Marine-Haven Nieuwetliep. Weerkundige Waarnemingen te Helder, PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. INGEZONDEN. Thans reeds ontwikkelt zich een internationaal verkeer tusschen de Parijzetiaars en de Duitsche troepen, dat tot veel origineele scènes aanleiding geeft. Daar zijn b. v. de beide bruggen van Sèvres en Neuilly. De eerste wordt door voetgangers gepasseerd. Aan de Pruissische zijde wordt de passage belemmerd door „Spaansche ruiters", en aan den anderen kant onderzoekt de wachthebbende luitenant de passen. Op de burg van Courbevoie en Neuilly heerscht dan ook een veel levendiger verkeer. Duizenden zijn hier in de laatste weken bijeengekomen, te vergeefs trachtende om met have en goed binnen Parijs te trekken. Ettelijke da"en moesten zij wachten om eindelijk verlof te bekomen dc"stad binnen te gaan. Met het aanbreken van den nacht zochten zij een onderkomen in de verlaten huizen van Courbevoie, Puteaux en Suresnes. Een 30 a. 40tal personen laven in elk vertrek op den grond en zij maakten, vooral in° Courbevoie, zulk een geweld, dat de wachthebbende luitenant de huizen moest doen ontruimen. Den geheelen da" hielden zij het oog gewend op Neuilly en sloegen met jaloersche blikken de gelukkigen gade, die met een pas gewapend door de ulilanen drongen, die met de vlakke ying orde in den stroom trachtten te houden. Eindelijk kwam eergisteren het bevel, dat iedereen zonder pas Parijs mogt binnentrekkenniemand echter mogt er zonder pas uit. Daarop werd het bij ons wel lediger de geheele stroom wagens, paarden, mannen, vrouwen en kinderen trok de brug over. Aan de Fransche zijde daar entegen hoopte de massa zich op. Uhlanen en landweer- infanterie hielden de Duitsche zijde bezet en zorgden voor de orde. De vaantjes der Uhlanen ziet men op alle punten der brug en daarnaast flikkert de kling, die nu en dan neerzinkt op een al te luidrugtigen bourgeois, en waardoor men hem herinnert aan de Pruissische orde. Alles schreeuwt en joelt door elkander. De arme luitenant, die 12 uren dienst heeft, is reeds heesch en geeft zich alle mogelijke moeite zijn goed humeur niet te verliezen, want om de minuut of wat komt een voorname equipage aanrijden, waarin voorname dames zitten, en voorname dames moeten met galanterie behandeld worden, voor zoover de goede orde het toelaat wat zouden de Parijzenaars anders wel van ons corps officieren denken In het midden van de lange brug loopt een gardegendarme heen en weer, gekleed met zijn bekenden rok met lange schoten, het geweer op den schouder; eenige mobiles waken hier tevens voor de orde bij de passage. Aan de overzijde op den jParijschen oever" houden twee Fransche cavale risten de wacht; zij zijn omgeven door mobile gardes. Een digte groep onzer officieren staat aan het uiteinde van de brug, die zij niet mogen overschrijden, te kouten. Honderde personen staan zoo voor als achter hen, en sommigen onder het publiek wachten op eene gunstige gelegenheid om zonder pas door te sluipen. Van alle kanten stroomt het naar de brug toe. De cavaleristen rijden steeds door de groepen heen; de mobiles schreeuwen dat de orde moet gehandhaafd worden, de koetsiers vloeken en klagen het is een vermakelijke chaos. Thans komt de magtliebbende Pruissische luitenant over de brug aangeloopen. Hij heeft bevel gegeven de brug voor vijf minuten te sluiten om de orde te herstellen hij verzoekt ook de mobiles hetzelfde te doen. De passage wordt voor een oogenblik gestremd; er komt een einde aan het gedrang. Vóór de brug bij de huizen van Neuilly is het rumoer des te grooter. Eenige gamius doen hun best 0111 den Pruissen eenigo sottises naar het hoofd te werpen. Ik sloeg den wachthehbenden officier voor, een kleine promenade naar Neuilly te maken. »Ik kan niet," sprak hij. //Toen ik er laatst was, drong de menigte om mij heen, men stootte mij met ellebogen en schouders en een uit den hoop riep zelfs: a la lanterne le Prussien//Er vallen hier, zoo vervolgde hij, dag aan dag de vermakelijkste tooneelen voor. De meisjes wenden alle denkbare middelen aan om de brug te mogen passeren. Zij werpen ons smachtende blikken toe, verzoeken ons met een fluweelen tongetje om verlof voor de passage maar het bevel is gegeven en daaraan kunnen wij niets veran deren!" ,/Is het hart van den krijger dan zóó versteend, dat de schoonheid geen invloed hoegenaamd meer op hem uitoefent!" //Neen, dat nu wel juist niet, maar.... Daar stond een jong schoon meisje in de eerste reijen voor de brug en wierp zulke smachtende blikken op den wachthebbenden officier; zij keek hem zoo smeekend aan, dat een steen er door vermurwd zou zijn. Ze had reeds eenmaal verzocht slechts voor één uurtje naar de overzijde te mogen gaan maar de order was onverbiddelijk. Doch bij die massa voorbijgangers kwam het toch op een persoon meer of minder niet aan. Zoo dacht zij er namelijk over. En toen al dat smeeken niet hielp wat deed toen de kleine slang? Zij coquetteerde met haar bekoorlijk voetje.... Eva! Eva! Zoo hebt gij het reeds met den armen Adam in het paradijs gemaakt, en ik geloof veel erger nog.' Ik zou mij al zeer vergissen, als de kleine coquette haar wil niet doorgedreven had. Zóó gaat liet eiken dag, ieder uur. Onlangs kwam een zeer elegant gekleede dame met een zeer verbijsterd gelaat tot den wachthebbenden officier. //Monsieur», zeide zij haastig, //gij zijt officier; gij zijt man van eer! Ik wend mij slechts tot de zoodanigen! Ik heb geen pas en nogthans moet ik noodzakelijk aan gene zijde zijn ik moet verstaat gij, want ik heb mijn woord gegeven, dat ik op de minuut of ergens moet zijn. Gij zult mij wel laten passeren; ik geef u mijn woord, van eer, ik ben eene dame comme il faut, gij zult door mij niet gecompromitteerd worden Ook deze moest geene vrouw geweest zijn, als zij haar wil niet doorgedreven had. Toen zij later aan den arm van een eleganten lieer terugkeerde, dankte zij den wacht hebbenden officier op eene gratieuse wijze, nam plaats in haar equipage en reed naar Parijs terug. De ex-Keizer Napoleon zal Wilhelmshöhe, zijne verblijfplaats tijdens zijn gevangenschap, eerdaags verlaten. De toebereidselen tot het vertrek worden reeds gemaakt, en naar men verneemt zal het heden plaats hebben. zijne toekomstige woning moet bij nog geen besluit hebben genomenmen zegt dat het van zekere omstandig- Over o L uat/ net van v uuioi»"v«'^ hedtn afhangt of hij zijn landgoed in Zwitserland, Arenenberg, dan wel een buitenplaats in Engeland zal betrekken. Bij gelegenheid der capitulatie van Parijs werd ook in bet Saksissche stadje Zeitz geïllumineerd en las men voor de woning van een barbier het volgend transparant: z/Moltke en ik zijn beiden te Parchim geboren, //Ilij beeft de Franschen ik heb de Duitscbers geschoren." Dezer dagen trok een huwelijkstoet, uit acht wagens en vijftig personen bestaande, bij het dorp Asvary nabij de stad Komor, over den Donan. Het ijs kon dat gewigt echter toen niet langer meer dragen en brak; met uit zondering van twee vrouwen, waaronder de bruid, zijn allen met paarden en wagens reddeloos in den stroom gezonken. Spanje. De moordaanslag op den heer Rniz Zorrilla, oud-president der Spaansche Cortes, had plaats den 13 Febr. 11. onder de volgende omstandigheden. Des morgens te twee ure wandelde Zorrilla met zijn vriend Hernandez alleen in de Calle Pez tegen zijne gewoonte, want sedert den dood van Prim gaat hij nooit uit zonder politie-agenten toen twee mannen, die zich in een zijstraat verborgen hadden gehouden, op hem schoten. Zeven kogels de Spaansche bandieten schijnen met mitraiileuses gewapend te zijn misten bet doel. Zorrilla en zijn vriend, die gewapend waren zetten de moordenaars na, maar konden ben niet achterhalen. Zij verdwenen in een huis waarvan de deur open was gelaten. De politie arresteerde vier mannen en eene vrouw. Zorrilla was zoo vroeg op de been om vrij romantische redenen. Hij had een brief ontvangen van eenige personen waarin deze zich bereid verklaarden mededeelingen te doen omtrent den moord van Prim, maar dan moest Zorrilla te tien ure in zeker huis van Calle Pez komen. Hij deed dit, maar wachtte te vergeefs. Te twee uren besloot hij om naar huis terug te keeren, en ji'i3t had hij aan Hernandez de opmerking gemaakt dat zij bedrogen waren, toen de schoten werden gelost. Onder de bevolking heerscht groote verontwaardiging, en overal verheffen zich stemmen, die eischen dat de autoriteit toch eindelijk dit schrikbewind zal doen ophouden. De Hertog van Montpensier heeft geweigerd den eed van trouw aan den Koning Amadeus af te leggen, welke aan alle 'hoofdofficieren van het Spaansche leger is voor geschreven hij is deswege door een bevel des ministers van oorlog naar de Balearische eilanden verwezen. I/AATSTE BEKIDTEAT. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 25 Febr. Marie. P. Drews. Amons Co. Marianople. 26 Bysoer. P. Pedersen. van Vliet Co. New-York. 27 MadreChiozza.G. Nattino. Zur Mühlen Co.Marianople. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Palestine. T. Austin. Hartlepool. Steenk. Zur Mühlen &Co. Content. W. Wilson. Caroline. G. Dunean. Sunderland. C. Berghuijs. Landskeet). Februarij. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.; proeent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 26 12 ztw. 0.3k. 766.07 f 6.12 4.7 f 0.2 0.89 Vlak. 27 12 zwtz. 20 754.85 - 5.11 7.0 f 2.4 0.94 Holwater 28 8 zw. 13„ 752.13 - 7.84 6.2 t 3.2 0.97 28 12 ntw. 9 756.52 - 3.35 5.0 f 0.3 0.93 Weersgesteldheid: 26Febr. 12 u. Digtbeneveld, stil, mooiweer. 27 Febr. 12 u. Digtbetrokken, wind, onstuimig. 28Febr. 8 u. Digtbetrokken,regen,wind,onstuimig 28Febr. 12 u. Digtbewolkt, winderig, buijig. Kaas. 42stap.Kleine f 28 a 351. 3stap. Middelb. f36|aper50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,50, hoogste prijs f 1,60 per K.G. 60 Runderen. 11 Paarden. 50 Vette Kalveren, 75 a 100 Cts. per K. 6., handel matig. 268 Nuchtere dito, f 3 a 8 per stuk, stug. 44 Vette Varkens 44 a 58 Cts. per K.G. vlug. 12 Magere Varkens f 13 a 15, handel vlug. 170 Biggen f 7,a 9,handel vlug. 564 Schapen en Lammeren. Volgens opgave heeft de tooneelvoorstelling, welke door eenige liefhebbers, op Zondag den 19den Februarij 1871, in het belang en bet voordeel der weduwe en haar zoo talrijk gezin, in het loge ment de Zwaan, aan den Burg op Texel, gegeven is, opgebragt als volgt: Aan entreekaartjes en afzonderlijke giften bij inteekening /T60. Af voor onkosten in het algemeen - 84.— Versailles, 26 Febr. De Keizer heeft Het volgend telegram naar Herlijn gezonden: Aan de Keizerin-Koningin te Berlijn. „Mét een diep bewogen hart en met dankbaar heid voor Gods genade, deel ik u mede, dat zoo even de vredes-prcliminairen onderteekend zijn. Thans wordt daarop nog de goedkeuring der Nationale Vergadering te Bordeaux ingewacht. (get.) Wilhelm.» MüNCHEN, 27 Febr. De Koning heeft het volgend telegram van den Duitschen Keizer ontvangen: Versailles, 37 Febr., des voorin, ten lO ure 55 in. „Biet het hart vervult van dank jegens de Voor zienigheid, geef ik u berigt, dat gisteren namiddag alhier de vredcs-preliminaircn onderteekend zijn, waarbij de Elzag, zonder Belfort, en voorts Duitsch Eotharingen met Ketz aan Duitschland afgestaan en de betaling van vijf inilliard francs aange nomen zijn. Een gedeelte van Frankrijk znl bezet blijven totdat het bedrag is afbetaald. Parijs zal gedeeltelijk worden bezet. Wanneer de ratificatie te Bordeaux beeft plaats gehad, zullen wij een glorierijken, bloedigcn strijd ten einde hebben gebragt, waartoe wij met eene voorbeeldelooze ligtvaardighcid werden genood zaakt en waarin Uwe troepen zulk een eervol aandeel hebben gehad. Moge Diiitschlands grootheid in vrede bevestigd worden.» Berlijn, 27 Febr. Op het berigt van de onderteekening van de vredespreliminairen heersebt hier groote opge wondenheid; de voornaamste straten zijn met vlaggen versierd. Voor het koninklijk paleis bevindt zich een tallooze volksmenigte. Er zijn maatregelen genomen voor een schitterende illuminatie op heden avond. Parijs, 27 Febr. In de Débats leest men//De wapenstilstand is verlengd, totdat de vredespreliminairen door de Nationale Vergadering geratificeerd zullen zijn. De door Pruissen ten aanzien der oorlogskosten en van den afstand van grondgebied gestelde eischen waren van dien aard, dat de heeren Thiers en Favre herhaaldelijk op het punt hebben gestaan van de onderhandelingen af te breken, op het gevaar af van den oorlog op nieuw te zien uitbreken. Het bedrag der oorlogskosten is op 5 milliards vastgesteld. Bismarck vroeg aanvankelijk het dubbele. Wij verliezen den Elzas en Metz, maar behouden g gedeelten van Lotharingen en Belfort. De Pruissen zullen Woensdag, ten getale van 30,000 man, in Parijs binnenrukken en wel tot aan de Place do, la Concorde. De heer Thiers en de 15 Afgevaardigden zullen zich Maandag avond naar Bordeaux begeven. Stockholm, 25 Febr. De toestand des Konings ver betert aanhoudend. Z. M. is reeds verscheidene dagen zonder koorts geweest. Zuiver saldo76. Lijsten van inteekening en verantwoording liggen voor belang stellenden in het logement de Zwaan, aan den Burg op Texel, ter inzage disponibel. Uit naam der weduwe wordt bij deze in het algemeen hartelijke en innige dank gebragt aan allen, die alleen voor haar en in haar belang in deze zaak zoo goedgunstig en zoo welwillend hebben medegewerkt. Texel, 25 Februarij 1871. EG MOND AAN ZEE. Aan de redactie is bekend gemaakt een uittreksel uit een schrijven bij pastoor Diependaal ontvangen, van een lid der Typhus-comraissie te Egmond aan Zee, waaruit de toestand daar ter plaatse nader blijken kan. Het luidt als volgt: „Uwe medewerking is niet te vergeefs ingeroepen, want, in aanmerking genomen de plaats en ook de vele behoeften die daar zullen zijn, ontvangt de Commissie betrekkelijk vele bijdragen van den Helder. Over bet algemeen komen er ruime giften. Gelukkig! want er is veel noodig. We hebben een barak of hospitaal van bet „lloode Kruis" ontvangen, die de Commissie, behalve f 700 voor het aanschaffen van vele benoodigdbeden voor die inrigting, wekelijks ongeveer f 300 kost. We hebben daarin namelijk 6 mannelijke en 5 vrouwelijke oppassers, kagobels waarin in het etmaal 2 mud steenkolen verstookt wordt, daarnevens een wascb-inrigting, waar dagelijks gewasschen wordt en nu reeds een vat zeep is verbruikt. De zeer doelmatig ingerigte barak met mannen- en vrouwenzaal is nagenoeg vol; maar omreden er zoo veel lijders zijn, die daarin opgenomen moesten worden, maar niet kunnen, zoo heeft onze geneesheer een voorstel gedaan om nog een gebouw in te .rigten voor herstellende lijders, welk voorstel door de Commissie aangenomen is, zoodat wij nu daartoe pogingen zullen aanwenden, hetzij door nog een barak van het „Roode Kruis" aan te vragen, of het schoolgebouw daarvoor in te rigten, ten einde de lijders, die in de barak uitgeziekt zijn, maar nog niet in staat om naar hunne woningen terug te keeren, daarin voor een tijd op te nemen en door het toedienen van versterkende middelen de uitgeputte krachten weêr te herstellen. We zijn er nog lang niet af; het getal lijders blijft voortdurend op dezelfde hoogte, en nu in deze week zijn er op nieuw reeds 10 patiënten bijgekomen. Wij hebben het dorp verdeeld in wijken, zoodat elk lid der Commissie zijne wijk heeft; en bij welk lid men zich een paar maal per week komt aanmelden voor die gezinnen, welke tot die wijk behooren en waarvan de patiënten in de barak niet zijn opgenomen, aan welke alsdan 2 of 3 gulden wordt verstrekt. Want, ofschoon, deze uiet-opgenomen lijders behoorlijk van soep, rijst en .goede legerstee voorzien worden, hebben zij nog andere behoeften waar geld voor noodig is; zoodat door de gezamenlijke leden der Commissie ook hieraan f 300 per week wordt uitge geven. De inkomsten zijn aanzienlijk, maar ook de uitgaven, zoo als gij ziet, enorm groot. Het dorp blijft voortdurend geteisterd, want van af October 1870 is er nog niets verdiend, en de vis- scherij, al wordt het goed weêr, kan vooreerst niet begonnen worden van wege de ziekte. Mogt er toch spoedig eenige verade ming komen Der Commissie ter ondersteuning der weduwen Bruin en van Osch, is het eene aangename taak te kunnen mededeelen, dat bij haar nog het volgende is ontvangenVan de alhier gevestigde rederijkers kamer Olympia, als opbrengst van twee door haar gegeven voor stellingen, f 374.02, van de Metaleu-Kruis-Vereeniging tijdens eene gezellige bijeenkomst op 19 dezer f 10, van W. S., getuigengeld bij het kautongeregt alhier, f 2. Nieuwediep, Namens de Commissie, 27 Februarij 1871. H. BITTER. Nog altijd wordt aau en door een groot aantal kinderen geleerd „Het beste boek is de Bijbel." Doch zal de Bijbel voor kindereu werkelijk het beste boek zijn, dan moet dat boek ook voor hen toegankelijk zijn, en spreken in kinderlijke taal, naar kinderlijke bevatting, duidelijk en aangenaam.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3