1871. N°. 16. Zondag 5 Februarij. 29 Jaargang. BINNENLAND. Uitg-ever A. A. BAKKER Cz. 9,2. ngai opk 0, J: HELDERSCHE EN iMEllWEDIEPER COURANT, „Wij liuldigen het goede." Verschijnt Dingsdig-, DoNDtiDie- en Zjlturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Woensdag den 8 Febr. vertrekt van hier de Oost-Iudiscbe mail vla Triest, per eersten trein. Vrijdag den ÏO Febr. vertrekt van hier de Oost- Indische inall via Brindisi, per eersten trein. Woensdag den 15 Febr. vertrekt van hier de West- Indische mail over Southainpton, per laatsten trein. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 Februarij. Den blik op Frankrijk geslagen, en men krijgt een indruk, als die men ontvangt bij het zien van verwoestingen, die een gewoed hebbende storm heeft teweeggebragt. Nog is de storm, thans door menschelijke driften en hartstogten aangeblazen, niet geheel en al voorbij, maar wij vleijeu ons, dat de verademing die zij thans schenkt, door geene nieuwe verheffing van het stormgeloei moge gevolgd worden. Alles wordt aangewend wat mogelijk is om ten spoedigste de verbroken gemeenschapsmiddelen met Parijs te herstellen, vooral ook met het oog op den zoo noodigen toevoer van levensmiddelen. Meer en meer blijkt het nu, dat Frankrijk's hoofdstad werkelijk door den honger tot de overgave is gedwongen. Met verlangen ziet men nog steeds uit naar nadere, meer uitvoerige, mededeelingen omtrent Gambetta en zijne plannen tot volharding in het verzet tegen den vijand, des lands. Ook is zijne verhouding tegenover Jules Favre en de overige leden der regering te Parijs nog niet genoeg zaam bekend, om nog niet met belangstelling naar nieuwe tijdingen uit Bordeaux uit te zien. Ten aanzien van de aanstaande verkiezingen in Frankrijk verneemt men, dat een drietal Prinsen van Orleans voor nemens zijn om zich candidaat te stellen, ofschoon van eene andere zijde vermeld wordt, dat de leden van vorstelijke geslachten niet verkiesbaar zullen zijn. Portugal heeft in de jongste kagen weder eene kabinets crisis zien ontstaan. De hoeveelste? Uit Washington verneemt men, dat de minister van Financiën aldaar drnk bezig is met het delgen van schuld. De Nieuwe Wereld geeft in deze dagen der Oude een les. In Europa worden de millioenen ter vernietiging van menschenlevens en volkswelvaart verkwist; in de Nieuwe wordt het volk door verlaging van belastingen en door den bloei van handel en nijverheid gebaat. De heeren J. P. A. Graat, M. L. Laureij, N. J. van Vreumingen en J. Keiler, 1ste machinisten bij de Marine, hebben op hun verzoek een eervol ontslag uit de dienst ontvangen en zijn als hoofdmachinisten geplaatst bij de Maatschappij Stoomvaart Nederland. Voordragt in het gebouw aan de Vischmarkt, Dings- dag avond 7 ure. Onderwerp: Verlossing en Verzoening. Luk. IV 19. Met genoegen vernemen wij, dat de poging der rederijkerskamer Olympia, om, door het houden eener buitengewone vergadering, gelden te verzamelen tot leniging vsn den nood der beide behoeftige gezinnen alhier, wier mannen en vaders dezer dagen op noodlottige wijze den dood vonden, door eene groote deelneming wordt gesteund. Het stuk //De Boodschapper," indertijd met succes door deze Kamer ten tooneele gebragt, zal te dezer gelegenheid worden opgevoerd. Naar wij vernemen, is de deelneming zbó aanzienlijk, dat het bestuur heeft moeten besluiten om voor de ontvangst der inteekenaren twee avonden te bestemmen. Het is thans bepaald, dat daartoe gekozen zijn de avonden van Woensdag en Donderdag, 9 en 10 Februarij a. s. Op een der grachten van het fort Erfprins had dezer dagen een knaap het ongeluk door het ijs te zakken. In de hagchelijke positie, waarin hij zich bevond, werd hij door eenige personen, die in de nabijheid waren, opgemerkt, doch niemand scheen zich op de gevaarvolle plek te durven wagen. De luit. ter zee L. echter had naauwelijks den toestand bemerkt, waarin zich de knaap bevond, of hij begaf zich derwaarts en had het geluk den jongen uit zijne benarde positie te redden. Gisteren avond heeft in de Nieuwe Kerk alhier het aangekondigde orgel-concert plaats gehad. Ten meeste genoegen der talrijke aanwezigen, werden de nommers voor orgel uitgevoerd; de omstandigheid, dat de organist een blinde is, verhoogde de belangstelling en doet met des te meer lof van de uitvoering gewagen. Het stafmuziekkorps der Marine luisterde door zijne uitvoeringen dit concert °P- De zuivere opbrengst is 157,65, welke som voor de helft aan de Diaconie en voor de wederhelft aan den organist toekomt. Naar men verneemt, is mr. J. W. van Lansberge, minister-resident en chef van het kabinet van het depar Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Adrerteiitiëii: Van 14r [regel» 60 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. tement van Buitenl. Zaken, tijdelijk benoemd tot Nederl. gezant te Londen. Uit het Weekblad van het Regt blijkt, dat de minister van Justitie den 30 Jan. jl. de volgende circulaire gerigt heeft aan de procureurs-generaal bij de Provinciale Geregtshoven //Velerlei en dikwerf niet ongegrond zijn de bezwaren tegen de preventieve gevangenis. Aan die bezwaren kan, zelfs bij de bestaande wetgeving, indien niet geheel, dan toch voor een aanzienlijk deel worden tegemoet gekomen. Immers bestaat wel in bepaalde gevallen de bevoegdheid, doch nimmer de verpligting tot hare toepassing. Waar nu de preventieve gevangenis wettig is veroorloofd, is zij te veel regel geworden, terwijl zij veeleer uitzondering had kunnen blijven. En al moge nu ook aan het onderzoek der zaak meermalen eene voorloopige aanhouding bevorderlijk kunnen zijn, daartegenover staat de zware drukdien inzonderheid bij geringere misdrijven, of bij het niet bestaan van vrees voor ontvlugting, eene voorloopige gevangen neming medebrengt. Ik meen uit dien hoofde uwe aandacht op deze aangelegenheid met aandrang te moeten vestigen, met uitnoodiging uwerzijds, zoo veel bestaanbaar te willen medewerken, dat de toepassing der preventieve aanhouding niet ligtvaardig plaats vinde en gevangenhouding of gevangen neming niet buiten noodzakelijkheid worde gerequireerd. Ik behoef te naauwernood hierbij te voegen, dat eene bespoediging van den afloop der regtsgedingen zoowel in het belang der maatschappij als in dat der beklaagden moet worden geacht. Ook daartoe, zoo veel van u zal afhangen, stel ik prijs op eene invloedrijke en door mij zeer gewaardeerde medewerking." De gewoonte, om de briefkaarten aan het postkantoor van vertrek te stempelen op de adreszijde en aan het kantoor van aankomst op de achterzijde, was menigmaal oorzaak, dat een woord of cijfer door het postmerk onleesbaar werd gemaakt. Tengevolge van klagten hierover is thans door het hoofdbestuur der posterijen bepaald, dat de stempels op briefkaarten alleeu op de voor- of adreszijde moeten worden gesteld. Gisteren was het 44 dagen geleden sedert het eiland Texel door ijsbergen en ijsvelden werd ingesloten. De meening bij den aanvang van het beleg, dat de provisie ruim genoeg was, is gebleken voor een deel onjuist te zijn. De voorraad brandstof, als steenkolen, enz. en petroleum is gering. De prijzen zijn gestegen als volgt: steenkolen vanƒ1 totƒ1.75 per hectol. Petroleum van 26 tot 35 cents per liter. Ook de Vereeniging tot Werkverschaffing aldaar, dezen winter opgerigt, moest ten laatste haren arbeid staken, tot groot nadeel van 250 huisgezinnen, die hierdoor ten deele broodeloos zijn. Gebrek aan grondstof, die echter in massa te Nieuwediep gereed ligt, doch wegens gestremde communicatie niet kan worden aangevoerd, is hiervan de reden. Gelukkig bij dit alles is de gezondheidstoestand uitmuntend. Men blijft tot heden gespaard van de gevaarlijke epidemie, die eldersheerscht. Telegrafische gemeenschap met den vasten wal doet zich in tijden als deze ernstig gevoelen. Het opgraven der schatten uit de Lutine gaat door het vele zand en water, dat boven het wrak staat, niet voorspoedig, doch de heer W. H. ter Meulen gelooft, dat de zandbank, ten gevolge der boringen, in nog minder maanden van het wrak zal verdwijnen, dan zij er op gekomen is. Eenige veehouders te Winkel, op welke plaats de onteigening van longziek vee voorloopig tot 1 Julij a. s. gestaakt is, hebben zich schriftelijk onderling verbonden om, ingeval hun vee aangetast mogt worden, de dieren zoo spoedig mogelijk te slagten. Zij hebben zich over en weder eene vergoeding geassureerd van 100 voor elke koe of vaars en van 50 voor elke pink. In den nacht van Dingsdag op Woensdag jl. is aan het spoorweg-station te Alkmaar, zonder bekende oorzaak, brand ontstaan in het buffet van de wachtkamer der 3de klasse. De wachter van het station is er in geslaagd met hulp van het eigen personeel den brand spoedig te blus- schen, die echter voor den kastelein de grootste schade oplevert, zijnde de voorraad van het buffet bijna geheel verloren gegaan door het springen der flesschen. Vreeselijk is de nood, die er in deze dagen te Egmond aan Zee heerscht. Het is waar, er zijn reeds tal van giften voor dit doel uit onderscheidene gemeenten in ons vaderland bijeengebragt, maar de behoeften zijn er zeer grootde typhus velt er tal van offers, en het aantal zieken en zwakken klimt er met eiken dag. Het voornemen van kh. onderofficieren der infanterie alhier juichen we daarom ten zeerste toe, omdat de opbrengst hunner aangekondigde tooneelvoorstelling bestemd zal zijn tot leniging van de smarten, die te Egmond worden geleden. Dit menschlievend streven verdient, onzes in ziens, in groote mate de belangstelling en ondersteuning, ontwerpers van het plan hebben rekening waarop de gemaakt. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat de bidders aldaar, zoo zij volgens hun onkiesche gewoonte plaats nemen in de lijkkoets, waarin een lijk naar de begraafplaats wordt gevoerd, tot nader order 3 k 10 boete zullen betalen. Te Velzen zijn dezer dagen twee kinderen verdronken. Het eerste stortte in een bijthet tweede schoot het na en trachtte het te redden. Doch, in stede daarvan, verloor het zelf het leven. Het verdient opmerking, dat het nummer 1871 bij de jongste trekking der Staatsloterij met een prijs van 1000 gulden uit de bus is gekomen. Wij hopen, dat deze bijzonder grillige beschikking van vrouw Fortnna nog iets anders mag beduiden dan eenvoudig een stoffelijke winst in den zak van den gelukkige. (Dbl.). De Nieuwe Rott. Crt. zegt het volgende omtrent het Blaauwe Kruis: //Toen het Roode Kruis bij het Nederlandsche volk om hulp en gaven aanklopte, waren er, die liever de nood lijdenden van eigen volk, dan vreemden door onze welda digheid bedacht wilden zien. Wij dachten er anders over. Tegenover het lijden van gekwetsten beteekent zelfs de grootste armoede weinig. En waar bijna dagelijks duizenden van het slagveld worden weggedragen, schieten zelfs bij een volk als het Duitsche de krachten te kort. Te helpen was dus, meenden wij, een dure pligt, en wij deden het onze, om het goede werk van het Roode Kruis te ondersteunen. Dat voor de bewoners der Fransche provinciën, door den vijand gebrandschat en verwoest, de ongelukkigen tot den bedelstaf, haast tot den hongerdood gebragt, iets van den overvloed wordt afgezonderd, prijzen wij, en wij hopen, dat Nederland, voor de jammeren des oorlogs zoo gelukkig bewaard gebleven, ruimschoots daartoe bijdrage. Maar dat nu nog eene derde vereeniging, het Blaauwe Kruis, verrijst om de milddadigheid in Nederland te exploi teren voor de krijgsgevangenen, dat kunnen wij niet goed keuren. Het kan Duitschland, als het zijn pligt kent, zoo moeijelijk niet vallen, de krijgsgevangenen behoorlijk te onderhouden. Hoe? dat groote Duitschland met zijn 40 millioen bewoners zou 3 a 4 honderdduizend krijgsgevangenen niet kunnen verzorgen? Er zijn kazernes genoeg leeg, een barak is spoedig opgeslagen, en de verschotten worden wel verrekend. Leggen ze niet reeds nu in Frankrijk schattingen op, zoo veel ze goedvinden? Dat Duitschland op zich de schande zal laten kleven, van de ongelukkige soldaten des vijands gebrek te doen lijden zoo als men verhaalt wij kunnen het niet gelooven van een volk, dat zich beroemt aan de spits der beschaving te staan. Maar, waarom zal dan de liefdadigheid van andere volken het werk op zich nemen, waartoe, volgens alle regelen, de gelukkige overwinnaar zelf verpligt is, en dat hem in het minst niet zwaar behoeft te vallen? Wij zouden het een beleediging achten voor Duitschland. En jegens de armen in Nederland zou het een onregt zijn. Dat zij om de afgrijselijke ellende van de slagvelden een weinig hebben achtergestaan, was natuurlijk, en niemand eer dan de arme zelf, die voor grooter armoe altijd nog de hand opent, zal het hebben gebillijkt. Maar de Nederland sche liefdadigheid op te roepen, om te doen, wat alleen door pligtverzaking van Duitschland noodig kan wezen, en dat ten koste onzer eigene behoeftigen daaraan doen wij niet meê. Bij ons eigen volk wordt ook geleden. De winter heeft zijn vele nooden, door ziekten nog vermeerderd. Veel is er te doen, eer bij eigen armen de ellende dragelijk is gemaakt. Daarheen leide men thans den stroom der wel dadigheid. De liefde kent geen grens van taal en volk, het is waar, maar er is ook geen wet, die voorschrijft, om het leed in de verte, dat in de nabijheid te vergeten. Aan het Blaauwe Kruis, vrucht van onberaden ijver, wenschen wij dus, in Nederland, een spoedige uitvaart toe, en aan onze armen een stroom van weldaden, zoo breed, alsof er aan het Roode Kruis en voor de noodlijdenden in Frankrijk nog niets gegeven ware." De heer Schuld, bekend door zijn jarenlangen strijd tegen de dronkenschap, wenscht die vo'kskwaal te ver helpen door wettelijke strafbepalingen. Op nieuw verkondigt hij dit denkbeeld in de N. Rott. Ct. Het A. D. v. N. is het volstrekt niet eens met den hr. Schuld. Volgens dat blad is de dronkenschap eene ziekte, en zieken straft men niet, maar men geneest ze. De staat heeft het regt niet, het individu in zijne vrijheid te belemmeren, door het op straffe voor te schrijven, welke drank het al dan niet mag gebruiken. Dat zou toch inderdaad wat al te ver gaan! Alleen dan, wanneer een burger in dronkenschap zich aan de maatschappij in welk opzigt dan ook, vergrijpt, mag deze maatregelen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1