1871. N°. 15. Vrijdag 3 Februarij. 29 Jaargang. LOTING VOOR DG NATIONALE MILITIE. TWEEDE BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, Si". 103. BINNENLAND. HËLDERSCHË EN iVlEUWEDlEPER COURANT. „Wij huldigen het goede.'1 Verschijnt Dingsdaq-, Donderdag- en Zatuedag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1,65. Prijs d.r AdrertcntiënVan 1—4 regels CO cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 8 Febr. vertrekt van hier de •ost-Indlsche mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den ÏO Febr. vertrekt van hier de Oost- Indische inall via Brindisi, per eersten trein. Woensdag den 15 Febr. vertrekt van hier de West- Indische inail over Southampton, per laatsten trein. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bekend, dat de LOTING over de in 1870 in deze gemeente ingeschrevenen voor de ligting der Nationale Militie van 1871 is bepaald op ZATUEDAG den ELEDEN FEBRUARIJ eerst komende, des VOORMIDDAGS ten NEGEN ure. De loting zal plaats hebben in het LOKAAL ACHTER HET BUREAU VOOR GEMEENTEWERKEN, naast het Weeshuis. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebragt door belang hebbende ingezetenen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebragt, dat zij, die vermeenen vrij stelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. Bovendien zullen zij, die vrijstelling reclameren wegens broeder- dienst, of als eenige wettige zoon, gehouden zijn, zich op Maandag den 13den Februarij, des morgens tusschen 9 en 12 ure te ver voegen aan het Raadhuis, eerstgenoemden met de geboorte-bewijzen van al hunne broeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broeders, op wier dienst zij hunne reclame gronden, en laatstgenoemden met de trouw-aeten hunner ouders. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 2 Februarij 1871. L. VERIIEY, Secretaris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 2 Februarij. Van verschillende zijden worden thans pogingen in het werk gesteld om ten aanzien van Parijs een meer vrede lievend werk tot stand te brengen, dan in den jongstverloopen tijd in haren omtrek is verrigthet aanvoeren van de noodige levensmiddelen voor de bevolking der hoofdstad, tegen liet tijdstip, dat door overgave der wapenen van de troepen, het regt wordt verworven om zich van proviand te voorzien. Eene menigte slagtvee is reeds aangebragt en het gebrek zal dus weldra worden aangevuld door ruim gebruik van het noodige. G a m b e 11 a. {Slot.) In het proces, dat de manifestatiën ter eere van Baudin op het kerkhof van Montmartre na zich sleepte, behaalde Gambetta grooter roem. Door een der beschuldigden tot verdediger gekozen, kweet hij zich van zijne taak op eene wijze, dat hij de geregtszaal verliet als een bewonderd redenaar, als een beroemd man. Heilige toorn scheen zich van den jongen advocaat meester te maken, toen hij plotseling, door een onweerstaanbaren aandrang genoopt, de rol van verdediger met die van aanklager verwisselde. Alles aan hem scheen in zijn toorn te deelen tegen de gewelddaden, die het tweede keizerrijk zich had veroorloofd. Door zijne woede, door zijn smart voortgesleept, geraakte hij als buiten zich zeiven, en onbarmhartig geeselde hij de regering van den willekeur en het onregt, de vijandin van de vrije ontwikkeling der natie. In zijn patriottischen ijver knarste de procureur-generaal op de tanden, hij stampte met zijne voeten en sloeg met de vuist op de tafel, maar de president durfde met geen woord van vermaning den aan klager in de rede te vallen; het geregtshof hing, even als het publiek, ademloos aan de lippen van den advocaat. Donderende bijval klonk van de galerijen toen de rede was geëindigd; toen echter vermande zich de president en met dreigende woorden onderdrukte hij de manifestatie. Diepe stilte, waarin iedereen zich yan den overweldigenden indruk trachtte te herstellen, heerschte in de vergadering Advocaten zoowel als regters wenschten den jongen meester geluk en de grijze stamgasten van het paleis van justitie bezwoeren hoog en heilig, dat zij zulk eene rede nog nooit hadden gehoord, zelfs niet in den bloeitijd van Berryer, die bet al zijne collega's afwon in het voortbrengen van een dramatisch effect. Met deze rede had Gambetta zich aan de zijde der meest geziene en invloedrijke mannen op politiek gebied geplaatst. Vrienden en tegenstanders waren bereid in den jongen man een buitengewone begaafdheid te erkennen; de republikeinsche partij, bij welke hij zich voegde, begroette in den jongen apostel een veelbelovenden medestrijder. Nog grooter werd de dunk van Gambetta's bekwaamheid, toen bij, de populariteit die Henri Rochefort najoeg verachtend, de Aan de flinke houding, de heldhaftige verdediging en de bewonderenswaardige volharding, waardoor Parijs zich gedurende dit langdurig beleg heeft onderscheiden, komt lof en hulde toe. Van alle zijden komt haar die ook toe, en heeft de geschiedenis van vroegere dagen feiten te vermelden die bewondering wekken, de historieschrijver, die het gebeurde in den tegenwoordigen oorlog zal hebben te boek te stellen, zal van de houding van Parijs in het langdurig beleg geen minder treffend tafereel kunnen schetsen. Met belangstelling worden nadere berigten ingewacht omtrent de houding van Gambetta en zijne medeleden der regerings-delegatie te Bordeaux, tegenover de handelwijze van Favre en de overige leden van het Voorloopig Bewind te Parijs. Worden de korte telegrafische tijdingen bevestigd, dan zal de oorlog nog lang niet geëindigd zijn en het Zuiden als één man blijven strijden tegen de Duitschers en hunne onveranderlijke pogingen om een deel van Frankrijk aan het Duitsche Keizerrijk toe te voegen. Wie zal bepalen hoe lang en hoe vreeselijk nog zal worden gestreden, ...eer die standvastige republikeinen het zwaard in de schede zullen steken, bijaldien zij ten minste van de zijde der bevolking in hunne volharding worden gesteund. Het besluit der Italiaansche Kamer van Afgevaardigden om Rome tot hoofdstad van Italië te verklaren, is thans door den Senaat met eene belangrijke meerderheid van stemmen bekrachtigd. Dat het niet altijd even prettig is in de hoogte gezeten te zijn, menig koetsier ondervindt dat hij ongunstig weder op den bok; maar ook menig vorst op zijnen troon. Vorst Karei van Rumanië weet daar ook van meê te spreken. Met de beste bedoelingen, om de bewoners der Donau-Vorstendommen gelukkig te maken, heeft hij zijn hooge betrekking aanvaard, en ondank en tegenwerking z ijn zijn deel. Burger-deugden zoekt hij te vergeefs hij de Rumeniërs, de liberale constitutionele grondstellingen acht hij daarom voor hen nog niet geschikt. Maken de volksleiders hem nu voor het vervolg het regeren onmogelijk, hij zal dan met een gerust geweten de staatszorgen afschudden en tot het onafhankelijk familieleven terugkeeren. De minister van Binnenl. Zaken, overwegende, dat afmaking van longziek rundvee van regeringswege in streken, waar de ziekte algemeen heerscht en het tijdperk van afneming nog niet bereikte, geen doel treft, heeft bepaald, dat de afmaking van longziek rundvee van rege ringswege in de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht voorloopig tot 1 Julij wordt gestaakt, behalve in nog onbesmette gedeelten, waar zij, in een bijzonder geval, tot wering van besmetting noodzakelijk wordt gekeurd. volle onafhankelijkheid van zijn oordeel tegen de onzinnige eischen van de hoofdelooze clubredenaars ovevstelde. De republi keinsche burgerij kreeg vertrouwen in den jongen man, wien de gunst van beneden evenmin kon verleiden als die van boven. De vrienden der orde, der wettelijkheid en der vrijheid gaven bij de verkiezingen voor het Wetgevend Ligchaam aan Gambetta zonder dralen hunne stem. Maar ook de studeerende jeugd en de arbeidende stand toonden zich ingenomen met den onverzoeulijken tegenstander van het tweede en zelfs van het eerste keizerrijk. Alleen in de oogen der socialistische drijvers, bij welke de berekening van het moge lijke als lafheid geldt, was Gambetta's politieke rigting te bleek, hetgeen den strijdbaren advocaat bij het gematigde deel der bevolking natuurlijk te meer tot aanbeveling strekte. Hoeveel men echter ook van Gambetta's bekwaamheden ver wachtte, boe gunstig ook het oordeel luidde over zijn aanleg, hij overtrof zelfs de stoutste verwachtingen. Met zijne eerste rede, in de zitting van het Wetgevend Ligchaam van den 5 April 1870, verraste de nieuwe afgevaardigde allen, de politieke vrienden zoowel als de vertegenwoordigers der andere rigtiugen. En toch heeft Gambetta, met alle opregtheid van een vrij man, de republikeinsche leer ais de eenige voorgesteld, die met de waardigheid van den menschelijken geest overeenkomt; toch bewees hij onwederlegbnar, dat liet algemeen stemregt onvereenigbaar is met de monarchie. De mamelukken, door zijne woorden als betooverd, hoorden met gespannen opmerkzaamheid toe, zij glimlachten, knikten, applaudiseerden en liefkoosden met blikken en gebaren den reeds bij het begin zijner loopbaan volmaakten redenaar, in plaats van, als gewoonlijk wanneer dergelijke theoriën werden ontwikkeld, door woest geweld de stem van den spreker te smoren. Van aller lippen, zelfs van die der Arcadiërs, stroomden de loftuitingen voor den „republikeinschen Mirabeau," zoo als zij niet aarzelden hem te noemen. Tijdens de korte pauze, die den redenaar, nadat hij een uur had gesproken, gelegenheid gaf nieuwe krachten te verzamelen, betuigden zoowel leden der regtcr- als der linkerzijde hem hunne deelneming, en moeijelijk zou het den toeschouwer zijn gevallen, uit de groep die zich had gevormd, de politieke rigting van den gevierden nieuweling op te maken. Bijna zou men in verzoeking komen de fabel van Orpheus, die door zijn spel de wilde dieren deed ver stommen, als waarheid aan te nemen. Slechts korten tijd was het Gambetta gegund, de spoedig ver» De voortdurende oorlog tusschen twee naburige Rijken en de onzekerheid, welke gevolgen daaruit kunnen ontstaan, maken het noodzakelijk, dat aan de goede zamen- stelling en oefening der schutterijen, inzonderheid van de korpsen van den eersten ban der dienstdoende schutterijen, krachtens art. 4. van Z. M. besluit van 19 Jnlij 1870 (Staatsblad no. 121) opgerigt, krachtig de hand worde gehouden. De overweging hiervan heeft, met het oog op den aan vang van de jaarlijksche oefeningen der dienstdoende schutterijen (1 April) aan den minister van Binnenl. Zaken aanleiding gegeven, de aandacht van 's Konings commissa rissen op deze aangelegenheden te vestigen. Terwijl de staking der buitengewone opkomsten en het vrijlaten van werkelijke dienst der manschappen tot de reserve behoorende, van kracht blijven, verzoekt de minister een nieuwen sterktestaat door de kommandanten der schutterijen te doen opmaken van den ingevolge Z. M. besluit van 19 Julij jl. zamengestelden eersten ban. Door het departement van Oorlog zullen maatregelen genomen worden om, in geval van mobilisatie, de eventueel ont brekende kaders der schutterijen aan te vullen. Drietal te Amsterdam: Felix, van Utrecht, Ronkel van Zutphen en Jorissen van Rotterdam. De Multatuli-Commissie heeft thans werkelijk hare laak nedergelegd. Naar men verneemt, heeft de belang hebbende aan de commissie op zulk eene wijze zijn misnoegen kenbaar gemaakt, dat deze zich verpligt gevoelde zich te ontbinden. (N. R. Ct.) Men schrijft ons van Texel, dd. 28 Januarij: //De commissie ter ondersteuning van behoeftigen te Oude Schild, werd gisteren aangenaam verrast, door het ontvangen van eene aanzienlijke hoeveelheid erwten en koevet. Deze gift wordt te meer op prijs gesteld, doordien de waardige geefster geen ingezetene van dit dorp is." //Men deelt ons mede, dat het uitgraven van het wrak van het Russische schip Tapio, voor eenige jaren achter de Koog alhier gestrand, door zamenloop van ongunstige omstandigheden is gestaakt moeten worden, doch eerlang zal worden hervat." Men schrijft uit Winkel dd. 31 Jan.: Toen in den zomer van het voorgaande jaar de gewijzigde armenwet in werking trad, wenschte het algemeen arm bestuur alhier dat de Diaconie der Hervormde gemeente voortaan de zorg voor de behoeftigen geheel voor hare rekening zou nemen. De laatste had daar niet tegen, mits men haar, door vrijwillige bijdragen de noodige gelden verschafte, aangezien zij geene fondsen heeft en hare inkomsten hoofdzakelijk putten moet uit een jaarlijksche inschrijving ten huize der gemeenteleden. worven heerlijkheid in vrede te genieten. Spoedig na het plebisciet, dat de aanleiding was van de onvergetelijke rede, die wij boven bespraken, brak bet Franscli-Pruissische conflict uit. De oorlog werd verklaard en nam een even noodlottigen als onverwachten keer. Als bijna alle mannen, die een belangrijke rol in de geschiedenis gespeeld hebben, groeide Gambetta met de gebeurtenissen. Zijne standvastigheid en opoffering zijn bijna even groot als het ongeluk dat zijn vaderland heeft getroffen. Wat men aan zijne daden tot voor korten tijd als kinderachtigen trotsch had uitgelagchen of als de eigenzinnigheid van een onverzadelijke eerzucht versmaad, toont zich, thans als het werk van een heldhaftig burger, die bestemd is als een edel voorbeeld de menschheid voor te lichten. Frankrijk dankt zijue redding van den ondergang, de weldaad dat bet genoeg heeft teruggewonnen van het bewustzijn zijner waardigheid oin niet aan zich zelf te vertwijfelen, voor het grootste deel aan de bemoeijingen van Gambetta. Leerrijk, opmerkelijk voor de standvastigheid der menschclijke meeningen en besluiten is het feit, dat Gambetta onder de moeije- lijke omstandigheden waarin zijn vaderland zich bevindt, het beginsel, dat de kern uitmaakt van de rede, waarmee hij zijne parlemen taire loopbaan opende, thans als eene belemmering zijner stappen op zij schuift. Den 5den April verklaarde Gambetta de uitspraak der algemeene stemming als de alleen geldige wet. „Ik neem aan," zeide hij woordelijk, „dat het land den vrede wil, dat gij, die het vertegenwoordigt, den vrede wilt en dat daarentegen het uitvoerend bewind den oorlog wenscht; het laatste woord in deze vraag komt toe aan de magt die het land vertegenwoordigt, d. i. aan het land zelf." Vrede en welvaart door den bloei van handel en nijverheid ziedaar het begrip van den nienweren tijd; een begrip naar welks verwezenlijking door allen wordt uitgezien, die het heil der mensch heid bedoelen. Gambetta heeft zich aan dit beginsel in een gewigtig tijdsgewricht ontrouw getoond en dit is cn blijft een grief tegen hem. Hij bragt. bij de stemming over de oorlogsverklaring zijn stem uit vóór den oorlog met 1'ruissen en toonde steeds den wensch te koesteren naar verovering der Rijnprovinciën. Bij al de hulde, die hem toekomt voor hetgeen hij in zoo benarde omstandigheden voor zijn land heeft gedaan, kan men niet anders dan zijne midden- eeuwsche beginselen van verovering en uitbreiding van magt als vlekken beschouwen op zijn, anders zoo verheven, karakter.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1