S 1871. N°. 29. Woensdag 8 Maart. 29 Jaargang. AANBESTEDING. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENIAN 1). Q H' EIELDERSCHE EY MIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede.': Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per iwartaal1.80. ff franco per post - 1.65. liureiu: MOLENPLEIN, M°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1A "regels CO oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ""P Woensdag den 8 Maart vertrekt van hier de N oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den ÏO Maart vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisf, per eersten trein. j Woensdag den 15 Maart vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per laatsten trein. Op Vrijdag den IJ Maart 18J1, des avonds ten zeven ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: Het jaarlijksch onderhoud der Oemeente- Gcbouwen, enz., met inbegrip van het houwen van een Brandspuithuisje. Het bestek ligt op de gewone kantooruren op de Secretarie der gemeente ter lezing. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- Bouwmeester, den Heer G. SCHOLTEN, door wien op Woensdag den 15 dezer maand, aanwijzing in loco zal worden gedaan, des morgens ten 10 ure, te beginnen bij het bureau voor de gemeentewerken. Helder, den 6 Maart 1871. Burgemeester eri Wethouders der gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat van de geldleening, groot 80,000, ten laste der gemeente aangegaan, op den 3 dezer lijn uitgeloot de aandeelen N°. 22, N°. 42 en H°. 43. Tegen overgifte der aandeelen en daarbij behoorende coupons, ml de aflossing en rentebetaling van den 1 Julij a. s. plaats hebben ten kantore vau de Associatie Cassa te Amsterdam. Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 6 Maart 1871. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de eigenaars van huizen in het Land, dat de aldaar bestaande wegen voor het meerendeel in dit jaar zullen worden bestraat, en dat de sloot achter langs de Vlamingstraat wordt gedempt, en daarin, even als in genoemde straten, afvoer kanalen aangelegd. Alle eigenaren worden nu in het belang van hunne huizen en erven aangemaand, om te gelijkertijd afwaterings-riooltjes te doen maken in verband met de hoofdriolen, en verzocht, met opgave van wijk en nummer hunner huizen, zich aan te melden aan het Bureau voor Gemeentewerken vóór den 18 Maart e. k., waartoe eiken dag des voormiddags tusschen 9 en 10 ure gelegenheid is, als ook op Maandag den 13 en Dingsdag den 14 Maart e. k. des avonds van 7 tot 9 ure. Belanghebbenden worden dringend aangespoord deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 6 Maart 1871. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Maart. Thans, nu de vrede tot stand is gekomen, vestigt men de aandacht op de toekomst der beide volken, die, over winnaar zoowel als overwonnene, zooveel door den krijg hebben geleden, en zooveel hebben te herstellen wat geleden heeft. Duitsehers en Franschen zullen weder door handel en nijverheid de vruchten plukken des vredes en met hunnen wil zullen ze zich zeker niet op nieuw ter slagt- bank laten voeren, ter verheffing der grootheid van enkele individuen. Het is te hopen, dat in beide landen getrouw heid aan het beginsel der volksvrijheid het bewijs levere, dat geen magt ter wereld duurzaam bestand is tegen de revolutie, die de menschelijke geest te voorschijn roept in het leven der volken. Blijkt het nu evenwel, dat Duitsch- land's vrijheid bestendig wordt terneergedrukt door de magt van het zwaard, dan zou het duidelijk worden, als Frankrijk ten minste zijn hoofd niet weêr buigt voor een alleenheerscher, dat dit land bij den oorlog meer had gewonnen dan Duitsehland. In laatstgenoemd land heerscht thans het cesarisme, dat het eerste sedert twintig jareri onderdrukte, en als men nu nagaat, welke rampen dat cesarisme over Frankrijk heeft gebragt, is het laatste land teker van eene gewenschte mate van vrijheid zeker niet i zooverre verwijderd als Dnitschland. Tusschen de potentaten van Rusland en Duitsehland bestaat thans eene naauwe aaneensluiting; inzonderheid ook ten aanzien van de openbare uitdrukking van hun kinderlijk vertrouwen op den Heer van hemel en aarde bestaat er tusschen beide groote heeren eene merkbare overeenstem ming. Iedereen weet nu, dat de gemoedelijke Duitsehers en de half beschaafde Russen beheerschers hebben, die zelfs door telegraphische dépêches doen blijken, dat zij met elkander wedijveren in godsdienstig vertoon. Mogt nu die eenstemmigheid tusschen beide vorsten ten gevolge hebben, dat ook de volken dier beide rijken met elkander in vrede en eendragt leefden, dan zou hierdoor de vrede in het oosten van ons werelddeel bestendigd worden. In Duitseh land echter zijn niet allen even ingenomen met de lands- vaderlijke regering van Wilhelm en von Bismarck en velen die het er voor houden, dat zoowel de annexatie van den Elzas, als de overheersching der Duitsehers, die in Rusland de westelijke provinciën bewonen, met de leer der nati onaliteiten in strijd is. Ofschoon de Iersche aangelegenheden in den laatsten tijd niet meer zoo druk zijn besproken als vroeger, toen dag aan dag tijdingen omtrent de woelingen der Fenians aan de orde waren, blijkt het.toch uit de jongste hande lingen van het Parlement, dat daar nog altijd rustversto ringen blijven heerschen, die in groote mate de aandacht van regering en vertegenwoordiging op zich gevestigd houden. Toen de regering dezer dagen voorstelde eene commissie te benoemen, met het doel om naar de feiten een grondig onderzoek in te stellen, kwam de oppositie spottend daar tegen op. Van deze zijde wees men er op, dat, bij de opheffing der Iersche staatskerk was verzekerd, dat door dien maatregel de staatkundige toestand in Ierland dermate zou verbeteren, dat van zulke misdaden later geen sprake zonde zijnmen wees op de agrarische wet, met gelijk doel door de regering met de medewerking der meerderheid van het Parlement, tot stand gebragt, alsmede op de vergiffenis, geschonken aan mannen, die schuldig waren aan hoogverraad. Thans, zoo toonde de oppositie aan, thans ziet men in, dat het regt van grondbezit door al die verkeerde maatregelen is geschokt en men wil een commissie van onderzoek benoemen! Wat wil men in Rusland? De spoorwegrijtuigen daar te lande zullen eene gewijzigde inrigting ondergaan, tengevolge waarvan ze in het vervolg zoowel op het breede Russische spoor als op de smallere spoorwegen in midden- Europa kunnen gebezigd worden. Men beoogt het voor deel, dat vreemde rijtuigen niet op de Russische banen zullen kunnen gebragt worden, terwijl zijne waggons wel op de buitenlandsche wegen bruikbaar zijn. Zou de Russische Keizer ook plan hebben, om, nu Wilhelm zoo voordeelig geoorloogd heeft in het westen van Europa, ook eens te beproeven wat er voor hem zou zijn te bevechten? AVie weet het! De pokken-epidemie schijnt in de beide plaatsen waar zij tot dusver het hevigst heerschte: 's Hage en Utrecht, gelukkig eenigzins aan het afnemen. Bedroeg hot grootste aantal aangetasten in eerstgenoemde plaats in de week van 29 Jan. tot 4 Febr. 429 met 112 gevallen van doodelijken afloop, die cijfers waren in de afgeloopen week 163 en 57; het grootste aantal sterfgevallen kwam voor in de week van 1521 Jan. namelijk 123, met een getal van 328 aangetasten. Van 153 gevallen, die van 512 Febr. in de gemeente Utrecht aangegeven werden, waarvan 54 met doodelijken afloop, is dit getal in de afgeloopen week gedaald tot 106, met 36 sterfgevallen. Het grootste aantal dooden kwam daar voor in de week van 2229 Jan., zijnde 58, terwijl 146 nieuwe lijders aangegeven werden. Tot dusver heeft de pokziekte in die gemeente aan 522 personen het leven gekost. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Sefoos- kerke ds. L. Tobi, van Vlissingen. Bedankt voor bet beroep naar Amsterdam door ds. W. J. Jorissen te Rotterdam. De ontvangsten der Nederl. centraal spoorwegmaat schappij bedroegen van 1 Jan. tot 1 Maart 1871 ƒ92,716.87, zijnde j 25,677.03 meer dan in 1870. Gedeputeerde Staten van besluit van den gemeenteraad waarbij het lid J. F. Halder wegens het bij aanneming belast de geneeskundige armenpractijk levering van geneesmiddelen aan Gedeputeerde Staten ligt daarin 24 der gemeentewet. Te Hoogcarspel is de verdienstelijke hoofdonderwijzer, de heer C. van der Oord, in den ouderdom van 73 jaar overleden. Meer dan 40 jaar genoot de gemeente de vruchten van zijn nuttig onderwijs. Noordholland hebben het van Beverwijk vernietigd, vervallen verklaard werd worden met de zorg voor en de daaraan verbonden het armbestuur. Volgens geen overtreding van art. Men schrijft ons uit Callantsoog, dd. 6 Maart: </Jl. Vrijdag avond, omstreeks 8 ure, ontstond er brand in de Groote Keeten, tot deze gemeente behoorende, in een huisje bewoond door de eigenares Maartje Hollander, echtgenoot van Dirk Klok, en wel op een oogenblik, dat de bewoonster afwezig was. AVoning en inboedel zijn geheel verbrand; er is niets gered. Naar men echter ver neemt, was alles tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend.» Men schrijft uit Egmond aan Zee, dat nog altijd aldaar de typhus zwaar blijft woeden, ofschoon het getal sterfgevallen, naar evenredigheid van het groote getal zieken, dat thans zeker 150 bedraagt, niet groot is. Gedurende den geheelen winter is te Aartswoud veel gedaan om in de behoeften van de armen te voor zien. Ook de zoogenaamde stille armen werden op de meest kiesche wijze voor gebrek bewaard. Nog onlangs werd onder hen voor ruim 250 aan levensmiddelen, enz. verdeeld. Voornamelijk heeft men dit te danken aan de onvermoeide pogingen van den predikant dr. J. A. Bruins, die steeds de liefdadigheid wist op te wekken en door de meergegoeden waardig werd gesteund. Omtrent de uitkomsten in 1869 verkregen met de kunstmatige vischteelt, meldt het jongste verslag van Natura Artis Magistra dat uit de fuik, in de nabijheid van Velp in de rivier geplaatst, een gedeelte in de bassins van het genootschap teruggebragt is en de overigen in de rivier vrijgelaten zijn. De jonge zalmen uit de bassins, die tot eene grootte van 10 a 12 centim. ontwikkeld waren, zijn eveneens vrijgelaten. Het bestuur herinnert daarbij dat de zalmen, tot genoemden wasdom gekomen, naar zee zwemmen en volgens grondige waarnemingen, aldaar in weinige maanden 50 a 60 maal in omvang en gewigt toenemen. Overigens kan het bestuur met zelfvoldoening verklaren, dat door de aangewende pogingen de wateren, waarin vroeger geen zalm voorkwam, thans met deze edele visch- soort bevolkt zijn. De dieren die gevangen worden, zijn van jaar tot jaar grooter en zwaarder. Het bestuur van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft, met het doel om de kunst te bevorderen en de belangen des kunstenaars te behartigen, besloten, in dat gebouw een kunst-museum te vestigen, waarin zullen worden opgenomen1. Al de door het museum aan te schaffen voorwerpen. 2. Al de aan het museum in bruik leen af te stane voorwerpen. 3. Al de ter expositie of verkoop in te zenden voorwerpen. Het Provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft jl. Zaturdag uitspraak gedaan in de zaak der dienstmeid, die de maandelijksche rekeningen van 'slager en bakker voldoen moest, maar ze valschelijk quiteerde en dan het geld voor zich hield. Het hof heeft haar veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en 32 geldboeten van 50 of subsid. gevan genisstraf van 2 dagen voor elke boete. Door het collegie van burgemeester en wethouders te 's Hage is aan den gemeenteraad voorgesteld om, wegens het heerschen der pokken-epidemie, dit jaar zoo min in de residenjie als te Sclieveningen kermis te houden. Dit voorstel zal heden bij den Raad in behandeling komen. Jl. Zondag nacht overleed te 's Hage mr. G. B. Emants, lid der Prov. Staten van Zuidholland en regter in de arron- dissements-regtbank aldaar. Het prov. geregtshof in Noordbrabant heeft behan deld de zaak tegen J. B. van Oort, oud 52 jaar, land bouwer, geboren te Hilvarenboek, wonende te Hulsel. Bij acte van beschuldiging en rekwisitoor van het open baar ministerie, werd aan van Oort ten laste gelegd moedwillige manslag, gepleegd op zijn zoon Marcellis, door dezen met een dorschvlegel aan het hoofd eene verwonding toe te brengen, waarvan diens dood het gevolg is geweest. Ter teregtzitting bleek het, dat het gedrag van den overleden zoon zijn vader dikwijls stof tot toorn gaf; dat deze laatste soms tegen zijn vader opstond, met dat gevolg, dat beiden handgemeen werden, waarbij dan wederkeerig geslagen werd, hetgeen nog laatstelijk voorviel eenige oogenblikken voor den doodelijken slag. Uit de gevoerde instructie bleek, dat de beschuldigde eene blaauwe vlek met ontvelling op den arm had, die hij zeide, door zijn zoon te zijn veroorzaakt. Zes getuigen zijn in deze zaak gehoord, waarna het openbaar ministerie eischte schuldigverklaring van van Oort en veroordeeling tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf. Het hof heeft hein schuldig verklaard aan moedwilligen manslag, gepleegd op zijn zoon Marcellis, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, hem veroordeeld tot een cellulaire gevan genisstraf van zes maanden. Te Zutplien is door sommigen gevlagd, naar aanlei ding van de ratificering der vredesvoorwaarden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1