1871. N#. 17. Woensdag 8 Februarij. 29 Jaargang. HELDERSCHE EN MEIIWËDIËPËR COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post -1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bnreau: MOLENPLEIN, N'. 163. Prijs dtr AdrertentinVan 14 "regels (10 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den S Febr. vertrekt van hier de 0ast-Indisehe mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den lO Felir. vertrekt van Uier de Oost- Indisehe mail via Brindisi, per eersten trein. Woèn«d»( den 15 Fcbr. vertrekt van hier de West- Indische mail over Southainpton, per laatsten trein. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Februarij. Met herinnering aan de tijdingen uit Frankrijk, in de Laatste Berigten van ons vorig nommer opgenomen, betredende de voorbereiding voor de te houdene verkiezingen, vestigen wij thans de aandacht op de daaromtrent in dezelfde rubriek van dit nommer voorkomende mededeelingen en doen wij opmerken het groote gewigt van deze aangelegen heid. Blijkbaar zitten de heftige republikeinen niet stil en trachten zij er naar om in de bijeenteroepen wetgevende vergadering de meerderheid te hebben. De toestand te Parijs vergt in groote mate onze aandacht. Er zijn ten spoedigste maatregelen noodig om deze stad, waar zoo dringende behoefte aan levensmiddelen bestaat, van het noodige te voorzien. In Engeland wordt tot dit doel veel gedaan, en ook in België zorgt de regering voor de ondersteuning harer onderdanen, die te Parijs verblijf houden en deelgenooten zijn var. den hulpbehoevenden toestand. In een vorig nommer hebben we reeds melding gemaakt van de redenen, die aanleiding geven dat vorst Karei Rumanië weinig ingenomen is met zijne hooge betrekking en van zijne neiging tot troonsafstand. Zijne abdicatie zou echter moeijelijkheden in het Oosten veroorzaken en van daar, dat da buitenlandsche mogendheden al hun best doen om den vorst te bewegen zijne functie ta blijven waarnemen. Rusland, Pruissen, Engeland en Oostenrijk moeten het in dit opzigt volkomen eens zijn en bij den vader *van vorst Karei wel ondersteuning vinden in het pogen om langs dien weg Europa voor een nieuwen oorlog te behoeden. Omtrent de Londensche Conferentie is er geen nieuws. Zij zou heden weder eene bijeenkomst houdendoch reeds moeten de leden betreffende het vraagstuk van de scheep vaart op den Donau tot eene gewenschte eenstemmigheid zijn gekomen. Uit Amerika. Kansas City, Missouri, 17 Jan. 1871. Aangemoedigd door de bereidwilligheid, mij steeds betoond om eenige plaats voor mijn geschrijf open te hebben in de kolommen van uw blad, vat ik weder eens de pen op om u een en ander uit «the glorious Union 1" mede te deelen. Evenals bij u, viert de wintervorst ook hier feest; en hoewel oostwaarts naar het schijnt dit jaar niet zoo gestreng als anders, zijn er, vooral in de steden, duizenden die, door schaarschte van werk, op de overgelegde penningen van den zomer moeten teeven. Hier is het klimaat zeer veranderlijk, den eenen dag harde vorst, een paar dagen later 70 graden in de zon, al hetwelk niet ver hindert, dat het op het oogenblik ook hier vinnig koud is. De binnenlandsche politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben zich voornamelijk bepaald tot de najaarsverkiezingen en de kwestie over de annexatie van San Domingo. De eersten zijn over het algemeen ten voordcele der democratische partij uitgevallen. De administratie heeft alles in het werk gesteld om in New-York te zege vieren en behalve 10,000 man geregelde en militietroepen, een tiental kanonneerbooten om de electie te controleren, 600,000 dollars ver knoeid, maar het heeft niet mogen baten 't aloude democratische New-York heeft Gouv. Hoffmanu herbenoemd met een meerderheid van 30,000 stemmen en de andere partij de staat en vooral de stad van dien naam als hopeloos opgegeven. Het andere punt waarvan ik melding maakte, de annexatie van San Domingo, is voor en tegen, hevig in beide ligchamen van het Congres besproken geworden en senator Suminer heeft in eene lange rede zeer tegen dat onderwerp het woord gevoerd en president en kabinet niet weinig gehavend. De zitting van den Senaat heeft tot 's morgens vijf ure geduurd, is hoogst onstuimig geweest en heeft ten laatste schier alle parlementaire decorum verloren. Een minder onder vindingrijk debater dan de oude Chariey had zeker zijn taak niet kuanen volbrengen, daar het gedruisch soms zoo hevig was, dat de stem van den spreker en van den tot de orde roependen voor zitter veelal verloren gingen. Een der spnatoren heeft o. a. den voorzitter aangesproken, plat op een sofa liggende, terwijl een ander, oprijzende om iets in het midden te brengen, zijn voorge nomen taak niet kon volbrengen, door het te menigvuldig offeren aan vader Bacchus in de restaurant van het kapitool. Thans is eene commissie benoemd om persoonlijk San Domingo te bezoeken en verslag uit te brengen omtrent deszelfs natuurlijken en politicken toestand. De bewoners dier streken zelve schijnen echter met de plannen van dit gouvernement weinig ingenomen te In de school van den lieer D. Dekker alhier, kwam Zaturdag jl. de uitoefening der liefdadigheid ter sprake en werd bet denkbeeld geopperd om bij familie en vrienden gelden in te zamelen voor de ongelukkigeu te Egmond aan Zee. Voorzien van een lijstje, waarop dit devies: Wie doet er met ons meê: Een kwartje voor Egmond aan Zeel verlieten de kleinen, met van blijdschap tintelende oogen de school en niet voldaan met het aanbieden van die lijst aan familiebetrekkingen, verspreidde zich de schaar als een zwerm bijen door de gemeente, bij enkelen venijn, maar meestal honig zamelende. De lieve, ijverige diertjes bragten gisteren de verzamelde honig in een korf bijeen, ter waarde van ƒ197.Dat vele zieken en herstellenden zich aan dit gewin mogen laven en verkwikken Uit verschillende plaatsen des kinds werden in de laatste dagen berigten vermeld, betreffende den toestand aldaar gedurende de heersehende vorst. Hier is de commu nicatie gestremd door het ijs, daar is de gemeenschapsweg om die reden verlegd. Welligt zal nergers in ons vaderland de bedrijvigheid door handelsverkeer zoozeer zijn toegenomen als in deze gemeente, waar de haven steeds toegang verleent aan binnenkomende schepen en de spoorweg gelegenheid aanbiedt tot vervoer van personen en goederen. Tal van schepen vullen onze havens en een deel van het Noord- hollandscbe kanaalvan onderscheidene punten gezien levert een blik over die los- en ligplaatsen een fraai gezigt op. Het is één groot mastbosch. Groote drukte heerscht er aan bet personen-, zoowel als aan het goederen-station. Het blijkt nu inzonderheid van hoeveel belang het is, dat deze havenplaats door een spoorweg met Amsterdam en Rotterdam in verbinding werd gebragt. Belangrijke hoe veelheden visch, worden van hier vervoerd naar het buiten en binnenland. Groote hoeveelheden gist, die anders via Rotterdam naar Engeland werden verzonden, worden nu over deze gemeente naar de plaats hunner bestemming geëxpedieerd. Geheele ladingen van onderscheidene goederen booten worden van en naar deze gemeente verzonden. Het Nieuwediep ^handhaaft op deze wijze nog altijd zijn naam van een der beste liavens van Europa te zijn, en mogt men er naar streven om voor Amsterdam een korteren gemeenschap met de Noordzee daar te stellen, liet is lang niet zeker, dat, vooral in het wintersaizoen, de geschiktheid onzer haven door het Noordzee-kanaal zal worden geëvenaard. Met genoegen woonden we jl. Zondag avond het Cecilia-concert bij. Deze vereeniging gaat blijkbaar onaf gebroken voort met zich de beoefening der edele zang zijn en dreigen liever ieder dorp te zullen verbranden dan burgers te worden van de Amerikaansche republiek. Verder heeft de candidatuur van vice-admiraal Porter om in in plaats van den overleden admiraal Farragut tot die waardigheid te worden benoemd, niet weinig éclat gekregen, door het publiek maken van een brief, vroeger door den vice-admiraal geschreven en die alles behalve vleijend was voor den tegeuwoordigen president. Een der Congresleden heeft thans gezegd, binnen kort een paar andere brieven te zullen publiceren, waarin Porter president Grant voor een domoor en dronkaard uitmaakt. Daar de vice-admiraal echter voor zijn eerste geschrijf een soort van amende honorablc gemaakt heeft en ook hier, als elders, het spreekwoord gehuldigd wordt, dat „groote honden elkander niet bijten," zoo zal waar schijnlijk alles nog wel ten beste voor hem afloopen. De sympathie voor den Frnnsch-Pruissischen oorlog is thans meer algemeen ten voordeele der eersten, dank zij de onverschrokken houding der jeugdige republiek. Op Nieuwjaarsdag is uit San Francisco een gift van 100,000 francs aan Gambetta gezonden ter verdediging des lands, waarover deze per kabel zijn welgemeenden dank heeft betuigd. Verleden week is te New-l'ork een groote meeting gehouden ter viering der Italiaansehe eenheid en het ophouden van het wereldlijk gezag des Pausen, waar door onderscheidene eminente lui, als generaal Dix, llorace Greiley, Beeeher en anderen het woord is gevoerd. Buiten het gebouw waar zulks plaats had was eene ontelbare menigte verzameld, die op hare wijze hare belangstelling toonde in het nieuwe tijdperk van ontwikkeling, thans voor Italië aangebroken. De uit de Engelsche bastilles ontslagen Fenians, thans op weg naar New-York, zullen daar luisterrijk ontvangen worden. Tot dat doel is omstreeks 50,000 dollars ingeschreven. Een der voornaamste Amerikaansche staatsmannen, de bekende William II. Seward, secretaris van staat onder Lincoln, gedurende het stormachtige tijdvak van den opstand van het Zuiden, heeft zich na jaren van staatszorgen, geheel aan het politiek leven onttrokken en is thans in Japan, om verder zijne voorgenomen reis rondom de wereld te volbrengen. Hij heeft de hooge onderscheiding genoten door den Mikado persoonlijk te worden ontvangen, zonder dat Z. M. geheel of gedeeltelijk onzigtbaar is geweest, eene eer, nog nooit te voren aan een vreemdeling te beurt gevallen. Van Japan vertrekt Z. Exc. naar Indié en van daar naar Europa en wel voornamelijk naar Petersburg, op eene uitnoodiging van den Czar. Vice-president Colfax, onlangs x ader geworden zijnde, zijn eenige senatoren en leden van het Huis op het denkbeeld gekomen den kunst ten doel te stellen en verdient in dit opzigt ten volle de ondersteuning van bet kunstminnend publiek. Op de voordragt, ter vervulling der vacante hoofd onderwijzers-betrekking teZxvaag, opgemaakt naar aanleiding van liet gehouden vergelijkend examen aldaar, komt voor de heër P. Pinxter, hulponderwijzer alhier. -Door den minister van Oorlog is bepaald, dat de miliciens der ligting van 1870, beboorende tot de regimenten infanterie, die bij hunne korpsen niet voor het blijvende gedeelte zijn bestemd, in het genot van onbepaald verlof moeten worden gesteld. Eerlang zullen C officieren, onder leiding van generaal van Limburg Stirum, naar Parijs vertrekken, ten einde de werking van het geschut op de forten en de stad persoonlijk waar te nemen. (Arnh. Ct.} Aan belanghebbenden wordt berigt, dat de verzending van briefkaarten naar Frankrijk, Groot-Brittannië, Luxem burg, Denemarken en Zxveden, in overleg met de betrokken postadministratiën, is toegelaten; onder berinnering voorts dat, blijkens vroegere aankondiging, de verzending van briefkaarten naar Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Zwitserland mede geoorloofd is. De briefkaarten naar het buitenland zijn aan hetzelfde port als de brieven onderworpen. De frankering door middel van postzegels, die op de kaarten zijn vast te hechten, is verpligtend. Ongefrankeerde en ontoereikend gefrankeerde brief kaarten worden niet verzonden. De formulier-briefkaarten voor het buitenland zijn tegen betaling van een halve cent per stuk op de postkantoren te bekomen. Men schrijft ons van Texel, dd. 6 Febr. »J1. Vrijdag had te Oude Schild eene eerste voorlezing tegen vrije entrée plaats. Door den heer Hillenius was daartoe met de meeste welwillendheid een flink lokaal afgestaan. De heer Muller, hoofdonderwijzer alhier, van xvien het plan eerst was uitgegaan, hield tot algemeen genoegen eene lezing over eensgezindheid, en wist door populaire behandeling van dit onderwerp zijn gehoor gestaag te boeijen. De heer Dros, hulponderwijzer, en de heer predikant alhier, droegen ieder een schoon dichtstuk voor. Nog werd door een paar heeren een klein stukje voorgedragen en vervolgens de bijeenkomst gesloten. Ruim 160 personen xvaren opgekomen, en keerden zeer voldaan huisxvaarts, algemeen den wensch te kennen gevende, jongeheer eeu babyservies cadeau te doen, uit zilver vervaardigd met gouden monograms, xvelk geschenk 1000 dollars kost. Kwade tongen zeggen, dat sommigen hunner zich daardoor in papa's gunst xvilien aanbevelen tegen den tijd wanneer hij president zal zijn, daar zijn kansen voor de verkiezing van 1872 niet zoo ver werpelijk schijnen te zijn, niettegenstaande zijn publiek schrijven van in het particuliere leven te xvilien terugtreden, xvelk document over het algemeen als een list beschouxvd wordt om de aandacht op zijn persoon te vestigen. Kunstnieuxvs levert de Amerikaansche wereld weinig op. Nilsson is thans te Chicago, xvaar zij zich op verscheidene concerten als ook in Haydn's Schepping eu Hiindels Messias heeft doen hooren. In beide genres heeft zij lauweren geoogst, behalve stoffelijke voordeelen, daar haar „impressario„ haar het kolossale bedrag xan 1200 dollars per avond betaalt. Hare landgenooten in gemelde stad hebben haar een gouden lauxverkrans met brillanten en vele voorname inge zetenen haar een luisterrijk banket eu bal aangeboden. Behalve hare groote muziekale talenten schijnt zij aller harten te xvinuen door hare persoonlijke minzaamheid eu de bereidwilligheid xvaarmede zij op milde xvijze de kerken eu inrigtingen harer landgenooten ondersteunt. „Du sublime au ridicule il n'y n qu' un pas," zegt een bekend Fransch spreekxvoord dat ik hier niet in zijn eigenlijken zin xvensch opgevat te zien, dat xvel om, zoo als men zegt, van den hak op den tak te springen. Hoexvel in Amerika uit den aard der zaak door zijn republi- keinschen regeringsvorm en zoovele andere oorzaken dat groot onderscheid tusschen maatschappelijke standen, dat de Europesche maatschappij zoo karakteriseert en (mag ik het zeggen) benadeelt, in een groote mate wegvalt, zoo is toch, zoo als ieder begrijpen kan, b. v. in den militairen stand, een ineenmenging van rangen ondenkbaar en dienen daar zekere grenslijnen te zijn tot instand houding van discipliue. Het beginsel echter, dat ieder mcnsch zijne regten heeft en geen aardsche magt of despotisme van hoogeren daarop mag influenceren is zeker nergens sterker dan hier en onder alle maatschappelijke standen gexvnarborgd. Ten bewijze hiervan kan dienen, dat eenige zeelieden der marine wegens slechte behandeling, hen aangedaan door den kommandant van het vaartuig xvanrop zij dienden, bij hunne tehuiskomst na afloop xan eenen kruistogt eene nota aan den minister van Marine hebben gezonden, ten gevolge waarvan gemelde kommandnut uit de dienst zal ontslagen xvorden. Dat luidt wel eeuigzins anders dan de bespottelijke maatregel bij de Nedcrlandsche marine in toepassing, waarbij ieder verzoek-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1