Benoeming-en, enz. BÜITEIVLAIVD. STATEN-GENERAAl. Uit Egmond aan Zee wordt gemeld, dat nog altijd de typhus in het fel geteisterde dorp blijft heerscken. De vader der ambulance is gevallen als een offer zijner menschlievendheid. Op de vergadering der modernen, die dit jaar den 18 en 19 April te Amsterdam zal worden gehouden, zullen de volgende onderwerpen worden behandeld: Dingsdag 18 April (alleen voor theologanten.) 1. Kan tot de kenbronnen der waarheid het godsdienstig gevoel worden gerekend 2. Welke waarde heeft de stellinggeen kerk zonder belijdenis? Woensdag 19 April (met gemeenteleden) 1. Welke waarde heeft de moderne rigting in den strijd tusschen arbeid en kapitaal? 2. De godsdienstige opvoeding bij de modernen. 3. De protestantenbond. 4. Bijzondere en open bare liefdadigheid. 5. Zedelijkheid en kunst. In de vergadering der Letterkundige Afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen, jl. Dingsdag te Amsterdam gehouden, is ingekomen een schrijven van den heer S. Farncombe Sanders te Breda, begeleidende een photogram van het kasteel van Radbout, te Medemblik, zooals dit vóór de slooping van twee der torens, eenige jaren geleden, zich nog voordeed; de heer Sanders bestemt een van de weinige, op zijnen last vervaardigde en niet in den handel gegeven exemplaren voor de Academie. Dit geschenk wordt in dank aanvaard. Jl. Dinsdag is de Prins von Wied per Rijnspoorweg in de residentie aangekomen; hij werd aan het station ver welkomd door zijn aanstaanden schoonvader, Prins Frederik. Zeven runderen welke een veehouder te Zwammerdam binnen den tijd van 60 dagen, nadat een aan longziekte lijdende koe afgemaakt was, op zijne hoeve gebragt had, zijn door den burgemeester in beslag genomen. Het koolzaad en de wintergerst hebben in verscheidene streken veel te lijden gehad van den strengen winter en den hoogen waterstand en zijn grootendeels doodgevroren. De tarwe heeft minder geleden, op sommige plaatsen staat zij vrij goed. Rogge belooft weinig, de klaver laat nog al wat van zich verwachten. In de lagere of basterlanden is al het gezaaide zoo goed als verloren. In Maas en Waal is groot gebrek aan veevoeder; het hooi geldt daar reeds 85 de 500 kilo. In de gemeente Budcl zijn drie zusters, welke te zamen ruim 255 jaren tellen, nog rap en gezond zijn en hun dagelijksch werk in het huishonden doen. Eene vierde, de jongste, is korten tijd geleden gestorven en was bijna 80 jaren oud. De overblijvenden betreurden het, dat ze zoo jong de wereld moest vaarwel zeggen. Nu door de strenge vorst de winter-tarwe meerendeels is doodgevroren, is het voor den landbouw van veel gewigt, eene goede keuze te doen van graan om het land in het voorjaar op nieuw te bezaaijen. Vroeger werd daartoe veelal zomer-tarwe gebruikt, doch het is bekend, dat de opbrengst van deze soort in den regel, zoowel wat hoeda nigheid als wat hoeveelheid betreft, ver blijft beneden de winter-tarwe. Op het eiland Overflakkee heeft men voor de uitzaaijingen in het voorjaar sedert de laatste jaren en ook nu gebezigd de witte Engelsche ruigkafwinter-tarwe, en wanneer het zaaijen in het laatst van Febr. of in de eerste helft van Maart kon geschieden, steeds met het beste gevolg. De opbrengst van deze in het voorjaar gezaaide winter-tarwe bereikte niet zelden eene hoeveelheid Van 40 tot 50 hectoliters per hectare. Te Staphorst zijn jl. Maandag de eerste kievits-eijoren gevonden. Een arbeidersvrouw te Olst wierp onlangs een oud groen papieren gordijn in den geitenstal. De geiten vraten er van en moesten oogenblikkelijk geslagt worden, wilde men zo niet tengevolge van vergiftiging zien sterven. Te Arnhem overleed dezer dagen de heer D. van IToytema, oud secretaris-generaal bij het departement van Financiën. De wijze waarop de transatlantische telegraafkabel werkt, is zeker niet alleen lezers bekend. Daar de electrische stroom veel te zwak is om een gewoon telegraaftoestel in werking te brengen, heeft men het volgende vernuftige hulpmiddel uitgedacht. Door den electrischen stroom wordt een lichtpuntje op een donkeren wand heen en weer bewogen. De kamer, waarin de kabel eindigt, is geheel donker. Aan het einde van den kabel- is een dunne draad verbonden, die geslagen is om twee kleine plaatjes van week ijzer. Zoodra van het andere einde uit een electrischen stroom door den kabel vaart, worden de ijzeren plaatjes magnetisch genoeg om een heel klein voorwerp in beweging te brengen. Nu is een kleine spiegel van niet meer dan een halve duim diameter op een stukje ijzer van een tiende duim dik en een halve duim lang bevestigd. Tegenover dit spiegeltje is een lamp zoodanig geplaatst dat het licht op eene tafel aan den wand teruggekaatst wordt. De woorden langs den kabel geseind worden nu door de bewegingen van dit reflecteerend licht aangeduid, en de beambte schrijft ze op. Het kost zeer veel moeite om de beteekenissen van het springend lichtje magtig te worden, daarom moet men niet te hard oordeelen als (/kabeltelegrammen» somtijds zulke dwaze dingen mededeelen. Het huis van graaf von Bismarck. Het huis in de rue de Provence No. 14 te Versailles, toebehoorende aan madame José, zal historische waarde verkrijgen, zegt de correspondent van den Times. Staatslieden mogen later over het tractaat van Brussel spreken, doch iedereen zal het werk van 25 Febr. het verdrag van Versailles noemen. Wie zal niet het nederige verblijf willen zien, waar graaf von Bismarckin uniform, omgeven door gewapende klerken, zoo veel maanden werkte: de kamer waar hij zijn gasten ontving bij het licht van kaarsen, die in Hesschen waren gestoken, en het vertrek waarin de beambten van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken vergaderden en waar de werkzaamheden door het kanongebulder en bet tumelt van de uitvallen werden gestoord. Naar het oordeel van den correspondent zal de kamer, waarin het verdrag geteekend werd, misschien veranderd worden, want de Fransclien hebben dien speculatie-geest niet, welken de Amerikanen (misschien ook de Engelsclien) kenmerkt, doch welligt komt er nog bij tijds een Yankee, die het huis van madame huurt en er goede zaken mede doet. De tafels, de stoelen, de inktkokers, kortom alles heeft nu waarde. Doch No. 14 heeft met dat al duchtig geleden, want de menschen, die daar op en neêr gingen, waren of militairen of beambten en bedienden, die half militair waren en vrij ruw met alles -omgingen. Toen madame José den graaf om schadevergoeding vroeg, was de diplomaat nu ook even hardvochtig tegen de schoone sekse, als hij tegen hot arme Frankrijk geweest was. Hij scheepte haar af met te zeggen, dat ze nog van geluk mag spreken, want dat zij het even goed had kunnen treffen, dat een geheelo compagnie sol daten bij haar in kwartier was gekomen en dat dan de boel er anders uitgezien zou hebben, terwijl zij nu nog geld als water kon verdienen met de kamers te laten zien. Mogen wij den correspondent gelooven, dan heeft graaf von Bismarck nog een beer, dat is een schuldeischer, te Versailles achter gelaten. De graaf had do noodige bellen in een ijzerwinkel besteld en toen de winkelier zijn reke ning presenteerde antwoordde de kanselier: //Denkt gij dat ik de bellen inedeneem? die blijven aan het huis en moeten dus door den eigenaar betaald worden." Schadelijke werking van de petroleum op planten. G. Jacob waarschuwt in de Landwirthsch. Bliittern für Schwaben und Nueburg tegen het gebruik van de petroleum tot het verdelgen van insecten, vooral van bladluizen op planten, waarvoor het in den laatsten tijd meermalen is aanbevolen. Volgens zijne waarnemingen, trekt elke droppel petroleum, die op den stam of tak van een boom valt, in den bast, en dringt de petroleum, wan neer men den boom daarmede bestrijkt, in alle poriën, verhindert het opstijgen van het sap, en is zeer dikwijls oorzaak, dat de hoornen de bloesems en vruchten laten vallen. Struiken, met petroleum bestreken, verdorren bijna oogenblikkelijk aan de toppen en verliezen dikwerf al hunne sappen. Aalbeziën-struiken, met water begoten, waarbij eene geringe hoeveelheid petroleum was gevoegd, lieten alle vruchten vallen en vele bladeren verwelkten geheel of gedeeltelijk. Het duidelijkst was de schadelijke werking zigtbaar bij pruimen- en appelboomen; peren en kersen schijnen niet zoo gevoelig te zijn. Eene niet gevaarlijke petroleum-lantaarn. Door den fabrikant Zimmermann, te "Stuttgart, is ecu petroleum-lantaarn uitgevonden, welke niet gevaarlijker is dan de met eene vetkaars of raapolie voorziene stallantaarn; ter verlichting van boerderijen, - stallen, enz., wordt deze lantaarn zeer aanbevolen. Hij ontving voor zijne uitvinding den eersten prijs, benevens eene medaille. Behalve voor eene solide bewerking heeft de fabrikant door eene even eenvoudige en vernuftig uitgedachte inrigting er voor ge zorgd, dat bij het omvallen der lantaarn eene uitstorting der olie onmogelijk gemaakt en het licht oogenblikkelijk uitgebluscht wordt, waardoor er volstrekt geen gevaar voor eene ontbranding en ontploffing bestaat. De afsluiting dei- lantaarn is eenvoudig, zeker en sterk en de kap maakt het indringen van den wind onmogelijk. De vlam geeft bij zeer gering olieverbruik zoo veel licht als eene dikke stearine-lcaars en de behandeling der lantaarn is zoo een voudig, dat eene gebruiksaanwijzing volkomen overbodig is. het woord; de beraadslagingen loopen nog niet ten einj. maar zouden in de zitting van heden voortgezet worden Het onderzoek» der staatsbegrooting heeft in de lingen der Tweede Kamer aanleiding gegeven tot algemeen beschouwingen van politieken en finantiëelen aard. Met voldoening werd te kennen gegeven, dat de schadelijk ministeriöele crisis een einde had genomen, en met genoeoe- had men gezien, dat de heer Gericke, de ervaren diplom^ deel van het kabinet uitmaakt. De mededeeling van 8 Fek werd wel wat kort en onvoldoende geacht, en de ontstond: was er wel voldoende homogeniteit? De aanvaarding der portefeuille voor Koloniën dot- den heer van. Bosse had sommigen bevreemd, anderen, ot met het oog op de koloniale financiën, de Indische tariej herziening, enz., veel genoegen gedaan. Het verlang naar census-lierziening werd gedebatteerdongaarne zoude-, velen die quacstie op den achtergrond zien geschoven. De versterking der weerbaarheid werd met genoeg? vernomen; maar daarbij ook gewaarschuwd tegen over drijving of algemeene dienstpligtigheid. De financieel toestand was, volgens verscheidene leden, zorgwekkeai volgens anderen geenszins verontrustend, zoodat zelfs nog geen leening raadzaam wasals de spoorweg-a afgeloopen is komt men tot meer normalen toestand. Als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid is de besluit van 22 Sept. 1S55 ingestelde zilveren medaille met loifel getuigschrift toegekend aan de luits. ter zee 2de kl. H. Moens en L. Haremaker, wegens de redding van een jongen, J op 20 Febr. jl. in het afsluitingskanaal rondom 's rijks werf Nieuwediep door het ijs gezakt was. De luits. ter zee 2de kl. W. F. Wesselink, H. F. Verhegjs A. P. Tadema, C. Hoffman, J. Haremaker, H. A. Schippers,? off. van adm. 2de kl. F. F. A. Canneel, de off. van adm. 3de h De P. Gallas, respect, dienende op de wachtschepen te Amsterdam te Willemsoord, het ramschip de Buffel, de monitors Heiliger]# de Tijger en Heiligerlee, het ramschip de Buffel en het wachtscS te Hellevoetsluis, worden met den laatsten dezer op non-activilt gesteld; terwijl met 1 April daaraanvolgende de luits. ter zee ld,ui.' kl. J. Loots, P. C. Pabst, II. van Broekhuijzen, H. A. Sirk J. W. F. ridder Huyssen van Kattendijke, Z. J. Cambier, de i van adm. 2de kl. M. D. L. Hertzveld, de off. van adm. 3de t P. J. Boest en J. A. Torré, respect, geplaatst worden op t wachtschip te Amsterdam, het ramschip de Buffel, de monite Heiligerlee, de Tijger en Heiligerlee, het wachtschip te Willemsooi Jj( het ramschip de Buffel, den monitor de Tijger en het wachtsi te Hellevoetsluis. De off. van gez. 3de kl. bij de zeemagt K. G. F. Sloos is n 10 dezer bevorderd tot off. van gez. 2de kl. België. De heer Greuse, uitgever te Schaerbeek, heeft zich t de Kamer van Afgevaardigden gewend met een petiti waarin hij 90,000 francs schadevergoeding vraagt als gevoj van het Koninklijk besluit, waarbij wijziging werd gebraf Tweede Hamer. Zitting van Maandag 13 Maart. Aan de orde is de beraadslaging over de conclusie van het rapport der commissie, in wier handen gesteld zijn de stukken betreffende de in voering der reorganisatie van do Preanger-Regentschappen. De commissie stelt voor, die stukken eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. De lieeren Nierstrasz en Insinger komen tegen dit voorstel op en eischen mede deeling van nog niet overgelegde bescheiden, die op deze zaak betrekking hebben, onder anderen van de verdediging van den gouverneur-generaal. De minister van Koloniën antwoordt, dat het onmogelijk is bedoeld stuk thans te overleggen, nu het aan den Koning ter beslissing is toe gezonden hij legt de verzekering af, dat door het uitvoerend gezag geene beschikking over rijksmiddelen zal worden genomen, vóór dat de Kamers die hebben toegestaan; en licht liet gebeurde in liet vorige jaar toe. De conclusie wordt aangenomen met 57 tegen 5 stemmen. Vervolgens wordt in behandeling genomen bet wets ontwerp tot vaststelling van Hoofdstuk II der begrooting van Nederl. Indie voor 1871 (uitgaven en middelen 'in Nederl. Indie). De behandeling hiervan liep in deze zitting echter niet ten einde. Zitting van Dingsdag 14 Maart. Aan den beer Insinger wordt op zijn verzoek toegestaan om op een nader te bepalen dag eene vraag te rigten tot de ministers van Bintienl. Zaken en van Oorlog, ter zake van den Ooster spoorweg. Daarna zijn de beraadslagingen over de begrooting voor Nederl. Indië voortgezet. Door den beer van Goltstein is voorgesteld een amendement om den post Landraden, enz. te verminderen met 31,250, en daardoor afwijzend beslissen over het voorstel der regering tot hervorming van het Preanger-stelsel. De voorsteller heeft het amendement verdedigd door den heer Fransen van de Putte is het bij herhaling bestreden. Zitting van Woensdag 15 Maart. Voortzetting der beraadslaging over de Indische begrooting. De minister van koloniën houdt eene uitvoerige rede, vol van hoogst belang rijke mededeelingen omtrent den ongunstigen indruk, dien de schorsing der hervorming in de Preanger op Java lieefc teweeggebragt. Nog enkele sprekers voeren na den minister de spelling van de Vlaamsche taal! Adressai'P'n grondt zijn eisch op liet feit, dat hij, na de afkondig» van bedoeld besluit des Konings, geen enkele van de hem naar de oude spelling uitgegeven dictionaires ki verkoopen. Jl. Maandag heeft te Antwerpen een proces e: aanvang genomen wegens frauduleus bankroet. De besck digde is juffer Duyvewaerdt, te Antwerpen meer algemei bekend onder den bijnaam Madammeke Geld. Zij hield de straat van Bloer eene soort bank, in navolging van banken, die onlangs in Italië zooveel van zich hebben dot spreken. Zij nam gretig al het geld dat men haar te- °mD vertrouwde en betaalde enorme interessen, niet zelden pCt. in de week. Aanvankelijk ging alles goed. menigte arbeiders bragten hunne spaarpenningen Madammeke Geld, en kwamen iedere week de en ore rente in ontvangst nemen die hun was toegekend. Madat- meke leefde op grooten voet en hield hare zaken in zoolang het geld, dat iedere week gedeponeerd werd, me bedroeg, dan de intrest die iedere week moest word: betaald. Ten laatste is zij spoorloos verdwenen met hetgeen haar nog was overgebleven van de haar toeva trouwde penningen. F r a n k r ij k. De redevoering, die Thiers in de Nationale Vei gadering heeft gehouden om te betoogen dat ze haar i te Versailles moest vestigen, handelde niet alleen over onderwerp, maar Thiers gebruikte de gelegenheid om s uitvoerige en schoone uiteenzetting te geven van de pligtr der afgevaardigden en van de verschillende partijen, zelf zeide hij o. a. wanneer ik toegaf aan de storm: in mijn bewogen gemoed, zou dikwijls willen uitbarst» yija Maar ik keer dan tot mij zclven in, ik denk aan de zw I pligten, die gij mij hebt opgelegd, ik bedwing de aandtü diej ningen van mijn hart. Tot de republikeinen zeide ThiersZegt toch nie Offert de republiek niet opZorgt gij maar dat gij zel'S haar niet ten gronde rigt! De republiek is in onze hands Hij zal de prijs zijn van uwe wijsheid en niets andö Eiken keer dat gij heftig zijt, eiken keer dat gij quaestiesot werpt, die niet tot de groote zaak behooren, eiken kt dat ge ondanks u zelve, zonder het te willen medepligtig= schijnt van de mannen van wanorde, bedenkt dan wel i- gij aan de republiek een noodlottigen slag toebrengt, dt noodlottigsten die baar kan toegebragt worden. Geen uwer zeide Thiers yerder, zich tot de mout chisten en republikeinen wendend geen uwer bedrogen worden! Wij hebben slechts een mandaat op<>: genomen, dat op zich zelf reeds zwaar genoeg is. zulle reofj deze best Mas sche Paii volk of V vroe Het ibw mine In Lori Zakt voor getei 185( afge! staal vred legd, staar verbi nood de moge den essen linge teren bede ;evt verst de 1 oven van van de d holis toegi alco! gew< damt bierl met vorn op Duit niet Russ wat Duit Eng beid Bisr lier tuig li luq Den deg, I Elz: dezt I 1 laat zijt 1 laat Mu rad ver har pro dei te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2