig tijd president van het Prov. gcregtsho: van van Drenthe. om Na de flinke in- en herinëntingen, door het geheels land, zijn de pokken gelukkig overal aan het afnemen. I s'a^ Be officier van administratie 2de klasse W. L. Lenting, laat behoord hebbende tot liet escader in Oost-Indië en van daar de. 22 dezer maand in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datus op non-activiteit gesteld. F r a n k r ij k. Do stad Parijs zal 200 millioen francs oorlogs schatting betalen. «Als straf voor de door een detachement Franse' troepen uit Langres vernielde spoorwegbrug over di Moezel tusschen Nancy en Toul (zoo schrijft men «ui Lotharingen») is op bevel van den graaf von Ilismarcl uit Versailies aan de gelieele provincie Lotharingen een- buitengewone oorlogs-contributie van 10 millioen franc opgelegd, die, zonder iets te ontzien, met de grootst strengheid moet worden ingevorderd. Er waren tot lie herstellen der brug 500 arbeiders gerequireerd; daar de; echter opzettelijk niet zijn opgekomen, is door den prefec van het departement der Meurtlie, den graaf Renard, tr Nancy door aanplakking bekend gemaakt, dat al de fabrieken, mijnen, openbare werken en andere werkplaatsa I in het departement, waar meer dan 10 inan arbeiden, o| straf van 1000 a, 15,000 francs geldboete, door de onder nemers te betalen, den arbeid geheel moeten staken totdat' liet vereischte aantal arbeiders voor het herstellen dei spoorwegbrug bijeengekomen zal zijn.» Er waren te Nanet nog vele geruchten in omloop omtrent het vernielen vat spoorwegen op verschillende andere plaatsen. «De» geruchten (zegt de berigtgever) zijn als naar gewoonte geheel verdicht. Zoo zijn ook alle verhalen van hei vermoorden van soldaten, liet verminken van lijken en alll dergelijke gruwelen, die men dagelijks tot vervelens tot liooren en ook maar al te dikwijls in de zoogenaamd! veldpostbrieven lezen moet, gewoonlijk geheel onwaar o! ten minste verbazend overdreven.» In de zitting van de Parijsche Academie van Weten schappen van den 9 dezer werd verslag uitgebragt overdc uitnemend geslaagde proeven niet de uitvinding van admiraal! Labrouse en de vergadering was zoo gelukkig te kunnet! constateren, dat dien morgen uit het belegerde Parijs de eerste bestuurbare luchtballon was vertrokken. Het oproertje onder de Parijzenaars, die zich tegel de bestaande regering hebben verzet, ging gepaard met dt kreet: A Berlin! Waarschijnlijk bedoelden zij uitvallen tegen de Pruissen. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Parijs op 22 en 23 Januarij zijn uitvoerige bijzonderheden bekend geworden, waaraan wij het volgende ontleenen: »Eeuig« l teg; mui de van heb om hee kra ven i I oud nov I lira Prt kui vaa zan oor 20( op Wi tot sla; vel gev gre scli Fri val Fr; har Zij zijc err Dr ge< te loc

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2