1871. N°. 21. Vrijdag 17 Februarij. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: HOLEN PLEIN, N°. 163. d Vaststelling der 275ste Staats-Loterij. BINNENLAND. 8. «n fv lijUuig XI 1 vUi Udliji HELDERSCHË Pit 2 KI E\ VIEIWED1EPER COURANT. ,W ij huldigen het goede.1 W Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. «pi" Abonnementsprijs per kwartaal1.30. £e'5 franeo per post - 1.65. Prijs dor Adrertentiën: Van 14. 'regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groot* letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekeii. t Woenidag den 88 Febr. vertrekt van hier de 11 #oat-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 84 Febr. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. Dingsdag den 80 Febr. vertrekt van hier de West- Indische mail over Southainpton, per laatsten trein. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter openbare kennis, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Financiën van den 25 Januarij 11. No. 19, krachtens de daartoe P3' door den Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 275ste Staats-Loterij, bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 »Te,i premiën, overeenkomstig het plan aan de resolutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn voor belanghebbenden m' aan de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. 1 Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. ,a den 15 Februarij 1871. L. VERHEY, Secretaris. tarn 4 HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Februarij. Nadat op 4 September des vorigen jaars het Wetgevend Ligchaam ontbonden en het comité der nationale verde diging ingesteld werd, bestond in Frankrijk geene eigenlijk gezegde volksvertegenwoordiging meer, totdat jl. Zondag de pas gekozen afgevaardigden ter nationale vergadering bijeenkwamen. Aanvankelijk leverden die bijeenkomsten weinig belangrijks op. Zamenstelling van liet bureau en verdere administrative werkzaamheid is natuurlijk 't eerst aan de orde. Tot de gekozenen beliooren twee Prinien van Orleans: bet zijn de hertog van Aumale en de graaf van Joinville. Het personeel van het vroegere Wetgevend Ligchaam is naar Bordeaux vertrokken, om bij de nationale vergadering dienst te doen. De jongste 4 leden zijn op voorstel des voorzitters, het oudate lid in jaren, tot secre tarissen gekozen. In de zitting van Maandag heeft de president medegedeeld, dat Garibaldi, ofschoon in onder scheidene districten gekozen, het eervol mandaat niet wenscht te aanvaarden. De heer Favre legde, mede uit naam zijner ambtgenooten, de inagt van het Bewind der Nationale Verdediging in handen der wettige vertegen woordiging des volks neder. Onder de toejuiching der vergadering verklaarde de heer Favre, met vertrouwen het oordeel der vergadering af te wachten, hetgeen hem steunen zou in de onderhandelingen met den vijand. Hij hoopt dat het land, door het ongeluk wijs geworden, zich zal kunnen genezen van de zware wonden en in zijn normalen toe stand zal kunnen terugkeeren. Hij vraagt verlof, naar zijn post te Parijs terug te keeren, waar zijn zware pligten hem roepen. Wijzende op het lijden der bevolking van bezette landstreken, dringt hij op spoedige behandeling aan. De Italiaansche Kamer van Afgevaardigden heeft in bare zitting van 13 dezer het artikel van het regerings ontwerp betreffende de onschendbaarheid der Pauselijke paleizen met meerderheid van stemmen aangenomen. De minister drong er met den grootsten ernst op aan, dat aan de paleizen van den Paus de meest stellige onschendbaar heid zou worden verzekerd. Een voorstel tot beperking, waar tegen de regering zich had verzet onder bedreiging van aftreding, werd met 204 tegen 139 stemmen verworpen. Het gerucht, als zoude er eene gewapende expeditie naar Italië worden voorbereid, ter herstelling van de wereldlijke magt des Pausen, wordt tegengesproken door 1'Indépen- dance Beige. Gisteren heeft door de policie alhier de volgende aan houding plaats gehad. De brigadier der rijksveldwacht Methorst en de veldwachter Dienaar arresteerden in een huis aan den Dijkweg zekeren N. Yrone, geboortig van Wielingen, vroeger in dienst bij het korps mariniers, in welke betrekking hij zich reeds aan diefstal van een armband beeft schuldig gemaakt. De gearresteerde uioet nu onlangs te Wieringen de bus voor den St. Pieterspenning uit de R. C. kerk hebben geroofd en den inhoud 7 zich hebben toegeëigend. Later is hij als boerenknecht in dienst gekomen hij P. Heddes, te Schagenin die betrekking stal hij den 14den dezer een gouden horologie van zijnen baas en begaf zich dienzelfden dag naar hier, waar hij het gestolene bij den koopman Moolhuijzen voor 12 verkocht. De policie was hem echter weldra op het spoor en reeds den volgenden dag was hij in verzekerde bewaring. De beide voorstellingen op 8 en 9 dezer door de rederijkerskamer alhier gehouden, hebben na aftrek van kosten, opgebragt 374.02. Men deelt ons mede, dat de verloting door den heer J. C. Leich te houden ten voordeele van de typhus lijders te Egmond aan Zee, zal plaats hebben op Zaturdag a. s., des avonds ten acht ure in Tivoli. Aan boord van het schip H. W. M. jl. Dingsdag alhier van Batavia binnengekomen, bevinden zich twee tijgers en drie herten, bestemd, naar men verzekert, voor een der Zoölogische inrigtingen hier te lande. Naar men verzekert, is de Tweede Kamer tegen 1 Maart a. s. bijeengeroepen. Het veelbesproken besluit waarhij het den officieren verboden zal worden burgerkleeding te dragen, zal vooreerst niet genomen worden. De mnziek-uitvoering, gehouden aan den Burg op Texel, Vrijdag, jl., ten voordeele der typhus-lijders te Egmond aan Zee, heeft opgebragt 44.36. Men schrijft ons van Texel, dd. 15 Februarij: „Gisteren werd ten tweeden male te Oude Schild eene volksvoorlezing gehouden. De zaal van den heer Ilillenius, tot dit einde weêr met bereidwilligheid afgestaan, was let terlijk stampvol belangstellenden, ten getale van ruim 300 personen. Door den heer Jb. Hillenius werd eene lezing gehouden, ten onderwerp hebbende de bekende oud-Hollandsche spreuk Ah het getij verloopt, moet men de bakent verzetten. Voorts droegen nog een vijftal sprekers iets voor, in proza en poëzij, deels ernstig, deels om den lachlust op te wekken. Dat aller pogingen volkomen gelukten, bewees'de luide bijval, den sprekers door het publiek toegebragt.» „Eenige onzer geachtste ingezetenen hebben op Konings verjaardag, even als ten vorigen jare, de schooljeugd weder een feest bereid. Uithoofde dezen dag evenwel op Zondag is, zal men er mee wachten tot Maandag den 20 dezer. Ook zal de sociëteit Neptunus des avonds 's Konings verjaardag feestelijk gedenken.» De. rederijkerskamer Cicero te Noordscharwoude gaf jl. Dingsdag avond eene zeer verdienstelijko voorstelling van de tooneelstukken «De Vloek van Galilëi» cn «Een Bankbiljet van Duizend Gulden», ten voordeele van de typhus-lijders te Egmond. De opbrengst bedroeg ongeveer 70. Jl. Maandag namiddag is te Broek op Langendijk een kind van zeven jaren, dat zich met een prikslede op het ijs bevond, in eene wak geraakt en verdronken. Gisteren vierde de oudste dienstdoende predikant der Nederd. Hervormde gemeente, ds. I. Prins, te Amster dam, zijn 90sten verjaardag. Jl. Maandag avond heeft in de Bethanie-straat te Amsterdam, een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Gedurende de afwezigheid eener weduwe, die naar een //familie-partijtje» was gegaan, en hare deur had gesloten, ontdekten de buren brand op hare kamer. Men trapte de rleur, met gemeen schappelijke krachten in, en ontwaarde thans, dat het vuur veroorzaakt was door het in vlam raken van een pot met dove kolen. Reeds was de vloer doorgebrand, en, o gruwel in het ledekantje vond men twee kinderen, van 5 en 6 jaren, door den damp gestikt. Onmiddelijk ingeroepen geneeskundige hulp bleef vruchteloos. De //brave// moeder vond hare kinderen, bij hare tehuiskomst, dood. (A.D.v.N.) Volgens het Handelsblad, verwacht men dat de gar nizoensverwisselingen op 1 Mei niet zullen doorgaan, uit vrees voor overbrenging der pokziekte door militairen uit besmette steden naar gezonde plaatseno. a. te Hoorn heeft men zich tot de bevoegde autoriteit gerigt om de verwisseling met de troepen uit Utrecht niet te doen plaats hebben. Men berigt uit 's Hage aan het Noorden //Een treurig gerucht loopt hier. Bij het verschrikkelijk spoorwegongeluk ttisschen Marseille en Toulon, zou de oud minister van Koloniën, de heer de Waal, zwaar verwond zijn. Bij de familie is wel geen tijding ontvangen, doch, tenge volge van andere berigten, zijn reeds zijne beide zwagers naar het tooneel des ongeluks afgereisd. Nabij de Bilt is een man moedwillig op de rails gaan liggen, kort voor de aankomst van een trein. De trein ging over zijn been, dat geheel verbrijzeld werd. Hij is kort daarna overleden. De Haagsche brievenbestellers zullen voortaan bij het doen hunner bestellingen voorzien zijn van een voorraad frankeerzegels van 5 cent en briefkaarten; terwijl voorts hun kan worden opgedragen ook andere soorten van frankeerzegels van het postkantoor mede te nemen om die bij een volgende hestelling te bezorgen. Deze maatregel van den directeur zal zeker zeer ten gerieve van het publiek strekken. Te Rotterdam heeft een winkelier een geheelen nacht doorgewerkt om een bestelling gereed te maken, die hem per brief of briefkaart was gedaan, doch die niet echt was. Dezer dagen is een stier te Rotterdam op den singel losgebroken, het ijs overgeloopen en de Wester-Wagenstraat doorgehold, totdat hij in een porseleinwinkel teregt kwam en daar door twee slagters en een politie-agent aangehouden werd. Uit Amsterdam schrijft men aan het Utr. D., dat de heer de Vries het plan ontworpen heeft, om de oostelijke helft van het Paleis voor Volksvlijt voor schouwburgzaal in te rigten, terwijl de westelijke helft voor concerten, enz. bestemd blijft. De noodige halcons, loges, enz. zouden daarvoor in het gebouw worden aangebragt. Plan en teekeningen, opgemaakt door den architect, den heer Oudshoorn zijn, naar men zegt, reeds gereed. Eerlang zou voor een ander eene leening tot een bedrag van 100,000 worden opengesteld. Jl. Zaturdag werd de Pouderoijen op de Maas een wolf geschoten. Te Veen achtervolgend, had hij over het ijs redding gezocht en werd zoo een prooi voor de Poude roijen aren. Te Asperen is jl. Zondagavond even voor het aangaan der kerk een zware kerkkroon met acht lampen gevallen. In en om Sommelsdijk lieerscht sedert eenigen tijd eene tot nog toe onbekende ziekte onder de paarden. Bij den landbouwer L. de Graaf zijn er reeds 4 aan overleden en nog 3 ziek, terwijl er onder Nieuwe Tonge 3 stallen moeten uitgestorven zijn. Ernstig ziet de Nijm. Nieuwsbode de toekomst in voor liet zegevierende Duitschland. Ze schrijft: «/Wanneer de strijd tegen den vijand van huiten volstreden is, dan eerst vangt de binnenlandsche oorlog aan. De wetenschap en het onderwijs staan op eene te groote hoogte, dan dat liet' mogelijk zou zijn, het volk langer alle aandeel aan het bestuur te ontzeggen. Veel hebben de Koningen reeds moeten toegeven, al viel het hun hard, maar zij moeten verder gaan. De constitutioneele regeringsvorm behoort eene werkelijkheid te wordenmen zal in Pruissen vooral moeten breken met het aangenomene regeringsstelsel. En het zal den Koning of Keizer door Gods genade niet zoo gemakkelijk vallen zijne privilegies op te geven en zich te gaan beschouwen als een vorst, die zijn kroon dankt aan den wil van bet volk. Hevige weeën zullen aan die wedergeboorte voorafgaan.» Dezer dagen is te Diepenveen in het hosch een houthakker, die zich nedergezet had om zijn boterham te eten, doodgevroren. Een oud moedertje te Blokzijl bekroop dezer dagen op haar 84sten verjaardag de last om nog eens te gaan schaatsenrijden. Zij deed het en was, weder tehuis komende, regt verheugd op haar ouden dag nog zoo krachtig te zijn. Een oogenschijnlijk doodarm Israëliet te Harlingen heeft na zijn dood zijn zoon verrast met 763, die hij onder de waterton had verstopt. Te Hoogeveen kreeg eene arme oude vrouw, die de huizen langs ging om aalmoezen te vragen, in zeker huis verlof zich bij den haard wat te warmen. Naauwelijks was zij bij het vuur of zij zonk ineen en was een lijk. Het Dagbl. .van Z. H. en 's Gr. deelt liet volgende mede, als ontleend aan een brief, uit erkentelijkheid door Victor Hugo aan den sociaal-democraat Bebel geschreven, voor zijne rede in den Duitschen rijksdag uitgesproken: „MenschVriend! Behel! Mijn derde ik! (Deneeretitel «mijn tweede ik» draagt reeds de voorzitter van het een of ander pur sany-democratisch gezelschap te Parijs). Zon van de sociaal-democratie! Maan van de beschaving! Licht van de welsprekendheid Lantaarn van de verlichting Nachtlamp van de humaniteit! «Dank, voor uw redeEen handdruk voor uw moed Een omhelzing voor uw pathos! Een broederkus voor uw eenvoudigen zin „De taal zou eerst nieuwe woorden moeten spuwen, wanneer ik u mijn vreugde wilde kenbaar maken over uw Noord-Duitsche— wat zeg ik, Noord-Duitsche?Europeesche; wat zeg ik, Europeesche? universeele' wat zeg ik, universeele? Goddelijke Rijksdagsrede. Ik roep luide bravo, ik barst in jubelgeroep uit, mijn hart is vol van verrukking, wanneer ik daaraan denk. En ik denk er aan! „Uw rede was een poolster van den hamel „Sociaal-de mocratie!» Een roos in den tuin „Menscheiijkheid!» Een schoorsteen op het paleis „Beschaving!» Een leeuw in de menagerie „Welsprekendheid!» Elke hoofdzin was een Demosthenes! Elke nevenzin een Galcacus! Ieder woord een Mirabeau! Iedere syllabe een dolk! Elke letter een knuppelslag! Ieder u-haakje een onweer! Iedere i-punt een schot hagel „Athene eet niet meer, Sparta eet niet meer, maar Parys zal altijd eten! En al mogten wij ook gebrek aan gort krijgen, kool zullen wij altijd hebbendaarvoor zorg ik

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1