Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundige Waarnemingen te Helder, PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. De opera's van Offenbach wil het Parijsche publiek niet meer hooren. De schouwburgen voeren ze niet meer Ook Ooffenbach, langen tijd de gevierde componist iIj een groot deel van bet Parijsche publiek, moet het misgelden, dat hij een Duitscher van geboorte is. De Jockey-club te Parijs neemt niet alleen geen Duitschers meer op, maar wil ook geen paarden uit Duitsche stoeterijen meer meê laten rennen. Te Bordeaux willen de kooplieden evenmin als te Parijs Duitsche winkelbedienden hebben. De handelstand aldaar wil zelfs alle commerciëele betrekkingen met Duitschland afbreken. Het uitschot der Fransche pers, de bladen die eene republiek op hun eigen handje willen, vinden geen woorden genoeg tot afkeuring van het plan om de Nationale Ver gadering hare zittingen buiten het woelziek Parijs te doen houden. Als een staaltje hoe ver die vaderlands lievende oproermakers gaan, ontleenen wij het volgende aan de Vengeur: «Men spreekt er van om de Nationale Vergadering naar Versailles te verleggen. Het is de stad der "Staten-Generaal. De plaats is nog warm van de Pruissen. Waar kan men beter zijn? De verraders die Frankrijk verkocht hebben, konden nergens beter zitten dan in bet paleis van Lodewijk XVI, waarin de hooge en edele tradities der monarchie nog rondwaren. Zij zullen er het stof hunner voorvaderen en het voorbeeld hunner deugden vinden. De Vergadering van notabelen te Ver sailles! Schim van de Oostenrijkscho, zij gewroken! Antoinetta of Augusta, de naam doet niets ter zake. Mevrouw Veto, de vreemdelinge, wederom bedreigt de reactie Frankrijk en de Republiek. Volk van Parijs, herinner I I u het v(ja ira." De vertegenwoordiging der boeren is nrbang voor Parijs. Natuurlijk; zij vreest en haat het als .7'de Republiek. Zij vreest en haat het volk van Parijs evenzeer S ils het den Koning bemint. Koning van Frankrijk of .'missen, wat komt het er op aan, als het maar een Koning '""'Is?... Neen, er is geen slijk genoeg in de straten van Parijs er de heeren Afgevaardigden naar behooren mede te mtvangengezonden werden zij als vertegenwoordigers van iet volk, zij vertrokken als Fransche burgers en«keeren erug met een Koning meer en twee provinciën minder, net een schandelijken vrede die Parijs tot een voorstad van lerlijn en Frankrijk als een leenroerig rijk van het Heilige luitsche rijk maakt. Niet naar Versailles moesten de fgevaardigden gezonden worden, maar naar Cayenne!» De Temps is tegen het in de Nationale Vergadering edane voorstel, om de bewoners van den Elzas en Duitsch otharingen, in staat te stellen om naar Algerië te ver- iuizen. Wel zouden wij daardoor een millioen Franschen lehouden voor het vaderland, maar daardoor zou de kans au herwinning dier gewesten grootendeels verloren gaan. "on Bismarck heeft zeker minder dan iemand ter wereld in bijgeloovige eerbied voor tractaten, en de aanwinst in grondgebied heeft Pruissen te zeer aan het regt van len sterksten te danken, om niet overtnigd te zijn dat ditgrond- ebied weer ten deel zal vallen aan hen, die later de sterkste il worden. Zoodra nu de Elzas en Lotharingen in massa ouden zijn verlaten, zouden de Duitschers die rijke ge- resten trachten te //germaniseeren». Het gevolg zou zijn, at de herovering niet alleen moeijelijker, maar ook minder renschelijk voor ons zou zijn. raf, - Omtrent de vreeselijke catastrophe, op den wester- ljeE loorweg bij Puteaux voorgevallen, ontleent men aan en Figaro Een convooi Pruissische zieken en gewonden, door taische beambten van de wester-maatschappij was van Mans naar Pantin op weg om van daar naar Duitschland edirigeerd te worden. De trein bevatte 32 wagens en iedere lagen 20 a 25 zieken. Bij het station Puteaux gekomen bemerkte de machinist at de weg niet vrij was en deed den trein onmiddelijk opper.; de opmerkzaamheid uitsluitend hierop gevestigd |nde, dacht men er niet aan dat de passagierstrein onmid- ilijk gevolgd werd door een goederentrein, die in volle aart kwam aanstoomen en tegen den achtersten wagen an den Pruissischcn trein stiet. De schok was vreeselijk. Van de 32 wagens werden 19 met de ongelukkigen daar binnen verbrijzeld. Ook e locomotief van den goederentrein en zijne 5 of 6 eersto agens ondergingen hetzelfde lot. De Fransche beambten, ie den Duitschen trein geleidden, werden geen van allen (kwetst, terwijl de machinist on de stokers er met een etigen schok afkwamen. Zoodra de tijding van het ongeluk te Parijs bekend was worden, liet de stationchef onmiddelijk een trein gereed laken, waarin hij met een aantal geneesheeren en ver- tlieidene hoofdbeambten van den wester-spoorweg plaats nam. Dat alle Fransche conducteurs en machinisten ongedeerd lieven geeft veel stof tot praatjes. Men zegt dat er 30 'J™ luitschers bij zijn omgekomen. E n e 1 a n d. H. M. de Koningin heeft op haar uitdrukkelijk verzoek in visitie gehad van den beroemden Ierschen hond Mc tatli, waarvan de Sporting Gazette niet zonder groote Igewondenheid alle bijzonderheden verhaalt. Woensdag reisde Mc Grath in gezelschap van lord Lurgan en Jen ter Spooner via Paddington naar Windsor, waar de euwsgierigheid om een blik op deze beroemdheid te werpen groot was, dat een onafzienbare menigte van het station aar het vorstelijk kasteel zich verdrong, waar de groote Wzaal voor de ontvangst was ingerigt. II. M. de Koningin, ie met Prinses Louise en Prins Leopold de uitvoering üwoonde, stelde warm belang in Mc. Grath, en liet zich 'ar lord Lurgan alle bijzonderheden van het dier, geboorte, pvoeding, eigenschappen, enz. enz. breedvoerig vertellen. J de tegenwoordig zijnde vorstelijke personen streelden en tfkoosden het beest, ja, Prins Leopold was zoo er mede 'genomen, dat hij na het vertrek van het hof nog eens (rag kwam om den //zwarte» van nabij op te nemen. Na 6 uitvoering werd Mc. Grath van de Koninklijke tafel aspijzigd, en deed daarna eene wandeling over het grond rot; t lij dei ziek, den vai uit ■dre, r en iald, ven De dat door de niel .uld, Van mde denl ige» dan Den- Jwe ;ang uwd lijk' 2 il nds. n is aar- icel. wet reef dat lunt vor- ik, ;en, gebied van het kasteel, om H. M. huishouding en pachters in staat te stellen hem te zien en te bewonderen. Zijn opvoeder ontving van de Koningin een gouden jagthorologe, als een aandenken aan zijn bezoek op het slot. De Irishman is bitter boos over de eervolle ontvangst, welke de beroemde Iersche hond Mc. Grath op het Koninklijk slot te Windsor heeft genoten. Hij zegt: //Voor het beest was een heerlijk ontbijt klaar gemaakt, zijn visitekaartje werd aangenomen, en de eer hem te beurt gevallen werd in het Court-Circular vermeld.» De Irishman vraagt of, daar H. M. zoo ingenomen toont te zijn met Iersche pro ducten, zij niet eens een exemplaar van een uitgehongerden Ierschen boer zou willen zien. Dat artikel is in overvloed voorhanden, en het blad durft bij voorbaat te verzekeren, dat, mogt al zulk een boer er niet zoo goed uitzien als de gevierde Mc. Grath, hij niet minder dan deze eer zal aan doen aan een déjeuner k la fourchette te Windsor. Van af den 13 dezer mag geen vee uit Frankrijk en België in Groot-Brittanje worden ingevoerd. -Nogmaals levert de Times eenige beschouwingen naar aanleiding van den intogt der Duitsche troepen binnen Parijs. We herhalen het, zegt het blad dat we die daad in den overwinnaar niet laken kunnen; want we houden ons overtuigd dat, zoo de Duitschers die laatste vernedering aan de Seine-stadbespaard hadden, de ver waten bevolking er zich op zou hebben beroemd, hoe Parijs niet voor den vijand bezweek. »De barbaarsche horden» dus zou het geheeten hebben »konden wel de soldaten, de verraderlijke huurlingen van het Keizerrijk verslaan doch ze diensden terug voor de onverwinbaar- heid van de Roode Republiekdoor hulp van verraders konden ze de forten vermeesteren doch de barricaden durfden ze niet bestormen!» Een dergelijke holle snoe verij is thans onmogelijk gemaakt. En dat roept de Times doet ons om Frankrijk's wil genoegen. We ontveinzen ons niet, dat we geen zweem van triomf gunnen aan het gepeupel, dat het waarachtige en éénige republi- keinsche element waant te vertegenwoordigen. Driemalen in den loop dezer eeuw heeft Parijs vijandelijke legers binnen zijn wallen moeten dulden; en telkens was die vreemde bezetting een gevolg van Fransche aanranding. Het schijnt Frankrijk's bestemming te wezen, steeds voor waarts te moeten stuiven, om smadelijk teruggesmeten te worden. Waarin een verklaring te zoekenj van dat verschijnsel? In de geographische ligging des lands, in den volksaard en in den maatschappelijken toestand? Voorzeker. Maar vooral ook in den rusteloozen geest, de zucht tot verande ring, het gemis aan loyauteit van een deel der bevolking. Waarom moet Frankrijk bij voortduring aan de genade overgeleverd zijn van een klasse, die geen grooter genot, geen hooger doel kent dan revolutie? Zal het welgaan met Frankrijk zoo moet die klasse gemuilband worden. De revolutie zelve moet worden onttroond. Niet langer moet zij vrijelijk haar spel kunnen drijven met het lot van Frankrijk en den vrede van Europa. Door den ex-Keizer van Frankrijk is het volgende protest uitgevaardigd //Aan den voorzitter der Nationale vergadering te Bordeaux! Mijnheer. In een tijd dat ieder Franschman in diepen rouw gedompeld is over de viedesvoorwaarden en slechts aan de rampen van zijn land denkt, heeft de Nationale Vergadering de vervallenverklaring van mijn dynastie gedecreteerd en verkondigd, dat ik alleen verantwoordelijk was voor al de ongelukken, die gebeurd zijn. Ik protesteer tegen deze onregtvaardige en onwettige verklaring onregtvaardig, omdat, toen de oorlog verklaard was, het gevoel van het volk, aangevuurd door oorzaken onafhan kelijk van mijn wil, een algemeen en onwederstaanbaar enthousiasme deed ontwaken; onwettig, omdat de Vergadering alleen verkozen om vrede te sluiten, hare magt te buiten is gegaan, door in zaken te beslissen, die buiten hare bevoegdheid lagen en omdat, zelfs al waren zij een constitueerende Vergadering, zij het regt niet heeft om haar wil in plaats van den wil des volks te stellen. Voorbeelden uit de geschiedenis bevestigen dit. De oppositie in de constitueerende Vergadering boog in 1848 voor de ver kiezingen van 10 Dec. en in 1851 verklaarde de natie, met meer dan zeven millioen stemmen, zich voor mij en tegen de wetgevende Vergadering. Politieke gevoelens kunnen het regt niet ter zijde stellen en in Frankrijk is het plebisciet de basis van ieder wettig gouvernement. Wat daar buiten is, is usurpatie van sommigen tot onder drukking van de overigen. Ik ben daarom bereid mij te onderwerpen aan de vrije uiting van den volkswil, maar daaraan ook alleen. Bij de treurige gebeurtenissen, die aan iedereen zelfverloochening en belangeloosheid voor schrijven, zou ik verlangd hebben het stilzwijgen te kunnen bewaren, maar de verklaringen der Nationale Vergadering dwingen mij, om in naam der gehoonde waarheid en der miskende nationale regtsn te protesteeren. Ontvang, mijnheer de voorzitter, enz. Wilhelmshöhe 6 Maart. Napoleon.» Duitschland, In een kort overzigt van den loop des oorlogs geeft de Staats-Anzeiger de volgende cijfers: De oorlog heeft 210 dagen geduurd, gerekend van den datum der oorlogs verklaring, 19 Julij 1870, tot het laatste wapenfeit, 16 Febr. 1871. Wanneer men evenwel aanneemt, dat de oorlog eigenlijk met de capitulatie van Parijs (28 Januarij 1871) is gesloten, dan is het slechts eene tijdruimte van 180 dagen geweest. In dien tijd hebben de Duitsche legers 17 veldslagen en 156 grootere en kleinere gevechten geleverd, 26 versterkte plaatsen ingenomen, 11,650 officieren en 363,000 man gevangen genomen, ruim 6700 stukken geschut veroverd en 120 adelaars of vaandels buit gemaakt. Bij nadere berekening heeft er gemiddeld eiken dag een gevecht plaats gehad, is er om den negenden dag een veldslag geleverd, om den zesden dag eene vesting genomen en zijn gemiddeld per dag 65 officieren en 2070 man gevangen genomen, 38 stukken geschut veroverd en om den derden dag twee vaandels veroverd. Den 4 dezer is te Metz plegtig door 707 kanon schoten den volko verkondigd, dat de stad weder door Duitschland was herkregen en voor goed er toe behooren zou. Voor de inwoners zal het wel geweest zijn, alsof bij de begrafenis hunner vrijheid en zelfstandigheid kanonschoten werden gelost. Zwitserland. De Zuricher Zeitung van 10 dezer meldt: Jl. Vrijdag avond hebben in de Tonhalle de Duitschers eene feeste lijkheid aangerigt tot viering van den vrede. Omstreeks 900 deelnemers, waaronder ook dames, waren opgekomen. Een volkshoop, waarbij zich Fransche officieren gevoegd hadden, drong uit de gelagkamer naar de feestzaal, waarop tusschen zangers van een liedertafel en muziekanten aan de eene zijde en de indringers aan de andere zijde een hevig gevecht ontstond. Verscheidene personen werden gekwetst. De militairen hebben de orde hersteld. De Tonhalle is zeer beschadigd. Er is een onderzoek ingesteld. Er lieerscht groote verontwaardiging. Van den llden wordt uit Zurich gemeld: Bij deinden afgeloopen nacht door de tumultmakers beproefde pogingen om de Donderdag in hechtenis genomen personen te bevrijden, schoten de militairen hunne geweren in de lucht af, waarbij een persoon, die op de bovenste verdieping van een tegen over de gevangenis gelegen huis zich bevond, gedood werd. De volkstroepen zijn uit elkander gedreven, zonder dat het noodig wa3 tot herstel der orde van schietwapenen gebruik te maken. Heden hebben de autoriteiten de hulp van infanterie en kavalerie ingeroepen. De regering heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin de bevolking tot rust aangemaand wordt. Er zijn maatregelen genomen om de tegen heden avond voorgenomen herhaling van onge regeldheden krachtig tegen te gaan. Van den 12den wordt gemeld: De volksmenigte heeft gisteren avond ten 11 ure de gevangenispoort bestormd en getracht den toren in de lucht te laten springen. De troepen waren genoodzaakt van hunne vuurwapenen ge bruik te maken; 4 personen zijn gedood en verscheidene gewond. Het was den volkshoop bijna gelukt het raadhuis te overrompelen. Men verwacht de komst van 4 batail- lons en 2 batterijen bondstroepen. De bondscommissaris is aangekomen. Volgens de Neue Zuricher is het brandpunt der oproerige beweging blijkbaar de Internationale en het vredefeest der Duitschers slechts een voorwendsel. JjAATSTE BEBIGTEK. Het Russische stoomschip Pricess Woronzoff, in ballast met bestemming naar hier om in het Bassin te laden, is heden wegens averij aan de machine door de stoomsleepboot de »Stad Amsterdam» uit zee in de haven gebragt. M eimak, 13 Maart. De Weimarsclie Zeitung meent zeker te weten, dat de Keizer, de Kroonprins, de Prinsen Carl en Adelbert, en waarschijnlijk ook graaf von Moltke, aanstaanden Donderdag namiddag alhier zullen aankomen, en den volgenden dag de reis naar Berlijn zullen voortzetten. Parijs, 13 Maart, 's avonds. De Pruissen hebben heden Versailles ontruimd. Een regiment is heden middag uit Purijs derwaarts vertrokken, om er kwartier voor het gar nizoen te maken. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 1 Maart. Australië. J.-G. Lueas. Batavia. 3 Cornelia&Maria. II. Sap. Valparaiso. 4 Lotus, H. H. Kemper. 1'alermo. 5 Lida. J.W.C.V.Muller.Suriname. 5 ii Jonge Cornelis. G. J. Goekoop. Batavia. 9 ii Sympathie. A. Bakema. Suriname. 13 n India Packet. G. Diepering. Macasser. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 12 Maart. Bessie Parker. J. P. Cox. v. Vliet Co. New-York. 12 ii Petronella. P. J. Tak. ZurMiihlen&Co. Catania. 12 ii AdelineElwood. Ligt quarantaine. Mobile. 13 ii John 1'axton. W. Holden. Duink.&Goedk. Taganrog. 13 1 St. Anne. J. M. Herve. ZurMühlen&Co. 13 Curacjao Packet. Ligt quarantaine. Curacjao. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Blue Jachct. K. Rase. Hartepool. Steenk. v.Streijen&Co. Ouse. R. Young. Bunderland. liuink. &Goedk. Eaglet. T. Boijs. Robert Hay. T. Kerrison. Newcastle. C. Berghuüs. Friends. T. M. Liddie. Landskeet). t; 3 K a t Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l proeent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 zzw. 18k. 759.96 - 1.15 11.0 t 5.7 0.83 Holwater 13 12 zzw. 11» 755.05 - 6.13 8.0 f 2.5 0.77 Hol in zee 14 8 zwtz. 4.6» 759.27 - 2.08 6.0 t 2.3 0.94 Golvend. 14 12 zzw. 3 ii 759.25 - 2.10 7.4 t 1.7 0.89 Weersgesteldheid: 12 Maart 12 u. Digtbewolkt, winderig. 13 Maart 12 u. Bewolkt, helder, winderig. 14 Manrt 8 u. Digtbewolkt, beneveld, goedweer. 14 Maart 12 u. Helder, bewolkt, winderig, goed. Kaas. 39stap.Kleine f 22 a 32. 2 stap. Middelb. f30Ja33 per50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,27$, hoogste prijs f 1,40 per K.G. 59 Runderen. 12 Paarden. 67 Vette Kalveren, 80 a 100 Cts. per K. G., handel vlug. 266 Nuchtere dito, f 3 a 8 per stuk, stug. 41 Vette Varkens 44 a 54 Cts. per K.G. vlug. 26 Magere Varkens f 16 a 20, handel vlug. 210 Biggen f 7,a 9,handel vlug. 1078 Schapen en Lammeren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3