SCHAGER MARKT van HEDEN. f ^eraan gevolg en, omringd door eenige vrienden, drie atJ en een officier der jagers, werd hij met de Ott fstst inici >or t nik lende iog smet ublii ;en uiits >n si Jua Pit Ut 2 ste jdps ien i an i 's w 'V oen eKt in d- hut andt er wei geg« en n !n,H en 1' en l rziei >enn idelij ngit erlat van toot? ;rvuli Jaroli ingsl ure len i gek 11 fijt gei etast! ste i ma it hal e ai urig tgekp, 'll ziü wet» zali rankt Be 1 zul ieid K§e1i>i anscl rPa weri ter i ,od o: gevo, rijt' s sla koes reikt irder Grootste moeite naar het raadhuis gebragt. Ieder oogenblik scheen bet dat zijne beschermers zouden moeten zwichten voor het publiek, dat onophoudelijk: /Per dood! Ter dood veroordeeld!" en eenige andere gemeene kreten deed hooren. Duttschland. Graaf von Bismarck is door den Keizer in den vorstenstaud verheven. Von Moltke bekwam het Grootkruis van het IJzeren Kruis. De gouden pen, waarmee von Bismarck den vrede ]ieeft onderteekend, is te Berlijn te zien voor 5 Sgr., voor eeII liefdadig doel. Ongeregeldheden te Parijs. Pas is Frankrijk's hoofdstad bevrijd van het bezoek der gehate Duitsche troepen en zijn de forten ontruimd, waardoor Parijs tijdens de onderhandelingen werd in bedwang ge houden, of nog grooter ramp, die van oproer, bedreigt de vust der wélgezinde ingezetenen, de veiligheid van personen en goederen. Reeds in ons vorig nommer ruimden wij ts voor eene reeks van belangrijke berigten op deze gebeurtenissen betrekking hebbende, en ook thans willen „ij voortgaan met de meest gewigtige feiten ter dezer zake te vermelden. De opstand is meester van Parijs. De poging der rege ring, om zich van de weggesleepte kanonnen meester te maken is niet alleen mislukt; zij heeft ook aanleiding gegeven, dat haar zwakheid aan den dag gekomen is. De soldaten hebben eer en pligt vergeten, hun aanvoerders verlaten, opgeofferd, vermoord. Vinoy heeft zich zonder slag of stoot moeten terugtrekken. De goedgezinde bevolking, veel sterker dan de muiters, blijft werkeloos en ondergaat lijdelijk de heerschappij van het gepeupel, als ware zij door verrassing verlamd. Een geregeld overzigt te geven van hetgeen Zaturdag in Parijs voorviel is onmogelijk. Het schijnt iedereen verrast te hebben. De Gaulois geeft de volgende schets van Zaturdag avond: Tusschen de rue 'I* Kichelieu en de faubourg Montmartre was het vol. Verder langs de boulevards en in de rue Vivienne en Richelieu niemand te zien. Het Palais Royal was ledig. In de rue Rivoli stond een groote volksmenigte om de gendar merie met pak en zak te zien uitrukken. De gendarmes riepen „leve de republiek!» «Ja, maar de goede!" jeide een officier. Het plein voor de Louvre was door de nationale garde bezet. De hekken van de Louvre en de Place du Carrousel waren gesloten. Enkele patrouljes dei- nationale garde trokken door de straten. Nergens had een conflict plaats. Op den hoek van de rue St. Sebastien en boulevard Voltaire is een barricado opgerigt van 4 meters van straatsteenen en vaten met aarde. Op den hoek van de rue Folies-Méricourt werd onder de leiding van een mt" jongmensch van 20 jaar, zoon van een bekend aannemer, een barricado gebouwd. Op den hoek der rue Sedaine staat een barricade van 4 meter hoogte, alleen uit straat steenen bestaande. Die van de rue Popincourt is de grootste van allen; zij is bezet door nationale en mobiele gardes ert franc-tireurs. Verder zijn er nog een menigte barricades opgeworpen, vooral in de rue des Martyrs, de avenue Trudair.e, Cbiussée de Glignan Court, aan het uiteinde van den faubourg St. Dénis, rue Rocbechouart, bij het stadhuis en de faubourg St. Antoine. Maandag, ('s avonds). De toestand blijft onveranderd en rustig. Eenige omnibussen hebben de dienst hervat. De forten Issy en Bicêtre zijn door de nationale garde i. Verscheidene commissarissen van politie zijn gevangen genomen. Men verzekert, dat generaal Chanzy zóó mis handeld is, dat hij naar het hospitaal de la Pitié moest worden vervoerd en dat het comité liet bevel heeft onder teekend waarbij Chanzy en Turquet worden ontslagen. Men verzekert verder, dat het manifest der Parijzer sfgevaardigden is aangeplakt tengevolge van een stap, bij liet centrale comité gedaan door de onderteekenaars, en dut liet comité zich heeft aangesloten bij de maatregelen daarin aangewezen, zoodat er hoop bestaat dat alles ordelijk afloopen, indien de Nationale Vergadering het voorsel der 12 Parijzer afgevaardigden aanneemt. Een gerucht wil dat de Pruissen hun terugtogt voor het oogenblik gestaakt en zich te St. Dénis verzameld zouden hebben, en maatregelen hebben genomen om den toevoer van levensmiddelen naar Parijs tegen te houden. Alle avondbladen verklaren, dat zij geen andere regering erkennen, dan die der Nationale Vergadering. Generaal Vemer wordt als candidaat genoemd voor het opperbevel ■irder nationale garde van Parijs. De opstandelingen hebben J zicli meester gemaakt van de kassen in het stadhuis en van verscheidene maires. De brug van Sèvres wordt bewaakt door cavalerie en kanonnen, als voorzorgsmaatregel voor het geval de nationale garde naar Versailles mogt trekken. Alle buitenlandsche gezanten hebben zich naar Versailles hegeven. De postdienst blijft zijne werkzaamheden voort zetten. Verscheidene vergaderingen van officieren der nationale garde hebben plaats gehad, om te protesteeren j«gen de beslissing van het comité, dat geweigerd heeft ien te erkennen. Een adres is aangeplakt, onderteekend door onderscheidene fgevaardigden van Parijs en anderen, zeggende, dat zij uitet Parij3 en je repUbliek willende redden, de oorzaken van hotsing willen uit den weg ruimen door de wettige begeerten der bevolking te bevredigen. Zij hebben dus besloten aan da Nationale Vergadering een decreet voor te stellen, dat nationale garde regt geeft zijne officieren te kiezen en :n pj een gemeenteraad instelt, gekozen door de burgerij. Het centrale comité heeft een Journal Officiel uitgegeven, ten titel voerende: «Fédération, republique de la garde nationale." Het heeft een manifest uitgevaardigd, waarin het verzekert, dat het is voortgesproten uit den vrij ver- hondigden wil van 215 bataillons der nationale garde. Het werpt de beschuldiging van de aanstokers der wanordelijk- n. heden te zijn, verre van zich; het beschuldigt het gouver nement Parijs belasterd, de departementen tegen Parijs opgehitst, en aan de nationale garde een hoofdbevelhebber te hebben willen opdringen; voorts dat het getracht heeft door nachtelijke pogingen de nationale garde te ontwapenen en dat liet aan Parijs zijne kroon als hoofdstad wil ont nemen. In het manifest wordt verder gezegd, dat het comité der gematigdheid heeft gepredikt en steeds den raad heeft gegeven om niet aanvallenderwijs te werk te gaan, maar eerst in de uiterste noodzakelijkheid het geweld met geweld te keeren. De verkiezingen van den gemeenteraad van Parijs zijn op 22 Maart vastgesteld. Het comité Verklaart, dat het 't vaste besluit genomen heeft om het verdrag betreffende de vredespreliminairen te doen eer biedigen. Het rigt voorts het woord tot de departementen en doet een beroep op de eensgezindheid van de provincie en de hoofdstad; het noodigt de provincie uit om zich in gemeenschap met het comité te stellen door middel van gedelegeerden. In een aan de drukpers gerigt adres verklaart het comité de vrijheid der drukpers te willen eerbiedigen. Het hoopt, dat de dagbladen zullen begrijpen, dat de eerste pligt is, eerbied voor de republiek. Een amnestie is voorts uit gevaardigd voor alle staatkundige misdrijven en delicten. De krijgsraden en het staande leger worden afgeschaft. In een adres aan de bevolking van Parijs zegt het comité het volgendeDe 18de Maart zal genoemd worden de dag van het volksregt. Slechts twee mannen, die zich door onbillijke handelingen impopulair hadden gemaakt, werden in een oogenblik van volksverontwaardiging ge troffen. Het comité verklaart vreemd te zijn aan de executie van deze mannen. De stad is schijnbaar rustig; over het algemeen zijn de winkels geopend in de wijken waar geen barricades zijn opgerig'- De bureaux van de Gaulois en de Figaro zijn door nationale gardes bezet en verzegeld. Een sergeant de ville, die op een nationale garde heeft geschoten, is na een kort verhoor gefusilleerd. Verscheidene voormalige sergeants de ville zijn gearresteerd. De Cri du Peuple zegt het volgende: Parijs moet zich tot vrije stad, tot eene vrijgemaakte gemeente verklaren, zich zelf besturende en het stelsel van regtstreeksch gouver nement, zooals dit in Zwitserland bestaat, in toepassing brengende. Het Paris-Journal meldt, dat de leden vaa bet centrale comité besloten hebben om zich met de maires van de 20 arrondissementen van Parijs te verstaan, welke laatstge noemden dientengevolge met een soort van onafhankelijke magistratuur zouden bekleed zijn. Hun eerste handeling zou zijn om, in overeenstemming met het gouvernement van Versailles, den admiraal Saisset tot opperbevelhebber van de nationale garde te benoemen. Men gaat voort met het opwerpen van barricades. Die, welke op de strategische punten zijn opgerigt, zijn bijzonder sterk, met schietgaten voor de kanonnen. De nationale gardes hebben al het buskruid in de zevende afdeeling, alsmede 5000 cliassepots in de kazerne Prince Eugène in beslag genomen en zijn thans volkomen meester van Parijs. Het Journal de la Commune, uitgegeven door de redac teurs van le Combat le Vengeur, enz., gelooft te weten dat het comité de vreden met het gouvernement van Versailles zou willen sluiten op voorwaarde dat de gemeenteraad van Parijs door het volk zal worden gekozen, reorganisatie van de nationale garde met de keuze zijner chefs, opheffing van de prefectuur van politie en de afschaffing van het staande leger. Dingsdag, ('s ochtends). De redacteurs der Parijsche dagbladen zijn gisteren hier bijeengekomen en hebben het volgende besluit genomen: «Aangezien de oproeping dei- kiezers eene souvereine nationale handeling ia, die alleen aan de uit het algemeene stemregt voortgevloeide magten toekomtaangezien het op het stedelijk Raadhuis gevestigde Comité derhalve noch liet regt, noch de bevoegdheid bezit om die oproeping te doen, merken de vertegenwoordigers der dagbladen de tegen dén 22 Maart aangekondigde oproe ping aan als nietig en niet geschied, en noodigen zij de kiezers uit om daarop geen acht te slaan." Deze verklaring is door acht-en-twintig Parijsche bladen van allerlei kleur onderteekend; o. a. door het Journal des Débats, le Con- stitutionnei, 1'Electeur Libre, le Gaulois, le Rappel, 1'Univers, la Cloche, le Bien Public, l'Opinion Nationale, le Monde, enz. Al die bladen plaatsen dit besluit aan het hoofd hunner nummers. Heden ochtend, omstreeks half zes ure, zijn er twee kanonschoten gelost, vermoedelijk als een signaal, dat de stad in rust verkeert. Gisteren avond hebben zich talrijke troepen op de straten gevormd. De openbare meening schijnt hoe langer hoe ongunstiger omtrent het Comité gestemd te worden. Er zijn verscheidene moorden gepleegd op personen die men vermoedde dat Dnitschers waren. In sommige arrondissementen doen de verdedigers die aan het comité gehoorzamen requisitiën in geld en lerens middelen bij de bewoners. De zuster van Chanzy is gearresteerd. 12 uur ('s middags). Er is een nieuw nummer van het officiële blad der insurgenten verschenen. Het behelst een proclamatie, waarin gezegd wordt, dat Parijs verlangt: de verkiezing van de maires, van de leden voor den gemeente raad en de bevelhebbers van de nationale garde. Parijs wil zich van Frankrijk scheiden. Om der wille van Frankrijk heeft deze stad het keizerrijk en het gouvernement der nationale verdediging met al zijue laagheden en zijn ver raad moeten dulden. De verkoop van panden in do banken van leening is uitgesteld, de eigenaars van huizen mogen de bewoners niet dwingen die te verlaten. De vredesvoorwaarden zullen geëerbiedigd worden, maar het is regtvaardig dat zij, die den vervloekten oorlog hebben veroorzaakt, ook liet grootste deel in de schadevergoeding betalen. De moord op de generaals Thomas en le Comte wordt in genoemd blad verontschuldigd omdat laatstgenoemde tot vier maal een charge op het volk had bevolen en generaal Thomas een teekening van een barricade maakte hij was dus spion en verdiende volgens bet oorlogsregt den dood. Alle handel staat stil, bet werk is overal gestaakt. Een groot aantal troepen is te Versailles bijeengetrokken. De vergadering te Versailles heeft het besluit genomen eene proclamatie te rigten tot het Fransche volk en het leger, waarin op de meest krachtige wijze zal veroordeeld worden de poging door eenige zinneloozen aangewend, een poging die niets anders dan verderf en schande over het land kan brengen. In die proclamatie wordt geconstateerd dat Frankrijk eenstemmig deze verkeerde daad veroordeelt. De vergadering zal het mandaat behouden dat men haar heeft opgedragen. Ze bezweert de burgers en de soldaten zich om haar heen te scharen ten einde die edele republiek te redden die alleen door orde en door eerbied voor de wet kan hehandhaafd worden. De vergadering heeft het voorstel«het decreet der dele gatie te Bordeaux waarbij de algemeene raden worden ontbonden, worde vernietigd", urgent verklaard. Picard kondigt aan dat de geheele administratie in de departe menten en de ambtenaren op de hand zijn der Nationale. Vergadering, en haar gewapende hulp hebben aangeboden. Hij zegt verder dat de orde door geen der gemeenteraden is verstoord. Een der afgevaardigden deelt bet droevig berigt mede, dat de opstandelingen voornemens zijn Chanzy te fusilleren wanneer men hen aanvalt. Saisset en andere afgevaardigden van Parijs verzoeken de vergadering terstond een decreet uit te vaardigen, waarbij Parijs gelast wordt tot de verkiezingen voor den gemeenteraad over te gaan. Thiers vraagt 48 uren uitstel om een wet op te stellen voor de gemeente-verkiezingen van Parijs. ('s Avonds 6 uur.) Er is een manifest verschenen van de bataillons-chefs van het tweede arrondissement, waarin wordt medegedeeld, dat een dienst is georganiseerd, welke de bescherming van het arrondissement ten doel heeft. «Ieder aan de republiek verknocht burger (aldus wordt in dit manifest gezegd) is verpligt om aan deze nieuwe dienst zijne medewerking te verleenen. Ieder, die zich daaraan onttrekt, schendt de burgerpligt. Laat ons een krachtig beroep doen op onze makkers, om in het werk der verzoening behulpzaam te zijn." Naar men verzekert wordt in verscheidene andere arron dissementen, door de nationale gardes een dienst georga niseerd ter bescherming van hunne respectieve wijken. Heden ten 3 ure heeft eene groote manifestatie plaats gehad. Een aanzienlijke menigte burgers, ongewapend en met vaandels, waarop de woorden: «Eensgezindheid, orde!» is de boulevards en het beursplein overgetrokken, onder het aanheffen der kreten: leve de orde! leve de heer Thiers en de Nationale Vergadering! leve de republiek! Deze manifestatie is zeer gunstig opgenomen. De stoet trok naar het plein Vendóme, waar zich het hoofdkwartier der insur genten bevindt, die hun den verderen doortogt hebben belet. Naar het schijnt vinden dergelijke inanifestatiën onder de bevolking meer en meer ingang. Het Journal Officiel meldt, dat de heer Cremer het opperbevel over de forten en den ringmuur heeft aan genomen. De heer Thiers heeft den heer Glais-Bizoin afgevaardigd, met den last om een poging tot verzoening te doen. Men hoopt dat een schikking zal wordep getroffen, waardoor de belangen der republiek zullen worden gewaarborgd. Het Paris Journal zegt van de leiders van den opstand: Zij willen de commune, d. i. Parijs bestuurd door Parijs en op de wijze, zoo als men weet dat zij willen, dat Parijs bestuurd wordt. Men heeft uit hunne proclamatiën gezien, dat zij reeds een begin van uitvoering aan hun programma hebben gegeven, door de kiezers tegen Woensdag op te roepen. Zij verlangen, dat het garnizoen van Parijs niet in de stad, maar in de forten gekazerneerd worde. Zij willen, dat dat garnizoen niet sterker zal zijn, dan voor de dienst der forten noodig is. Zij willen de afschaffing van alle politie-agenten, van de gendarmes, municipale garde, garde van Parijs, enz. Zij willen, dat de politie uitsluitend opgedragen worde aan de nationale garde. Zij willen er den opperbevelhebber van kiezen. Zij willen, dat de Nationale Vergadering naar Parijs terugkeert. Het comité heeft een ultimatum in dien geest naar Versailles gezonden; het beeft een termijn tot Donderdag gesteld, na afloop waarvan de rebellen naar Versailles zouden trekken. Wordt dit ingewilligd, dan zullen zij toelaten, dat Thiers en de ministers verder Frankrijk regeren en met de vreemde mogendheden onderhandelen. KAATST» BEBIOTiilV. Versailles, 22 Maart. Aan de prefecten is de volgende circulaire gezonden: «De berigten uit geheel Frankrijk zijn geruststellend. De wanordelijkheden hebben nergens gezegevierd. De Nationale Vergadering is te Versailles omringd door 45,000 vertrouwde soldaten. Te Rijssel, Lyon en Marseille heerscht rust. In het noorden is het overal rustig.» 2 Paarden f 40 a 60 Veulens - a Stieren a Ossen 24 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen Gras-Kalveren - 60 Nucht.Kalveren- VetteRammena JlagereSchapena Vette Schapena 900 Overhouders - 16 a 26 a 90 a!90 - 70 a!20 3 a 6 4 Bokk. enGeiten f 6 a 10 Zeug a 60 MagereVarkens- 14 a 32 - 7 a 10 c. 40 alOO - 70 al40 - 92^ - 30 a 40 31 Biggen 10 Konijnen 25 Kippen Eenden Duiven Boter per kop Kaas perK.G. Kip-Ëijeren per 100 -240 aï50 Eend-Eijeren -290 #300 Kieviets-Eijerenp.stuka

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3