INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundige Waarnemingen te Helder, SCHAGER MAR KT van HEDEN- GEMEEN! EU A AD. jeugdige zonen der vrijheid! Wilhelms geduchte soldaten u hunne hielen weder doen zien! Door een tweedaagsch hardnekkig gevecht hebt gij eene schitterende bladzijde voor de geschiedboeken van het gemeenebest geleverd, en de verdrukten in het groote nienschengezin begroeten wederom in u de edele kampvechters voor het regt en de gereg- tigheid. Gij hebt de best tot den krijg afgerigte troepen der wereld overwonnen, en nogtans hebt gij niet in alle deelen de voorschriften opgevolgd, welke tot het behalen van voordeelen op het slagveld in het oog gehouden moeten worden." Hij geeft vervolgens zoowel aan de officieren, als aan de manschappen, verscheidene wenken omtrent hut regte gebruik der achterlaad-geweren, omtrent het ten toon spreiden van kalmte en tegenwoordigheid van geest, omtrent het handhaven en opvolgen der krijgstucht en omtrent ,/de handelwijze der officieren jegens de bevolking, die den soldaat genegen is, en waarin de soldaat wederkeerig broeders moet zien» en zegt alsdan ten slotte: «/Neemt gij dit alles in acht, dan zullen wij den bebloeden en ver molmden troon van het despotismus weldra zoodanig schudden, dat hij instort, en zullen wij op den gastvrijen grond van ons schoone Frankrijk het heilig verbond van de broederschap der volken sluiten Den 23sten is ten noorden van Dyon, in de rigting van Langres, weder een gevecht geleverd, «waarin Ricciotti Garibaldi zich met roem overladen» en den vijand terug gedreven heeft. Uit Lyon worden aanhoudend versterkingen in manschappen naar het leger van Garibaldi afgezonden. Engeland. Uit naam van de vereeniging tot bescherming van den Engelschen veestapel vestigt de heer John "Waller, in eenen brief aan den uitgever der Times, de aandacht op het feit, dat binnen ééne maand tot tweemalen toe uit Neder land scheepsladingen vee zijn aangekomen, waaronder zich longzieke koeijen bevonden. De heer Waller geeft de hoop te kennen, dat de regering, nu op nieuw gebleken is, dat een groot gevaar den Engelschen veestapel van Nederland uit bedreigt, bevelen zal, dat omtrent het uit Nederland afkomstige vee dezelfde maatregelen van voorzorg zullen genomen worden als omtrent den invoer van vee uit Belgie en Noord-Duitschland zijn verordend. De Daily News houdt vol, dat van alle mogelijke gevolgen van den oorlog de herstelling van het keizerrijk de dwaaste en onzinnigste zou zijn. De oorlog werd door de eerzucht des Keizers begonnen, had zijn val ten gevolge en zou met zijn herstel eindigenDe eenige troost, die de Franschen in hunne ellende hebben, is, dat een twintig jarig bederf uitgeroeid is. Wanneer von Bismarck zijn lust om Keizers te maken niet bedwingen kan, zal hij de liberale partij en de vrienden van een vrijen regeringsvorm in de geheele wereld tegen zich vereenigen. En de onzijdige mogendheden hebben toch ook iets in het midden te brengen. Zij mogen niet toestaan, dat een vreemde magt Frankrijk eene regering opdringt. De Times is zeer verontwaardigd, dat de pokken epidemie, die het gemakkelijkst van alle epidemiën te bestrijden is, tengevolge van bijgeloof, nalatigheid of ver keerde maatregelen, in Londen 188 offers eischt in een week, op eene bevolking van 3,200,000 zielen. Onder de armere klassen in het Eastend zal de ziekte zich nog wel meer uitbreiden. De menschen wonen er zoo digt op elkander, dat één enkel geval van pokziekte is, als een vonk in een hooiberg. Elke lijder moet dus onmiddelijk worden afgezonderd, elke besmette woning moet worden gezuiverd. Geen halve maatregelen; en geen oogenblik verzuimen. Zóó roept men nu het te laat is. Men had intijds voorzorgsmaatregelen moeten nemen? Elke pokken- epidemie is een onuitwischbare schande voor onze maat- schappelijke inrigting en onze plaatselijke besturen. Deden allen hun pligt, dan zou geen enkel geval van de walgelijke ziekte in Londen voorgekomen zijnduizenden zouden voor dood of misvorming behoed zijn gebleven. Voor eerst is de wetgeving gebrekkig en zij wordt daarenboven slordig toegepast, zoodat tienduizenden nooit gevaccineerd zijn. Voor een groot deel komt de schuld op hen neder, die erger deden dan hun pligt verzuimen: die moedwillig dat verzuim predikten en aanmoedigden: de leden der lAnti-Vaccination League.» Die vereeniging heeft geen moeite gespaard om onder de armen en onwetenden de meest onzinnige vooroordeelen te verspreiden en zij ziet haar streven beloond, door het buitengewoon hooge cijfer van het dooden-register; niets is gemakkelijker, dan den minderen man een afkeer in te boezemen, van deze of gene medische behandeling; en het bijgeloof wordt zelden vergeefs ingeroepen. Indien er iets vaststaat, is het de heilzaamheid der koepok-inënting. Uit de jongste opgaven Wijkt, dat onder de niet gevaccineerde kinderen in het Hampstead-hospitaal tot heden geen enkel bezweken is. Moet de wet geen straf opleggen aan de vijanden des volks, die aan de menigte het middel tot behoud ontraden? De vader, die weigert het kind te laten inenten, wordt wel met boete gestraft, maar dit is niet genoeg; vele ouders zullen liever een hooge geldsom betalen, dan het genoegen missen, om hun kinderen aan misvorming en dood prijs te geven. De wet moet streng en onverbiddellijk zijn, want het geldt de openbare veiligheid; en het wordt r 'ijd, dat de booze invloed van valsche thcoristen vernietigd worde. Ook de Daily News is voor de bevoegdheid tot vaccineeren ook wanneer de ouders hun toestemming weigeren. In de Royal Albert Hall te Londen zal het grootste en krachtigste orgel der wereld worden geplaatst. Het zal 11000 pijpen en 120 registers tellen, die door twee stoom- blaasbalgen zullen worden gevuld. De vervaardiger is de heer Willes; het zal door den heer Best, van Liverpool, ingewijd en gedurende de internationale tentoonstelling geregeld bespeeld worden. In de jongste aflevering van de Edinburgh Review komt een artikel voor, waarin ernstig te velde wordt getrokken tegen de spreekwoede van sommige leden van het Lagerhuis, ten gevolge waarvan de gang van zaken zeer wordt belemmerd. Het gerucht zegt, dat dit artikel gevloeid is uit de pen van een lid der oppositie, den heer Knatchbull-Hugessen, die zeer zelden in het Parlement het woord voert. De schrijver staaft zijn klagt met het statistiek bewijs, dat jaar op jaar de helft van het werk onafgedaan, blijft. Dit noemt hij een schandaal, waaraan een einde moet gemaakt worden. Hij stelt derhalve voor in te voeren: //the clotnre» een stelsel, dat in het Fransclic Wetgevend Ligchaam bestond, en nog in het Amerikaansche Huis van Volksvertegenwoordigers in gebruik is, en waardoor men een einde kan maken aan een gerekte en nuttelooze discussie. Hij acht dit stelsel oneindig beter, dan dat het den leden wordt verboden langer dan een kwartier achtereen het woord te voeren. Duitschland. JI. Maandag waren te Berlijn al de straten der stad, nadat de tijding der capitulatie van Parijs algemeen bekend geworden was, rijk met vlaggen versierddes avonds waren vele gebouwen feestelijk verlicht. De bij gelegenheden als deze gebruikelijke saluutschoten zijn op uitdrukkelijk bevel des Konings achterwege gebleven en zullen eerst na het sluiten des vredes gelost worden. Vele dagbladen behelzen reeds mededeelingen betreffende de terugkomst des Keizers en Konings uit Versailles aldaar. Uit goede bron wordt evenwel verzekerd, dat al deze opgaven voorbarig en onnaauwkeurig zijn. Z. M. wordt zeker niet eerder dan Vrijdag e. k. aldaar terug gewacht. Te Keulen is dezer dagen door den gemeenteraad het voorstel goedgekeurd, om de brandweer geheel op militairen voet in te rigten. LAATSTE IIKltltiïKV. Londen, 1 Feb. Aan de Times wordt dd. 31 Jan. uit Versailles gemeld: «De Keizer zond 3 millioen rantsoenen van het Duitsche leger naar Parijs, daar de nood er zeer hoog is.» Uit Konstantinopel wordt van gisteren gemeld, dat de Conferentie niet zal worden gesloten, voor dat Frankrijk vertegenwoordigd is. De sultan heeft den Koning van Pruissen geluk gewenscht, ter gelegenheid van de uit roeping van het keizerrijk. Londen, 1 Febr. Uit Berlijn wordt aan de Times gemeld«Graaf von Bismarck heeft; aan den heer Favre de volgende vredesvoorwaarden gesteld: Afstand van den Elzas en Lotharingen, Belfort en Metz; eene schadever goeding van 10 milliarden francs; afstand van Pondichéry (Fransche kolonie aan de kust van Coromandel) en 20 oorlogschepen. De heer Favre zal deze voorwaarden aan de Nationale Vergadering doen toekomen.» Berlijn, 1 Feb. De half-officiëele Provinzial-Corres- pondenz zegt: «De Keizer zal ook gedurende den wapen stilstand te Versailles blijven, waar zijne tegenwoordigheid met het oog op de verdere opcratiën in het zuiden en de aanstaande verdere vredesonderhandelingen noodzakelijk is.» De Staats-Anzeiger maakt bekend, dat gewone open brieven naar Parijs tegen het voor het uitbreken van den oorlog vastgestelde port worden aangenomen. Gesloten brieven worden niet verzonden. Bordeaux, 28 Jan. (Off.) De generaal Clinchamp is benoemd tot bevelhebber over liet 1ste leger, in de plaats van den generaal Bourbaki, die zelf hem als zijnen eventuëlen opvolger had aangewezen en die, ten gevolge van een ongelukkig toeval, niet in staat is in active dienst te blijven. Bordeaux, 31 Jan. De Agence-Havas meldt het volgende: «De gisteren ontvangen regeringsdépêche, betreffende het sluiten van den wapenstilstand, heeft in verscheidene steden een smartelijken indruk en groote ontsteltenis te weeg gebragt. Er hebben demonstratiën plaats gehad, waarbij op het voortzetten van den oorlog tot het uiterste werd aangedrongen. Te Lisiëux is de kennisgeving, betreffende den wapenstilstand, van de muren afgescheurd. «Uit Lyon wordt van den 29 Jan. gemeld, dat de berigten uit Parijs ook daar een smartelijken indruk hebben gemaakt. De gemeenteraad heeft een commissie, bestaande uit de_ heeren Henon, Barodet en Vallier, naar Bordeaux gezonden. Bordeaux, 31 Jan. De heer Gambetta heeft eene proclamatie aan de prefecten gerigt, waarin hij zegt, dat, naar zijne meening, te Versailles niets is vastgesteld omtrent de kwestie van den politieken vrede; dat zijn plat) steeds hetzelfde blijft, namelijk: oorlog tot het uiterstewederstand totdat men uitgeput is. Hij wil van den wapenstilstand gebruik maken om de drie legers te versterken. Bordeaux, 1 Febr. De heer Gambetta beeft het volgende aan de prefecten getelegrafeerd. «Ik heb besloten het status quo te handhaven, totdat een lid van het Parijsche gouvernement hier zal zijn aangekomen. Naar gelang der ophelderingen, die ik van dat lid zal ontvangen, zrl ik beslissen, welke staatkundige gedragslijn ik zal volgen. Blijft moed houden en op mij vertrouwen. Zet het mobiliseeren in uw departement voort; elk uitstel zou een ernstige misslag zijn. De blokkade is langs de geheele kust opgeheven.» Rijssel, 31 Jan. Aan de muren der stad is een dépêche van Jules Favre aangeplakt, van den volgenden inhoud «Brengt alles wat gij aan meel, granen en vleesch, alsmede aan brandstof in voorraad hebt, bijeen en schrijft ook daarom naar Duinkerken. Zendt de levensmiddelen per spoor naar Dieppe, waar wij ze zullen laten afhalen. Het geldt het heil der stad Parijs, welke nog deze week van nieuwen leeftogt moet voorzien worden. De regering laat den handel vrij en geene rekwisitiën zijn te'duchten.» Bern, 31 Jan. Een telegram uit Pruntrut meldt, dat Belfort nog voortdurend beschoten. Bern, 1 Febr. De bondsraad heeft berigt ontvangen dat Bourbaki's leger, ongeveer 80,000 man sterk, lieden de Zwitsersche grenzen is overgetrokken. De raad heeft het kanton waar zulks geschied is, aangeschreven de noodige maatregelen te nemen tot opname der Franschen. Ze zullen over de verschillende kantons worden verdeeld. TESSELAARS! Den 5 Februarij aanstaande vieren twee oude arme, maar tevens brave lieden, hun 63jarigen huwelijksdag. Schrijver dezes bedoelt KLAAS SMIT, oud 86 jaren, en REM 1'JE VAN GROUW, oud 83 jaren. Wie van u zal niet mede willen werken om die behoet- tigen op die voor hun belangrijken dag eenige verrassing te schenken? Mijnheer de Redacteur! Een plaatsje s. v. p. voor de volgende regelen Het is u bekend, dat in deze gemeente onlangs eene vereeniging tot werkverschaffing aan behoeftigen is tot stand gekomen. Jammer, dat dit kindeke der liefdadigheid niet wat eerder het levenslicht mogt aanschouwen! Maar het is er nu, en het groeit op tot genoegen van verwanten en belangstellenden. Wel schijnt er, naar soraraiger mededeeling, bezorgdheid bestaan ten aanzien van de levensvatbaarheid der jonggeborene, maar er zijn altijd menschen, die de toekomst donker inzien. Wat mij bezorgd maakt is niet het voortbestaan der vereeniging, maar het daardoor ontstaan school verzuim. Naar ik verneem, werd dezer dagen door den onderwijzer B., in Eijerland, de klagt geuit, dat zijne leerlingen, die anders in dit saizoen geregeld de school bezoeken, thans die evenzeer verzui men als in den drukken oogsttijd. Ofschoon in geringer mate, is dit verschijnsel ook aan de Koog op te merken. Voorzeker is de werkverschaffing in de andere scholen binnen deze gemeente even zeer merkbaar. De vraag drong zich aan mij op: wat is er te doen om hierin verbetering aan te brengen? Op deze wijze voortgaande, zullen immers tal van kinderen, zoomin des zomers als des winters, eenig onderrigt krijgen en de gevolgen zullen voor de toekomst onbereken baar zijn. Mij dunkt, als men dit verschijnsel eens bestreed op de volgende wijze, dat dan de nadeelige gevolgen voor het onder wijs der jeugd op voldoende wijze zouden worden voorkomen. Men spore de behoeftige ouders, die schoolgaande kinderen hebben, aan, om ze gelrouw ter school te zenden en bevordere zulks door hen alsdan b. v. I cent per kilo voor het touwpluizen meer toe te staan. Voorzeker zouden de onderwijzers bereid worden bevonden om het bestuur der vereeniging in dit pogen te steunen, en de noodige opgaven in te zenden. Mogten er onwillige ouders zijn, het bestuur kon bepalen, dat de zoodanigen, wegens het schoolverzuim hunner kinderen, in hun loon zouden worden gekort. Gaarne geef ik het door mij aangewezen middel voor beter. Belangstelling in het geluk van het opkomend geslacht gaf mij het vorenstaande in de pen, overtuigd, dat het hoogst wenschelijk is tot een dergelijken maatregel over te gaan, waardoor welligt de belangstelling in en de ondersteuning van de genoemde vereeniging bij de bevolking nog aanmerkelijk zouden toenemen. Texel31 Januarij 1871. C. K. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 20 Nov. Zaanstroom. C. J. Oepkes. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 1 Febr. Ferdin.&Louis. J.Vogelsaug. Duinker&Goedk. Tjilatjnp. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Diana. J. Hnyes. Londen. Stukg. ZurMühlen&Co. Palrayva. W.A. Chesnage. Ballast. Bérénice. H. Rutters. Livorno. Stukg. Allen om in het Bassin te lossen en te laden. (Landskeet). 'E tS P -O O) PM Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh procent. Toestand yan de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 2 2 12 8 12 otz. 0.7 k.' ozo. 0.4„ ozo. 0.4„ 767.17 763.42 762.70 t 7.03 f 3.29 f 2.57 -.24 f0.8 •j-2.5 - 6.3 - 1.4 - 1.2 0.85 0.88 0.91 Vlak. n u Weersgesteldheid: 1 Febr. 12 u. Bewolkt, vorst, goedweer. 2 Febr. 8 u. Digtbetrokkcn, mistig. 2 Febr. 12 u. Digtbeneveld, mistig. Van 31 Jan. op 1 Febr, 46 millimeters ijs. Van 1 op 2 Febr. 6 millimeters ijs. Paarden f a Bokk. en Geiten f b. Veulens a 6 Magere Varkens- 11 a 30 Stieren a 18 Biggen - 5 a 7 Ossen - a 6 Konijnen c. 40 a 60 1 Gelde-Koeijcn -125 a 20 Kippen - 50 al25 Melk-Koeijen - a 16 Eenden - 30 a 75 Vaarzen - a Duiven a Gras-Kalveren - a Ganzen - a 18 Nucht.Kalveren - 6 a 11 Zwanen - a Vetteltammen - a Boter per kop - 100al05 MagereSchapen - a KaasperK.G. - 25 a 40 Vette Schapeu - a Kip-Eijeren per 100 -450 a500 50 Overhouders 14 a 20 Eend-Eijeren a Zitting van Dingsdag den 31 Januarij 1871. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden; afwezig de heeren Zur Mühlen, Haagsma, Berghuijs en Hugenholtz. De aanteekeuingen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter herinnert, dat in de vorige vergadering eene commissie is benoemd, bestaande uit B. en W. met nog 3 leden van den Raad, in wier handen zijn gesteld de stukken, betreffende het verzoek tot bestendiging der heffing van verbruiksbelastingen in deze gemeente tot uit. December 1879. Met het oog op (iezc spoedeischende aangelegenheid is deze buitengewone zitting bijeen geroepen. Er wordt van wege de commissie ter tafel gebragt een concept-antwoord aan HH. Gedep. Staten, waarin wordt gewezen op de herhaaldelijk door den Raad uitgebragte adviezeu, ter zake van de wenschelijkheid om in deze gemeente de verbruiksbelastingen te blijven heffen. Met cijfers wordt daarin aangetoond, hoe de Raad zich overtuigd houdt van de onmogelijkheid om, bij de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3