"ingezonden. Bewegingen van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 December 1870. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. HOORNSCHE MARKT VAN HEDEN. •ntet D u I t s e li 1 n d. 'sna- :dep. tii Den 25 Dec. des vorigen jaars is te Berlijn eene vrouw gestorven, die sedert een aantal jaren bij de Prinses Radziwill gediend had en, naar men in aristocratische kringen aldaar beweert, de gave der voorspelling bezat. Zij zou o. a. in 1866 de voornaamste gebeurtenissen van n tof den Pruissisch-Oostenrijkschen oorlog voorspeld hebben, 'ken, niet 0pgaaf der datums, waarop die hebben plaatsgevonden; h op voorts, dat de 25 Dec. haar sterfdag zou zijn, enz. Bij het st de uitbreken van den tegenwoordigen oorlog tusschen Frankrijk ment en Duitschland zou zij voorspeld hebben, dat Keizer huid Jvapoleon den 2 Sept. in krijgsgevangenschap zou geraken, roote dat Parijs den 29 Jan. zou capituleeren en dat de vrede ekle den 5 Maart zal gesloten worden. "Van deze datums rden (schrijft een Berlijnsch blad, de opmerking makende, dat en te dit verhaal vóór Sedan en de capitulatie van Parijs voorzeker izeii treffender zou geklonken hebben) zijn, naar men weet, ea reeds twee verstreken; men twijfelt er hier echter niet aan, ijan- of ook de derde voorspelling' zal vervuld worden." •ijgs- De veelbesproken Mont-Valerien schijnt, de Duitsche dit officieren erkennen het zelf, de sterkste vesting te zijn die !r 'B thans bestaat, men had haar nooit met storm kunnen nemen, larbij j)e kolossale werken, die de Fransche pionniers er aange legd hebben, zijn bewonderenswaardig. Steile, onbeklimbare hellingen, diepe grachten, alles wat de kunst vermag, is daar vereenigd om onoverkomelijke hindernissen te vormen. "[Wat de geregelde wapening betreft, deze was, hoewel er ^e" zich uitmuntende, verdragende stukken op bevonden, niet geheel voltooid toen do capitulatie het fort aan zijne be- l'!!1 stemming onttrok. Wat een vreemd leven is het hier sedert het begin fu" van den wapenstilstand, zoo schrijft Hans "VVachenhusen •■i.n uit Versailles, en vervolgt aldus: „Meestal hebben we lijkt ongunstig, zeer ongestadig weder, eene voortdurende af- wisseling van koude en sneeuw, regen en wind, en daarbij 3" overal dikken modder. Met het vechten is het vooreerst eren en wie weet neus ftige wier gedaan, althans voor de eerste drie weken ekt" voor h°elïng noSÊ Mogt het maar voor zeer lang zijn. den ®Dze wacMposten staan met het geweer onder den arm bij de demarcatielijn. Op elk punt waar de passage niet van is afgesloten staat een luitenant, om de billetten van vrij geleide te viseeren. In de forten zijn duizende arbeiders bezig met het wegruimen der puinhoopen en overigens iira schijnt ieder om strijd de meest vredelievende stemming p aan den dag te leggen. Het eenige wat hier nog zoowat pn verpoozing oplevert, zijn de dagelijkache uitstapjes naar den ~e hlont Valérien, naar St. Cloud en Sèvres, naar Issy, •rle- Vanvres °1' Montrouge. Gisteren wemelde het op den straatweg van Viroflay naar Sèvres van Parijsche touristen, eigentlijk een bijzondere categorie van voetreizigers, die sedert den 5 wapenstilstand is ontstaan. Met omgeslagen pantalon, een >0j stok in de hand, een reistaschje op den rug, wandelen zij uit Parijs dwars door het dikke slijk den weg langs, om e" 'te Versailles een kijkje te nemen, eens rond te zien welke vernielingen de Pruissen toch wel hebben aangerigt, vrienden I of bloedverwanten te zoeken, levensmiddelen te koopen en wa.!' zoo nog om honderd andere redenen. Vele van die goede n burgerluidjes, die er bedroefd weinig om geven of zij met ;t,'f hun uiterlijk al of geen etféct maken, hebben de broek- "I zakken volgestopt met brood; dat wil zeggen: van die echte Fransche brooden, zoo lang dat zij hun buiten den zak soms tot over de schouders reiken. En als men hun in het voorbijgaan vraagt of er te Parijs geen brood te krijgen is, dan is het antwoordja, wel rogge-, maar geen tarwebroodjes. En juist aan deze zijn zij het meest gewoen. Groot is het aantal vlugtelingen, die, uit vrees voor de kwaadaardige Pruissen, de wijk naar Parijs hadden geno men en nu naar hunne woonplaatsen terugkeeren. In groote troepen komen ze vandaar opdagen. Het is soms of er eene school uitgaat, zooveel jongelieden zijn er, waaronder van 15 tot 18 jaar, die op den loop waren gegaan, uit vrees van de Pruissische armee tot kanon voeder te zullen dienen. Het spreekt van zelf, dat voor namelijk de meervermogenden hunne woningen hadden verlaten. Vandaar dan ook dat men op de wegen overal zooveel dames zag, die, onder geleide van echtgenoot of broeder, in hare zijden kleederen en met de witte kousen door den zwarten modder waadden en in vertwijfeling den blik hemelwaarts sloegen, wanneer zij met den voet in het vuil bleven steken, of wanneer een troep dravende dragonders haar de klonten slijk op de kleederen deed «patten. Uit alle ramen lagen alle soldaten te kijken. In het volle genot eener welverdiende rust wilden zij die beweging eens aanzien, terwijl de officieren te paard of in rijtuigen een toertje deden. Tegen drie uren verscheen de Keizer, voorafgegaan door een piket uhlanen, op de „parlementaire brug" Dit gaf eene sensatie bij de Parijzenaars, die achter de vernielde boogbruggen opeengehoopt stonden„Le roi de Prusse!" was het algemeen geroep, zoo luide, dat wij bet aan den overkant konden hooren. Waarlijk, als de brug niet vernield was geweest, zij zouden er overheen zijn ge stormd om hem eens te bekijken. Te Sèvres ademde alles vrede, de barricades waren weggeruimd, het fabriekgebouw bij de brug, ons uiterste punt van defensie, stond geheel verlaten en diende nu tot bureau voor een luitenant, die met het viseeren der vrij- geleide-billetten belast was. Er was cr maar één, die nog van vroeger op zijn post was gebleven, namelijk een groote opgezette bruine beer, dien onze vrolijke soldaten uit een bontwerkerswinkel gehaald en hier als schildwacht tegen over de Franschen geplaatst hadden. De zon wierp haar vriendelijke glans door de verbrijzelde ramen van het half platgeschoten huis, en rondom onze batterij no. 1 was het zoo stil en rustig, alsof er nooit in den omtrek iets gebeurd was. De Sèvres-brug met hare omgeving vormde een regt eigenaardig zonnig tafereel Voor de huizen aan den Duitschen kant stonden onze sol daten met. de bewoners een praatje te houden, alsof er olijk iren >ten. was elen a er igen i vet. dent ham era- iden djes mij een en ïten laar >che i er htig de i tan. van dr. de de gen iric elft de jen, wel egd iad. iclii nds irds de en. ik- len tusschen hen nooit een conflict of iets dergelijks had plaats gehad. De Mont-Valérien werd door een liefelijken zonneglans omstraald en daar beneden kwamen de ruïnen van den brand van St. Cloud zoo phantastisch tegen het groene klimop uit, alsof een genialen bouwmeester dit alles zoo had gearrangeerd om een tafereel in den trant van Herculanuin te vormen. Nog voor weinige dagen sloegen de kogels hier overal rond en in; de Mont-Valérien, de Pont-du-Jour en Issy slingerden hunne zware ijzermassa's naar de gebouwen, dat alles er van dreunde en kraakte; en thans was alles stil, doodstil, als een toonbeeld van rust en verzoening. De groote bloedige strijd was door gestaan en het vooruitzigt op een spoedigen terugkeer in het vaderland bragt onze manschappen in eene aangename stemming." De correspondent van Daily News schrijft van 4 dezer uit Parijs, dat hij een wandeling door den Are de Triomphe, in 't park Monceaux, over den boulevard Haussman en in de Champs Elysées heeft gedaan, wijl hij geen rijtuig kon krijgen. Parijs, zegt hij, heeft zelfs geen equipages meer, want in de drie uren, dat hij door de rijkste ge deelten der stad wandelde, ontmoette hij er nog slechts 23. Ondanks het fraaije weder, waren die anders zoo bezochte wandeldreven ledig; de venstergordijnen bijna overal gevallen. Parijs is nog altijd stil en melancholiek, geheel onder den indruk van den treurigen toestand. Men ontmoette er ook geen soldaten, die komen niet in die schoone wijken. Toen hij in de stad terugkeerde was de avond gevallen 't was totaal donker, de magazijnen waren gesloten. Parijs is geheel van gedaante veranderd; zelfs de magazijnen zijn dezelfde niet meer. Geen licht- en bloementooi, geen schoonen meer langs de straten, geen rijtuigen, geen toi letten, geen vreugd, dat is thans Parijs. KAATSTE BEBIOTUS. Londen, 10 Febr. Aan de Times wordt, onder dag- teekening van gisteren, door haren Berlijnschen berigtgever het volgende getelegrafeerd: „In ruil voor het toestemmen der Porte in de opheffing der bepalingen, welke de Zwarte Zee onzijdig maakten, hebben de mogendheden, die het tractaat van 1856 hebben onderteekend aan de Porte het regt teruggegeven om aan vreemde oorlogschepen den toegang door den Bosphorus en door de Dardanellen toe te staan of te weigeren. De Conferentie heeft dus hare taak volbragt." Uit Parijs wordt, onder dagteekening van den 8sten, aan de Daily News gemeld, dat de verkiezingen aldaar hebben plaats gehad zonder dat de goede orde gestoord is geworden. De uitslag was nog niet bekend, maar men meende, dat de heeren Thiers, Victor Hugo, Louis Blanc en Delescluze verkozen zouden zijn. De generaal Chanzy was te Parijs aangekomen, en er was tusschen graaf von Bismarck en den heer Favre eene schikking getroffen omtrent het toepasselijk verklaren van den wapenstilstand op die streken, waar de krijgsoperatiën nog voortgezet worden. Berlijn 10 Febr. Volgens de bladen, is de oorlogs schatting van Parijs op 53 millioen thaler bepaald, waar van 40 millioen op den Noordduitschen Bond en 13 millioen op Zuidduitschland komen. Darmstadt, 10 Febr. In den afgeloopen nacht te 5 u. 35 m. is hier een hevige aardschok gevoeld, die 4 seconden aanhield. Een kwartier later is die schok door een zwakkeren gevolgd. Versailles, 9 Febr. (Off.) De afgifte der kanonnen en wapenen van het Parijsche leger heeft eergisteren een aanvang genomen. Bordeaux, 8 Febr. Het gevaar voor het behoud van het leven van den generaal Bourbaki is geheel geweken. Stockholm, 9 Febr. Z. M. de Koning is sedert eenige dagen ongesteld; de ziekte is wel is waar niet van zorg wekkender) aard, maar de herstelling van Z. M. zal eenigen tijd vereischen. Texel, 10 Februarij 1871. Meneer de Crantesiriever „Dag buur!" seit lest Krillisbuur teuge me, toet ik op de weg liep, om ers r.a de Burg te gaan. „Smerig weer hé? en wat is het smerig te loope op de grintweg. Kom, ga je ers even mee opstceke?" Ik seide ja. Kil liad net 'n fris koppie set, in zoodoende satte we aardig te keuvele over de Pruissen in de Fransen, in over de kappelasie van Parijs, in over staatszaken, in defektes, in over de pokken in Uitert. In twielt schonk Kil ders in, klagende over de stienkool dat die ol op vas. „Ja hoor is", seit Krillis, „die defekte's is maar larie; ik sette liever m'n geld op 'n are menier uut. Me dunkt, zo'n werkver schaffing is 'n best ding, maar ik wow welders wat voor de visserlui op touw hebbenik hew alders prakkezeerd over vis- ichuten an te leggen onder mekaar rait aandcelen van 100 of 200 gulden. De visch wordt niet gauw weer goedkoop, en dat zou wel 'n goed ding wezen, deer most je ers over spreke bij de heere an de Burg." Ik seg, ja dat sel ik, want 't beviel me; maar toe ik an de Burg kwam was 't al laat, in ik had gien tied, want de docter froeg nel of 'k mee rijen wow. Das 'n pratige man. Wel, seitie, hoe gaat et bij jullie met de gezondheidstoestand? Wel, seg ik, dat schikt 'm best; is maar gelukkig, want Krillisbuur het me verteld dat 't in Uitert zoo slim is mit de pokke; in as dat bij ons zoo was, wat most dat dan? want an de Iloore, an Skil, an Oostrend in an de Weel is gien docter. „Huw!" seit net de docter, want we waren der. Ik hielp 'm uutspanne; hij ging sieke bezoeke in ik, now ja, wat kent ok skele, meneer! as je wilt sel ik je dat later wel ders skrieve, me jongens inake net zo'n drokte. Now gedag van me vrouw in van me ouwste meike, in as je ers op Teksel komt, dan kom je maar bij AAI STIP. Prins Alexander der Nederlanden, kapt.-luit. P Koning, Prinses Amelia, kapt. J. E. Buys, van Speijk, kapt. J. M. I. Brutel de la Rivière en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. W. J. van Hoo- genhuyze, wachtschepen te Batavia, Soerabaija, Macassar en Saina- rnng. Willem, kapt. P. Toutenhoofd, ligt te Soerabaija om na gezien te worden voor de reis naar Nederland. Djambi, kapt.- luit. J. H. K. Croes, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst, en is bestemd voor Samarang. Curaqao, kapt.-luit. jhr. M. W. Bowier, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst. Vesuvius, luit. 1ste kl. J. A. Greve, gest. in de Moluksehe wateren. Reteh, kapt.luit. M. O. de Kanter, ligt te Soerabaija, is bestemd voor het station in de Moluksehe wateren. Marnix, kapt.-luit. W. Enslie, gest. te Samarang, zal opkomen naar Batavia. Coehoorn, luit. Iste kl. E. L. baron van Heeckeren van Walien, gest. ter O.kust van Sumatra. Aart van Nes, luit. 1ste kl. P. J. D. Breukelman, ondergaat te Soerabaija eenigé voorzieningen. den Briel, luit. Iste kl. G. C. C. Thierens, gest. in de wateren van Celebes. Maas en Waal, luit. 1ste kl. .1. Spanjaard, gest. ter W.kust van Sumatra. Ardjoeno, kapt.-luit. H. P. Klerck, ligt te Soerabaija beschikbaar voor de dienst. Amsterdam, kapt.-luit. A. W. Keu- chenius, ligt te Soerabaija beschikbaar voor de dienst.Cycloop, kapt.-luit. C. A. W. Halverhout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. 1ste kl. A. Dronkers, gest. in de Z. en O.afd. van Borneo. Borneo, kapt.-luit. D. L. Feldmann, gest. in de wateren van Riouw en Linga. Banka, luit. 2de kl. A. M. van Muiken, tijdel. komm. te Bandjermasin, wordt te Batavia verwacht. Timor, luit. 1ste kl. G. W. C. Voorduin, ligt te Batavia beschik baar voor de dienst. Suriname, luit. 1ste kl. W. J. S. de Kanter, ge9t. in de wateren van Menado. Celebe9, luit. 2de kl. W. J. H. de Kanter, tijdel. komm., ligt te Soerabaija om nagezien te worden, zal vermoedelijk buiten dienst gesteld moeten worden. Madura, luit. 1ste kl. J. Tromp, gest. ter W.kust van Borneo. Onrust, luit. 1ste kl. F. Luteyn, gest. ter Z. en O.afd. van Borneo. Admiraal van Kinsbergen, luit. 1ste kl. K. O. van der Veen, gest. ter Z. en O.afd. van Borneo. Stavoren, luit. 2de kl. C. L. van Woelderen, ligt op het terrein der opname ter O.kust van Sumatra. Van 8 tot 10 Februarij 1871. ONDERTROUWDG. de Ru, sergeant der Mariniers, 89 jaren, en M. J. W. Bekker, 36 jaren, wonende te Amsterdam. B. Em- mering, koopman, 27 jaren, wonende te Amsterdam en L. 1'rins. 23 jaren. H. Dollekamp, ziekenoppasser bij de Marine, wonende thans alhier, onlangs te Hellevoetsluis en M. M. M. van der Velden, 27 jaren. S. Teerink, houtzager, 36 jaren, weduwnaar van T. Rijkers en V. Geerkens, 29 jaren. GEHUWDJ. M. Derichsweijler en M, Harmsen. H. van Beek en J. W. Grootjans. H. Kleijn en A. Bakker. W. de Graaf en L. Mens. II. Prins en G. Edelenbosch. BEVALLEN: A. J. Snaphaan, geb. de Haas, (Z.). G. Faber, geb. Schellinger, (Z.). S. van der Wal, geb. Abbo, (Z.). G. van der Ben, geb. Dekker, (D.). A. Breet, geb. Enzlin, (D.). A. E. Nijkuis, geb. Ellerman, (D.). W. C. Govers, geb. Poppe, (Z.). L. J. Zoll, geb. Braams, (D.). S. Stelleman, geb. de Rooij, (D.). M. van de Poll, geb. Roodt, (D.). A. Morasink, geb. Kerstens, (D.). OVERLEDENM. Weijens, geb. Hoop, 60 jaren. T. Kort, geb. Boonacker, 78 jaren. J. Dalmeijer, 86 jaren. H. M. E. van de Leemkolk, 14 jaren. E. A. J. van Wely, 7 maanden. J. Dekker, 15 jaren. P. Paul, 8 maanden. Levenloos aangegeven 2. Van 1 tot 31 Januarij 1871. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Elbert, zoon van Jb. Lont en T. Lont. Cornelia, dochter van H. Sprenkeling en T. Zandveld. Maartje, dochter van J. Mulder en M. Vet. Jan, zoon van R. Wijn en G. Kossen. Trijntje, dochter van M. Poppen en G. Mosk. Volke, dochter van C. van Sevoijen eu A. Hutmau. Nan, zoon van P. Poel en G. Minnis. Dieuwertje, dochter van J. Dovis en G. Zasburg. OVERLEDEN: Neeltje Kaptcin, 70 jaren, echtgenoot van H. Raven. Dirk Lont, 3 weken, zoon van S. Lont en G. Wagemaker. Jan Wijn, 2 dagen, zoon van R. Wijn en G. Kossen. Dirk Lont, 76 jaren, echtgenoot van G. Wagemaker. Cornelis Wagemaker, 86 jaren, weduwnaar van E. Veerdig. Trijntje Poppen, 13 dagen, dochter van M. Poppen en G. Mosk. Ondernemingen van iedere Boort zijn van omstandigheden afhankelijk. Dikwijls in het gewone leven waagt men groote sommen, zonder dat daarvoor naar evenredigheid kansen zijn geboden. Een gelukkig resultaat is aan iedereen welkom! Derhalve zal voor allen welke gaarne aan soliede ondernemingen deel nemen de advertentie van het gerenommeerde Huis van S. STEINDECKER Sc COMP. te Hamburg, in ons blad van heden, van bijzonder belang zijn, want hier is sprake van eene door den staat gegaran deerde en op de hechtste grondslagen gevestigde Geld-Verioting, welke door hare voordeelige iurigting bij een in verhouding geringe inzet groote gewinkansen aanbiedt. (Ingezonden.) Binnengekomen Koopvaardij schepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 10 Febr. Green-Olive. W. Prengle. Duink.ScGoedk. Galatz. 10 NelDisparandum. Deyer. Mobile. 10 Windemare. Yeoman. H J.Tweeliujjs. Savannah. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Oreana. G. Martin. London. Ballast. ZurMühlen&Co. Om in het bassin te laden. Aangeroerd 102 stapels Kaas, wegende 24230 kilogramman. Prijzen Kleine f 35, Commissie f 36, Middelbare f 35,25. Laagste prijs f 24, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer slechts 180 hectoliters, alzoo te gering om prijsopgave te kunnen doen. Op mousfer is verkocht 100 hectol. Rogge tegen f 8 en 100 hectol. Haver p. m. 40 kilogr. tegen f 8,60. 8 Paardenbov.'tjaar f 35a 70 Veulens - a Koeijen - a Vette Kalveren - a 32 Nuchtere dito - 5 a 14 1 Schapen - 8a Lammeren - a VetteVarkens,pK.G.f a 2 Magere dito - 15a 42 Biggen ben. 10 w. - 4a 8 Bokken en Geitena Kleine dito c a Ezels f a Boter, per 0.630 K.G. c 95al05 VEE- en BOTERMARKT. 6 Paarden f 50 a 120 j Zeugen f a Kalveren 45 Schapen 70 Varkens a 5 a 12 16 a 26 67 Biggen 4 a 8 Bokken a 1000 k. Boter f l,66al,65 p.K.G.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3