Benoeming-en, enz. PTJRMERENDER MARKT VAN" HEDEN. ïn et et ieer belangrijk zijn cn zullen de Groningers er veel moeite en geld aan ten koste leggen, om te toonen, dat in hunne ovincie theorie en practijk, wat den landbouw betreft k,^in harmonie leven. ebjkt i me ïrlini riste» bendt ledi deze it hm ruilt: straat Uit de postkar van Meppol op Groningen zijn Vrijdag nacht onderscheidene pakketten ontvreemd, losge maakt, van de inhebbende waarde ontdaan en weggeworpen; de plaats waar dit geschiedde, heet de Dievebrug. doet Te Assen is voor de 3de maal sedert 1 Jan. de teven., eren armbus buiten op het kerkhof 's nachts openge- '"^broken. Het laatste nieuws omtrent de Banjermasinsche expe- "Ulditie loopt tot 6 Jan. Eene door Wangkang opgeworpen "V-nting te Soengei is door Nederlandsche troepen genomen; 'daarbij' zijn de majoor Rochement en zeven anderen der H onzen gewond. Volgens sommigen, is Wangkang weder C ontkomenvolgens anderen, is hij gekwetst en aan do 'an"jkev°lgeo zÜner WOI1(^en overleden. i de] Vervamching van levensmiddelen.Dr. Michaelis, uwette Dresden, heeft onlangs eenige zeer belangrijke resultaten watr medegedeeld, welke hij bij het onderzoek van bier en melk it paaheeft verkregen. Onder 64 soorten van buitenlandsche ie villieren heeft dr. Michaelis er slechts 2 gevonden, waarvan t onifmet overtuiging kon gezegd worden, dat zij alleen uit telkXater, mout en hop waren bereid. In de overige vond tfeverjgenoemde scheikundige vreemde, niet daarin behoorende p deistoffen, als; kraanoogen, opium, vingerhoedskruid, ignatius- ïnmitboonen, kinabast, zee-aluin, waterklaver, alsem, aloë, kwassie- en ehout, eikenbast, wilgenbast, IJslandsche mos, duizend- elijdeigiildenkruid, enz. :n et] Als vervalschingsmiddelen der melk heeft dr. Michaelis f vergevondenwater, eiwit, melksuiker, arabische gom, tarwe- 5r eeaneel, koolzure magnesia en koolzure soda. nmioj Het voederen van paarden. Dezelfde hoe- wa;veelheid haver, waarmede een paard gevoederd wordt, 11 ve'pefent, al naar den tijd, waarin het voeder gegeven wordt, eene zeer verschillende werking uit. Zoo is het bepaald koordeelig, als men de paarden eerst drenkt en dan te eten Weeft en daarentegen nadeelig, als het omgekeerde plaats ïeef't. Zoo is het ook eene zeer slechte gewoonte, de paarden dadelijk na het verrigten van zwaren arbeid hooi en haver te geven. Zij eten dan gulzig, kaauwen weinig en verteren slecht. Als een paard van het werk op den tt»l komt, moet men het eerst een kwartier laten uitrusten, iiet daarna een weinig hooi, een half uur later drinken en dan eerst haver geven. Op deze wijze voorkomt men verkoudheden, waardoor de paarden, tengevolge van onvoor- ïigtig drenken, zoo dikwerf aangetast worden. Wij kunnen (verzekeren zoo schrijft de D. pr. L. dat deze voorschriften op eene jarenlange ervaring berusten. Wie ze opvolgt, zal het voordeel daarvan ondervinden. Ook grof gekneusde haver voedt beter dan de ongekneusde korrels en men bespaart daarbij minstens een vijfde der hoeveelheid. Z. M. heeft benoemd, tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, en luit.-kol. M. W. G. de Mnn, van het regiment veld-artillerie wateten kolonel G. P. Booms, chef van den generalen staf; den luit.-kol. meeffl. J. Enderlein, van den generalen staf, dir. van de milit. ver in toekenningen, den majoor J. V. D. Dittlinger, vau den generalen staf, 'ratreJcbef van den staf in de 3de militaire afdeeling; den onder-intend. B llite kl. J. C. N. van Hees, belast met de admin. dienst in de jÜde militaire afdeeling; den kolonel P. G. J. van der Schrieck, ioprujeommnndant van het 5de reg. infanterie; den ritm. S. J. von ijzeriftluguenin, van het 2de reg. huz., instruct. bij de rijschool; den [kolonel, jhr. J. G. J, van Oldenbarneveld genaamd Witte Tullingh, in ilicomm. van het 3de reg. vest.—artillerie; den majoor L. S. F.. Sesseler, den staf der art., onder-direct, van de artillerie stapel- en pconstructiemagazijnen; den majoor J. P. Holtzschue, conim. in de 5de stelling;-den majoor A. Tutein Noltlicnius, comm. van bet 'a,n bataillou en den kapt. A. Baud, werkzaam bij de Milit. Academie, e" allen van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs; de kapt.-luits. 'a"Jtcr zee K. van Gennep, jhr. M. W. Bovvier, J. A. H. Hugen- nnbojholtj, en d_ vall Trojende luits. ter zee 1ste kl. F. H. P. van igelijbAlphen en II. A. ridder van Rappard; en tot broeder der orde, ilen opperstuurman in het vaste korps dek- en onder-officieren 40HJ. Hobein. Z. M. heeft de adj. in buitengew. dienst, de kol. der inf. van het leger in Nederl. Indië D. L, de Brabant, benoemd tot gen.- alzct maj001' bij dat leger, en verder benoemd bij liet leger tot ridder Jcler orde van den Ned. Leeuw, de kol. der infanterie E. C. van or I'aaien, comm. 1ste mil. afd. op Java de kol. der art. J. D. Hoedt, chef van bet wapen, de luit.-kol. van dat wapen E. II. W. Ubbens, valk thans met verlof in Nederland, en den majoor der genie, mineurs rivielcn sappcurs K. L. Pfeiffer, chef van het topogr. bureau en der lej militaire verkenningen. De luits. ter zee 1ste klasse A. J. baron van Geen, N. Mac hcod en I). G. E. Wolterbeek Muller, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord cn gedetacheerd respectivelijk op het oel'eningsvaartuig Vulkaan, het instructievaartuig 'Ternate en het rerdedigingsvaartuig Pro Patria, benevens de off. van adm. 1ste kl. ien, o F. Wolfson, geplaatst bij het Kon. Instituut voor de Marine te 'O riedel toch en aai ïad te zij: 5 bij t atern ran ei rgetija g eea de rail ig co: ïoudü Willemsoord, worden met den laatsten April a. s. op non-activiteit gesteld, en met den 1 Mei daaraanvolgende vervangen respectivelijk door de luits. ter zee 1ste kl. J. H. Haakman, C. J. Smith en 1. li. Commijs, en den otfio. van adm. 1ste kl. C. C. M. Bervoets. Departhment der Marine in Oost-Indië. Belast: Met de waarneming der betrekking van lichtopz. 2de kl. bij de kustverl., de adsp.-lichtopz. F. Legcl. Overgeplaatst: Van liet marine-établissem. te Onrust naar dat te Soerabaija, de comm. vau scheepsbouw. J. P. Kreupeling; van het mar.—établ. te Soerabaija naar dat te Onrust, de commandant van stellil scheepsbouw VV. F. Stargardt. Door den schout-bij-nacht, comm. der zeemagt benoemd: Tot 2de gezagv. bij de dienst der kustverl. 1'. Schram, gewez. stuurra. in het vaste korps bij de Kon. Ned. marine, thans met de waurn. dier betrekking belast. B Cl I T E i\ L A N D. België. Gambetta is volgens de Indépendancs gevaarlijk ziek. Te Dendermonde zijn 11. Zondag onder de vroegmis drie werkmanswoningen afgebrand, terwijl de bewoners op vier kinderen na in de kerk waren. In een der huizen waren namelijk Karei en Constancia Pieters, een jongen van 15 en een meisje van 12 jaren, gebleven, en in een anderen lagen een meisje van 5 en een jongentje van 4 jaar te slapen. Niemand om den brand te keeren, niemand om de slapende kleinen uit het vuur te redden, dan de 15 jarige Pieters en zijn 12jarig zusje, die ondanks hun schrikkelijke positie, ondanks den angst van het oogenblik en ondanks hun jonge jaren, de beide slapende buurkinderen uit hun brandende woning moedig hebben gered. F r a i k r ij k. Naar luid van brieven uit Parijs van jonge dagtee- kening, begint die stad weer eenige levendigheid te open baren. Al hebben de Boulevards en de hoofdstraten niet bet schitterend aanzien van vroeger en het zal lang duren eer zij dit terugkrijgen zoo heeft men toch opgemerkt, dat de winkels, restaurants, koffij- en bier huizen weer geopend zijn, en eene vrij aanzienlijke menigte beweegt zich weer in de straten, ofschoon het volk niet zoo luidruchtig is als vóór den oorlog. Het verkeer in de straten zou nog grooter wezen, indien er geen gebrek was aan paardendit gebrek is zoo groot, dat er haast geen rijtuigdienst is. Voortdurend worden groote hoeveelheden levensmiddelen te Parijs aangevoerd. Eigenlijk gebrek heerscht er thans niet meer; doch de ellende is groot, hetgeen alleszins te verklaren is doordien duizenden en duizenden zonder eenige verdiensten en zonder eigenlijke hulpmiddelen zijn. De Parijsenaars kunnen het neg maar niet afwennen, hunne verbazing te kennen te geven, als ze een kudde vee door de stad zien voeren. De gamins schieten bij hoopen toe om zich in het aanschouwen dier /wonderdieren'' te ver lustigen. Zoo zag men, toen den 11 dezer een 400tal varkens en ossen op het plein der Bastille verschenen, tal van lieden van alle kanten aansnellen, om die vreemde gasten met eigen oog te zien, en de lucht weergalmde van jubelkreten. Waar Parijs op dit oogenblik nog het meest gebrek aan heeft, is brandhout. De bosschen van Vincenne3 en van Boulogne hebben bijna al hunne hoornen verloren. De heer Jules Ferry, maire van Parijs, is, om in dit gebrek te voorzien, te Varsailles gekomen, ten einde van de Pruissen vergunning te vragen tot het kappen van hout in het bosch van Bondy. De gezondheidstoestand te Parijs laat zeer veel te wen- sclien over. Ziekten van allerlei aard grijpen om zich heen. Hierbij komt dat de politie, welke toezigt, hield op de prostitutie, niet meer bestaat en de publieke vrouwen in financiëele ellende zijn vervallen. De vergaderzaal der Nationale Vergadering te Bordeaux is, gelijk men weet, de groote zaal van het Grand-Théatre aldaar. Het tooneel dier zaal is door een beschot van het overige gedeelte daarvan gescheiden; het bureau van den president is opgerigt op de plaats, die vroeger door den souffleur werd ingenomen; het spreekgestoelte staat een weinig voor dit bureau, en de banken der leden loopen amphitheatersgewijze op tot aan den eersten rang. De gaanderijen van den tweeden en den derden rang zijn ingerigt tot tribunes voor het publiek, voor het corpsdiplo- matique, voor de journalisten enz. De herschepping dezer schouwburgzaal in eene raadzaal voor 's lands vertegen woordiging heeft met eene ongemeene vaardigheid plaats gehad. De vergaderingen kunnen echter, wegens de oor spronkelijke bestemming der zaal, enkel bij kunst- of gaslicht gehouden worden. De Bordeauxsche club, die eerst over de groote zaal als plaats van bijeenkomst had beschikt en die vervolgens zich naar een groot vertrek in een der vleugels van het gebouw had teruggetrokken, heeft ook dit moeten ontruimen, daar liet tot sectiekamers voor de vergaderzaal moest worden gebezigd. Den 11 Februarij is liet te Bordeaux op een paar punten der stad trmelijk woelig geweest. Op een der pleinen heeft een persoon, die, naar men verzekerde, een priester was, eene heftige anti-republikeinsche rede gehouden; en opliet plejn van liet Grand-Théatre is door een doldriftige van den gemeenebestelijken regeringsvorm met nog grootere heftigheid het woord gevoerd. De laatstgenoemde heeft zijn gehoor uitgenoodigd om met hein een altaar voor hunnen afgod Gambetta te bouwen en daarnevens eene guillotine op te rigten voor allen, die niet in zijne zienswijze deelden. Een der toehoorders van dezen laatsten ijveraar heeft de opmerking gemaakt, dat één guillotine daartoe niet voldoende zou zijn en er minstens een honderdduizendtal gevorderd zouden worden. De republikeinsche redenaar is ten slotte naar den wachtpost van de nationale garde overgebragt. Engeland. De Times deelt den navolgenden brief' van Prins Napoleon mede: Londen, 16 Februarij 1871. //Mijnheer, heden ochtend las ik in uw blad onder liet opschrift: //Een candidatuur voor Frankrijk, eenige regelen, die mij betreffen. Wanneer de geruchten, die ook g'j vermeldt, slechts voorkwamen in bladen van geen groote beteekenis, dan zou ik er over hebben gezwegen. Nu de Times ze echter verhaalt, is het anders gesteld en nu verklaar ik op de meest formeele wijze, dat de bewe ringen van uwe correspondentie ten eenenmale valsch zijn. Sedert vele jaren en vooral tijdens de jongste gebeurte nissen, bleef ik vreemd aan de politiek van mijn land, en leef ik in de grootste teruggetrokkenheid, hetzij in Zwitserland, hetzij in Engeland; en ik achtte mij geregtigd te gelooven dat mijne retraite mij veilig zou gesteld hebben tegen zulke hatelijke en belagchelijke lasteringen, waaraan ik het stelligste démenti geef. Ontvang, mijnheer, enz. Napoleon. (Jerojie.)» Het herigt van den Times, hetwelk die tegenspraak uitlokte, luidde als volgt: «De Correspondance Ilavas zegt, dat liet den schijn heeft dat graaf von Bismarck in zijne gesprekken met den heer Jules Favre het feit heeft medegedeeld, dat Frifls Napoleon zich aan Pruissen heeft aangeboden, niet als regent van Frankrijk onder den keizerlijken Prins, maar als opvolger van Napoleon III, omkleed met geheel het keizerlijk gezag.» De correspondent van de Times meldt, dat de Courrier, een blad te Bordeaux, Gambetta hevig aanvalt over zijne geldverspilling. «Zoo er ooit, zegt het blad, een dolzinnige geldverspilling is gezien, een stelselmatig plunderen van 's lands schatkist; zoo men ooit die schatkist kon ver gelijken bij een zeef, dan is dit sedert 4 September. Volgens dezen correspondent is er veel waars in deze bewering, want talrijke «patriotten,» vroeger onbekend en onbemiddeld, leven thans in weelde te Bordeaux en ergeren de stad door spilzucht. «Het zou niet moeijelijk zijn," zegt hij, «deze personen met name te noemen en koddige voor beelden kan men verhalen van hun buitensporig gedrag onder den invloed van hun plotseling en onverdiend fortuin wij zullen echter de Franschen hun vuil linnen en familie laten wasschen. Over den intogt der Duitschers in Parijs, zegt de Daily News, dat een staatsman, tevreden met werkelijke voordeelen, daartoe niet ligt hesluiten zou. Maar de Duitsche Keizer is geen staatsman en het is te vreezen, dat hij zijn verslagen vijand den beker der vernedering tot den bodem wil doen ledigen. Er iets kwaejongensachtig in de begeerte om Parijs te doen erkennen, dat het geslagen is. Duitsch- Iand zal er geen voordeel uit trekken, maar slechts de haat der Franschen vergrooten, die toch reeds groot genoeg is. De Post houdt Bismarck voor een veel te practisch staatsman, dan dat hij niet zou weten, dat de voldoening van kinderachtige ijdelheid der moeite niet waard is, en te helderziend om de mogelijke gevaren en de onvermijdelijke moeijelijkheden er van niet te begrijpen. De intogt zou ook geheel in strijd zijn met den geest, waarin de over eenkomst, die een einde aan het beleg maakte, opgesteld is. Ware zij anders geweest, de houding van Parijs en de uitslag der verkiezingen zouden ook anders geweest zijn. Het zou kwade trouw verraden, wanneer de Duitschers na alle voordeelen uit de conventie getrokken te hebben, nu Parijs als een stormenderhand genomen stad zouden behandelen. Het sterkste argument tegen de intogt is, dat zij hoegenaamd geen nut kan hebben, dan blinde militaire ijdelheid, even kinderachtig als gevaarlijk. De Telegraph zegt, dat Bismarck zeer goed weet, dat de intogt grooter beletsel voor een toekomstige verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland zal zijn, dan eenige andere vredesvoowaarde. Het blad verwacht, dat Bismarck verstandiger zal zyn, dan de militaire partij en dat hij krachtig de guerre-a- outrance-politiek zal bestrijden. Duitschland. De Pruissische regering heeft geweigerd te voldoen aan het verzoek van Engeland tot mededeeling der vredes voorwaarden die Duitschland zou stellen. LAATSTE BEB1GTEA. Met zekerheid kunnen wij melden, dat het gerucht het welk sedert eenige dagen in deze gemeente loopt als zoude de begaafde acteur Victor Driessens overleden zijn, geheel en al uit de lucht is gegrepen. Een berigt heden uit Amsterdam behelsde dat de neer Driessens in blakenden welstand verkeerde. Londen, 20 Febr. Het huwelijk van Prinses Louise zal op 21 Maart plaats hebben. Versa illes, 20 Febr. Te Parijs is het rustig. De uitwisseling der krijgsgevangenen zal eerstdaags plaatsvinden. Bordeaux, 19 Febr, In de zitting der Nationale Vergadering van heden heeft de heer Thiers eene rede voering uitgesproken, waarin hij zeide, hoewel afgeschrikt door de smartelijke taak welke het land hem oplegt, haar niettemin aanvaardt met die gehoorzaamheid, toe wijding en ingenomenheid, waaraan het land des te meer behoefte heeft, omdat het zich in een ongelukkiger toestand bevindt dan ooit op eenig tijdstip zijner geschiedenis. Frankrijk blijft evenwel altijd groot, jeugdig rijk en vol hulpbronnen en zal steeds het toonbeeld zijn van hetgeen menschelijke veerkracht vermag. «Bij de keuze van ministers zeide de spreker, heb ik mij laten leiden door de achting, welke zoowel hun karakter als hunne bekwaamheden bij het volk genieten." Hij deelt daarna de zamenstelling van het ministsrie als volgt mede: Dufaure, justitie; Favre, buitenl. zaken; Pieard, binnenl. zaken; Jules Siraon, onder wijs; Lambrecht, koophandel; Leflo, oorlog; Pothuan marine; de Larcy, openbare werken. Daar de voor het departement van financiën aangewezen minister nog niet te Bordeaux was aangekomen, kon de heer Thiers dien nog niet noemen. De heer Thiers zelf heeft zich met geën speciaal ministerie belast, ten einde meer tijd te hebben, om zich met de algemeene aangelegenheden bezig te houden. Madrid, 19 Febr. Toen de ministerZorillaindeafgeloopen nacht te voet huiswaarts keerde, werden door personen, die hem stonden op te wachten, drie schoten gelost. Zorilla werd gelukkig niet getroffen. Eeu zijner vrienden, die hem ver gezelde, zette de boosdoeners na en lostte zijn revolver op hen, maar zonder hen te treffen. Kaas. 7östap.KIeine f 30 a 35L lstap. Middelb. f35|aperBOK.G. Boter. Laagste prijs f 1,55, hoogste prijs f per K.G. 69 Runderen. 9 Paarden. 30 Vette Kalveren, 75'a 100 Cts. per K.G., handel vlug. 191 Nuchtere dito, f 4 a 10 per stuk, stug. 35 Vette Varkens 46 a 58 Cts. per K.G. vlug. 4 Magere Varkens f 10 a 12, handel stng. 125' Biggen f 6,a 7,handel stug. 459 Schapen en Lammeren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3