tot beteugeling nemen. Verder gaan mag ook de maat schappij niet. De Raad der gemeente Delft heeft in zijne jl. Dings- dag gehoudene zitting met bijna algomeene stemmen aan genomen eene politie-verordening betreffende besmettelijke ziekten. Zij behelst onder anderen het vei bod om onge vaccineerde kinderen op de openbare scholen toe te laten; de bepaling dat het hoofd des gezins en de geneesheer, beiden van het zich voordoen van een besmettelijk ziekte geval aangifte zullen moeten doen, enz. De verordening verstaat onder besmettelijke ziekten: kinderpokken, roodvonk en mazelen; het woord »typhus" is door een amendement vervallen. Voor aan besmettelijke ziekten lijdenden zullen afzonderlijke vervoermiddelen worden aangewezen. Voor het doen springen van het ijs op de Nieuwe Merwcde zijn jl. Maandag 50 torpedo's en het noodige buskruid te Willemsdorp aangebragt. Jl. Woensdag heeft zich te Hellevoetsluis, met 49 leden, geconstitueerd eene vereeniging tot oefening in het voeren van debatten over onderwerpen van staatkundigen, socialen en wetenschappelijken aard. Tot leden van het bestuur zijn gekozen de heeren II. B. Kip, kapt. luit. ter zee, Ilardeman, hoofd-onderwijzer, van Eek, ambtenaar bij de marine, Jeekel, luit. ter zee 1ste kl. en Blankert, rijks ontvanger. Naauwelijks heeft hetmiddelbaaronderwijsteAmsterdam de zaak KeerDibbits gehad, of een dito kwestie doet zich te Brielle in het lager onderwijs op. De hulponder wijzer P. K., werkzaam aan de herhalingschool, vond noodig een der leerlingen wegens herhaalde ongeregeldheid te verwijderen. Deze kwam twee dagen later terug met de boodschap, dat de president der schoolcommissie hem gelast had excuus te maken, maar dan ook weer verlof had gegeven om de school te bezoeken. De hulponderwijzer zcide daarop dat de president der schoolcommissie hiermee niets te maken had. Daarover bij de schoolcommissie ter verantwoording geroepen, heeft de hulponderwijzer als zijn meening te kennen gegeven, dat hij inderdaad van oordeel was in zake discipline op zijne school baas te zijn, zonder hooger beroep bij de schoolcommissie; doch heeft tevens verklaard, voor zoover in zijn handeling iets strafwaardigs lag, verschooning te willen vragen, en in de school den ongunstigen indruk van zijn gezegde te zullen wegnemen. De schoolcommissie meende echter dat da delinquent zijn excuses schriftelijk moest inzenden, en heeft hem dit bevolen. Eerst is dit door den hulponderwijzer beloofd, maar later is hij daarop teruggekomen, en heeft hij zich bereid verklaard mondeling de excuses te herhalen, maar geweigerd ze schriftelijk in te zenden. Op rapport van de meerderheid dier schoolcommissie, waartegen echter door den secretaris dier commissie schriftelijk is geprotesteerd, hebben Burg. en Wetli. in overleg met den districts-schoolopziener, ge- melden hulponderwijzer voor een maand geschorst met verlies van tractement. Hieromtrent zijn thans door den veroordeelde en door zijn beide mede-onderwijzers adressen aan den gemeenteraad ingediend, waarin voornamelijk uls grief tegen het gevallen besluit op den voorgrond staat, dat de veroordeelde, zonder door Burg. en Weth. vooraf gehoord te zijn, alleen op rapport van de meerderheid der schoolcommissie geschorst is. De behandeling van deze zaak, die aldaar veel sensatie maakt, wordt tegen heden Zaturdag in den gemeenteraad te gemoet gezien. (Het Vaderland.) Te Utrecht is eene collecte gehouden, ter ondersteuning van ambachtslieden zonder werk, die 2262.56 heeft opgebragt. Een droevig voorval, dat een der meest geachte familiën van Iluissen in diepen rouw dompelt, moge in het algemeen tot omzigtigheid opwekken bij dergelijke voorkomende gevallen. Zaturdag werden bij den heer R. verschijnselen van hondsdolheid waargenomen, welke ziekte zoo schrikwekkend toenam, dat zij binnen drie dagen den dood ten gevolge had. De oorzaak hiervan is te vinden in een beet, die genoemden heer zeven weken te voren in de hand ontvangen had van zijn jagthond en welke wonde door hein niet met de noodige zorg was behandeld. Tot lid der Prov. Staten is te Zutphen gekozen de heer mr. J. Tliooft. Als zoodanig is te Tilburg gekozen de heer A. J. van den Heuvel notaris te Udenhout. Ds. J. van Dijk Mz., te Doetinchem, die zich bezig houdt met opleiding van jongelieden tot het leeraarsambt bij de Hervormde Kerk, heeft een verslag uitgegeven van zijn arbeid. De jongelieden genieten te Doetinchem het voor bereidende onderwijs oin, na promotie aan de Latijnsche school, de academische lessen te Utrecht bij te wonen. Reeds zijn er 30 jongelingen onder zijn leiding, van welke 8 te Utrecht. Alles wordt voor hen betaald, tot zak- en vacantiegeld inkluis, indien zij onvermogend zijn. Een loffelijk getuigenis kan hij van hun gedrag en hunne studiën geven; hunne gedane examens bevestigen dit. Het verslag meldt een totaal-ontvangst van 15,722,58| waar onder een gift van 4800; ds. van Dijk wil zijne leerlingen in Utrecht in één huis doen zamenwonen, dat reeds kant en klaar en het volle eigendom der vereeniging is. Met inbegrip van ameublement komt dit huis, nu het af is, op 33,414,40', dat in 2 jaren tijds uit giften hem gewerd. Te Lochem is een comité van 16 dames opgerigt, tot verschaffing aan behoeftige zieken van hetgeen hun door den geneesheer wordt voorgeschreven. Eenige onderwijzers in Overijssel zijn van voornemen zich tot Gedeputeerde Staten te wenden, met verzoek de geregelde uitbetaling hunner traktementen te willen bevor deren. Voorzeker een zeer billijk verzoek. De koetsier van den lijkwagen en de stadslijkbezorgers te Leeuwarden hebben in hun traditionneel plegtgewaad, eene wijziging ondergaan, dio wij gaarne onder de verbe teringen rangschikken. De afzigtelijke kegelvormige <-steek" is door een passende ronde hoed vervangen. Moge dit een eerste stap zijn tot afschaffing van het geheele -/maskeradepak", dat de ernst van den dood door het bespottelijke van het kleed voorbij doet zien. Van tijd tot wordt er in do dagbladen melding gemaakt van oudjes, die nog vlug ter schaats zijn. Wij gelooven, dat wij in dezen kunnen zeggen ,/Non plus ultra." De ruim 80jarige Pieter Hof, van Haulerwiik, rijdt nog zoo vlug en onvermoeid uren achtereen, dat het een wonder is om te zien. Komt hij vooreen klein dammetje of'anderen hinderpaal, dan springt hij er over heen met een vlugheid, dio menigen jeugdigen hardrijder moet beschamen. Toen een paar personen zich gisteren over zijne vlugheid en kracht verwonderden, zeide hij: vwhat prate jimtne? In goede friske hirdrider haldt mirg in 'e bonken, al is er fóar den duwel öak 80 jier ald. (Wat praat jelui? Een goede Friesche hardrijder houdt merg in de beenderen, al is hij voor den duivel ook 80 jaar oud.) En daarop legde hij zijne handen op den rug en reed in den oostewind op, z66 vlug, dat een goed schaatsenrijder van 20 jaar moeite had, hem bij te houden. In de provincie Groningen zijn in de laatste jaren duizenden bunders laag en onvruchtbaar land door klei- graven (het boven brengen van ondergrond) zoodanig verbe terd, dat zij thans even goede oogsten afwerpen als de beste gronden (nieuwe polders soms uitgezonderd). Om het belangrijke van de zaak wenschen wij gevraagd te hebben wordt overal, waar zulks geschieden kan, partij getrokken van de oudere bezinkingen, of verkeert men op vele plaatsen nog in onwetendheid omtrent den ondergrond? Zoo dit laatste het geval is, zoude het boren van den bodem op die plaatsen, waar men met de kaart in do hand klei verwachten kan, niet een werk zijn, het welk verrassende, uitkomsten zou kunnen opleveren? Wij hebben wel gezien, dat men de klei pl. m. 25 voet uit de diepte met wagens en wipkarren opreed. (L. C Aangekomen schepen te Batavia, vóór 2 Februarij Zr. Ms. stoomschip Argus, Alcyone, Christina Maria, President van Rijckevorsel, Triton en Vertrouwen. Een Bedouin, die eenigen tijd in Europa vertoefde en daar natuurlijk verbaasd stond over de Europesche wijze van begroeting met den hoed, gebruikte later, als hij toornig was, tot vloek: ,/Moge Uw ziel even weinig rust hebben als de hoed van een Europeaan." Een der Belgische bladen zegt, dat door particuliere berigten, blijkt, dat vele personen te Parijs van honger gestorven zijn. 0 l' I T E L A X D. F r a n k r ij k. Generaal Bourbaki, wiens wonde, welke hij zelf zich toebragt, doodelijk is, bevindt zich op Zwitsersch grond gebied, waarheen men genoodzaakt was hem te vervoeren. Onder de personen, die bij den laatsten uitval te Parijs gedood zijn, behoort de schilder Régnault, die bij de laatste tentoonstelling in de hoofdstad de gouden medaille voor zijne schilderij behaald heeft. Hij is ten strijde uitgetrokken met een kaartje op de borst, waarop zijn naam was uitgedrukt, alsmede die van het meisje, waarmede hij verloofd was. Toen hij nu doodelijk gekwetst van het slagveld werd opgenomen, om op een draagbaar weggevoerd te worden, had hij nog kracht genoeg om op dit kaartje te wijzen. Men bragt hem daarop naar zijne verloofde. Eenige uren later gaf hij den geest. Gedurende de insluiting van Parijs zijn ruim veertig luchtballons van daar naar de departementen vertrokken, die een gezamenlijk gewigt van 8000 kilogr. aan dépêches' hebben medegenomen. Het gewigt van eiken aangebragten brief op twee grammen stellende, berekent men, dat door die ballons, in een tijdsverloop van drie maanden, vier millioen brieven zijn overgebragt. Het proces der moordenaars van den majoor der nationale garde Arnaud te Lyon nadert zijn einde. Het onderzoek der zaak is afgeloopen, de krijgsraad zal nu spoedig bijeenkomen om het vonnis te vellen. Vijftien personen zijn in het proces betrokken. Verscheidene zijn reeds vroeger met de justitie in aanraking geweest. Reeds in de eerste telegrammen, die omtrent de jongste krijgsverrigtingen bij Dyon naar Bordeaux zijn afgezonden, is gewag gemaakt van het ombrengen door de Pruissen van verscheidene geneesheeren en verplegers eener Fransche ambulance. Thans wordt bij vernieuwing uit Dyon berigt, dat dit feit werkelijk in den nacht van den 21sten op den 22sten Januarij te Hauteville, in de nabijheid der genoemde stad is voorgevallen. Volgens deze mededeeling zijn slechts zes personen, in stede van negen, gelijk eerst gemeld is, het slagtoffer dezer bloedige geweldenarij geweest; twee hunner, de chirurgijn-majoor Morin en de adjunct-chirurgijn Miliot zouden gedood zijn; de vier overigen, allen ver plegers, zouden tengevolge der hun toegebragte kolfslagen, wel voor dood zijn blijven liggen, maar er het leven afgebragt hebben. Allen, geneesheeren zoowel als ver plegers, droegen den armband van het Roode Kruis en de artsen oefenden bovendien, terwijl de verwoede soldaten hen aanrandden, hunnen beroepspligt uit. De regering te Bordeaux heeft dezer dagen een besluit tot bescherming der duiven, anders gezegd: tot beveiliging der toen nog alleen door duiven onderhouden gemeenschap van de departementen met Parijs, uitgevaardigd. Op het schieten, vernietigen of jagen van duiven, door middel van vuur- of andere wapenen, roofvogel als anderzints, wordt bij dat besluit eene gevangenisstraf van een tot zes maanden gesteld; en blijkt het, dat de dader van zoodanig feit, geweten heeft dat de gedoode of vervolgde duif overbrenger van dépêches was, alsdan kan de gevangenisstraf tot drie en zelfs tot vijf jaren worden verhoogd. Voor het aanbrengen van dit misdrijf is eene premie van 50 ii 100 fr. uitgeloofd. Engeland. Het Parlementslid Trevelyan is voornemens, spoedig na de opening der zitting, twee resolutien aan het Lagerhuis voor tc stellen. De eerste om te verklaren dat het stelsel van het koopen van officicrsplaatsen in het leger behoort te worden afgeschaft; de andere, dat de bestaande organisatie der Ilorse Guards herziening behoeft. In de Roomsch Catholieke kerk Nötre Dame de France, op het Leicester's plein te Londen, werd dezer I dagen een plegtige dienst gehouden ter eere van het Fransche volk. De tekst, waarover bij deze gelegenheid gepredikt werd, luidde: //Spaar, o God, spaar uw volk." Na de mis had er een groote optogt door de kerk plaats, terwijl kinderen bloemen strooiden. De verschillende altaren waren rijk verlicht en de geheele kerk was prachti" versierd. In Londen zijn op dit. oogenblik twee hospitalen voor lijders aan kinderpokken. In dat te Hamstead werden tusschen 1 Dcc. 1S70 en 6 Jan. jl. 286 zieken opgenomen. Van dezen waren 196 gevaccineerd, 84 ongevaccineerd.' Van de gevaccineerde stierven er 8 of 4 pCt., van do: ongevaccineerde 27 of 32 pCt. Vier ten honderd slechts, of 1/25 der gevaccineerden, 32 ten honderd of 1/3 der ongevaccineerden. Zijn die cijfers, bij zoovele andere reeds vroeger vermeld, niet welsprekend genoeg? Duitschland. Een commissie van al de Duitsche handelshuizen heeft bij de Duitsche llondskanselarij een geschrift inge diend, waarin de schade wordt berekend, die aan de Duitsche handelsvloot door de Fransche oorlogschepen is berokkend, zoowel voor de schepen, die zijn genomen als voor die welke in vreemde havens hebben moeten vlugten. Het gezamenlijk bedrag der schade wordt begroot op 80 millioen francs. Omtrent de drukte op Wilhelmshöhe, meldt de Frankf, Ztg. het volgende: Schijnbaar leeft Napoleon op Wilhems- liöhe stil en afgescheiden van allewereldsche beslommeringen, en vermijdt al wat de aandacht op hem zou kunnen doen vestigen. Dagelijks plaatst hij zich voor een der ramen, opent het en strooit broodkruimels met volle handen op het terras.- Naauwelijks heeft hij het raam geopend, of van alle kanten snellen massa's vogelen toe, om zich aan het hun aangeboden voeder te vergasten. Als hij dezen liefdepügt heeft volbragt, gaat hij een korte wandeling doen. Zoodra men bemerkt, dat de Keizer het gebouw zal gaan verlaten, worden de schildwachten gewaarschuwd, want anders zou het zeer goed kunnen gebeuren, dat hem de verschuldigde militaire eerbewijzen niet werden toege- bragt, aangezien hij steeds in burgerkleeding uitgaat. Al dit uitwendig vertoon komt echter met hetgeen in het paleis omgaat, in het geheel niet overeen. Om dit te bespeuren heeft men slechts tc letten op de tallooze dépêches en brieven, welke zonder ophouden gaan en komen; op de menigte diplomaten, vroeger de invloedrijkste per sonen onder het keizerrijk, die na langer of korter afwezigheid - Wilhelmshöhe tclker.s weder bezoeken en van welke meer dan een, naar men beweert, zich regelregt naar het Duitsche hoofdkwartier begeeft, zooals nog voor een paar dagen met den heer de Lavalette het geval was. Waartoe dat alles moet strekken weten wij niet, zegt het blad; dit alleen is, tneenen wij, stellig het geval, dat er door den man van Wilhelmshöhe druk wordt onderhandeld of althan» pogingen daartoe worden gedaan. Een te Keulen geïnterneerd Fransch officier is op het berigt van dei capitulatie van Parijs zoo kwaad geworden, dat hij in een koffijhuis, zijn bord over den grond stuk smeet. De logementhouder vroeg hem, of hij zoo goed wilde zijn om zulks elders te doen. Men meldt de volgende niet onaardige bijzonderheid: Door de vele marschen, was het schoeisel van de Beijersche soldaten in een zeer ongelukkigen toestand geraakt en werd hun vrijheid gegeven op eigen hand - schoeisel te reqnireeren, waar zij het vonden. Een Beijer komt een heer tegen met nette laarzen aan, ter wijl die van den soldaat er allertreurigst uitzagen. De een sprak alleen Duitsch de ander verstond uitsluitend Fransch. Da soldaat wist echter den Franschman duidelijk te maken dat hij met schoeisel wenschte te ruilen. Deze had daar niet veel zin in, maar werd gedwongen zich neder te zetten, de soldaat trok hem bedaard zijn laarzen uit en gaf hem ziju schoeisel in de plaats. De ongelukkige beroofde was daarmede echter niet van de zaak af. Eenige oogenblikken later kwam hij een troep Beijeren tegen, waarvan er een opmerkte, dat hij hun schoeisel droeg. Het kon niet anders of hij had den drager der schoenen vermoord, hoe kwam hij anders aan de schoenen van een Beijersch soldaat? Hij stelde zijns makkers voor den franc-tireur neer te schieten. Vergeefs poogde de Franschman nu zijne onschuld te betuigen. Hij werd niet begrepen. Gelukkig besloot men den majoor te raadplegen. Hij werd als gevangene medegevoerd. Bij den chef aangekomen, helderde zich het geval op en mogt de arme onder het gelach der soldaten vertrekken. Spanje. De Spaanscbe regering heeft, naar men verzekert, belangrijke mededeelingen ontvangen, betreffende den op generaal Prim gepleegden moord. De hoofdpersoon in het bloedig drama moet wezen zekere Gonzalez Bravo. Door een handlanger liet hij hier en daar aanzienlijke geld sommen uitdeelen, en op deze wijze bragt hij een zamen- zwering tot stand. Tot de medepligtigen schijnen mede te behooren eenige personen die in betrekking staan tot de vroegere dynastie. LAATSTE! BEKIOTEK. Brussel, 3 Febr. Reizigers, die Woensdag 11. uit Parijs vertrokken zijn, verklaren, dat te genoemder stede rust beerschte, maar dat ten aanzien der voeding groote moeije-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2