Mavine-Haven Nieuwediep. Weerkundige Waarneming-en te Helder, SCHAGËR MARKT van HEDEN. GEMEENTERAAD. Ini u||en ons met niets anders bezig houden dan met de len. 1 orMnisatie van het land. Wanne.-r we de grenzen van deze" taak overschrijden, zullen er verdeeldheden onder ons bestaan. Het brood is te Parijs weder geheel tot zijnen nor malen prijs teruggekeerd. De laatste zetting onder het bestuur van den afgetreden maire J. Ferry bedroeg (9 Maart) 50 centimes per kilogram. Paris-Journal geeft getrouw de lijst op van de Duit sers die onvoorzigtig zeker zich weder binnen Paiijs hebten vertoond en hunne winkels heropend. Het volk maakt natuurlijk van die aanwijzing gebruik en bestormt of vernielt deze winkels. In drie dagen tijds zijn in de vorige week 50,000 vroegere bewoners van Parijs in die stad teruggekomen. Men geeft te Parijs tegenwoordig een drama, getiteld: Utt beleg van Parijs; verder: Frou frou en La chatte Manche. Parijsche bladen zelfs vinden deze stukken nu minder gepast. Den 15 dezer moet Patti te Parijs komen. n r e l a n d. eet, slijk egt, nar Felj frai; do» i ooi riet ttigc unie 0VB siëel keai de 1 offeli erntl !D, ch tó letili 'essii digi» e :s li mchi eine- eld ran n den ga»1 met vorde met oevs Vet r zes er m et digi: n. or® arste znt n« zelre ande inde.1 iesos gdgs rel ik noiit sr op wil In de jl. Maandag gehouden zitting van het Huis der Lords beeft lord Granville, minister van Buitenlandsche Zaken, medegedeeld, dat de Zwarte-zee-Conferentie heden voor de laatste maal bijeen is geweest, en dat een tractaat „eteekend is, waarbij de artikelen van het tractaat van 1856, welke op de Zwarte-zee betrekking hebben, worden afgeschaft, maar waarbij de beperkingen, welke door be staande tractaten aan de Porte betreffende het sluiten in vredestijd der Dardanellen en van den Bosphorus zijn opge- irf] legd, in zoo ver zijn gewijzigd, dat het de Porte vrij zal staan om in vredestijd oorlogschepen van bevriende en verbonden mogendheden toe te laten, ingeval zij zulks noodig oordeelt ter handhaving van het tractaat van 1856. De Donau-commissie zal nog 12 jaren blijven bestaan, en dc Porte zal als oeverstaat oorlogschepen op den Donau moven hebben. In de eerste zitting der Conferentie, op den" 17 dan. is een protocol onderteekend, waarbij als tivite essentieel beginsel wordt aangenomen, dat geene mogendheid sich van een gesloten tractaat ontheffen of deszelfs bepa lingen wijzigen mag zonder de toestemming van de contrac terende mogendheden. De Fransche gevolmagtigde heeft leden zoowel bet tractaat, als dit protocol, onderteekend. Twee belangrijke Engelsche bladen,/The Saturday osoor; Jjeview en The Lancet" maken opmerkzaam op het droevig htsct verschijnsel, hetwelk een groot deel der dameswereld van de hoogste Engelsche aristocratie vertoont, namelijk het is overmatig gebruik van alcoholische dranken, niet alleen van wijn, maar van jenever, brandewijn, rum, in één woord van alles wat bedwelmt. Op alle mogelijke wijzen zoeken de dames zich deze dranken te verschaffen en offeren alles daaraan op. Deze hartstogt wordt „the drawingroom alco holisme" geheeten, en zijn ontstaan, in de eerste plaats toegeschreven aan het al te veelvuldig voorschrijven van alcohol houdende dranken, zooals voor eenige jaren tot de gewoonte der Engelsche artsen behoorde, waardoor de dames smaak in den drank hebben gekregen. Nog wordt ^□hierbij herinnerd, dat in der tijd, toen de verkoop van spiritus op Zondag verboden was, vele apothekers zich niet schaamden spiritualiën in medicijnflesschen, dus in den vorm van artsenijen, af te leveren. De Saturday Review betoogt, dat Rusland en Pruissen op den duur onmogelijk vrede kunnen houden, daar Duitschland er belang bij heeft, dat het Panslavisme zich niet van de scheepvaart op den Donau meester make. De Russen weten dit zeer goed, vandaar hun haat tegen al wat Duitsch is, omdat het volksinstinkt het zegt dat Duitschland de groote vijand is van Ruslands toenemende magt. Een verbond tusschen Rusland en Frankrijk is niet ir t|jonmogelijk, en daarom zal Pruissen weldra zich tot Engeland wenden en de goede vriendschap dier tnogend- leid trachten te winnen. Aan de bejegening, welke graaf Bismarck in den oorlog van 1870 Engeland heeft laten nm, ondervinden, zou men niet zeggen dat de Duitsclie kanse lier voor alsnog zeer diep van die noodzakelijkheid over tuigd is. Duitschland. In navolging van Engeland, zal men te Berlijn 2000 burgers als politie-agenten aanstellen om mede de orde te helpen bewaren bij de aanstaande vredefeesten. De dames van Muhlhausen hebben den kolonel Denfert, den dapperen verdediger van Belfort, een eere degen aangeboden, met het volgende adres: Kolonel De dames te Muhlhausen bieden u, uit naam van den Elzas, welks eer gij met zooveel heldenmoed hebt verdedigd, dezen degen aan. Te midden van al de rampen des vaderlands zijt gij de laatste geweest, die de nationale banier in den door den vijand bezetten Elzas omhoog hebt gehouden. Elk uur, elk oogenblik, hoorden wij als het ware met diepe ontroering de stem van Belfort ons toeroepen„Gij zijt altijd Franschen!" Aan den dapperen verdediger dezer vesting, aan den laatsten kampioen van den Elzas, bieden de dames van Muhlhausen dit geschenk aan, als een bewijs harer bewon dering en harer eeuwige erkentelijkheid. Wij, wier mannen, zonen, broeders voor Frankrijk a gestreden hebben, ook wij willen van onze liefde voor bet vaderland doen blijken, door aan u, een zijner edelste verdedigers, dien degen aan te bieden, welke in uwe benden zal bijdragen tot de bevrijding van onze zoo geliefde provincie.» Bismarck zag er, volgens den Berlijnschen correspon dent van de Augsb. Allg. Zeit., goed uit bij zijn aankomst 'e Berlijn, en de drukte van den oorlog moet zijn zenuw gestel goed gedaan hebben. Zwitserland. Omtrent de ongeregeldheden te Zurioh verneemt men het volgende: Buiten de Tonhalle, die eenvoudig versierd was, waar de Duitschers bijeengekomen waren, om het sluiten van den vrede feestelijk te vieren, stond reeds van den aanvang af een menigte volk, die vijandig bleek te zijn. Prof. Wislicenus begroette de vergadering met eene rede voering. Naauwelijks had hij aangevangen, of er vloog een steen door de glazen heen. Hij zette echter zijn feest rede voort. Nu kwam eer en hagelbui van stecnen. Juist toen men bezig was het koraal: „Nun danket alle Gott" te zingen, werd van buiten een aanval gedaan op de hoofd deur. Deze was goed bevestigd, maar spotseling drong een hoop gespuis, door Fransche officieren met den degen in de hand aangevoerd, door een zijdeur op het orcliest. Doch de Duitschers, gewaarschuwd zijnde, stonden gereed om hen af te wachten en verdedigden zich met allerlei voorwerpen, zoodat zij moesten wijken, waarna twee Duitsche studenten twee veroverde Fransche degens en vijf officiersmutsen als zegeteekenen aan de vergadering lieten zien. Een oude Zwitser, die een Franscbman gevangen had genomen, stelde hem aan de vergadering voor met de woordenDaar is nu een van die lafhartige schurken. Op de trap had intusschen een verwoede strijd plaats tusschen de feestvierenden en de binnengedrongenen, waarbij velen gewond en een Franschman zoo goed als doodgeslagen werd. Ook ontdekte men later, dat de Franschen brand hadden willen stichten. Er rukten wel Zwitsersche soldaten op, maar de kommandant der troepen kwam melden, dat zijn magt te zwak was om de vergadering te beschermen. In de Tonhalle is alles verwoest. Meer dan zestig Fransche officieren namen gewapend deel aan den verraderlijken aanval, een nieuw bewijs welk slag van volk tot officieren van Bourbaki's leger benoemd is. Eenigen der meest schuldigen zijn gevangen genomen en zullen hun straf niet ontgaan. Den volgenden dag werden in de Tonhalle, die als beurs geopend was, de vlaggen door de rustverstoorders ver scheurd en de versierselen verbroken. Daarna trok de brooddronken hoop naar de gevangenis, waar o. a. twee compagniën Franschen geïnterneerd waren, die zich echter zeer betamelijk gedroegen. De Zwitsersche militairen, die er de wacht hadden, werden slechts met moeite weerhouden om vuur te geven op het volk, dat met steenen de glazen inwierp. Eindelijk kwamen er meer militairen opdagen, die een paar schoten in de lucht losten, waardoor een burger, die aan zijn venster stond, gedood werd. Van alle kanten werden troepen ontboden, daar men eene herhaling der ongeregeldheden vreesde. Het waren niet uitsluitend Franschen, die aan deze rustverstoring deelnamen. Verre weg de meesten waren Zurichsche kerels en straatjongens, aangehitst door lieden, die bij de justitie wélbekend zijn. De vrees voor eene hernieuwing der ergerlijke tooneelen is bevestigd geworden. Vrijdag nacht schoolde het gepeupel op verscheidene plaatsen weder zamen. De kavallerie deed echter haar pligt en veegde de straten schoon. Bij het raadhuis deed zij een charge, waarbij een man uit het volk op de plaats dood bleef. De gevangenis werd wederom aangevallen en de deur opengeloopen Toen gaf de wacht vuur, waardoor drie personen gedood en velen gewond werden. De soldaten deden met koelbloedigheid hun pligt. Voor de gevangenis werden nog een veertigtal raddraaijers gevangen genomen. Of de ongeregeldheden door de inter nationalen aangestookt zijn, is nog niet bewezen, maar dat zij er de noodlottige uitbreiding aan gegeven heeft, is zeker. Te Zurich is de rust niet verder verstoord; de ont boden artillerie is weder huiswaarts gezonden; de geregtelijke instructie van de zaak wordt ijverig voortgezet. Italië. Den 5 Maart overreikte eene Oostenrijksche deputatie, uit adellijken, geestelijken en boeren bestaande, den Paus een adres, waarin de smart over den aanval van Italië op Rome en den Paus betuigd en de wensch te kennen ge geven werd, dat de wereldlijke magt weldra hersteld zou worden. De Paus antwoordde als volgt; „Te midden der goddeloosheid van onzen bedroefden tijd, die alle goddelijke en menschelijke instellingen omver werpt, strekt het mij tot den grootsten troost, dat ik de liefde en toewijding ondervind, die zich in alie deelen der catholieke kerk open baren. Dit geeft mij ook de kracht, om den strijd vol te houden, die velen uit hoosaardigheid of verblindheid tegen de godsdienst en den stoel van Christus plaatsvervanger voeren. Wij hebben een troon ineen zien storten en digterbij zien wij een ander wankelen. De storm zal misschien nog heviger worden, maar eindelijk moet zij bedaren. Ik ken den dag en de ure niet, maar zeker zal de dag komen, waarop de Heer tot de schuimende golven zeggen zaltot hiertoe en niet verder. Ik weet ook, dat de Heer tot zijne doeleinden zich van de menschen pleegt te bedienen; de orde zal terugkeeren, maar eerst dan, wanneer zij, die op de troonen zitten, van het gevoel hunner pligt door drongen zullen zijn. Zoolang de matelooze ongebondenheid der pers en de tegenwoordige teugeloosheid heerscht, is het onvermijdelijk, dat hunne troonen wankelen. Ik weet, dat uw Keizer in zijn hart de zegepraal van de godsdienst en van de kerk wenscht. Hij heeft, ook gedurende mijn opperpriesterschap, door menige daad bewezen, dat hij een waardige telg van den stam is, die zoo vaak de regten der kerk wist te beschermen. En gij, als gij teruggekeerd zult zijn, zeg hem, dat de Paus hem lief heeft, dat hij voor hem en voor de Keizerlijke familie bidt, en dat hij die gevoelens, die de Keizer in zijn hart koestert, door daden verwezenlijkt hoopt te zien. Ik zegen hem, ik zegen de Keizerlijke familie, ik zegen u allen en uwe familiën en hen, die u gezonden hebben en alle catholieken van het Keizerrijk. Ik bid, dat deze zegen u op uwe reize ver- gezelle en u gedurende uw gansche leven en tot in den dood sterke, opdat gij in de heerlijkheid des Heeren moogt ingaan." L.A ATSTK BJEHIGTCiy. Wij vernemen, dat de beer J. J. Backer Dirks, leeraar aan het Kon. Inst. voor de Marine alhier, door Z. M. den Koning-groothertog is benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Berlijn, 15 Maart Volgens de Prov. Corr. zal de Keizer Vrijdag a. s. nam. 4 ure alhier arriveren, doch op zijn verlangen niet feestelijk door de autoriteiten ontvangen worden. Parijs, 15 Maart. Het Journal des Débats drukt zijne verwondering uit, dat de overheid de vreemdsoortige too neelen tot in het oneindige laat voortduren, waarvan Montmartre en het plein der Bastille sedert 14 dagen getuigen zijn. De Débats raden den heer Thiers aan, een ijverig, schrander en veerkrachtig prefect van politie te benoemen. De hoogte van Montmartre leverde gisteren een zeer treurig schonwspel op. Men verzekert, dat er ver deeldheid in de revolutionaire comité is ontstaan, daar sommigen de kanonnen wilden teruggeven en anderen zulks weigerden. Madrid, 14 Maart. De uitslag der verkiezing voor de Cortes is bekend. Gekozen zijn: 38 republikeinen, van welke 9 in twee districten28 Carlisten, van welke 6 in twee districten; 10 Montpensieristen; 16 leden van het centrum; 6 gematigden; 8 independenten en 237 minis- teriëlen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Schip. Gezagvoerder. Bestemming. J. G. Lucas. Batavia. H. Sap. Valparaiso. H. 11. Kemper. Palermo. J.W.C.V.Muller.Suriname. G. J. Goekoop. Batavia. A. Bakema. Suriname. G. Diepering. Macasser. H. Houtkoper. Suriname. J. R. Lusink. Batavia. Aankomst. Vertrek. 1 Maart. Australië. 3 ComelinScMaria. 4 Aiolus. 5 Lida. 5 Jonge Cornelis. 9 Sympathie. 13 India Paoket. 14 Suriname. 15 Telanak. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 14 Maart. RiodelaPlata. W. Lauder. van Vliet Sc Co. Charleston. 14 Baltic. F. Steen. Odessa. 15 John Clarke. J. Jobling. Zur Mühlen Sc Co. Trieste. 16 Rembrandt. G. J. Boon. Bordeaux. 16 Golden Rule. D. H. Hall. van Vliet 8c Co. Savanuah. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. PricessWoronzoff.G.G.Scopirrich. Leith. Steenkolen. Duinker8cGoedk. Om in het bassin te laden voor de Middellandsche Zee. PrincessRoyal. W. Baines. Newcastle. Steenk. C. Berghuijs. Landskeet). II 1 Uren. Windrigting en Kraoht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 15 12 nwtw. 1.2k. 757.53 - 3.95 3.7 - 2.1 0.70 Vlak. 16 8 z. 1.0„ 752.89 - 8.61 1.8 - 2.7 0.89 tr 16 12 zoto. 0.7„ 753.76 - 7.74 4.4 - 1.7 0.76 Weersgesteldheid: 15 Maart 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 16 Maart 8 u. Digtbewolkt, beneveld, koude lucht. 16 Maart 12 u. Digtbewolkt, koude lucht. Paarden f a Veulens - a Stieren a Ossen - a 2 Gelde-Koeijen -130a202J Kalf-Koeijen - a Vaarzen a Gras-Kalveren - a 50 Nucht.Kalvercn - 3 a 5 VetteRammena MagereSchapen - a Vette Schapena 960 Overhouders - 16 a24$ 3 Bokk. enGeiten f 2 a 6 1 Zeug - 74 a 45 Magere Varkens- 12 a 20 30 Biggen - 8 a 10 Konijnen c. 30 a 60 Kippen - 75 al 80 Eenden a Duiven - 30 a 40 Boter per kop -90 a KaasperK.G. - 37i a Kip-Eijeren per 100 -230 a250 Eend-Eijeren -280 a800 Kieviets-Eijerenp.stuk- a Zitting van Pingsdag den 14 Maart 1871. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden; absent de heeren Janzen, Haagsma en Zur Mühlen, laatstgenoemde, even als de heer Secretaris, afwezig wegens ongesteldheid. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling, dat ingekomen is een schriftelijk voorstel van den heer B. R. de Breuk, tot het nemen van voorzorgsmaatregelen tegen verspreiding der pokken-epidemie, in het bijzonder door te bepalen, dat op de scholen in deze gemeente zoowel onderwijzers als leerlingen het bewijs moeten overleggen van inenting, of de verklaring dat zij de natuurlijke pokken hebben gehad. De voorsteller licht dit voorstel eenigzins uitvoerig toe; wijst op het geheel onvoldoende der thans vigerende bepalingen en herinnert aan de uitspraken omtrent het nut der vaccine van mannen als prof. Evers en dr. Lubach en spoort aan tot navolging van het voorbeeld, door Engeland gegeven, waar de inenting voor alle ingezetenen verpligtend is. Met goedvinden van den heer de Breuk wordt door den Voorzitter voorgesteld ter dezer zake eene beslissing te nemen hij een der volgende punten van behandeling, als wanneer een voorstel van den adj. insp. van het genees kundig staats-toezigt aan de orde zal komen. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter brengt ter tafel het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1871, hetwelk gedurende den gevorderden tijd ter visie heeft gelegen en waartegen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3