ZIJDEN EN PATENT FLUWEEL, Benoeming-en, enz. B lï I T E M L A Marine-Haven Nieuwediep. INGEZONDEN. SCHAGER~MARKT van HEDEN. treedt de dienstdoende kamerdienaar met de kleederen binnenop dagen als er een gevecht zal plaats hebben zeer vroeg, zooals bijv. te Graveloite, toen hij te 3 uren as gewekt werd, daar de Koning gaarne bij het oprukken ZOt der troepen tegenwoordig is. Wanneer gedurende den nacht dépêches, brieven of telegrammen aankomen, worden deze den dienstdoenden vleugel-adjudant ter hand gesteld, deze letst ze en oor deelt of het noodig is den Koning daarvoor te wekken Zoo niet, dan worden zij op een tafel gelegd waaraan de Koning ontbijt, zoodat zij onmiddelijk hem in handen komen. Zoodra de Koning opgestaan is, kleedt hij zich geheel aan en blijft zoo den ganschen dag; hij maakt het zich slechts in zooverre gemakkelijk dat hij somtijds den bovenrok losknoopt, maar ook alleen wanneer hij in zijne kamer vertoeft of slechts personen uit zijne omgeving ontvangt; zoodra andere personen ontvangen worden, of ook als hij aan het venster staat om de voorbijtrekkende troepen te zien, geschiedt het niet. Een kamerjapon, pantoffels of eenig ander voorwerp tot huiselijk gemak, beeft de Koning nog niet gebruikt, zelfs niet bij onge- ia!s steldhedeu. "-'a De brieven die daags aankomen, opent hij zelf; bij ziekta f 11 alleen mag een ander dit doen, doch dan in zijne tegen- lt!l1 woordigheid. Naar gelang van de verschillende ambtenaren, ,eel die met de ontvangen brieven in kennis gesteld moeten worden, worden deze in verschillende vakken geplaatst. tnl» Keeds bij het eerste doorlezen plaatst de Koning opmer kingen of kautteekeningen op de brievendeze teekens ede. hebben allen hunne bepaalde beteekenis, en de beambten ver- welke de stukken later ontvangen, weten hoe zij daarnaar zullen handelen. aeJ Een Russisch blad meldt, dat een der districten, de rat; de Ssergiewskipossad, door de wolven letterlijk belegerd ligt wordt; die dieren zijn bij dezen strengen winter zoo uit rit; gehongerd, dat de inwoners 's avonds niet over de straten durven gaanzij dringen de huizen binnen en slepen de oor- honden voor de oogen der eigenaars weg. Van een der t tli ingezetenen roofden zij een kalf, bij een ander sprongen Jaar zij in den stal en verwondden eene koe. In het gouver nement Wladimir zwerven de wolven bij kudden rond en veroorzaken groote schade. Er worden verscheidene drijf- ster jagten op die dieren ondernomen, maar zonder gevolg igei voor eiken gedoode» wolf wordt thans eene premie van 3 roebels uitgeloofd, dei Noach Webster, zamensteller van het groote Ameri- ren; kaansche Woordenboek der Engelsche taal, is in Amerika M nog meer bekend als de schrijver van een spelboekje voor den.' kinderen. Webster had bij den aanvang van den onaf- ingj hankelijkheidsoorlog zijn studiën als advocaat voltooid, doch s d| den verwarden toestand van Amerika was er geen denken i aan om zijn brood met de praktijk te verdienen. Ilij werd rlog toen schoolmeester, en, zich dagelijks ergerende aan de monarchische denkbeelden die in de Engelsche leesboekjes H aan de kinderen werden ingeprent, besloot bij een nieuw spelboek te maken, waarin de beginselen van vrijheid reeds -M met de letters aan de leerlingen zouden worden ingegeven. )0K Hij slaagde met deze speculatie, ook uit een financiëel lelÉ'oogpunt, uitmuntend. Althans gedurende de 20 tot 30 jaren, nel die Webster noodig bad om zijn groot Woordenboek te Z1J* bewerken, leefde hij met zijn groot gezin uitsluitend van zof hetgeen het copieregt van zijn spelboekje hem opleverde. Nu nog is liet even populair in Amerika als het Spa-a-boek den. chts nlf' in ons vaderland; jaarlijks worden er niet minder dan een millioen exemplaren van verkocht en men duizelt van de cijfers waartoe men komt, wanneer men uitrekent hoeveel papier b. v. noodig was voor de vijftig millioen exemplaren, die er thans reeds van verschenen zijn. Na Websters dood is reeds aan zijn familie meer dan r 250,000 dollars uitbetaald als opbrengst van bet copieregt van dit boekske, en van liet Groote Woordenboek, met de daarvan door den schrijver zelf bezorgde verkorte uitgave. Tot regter in de arrond. regtbauk te Hoorn is benoemd: mr. J. C. J. ridder van Itappard, thans regter-plaatsvervauger in de arrond. regtbank en advocaat te Zutplien. F r a n k r ij h. Te Parijs zijn, in weerwil van de verbanning, nog ongeveer 1700 Duitschers overgebleven, die door den Amerikaanechen gezant zooveel mogelijk zijn ondersteund. Hij gelegenheid van de capitulatie van Parijs wordt de volgende rede van den Heer Thiers in herinnering gebragt, uitgesproken bij gelegenheid van zijne verdediging van bet wetsontwerp tot bevestiging van Parijs. De grijze Staatsman doet dezer dagen weder de treurige ondervinding op, hoe alle menschelijke berekening falen kan. «Men roept: zeide hij mag eene bevolking van een niillioen zielen aan de verschrikkingen van een bom bardement, dc kwellingen van honger blootgesteld worden? Hoe kan men liaar in zoodanig geval regeren, haar voor verdeeldheid bewaren? Hoe kan men deze groote hoofd stad in zekeren zin in de klembrengen, haar, de hartader des lands, want zij bevat de Regering, de kamers, de voornaamste organen van liet openbaar leven? Hoe? Dat alles zou geblokkeerd en aan de gestrengheid van liet militaire stelsel onderworpen worden? Men huivert bij de gedachte en treedt daarvoor ontzet terug. Gij zult zien, mijne heeren, dat dit alles schrikbeelden zijn, die verdwijnen wanneer men ze nadert.... «Indien het u gelukt de hoofdstad tot oen sterke vesting te maken en haar in staat te stellen een geregelden aanval te doorstaan, dan zult ge haar terzelfdertijd voor altijd behoeden voor allo gevaren eener belegering; want, als Darijs zich verdedigen kan zooals Metz, Straatsburg en Rijssol dat kunnen, dan zal Parijs nooit aangetast worden.... «Wij hebben onderzocht of het mogelijk zou zijn Parijs van levensmiddelen te voorzien, voor eene bevolking van 1.300.000 zielen nominaal. Geen vijand zal ooit 60 dagen lang voor Parijs liggen, want hijzelf en niet Parijs zou uitgehongerd worden. Het is toch niet aan te nemen dat een dringende vijand hot wagen zou met minder dan 200.000 of 250.000 mao voor Parijs te verschijnen. Zijne voorraads- magazijnen zou hij niet met zich kunnen voeren zonder reus achtige en onmogelijke maatregelen, of/.onder verscheidene legers in den rug om de wegen schoon te honden. Hij zou van het land zelf moeten leven, evenals wij dit meermalen gedaan hebben, en om te kunnen leven zou bij zich dan over een groote breedte moeten uitstrekken en zich daardoor zeer verzwakken. Op die wijze zou het door hein bezette land weldra zóó uitgemergeld zijn, dat hij er niet meer van zou kunnen b staan. Onderstelt nu eens, dat zulk een toestand 30 clagen duurt, of 40, zelfs 50, dan komt men reeds tot de physieke onmogelijkheden. Een approviandeering van Parijs voor 60 dagen is dus meer dan waarschijnlijk voldoende1 «Zooals wij dus zeiden, moeten, behalve de grensvestingen, ook in het binnenland versterkte plaatsen gevonden worden, en onder 'deze laatsten komt de hoofdstad in de eerste plaats in aanmerking. De hoofdstad moet een geregelde vesting zijn. Gedurende de belegering kan zij verdedigd, bestuurd, gevoed worden; man kan haar met muren omringen, zonder dat de kosten in verhouding tot het gewigt er van te groot zouden zijn. Overigens keert zich de moeijelijkheid, eenmaal te boven gekomen, tegen den vijand zeiven, die als hij wanhoopt zulk eene plaats in te nemen, er niet aan denken zal haar aan te tasten. Daarmede zou dus aan de oorlogen, die een inval op 's vijands grondgebied beoogen, alle doel ontnomen zijn." Engeland. Die bladzijden der Londensche Times, welke mede- deelingen aan personen binnen Parijs behelsden, werden tijdens de belegering dier stad in een zeer verkleinden vorm gephotografeerd, zoodat eene bladzijde werd voorgesteld door een stukje zeer dun papier, ongeveer ter grootte van een postzegel, waarop met hot bloote oog niets anders te ontdekken was dan de woorden The Times, en zes bruine streepen, welke de zes kolommen der bladzijden voorstelden. Deze photograpliie werd naar Bordeaux, en van daar per postduif naar Parijs gezonden, alwaar zij, door middel eener tooverlantaarn, op een scherm zeer vergroot werd afgebeeld. Eenige klerken schreven alsdan het aan inwoners van Parijs geadresseerde op en bezorgden liet ter aange wezene plaatse. De Times van den 31 Jan. 11. behelsde 296 advertentifin, welke aan personen binnen Parijs geadresseerd waren. De correspondent van de Daily News schrijft uit Parijs van 1 Febr.: Parijs is ernstig gestemd. Moreel en pbysiek zijn wij terneergeslagen. Wij zijn ontevreden met ons zeiven en met ieder ander. De reactie is verpletterend. Iedereen wasclit zijn hauden van hetgeen gebeurd is, door iedereen behalve zich zeiven, te gispen. Een zeekapitein heeft zich werkelijk uit wanhoop doodgeschoten. Vele burgers hadden gezegd, dat zij het ook zouden doen, maar hebben zich door hunne vrienden laton bepraten, die hun bewezen, dat zij voor bun vaderland moesten blijven leven zij gaven eindelijk toe. «Onze heldhaftige bevolking trilt van spijt en verontwaardiging", zeggen de dagbladen. In werkelijkheid doet zij niets van dien aard. Natuurlijk spijt het haar, dat zij zich heeft moeten overgeven, maar negen tienden zijn hartelijk blijde, dat alles over is en troosten zich met de gedachte, dat de Pruissen wel in de forten, maar toch niet in Parijs zijn. Aan het gouvernement der nationale verdediging denkt bijna niemand meer. Het is een soort van commitée geworden, dat voor de openbare orde zorgt. «Laat de wereld ons lasteren", zeide het onlangs in een proclamatie. «Dat is do grootste onmogelijkheid," antwoorden de dagbladen. Troclni en Gambetta, vroeger de afgoden der Parijzenaars, zijn op bet oogenblik de moest verwenschte mannen van Frankrijk. Troehu (zoo verhaalde mij een zijner vrienden) is van allen verlaten en houdt speeches in den schoot zijner familie. «Geen redevoeringen, geen advocaten meer", roepen do dagbladen en zij over stelpen ons met eindelooze plirasen en bevelen dan een advocaat als do eenige hoop des vaderlands aan. De sol daten linie en mobiele loopen ongewapend rond met hnn banden in bun zakken en kijken naar de winkels. Zij zijn bijzonder stil en lijken meer op vreedzame buitenlui dan op ruwe krijgers. De officieren zijn er boos over de voorwaarden der capitulatie. Zij zeggen dat liet eervoller geweest was, als men zich in eens overgegeven bad, dan hier gevangen te blijven, totdat zij weggevoerd worden, indien het land geen genoegen neemt met Bismarck's voor waarden. Jules Ferry was dezer dagen aan liet hoofdkwartier van Yinoy; al de stafofficieren negeerden hem. Ducrot heeft zijn ontslag genomen. Vinoy deed hem gevoelen, dat zijn positie niet houdbaar was en Ducrot begreep dien wenk. Meer dan 23,000 personen hebben reeds gevraagd om Parijs te mogen verlaten, omdat zij zich in de departe menten kandidaat voor de nationale vergadering wilden stellen. De eerste, die door liet dubbele kordon van Pruissen en Franschen naar binnen heeft weten te komen, is de correspondent van de Daily News bij bet hoofd kwartier van den Kroonprins van Saksen. Hij maakte den indruk van een Robinson Crusoe. Hij werd met geestdrift ingehaald, want hij had zijn eene zak vol met Engelsche dagbladen en den ander met ham." Dultsclilaiid. Te Parchim in Mecklenburg is in het huis, waar graaf von Moltke is geboren, een gedenksteen geplaatst, ter herinnering aan die geboorte, welke er den 26 Oct. 1800 plaats badzijne ouders waren kapitein F. von Moltke en Henriëtte von Moltke geb. Paschen. Binnengekomen Koopvaardij schepen Groote Vaart. Binnen k. 7 Febr. 8 Febr. 8 F'ebr. 8 Febr. Schip. Lidskjalf. Elmina. Ortelius. Froy. Gezagvoerder. A. Andrensen. B. Bijuders. J. S. Schol. A. O. Olsen. Cargadoor Herkomst. vanVliet&Co. Sulina. Buink.&Goedk. Suriname. H.J.Tweehuijs. Batavia. vanVliet&Co. Taganrog. ilij uiteer de Redacteur! De Commissie der Werkverschaffing te Texel voelt zich verpligt, naar aanleiding van een ingezonden stuk, geteekend C. K., in uw blad van 3 F'ebr., No. 15, te berigten Dat het daarin beweerd wordende schoolverzuim, door de Werk verschaffing veroorzaakt, voor zooveel haar bekend, niet bestaat, althans daaromtrent zijn bij de Commissie geen de minste klagten ingekomenmogt er werkelijk schoolverzuim bestaan, alsdan noemt zij daarvoor eene meer waarschijnlijker oorzaak: het ijsvermitak. De afwezigheid in deze dagen van zekeren onderwijzer, tengevolge waarvan de school bijna 14 Magen geslóten werd en waardoor de kinderen gedurende al dien tijd van het ondrrwijs verstoken bleven, zal zeer zeker eene aanleiding tc meer geweest zijn tot misschien minder trouwe opkomst. De Commissie voornoemd heeft wel degelijk bij den aanvang der werkverschaffing de behoeftigen ernstig vermaand hunne kinderen getrouw ter school te zendenmogt het haar blijken dat die raad niet wordt opgevolgd, alsdan wordt aan de zoodnnigen geen werk verstrekt. Het ligt verder aan den lust en goeden wil van hh. onderwijzers zulks te controlerende Commissie is bereid tot alle medewerking, als beoogende hetzelfde doel; zij wil, op daartoe gedane aanvraag, de namen der werkende huisgezinnen opgeven. De Commissie informeert verder aan belanghebbenden, dat zij wekelijks (Woensdag en Zaturdag), 's morgens van 912 uur, te spreken is aan de werkplaats Condoraan den Burghet zou haar aangenaam zijn dat belangstellenden hunne aanmerkingen, opmer kingen en wat die3 meer zij, de werkverschaffing betreffende, voor het vervolg aldaar adresseerden, ter besparing van omslagtige courant-artikelen. De Commissie voornoemd, V. KONING. D. G. BAKKEB. D. W. CONINCK WESTENBEBG. J. B. H. KBUZE. Weerkundige Waarnemingen te Helder. (Landskeet.) 'u c 2, -O 03 PH a Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 8 12 zo. 0.51c. 760.08 t 0.01 0.2 - 3.5 0.96 Vlak. 9 8 wtn. 7# 753.31 - 6.75 2.6 f 0.5 0.94 wein.golv 9 12 wtn. 6„ 754.73 - 5.38 3.6 - 0.1 0.93 i/ Weersgesteldheid: 8 Febr. 12 u. Digtbetrokken, mistig, vochtig. 9 F'ebr. 8 u. Betrokken, winderig, regenbuijig. 9 F'ebr. 12 u. Bewolkt, winderig. Paarden f a Veulens - a Stieren a - Ossen - a - 4 Gelde-Koeijen -225 a 1 Kalf-Koeijen -115 a Vaarzen a Gras-Kalveren - a 25 Nucht.Kalveren- 6 a 11 VetteBammen - a MagereSchapena Vette Schapena 30 Orerhouders - 17 a 20 Bokk.enGeiten f 16 MagereVarkens- a 10 a 12 Biggen -5*7 4 Konijnen c. 60 a 25 Kippen - 90 al50 50 Eenden - 75 al50 Duiven a Ganzen - a Zwanen - a Boter per kop - 105*110 Kaas per K.G. - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -300 a Eend-Eijeren a Ik ondergeteekende PIETER HAAGSMA, Cargadoor te Nieuwediepgemeente Helder, breng ter kennisse van belanghebbenden dat ik van nf den 15 l ebrun ri j aanstaande zal OPHOVBES met de uitoefening mijner bovengemelde zaak; dat na dat tijdstip de alsdan nog loopende zaken door mij persoonlijk zullen worden beëindigd en geliquideerd en mitsdien geene betalingen of decharges, betrekkelijk de cargadoorsaffaire door mij zullen worden gevalideerd, welke niet gekwiteerd zijn door mijne handteekening, onder bijvoeging der woorden In liquidatie. Nieuwediep, 9 Februarij 1871. P. HAAGSMA. Ik ondergeteekende PIETER HAAGSMA, tot dusverre Cargadoor te Nieuwediep, gemeente Helder, berigt bij dezen aan belanghebbenden, dat bij onderhandsche acte in duplo geteekend te Nieuwediep den 6 Februarij 1871, geregistreerd te Helder den 8 Februarij 1871 en op lieden ingeschreven ter griffie van de Arron- dissements-Regtbank te Alkmaar, door mij is vergund aan den Heer CORNEL1S PIETERSZOON DEKKER, Sclieepsgezagvoerder alhier, om onder mijnen naam van P. HAAGSMA uitsluitend te Nieuwediep UIT TE ©EFEfSESi en TE «KIJVEN eene CARGADOORS- AI'FAIRE met ingang van 15 Februarij 1871, en zulks gedurende 5 jaren, behoudens verlenging daarna, na bekomen nadere vergunning mijnentwege, of opzegging vroeger door liern of van zijnentwege, iii elk geval onder voorwaarde dat genoemde Heer DEKKER die affaire zal drijven geheel voor eigen rekening en risico, en dat ik in geenerlei opzigt aansprakelijk zal zijn voor de handelingen en verbindtenissen door hem in en ter zake de uitoefening dier affaire aan te gaan. Geschiedende de aankondiging hiervan voor wien liet zal aangaan. Nieuieediep, 9 Februarij 1871. P. HAAGSMA. De ondergeteekende CORNELIS PIETERSZOON DEKKER, zich refererende aan bovenstaande annonce, heeft de eer te berigten, dat hij zich op 15 Februarij 1871 te Nieuwediep zal VESTIGESf als CARGADOOR, onder de firma van P. HAAGSMA, en hij zich als zoo danig aanbeveelt. Nieuwediep, 9 Februarij 1871. C. P. DEKKER. OP NIEUW ONTVANGEN: voor Mantels en Costumes. J. C. DE GROOF, Hoofdgracht 8«.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3