Benoeming-en, enz. Over de «tien milliarden oorlogs-contributie van den heer Bismarck» vinden wij in een Belgisch blad het vol gende: Tien milliarden in stukken van vijf francs wegen 50 millioen kilogrammen. Om ze in eens per spoorweg te transporteren zou men, het draagvermogen van eiken waggon op 5000 kilogram stellende, een trein van 10,000 waggons noodig hebben. Wanneer men van de 10 milli arden in stukken van vijf francs een gordel wilde maken, dan zou deze zulk eene lengte krijgen, dat hij 1| maal om de aarde gelegd kon worden. In stukken van 1 franc zou de gordel viermaal de aarde omspannen. Op elkuêr gestapeld, zonden de 10 milliarden in stukken van 5 frs eene hoogte van 5400 kilometers bereiken. Aangenomen, dat deze zuil haar basis had in Parijs en dat zij viel in de rigting van Berlijn, dan zou het deel, dat van Parijs naar de nieuwe keizersstad viel, naauwelijks een vijfde zijn van hare geheele lengte. Wanneer een bekwaam kassier, die gemiddeld 40,000 vijffrancstukken per uur kan tellen, de 10 milliarden alleen wilde tellen, en hij in den ouderdom van 30 jaren begint om 300 dagen per jaar en 8 uren per dag daaraan bezig te zijn, dan moest hij 135 jaar oud worden om deze taak te vervullen. Hij zou dan zeker beter dan iemand de waarheid begrijpen van het spreekwoord: geld maakt niet gelukkig. In do Franeker Crt. vindt men het antwoord op een vroeger aan dat blad gezonden berigt uit Schalsum: Dat een onderwijzer buiten de gewone schooluren laat zingen, dat gaat Dat hij, na een jaar les, hun openlijke proeven doet geven, dat 's cordaat. Dat de ouders in massa opkomen om hunne lievelingen te bewonderen, geeft pas; Dat men echter den predikant bijna wil verpligten te komen hooren, dat 's kras. Dut de predikant er is geweest, tot dat bezigheden hem elders riepen, is waar Dat de inzender van 't artikel hem niet heeft gezien, en dubbelzinnige geestigheden debiteert, dat 's raar! Dat dorpsgenooten zamenwerken om in ontwikkeling met den tijd vooruit te komen, dat blinkt; Dat oud en jong, gehuwd cn ongehuwd, mede zingen in een algemeen zanggezelschap, dat klinkt. Maar dat van de kleinste kleinigheden uit ons dorp een verkeerd courant-artikeltje wordt gemaakt, dat stinkt Breimachines komen meer in gebruik nu men het nut en gemak dezer werktuigen leert kennen. In Wurtem- ber£ zijn in 1870 ongeveer 60 machines afgeleverd. Eene breister kan 12 paar sokken per dag breijen, er zijn er zelfs die het tot 20 paar hebben gebragt. Aan den lieer C. Francis, burgemeester cn secretaris der gemeente Harenkarspel is met ingang van 1 April e. k. op zijn verzoek eervol ontslag uit lnatstgemelde betrekking verleend. B I 1T E\LA\ I). Frankrijk, De heer Ferrand, prefect van Laon, die beschuldigd werd dat hij de citadel dier stad bij haar overgave aan de Pruissen had laten springen, en naar het slot Ehrenbreitstein bij Coblentz was gevoerd, is den 31 Jan. 11. op vrije voeten gesteld. De Pruissische officieren, die in de gelegenheid geweest zijn om kennis met hem te maken, waren overtuigd dat hij geheel onschuldig was aan de hem ten laste gelegde misdaad. Gambetta ligt ziek, gevaarlijk zelfs, volgens een Brusselsch telegram. Te verwonderen is het trouwens niet, dat do buitengewone inspanning van zijnen geest, het koken van den hartstogt in zijn binnenste, gedurende een zoo lang tijdsverloop, zijn gezondheid geschokt heeft. De rijke bezending loeftogt en verkwikkingen van het Londensche comité van onderstand voor Parijs, die, door twee leden van dit comité vergezeld, te Parijs is aangekomen, en onder alle standen der zamenleving in de Fransche hoofdstad, maar bepaaldelijk onder de mindere en noodlijdende klasse is verdeeld, heeft op de Parijzenaars voortreffelijk gewerkt en den wrevel, die aldaar tegen den voormaligen Westersclien bondgenoot wegens diens lijdelijke houding gedurende de crisis der laatste maanden gevoed werd, aanmerkelijk doen verfluauwen. De minister Favre heeft niet slechts aan de Britsche gedelegeerden den dank der Parijsclie bevolking betuigd, maar dien ook schriftelijk aan den lord-mayor van Londen te kennen gegeven. Geene mindere erkentelijkheid verwekken in Frankrijk de maatregelen, welke in Groot-Brittannië op groote schaal getroffen zijn om te gemoet te komen in de nooden, die de oorlog meer bijzonder voor den Franschen landbouwenden stand heeft doen ontstaan, en tengevolge waarvan eerst daags de ontvangst in Frankrijk kan worden te gemoet gezien van aanzienlijke voorraden zaaikoren en andere zaaiproducten, landbouwgereedschappen en werktuigen, enz. Gewis zijn wij van levensmiddelen voorzien! roept do Gaulois van 11 Febr. uit, die berigten tot den Oden bevat. Do hoeveelheid graan, die sedert de heropening met de buitenwereld te Parijs is hinnengebragt, grenst aan het ongeloofelijkc. Een onbeschrijfelijke bedrijvigheid heerscht weder in alle stations, de graanhandelaren van de beurs zijn weder aan het werk en de voorraad zal niet voor 7 of 8 dagen, maar voor 2 of 3 maanden toereikend zijn. En zoo is liet ook met liet vleesch; de hal werd sedert eenige dagen weder als vroeger bezocht, nu de prijzen van het vleesch tot op een derde verlaagd waren; ook werden weder 47000 kilogr. viscli aangebragt, die in een oogenblik verkocht waren. Allerlei spijzen waren weder te vinden: eyeren, gevogelte, wild, groenten cn fruiten, boter en lekkernyen, alles in overvloed en voor prijzen, die de zekerheid verschaffen, dat de burgerklasse zich nu weder zij liet ook nog in niet zoo ruime mate kan ver gasten op hetgeen zij zoolang heeft moeten ontberen. De heer Louis Veuillot, de bekende hoofdredacteur van den bekenden Univers, heeft zich voor de republiek verklaard: „Hoewel ik," zoo schrijft hij, „denjammerlijken toestand van Frankrijk niet wil voorbijzien, geloof' ik toch aan de opstanding van dat edel en voortreffelijk land, en hoewel ik reeds eenmaal de republiek heb aanschouwd, en haar na twintig jaren terug zie, in lompen, die alle beschrijving trotseeren, geloof ik toch dat de republiek zich zal reinigen, en na gereinigd te zijn, zich vestigen zal, en ik hoop het... Ik geloof aan de republiek, omdat buiten de republiek voortaan slechts verschillende soorten van dictatuur mogelijk zijn, allen ten naastenbij even onvrucht baar en bedorven. Geen menschelijke hand is sterk genoeg oin een geheel volk op te beuren, daartoe is de inspanning van dat volk zelf noodig, een eenparige, geregelde, volhardende zamen- werking... Alleen het land kan het land redden door een regelmatigen en alles en allen omvattende» arbeid... De republiek, zoo sluit de heer Veuillot zijn betoog, worde zoo ingerigt, dat zij vóór alles en bij alles de ondeelbaarheid van Frankrijk redt." De onpartijdigheid gebiedt echter te verklaren, dat de heer Veuillot den volgenden dag zijne meening nader toe lichtte, en toen tot dit voorstel kwam: proclamatie van de republiek, met Hendrik van Bourbon tot hoofd, onder den titel van president of Koning. Engeland. De Daily News verneemt op goed gezag, dat de gewelven onder het Parlementsgebouw op jIDonderdag vóór de opening der zitting, zoo als sedert 1605 gebruikelijk is, werden onderzocht. PI. M. lijfwacht, in lnin antiek costuum gekleed, allen voorzien van een lantaarn en aangevoerd door kapt. Morley, doorsnuffelde de duffe kelders, om te zien of hier of daar ook een tweede editie van Guy Fawkes zou zitten, met de lont in de hand gereed om het Engel- sche Parlement in de lucht te doen vliegen. Het blad steekt niet weinig den draak met die angstvalligheid. In den laatsten tijd is, zoo als nu en dan is gemeld, de bruidschat van den staat aan Prinses Louise herhaal delijk in te Londen en elders gehouden volksbijeenkomsten ter spraak gekomen. De Spectator geeft in haar jongste nummer als hare meening te kennen, dat men de agitatie ten dezen opzigte vooral niet geringschatten moet, en zij verdedigt die meening op de volgende wijze: „Die agitatie is de eerste slap, welke liet nieuwe kiezersvolk, zonder van boven af daartoe aangezet te zijn, of daarbij geleid te worden, in zijn eigen belang doet, en, te oordcelen naar hetgeen men dienaangaande verneemt, dreigt die agitatie zeer geducht te zullen zijn. Niet een tiende gedeelte van liet aantal meetings, welke ter dezer zake gehouden worden, wordt in de nieuwsbladen vermeld, en nimmer is alles wat gezegd was volkomen medegedeeld. Vooral in Lancashire worden dagelijks meetings gehouden, waar het gesprokene hierop neder komt, dat de leden van de,Koninklijke familie, zoowel de goede, zoo als de Koningin, als de slechte, op kosten van de natie het voorbeeld geven van dat Iuije en weelderige leven, hetwelk ieder goed burger behoort te keer te gaan. Godsdienstleeraars, die voortdurend onder het volk verkeeren, zeggen ons, dat bij de volgende ver kiezingen zeer groote, welligt de grootste invloed zal worden uitgeoefend door den kreet: „Weg met de civilc lijst!» Do correspondent van den Daily Telegraph in het Duitsche hoofdkwartier te Versailles berigt; onder dagtee- kening van den 10 dezer: De intogt van de Duitsche troepen in Parijs vindt in den namiddag van den 19den plaats. Ik verneem heden, dat Z. M. de Keizer den 22sten te Parijs zal aankomen en zich naar de Tuileriën begeven zal, om aldaar met zijn gevolg en zijn stsf te dejeuneren. Hij zal vervolgens inspectie houden over het insluitings- leger, dat hierna zijn triomftogt door Parijs zal houden. Zoodra dit afgeloopen zal zijn, begeeft de Keizer zich weder naar Versailles. om na verloop van twee dagen Parijs weder te bezoeken. Indien het echter niet mogelijk is om de Tuileriën voor de ontvangst des Keizers in te rigten, dan zal Keizer Wilhelm waarschijnlijk zijn intrek nemen in liet Elyceum. Wanneer de door graaf von Bisinarck en Jules Favre vastgestelde vredesvoorwaarden, die overigens niemand kent, niet worden goedgekeurd door het gouvernement, dat door de Nationale Vergadering- zal worden aangesteld, dan zullen, na afloop van den wapenstilstand, de vijande lijkheden weder onmiddellijk en met kracht worden voortgezet. I» u i t s c h I a n d. Tengevolge van de vele sneeuw, die gedurende een paar dagen in liet oostelijk gedeelte Yan Duitschland is gevallen, is op verschillende spoorwegen do dienst tijdelijk gestaakt moeten worden. Volgens den Staats-Anzeiger had het, na den sneeuwstorm van 6 dezer, andermaal in de provinciën Pruissen, Pommeren, Posen en Silezië zoodanig gesneeuwd, dat ook verschillende meer westelijke spoorwegen voorliet oogenblik onbruikbaar waren. Intusschen waren alle pogingen in het werk gesteld om overal de dienst te kunnen hervatten. De letterkundige D., te Berlijn, brandde zich onge veer zes weken geleden de buitenhuid der regterhand bij liet aansteken van een lucifer, door het spatten van het brandende phosphorus. Eeuigen tijd later kreeg hij aan verschillende vingers dier hand kleine zweren, waarop hij echter geen acht sloeg, totdat hij ook aan den arm een gezwel kreeg. Hij riep den raad in van een doctor, die de kwaal beschouwde als rhumatisme en hem een zalfje voorschreef, dat echter niet in liet minst baatte. Eindelijk werd de arm stijf en in het schoudergewricht leed de patiënt hevige pijn. Een nieuwe geneesheer werd geraad pleegd; deze verklaarde de kwaal onmiddellijk als bloed vergiftiging door phosphorus. De zaak was zoo gevaarlijk, dat liet verlies van den arm op het spel stond. De krach tige middelen, die onmiddellijk werden aangewend, hebben wel is waar dat gevaar doen verdwijneu, een langdurige Fr« roo' sma en dat kuur kan echter alleen de giftstof geheel doen verdwijnen, Een reden to meer dus om in het gebruik van lucifeu voorzigtig te zijn. Dezer dagen meldde een officieel Duitsch berigt, dat den 8 dezer de buitenforten Basse-Perche en Haute-Perclit p,er, van Belfort waren veroverd; wat men officiëel niet heelt Verl gemeld en wat lang door de Duitsche bladen is stilgehouden, T00i is dat den 26sten Jan. een storm op die forten zegeviereni wat is afgeslagen en de Duitschers daarbij aanzienlijke verliezen uitg leden; die verliezen zijn te beklagenswaardiger, omdat tot en den storm waren gecommandeerd landwehrraannen, en wel keiz het 2de bataiilon van het 3de Pommersche regiment No. 14, on3 Leest men het verhaal van do Kölln. Zeit., dan kan men ecm het vermoeden niet van zich weren, dat hier door den mee Duitschen opperbevelhebber gehandeld is met een onver- Tolg klaarbare roekeloosheid, welligt veroorzaakt door de pressit geet op hem uitgeoefend door von Bismarck, die, ten behoevs »an van zijn politiek bij de vredesonderhandelingen, op Belfort wan als veroverde, zij het dan ook in puin geschoten staf Jate wilde wijzen. 30[J Den 26 Jan. des avonds om 6| ure moest het bataiilon den aantreden, waarop het vernam, dat het de schans No. 5 moest bestormen. De manschappen gaven hun geld en allei JYai wat zij aan waarde bij zich hadden af; menigeen verzoek zijn kameraden, voor het geval dat hij sneuvelde, zijn dool aan zijne betrekkingen te melden. Toen het bataiilon om 9 uur de parallel uitkwam, om- fuse armden de manschappen elkander en drukten elkandet bewi stilzwijgend de hand. Daarop trok elke compagnie in de hij aangegeven rigting op het fort aan. Toen zij ongeveet banc halverwege waren, kwamen zij in het vuur, maar rukten in njet weerwil daarvan in stormpas voorwaarts. Weldra regende en het echter granaten, kartetsen, mitrailleuse- en chasaepots- neen kogels op eene wijze, die met alle beschrijving spot. Aatjf s terugkeer was niet meer te denkenmen kon echter evenmin VOor voorwaarts dringen. Velen wierpen zich plat op de sneeuw, mogi elk oogenblik den dood verwachtend. Velen vonden dieneigei rasch, anderen waren in weinige minuten zwaar verminkt, ,redi terwijl menigeen alle hoop op redding opgaf en de zijnetde f in Gods genade aanbeval. wegr In dezen vreeselijken toestand bleven de soldaten en want tijd lang tusschen de beide schansen: het vuur van den dood vijand werd iets minder. De nacht onttrok de schrikbeelden Wan rondom aan het oog, vele dapperen wentelden zich om inkomi hun bloed; nu en dan vernam men het dof gereutel vaiEn een stervende; al wat nog kon, kroop terug om buiten helman, bereik te komen van het vijandelijk vuur. Daar deed diwas, vijand plotseling een uitval om het schamel overblijfsel vanschtt het bataiilon gevangen te nemen. De 5 companiën trachttevoge haar heil nog te vinden in de vlugt. Velen, die niet snelThan genoeg konden loopen, smeekten om hulp, te vergeeftplots Een groot aantal kwam zonder geweren terug. Eindelijken bereikte men, moede en afgemat van schrik en angst dejiem parallel. Het verlies van het bataiilon kon eerst den vol-^ezet genden morgen worden bepaald. Het had 350 man verloren,|m Van de 5 compagnie, die in een twaalf voet diepe eakand breede loopgraaf was afgestegen en met moeite weer naaihet boven was gekomen, ontbraken 64 man van de 65. Vanzelf do 7 compagnie waren 1 onderofficier, 1 tamboer en 47Jcoop man teruggekomen. Al de overigen, waaronder kapitein club Heinzius en luitenant Metzier waren gevangen genomenjgemi luitenant Leborius was zwaar gewond. Van de 8 compagnie waai ontbraken 56 man. Van het geheele bataiilon konden slechts hand 34 man nog dienst verrigteu. Niettegenstaande er kans bestaat dat d« oorlog niet weder hervat wordt, worden uit Duitschland nog steeds troepen naar Frankrijk gezonden om van Duitsche zijde met kracht te kunnen optreden ingeval aller hoop op vrede ijdel gebleken is. Behalve troepen worden ook aanzienlijke hoeveelheden proviand en fourrage verzonden, meerendeeli over St. Johann, de bekende voorstad van Saarbrücken. Niet minder talrijk meldt men van daar zijn de wagens met allerlei buit, die voortdurend uit Frankrijk aankomen. Wagens met buitgeraaakten Franschen proviand, met onbruikbaar gemaakte chassepots en kleine stukken geschut, worden allen vandaar verder naar Duitschland vervoerd. Een niet te verwachten buit merkt de de schrijver op, zonder er bij te voegen dat het feit zelf welerke eens verachtelijk kon zijn bevatten 11 waggons; zijdie waren allen namelijk met champagne beladen en werden liefd naar Tiers gezonden. bejej V Gustav Freytag schrijft in het tijdschrift lm nen«»]ee(j Reich: „Toen ons leger zijn kring om Parijs sloot, betrad Lrr, het een streek, waarin bijna alles, wat weelde, rijkdom, Ljejj vernuft en vinding der Franschen vermogt te scheppen, in tallooze villa's, buitens, kasteelen, aan den oorlogsramp overgeleverd werd. Het was een geheel landschap, vol jl( schatten, zonder menschen, als in een tooversprookje. Reeds hadden Fransche marodeurs hun handwerk uitgeoefend, maar nog was er ontzaggelijk veel pracht over. En dat alles is aan den vloek des oorlogs vervallen, veel ondet het bereik van het Fransche geschut, dat onophoudelijk zijn vernielende projectielen op de verlaten bezittingen der Parijzenaars wierp. Op dit terrein rigtten zich onzt troepen in. Officieren en soldaten huisden maanden lang tusschen bronzen pendules, marmeren tafels, damasten gordijnen en kunstvolle meubelen, tusschen gouden spiegels, schilderijen en gravuren. Musketiers uit Posen en Silezië, sloegen de fluweelen kanapé's uit elkaar, om zachter teIzeer kunnen slapen en hunne wachthuisjes waren behangen met *ori damast en brokaat; zij verbrijzelden de sierlijke tafels en *aai gebruikten de boeken om hun vuur te stoken. Al wie een vreugde had aan schoone en elegante huiselijke in- rigting, aan kunstgenot, moest zulk een vernieling, die dagelijks miilioenen kostte, betreuren. Jammerlijk was het, om aan te zien, hoe meesterstukken van beroemde schilders door onze soldaten met houtskool geschonden, hoe kost bare standbeelden verminkt, zeldzame handschriften ver scheurd onder den schoorsteen geworpen werden. Wal onze soldaten niet verbruikten, kon iederen dag een die trots mem uit den H te b Ik door en verd Vrije H door digh den zegt «che opei *ap tooi niet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2