Benoemingen, enz. BUITENLAND. van zij op 31 Jan. op de kraamzaal bevallen was, op 16 Febr. in doeken gewikkeld op de stoep der woning eener weduwe aan den Goudscben Singel te vondeling gelegd en zich eenige huizen verder op begeven en daar blijven wachten, totdat zij zag dat het pakje, dat haar zoon bevatte, de opmerkzaamheid had getrokken. Een heer, die toevallig passeerde, had het opgemerkt, aangescheld en de dienstbode daarop attent gemaakt. Het moet op de spoedig verza melde voorbijgangers een treurigen indruk hebben teweeg- gebragt, toen uit dat pakje een kind te voorschijn kwam, dat de armpjes te vergeefs naar zijne moeder uitstrekte. Door een politie-agent werd dit kind naar het bureau gebragt, waar de moeder, die inmiddels werd opgespoord, het gevonden wicht voor het hare herkende en toestond, dat het aan de vrouw van een politie-agent werd afge geven, die op zich genomen heeft het te zullen opvoeden. De 21jarige moeder, als beklaagde teregtstaande, bekende hare schuld; zonder huisvesting en zonder middelen om in het onderhoud van haar kind te voorzien, had zij, ten einde raad, hare toevlugt tot dit middel genomen, opdat haar kind door anderen verzorgd zou worden. De officier van justitie merkte, bij het nemen van zijn requisitoir, op dat een ieder voorzeker medelijden zal gevoelen met de ongelukkige, die zonder huisvesting of voedsel eene dergelijke daad bedrijft, doch meent van den anderen kant op de ernstige gevolgen te moeten wijzen die door dit nederleggen bij zulke koude temperatuur voor het kind hadden kunnen ontstaan. Na schorsing der zitting veroordeelde de regtbank de beklaagde tot eene gevange nisstraf van twee maanden, in eenzame opsluiting te onder gaan, en eene boete van 8. (N. Rott. Crt.) Dezer dagen heeft eene koe van den landbouwer H. S., onder Stompwijk, drie kalveren geworpen, waarvan een gestorven is. Te Willemstad is dezer dagen een gedeelte van den gemetselden walmuur dier vesting, ter breedte ongeveer van 20 meters, ingestort. Wanneer reeds, zonder aan- leiaende oorzaken van buiten, de vestingmuren instorten, dan kan men nagaan hoe zwaar het geschut zou moeten zijn om daarin bres te schieten. Men heeft opgemerkt, dat op den Zondagavond waarop aan een te Middelburg staand paardenspel verlof gegeven was tot het houden eener voorstelling, herbergen en dans huizen aldaar veel minder bezocht waren dan gewoonlijk. Den daarop volgenden Zondag is weder eene voorstelling gegeven. Het verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente om des Zondags geen openbare vermakelijkheden meer toe te staan, is afgewezen. Te Goes moest een secretaris-penningmeester benoemd worden voor het burgerlijk armbestuur en het gasthuis, aan welke betrekking een salaris van 1100 verbonden is. De Raad ging de voordragt van de betrokken colleges voorbij en benoemde den zoon van een raadslid, den heer C. C. van den Bosch. De vader nam aan de stemming en zelfs aan de herstemming deel. De herstemming zal dus welligt vernietigd worden. Het armbestuur heeft reeds zijn ontslag genomen, wegens het voorbijgaan van zijne aanbeveling. De vervolging tegen den ingezetene van Soeren, die verzuimd had bij den ambtenaar van den burgelijken stand binnen den bepaalden termijn aangifte te doen van de bevalling zijner echtgenoot, is geëindigd met zijne ver oordeeling tot eene geldboete van 8 of met twee dagen gevangenisstraf. Een boer te Terwolde heeft dezer dagen aan een slagter te Deventer vier koeijen afgeleverd voor de som van 1440. Men verneemt dat te Dokkum in de 2i afgeloopen maanden van dit jaar reeds meer sterfgevallen zijn voor gekomen dan in het geheele vorige jaar. „Wij protesteren tegen veroveringszucht!" „Laat mij uitspreken.... Ja, het zal Lotharingen en den Elzas hernemen. Is dat alles? Neen. Het zal Trier, Maintz, Coblentz, Keulen, den linker Rijnoever hernemen. .(Nieuw gemor.) Het zal roepen: het is mijn beurt! Duitschland, hier ben ik! Zijn wij vijanden? Neen! ik ben uw zuster. De volken zullen slechts één volk, één enkele republiek uitmaken, door de broederschap veree- nigd. Laat ons de Vereenigde Staten van Europa zijn, de alge- meene vrijheid en vrede. En Frankrijk zegt tot. Duitschland wij zijn vrienden; ik zal niet vergeten, dat gij mij van mijn Keizer hebt bevrijd; ik kom u thans van den uwen bevrijden Nadat de heer Vacherot, namens de republikeinen, die even als hij voor den vrede zouden stemmen, die stem had gemotiveerd door te wijzen op de onmogelijkheid van verderen weerstand, sprak Louis Blanc tegen den vrede. Zijne rede was vrij wat kalmer dan die van Victor Hugo. Hij herinnert, dat Koning Wilhelm zelf gezegd had, dat de Pransche regering, niet het Prnnsche volk, den oorlog had gewild; aan den tegenstand, door geheel de liberale pers in Frankrijk tegen den oorlog gevoerd. Toch was Frankrijk tot op zekere hoogte verantwoordelijk en was, na Sédan, bereid te boeten. Maar 1'ruissen had besloten Frankrijk te onteeren en te vernietigen. Vandaar de voortzetting van den strijd; vandaar de harde, onaan nemelijke vredesvoorwaarden. Frankrijk kon ze niet aannemen; het was nog in staat zich staande te houden, Europa zou, in zijn eigen belang, in 't eind uit zijn werkeloosheid ontwaken. Hij was voor een guerilla-oorlog. Onderscheidene sprekers voeren nog het woord, waaronder de heer Keiler, die zich ter afwering van 't gevaar van den afstand van grondgebied op God, op de nakomelingschap, op de volken, op het zwaard van alle regtschapen mannen beroept. Men dringt van sommige zijden aan op sluiting der debatten, en de heer Thiers slaat onbarmhartig den bodem in aan alle bespiegelingen, met de verklaring: „Wij mogen ons niet met woorden laten paaijeu; wij behooren de waarheid onder de oogen te zien: de waarheid nu is, dat Frankrijk thans buiten staat is om oorlog te voeren. Wij dienen de waarheid te erkennen en den moed te hebben om voor onze rampen uit te komen. Stemt naar uw ge weten, ieder met de hand op zijn hart, maar, biel ik u, zonder zwakheid en vooral zonder kwalijk gerigte vaderlandsliefde. Zoolang wij eene natie zijn, die van grootspraak houdt, zullen wij niets wezen; wanneer wij ontzag voor de waarheid hebben, zullen wij weder iets worden." Eindelijk valt de bekende beslissing. De vergadering gaat uiteen, onder eene onbeschrijfelijke beweging. Te Groot-Deuteren heeft jl. Zondag een drieling elkanders 50sten verjaardag gevierd. De landbouwschool te Groningen is opgeheven, ten gevolge het weinige succes, dat zij ondervond. Een van de deurwaarders bij de regtbank te Groningen zal a. s. Woensdag, wegens eene vreemdsoortige zaak, voor het kantongeregt te Zuidhorn teregt staan. Daar zal namelijk de vraag behandeld wordenof een deurwaarder, belast, zijnde met de executie van uitzetting van een gezin met inboedel uit een woning, hem bij regterlijk vonnis opge dragen, ook aan de uitgezette personen en goederen een ander logies moet verschaffen dan de open lucht; of deze moeten beschouwd worden als reizende personen en goederen, die een herberg behoeven; of voor zoodanige reizende personen en goederen de openbare weg bestaat, dan of zij op particuliere domeinen moeten reizen. Wegens het nieuwe der regtsquaestie wordt de beslissing des kantonregiers met belangstelling te gemoet gezien. (N. S.) De vlasbouw in het westerkwartier, in Groningen is in de laatste jaren niet voor alle landbouwers bevredi gend uitgevallenmen is het daarbij nog niet eens of de teelt uitgebreid of ingekrompen dient te worden. Er wordt echter voor die teelt door Zuidhollandsche vlas bouwers reeds land voor 240 per hectare gehuurd. Te Groningen is in den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente een voorstel gedaan, doch niet aangenomen, om de Zondag-middag en week- predikbeurten af te schaffen. De heer S>., leeraar in de Duitsche taal en letter kunde aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen, is met zijne familie, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld, spoorloos uit die stad verdwenen en, volgens ge rucht, naar Duitschland vertrokken. In een der kerken van Rome is dezer dagen door een dienstdoenden geestelijke het „welkom Victor Emanue!" uitgesprokenziehier in welke beteekenis en bij welke gelegenheid. Prinses Margaretha, 's Konings schoondochter, hield den pasgeboren zoon van hertog Sforza Cesarni ten doop. De pastoor van S. Vioenso ed Anastasio vroeg „Hoe zal het knaapje gedoopt worden?» „Benvenuto." t- De pastoor lachte tevreden en vroeg aan de doopgetuigen welke andere namen aan het kind gegeven moesten worden „Vittorio Emmanuele," was het woord. De pastoor schrikte en wilde deze namen niet aannemen. Het kind kon toch waarlijk niet:- „Welkom Victor Emanuel te Rome» heeten. Het verzet des priesters dreigde tot een ernstig geschil te zullen overgaan, doch ten laatste gaf hij toe. Het Spaansche onderwijsblad Anales de primere ensenanza deelt mede, dat men zich bij de regering druk bezig houdt met het ontwerpen van plannen voor flinke schoolgebouwen. De daartoe benoemde commissie heeft bij den minister eenige voorwaarden ingediend, die haar bij het bouwen van nieuwe scholen noodzakelijk schijnen. Onder dezen komen b. v. voor: Geen lokaal mag meer dan 120 kinderen bevatten voor elk kind 74 vierk. decim. oppervlakte, 3 kub. meter inhoud, 14 vierk. decim. licht eene overdekte speel plaats de muren met kalk bestreken en lichtgroen gekleurd de vloer der vertrekken minstens 80 centim. boven den beganen grond enz., al het andere in denzelfden geest, Bij Grojec in Polen is een burgemeester door de wolven opgegeten, zoodat niets als zijn stok en hoed overbleven. Volgens het Ivaapsche Volksblad meldt men uit Salem aan de E. P. Herald dd. 12 Febr., dat het vee aldaar stertt aan eene soort van ziekte, waarvan men vroeger nooit 'gehoord heett. Zij begint met een gezwel onder de kin, dat zich langzamerhand tot onder de keel uitbreidt, totdat het dier aan verstikking sterft. De schrijver heeft zelf veel vee er aan verloren en kun er geen genees middel voor vinden. De Japanners hebben slechts één nieuwsblad, dat eens in de maand uitkomt in den vorm van een ingenaaid pamflet van omstreeks 100 bladzijden Het werd ruim een jaar geleden opgerigt. Eene dame te San Francisco, zegt de Alta Califor- nia, heeft de gewezen Keizerin Eugenie uitgenoodigd, in de Vereenigde Staten.... voorlezingen te komen houden. Met ingang van den 11 dezer is de off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt, W. Littel, bevorderd tot off. van gez. 1ste kl., met bepa ling, dat bij zal rang nemen tusschen de off. van gez. 1ste kl. H. van Stockum en L. P. Vlaanderen. De 1ste luit. bij het korps Mariniers, M. C. Koning, laatst be hoord hebbende tot het eseader in Oost-Indië en van daar den 1 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip ter beschikking gesteld van den commandant en inspecteur van het korps Mariniers, Bij koninklijk besluit van den 7 dezer is tot gouverneur van Curaijao benoemd de hoer H. F. G. Wagner, gezaghebber vau St. Martin (Nederl. gedeelte), thans tijdelijk met de waarneming van het ambt Van gouverneur belast. België. In Belgische bladen wordt sterk aangedrongen op het nemen van maatregelen tot ontsmetting der slagvelden bij Sédan, waaruit bij het naderende warme jaargetijde anders zulke hevige epidemiën kunnen voortspruiten. Prins Orloff heeft reeds 1000 francs daartoe beschikbaar gesteld en er op gewezen dat tijdens den oorlog tusschen Turkije en Perzië, in de 18de eeuw, tallooze met rottend menschen- vleesch gevoede insecten een vreeselijke epidemie ver Inwoners ve 588,1 w aa 520,28; w 160,0(K la Vf 181,8* M 84,00 112 ti gf 71,01 ge 60,62 m spreidden in Russische provinciën, die honderdmaal verde van de slagvelden verwijderd waren dan Brussel v« Sédan. De Indépendance Beige heeft reeds 1800 franc verzameld. De Belgische regering heeft thans de zuiverin. der slagvelden bij Sédan opgedragen aan de heeren Lants gepensioneerd militair geneesheer, en L. Créteur, apotheke die reeds met de noodige instructiën derwaarts vertrokken zij F r a n k r ij k. Frankrijk zal, uit kracht der vredes-overeenkomt va- 26 Februarij 1871, aan Duitschland moeten overgeven: Het departement van der, Neder-Rijn, 190 ge meenten met Het departement van den Boven-Rijn, behalve een gedeelte van het arrond. Belfort, met Het departement der Moesel, arrondissement Metz, met 204 van de 223 gemeenten en Idem, arrond. Sarreguemines, 156 gemeenten met Idem, arrondissement Diedenhoven, met uit zondering van eenige gemeenten Het departement Meurthe, arrondissement Saar- burg, 116 gemeenten met Idem, arrond. ChfLteau-Saljns, 147 gemeenten met Totaal inwoners 1,666,5S| ve Volgens het Journal des Débats, zal het door Nationale Vergadering aangenomen besluit tot vervalle: verklaring van Keizer Napoleon III en van zijne dynast! in al de gemeenten van Frankrijk worden afgekondigd aangeplakt. Het Journal Officiël behelst eene dagorder van de- nieuw benoemden bevelhebber der Parijsche burgerwacli den generaal d'Aurelles, waarin deze een beroep op i ondersteuning der welgezinde burgers doet. Orde alleei zegt hij, kan ons den nationalen bloei hergeven. Ik hè vast besloten om elke beweging, die de rust in gevar zou kunnen brengen, nadrukkelijk te keer te gaan. In Parijs hadden van 18 Sept. 1869 tot 24 Febt 1870 21,978 sterfgevallen plaats; in hetzelfde tijdpeii 1870—71 64,154. De runderpest maakt talrijke slagtoffers onder k rundvee te Parijs en omstreken. Uit Versailles wordt dd. 3 dezer het volgende berijt; „Heden ochtend te 11 uur is te Longchamps ee« groote parade van het korps der Pruissische garde gehoude: waarheen de Keizer zich te 10 uur van hier begeven hal Na het difileren der troepen rigtte de Keizer tot vereenigde bevelhebbers de volgende woorden: „Gij li mét mij gevoelen, mijne heeren 1' onder welken indruk il heden liet garde-korps heb teruggezien, nadat het me een heldenmoed gestreden heeft, die mijne hoogste erken telijkheid verdient, welke ik mij gedrongen gevoel, jus hier tegenover u uit te spreken. Met smart mis ik ve! dapperen van uwe gelederen; zulke daden, zulk een voo> spoed eisehen offers. Gelijk ik altijd van de garde verwack heb, heeft zij ook ditmaal het voorbeeld van dapperheil toewijding en volharding gegeven; maar ook het geheel leger heeft gewedijverd in het verrigten van daden, 1 niet alleen tot de roemrijkste der geschiedenis behoort! maar die ons ook tot een doel gevoerd hebbeh, hetwel door den gisteren tot stand gekomen eervollen vrel gedurende alle tijden in de geschiedenis van ons vaderlai zal blijven bestaan. Daarom komt aan dit heldhaftig legt en aan u, mijne heeren! in het bijzonder mijn diep gevoel dank en mijne volle hulde toe. Laat ons echter nit vergeten, dat wij allen aan de Voorzienigheid onzen dat verschuldigd zijn, die gewild heeft, dat wij het werktal zouden zijn om zoo groote wereldhistorische gebeurtenis» tot stand te brengen. Vaartwel, tot weêrziens in Is vaderland - De stad Angers is jl. Maandag het tooneel gewets van allerdroevigste gebeurtenissen. Sedert eenigen tijd had zich een heftige antipathie gi openbaard tusschen de vrijschutters van de Sarthe, men de wapenen ontnomen had en de vrijwilligers van heer de Cathelineau, waaraan in koffijhuizen en op publieke wegen dikwijls lucht werd gegeven. Maandag steeg de opgewondenheid echter ten top; tal rijke troepen, uit burgers en militairen bestaande, ver» melden zich des middags op den Boulevard de la Mairii en begroetten eiken officier van het korps-Cathelineau bedreigingen en onder het geroep van: Weg met I Weg met hen Plotseling hoorde men geweldige kreten in de rue ie Quinconces en op een gedeelte van de place du Mai waar de zaCuiigevloeide menigte van ieder der partijs handgemeen waren geworden. Twee officieren der vrijschutters van Cathelineau paard maakten, de een met ontblooten sabel, de ander® het pistool in de hand, een charge door de menigte, voor namelijk uit nieuwsgierigen bestaande. Twee manna werden op den grond geworpen, zwaar gewond, waardoo: men begrijpt dit, de opgewondenheid nog toenam. De burgemeester snelde toe en riep de gendarmerie hulp. Inmiddels was een derde officier der vrijwillige' van Cathelineau bezig zijne makkers te bevrijden, laadde een pistool en velde een man neder, die in de bors getroffen, in zijn bloed baadde. Op dat gezigt nam drift der volksmenigte nog toe. Aan de galg! riep mei aan de galg! En na langdurigen strijd gelukte het es gendarme den moordenaar te vatten en hem naar de wac!> te brengen. Des avonds verzamelde zich het volk voor het waar zich de hoofdofficieren der vrijwilligers bevondet men sloeg de glazen stuk, schreeuwde en dreigde. W«| met de Cathelineau! was e- de algemeene kreet, s afgewisseld door het gezang der Marseillaise. De gewa_ magt waakt echter voor de herhaling van ongeregeldhed® die zich dan ook niet mee? voordeden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2