STATE X - (i EXE 11A A L Benoemingen, enz. B II1 T E i\ L A i\ I). school te 's Gravenhage van het korps mariniers worden gedetacheerd: de 1ste luit. P. Spanjaard, 2 sergeanten, 4 korporaals en 8 mariniers. Aan de Israëlitische militairen, die zulks mogten verlangen, zal van den 3den tot en met den 17den April verlof verleend worden, tot viering van het in dat tijdvak invallend Paaschfeest. Het Prov. geregtshof van Noordholland heeft gisteren uitspraak gedaan in de eergisteren behandelde .zaak tegen Cornelis Ditmar, oud 27 jaren, wever te Haarlem, beschul digd van moedwilligen doodslag met voorbedachten rade (moord). Overeenkomstig het eergisteren door het O. M. genomen requisitoir en de door den verdediger mr. A. F. K. Hartogh genomen conclusie, is de beschuldigde daarbij, op grond van gebrek aan overtuigend bewijs van schuld, vrijgesproken van de tegen hem gedane beschuldiging van moord, voorafgegaan door moedwillige mishandeling op F. T. Vereisen aldaar. Jl. Vrijdag werd te Schagen de herhalingschool van het Nut, voor dit saizoen, gesloten. Bij die gelegenheid werden aan de trouwste school- bezoekers prijzen uitgereikt: Als 1ste prijs aanJan Kroone, een duimstok en twee passers; ^Mietje Kroone, een keurig ingelegd naai- en werk doosje; Maartje Breed, een idem idem. Als 2de prijs aan: Saartje Trompetter, een net haak- en werkdoosje, Gerrit Bleeker, Arie van Scheijen, Pieter Kistemaker en Pieter Kamp, ieder een fijn gesneden meerschuimen sigarenpijpje. De heer Gezellen overhandigde, als oudste commissaris, met een toepasselijk woord deze voorwerpen aan de leerlingen. Met dankzegging aan den onderwijzer, den heer van der Wolde, voor de zorgen aan de leerlingen besteed, werd deze cursus gesloten. Jl. Maandag herdacht de majoor-kom ma nhlant dei- dienstdoende schutterij te Alkmaar, de heer II. P. Ibink Meienbrink, den dag waarop hij vóór 25 jaren werd aange steld als officier bij die schutterij. De officieren boden hem een kristallen millieu de table met zilveren voet, en de onderofficieren een eeresabel, beiden met toepasselijke incriptie, ter gedachtenis aan. 's Avonds voerde het korps muzikanten eenige muziekstukken voor de woning van den majoor uit. In het diaconiehuis te Enkhuizen had jl. Zaturdag een zeldzaam feest plaats: Twee oudeluidjes vierden aldaar hun gouden bruiloft. Dank zij eenige daarvoor ontvangen bijdragen, werd' die dag zeer genoegelijk gevierd, terwijl heeron diakenen de zaal met de Nederl. driekleur versierd hadden. Met genoegen kan men melden, dat de vrees ver dwenen is, dat de oorlog ook zijnen invloed zou doen gevoelen op den vlasteelt in de Haarlemmermeer. Reeds op vele plaatsen is tot hooge prijzen op nieuw aan de vlasboeren land verhuurd. In de afgeloopen week zijn te Leiden 63 nieuwe gevallen van pokziekte aangegeven. De arrondissements-regtbank te Rotterdam heeft jl. Dingsdag eene dienstbode, die zich schuldig maakte aan diefstal van een zilveren horologe en zulks in dienstbaarheid, veroordeeld tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf. De arrondissements-regtbank te Arnhem heeft bij adres aan den Koning aangedrongen op betere bezoldiging van de leden der regterlijke magt hier te lande en in het bijzonder der arrondissements-regtbanken. Sedert 1838, Zij legde plegtig haar hand in de zijne. Ik zweer het, Thomas tien lange jaren wil ik wachtep, en al komt gij ook als bedelaar terug, toch zal ik tot den t'huis komende zeggenik verwachtte je, want ik beminde je en bad gedurende tien jaren voor je! En nu, Thomas ltaily, ga de wereld in! Ik wacht op je, ofschoon ge mijn hart gebroken hebt! v Ik zal het weer genezen! riep Thomas blijde uit, nu schijnt, het u slechts alsof ik liet gebroken had, maar zulke woorden dooden niet. En als ik terugkom om millioenen aan uw voeten neer te leggen en u tot Koningin vau Bath te maken, zult gij mij dan vergiftenis schenken Zij schudde droevig het hoofd. Gij zult niet terugkomen met schatten, Thomas, en een gebroken hart laat zich niet weer vrolijk en gelukkig maken! Maar ik wil nu niet klagen en jammeren. Alleen smeek ik je, Thomas, zeg het mijn moeder niet! Zij is in den tuin en smeekt van God ons geluk af, en, mijn God, wat zal ik tot de vrienden en gasten zeggen als zij ons komen afhalen? Ach, Thomas, ik voel nu toch dat het onmogelijk is; de smaad en de schande is te groot! Maar neen, neen! ik wil je niet tegen houden Neen, het ga hoe het ga, gij zult door mij niet gebonden zijn, ga! Lise, zeide hij aarzelende, terwijl hij staan bleef en haar aanzag, toen zij daar schoon en lieflijk, als een door storm geknakte lelie, stond, Lise, zoo kan ik niet gaanMij dringt medelijden in het hart, en ik gevoel, dat, als gij daar zoo weenende en klagende staat, ik u liever mijn geheele leven ten offer brengen wil. Welaan dan! ik wil de banden dragen! Neem inij aan, wij zullen trouwen gaan! Zij hief zich trotsch op cn zag hem met toornigen blik aan. Uit medelijden wil jc mij je hand geven? Neen, Thomas Baily, uit medelijden laat Lise Smith zich niet ten huwelijk nemenAl laagt ge nu smcekende aan mijn voeten, ik zou het niet doen! Daartoe bemin ik mij zelve te veel. Wij scheiden nu en ik zal de schuld op mij nemen. Ik zal tot mijne moeder zeggen dat ik ingezien heb, dat ik met Thomas niet gelukkig kon zijn, want dat hij een speler is en ik daarvoor vrees! Ja, ik zal mijn bloedverwanten zeggen, dut ik mij teruggetrokken heb. Ik wil niet dat zij je er hard over vallen, Thomas Nu' je zoo spreekt, gevoel ik dat de goede engel in mij de overhand krijgt. Ik wil alles onderdrukken, ik wil bij je blijven! Neen, nu moet ge gaan, Thomas! Neem alleen nog een kleine herinnering aan mij mede, neem dit met je meo in de wereld Zij ging naar haar naaitafel, nam de schaar cn knipte een lok van haar mooi, lang, blond haar af en gaf het hem. Zie hier, Thomas, neem dit bruidsgeschenk voor je nieuw leven! En 1111 ga! Zij stiet hem met onstuimigheid nanr de deur en hij sprong naar buiten, als een door de furiën vervolgde. Boven in de kleine kamer zonk Lise op haar knieën, verborg haar gelaat in haar bruidskleed, waaraan zij jaren lang gewerkt had en weende luid. (Wordt vervolgd.) toen de jaarwedden geregeld werden, acht zij den maat schappelijke]) toestand zeer veranderd. De arrondissements-regtbank te Arnhem heeft jl. Maandag, iemand veroordeeld tot vergoeding van schade, kosten en interessen, ontstaan doordien de paarden van een door hemzelven bestuurd rijtuig op zijde gesprongen en eene Velpscho vrouw en haren zoon geraakt haddende regtbank oordeelde dat de gedaagde aansprakelijk was voor de toege- bragte schade, ook zonder dat zijne schuld was bewezen, en dat, al waren zijne paarden geschrikt voor een op den weg staande fruitkar, hij maar met zulke schichtige paarden niet moest rijden. Aan de jl. Dingsdag te Leeuwarden gehouden eerste voorjaarspaardenmarkt warén 118 paarden aangebragt, die van 40 tot 550 werden verkocht. De maikt was willig gestemd met goede koopers. In Engeland worden vier baggermachines vervaardigd ten behoeve der havenverbetering van Harüngen, alsmede een stoomboot tot vervoer er van. Uit Sneek meldt men dd. 21 dezer: De kievitseijeren beginnen reeds los te komen. Er waren heden ongeveer 20 aangevoerd, die per stuk f 1 konden opbrengen. Dezer dagen is, volgens de Noordstar, door 'een toe vallige omstandigheid te Groningen een vreeselijke misdaad ontdekt. Zekere S. aldaar heeft zijn 19 jarige dochter gedurende geruimen tijd op een zolder opgesloten, terwijl haar slechts water en brood werd gegeven om haar in het leven te houden. Zij werd gevonden met handen en voeten gebonden, en welligt zou het geheim nog lang zijn bewaard gebleven, zoo niet de vader de pokken had gekregen, een doctor hem bezocht en het gekerm van de ongelukkige gehoord had, waarvan een geregtelijk onderzoek het gevolg werd. De vader schijnt een verboden omgang gehouden en ten dien einde zijne vrouw elders uitbesteed en zijn dochter opgesloten te hebben. De voorjaatskermisscn te Amsterdam en te Groningen hebben 0111 de lieerschende ziekte niet plaats. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 22 Maart. Aan de orde is de beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van de bevordering, het ontslag cn het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemagt. Bij de algemeene be schouwingen werd voornamelijk gehandeld over de vraag, welke wijze van bevordering het meest wenschelijk isdie bij keuze of die bij anciënniteit? Onderscheidene leden opperden bedenkingen tegen het regerings-ontwerp. Door den heer de Casembroot is een amendement op art. 4 (bevordering der officieren) voorgesteld. Art. 1, 2 en 3 zijn aangenomen. Met den laatsten dezer maand worden de volgende officieren, allen dienende op liet transportschip met stoomvermogen Java, op non-activiteit gesteld, als: de luit. ter zee lst.e kl. G. Bijl de Vroe, lste officier; de luits. ter zee 2de kl. G. M. Dolleman, L. L. C. IVolterbeek Muller, J. V. Wierdsma en 1). Hordijkde off. van gez. 2de kl. 1'. J. Feitkamp; de off. vap gez. 3de kl. A. W. van Ren- terghem; de off. van adm. lste kl. A. J. Looijende adj.-adm. M. M. J. van Meeuwende scheepsklerken F. H. M. Rant. J. II. de Sauvage en G. li. Slot; met den 1 April a. s. worden op voor melden bodem geplaatst: de luit. ter zee lste kl. F. J. van Druijnen, als lste officier; de luit. ter zee 2de kl. R D. Crommelin, W. M. E. Bervoets, P. Zegers Veeckens en A. W. Yinkhuijzen; de off. vau adm. lste kl. K. J. Adams en de scheepsklerk G. A. Zeegers. De luits. ter zee 2de kl. A. G. Westerouen van Meeteren, J. A. Snoek, jhr. J. C. F. Westpalra van Hoorn, de off. van gez. 2de kl. J. B. Coomans de Ruiter, en de off'. van adm. 3de kl. C. J. Lagaay, allen dienende op het schroefstoomschip Kijkduin, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den 1 April daar aanvolgende vervangen door: de luits. ter zee 2de kl. J. C. A. Wissel, J. Lagaay, J. J. de Bruyne, den off, van gez. 2de kl. W. Panncvis en den off. van adm. 3de kl. D. A. van der Laan. Voorts worden met laatstgemelden datum geplaatst: op het wachtschip te Hellevoetsluis, de luits. ter zee lste kl. P. Swaan, als lste off, en A. baron Collot d'Eseuryop het wachtschip te Willemsoord, de luit. ter zee 2de kl. T. Sprce; op het ramschip de Schorpioen, de luit. ter zee 2de kl. L. Haremaker; op den monitor de Krokodil, de luit. ter zee 2de kl. C. II. de Goeje en op het raderstoomschip de Vplk de luit. ter zee 2de kl. A. M. 11. VVagner. De adelb. lste kl. G. Moerland wordt met den 20 dezer geplaatst op het schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman. De kapt. E. M. A. Bijleveld, van het 7de reg. inf., is in zijnen rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. De kapt. C. O. van Kestcren van het 3de eu de lste luit. G. J. P. D. Muller, van het lste bat. 7de reg. infanterie, worden met 1 Mei e. k. gedetacheerd bij de normaal schietschool te 's Hage. België. Napoleon III is den 19 dezer, des morgens ten 1 ure, te Mechelen aangekomen, waar Prinses Mathilde met gevolg hem begroette. Te Luik hield de trein, waarin Napoleon zich bevond, eenige minuten stil. De Keizer scheen te sluimeren. Hij was in generaals-uniform. Zijn uiterlijk was kalm, maar zijne haren waren wit geworden. Een der redacteurs van de Meuse reikte aan den Prins de la Moskowa, adjudant van Napoleon, de laatste telegrammen uit Parijs over. De Prins gaf ze dadelijk aan Napoleon, die ze met gespannen aandacht las. Ilij zelf bewoog zijn gelaat niet, maar zijn gevolg toonde duidelijk, dat de tijdingen uit Parijs hun veel genoegen deden. Den 20 dezer, ten 4 ure kwam Napoleon to Ostende, waar hij met Prins Murat, Bazaine, Custelnau, Fleury en nog 38 anderen, in het hotel de France bleef tot 10 ure, toen hij naar Dover, aan boord van het rijksstoomschip Comtesse de Flandre vertrok. De volksstemming was hem niet zeer gunstigzij, die hem te Ostende gezien hebben, zeggen, dat hij zoo verouderd was, dat men hem bijna niet kon herkennen. F r a n k r ij k. Ook de heer Henri Martin bezweert het volk van Paj om geen burgeroorlog te maken. „In naam van het zij togend vaderland," zegt hij, „in naam onzer vaderen, ons uit hunne graven zouden vervloeken, in naam ons kinderen, wier toekomst wij voor altijd gaan vernietigt houdt op, burgersDe afgrond gaapt aan onze vt Frankrijk staat op den rand, werpt het daarin niet! „Zal", vraagt Martin verder, „eene enkele dag laatste hoop verijdelen? Een verschrikkelijk misverstn wapent ons tegen elkander. Fransch bloed is door Franscl handen vergoten, en dat terwijl de vijand nog voor poorten staat, gereed om van onze dwaasheid gebruik maken, en onzen ondergang te voltooijen. Duizend: mannen, die Parijs hebben verdedigd, meenen nog republiek te moeten handhaven tegen een gouvernemet dat van zijn kant plegtig verzekerd, dat het de republi, wil handhaven en verdedigen. En intusschen werken handlangers van liet gevallen despotisme in het duist en stoken onze tweedragt aan. Opent uwe oogen en ■wat gij te geinoet snelt! Wat anders dan nieuwe Jutj dagen met de Pruissen te Saint-Denis? De burgeroorlog heden is de intogt des vijands te Pari morgen, en welligt overmorgen de restauratie van r despotisme, dat dienstbaar is aan den vreemdeling. Dat ieder die een Franschen naam, eene Fransche stu eu een Fransch hart bezit, zich in dat noodlottig strijdpei werpe om den burgeroorlog tegen te houden, of men moeten zeggen: Alles is verloren, ook de eer! En dan er geen Frankrijk meer zijn." Voor eenigen tijd is gemeld, dat geen opera's vj Offenbach meer te Parijs zouden gegeven worden, schijnt dat dit berigt van de Etoile Beige onjuist is gewet of dat men te Parijs, als van ouds zich niet lang bijfe gedachte heeft gehouden. Er wordt althans gemeld, Offenbachianen reeds weer een voorname plaats op programma's innemen en dat Offenbach zelf te wordt verwacht. Den 11 dezer is de eerste trein met Fransche gekwep uit Duitscbland te Lyon aangekomen. Het transi ten bestond uit 150 manschappen, waaronder zich 40 teerden bevonden, die allen in den veldslag bij Woei buiten gevecht waren gesteld. Bij hunne aankomst te Kti heeft de Duitsche overheid gelast, dat zij den nacht ini spoortrein moesten doorbrengen, uit vrees, dat hum tegenwoordigheid te Straatsburg tot de eene of ande Fransche manifestatie zou leiden. Dit heeft echter belet, dat des nachts, ondanks het hoogst ongunstige weii eene deputatie van Straatsburgsche vrouwen uit den w den stand te Kehl is aangekomen om de gekwetsten n linnen en andere kleedingstukken, van ververschingen, n te voorzien. „Zegt in Frankrijk (riepen die vrouwen d gekwetsten toe), dat wij nog steeds Franschen zijn en altijd zullen blijvenTot wederzien, tot spoedig wederziei Te Mulhansen hebben deze Franschen insgelijks een a hartelijk onthaal en geene minder sterke verzekeringen!: gehechtheid aan Frankrijk ontvangen, en op al de landeliji stations van den spoorweg zijn zij door de bevolking gejuich en de kreten: „Leve FrankrijkLeve het Vaderlas Tot wederzien!» begroet. Eene menigte familiën hebben, als gevolg vaa gebeurtenissen waarvan Frankrijks hoofdstad het toon is, ten tweeden male Parijs verlaten om eene wijkplu in België te zoeken. De burger Blancet, lid van het nieuwe gouvernemt cn van Parijs, woonde, naar men verzekert, nog kort te Brussel, warr hij de betrekking van.... barbier verval Engeland. Het huwelijk van H. K. H. Prinses Louise Caroli Pn|i Albeita met den markies van Lorne, is jl. Dingsl|,forc voltrokken. Keizer Napoleon is jl. Maandag te half vier ure Chislehurst aangekomen. De Times behelst in haar nummer van heden hoofdartikel, waarin zij, naar aanleiding der jongste gebei J, tenissen binnen Parijs, zegt, dat den heer Thiers en ziji ambtgenooten geene andere keuze overblijft dan de gei pende insurgen.ten oniniddelijk gewapenderhand aantetasli „Dien opstandelingen moet (zegt het blad), het koste 1 het wil, geleerd worden, dat de eerste behoefte der ras schappij is: gehoorzaamheid aan de wetten, welke met har wil zijn uitgevaardigd, cn aan de wettig aangestelde tenaren, die zoodanige wetten handhaven. Hoe treurig noodzakelijkheid ook wezen moge, het is duidelijk, dat gek Frankrijk, voor zoo ver het de wet gehandhaafd wil zia zich behoort te scharen rondom den heer Thiers te Versaill en, indien de oproerlingen den opstand doorzetten, teg Parijs moet ontrukken. Indien tot het gezag der wets niet zonder burgeroorlog kan worden teruggekeerd, zal 1 pad betreden moeten worden maar welligt is voor Frankt nog de diepste van alle vernederingen weggelegd,' namelijk do nog altijd op den regteroever der Sfi gekampeerde troepen van Frankrijks vijand ter hulp zuil moeten geroepen worden oin de groote meerderheid bevolking te beschermen tegen het geweld der medeburget Jl. Zaturdag en Zondag zijn honderden Franse: en andere vreemde revolutionairen van Londen naarPï afgi vertrokken. Men voorziet, dat het conflict tot het uiteif" volgehouden zal worden. Aan de Times wordt uit Boulogne dd. 20 dezer volgende gemeld: De heer Rouher, de ex-minister! Napoleon III, is hedeu te naauwernood aan den dood01 komen. De heer Rouher vertoefde hier sedert een pj dagen. Toen hij langs de Grande Rue reed, werd hij door een opgewonden menigte, die eindelijk het rijs staande hield, dat men met stokken en knuppels si# terwijl men trachtte het omver te werpen. De koets slaagde er in om bijna den top van den heuvel te bereike maar toen belette het plebs de paarden een stap verdei doen. De heer Rouher werd verpligt uit te stijgen. nen gaf gen grot sch< V00 ver C veri IJz heel een P gehr Pari kou; rust en plaa gebe wij zake D ring- n* soldt verlt slag veel lijdel verrt hetgi schiji vol» Kich langt was rue merii riepe zeide natio Plac natio confl de 1 tnete van H een staat steer van en f opge "Vut van stadl M 'e beze geno 1 teek: Men afge liet dat aar zal der E ooge bebl van A erke Crei der vers dooi liet Alk 'f zetti natii tege hen E Pari bots der de de een I ten nat het kon wei

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2