Benoemingen, enz. Men schrijft uit Koedijk, dd. 8 Februarij: «Gisteren avond hield de rederijkerskamer «de Roos" alhier wederom eene openbare voorstelling en voerde daarbij ten tooneele, behalve een klein nastukje, het bekende schoone drama: De hertog van Alea, of de wraak eens vaders. Getuigde het zeer talrijke publiek, niet alleen van leden, maar ook van vreemdelingen, van de groote ver wachting, die er van de opvoering algemeen werd gekoes terd, en de zeer stille en gespannen aandacht, die er in de volle zaal heerschte, hoezeer de verschillende werkende leden voldeden en den indruk, door den schrijver in 't stuk gelegd, vermogten weêr te geven, de gansche avond was ook een welsprekend bewijs van de krachtige pogin gen, die hier voortdurend worden in 't werk gesteld, om het nuttige met het aangename te vereenigen, de be vordering van beschaving en ontwikkeling met het genoe gen gepaard te doen gaan. Op a. s. Dingsdag avond, als wanneer eene voorstelling wordt gegeven ten voordeele van de alhier gevestigde afdeeling van het Schoolverbond, verwacht men een druk bezoek. Alsdan zal, behalve bovengenoemd stuk, nog worden opgevoerd: De Schoolmeester, of het examen op het platte land. Men meldt uit Egmond aan Zee dd. 9 dezer: Het aantal zieken is in de week van 29 Jan.4 Febr. eenigszins tot staan gekomen, zoodat er gelukkig weinig nieuwe zieken zijn bijgekomen. Het getal overledenen bedroeg 2. De armoede is echter nog altijd bedroevend, daar het weder de visscherij nog niet gunstig is. Nog altijd moet ongeveer een tachtigtal gezinnen door de typhus commissie worden ondersteund. Onder de lijders zijn vele aan wonden lijdende, zoodat het wel wenschelijk ware, dat het Roode Kruis hare plukselmagazijnen ook voor de gewonden buiten den krijg mogt openen, en zoodoende het lijden kon verligten. Wenschelijk is het, dat Nederlands weldadigen nog steeds zullen blijven denken aan het zoo zwaar geteisterde Egmond aan Zee. (Amst, Crt.) Voor Medemblik is benoemd tot hoofdingeland in het hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, de lieer A. Noorderbroek, burgemeester dier gemeente. Op bet door 412 ptrsonen, ingezetenen van Enkhuizen en omstreken, onderteekende adres aan Z. M. den Koning, tot bevordering der aansluiting van het arrondissement Hoorn door middel van spoorwegen met de hoofdstad, is van Z. Exc. den minister van Binnenl. Zaken ten antwoord ontvangen, dat aan uitbreiding van den voor rekening van den staat ondernomen spoorwegaanleg nog niet kan worden gedacht; maar dat een aanvrage.-om den aanleg van een dergelijke spoorweg-verbinding als particuliere onderneming, met veel belangstelling zal worden ontvangen. Van 1 tot 5 April a. s. zal weder eene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw worden gehouden in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, met medewerking van de afdeeling Amsterdam der Holl. Maatschappij van Landbouw en van de Koninklijke Ned. Tuinbouw-Alaat- schappij «Linnaeus». De regeling is weder opgedragen aan de heeren Groenewegen Co. en J. C. Krook, bloemisten. In de 54 rubieken van het programma zijn uitgeloofd 46 gouden, 47 verguld zilveren, 48 zilveren, en 15 bronzen medailles, terwijl aan vele daarvan geldprijzen a 40, J' 20, 15 en 10 zijn toegevoegd. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Haarlemmermeer, aan school No. 9, de heer E. Zwetselaar, van Delft, en aan school No. 10, de heer F. Zwart Gzn., van Sloten. In liet laatst van Maart zullen te 's Hage de examina aanvangen van onderofficieren der infanterie, dingende naar den rang van 2den luit. bii dat wapen. Jl. Woensdag is te 's Hage aangekomen de heer John Lotl'.rop Motley, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmagtigd Minister van de Verecnigde Staten van Noord-Amerike bij het Hof van St. James. De beroemde historieschrijver is van zijne dochter vergezeld en heeft op het buitenverblijf «Het kleine Loo" zijn verblijf gevestigd. Jl. Maandag brak voor Rotterdam het stoombootje op Charlois zich een eindweegs baan door het ijs, terwijl een eindweegs van daar, tegenover het Rhijnspoorwegstation, een drift koeijen te voet de rivier met succes overtrok. Onlangs vierde een zeer zeldzaam feest mej. K.P.M. van den Enden, geb. Stouthandel, te 's Gravensande, na melijk het 50jarig jubileum harer bevordering tot vroedvrouw, in welk tijdvak zij bij ruim 4500 verlossingen haren bijstand verleend had. Ook hare moeder en grootmoeder hebben tal van jaren, 36 en 41, diezelfde betrekking uitgeoefend, terwijl haar grootvader 46 jaren als vroedmeester werk zaam was. Jl. Dingsdag is te Arnhem plotseling overleden de heer J. J. Schultens Dozy, oud-inspecteur der posterijen. Het klinkt zeker zonderling, dat men ook al menschen bij het gewigt wil koopen, en toch was zulks te Oldenzaal dezer dagen het geval. Het is bekend, dat voor plaatsvervangers bij de Nationale Militie dit jaar liooge sommen besteed worden, van f 500 tot 600, soms nog meer. Een handelaar in dit artikel trachtte een jong uiensch van hier, ver beneden genoemde sommen te engiigeeren; toen dit niet lukte, stelde de koop man voor, hem bij het gewigt te nemen en bood 2.70 per half kilo. De jongeling, die niet van de zwaarsten was, begreep dat dit geen zaak voor hem was. Volgens het programma voor het in Junij a. s. te Groningen te houden 25ste Nederl. landhuishoudkundige congres, zal de tentoonstelling bestaan uitPaarden, run deren, schapen, varkens, pluimgedierte, werktuigen, bloem en siergewassen en bouquetten, tuinvruchten en groenten, en zang- en siervogels. Er zijn prijzen en medailles uit geloofd tot een bedrag van 4000. Het aantal te Groningen studerende jongelieden be draagt voor 1871, 147. Te Yeendam, waar men ongetwijfeld het lot der Parijzenaars benijdde, is door welgestelde personen eene proef genomen met het eten van katten. Alen heeft het gebraad zoo smakelijk bevonden, dat het leven van menig kat gevaar loopt. In een uit Indie ontvangen schrijven van 28 Dec. 11. meldt men aan de N. Arnli. Crt. het volgende „Oe 2de luit. der kavallerie v. V., die vóór eenigo dagen aan de table d'höte te Sumarang door een zoon van den bekenden schrijver Gorstacker, II. Al. onze geëer biedigde Koningin hoorde beleedigen wegens de door de bladen geciteerde brieven van Napoleon III, heeft dien mijnheer in een sabelduel eene geduchte, doch welverdiende les gegeven. Met een oor minder en twee geduchte houwen over het hoofd, kan G. nu zijne onvoorzigtigheid overpeinzen. Van de Kaap zijn, volgens eene officiële opgave, gedurende het jaar 1869 een aantal van 141 diamanten, ter waarde van 7405 pond sterling te zatnen, naar Europa gezonden, en gedurende het afgeloopen jaar 5661 dia manten, ter waarde van 124,910 pond sterling. Volgens de Schlesische Zeitung, laat H. K. II. Prinses Marianne de huisgezinnen op hare bezittingen in Silezië, wier broodwinners bij de landwehr of in reserve ten oorlog trekken moesten, van brandhout voorzien, waartoe reeds een groote voorraad is uitgedeeld. Aan de provinciale vereeniging tot verpleging van gewonde en zieke krijgs lieden schonk zij op nieuw eene som van 3000 tnaler 5400) en reeds verscheidene malen droeg zij van het hare bij, om verschillende plaatselijke vereenigingen te helpen, vooral waar deze zich de ondersteuning van land weermannen ten doel stelden. De ontvangsten der Suez-Kanaal-Maatschappij over het laatste vierendeel jaars van 1870 hebben 1,940,349 fr. bedragenin de drie maanden van dat tijdvak zijn respec- tivelijk 30, 42 en 69 schepen het kanaal doorgevaren. Gedurende het geheele jaar 1870 hebben de ontvangsten bedragen 6,387,204 fr. Van den 1 tot den 20 Jan. 11. waren 64 schepen het kanaal doorgegaan. In deze maand vangt voor de Chinezen een nieuw duizendtal in hunne tijdrekening aan, bij welke gelegenheid groote feesten zullen plaats hebben, die 20 dagen duren. Tot nu toe zijn in den Duitsch-Franschen oorlog 23 veldslagen geleverd en wel de volgende: Weisseinburg, Woerth, Spicheren, Pange. Alars la Tour, Gravelotte, Beau- mout, Sédan, Noisseville (Aletz), drie veldslagen bij Orleans, Amiens, Champigny en Brie (Parijs), Beaugency, Bapaume, Vendöme, Le Mans, Belfort, St. Quentin en de groote uit vallen tegen St. Cloud en bij den Mont-Valérien. Bij Gravelotte hebben ongeveer een half millioen menschen aan den slag deelgenomen, namelijk 170,000 Duitschers en 210,000 Franschen. Bij Sédan stonden 210.000 Duitschers tegenover 150,000 Franschen. In den derden slag bij Orleans hadden de Franschen de meerderheid; er stonden 100,000 a 120,000 Duitschers tegenover 200,000 a 240,000 Franschen. Het meest ongelijk was de verhouding inden slag bij Alars la Tour en in dien voor Belfort. Bij Alars la Tour vochten van 8 ure 's morgens tot 4 ure 's middags niet meer dan 45,000 Pruissen tegen 160,000 en later in den middag tegen 200,000 Franschen. Voor Belfort stonden 30,000 a 36,000 Pruissen en Badeners tegenover 90,000 a 120,000 Franschen. In den slag bij Bapaume was de verhouding ongeveer dezelfde. De grootsre verliezen zijn zoowel van Duitsche als Fransche zijde geleden in de drie veldslagen bij Alctz (Pange, Alars la Tour en Gravelotte) de verliezen bij Alars la Tour, die van Duitsche zijde alleen op 600 officieren en ruim 17,000 man berekend worden, is van alle veldslagen van deze en do vorige eeuw een der bloedigste geweest. Behalve deze veldslagen zijn nog 49 groote en kleine gevechten geleverd, 20 vestingen belegerd en bij capitulatie veroverd, Parijs medegcrekend. Belegerd wordt op dit oogctiblik nog Belfort; ingesloten wordt Bitsche, geblokkeerd Alaubeuge, Givct en Kamerijk. Er heeft in den Stillen Oceaan ongeveer den 20stcn Dec. een ontmoeting plaats gehad tusschen het fregat Aledusa cn twee Fransche kanonneerbooten lo Curieux en Brieux. De beide vaartuigen werden in den grond geboord. Hot eerste had vier bronzen kanonnen, 12 ponders, aan boord, het tweede 2 kanonnen, 12- en 24 ponders. Het Pruissisch fregat was met geschut van zwaar kaliber ge wapend. Het Fransche fregat Cercel een der snelst-varende en best uitgeruste schepen van de Fransche marine, heeft onmiddeliik na de ontvangst der tijding Alontevidco ver laten om de Medusa op te sporen. Tot lid van den llaad van State is benoemd de luit.-generaal J. J. van Muiken. l)e 2de luits. bij bet corps mariniers .1. W. van Hiel en II. B. van llhijn, commanderende het detachement mariniers, ingescheept op de wachtschepen te Willemsoord en Ilellevoetsluis, worden met den lantstcn dezer ter beschikking gesteld van den commandant en i inspecteur van dat corps, cn met den eersten Maart daaraanvolgende respectivelijk vervangen door de 2de luits. J. J. lleeringh en II. J. Komcnij. i Tot directeur van het postkantoor te Breda is benoemd de heer J. J. Pan, thans directeur van het postkantoor te Hoorn. B UI T E X L A D. F r a n k r ij k. Te Bordeaux is aangekomen eene talrijke Japansche ambasade, welke is afgezonden om de kriigsgebeurtenissen op het oorlogstooneel zelf te volgen. Zij heeft reeds in het Duitsche leger een bezoek gebragt en met name ook het belegetingskainp van Parijs bezocht, waar ze met meer nieuwsgierigheid dan welwillendheid is bejegend. Aan het hoofd der ambassade staat Prins Samesima, terwijl tot het personeel behooren dertien kweekelingen der militaire school van Japan. Het gezantschap heeft onmiddelijk na zijne aankomst bezoeken bij de leden der delegatie en bij 1 vro Bat krii ZÜ den legt heil de tijdelijk te Bordeaux resideerende vreemde gezante; afgelegd. Volgens een Fransch blad, hebben Pruissische soldaten in pliarmacie Covet te St. Cloud (aue de 1'Eglise) versna peringen gezocht en toevalligerwijze laxeerbiscuits gevonde|i. Na het gebruik hiervan meenden zij aan eene poging tui vergiftiging te moeten denken, en hebben den «garcon de laboratorie» gefusilleerd en de apotheek in brand gestoken, t Eene der kleine steden in Frankrijk heeft zich op voo eene vernuftige wijze van een bezoek des vijands met dt uit! gevolgen van dien weten te ontslaan. Een detachement en Pruissen kwam aldaar aan en begaf zich naar het raadhuis, A'a| waar op een ontzettend groot plakkaat met even groote dot letters werd gepubliceerd, dat veepest en kinderziekte don zwaar de arme stad teisterden, en allerlei bepalingen werden (scl voorgeschreven om de dubbele ramp zooveel mogelijk tegen te dit gaan. Het was stil op de straten. Een aantal huizen tref waren gesloten. Onophoudelijk luidde de doodsklok en ree; lijkstaatsie op lijkstaatsie trok naar het kerkhof. De vijan- of delijke officieren staken de hoofden bijeen en hielden krijgs-l raad, welke inet een snellen aftogt eindigde, en na dat 0|fi< oogenblik hebben geene Duitsche troepen zich meer in t|,al het stadje gewaagd. De besmetting en al wat daarbij ])e behoorde was eene uitvinding van den maire. Engeland. De heer Stanley, de welsprekende deken van Wesl-Uya minster, heeft in die oude kathedraal een prediking gehouden om het volk aan te sporen tot liefdadigheid jegens de v Parijzenaars. Hij wees op de broederschap van alle volken, n die elkaar moesten bijstaan. «Denken wij thans, zeide hij,| aan Parijs, gelijk het was in zijn beste en edelste oogen- blikken niet aan het groote Babyion, dat de volken Pn dronken maakte met den zoaten beker van verleidelijkemt toovenarijen, maar aan het Athene der verfijnde beschaving °1ë en der kunsten, aan het heldere, schitterende oog van*ISE Europaniet aan den lucifer, die de volken deed (sidderen en schrik en ellende verspreidde op de aarde, maar aan 8 de vonkelende morgenstar, welke tot heraut heeft gestrekt, yo°' aan den dageraad van menigen roemrijken dag in den vooruitgang der menschheid; niet aan de stad van den J grooten dwingeland, de stad van het schrikbewind, van ls.a ongeloof en dweeperii, van het bloedbad van St. Bartholomeus j> en van den 2den Dec., maar aan de stad der heldhaftige;"! deugden, de stad der heilige en groote mannen, van wier roem alle kerken getuigen. Laat ons denken aan al deaan groote zonen van Parijs, aan al de edelmoedige, ridderlijke,;*"! edele telgen, welke het van de vroegste eeuwen tot zegen der menschheid heeft voortgebragt, die de aarde verle- I vendigd en verlicht hebben, en laat ons de moeder helpen, die aan zulke honderden het leven schonk." De eerste, die van buitenaf in Parijs kwam, was de correspondent van de Daily News bij het Saksische hoofd kwartier. Hij verhaalt daaromtrent o. a. het volgende: Zoodra hij binnen Parijs was, zag hij eenig gepeupel enl(e j half dronken nationale gardes. Zij riepen: Weg met don ven Pruis!» en eenige lieden grepen reeds zijn paard bij de 0p teugcis. Toen hij zeide, dat hij een Engelschman was, Z0Q mogt hij ongehinderd naar de Amerikaansche legatie inde Champs Elysées. «Parijs is diep ter neer gedrukt; het is volkomen geslagen," zeide de eerste Engelschman, dien hij ontmoette. Doch Parijs gedraagt zich rustig en betamelijk ecj1 het treurt en is in zichzelf gekeerd. De straten waren vol met lieden in uniform. Vele winkels waren gesloten. jn Er is nog genoeg drankdoch behalve aan de poort was e er niemand dronken. De winkels, waar men levensmiddelen „J, verkoopt, waren leeg; confituren, geleiën, enz. waren er nog; maar geen voedzame spijs. In één winkel hingen stukken, die op zijden spek geleken. Het was paardenvel Lijkkoetsen ontmoette hij in menigte. De correspondent had behalve dagbladen, uit voorzorg wat sneedjes ham meegenomen. «Ik geloof, zoo zegt hij, dat geoloog of minera loog nooit eene curiositeit in den schoot der aarde gevonden heeft, die zulk eene sensatie heeft gemaakt als deze sneedjes Want toen ik, eindelijk, mijn kwartier betrok, vroeg mij de meid, die mij bediende, om het overschot. Ik stond het toe en dadelijk liep zij er mee weg, om het als een kostbare schat aan de huisgenooten te laten kijken. Lieden, die er van gehoord hadden, kwamen in mijn vertrek en vroegen om het vleesch, dat zij zoolang hadden moeten ontberen, eens te zien.» De gansche stad rook naar paardenvleeschtot zelfs het verlaten hotel der Britsche jlet ambasade en de corridoors van het Grand hötel waren er van doortrokken; het Grand hötel is een reusachtig hospitaal geworden. Half Parijs scheen in een gasthuis j saai bijz< vrap stok uit gen kwi mei gro of voe nan ver zoo kro doo bli) veranderd; althans te oordeelen naar de tallooze vlaggen, die van de ambulances wapperden. Opmerkelijk was de onwetendheid omtrent hetgeen er buiten Parijs is omgegaan. «Ik heb sedert Sept. 1870 slechts drie nommers van Engelsche dagbladen onder de oogen gehad," zeide dr. Gordon, de Engelsche officier van gezondheid bij de geneeskundige dienst. «Is het in Ierland rustig? Is de heer Gladstone nog altijd premier? Is Prinses Louise gehuwd?" vroeg hij. Na de laatste onderhandelingen werd er te Parijs verteld, dat de belegeraars in geen drie dagen iets genuttigd hadden, dat de Pruissen voor de helft van honger gestorven waren, dat zij sidderden voor de franc-tireurs, dat zij half door ongedierte waren omgekomen, enz. Er waren er, die meenden, dat de Pruissen, wel verre van de voorwaarden aan de Parijzenaars op te leggen, deze van hen hadden moeten aannemen. De schitterendste lichtzijde van het beleg is, dat er geen misdaden gepleegd zijn. Aioorden of diefstallen hebben niet plaats gehad. Van de rooden, waardoor Parijs ten allen tijde zoo berucht was, geen spoor. De half verlichte straten zijn 's avonds ten half negen ure ledig. De boomen op de boulevards hebben minder geleden dan te verwachten was. In do Champs Elysées en op andere punten zijn ze omgehouwen. Het gebrek aan hout was in de laatste dagen verschrik kelijk. Het linnengoed kon niet gewasschen worden wegens gemis aan brandstof. vol eer eer vo< brv de de bet nie sto pn bu ge! vai «Pi bo rat ba de on V da

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2