Benoeming-en, enz. Departement der Marine in Oost-Indië. VerleendEen tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den gewezen 2den stuurm. der gouv. marine F. H. ter Poorten. Ingetrokken De detacheering bij liet dep. der marine in Nederl.- Indië van den off. van adm. der 2de kl. P. F. van Wage. Gedetacheerd: Bij het dep. der marine in Ned. Indië, de off. van adm. 2de kl. II. L. F. Pisnisse, behoorende tot de rol van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden. B D 1 T E IV L A N D. b c r i Volgens een berigt van de Indópendance Beige is de prins Napoleon, 's Keizers neef, op Corsica met eene geringe meerderheid van stemmen verkozen, on zullen er hoogstens tien aanhangers of gewezen aanhangers van het Keizerlijke gouvernement zitting in de nationale vergadering hebben. Nooit, schrijft iemand uit Lausanne aan 1'Etoile Beige, heb ik kunnen gelooven aan iets wat ik nu gezien heb. Verbeeld u 2000 menschen die van honger stervenEr is ter naauwernood ruimte voor hen, de kerken en pleinen en kasteelen, alles is volAlleen bij den terugtogt uit Rusland vindt men in de geschiedenis iets dat gelijkt op die vreeselijke ellende. Geen enkele heeft schoenen en de meesten bevroren voeten, enz., en dan zegt de briefschrijver vAls gij onder uwe vrienden iets kunt verzamelen om schoenen, kousen, enz. voor hen te koopen, zullen wij u dankbaar zijn." Hun voeten zijn verwondde meesten durven zich niet vertoonen, daar zij geen kleeren aan het lijf hebben. Zoo is do toestand van de krijgsgevangenen in Zwitser land, waar de hongersnood voor de deur staat, daar de oogsten mislukt zijn en Frankrijk noch Duitschland levens middelen kunnen verstrekken. F r n k r ij k. De generaal Garibaldi heeft zijn ontslag genomen als bevelhebber der Fransclie troepen die in het oosten des lands door Gambetta onder zijn bevel waren gesteld; de reden is, gelijk hij zelf opgaf, dat hij zijne taak in Frankrijk als geëindigd beschouwt; hetgeen door sommige dagbladen wordt opgevat als gelijkstaande met eene verklaring dat Frankrijk van het voortzetten des strijds zou dienen af te zien. Bij zijn vertrek uit Bordeaux gaf Garibaldi nogmaals lucht aan zijne verbolgenheid over de wijze waarop hij, de vyand van den Paus, door de catholieke bevolking van Frankrijk bejegend is. //Het Frankrijk van de priesters zeide hij tot eene volkscliare heb ik altijd weten te onderscheiden van het republikeinsclie Frankrijk, waarvoor ik kwam strijden." De sterfte in de hospitalen van Parijs is ontzettend. In het groote hospitaal van Bicêtre liggen minstens 1200 patiënten aan de pokken. De generaal-commandant van het leger van Parijs heeft aan de eigenaars van fabrieken en werkplaatsen kennis gegeven, dat de hevelhebbers der korpsen van hem last hebben ontvangen, om aan hunne manschappen op de ruimst mogelijke schaal verlof te geven in de stad te gaan werken. De Parijsche gasmaatschappij is druk in de weer met de herstelling harer toestellen. Zij verwacht uit Engeland een aanzienlijken toevoer van steenkolen, en ook in België heeft zij groote voorraad besteld, zoodat met eene week de petroleum te Parijs wel weder van liet tooneel zal aftreden, waarop zij eene wel nuttige, maar toch zeer onbevredigende rol heeft vervult. De Chinesche ambassade, welker aankomst te Messina dezer dagen is gemeld, is den 30 Jan. 11. te Toulon aan gekomen, van waar zij, na de maiitime établissementen in oogenschouw genomen te hebben, naar Marseille vertrokken is. De dagbladen van Bordeaux vestigen de aandacht van het gouvernement op de omstandigheid, dat liet hoofd dier ambassade door de Europeëts in China openlijk als de voorname opruijer tot het plegen van den moord te Tien- Tsin is aangeduid. Even moeijelijk als het is het juiste cijfer te bepalen der dooden, stervenden en gekwetsten bij liet verschrikkelijk spoorweg-ongeluk van Boudol, is ook de ontdekking van de ware oorzaak der ramp. De verhalen loopen zoozeer uiteen, dat men niet eenmaal zeker weet of de reiswagens geladen waren met gewoon kruid, of met vaten patronen, of met gevulde granaten. Dit alleen weet men, schrijft de Tonlonnais, dat de vier verdachte» wagens in don staart van den trein waren, hetgeen wel niet anders kon, daar zij moesten worden afgehaakt aan liet station La Sevne, om van daar langs den marine-spoorweg naar het arsenaal te Castigneau te worden vervoerd. Behalve de menschenlevens, die de ramp heeft geëischt, heeft zij ook groote schade in den omtrek aangerigt geheele velden met olijf hoornen beplant zijn als omgeploegd, een groot aantal buitenverblijven is ingestort, men heeft stukken van lijken op een afstand van 1800 meters gevonden en verbrijzelde rails en duizende bouten zijn als schroot vijfhonderd meters ver weggeslingerd. De reizigers, die zich liet digtst hij liet centrum der uitbarsting bevonden, heeft men alleen aan enkele bijzondere tevkens kunnen herkennen, omdat bij alle lijken het hoofd geheel verbrijzeld was tegen de wanden der wagens. Die misvormde lijken leverden een afgrijselijk schouwspel op. Ook heeft men nu weder de grillige werking van buskruid- ontploffing waargenomen. In eeue coupé werd van eene Spaansche familie de vader totaal verpletterd, do moeder zwaar gekwetst, een zoon van zeven jaren ligt gekneusd, terwijl een meisje van 4 jaar niet het minste letsel bekwam. Schier alle gekwetsten zijn in het aangezigt gewond door glasscherven, houtsplinters en stukken ijzer. Dit spoorwegongeluk is, wat verlies van menschenlevens en goederen betreft, het zwaarste dat in de laatste jaren heeft plaats gehad. Het geregtshof van Aix heeft op den eisch van den procureur-generaal een onderzoek gulast en dat opgedragen aan den president Rolland en een der advocaten- generaal. (Het Noorden.) Eindelijk heeft de laatste vesting van den Elzas, het sterke Belfort, gecapituleerd. Voor ruim drie maanden begon de insluiting. Den 3 Dec. werden de loopgraven geopend en begon de beschieting. De vooruitgeschoven positiön werden achtereenvolgens genomen, zoodat 23 Jan. de vesting zelve aangetast kon worden. Den 11 dezer kwam de maire der stad in liet Duitsclie hoofdkwartier om over de capitulatie te onderhandelen, maar men werd het niet eens. De vesting had toen nog genoeg voorraad en ammunitie, maar typhus, mazelen en pokken woedden er op vreeselijke wijze. Wanneer de stad zich overgeeft schrijft een Duitsch officier zal het voornamelijk aan die ziekten te wijten zijn. Ook onder de belegeraars heerschte de typhus. Do uitslag der verkiezingen te Straatsburg heeft de Duitsche overheid zeer ontstemd, daar de tegenzin der bevolking tegen annexatie daardoor zoo treffend is gebleken. Daarom zullen nu de Russische middelen om de nationali teit te dooden worden toegepast. Daarmede is reeds een begin gemaakt. De heer zending-inspector Fabri is reeds druk in de weer, om aan de ontaarde Franschen de Christelijke deugden in te stampen. Te Kolmar is liet onderwijs aan het Fratische lyceum geschorst. Te Mülliau- sen is het onderrigt in do Fransclie taal verboden, op grond, dat //de kinderen eerst hunne moedertaal behoorlijk moeten leeren, alvorens zij aan eene vreemde taal mogen denken." Te Straatsburg zijn twee professoren ingerekend, de een omdat hij met zijne studenten over politiek sprak, de andere professor omdat hij gelagclien had om eene teekening op het schoolbord, die voor de Pruissen niet vleijend was. De eenige Fransclie keizerlijke instelling welke de Duitschers in eere houden, is de zware straf op beleediging des Keizers, die in Noord-Duitschland met twee maanden gevangenisstraf, maar in Frankrijk met twee jaren kerkerstraf moet worden geboet. De redacteur van den Glaneur alcacien, de heer Liblin, is tot die straf veroor deeld, omdat hij den brief van den protestantsclien prediker van la Ruchelle, Delinas, aan den Koning van Pruissen, heeft verspreid. Twee zijner collega's zijn met hem in liet zelfde oordeel vervallen. Den 6 dezer hebben te Hautefaye, een dorp in liet departement van de Dordogne, vier personen de doodstraf ondergaan, omdat zij, tijdens het begin van den oorlog, een aanzienlijk ingezetene, den heer de Moncys, als eenen vijand des keizerrijks aangerand, mishandeld, half dood geslagen en eindelijk op een vuur van groen hout langzaam verbrand hadden. Dit is de eerste aanwending der guillotine onder de republiek van 4 September. Engeland. Prins Napoleon is te Londen aangekomen. Hij heeft voor eenigo jaren een huis gehuurd in de nabijheid van Hvdepark. Omtrent de republiek, gelijk Ledru-Rollin en zijne vrienden, zich die droomen, zegt. de Pall Mail o. a.//Als de roode socialisten eens tot zegen der geheele wereld liet roer in handen zullen hebben, zal liet »uardsche paradijs" eerst gevonden zijn. Dan zal alles belmoren aan iedereen; dan zal ieder burger zijn eigen banknoten maken; dan zal ieder zijn eigen ambtenaar van den burgerlijken stand, regter, diender en veldwachter zijn; dan zal de ijverige man, die den geheelen dag gewerkt heeft, des avonds naar huis keerende, met luid gejuich van Fraternité! Egalité! de zeven leêgloopers, die op den hoek der straat absinthe drinken, in de armen snellen, en zijn dagloon met hen deelen; dan zal iedereen in gemeenschap van goederen, echtgenooten, kinderen, land, effecten, verstand en vernuft, leven met iedereen; dan zal »de par le peuple souverain" een decreet worden uitgevaardigd, dat niemand meer geest, talent, verstand, verbeelding of ligchaamskracht mag hebben dan zijn huurman; dan zullen de hergen geslecht worden om de dalen te vullen en op den ont zaggelijken vlakken gemeentegrond, die dan ontstaat, zullen de duizend millioen communisten, die den aardbodem bewonen, een eindelooze Carmagnole dansen, onder het opgewekt koorgezang want solo's zijn verboden van »vive 1'égalité!" Een Engelsch correspondent, die te Lagny is geweest, meldt omtrent die plaats liet volgende: Aandoenlijk is het om de familiën te zien, die in Parijs hun toevlugt hebben genomen en nu terugkeeren naar hunne, meereu- deels vernielde, bezittingen. Wat nog over is, strekt tot woning aan de Duitschers. Ik zag vrouwen zegt de correspondent die bedeesd aan de Duitschers verlof vroegen om een hoekje in haar eigen huis, ten einde hare kinderen onder dak te kunnen brengen. Ik zag een Fransch edelman die een bezoek bragt aan zijn eigen kasteel en als gast werd ontvangen door de Dnitscliers, die er zich hadden ingekwartierd, wien een glas van zijn eigen wijn werd aangeboden en een rustbank aangewezen in een van zijn eigen slaapvertrekken. Jonge dames zag ik, die met juweelen ringen aan de vingers in de bevroren aarde wroetten om wortelen en aardappelen te zoeken, terwijl do bonne in de achterhoede stond met de snikkende kinderen, en de vader hier en daar spaanders bijeenzocht om zich en de zijnen te verwarmen in de overblijfselen van zijn kasteel! Uit Versailles schrijft de correspondent van de Daily News, clat de Duitschers zich schandelijk gedragen. Op de Boulevard de la Reine staat bijna geen huis, dat niet geplunderd is. Het Pruissische leger bezit menige goede eigenschap, maar van ridderlijkheid heeft het geen denk beeld. De oorlog is voor de Duitschers een handwerk geworden. Zoodra een Pruis ergens ingekwartierd is, laat hij een kist en wat stroo brengenhij pakt dan zorgvuldig de pendule en overige kleine ornamenten in, die in kg vertrek staan, en hij zendt de kist met een trasn in zijn oog bij de gedachte aan zijne familie aan zijne moeder, zijn vrouw of zijne bruid. Het protesteeren van den eigenaar helpt niet: de filosofische soldaat jammert mti hem over de ellende van den oorlog; en niet minderovet de Franschen, die de zegeningen des vredes niet op prijs weten te stellen; zijn roeping is het de Franschen te doen gevoelen, dat de vrede noodzakelijk is. Dan gelast hij bedaard zijn oppasser om de kist te bezorgen. Niets ontsnapt hun. Zij hebben lange ijzeren staven, om in de: grond te wroeten naar begraven schatten. Soms verklare: zij een huis verbeurd en verkoopen zij het weder aan de: vorigen eigenaar. Dikwijls worden alle meubelen wegge voerd vooral pianino's vallen in den smaak. Zij zette: zich er voor, spelen het een of ander vaderlandsch lied laten een kar komen en weg is de pianino. Er loopt een gerucht, zegt de Globe, dat een excentriek parlementslid een wetsontwerp bij het Parlement zal indienen, waarin hij zal voorstellen dat huwelijken tijdelijk kunne: worden gesloten. Werd dit ontwerp tot wet verheven, dan zouden mannen en vrouwen voor een zekeren tijd pc: compagnieschap knuiien aangaan evenals kooplieden thans gewoon zijn te doen. Dit voorstel heeft iets verschrik kelijks. Het voordeel zou geheel aan de zijde van hel sterke geslacht zijn, is een vrouw nalatig, ontbreken knoopjes aan de overhemden, is liet diner aangebrand, maakt zij schulden, schenkt zij haar echtgenoot tweelingen altijd heeft de man de bedreiging gereed wij gaan geen nieuwe compagnieschap aan, d. w.dat hij haar aan haai lot overlaat en haar voor zichzelve laat zorgen. Natuurlijk kunnen er zich gevallen voordoen, dat de man er het slechts aan toe zou zijn. Als een echtgenoot niets anders te doen heeft dan het geld zijner vrouw te verteren, dan ziet hij met angst en schrik het einde van den termij: naderen. Als de vrouw de kapitalist der firma is, dan heeft de man het hart te verantwoorden want groot is de raagt van het geld. De echtgenoot moet zich dan zonder pruttelen getroosten om slecht gekleed, slecht gevoed en afgesnauwd te worden. Geeft de rijke vrouw zich over aan coquetterie, dan moet hij het zich getroosten of hij wordt bedreigd, dal de meest verafschuwde medeminnaar zijn plaats zal innemen, zoodra de compagnieschap ten einde is. Maar zulke uit zonderingen behooren tot de zeldzaamheden. De mcestt mannen trouwen geene rijke erfgenamen. De meeste: hunner zorgen voor de huishouding en derhalve is het duidelijk dat het voor hen groote voordeelen zou opleveren, indien het wetsvoorstel tot wet werd verheven, zoodat zij hunne vrouwen onder den duim zouden krijgen. Een schrijver, nog excentrieker dan bedoeld parlementslid, gaat nog verder. Hij heeft onlangs een boek in liet licht gegeven om de noodzakelijkheid te betoogen, dat huwelijken ten allen tijde moesten kunnen worden verbroken. Een contract met een jaar opzeggens komt hem veel te bindend voor. Als mannen en vrouwen wederkeerig de belofte afleggen elkander te zullen liefhebben totdat de dood hen scheidt, dan verbinden zij zich tot iets dat zij niet kunne: naleven. Men is niet altijd meester over zijn hart. Me: kan zich bedrogen hebbende vrouw, die men meende een engel te zijn, kan een pop of een veeks wezende man, dien men zachtzinnig geloofde, kan een woesteling wezen. Waarom moeten wij dulden het slagtoffer te wezen van zulk eene vergissing? vraagt de Heer Moncure Conwa; the Earthward Pelgrimage. Het huwelijk is, volgens die: schrijver, een reliek uit overoude tijden, dat hoe eer hoe beter moet worden afgeschaft. De Globe ergert zicli hierover en tracht het dwaze van zulke stellingen te bewijzen door de vraag, wat er van de kinderen zou moeten worden Duitschland, Volgens de Provincial-Correspondenz, zouden van de 750 Afgevaardigden, welke de Nationale Vergadering te Bordeaux telt, nog niet 150 leden tot de voorstanden der Republiek, omstreeks 100 Afgevaardigden tot de imperialisten en ongeveer 500 tot de aanhangers der voor malige Koningshuizen, vooral van het Huis Orleans, behooren. Volgens officiële opgaven, bedraagt het geheele aan tal manschappen van het Fransclie ooster-leger, die op Zwitsersch grondgebied zijn overgegaan, 81,577. Hel leger van den generaal Bourbaki bestond, naar sommige berigtgevers meenen, uit omstreeks 140,000 man. Van deze zouden derhalve, in ronde getallen gerekend, 80,000 man in Zwitserland geïnterneerd zyn, 25,000 gesneuveld of gekwetst, 15,000 in Duitsche krijgsgevangenschap geraakt en 20,000 in de rigting van Lyon ontkomen zyn. De Neue Freie Presse zegt over de proclamatie van Napoleon, dat liet de wonderlijkste zaak is in dezen aan wonderen zoo rijken tijd. Het is even onbeschaamd, alsof een uitgefloten acteur het gordijn weer omhoog laat halen om de buiging voor het publiek te maken. In den tegen- woordigen toestand van Frankrijk is ook niet de geringste grond voorhanden, dat de man, die bijna alleen aan de rampen van dat ongelukkige land schuld heeft, het hem passende zwijgen afbreekt om raad te geven en als //ware vertegenwoordiger der natie» van zijn z/pligt* te leuteren. De man van den coup d'état, de man der deportatien en der ongehoordste verkwisting, die de nieuwere geschie denis gezien heeft, is schaamteloos genoeg tegen overwel digers, tegen onnoodig vergoten bloed, tegen nuttelooze offers, tegen verkwisting zonder contiöle" te protesteren! De treurige held van Sédan wil geen aanspraak maken op regten, die liet land in den tijd van twintig jaren vrij willig liem viermalen opgedragen heeft» en als op door ongeluk en ervaring gerijpte wijze gevoelt hij zich gedrongen der natie op het hart te drukken, dat alles, wat zonder zijne toestemming geschiedt, onwettig is. En als de bedrieger van de viermaal herhaalde verklaring ten gunste van zijn ellendigen persoon spreekt, weet Europa zeer goed, dat hij deze goedkeuring slechts door gewelddadige, willekeurige onderdrukking, door schaamtelooze vervalsching van het bik voi ple en vei me Er zal lie stc doi uit eci iel Da mi ma hu te Fr mi ba: va vi str ziji dal dal dal zij afs ,U ach lee me de bat afs; de bor rijk gaa lim de r wa ver rei en all< gei gai 14 Kt hei hu de he in< rai ge V< va af loi no stc

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2