1871. N°. 27. Vrijdag 3 Maart. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. BINNENLAND. u JU-aoiu. HELDERSOHK iVIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- on Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Prijs der A d ?e rt e u t i e n Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 8 Maart vertrekt van iiier de Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den lO Maart vertrekt van hier dc Oost- lelij (ndisehe mail via Brindisi, per eersten trein. Woensdag den 15 Maart vertrekt van hier dc West- P' Indische mail over Southampton, per laatsten trein. m lef P' rdii U i 13jar (lil derf per! stat d; all Pat 251 ien lal» tent el II 1 :rk F 17» SOj SOi 80] 28 26} Ml 93{i 76i 911 82} 67 8« 223 22# 2121 2061 81 21#! 46r 46} 546 63} 220 4671 119 411 92H 95i 95( 331 29i 65} HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Maart. Goddank! er is een einde gekomen aan den menschen- moordenden krijg. Het bloedvergieten zal niet voortgezet worden. De voorwaarden, waarop de vrede door Frankrijk wordt verkregen, zijn echter niet malschmijnheer von Bismarck was niet toegefelijk. De pogingen van Thiers, om het sterke Metz niet in Duitschlands handen te doen vallen zijn mislukt. De Elzas en Duitsch Lotharingen komen in de magt van den overwinnaaar, en, naar het oordeel van de Fransehe staatslieden, is door deze annexatie de vrede op geene duurzame grondslagen gevestigd. Als Frankrijk eenmaal bekomen is van den geleden druk, dan heeft men te eeniger tijd weder een oorlog te wachten met het doel om hetgeen zoo noode werd afgestaan, terug te erlangen. In de eerste jaren echter is het niet te ver wachten, dat Frankrijk wraak zal kunnen nemen. Het land is uitgeput, het leger is zoo goed als vernietigd Frankrijk mist zijn prestige. Om weder den rang in te nemen van eene invloedrijke mogendheid van Europa, moet de inwendige toestand worden verbeterd en als op nieuw georganiseerd. Jaren achtereen stond Frankrijk aangeschreven als de eerste krijgsmogendheid van ons werelddeelhet boezemde bestendig vrees in voor het ontstaan van een oorlog en belemmerde daardoor do vrije ontwikkeling van het handelsverkeer. De vraag doet zich nu op: zal het magtige Duitschland thans niet evenzeer ten vrees verstrekken voor een bestendigen vrede Hoogst wenschelijk ware het voor de welvaart der volken, als men kon overeenkomen om een einde te maken aan het stelsel van «ge wapen den vrede, waardoor de financiën der staten worden ten gronde gerigt. In Oostenrijk verkeert men in afwachting omtrent de regeer kunst der nieuw opgetreden ministers. De naijver der verschillende nationaliteiten issteeds een struikelblok geweest voor de elkaar opgevolgd hebbende kabinetten. Thans beeft men eenige hoop, dat dit bewind over dat bezwaar zal zegevieren, omdat het bij de geestelijkheid een merkbaren steun vindt. Men vermoedt, dat von Beust, do onmogelijkheid inziende, om, zonder dien veelvermogenden steun, tot de oplossing te geraken der binnenlandsche staatkundige vraagstukken, zijne medewerking niet heeft willen onthouden, ook nu een bewind van die rigting het roer van staat heeft aanvaard. Zullen de vertegenwoordigers der Oostenrijksche erflanden ooit leeren het algemeen belang des lauds te stellen boven kleingeestige eischen, nit bekrompenheid en gehechtheid aan oude instellingen geboren Met belangstelling werd door ons kennis genomen van de voortdurende spanning, die er tnsschen den pauselijken stoel en de regering van Italiëblijft bestaan en steeds ernstige zorg verwekt; van de krachtige houding door de regering van Spanje in acht genomen tegenover de woelingen der onderscheidene partijen; van de behan deling der zaken van de landsverdediging in Engeland in het huis der Lords, tengevolge waarvan de regering ernstige bezwaren tegen de voorgedragen leger-organisatie moet hoorenvan de woelingen der democratische partijen in Frankrijk, waardoor Victor Hugo, Louis Blanc en anderen eene bergpartij in de Nationale Vergadering vormen, die eene aaneengesloten massa van honderd repu blikeinen kunnen stellen tegenover de meerderheid, waarvan Thiers als het hoofd kanworden beschouwdvan het plan, dat er bestaan heeft, om van wege de Nationale Vergadering een manifest uit te vaardigen (naar aanleiding van het jongste manifest van Wilhelmshöbe) een formele vervallenverklaring bevattende van het keizerlijke gouver nement en van de Napoleontische dynastie, welk plan niet is doorgegaan, omdat daardoor juist zou worden bevorderd wat men had willen tegengaan: woelingen der Bonapar- tistische partijvan het idee, bij een der heftige republikeinen in Frankrijk ontstaan, om den ex-Keizer, na bet sluiten des vredes op te eischen, ten einde hij zich zoude verantwoorden ter zake van zijn opperbevelhebber- schap over het Fransehe RLjnleger. Het état-major van Zr. Ms. stoomschip Kijkduin, van Vest-Indië dezer dagen alhier binnengekomen, is als volgt samengesteld: H. E. Bunnik, luit. ter zee lste kl. (komman- daut), A. G. Westerouen van Meeteren, J. A. Snoek en jhr. J. C. R. Westpalin van Hoorn, luits. ter zee 2de kl.; J. B. Coomans de Ruiter, off. van gez. 2de kl.C. J. Lagaay, off. van adm. 3de kl. Het sckroefstoomschip Soestdijk, onder bevel van den luit. ter zee lste klasse jhr. A. C. van Haeften, den 26sten Dec. des vorigen jaars van de reede van Texel vertrokken, is, volgens een bij het departement van Marine ingekomen berigt, na eene voorspoedige reis van slechts 28 dagen, den 22 Jan. jl. te Paramaribo aangekomen. Aan boord was alles wel. Aangenomen voor den overvoer naar Java van een detachement, sterk 125 militairen, het schip Nieuwe Water weg II, kapt. J. Zwart. Embarkement den 18 dezer alhier. De Sociëteit Mars, bestaande uit leden der kaders van de Artillerie-Schutterij en het Artillerie-Vrijkorps alhier, hield gisteren avond haar tweede jaarfeest in het lokaal Tivoli. Behalve door de leden met hunne da mes, werd hieraan deelgenomen door de hh. officieren der Schutterij, terwijl ook de off. der Artillerie, die van het Vrijkorps en het bestuur van laatstgenoemd korps waren vertegenwoordigd. De president Bordens hield ter- opening van deze feestviering eene toespraak, waarin bij wees op den goeden geest, die in deze vereeniging steeds heerschende is, eenige dichtregelen voordroeg, waarin warme vaderlandsliefde doorstraalde, en 't sierlijk bewerkt diploma als eere-voorzitter aan den 2den luit. der Schut terij, den heer van Nieuwenhuijse, aanbood. Vervolgens had de opvoering plaats v.,n een tweetal tooneelstukjes 1. Eene Vergissing, blijspel in 3 bedrijven, en 2. Weg met de emancipatie! of zonder vrouwen is geen leven. Tot aller genoegen werden deze beide stukken ten tooneele gebragt; het laatste inzonderheid was regt geschikt om de lach spieren in beweging te brengen en maakte den overgang gemakkelijk tot liet bal, dat zeer geanimeerd was, gerui- men tijd voortduurde en door een aangename stemming onder de talrijke aanwezigen zich kenmerkte. Voor zoover thans de uitslag van het rijksdienstjaar 1870 is na te gaan, moet, naar men mededeelt, het wer kelijk tekort, dat laatstelijk nog op 5 millioen werd geraamd, niet meer dan 21 millioen bedragen. Verder zou bij den minister van Financiën het plan bestaan het tekort op het dienstjaar 1871 te dekken door de uitgifte van scliatkist- billetten. De definitieve begrooting voor het departement van Oorlog zal vergezeld gaan van volledige voorstellen tot reorganisatie van het defensiestelsel. Bedankt voor het beroep naar de Christ. Geref. gemeente te Leeuwarden, door ds. W. II. Gispen, te Kampen. Het N. v. d. D. antwoordt op de vraag wie politie agenten moeten wezen//Een politieman moet juist geen soldaat zijn; deze heeft gansch andere pligten te vervullen dan gene. Een politieman moet zijn in de eerste plaats een burger, kennende liet leven der maatschappij, de behoeften en eigenaardigheden der burgerij. Een gepasporteerd militair als rijksveldwachter aan te stellen, daarvoor is veel te zeggen. De rijksveldwachters roeping is van geheel anderen aard dan de roeping van een agent van politie in eene gemeente. De rijksveldwachter transporteert misdadigers, assisteert bij crimineele teregtzittingen, gaat voorzien van karabijn en patronen op de tournee. Ook voor het meer vermoeijende van die betrekking, is het goed iemand te hebben, die geleerd beeft te maiclieeren. met kruid en lood om te gaan. Maar voor de gemeente-politie? Hoe minder de agent van politie heeft van een militair, des te beter.* Allerwege in ons vaderland vindt het plan van den heer Henket, tot den aanleg van locaal- of buurtspoorwegen in Nederland toejuiching. Niet het minst in Noordholland is men met verlangen bezield naar de verwezenlijking van den voorgestelden spoorweg: Enkliuizen-Hoorn-Alkmaar. Het is te hopen, dat, nu zoo bepaaldelijk de aandacht op deze zaak gevestigd is, dit aanleiding moge geven, dat ten spoedigste de uitvoering worde aangevat; reeds heeft de Hooge Regering de verzekering gegeven, dat zij bereid zal worden gevonden tot het verleenen der concessie en wij twijfelen niet of de Provinciale Staten van dit gewest zullen wel geneigdheid betoonen om door een subsidie dit werk van zoo groot belang te ondersteunen. Ook ver trouwen wij, dat de gemeentebesturen in dat deel der provincie, waardoor de weg zou loopen, den noodigen financiëlen bijstand wèl zonden verleenen. De lasten, die hieruit voor de ingezetenen zullen ontstaan, zullen, gelijk wel niet noodig zal zijn breedvoerig uiteen te zetten, ruimschoots worden opgewogen door de vele directe en indirecte voordeelen, die deze spoorweg hun zal opleveren. Ds. Meijer, die reeds 39 jaren te Wieringerwaard het predikambt vertuide, maakte jl. Zondag van den kansel bekend, 'dat hij het beroep op hem uitgebragt naar Makkurn heeft aangenomen. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 28 Febr.: //Heden nacht zijn uit het Huis van Arrest alhier ontvlugt Hendrik Roeper, zeeman, laatste woonplaats Amsterdam John Hart, zeeman, laatste woonplaats Engeland; Poulus van Katwijk, molenaarsknecht, laatste woonplaats Haarlem; allen personen verwezen naar het Crimineel geregtshof. Niettegenstaande de moeijelijkheden onoverkomelijk toe schijnen en veel gevaar aan hun plan verbonden was, is het hun maar al te wel gelukt heden morgen omstreeks 3| a 4 ure te ontkomen. De justitie is ijverig in de weer om die heeren terug te vinden.* (Met een enkel woord maakten we in ons vorig nummer van deze dhtvlugting melding. Red.). Uit het in de onlangs gehouden algemeene vergade ring der te Hoorn gevestigde afdeeling van het Nederl. Schoolverbond uitgebragt verslag is gebleken, dat de af deeling 162 leden telt. De werkzaamheden van het bestuur hebben zich in liet afgeloopen jaar bepaald tot huisbezoek, en het bij het einde der 3 laatste kwartalen zenden van briefjes aan die ouders, van welke de kinderen meermalen de school willekeurig of op verzoek verzuimd hadden. Dit middel om het zeer veel voorkomende ongeregeld ter school komen tegen te gaan, werkt reeds gunstig. Voorts werd door het bestuur, daartoe welwillend bijgestaan door 19 leden van de afdeeling, onderzoek ingesteld naar het getal en het schoolgaan der kinderen van 6 tot 14 jaren oud uit die telling is gebleken, dat het eigenlijke schoolverzuim (het in het geheel niet ter school gaan) in deze gemeente bijna niet bestaat, doch dat vele kinderen, vooral uit de mindere standen, veel te vroeg de school verlaten, om in eene dienst of op een ambacht te gaan. Als iets, dat op algemeene erkentelijkheid aanspraak heeft en navolging verdient, kan worden medegedeeld, dat de landman J. Sleutel te Enkhuizen, om in het gebrek aan koepokstof in die gemeente te voorzien, aan den med. doet. Feith heeft toegestaan een zijner koeijen in te enten, hetgeen met het beste gevolg is geschied, en uit zes goed opgekomen pokken nieuwe pokstof heeft opgeleverd, zonder dat het beest ten gevolge dier kunstbewerking iets heeft geleden. In de vergadering van de afdeeling der Holl. maat schappij van Landbouw, gisteren te Enkhuizen gehouden, werd medegedeeld, dat de verzoeken om vermeerdering van het getal veeartsen, voor dat district hot gunstige gevolg had gehad, dat daarin een tweede veearts, de heer L. Swart, was aangesteld, aan wien Alkmaar tot standplaats was aange wezen en dat op het verzoek van de afdeeling aan eene spoorwegverbinding voor dit gedeelte van Noordholland een antwoord was ontvangen, nagenoeg gelijkluidend met dat, hetwelk op een gelijksoortig verzoek voor eenigen tijd aan adressanten uit Enkhuizen en omstreken was^gegeven. Verder werd in behandeling genomen een schrijven van het hoofdbestuur, om de toezending van zaaizaad en giften ten behoeve van den landbouw in de door den oorlog verwoeste streken van Frankrijk, door middel van de Vereeniging het Witte Kruis, te bevorderen, aan welk schrijven men echter meende niet het verlangde gevolg te kunnen geven, ook omdat het met betrekking tot de toe zending van voorwerpen in natura te onbestemd was om er aan te kunnen voldoen. Een onzer landgonooten, de heer M. B., wijnhandelaar te Zzegt de Amersf. Crt., nit nieuwsgierigheid naar het oorlogstooneel vertrokken, nam te Metz zijn intrek in een der voornaamste hotels met drie andere reizigers, vreemde lingen, met wie hij kennis gemaakt had. Te middernacht werd het gezelschap echter door een Duitsche patrouille in hechtenis genomen, onder de beschuldiging van spionnen te zijn. Wegens gebrek aan een paspoort, bleven al de betuigingen van onschuld vruchteloos en werden zij ter dood veroordeeld. De heer M. B. wendde nogtans alle mogelijke pogingen aan om zijn onschuld te bewijzen, beriep zich op zijne afkomst als Nederlander en verzocht dringend zijn portret naar Z. op te zenden, ten einde inlichtingen omtrent zijn persoon in te winnen. Hieraan werd gelukkig voldaan, en daar het gemeentebestuur van Z. zich haastte de verlangde inlichtingen te geven, kwam hij met den schrik vrij; zijne lot- cn reisgenooten waren echter wezenlijke spionnen en werden gevonnisd. Heden zullen te Haarlem worden geopend de beide tentoonstellingen van tuinbouw, te houden door de alge meene vereeniging voor bloembollencultuur en door de Hollandsche maatschappij van landbouw.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1