Benoemingen, enz. B II8 T E L A I). Eindelijk heeft de vergadering zeer ernstig overwogen de vraag, op welke wijze liet doel, dat de vereeniging'zich voorstelt, het best kan worden bereikt. De uitkomst dezer beschouwingen was, dat besloten is, dat op onregelmatige tijden in groote hoeveelheid vlugblaadjes onder het volk zullen worden verspreid, waarin het ware doel der vereeni ging zal worden toegelicht en waarin zal worden uiteengezet dat de vereeniging geheel zal staan op constitutioneelen bodem en niets anders beoogt dan eene vriendschappelijke zamenwerking van staat en volk tot handhaving van vrede en tot verbreiding van beschaving. (Het Vaderland.) Gisteren overleed te 's Hagc in 71 jarigen ouderdom de heer G. A. van Kerkwijk, in levep gepensioneerd generaal-majoor der genie. Gedurende de afgeloopen week zijn te "s Hage 236 pokzieken aangegeven. Tc Utrecht 138. Er worden voor rekening van Fransche handelaars thans veel paarden overal opgekocht; 450 a 550 worden als prijzen besteed. Van Vlieland wordt berigt, dat het aldaar gestrande schip City of Kingston, kapitein Dunn, uit elkander is geslagen. In het Vlie en op Terschelling spoelen onderscheidene vaten palmolie, petroleum en balen katoen aan, of zijn drijvende gezien. Op Donderdag 9 Maart e. k. zal te Sehagerbrug plaats hebben de veVkiezing van twee hoofdingelanden van de Zijpe en den Hazenpolder. Aan de beurt der aftreding zijn de heerenG. Schuit en G. Boekei. Naar men ons mededeelt zijn heden nacht uit bet huis van arrest te Alkmaar 3 gevangenen ontvlugt. Tot heden is men hen nog niet op het spoor. De kwestie tusschen B. en W. van Alkmaar en den schoolopziener in het 6de district^van Noordholland is onzen lezers genoegzaam bekend. Te dezer zake is thans door het Duinkants-onderwijzers-gezelschap eene verklaring ten gunste van den schoolopziener afgelegd. Het legt, onge vraagd, de verzekering af, dat nimmer door een der leden een schijn van partijdigheid waargenomen, nimmer eenige onregtmatige bevoordeeling bij hunnen schoolopziener is ontdekt of vermoed. Gemakkelijk en toegevend, wat de vormen betrof, vonden zij hem steeds pal staande voor het regt. Het gezelschap verklaart dan ook de beschuldiging van kennelijke vooringenomenheid voor eene der sollicitanten, door B. en W. tegen den districts-schoolopziener ingebragt, door den gemeenteraad van Alkmaar voor onbewezen ver- kluard, te houden voor onjuist. Zonder te treden in eene beoordeeling van de motiven van het dagelijksoh bestuur der genoemde gemeente, meenen zij dat het karakter, het leven en de wijze, waarop de heer M. Luymes zijne be trekking sinds jaren heeft vervuld, hem behoorun te waar borgen tegen aantijgingen van zoo ontereenden aard. Erkennende, dat deze verklaring geen volledig bewijs daarstelt, bepalen zij zicli er toe het publiek, dat van de onbewezen beschuldiging heeft kennis genomen, toe te roepen: wij gelooven van do beschuldiging geen enkel woord, zij kan niet waar zijn! In de maand Jan. zijn te Amsterdam 42 personen aan de pokziekte overleden. Aan bevriezing stierf één kind. Twee dienstboden van den kapitein v. d. S. te 's Hage zijn gisteren morgen in hun slaapvertrek door kolendamp gestikt gevonden. Mej. Lydia Sterk, te Woerden, heeft de zilveren medaille van 't Nut ontvangen, wegens herhaalde blijken van zelfopoffering, bij heerschende epidemiên getoond. Op de gisteren te Utrecht gehouden vasten-avond- paardenmarkt waren 574 paarden aangevoerd. De handel was matig, vooral van de zijde van buitenlandsche handelaren die tot 400 a 500 voor een paard besteedden. Reeds waren er verscheidene paarden, die op verschillende stallen aldaar gestald waren, opgekocht. De handel voor het binnen land was lusteloos. (U. D.) Mevr. P., te Utrecht, is dezer dagen uit den Vaart- schen Rijn verdronken opgehaald. In de gemeente Gastel vierde do slagter Leendert Bol de vorige week zijn 69jarig feest zijner luiwelijks- vereeniging. Beide oudjes zijn nog zeer kras, en nog tot kort geleden was Bol een vaste bezoeker der wekelijksche veemarkt te Rotterdam. De 52jarige landbouwer van Oort uit Hilvarenbeek, is tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld, wegens liet doodslaan met een dorscbvlegel van zijn zoon, die hein eerst schijnt aangerand te hebben. Jl. Woensdag zag men te Ilellouw de eerste ooijevaar in dit jaar. Omtrent den vreeselijken moord te St. Annaland gepleegd, wordt uit Zierikzee aap de Amst. Crt. geschreven: „Gisteren werd alhier in het huis van arrest gevankelijk binnengebragt, zekere J. D., oud 24 jaren, boerenknecht te St. Annaland, verdacht van moord, gepleegd op de 24 jarige dienstbode van den landbouwer L. D., te Tholen, bij wion bij eenigen tijd geleden te gelijk met bedoelde dienstbode had gewoond. Het gerucht liep, dat hij met dat meisje verboden omgang had gehad, waarvan de gevolgen zich openbaarden. Intusschen een liefdesbetrekking met een ander gefortuneerd meisje aangeknoopt hebbAide, was hem dit gerucht een groote ergernis. Bovengenoemde landbouwer had hein reeds bij herhaling voor een paar dagen ten zijnent genoodigd, waaraan hij eindelijk voldeed en, naar het schijnt, had hij toen tevens het plan opgevat om zijne gruweldaad te bedrijven. Althans den 18den dezer vervoegde hij zich reeds des morgens vroeg, terwijl de landbouwer en zijne vrouw zich nog te bed bevonden, in de keet bij het meisje en trachtte hij haar daar te verwurgen; dit mogt hem echter niet gelukken, en hij zag zich door hare angstkreten genood zaakt zich te verwijderen. Hij liet echter zijn snood ont werp niet varen, maar hield op haar een waakzaam oog, totdat zij een emmer water uit den zoogenaamden paar- denput moest halen. Toen wist hij haar ongemerkt te volgen en in genoemden put te stootcn. Op haar r.oodgeschreeuw heeft hij haar bij liet hoofd gegrepen en haar, daar die put zeer ondiep was, zoo lang onder water gehouden, totdat zij geen teeken van leven meer gaf. Een arbeider, een half onnoozele, die op liet geschreeuw kwam toeloopen, gaf hij 10 om hem niet te verraden. Later werd het lijk uit den put opgehaald, waaraan de moordenaar nog de behulpzame hand heeft geboden. Terstond werd hiervan aangifte bij de bevoegde autoriteit gedaan, met dat gevolg, dat de dader, die, naar men zegt, reeds zijne misdaad beeft bekend, zich spoedig in handen der justitie bevond. Den 4, 5, 6 en 7 Aug. a. s. zal te Arnhem het Nationaal Zangersfeest plaats hebben, waarvoor zich reeds een groot aantal medewerkers aangemeld heeft. Van de Friesche zeekust meldt men, dat het ijs in de Zuiderzee nog torenshoogte zit opeengehoopt. Voorde Lemmer en Ilindeloopen o. a. is de opschuiving zóó geweldig, dat de scheepvaart nog onmogelijk kan hervat worden. Een aantal schepen zijn van Meppel naar Zwart sluis vertrokken, meest mot turf beladen, om zoo spoedig doenlijk naar Holland te kunnen oversteken. Zij moeten echter nog wat geduld oefenen. (U. D.) Op het Ruigezand in Groningen wierp dezer dagen een koe drie kalveren te gelijk, waarvan twee gezond en frisch. Volgens de N. U. Crt. zijn in overleg met de heeren Stieltjes, de Bordes, {Kool, Henket, Waldorp en Caland, zijn door den hoofdingenieur bij de Staatsspoorwegen en de havenwerken in Peru, den heer de Quartel, gekozen tot ingenieurs: de heeren Troost, van den Bosch, Beroer, en van der Sterr, en tot adjnnct-ingenieur de heeren van Hees, Bruins, Weehuizen, Lokker, de Quartel, Jonker- gouw, enz. De Nijm. Nieuwb. schrijft over het middelbaar onder wijs voor meisjes, dat zij geen geleerde vrouwen wil, maar die graad van ontwikkeling, welke de vrouw behoeft; moet die beperkt worden tot het lager of uitgebreid lager onderwijs? Voor den man zijn er hoogere burgerscholen, gymnasiën, academies; moet do vrouw zich bij het lagere bepalen? Zij was eerst slavin, later mindere. De ruwe kracht domi neerde. Maar staat de vrouw in geestvermogens beneden den man? Stellig niet. In haar geest sluimeren krachten, krachten, die de man haar te vergeefs benijdt, 't Menschelijk geslacht heeft zich dan ook groote schade berokkend door die rijke mijn onontgonnen te laten. De meeste groote edele gedachten hebber, de mannen aan ontwikkelde moeders te danken gehad. De vrouw is de opvoedster van den man in zijn prille jeugd, en daartoe kan de vrouw nimmer te veel weten. Dat de vrouw zoo dikwerf niet is, wat zij zijn kon, ligt daaraan, dat tnen haar opleiding meestal verknoeid heeft. De N. N. zegt: „De vrouw moet niet alles loeren wat de man leert, de vrouw behoort als vrouw gevormd te worden, om zoo aan hare bestemming te kunnen beantwoorden. Hoe? Daarop is het antwoord nog evenmin gevonden als wij weten, langs welken weg de man het beste wordt opgeleid en de beantwoording van eene vraag is daarom des te moeijelijker, omdat wij niet, evenals bij deze, de ondervinding van eeuwen ter onzer beschikking hebben. Niemand zal daarom beweren dat wij moeten wachten, totdat liet antwoord gevonden is. Abstrakte weten schappen zooals b. v. de wiskunde staan zeker niet boven aan op het programmade schoone kunsten daarentegen, taal- en letterkunde en de natuurkennis moeten daarop eene groote plaats bestaan. Hart en hoofd hebben beiden hunne reglen, die niet ongestraft geschonden kunnen worden. Hoe zou het nu wel mogelijk zijn, dat meisjes, aldus gevormd, in het vervolg voor de verschillende betrekkingen des levens, waarin zij geplaatst zullen worden, ongeschikt moesten heeten? Voor haar, wier lot het niet is, echtgenoot en moeder te worden, wordt de weg opengesteld om zich zelve op eene eerlijke wijze te onderhouden en, wat meer zegt, zich eene plaats in het leven te verwerven. De illustratiën in de Haarl. Crt. zullen dan overbodig worden. Arbeid adelt ook haar, maar het zal geen slaafsche geen vernederende arbeid zijn, waartoe zij zich zal moeten leenen omdat zij niets geleerd heeft. Ook het emancipatie vraagstuk kan niet tot eene beslissing komen, aleer de vrouw in dezen tot haar regt is gekomen, tot een regt waarvan zij door geweld al te lang is verstoken gebleven. Eerst moet het door beter onderwijs blijken, welke plaats de vrouw in de maatschappij toekomt; slechts het ontwikkelde vrouwelijke geslacht kan bewijzen leveren Voor eene stelling, die tot nog toe slechts in theorie bestaat, dat der zoogenaamde zwakke helft op onregtmatige wijze regten onthouden zijn en welke die regten zijn. Ook in dezen willen wij der vrouw nimmer dezelfde regten toekennen als denman: aan ieder het zijne, luidt de eeuwig oude regtsrcgel, niet aan allen hetzelfde te geven, vordert de regtvaardigheid. En de getrouwde vrouwen, zouden zij slechte echtgenooten en ontrouwe moeders zijn Men mogt zich schanien, zulke verouderde denkbeelden nog uit te spreken. liet is inderdaad vernederend voor de vrouw, dat vele mannen haar steeds als een kind blijven beschouwen, dat men zoet moet houden, of als een speelpopje, dat men gaarne klein houdt, of als een 'slavin, die hare krachten niet mag leeren kennen, opdat zij nietopsta tegen de tirannie en hare verweerde boeijen verbreke! Een goed ontwikkelde vrouw zal veeleer eene betere echtgenoot en een verstandiger moeder zijn. Hoe vele mannen zijn door haar ongelukkig geworden. Voorbeelden van het eerste geval levert de geschiedenis der wereld in overvloed op. Wel zwijgt zij van de laatste, maar deze histories zijn daarom niet minder talrijk en niet minder tragisch. Ieder van ons kent er zeker genoeg uit zijne eigene opvoeding. De Echo du Nord bevat in haar nummer van 23 dezer een uitvoering artikel, aan de Nederlandsche ambulance ts Rijssel gewijd. Aan dat artikel onileenen wij de volgends zinsnede: De Nederlanders vooral hebben op de schoonste wijze getoond van den waren geest der aan geen landpalen gebonden liefdadigheid doordrongen te zijn. Onder de hooge bescherming en leiding van hun Koning, hebben zij sinds 16 Atig. op ieder slagveld ambulances opgerigt, terwijl zij in het veroverde Frankrijk vaste hospitalen hebben gevestigd. Ziehier een staaltje uit velen, dat een juist denkbeeld geeft van hetgeen al zoo door die goede Hollander! is gedaan. „Na den vreeselijken slag hij Sédan, waren o. a. zestien zwaar gewonden, wien allen een been was afgezet, in een hospitaal in den meest bedroe venden toestand achtergelaten, want men had voor deze ongelukkigen geen kunstbeenen beschikbaar. „Lang zou dit lijden, door de zorgeloosheid der leger ad mi nistratie veroorzaakt, voorzeker nog hebben geduurd, zoo er geen Nederlandsche ambulance in de nabijheid was geweest. Deze toch herstelde het verzuim en spoedig waren de zestien geamputeerden in het bezit van het zoo gewenschte voorwerp en dat wel van den vereischten vorm en afmeting. Nu volgt een beschrijving van de Nederlandsche ambulant te Rijssel, terwijl het gevoelvol artikel, uit de pen v Jules Labbé gevloeid, besluit met deze regelen: „Onze Nederlandsche broeders hebben ons belangelooss liefde vol toewijding betoond. Eere en genegenheid tot het laatste nageslacht aan onze Nederlandsche broeders De jeugdige Koningin van Spanje, die naar me» verneemt in een erge graad roodvonk heeft gehad, neemt aanvankelijk in beterschap toe. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer Siemevs, als notaris te Zijpe, en benoemd tot notaris in ilit gemeente de beer G. van Os, candidaat-notarisval daar. Tot regter in de Arrondissements-Regtbank te Hoorn is benoem! mr. C. J. van Marle, than3 kantonregter te Vollenhove. Aan den heer C. A. J. vah Rosendael is, op zijn verzoek, vol ontslag verleend als lsten luit. bij het Art.-Vrijkorps te Heidei Door den minister van Oorlog is bekend gemaakt, dat ingevolji magtiging des Konings de bevolen garnizoens-veranderingen in maand Mei a. s., wegens de heerschende pokken-epidemie, zullen plaats hebben. F r a n k r ij k. Sedert het beleg van Parijs zijn 54 luchtballons aldau opgelaten, die omstreeks 2,5000,000 brieven, te zama 10,000 kilo's wegende, hebben medegenomen. Hieronde zijn niet begrepen eenige luchtballons, die niet bestem! waren voor de postdienst. Volgens het Journal Ofïiciel, zijn tot den 20sten Feb: ter proviandering van Parijs aldaar aangevoerd: 16,721 ossen, 16,130 schapen, 1920 koeijen, 4956 varkens, 21 millioen kilogr. granen, 41 i mill. kilogr. meel, 10± mil kilogr. beschuit, 3| mill. kilogr. gezouten vleesch, 314j kilogr. zout, 3j mill. kilogr. ingelegde eetwaren, 6| mil kilogr. spek, 3 mill. kilogr. visch, 4200 heet. alcolid 252,000 heet wijn en bier, ruim 1 mill. kilogr. botet nagenoeg 700,000 kilogr. kaas, 182,000 heet. olie, 1 mil kilogr. groenten, 2j mill. kilogr. fourrages, 468,000 kilog vruchten, nagenoeg 23 tnill. kilogr. steenkolen en 2| znil kilogr. andere brandstoffen. Engeland. Volgens de Daily Telegraph is de triomftogt van 2 Duitsche troepen door Berlijn twee maanden uitgestel daar geheel Duitschland zes weken lang zal rouwen voo de slagtoffere van den oorlog. Eenige dagen geleden werden te Londen de beroemt paarden van graaf Lagrange verkocht. Voor do twee t veertig paarden werd gemiddeld f 2500 per stuk betaal! De hoogste prijs werd betaald voor de „Etoille du Soir, welk paard toegewezen werd voor ruim 10,000 aan dr heer Moffat, die nog twee anderen kocht van 7000 f 6000. De Londensche regtbank heeft dezer dagen een mi veroordeeld tot het betalen eener schadeloosstelling n 600, wegens het verbreken van trouwbeloften aan e« naaister. Een andere behandelde een tegenover geste en veel zeldzamer geval. Zij bepaalde dat Mary Marge» Davison 3000 schadeloosstelling moest betalen aan Geor: Lewies Currie, omdat ook zij hare huwelijks-beloften w nagekomen was. Duitschland. Het is hier voorjaar geworden, schrijft Wachenhns uit Versailles. De zon is in haar schik, dat er weder ru en vrede op aarde wonen; de viooltjes, de lievelingen het eerste keizerrijk, bloeijen weder, de vink slaat wed in de takken der boomende vrede lacht uit oogen harten, en alles vaagt den woesten, bloedigen droom het voorhoofd weg. De Place d'Armes, waarop vroeger altijd alarm heersclii gelijkt thans een parade- en exercitieplaats. De Parijzensi komen met hunne vrouwen of liefjes aan den arm nï buiten om de Pruissen eens van nabij te bezien, om In de beide oevers der Seine te wandelen en eens in ooge schouw te nemen, welke verfraaijingen wij in de parkt de villa's en de tuinen hebben aangebragt. En wanneer' voor eene villa staan die jammerlijk gehavend is door kogels, als zij verbaasd de ruïnen van het kasteel St. Cl« aanschouwen, dan roepen zij uit: „c'est merveilleux.* 2' eens wat onze kanonnen vermogten. Dat konden slee' onze brave mariniers met hun onvergelijkelijk geschut 1 2 iets heeft de Pruissische artillerie nooit tot stand gebrsj Met een zekeren trots wandelen zij om de ruïnen heen. zoi de kü en! inf de dei nef me en hee zijn wat dan beh offir I heer schc hier op riste digt bruj pers ondi om het de moe .1 T de voor verz won aan is h best werj kleii ,1 de n seho Prm dajr alle Zij een het derei dat uitoe Di voor wacl dat eenu te m bij d meer En I slan< Eva^ parai Ik wil Zc zeer tot haas: mij s moet gij. af e geef fant, G wil van liebb haar verb De en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2