1871. N°. 22. Zondag 19 Februarij. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. BINNENLAND. m HELDERSCRË E\ NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdao-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Adver ten tien: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. stroomd te worden, en wier bewoners voor een deel hoogst waarschijnlijk genoodzaakt zullen zijn hunne haardsteden te verlaten. De Maas stond eergisteren voor Wijk 5.93 meter boven A. P., zijnde eenige duimen hooger dan bij den watersnood in 1861; de dijken houden zich echter zeer goed. Dien dag was het ijs opgebroken en had men thans blank water; het huis van den brievengaarder aldaar heeft eenige oogen- blikken in dreigend gevaar verkeerd, zoodat de bewoners het verlieten, een gedeelte van hunnen inboedel mede nemende. Gisteren zat hst ijs voor Deventer nog over de geheele rivier vast; in 24 uren was het water 9 centimeters gewassen, het staat thans 5.55 boven A. P. Voor Katerveer was ook het ijs gisteren nog steeds vast. In 24 uren was het water 12 centim. gewassen; waterhoogte 2.47 boven A. P. Door de overstrooming te 's Bosch en omstreken is thans een duizendtal personen tijdelijk van verblijf verstoken. Men neemt de noodige maatregelen om dezen te Breda huis vesting te verleeuen. In de omstreken van Appelscha bevindt zich tegen woordig een ongewoon aantal vossen. De schade, die deze dieren onder het pluimgedierte aanrigten, maakt een drijf- jagt zeer wenschelijk. Jl. Woensdag werd een ouderpaar te Maastricht respectievelijk tot 12 en 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens verregaande mishandeling van kinderen uit het eerste huwelijk van den man gesproten en waarvan liet een reeds overleden en het ander nog onder genees kundige behandeling is. Nederland moge in vroegere tijden vele bosschen bezeten hebben, ook nu worden in vele provinciën nog al bosclirijke streken aangetroffen. In 1869 toch was het geraamde getal hectaren boschgrond 229,053, waarvan 5,500 in Drenthe, Friesland 7,700, Gelderland 73,000, Groningen 1,700, Limburg 24,253, Noordbrabant 60,000, Noordholland 7,000, Overijssel 15,600, Utrecht 15,000, Zeeland 4,300, Zuidholland 15,000. Omtrent de zamenzwering der Zwitsers leest men in berigten uit Oost-Indië dd. 5 Jan.: .Eenige Zwitsers, op Buitenzorg in garnizoen, zouden het dwaze plan beraamd hebben om, met eenige mede- pligtigen elders, den gouverneur-generaal en zijne familie naar Cheribon te vervoeren, hem daar op een schip te brengen en rantsoen te vorderen. Als men bedenkt welk een afstand deze quasi-zamenzweerders zich voorstelden af te leggen en over welke middelen eenige soldaten kunnen beschikken,' springt het belagchelijke van de geheele zaak zelfs zonder nadenken in het oog. Een of ander heethoofd aan wien ./die Raüber" van Schiller, of iets dergelijks in het verhitte brein rondspookte, moet gewis de ontwerper zijn van eene zamenspanning, die den autoriteiten even bespottelijk als een ieder onuitvoerbaar voorkomt. Men had den Oude jaarsavond voor dit heldenfeit bepaald, heette het. Maar de heer P. Mijer is niet geschaakt." Het is eenige jaren geleden, dat in eene onzer vaderlandsche steden eene pokken-epidemie lieerschte. In een huisgezin stierven aan de ziekte de zoons, die het met den vader uitmaakten, op een na. De vader was een man, wiens godsdienstige denkbeelden de inënting zijner kinderen had doen achterwege blijven. Na zijn verlies ontving hij een bezoek van een stadgenoot, die zijne ziens wijze deelde. Tot dezen sprak hij, wijzende op zijn gespaarden zoon, onder meer: «deze is eene proeve, dat het leven niet, zooals men beweert, van de inënting afhangt, maar van Gods vrijmagtig bestuur, waarvoor alleen dit geldt: Jacob heb ik lief gehad en Ezau heb ik gehaat. Zijne broeders kregen de pokken en stierven, en hij, schoon tijdens hunne ziekte bij hen, wist van de pokken niets en leeft." Bij deze woorden was het den jongen aan te zien, dat hij in zekere spanning verkeerde. Eindelijk opende hij den mond en zeide: //Vader! ga niet voort; ik kan niet langer inhouden, wat ik zoo graag gezwegen had; ik kan niet anders dan in u den moorde naar mijner broeders zien; want weet, dat ik, elders toevende, zonder uwe voorkennis mij deed inënten. Ware die kunstbewerking ook aan hen geschied, het zou welligt het middel geweest zijn, waardoor het Godsbestuur ik geloof er niet minder aan dan gij hen behoed had, zoóals het dit mij gedaan heeft." De oorlogsbuit wordt gedeeld. Beijeren heeft toch al, naar men verzekert, 11 millioen thaler, als voordeel in de oorlogscontributie van Parijs ontvangen. Goede zalf voor de wonden, die de oorlog sloeg. Jammer dat met geld de treurende weduwen hun mannen, en het schreijend kroost zijn vader niet terug verkrijgen kunnen. Woensdag den 22 Febr. vertrekt van hier de •ost-Indische inail via Triëst, per eersten trein. Vrijdag den 94 Fcbr. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eerstentrein. Dingsdag den 18 Fcbr. vertrekt van hier de West- Indische inail over Southampton, per laatsten trein. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Februarij. Een der vurigste wenschen van de Duitsche staatslieden is vervuldBelfort heeft gecapituleerd en daardoor is de mogelijkheid geboren, dat de Elzas zonder eenig voorbe houd kan worden ingelijfd bij den Duitschen Bond. De Nationale Vergadering te Bordeaux heeft de plaats gehad hebbende verkiezingen aan een vlugtig oordeel onderworpenvan den langen duur van het onderzoek der geloofsbrieven in het voormalig Wetgevend Ligchaam is men nu, de tijdsomstandigheden drongen er ook toe, ten eensnmale afgeweken. De wapenstilstand is voor den tijd van slechts vijf dagen verlengd. Garibaldi is weder naar het eiland Caprera teruggekeerd; zijn taak in Frank rijk beschouwt hij voor geëindigd, te meer daar hij niet schijnt te hopen op het voortbestaan der Fransche republiek. In Dnitschland schijnt men zich vrij algemeen ver zekerd te houden, dat de vrede nu bepaald zal tot stand komen. Te Berlijn moet men reeds rekening maken op de te wachten terugkomst der troepen. Het heffen van oorlogsschatting in de noordelijke departementen van Frankrijk, waarmede de Duitschers nog steeds voortgaan, getuigt echter nog weinig van een vredelievenden geest. De zitting der Nationale Vergadering te Bordeaux op eergisteren is zeer onstuimig geweest. Een der sprekers veroorloofde zich eene uitdrukking als deze//De Parijsche afgevaardigden zijn bedekt met burgerbloed." Een lid der linkerzijde riep, tijdens de beoordeeling der verkiezingen in het departement der Seine: »Leve de republiek! Onder scheidene stemmen verhieven zich: //Gij hebt het regt niet eene uitspraak te doen, gij zijt slechts eene fractie Ook werd er voorgesteld om de daden van het Voorloopig Bewind ten scherpste af te keuren. Te midden van eene groote opschudding bezwoer de heer Arago zijne medeleden in dien geest niet te stemmen. De buitengewone winter-collecte, door diakenen der Hervormde gemeente in de vorige maand alhier gehouden, heeft opgebragt de som van 653.93. Om onzen lezers eenig denkbeeld te geven van den uitvoer der laatste weken, deelen wij mede, dat alleen voor Schiedam gedurende de vorst van hier per stoomboot naar Engeland is verzonden het volgende: 24,204 manden gist, 943 koeijen, 100 kalveren, 286 schapen, (benevens eenige kisten met geslagte schapen), 229 varkens, 9824 vaatjes boter, 2529 kisten kaas, (benevens eene groote hoeveelheid losse kaasjes) en 1426 mudden uijen. Voordragt in het gebouw aan de Vischraarkt, op Dingsdag avond ten 7 ure, door J. Rinner; onderwerp: Matth. V 17 en Matth. IX 16, 17. Een gestadige afwisseling veroorzaakt, dat de winter- uitspanningen bestendig de belangstelling van het kunst minnend publiek blijven levendig houden. Dit bleek duidelijk toen jl. Donderdag avond in het lokaal Tivoli alhier het achtste jaarconcert der zangschool Euphonia plaats had. Niettegenstaande de breede lijst van vergaderingen en concerten in dit saizoen, was liet aantal belangstellenden ditmaal, even als in vroegere jaren, zeer groot. Een lötal fraaije zangstukjes werden achtereenvolgens gezongen, en de uitvoering gaf blijk van ijverige studie, van goede leiding. Zoowel de koren als de solo's en duo's werden flink voor gedragen, en lokten herhaalde luide bijvalsbetuigingen uit. In eene brochure van den heer Henket, inhoudende eeu plan tot oprigting eener naamlooze vennootschap tot aan leg van lokaal-spoorwegen, wordt onder de werischelijke lijnen o. a. genoemdAlkmaar-Hoorn-Enkhuizen, lang 38 K. M. Als eene nieuwe bijzonderheid uit het beleg van Parijs kunnen wij vermelden, dat onze gezant, baron J. P. P. van Zuylen van N'yevelt, gedurende al den tijd van het beleg een vijftigtal behoeftige Nederlanders op zijne kosten heeft verpleegd, terwijl mevrouw van Zuylen, zijne eehtgenoote, zich voortdurend bezig heeft gehouden met de verzorging van zieken en gewonden. (Dagblad.) Het gerucht heeft zich bevestigd, dat de oud-minister van Koloniën, de heer de Waal gewond is bij het ver schrikkelijk spoorweg-ongeluk tusschen Marseille en Toulon. Het D. v. 's Gr. deelt daaromtrent mede, dat per telegraaf vrij geruststellende berigten aangaande den toestand van den oud-minister de Waal zijn ontvangen. Een stuk glas, nabij het linker oog ingedrongen, is daaruit gelukkig ver wijderd; een kneuzing aan het hoofd, die aanvankelijk de meeste bezorgdheid inboezemde, staat veel gunstiger; de overige verkregen kneuzingen zijn van minder belang. Men meent zich alzoo te mogen vleijen, dat het levens gevaar geweken is en er daarentegen alle hoop op een volkomen herstel bestaat. Hierachter volgen nog eenige bijzonderheden omtrent deze spoorwegramp. Eerstdaags vertrekt de heer de Roo van Alderwerelt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, naar Parijs, om de fortificatie-werken te bezigtigen en de werking der Pruissische artillerie op de Parijsche forten na te gaan. Door de Nederl. Handel-Maatschappij zijn bevracht de navolgende schepen als: voor Amsterdam, Anna Lncretia, en Gerard Pieter jfervatius. Men schrijft ons van Texel, dd. 15 Februarij: //Door het werkend personeel der vereeniging Nut en Genoegen, aan het Oosterend, werd gisteren eene voor stelling gegeven ten voordeele van de werkverschaffing aldaar. De stukjes, alsAdvocaat der armen, Notarisklerk en Spreekuur van den doctor, werden tot groot genoegen der aanwezigen afgespeeld. De voorstelling werd met een bal besloten.» Van Texel wordt gemeld, dat aldaar verscheidene regenbakken door de sterke vorst bevroren zijn geraakt. In vele jaren was zoo iets daar niet voorgekomen. Te Haringkarspel loopt een gerucht, dat voor jaren een man 4000 in bankpapier met zieli in de kist heeft laten begravende erven trachten permissie te krijgen om zich van de zaak te vergewissen. Sedert de laatste opgaven zijn in de week van 511 Febr. te Egmond adn Zee 23 lijders bijgekomen en geene overleden. De barak van het Roode Kruis is jl. Maandag in dienst gesteld, en reeds zijn 16 lijders daarin opgenomen, die over die behandeling zeer tevreden zijn. In de jongst gehoudene vergadering der afdeeling Enkhuizen van de Hollandsclie Maatschappij van Landbouw is o. a. ook verslag uitgebragt ten aanzien van het heer- schen der longziekte onder het rundvee. Sedert het begin van 1869 zoo wordt in het verslag opgemerkt heerscht die ziekte weder, nadat men geruimen tijd daarvan ver schoond was gebleven. De inënting, als voorbehoedmiddel tegen die ziekte, werd nog te kort en te weinig algemeen aangewend om over hare waarde als zoodanig, uit de hier verkregen ervaring, een beslissend oordeel uit te spreken; maar er waren toch onderscheidene feiten, die voor eene gunstige werking van dat middel schenen te pleiten. Zoo had bijv. te Andijk en te Wervershoof, waar in den winter van 1869/70 243 stuks vee was ingeënt, slechts 10 stuks de ziekte gekregen, en dat wel zeer kort na de inenting, en waren daarvan maar 4 gestorven, terwijl ook to Hoog- carspel en Binnenwijzend, waar omstreeks denzelfden tijd, en terwijl reeds de ziekte in sommige van die koppels heersclite, 163 stuks vee werd ingeënt, slechts enkelen ziek waren geworden en tot nog toe niet meer dan één daaraan gestorven was, en zulks terwijl in de genoemde gemeenten bij niet ingeente koppels de ziekte meer algemeen en de sterfte veel grooter was. Men was dan ook eenparig van gevoelen, dat eene algemeene toepassing van dat middel eene alleraanbevelingswaardigste zaak was, maar dat, zoo lang dat niet het geval en de waarde daarvan als voor behoedmiddel tegen de ziekte niet proefondervindelijk bewezen was, in een tijd als dezen, waarin de ziekte heerschte, het eenige afdoende middel tegen hare verspreiding wasde onteigening en afmaking van regeringswege van het aangetaste vee binnen 24 uren nadat het ziek was geworden, hetgeen echter ongelukkig niet geschieden kan zoo lang het getal veeartsen niet in betere verhouding is gebragt tot den uitgebreiden veestapel, waarom men dan ook besloot zich over die aangelegenheid bij rekwest aan Z. M. den Koning te rigten. Op Woensdag den 22 dezer zal het juist 2| eeuw geleden zijn, dat Hugo de Groot in een boekenkist uit de gevangenis op Loevenstein ontvlugtte en behouden te Gorinchem aankwam, van waar hij zijne vlugt verder voortzette. Een kooiman te Streefkerk ving dezer dagen op één dag ruim 100 eenden in zijne kooi. In de tweede helft der maand Augustus a. s. zal te Breda eene réunie plaats hebben van al de afdeelingen der vereening Het Metalen Kruis hier te lande. Er is reeds eene feestcommissie benoemd. Te Tilburg zijn van gemeentewege maatregelen genomen om in behoorlijk ingerigte lokalen een lOOtal personen op te nemen uit die gemeenten, welke thans dreigen over

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1