Benoeming-en, enz. BIllTEXLAXD. Het gemeentebestuur beloofde in deze krachtige mede werking, met dat gevolg, dat de lijst, die gewoonlijk omstreeks 500 opbragt, in de afgeloopen maand een bedrag van ruim 1000 opleverde. Te Oud-Carspel werd jl. Maandag ingewijd het gebouw bestemd voor de voorbereidende klasse tot het lager onderwijs en het onderrigt in vrouwelijke hand- werkun. Het Nut aldaar verleende deze inrlgting eene subsidie van 900. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 1 Februarij: „Indien ooit eene hardrijderij op schaatsen //mooi" kan worden genoemd, indien zij ooit als „gelukkig afgeloopen" mag worden beschreven, indien een prachtig weder, flinke baan en ferme politie, bepaalde vereischteu zijn om daaraan luister bij te zetten en een goeden afloop te verzekeren, dan voorzeker heeft de Alkmaarsche ijsclub gisteren een feest geleverd: prachtig, uitmuntend, magnifique. Vele vlaggen versierden de baan, een „ordentlijke muziek gaf er leven en vrolijkheid aan, en uitmuntende rijders en rijderessen dongen om de flink gekozen prijzen. De eerste prijs: een gouden horologie, voor den rijder, en een gouden stel (broche met oorbellen), voor de rijderes die achter hem reed, werd behaald door J. de Winter, (dezelfde die bij de eerste hardrijderij den lsten prijs behaalde) en Remmetje Hoogeveen; de tweede prijs: een zilveren horologie, voor den rijder, en een eau de cologneflesch met goud versierd, voor de rijderes, werd behaald door C. Spruit en Trijntje Kooiman; de derde prijs: een met zilver gemon teerde porte-monnaie, voor den rijder, en een dito eau de cologneflacon, voor de rijderes, werd gewonnen door W. Phaff en Engeltje Winder; allen wonende te Alkmaar. De ijsclub te Alkmaar, toont dat ze weet hoe zulk een feest te organiseren, en hoe het behoort te worden uitge voerd, want.... er ontbrak niets aan, zoodat ieder, die hardrijden gaarne mag zien, er zich niet ongerust maakt over de gevolgen van zulk een hoogst vermoeijend en voor de gezondheid nadeclig werk, waarlijk een genot kon hebben gesmaakt, waaraan hij nog lang met vreugde zal denken.» „Uit de bekende voord ragt van burgemeester en wet houders is door den raad tot hoofdonderwijzeres aan de openbare school voor meisjes alhier benoemd: mejufvrouw C. Sepp, te Amsterdam.» In de gisteren te Enkhuizen gehouden, en door een groot aantal leden uit de buitengemeenten bezochte, ver gadering der Enkhuizer afdeeling van de Holl. Maatschappij van Landbouw, is met eenparigheid van stemmen onder anderen besloten twee verzoekschriften aat; Z. M. den Koning te rigten, waarvan het eene strekken moet om eene meer krachtdadige beteugeling der in de afdeeling heer- schcnde longziekte onder het rundvee te bevorderen, inzon derheid door het tijdelijk aanstellen aldaar van buitengewone districts-veeartsen en het andere om bij Z. M. aan te dringen op eene spoedige vervulling der behoefte van dit gedeelte van Noord-Holland aan eene verbinding inet het spoorwegnet. Gisteren was het 40 jaren geleden dat A. Last zijne functie als doodgraver op de nieuwe begraafplaats te Enkhuizen aanvaardde. De ellende te Egmond aan Zee is verschrikkelijk; dagelijks luiden de klokken en gaan de lijkdragers voorbij. Zij, die gepasseerde week mee gingen begraven, worden thans weggebragt. Honderd huisgezinnen liggen ziek; de besmetting is zéé erg, dat de menschen binnen twee dagen moeten begraven wordende mond, de tong, alles wordt zwart, zoodat eigen betrekkingen weinig of geen hulp willen of kunnen verleunen, en de tvpbus-com- missie ter naauwernood voor geld menschen kan krijgen die helpen willen. Het is dan ook wel te begrijpen, want bij al die ellende hoerscht de bitterste armoedegeen vonk of vuur aan den haard; een of soms bedsteden met man, vrouw en zes kinderen, allen bij elkander, waarvan dikwijls vier te gelijk ziek, en geen verdiensten, geen brood, geen geld, en dat in den winter! Er wordt nu alle dagen voor 50 a 60 zieken krachtige soep gekookt en verscheidene ponden rijst, dekens, bedden en kribben aangekocht en uitgedeeldzij hebben reeds veel ontvangen, maar bij zooveel ellende is er nog reel te kort. De commissie heeft tweemaal 's weeks zitting, maar weet geen raad oin in de behoeften te voorzien, want het duurt zoo lang en gaat zoo rond, en dat onder eene be volking van bijna 2000 menschen. (Amst. Crt.) Blijkens tnededeeling aan de gemeenteraad to 's Hage, moet de Koning het verlangen te kennen gegeveit hebben, dat zijn verjaardag dit jaar, wegens de heerschende epidemie niet door openbaro feesten zal worden gevierd. (Het N.) Het Haagsclie comité van het Roode Kruis heeft bij de heeren l5. Mouton en Zonen een houten barak laten maken, ingerigt tot verpleging van zieke en gekwetste militairen in tijden van oorlog. Op verzoek van den minister van Binnen). Zaken heeft het comité die barak beschikbaar gesteld voor de typhuslijders te Egmond aan Zee. Jl. Maandag zijn te 's Ilage 27 gevallen van pok ziekte aangegeven, te Utrecht 42. 12,000 van do 17,000, die te Rotterdam nog in kas gebleven en bestemd waren tot ondersteuning der gezinnen van uilgetrokken miliciens, zullen gereserveerd worden voor het mogelijk, hoewel onwaarschijnlijk geval, dat onze troepen op nieuw naar de grenzen moeten trekken; de overige /'5000 zullen onder de armen verdeeld worden. Gekozen tot leden van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Dordrecht de heer J. I\ Bredius en te Assen als zoodanig de heer tnr. II. J. Smidt. Te Dordrecht heeft, zegt men, een moeder haar 14jarigen zoon, die nat van het ijs terugkwam, waar hij tegen verbod had schaatsen gereden, in een koud vertrek een dag of wat opgesloten, met dat gevolg, dat de beide voeten zijn bevroren en misschien zullen moeten worden afgezet. Men meldt uit Sliedreeht: „Eenige schippersgezellen in deze gemeente hebben een deel van hun ledigen tijd besteed met het vervaardigen van beelden uit sneeuw. Niet ver van het middelpunt dezer gemeente, op het ijs opgesteld en behoorlijk door eene omheining afgesloten, vindt men een getrouwe voor stelling der overgave van het Fransche leger voor Sédan. Als ge de voorstelling niet reeds dadelijk begrijpt wordt u bereidwillig verklaard, dat de eerste figuur daar Napo leon III verbeeldt, zijn degen overreikende aan de tweede figuur, Frederik Wilhelm. Alleen de traditioneele cigarette van den eerste is overgegaan in den mond van de tweede. Graaf von Bismarck, de derde figuur, aanschouwt deze actie met de grootste bedaardheid. Geen der bezoekers, die niet gaarne gehoor leent aan het „Gedenk den arme," dat in duidelijke letters niet het laatst de aandacht trekt. Dat het schouwspel tal van belangstellenden trekt en de niet onbelangrijke opbrengst een zeer welkome bijdrage tot verzachting van den winternood is, behoeft wel niet gezegd te worden.» Men schrijft uit den Alblasserwaard, van 30 Januarij In de binnendorpen maken reeds velen hun vlugtzolders gereed, om bij eventueele doorbraak vee en goed te bergen. De Merwede is verkeerd in een vaste ijsvlakte, waarover paarden met geladen voertuigen en tal van voetgangers zich in schier alle rigtingen een weg kiezen. In vele jaren is dit niet het geval geweest. Uit Buren wordt van 27 Januarij gemeld: Het losgaan der rivieren ziet men ook hier met bezorgd heid tegemoet. Reeds zijn door het Gemeenbostuur maat regelen genomen, om, ingeval van overstrooming, hulp en bijstand te kunnen bieden. Een wilddief bij Oost-Voorne heeft een jongen, die stroopte uit zijn strikken, een schot ganzenhagel gezonden in het ligchaamsdeel, dat daartegen het best bestand is. Eene vrouw uit de behoeftige volksklasse te Maarssen is dezer dagen van drie welgeschapen kinderen bevallen. Het Prov. geregtshof van Gelderland heeft den be schuldigde v. d. W., wegens onbeschrijfelijke buitensporig heden, tegenover zijne dochter en mishandeling zijner vróuw, veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf, geheel volgens het requisitor van het O. M. Door wijlen den heer II. van Kessel, ridder der Orde van den Ned. Leeuw, buitengewoon kamerheer van Z. II. den Paus, oud-deken en pastoor der parochie van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart te Zwolle, is o. a. aan deRoomsch-Catholieke gemeente aldaar de som van ƒ53,000 vermaakt. Te Druten heeft J. V., zijn gouden bruiloft en tegelijk zijn 50jarige doodgraverschap gevierd. Uit Enschedé schrijft men aan het Handelsblad het volgende Te Klooster Frenswegen, op een uur afstands van de Nederl. grenzen, zijn voor oenige weken 600 Fransche krijgsgevangenen geïnterneerd. Onder ben bevinden zich cenige Elzassers en Lotharingers. Dezen hebben voor eenige dagen verlof gekregen naar hunne haardsteden terug te keeren, onder voorwaarde, zich te verbinden, de wapens niet weder tegen de Duitschers te zullen opvatten. Allen hebben echter geweigerd; zij willen liever krijgsgevangen blijven, dan op die voorwaarde op vrije voeten gesteld te worden. Te Garmerwolde heeft een lljarig meisje, Hat iets uit den koestal moest halen, van een koe, die achteruit trapte, een slag tegen het lijf gekregen, waardoor zij een uur later onder de hevigste pijnen is bezweken. Te Koud u m vond zekere B. dezer dagen aan den grindweg een briefje, aan den grond vastgevroren, dat bij het openen bleek eenige munt.- en bankbillelien te bevatten, men zegt ter waarde van 300. De eerlijke vinder gaf hiervan dadelijk kennis en stelde het later den eigenaar ter hand. Tot belooning ontving ldj.... drie korven aard appelen, die hij tegen andere eetwaren heeft verruild. Te Follega nabij de Lemmer zijn dezer dagen reeds 16 runderen van een en dezelfden veehouder door de long ziekte aangetast en terstond afgemaakt. Ook te Groningen kocht dezer dagen een slager een koe voor niet, omdat de eigenaar 500 bedong, zoo.de koe, die slechts 385 kilo bleek te wegen, zwaarder was dan 400 kilo's; het blijkt, dat slagers over het geheel beter oog op de zwaarte van vee hebben dan de boeren. Een boerenmeid bij Diepenveen is, terwijl zij een paard voor een wagen in bedwang wilde houden, gevallen en door den wagen overreden, zoodat haar toestand beden kelijk is. Een jongman uit eene naburige gemeente, zegt de Sehoonh. Crt., was als zouaaf in dienst gegaan bij het Pauselijk leger en had, nadat hij langen tijd in Italië ge weest was en zich dapper gedragen had, de reis naar de ouderlijke woning weder aangenomen. Onderweg dacht hij natuurlijk aan zijne ouders en de ouderlijke gewoonten, en bragt zich het eigenaardige verbod zijner goede moeder te binnen, dat Zaturdags vdór twee uren, als de gang werd geschrobd, niemand het huis mogt binnenkomen. Nu was 't heel toevallig Zaturdag, dat hij het welbekende dorpje en de ouderlijke woning wederzag. 11ij draalde echter die binnen te gaan en drentelde op en neder. Zijn vader, hem ziende, vliegt op hem toe: „Jongen, ben je daar! Waarom kom je niet binnen?» „Vader!» sprak de gebruinde krijger, „ik wachtte even tot het 2 uur geslagen had en de gang gedaan was!» (Historisch.) In Valencia, het land der oianjeboomcn, zijn negen personen doodgevroren. Koudk vokten! De Volksarts geeft dezen raad: „Niets beter dan gymnastiek. De vrouw, die met rustig gehouden been den voet beweegt, dat de groote teen een vrij wijd kringetje beschrijft, zal reeds na vijftien a twintig maal deze beweging gemaakt te hebben eenige verwarming voelen en wie het geregeld volhoudt zal in het geheel geen stoof meer noodig hebben. Zij zal bespeuren dat er een geheel nieuw leven in hare voeten komt.» De luit. ter zee 1ste kl. .1. Scheurleer, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en van daar den 27 Jan. jl. in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Aan den heer mr. A. M. de Rouville, eervol ontheven gouverneur der kolonie Curagao, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit 's lar.ds dienst verleend onder toekenning van pensioen. Tot. bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen te Groningen, is benoemd mr. G. B. "Visseher, thans ont vanger der regten voor de burgerlijke acten en der suecessieregten te Middelburg. België. Aan den Echo du Luxembourg wordt de volgende aardige bijzonderheid gemeld: Toen Longwy op het punt was van iugesloten te worden, zoud eene rijke Belgische familie twee kindertjes, één van zeven en een van vijf jaren, naar België. In een oogenblik dat men ze uit het oog had verloren, wisten de kinderen echter te ontsnappen ze wilden naar pa en maTotdat zij men weet niet hoe te Mont St. Martin gekomen waren, ging alles goed. Doch daar stonden de Pruissische voorposten langs de geheele uitgestrektheid van het dorp; dat was eene teleur stelling, die de kinderen bitter deed weenen. Maar ziet de kleinste kreeg een heerlijk ideekom, zeide ze tot haar zusje, laat ons vooruit gaan en roepenLeve de Koning van Pruissen! dan laten ze ons zeker passeren. Zoogezegd, zoo gedaan, bevende van angst, riepen ze: Leve de Koning van Pruissen! Men liet hen passeren en zoo bereikten zij de ouderlijke woning, waar zij, men begrijpt met welke vreugde, ontvangen werden; alle schildwachten hadden de kleinen laten passeren, maar niet zonder hen oorlogschatting te laten betalenecu fiksche kus van elk der kleinen. F r a n k r ij k. De inhoud der capitulatie van Parijs luidt in hoofd- zaak als volgt: „De wapenstilstand begint voor Parijs onmiddelijk en in de departementen binnen 3 dagen en zal tot 19 Februarij des middags ten 12 ure duren. De scheidslijn loopt als volgtZij scheidt de departementen j Calvados en Orne en laat in Duitsche handen de depar tementen Sarthe, Indre-et-Loire, Loire-et-Cher, Loiret, Yonne, en alles wat noordoostelijk daarvan ligt, met uit zondering van Pas-de-Calais en Nord. De aanvang van den wapenstilstand in Coto d'Or, Doubs, Jura en bij Belfort zal nader vastgesteld worden. Tot zoolang worden daar de krijgsoperatiën voortgezet. De wapenstilstand is ook toe passelijk op de zeemagt, met den meridiaan aan Duinkerken, als scheidslijn. De na de sluiting van den wapenstilstand gemaakte gevangenen en prijzen worden teruggegeven. I Verkiezingen voor vergaderingen, om over voortzetting van den oorlog of over vredesvoorwaarden te beraadslagen, zullen plaats hebben; als plaats van bijeenkomst wordt Bordeaux vastgesteld. Alle forten van Parijs worden overgegeven. De stadsmuur wordt ontwapend. De linie-, de zee-soldaten en de mobiele garden zijn krijgsgevangen, behalve 12,000 man voor den dienst in de stad. De krijgs gevangenen blijven gedurende den wapenstilstand binnen de stadhun wapenen worden afgeleverdde nationale garden en de gendarmen behouden hunne wapenen tot handhaving der orde. Alle franc-tireurs-korpsen worden I ontbonden. Van Duitsche zijde wordt de proviandering van Parijs zoo makkelijk mogelijk gemaakt. Om de stad te verlaten, is een Fransche pas en een Duitsch visa noodig. De stad Parijs betaalt eene oorlogschatting van 200 mill. fr., binnen 14 dagen. Stukken van waarde, die algemeen eigendom zijn, mogen gedurende den wapenstilstand niet weggevoerd worden. Alle Duitsche krijgsgevangenen zullen tegen een gelijk getal Franschen uitgewisseld worden, zoo j ook de koopvaardij-kapiteins en andere burgerlijke personen." In de Corr. Havas leest incnIti de rue de la Parcheminerie te Parijs, had een afschuwelijk tooneel I plaats. Een bom, op het huis no. 7 gevallen, heeft een arm gezin, dat op de vierde verdieping gehuisd was, bijna geheel vernietigd. Een knaap van 14 jaren werd op de plaats gedood, een meisje van 6 jaren letterlijk in stukken gescheurd. De bloedige stukken werden, in een laken gewikkeld, begraven. De vader van het gezin, zeer ernstig gekwetst, werd stervende naar de ambulance in de straat Tonnefort vervoerd. De moeder is mede gekwetst, maar niet levensgevaarlijk, doch zij is zoo door do schrik getroffen, dat men dacht haar krankzinnig te zien worden. Te Rijssel is in hechtenis genomen de schoenmaker Casper, die als leverancier van het leger voor de derde j divisie ruim 15,000 paar schoenen had geleverd, wier zolen niet van leder, maar van bordpapier vervaardigd waren. Gelijk onzen lezers bekend is, heeft het leger van Garibaldi een sterke kolonne Pruissen, die den 21sten de door zijn troepen bezette stellingen ten noorden van Dvon aantastte, verslagen. Den 22, des namiddags omstreeks 5 ure, is Garibaldi, aan het hoofd van een gedeelte zijner troepen, te Dyoit teruggekomen, waar hij door de bevolking met de grootste geestdrift is on vangen. Hij heeft dien eigen middag eene proclamatie „aan de dapperen van het leger der Vogesen» uitgevaardigd, waarin hij o. a. zegt: „Zoo liebben dan nu, I

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2