1871. N°. 37. Zondag 26 Maart. 29 Jaargang. AANBESTEDING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. 151IVIV E X L AIV D. ixel PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. De Kaarten-Koning. >ectf wie HELDERSCHE U MEI WEDIEPEU COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. n franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Adverteutiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Vrijdag den 31 Maart vertrekt van hier de West- Indliche mail over Southampton, per laatsten trein. Woensdag den 5 April vertrekt van hier de Ooit-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 7 April vertrekt van hier de Oost- ladliehe mail via Brindisi, per eersten trein. he I 218, ring! ril JE: 3dt er UI |0,E 6, Br ren, Je pr 58 e ft. i5 e. ia- kil® a-N. lerli Ï01I Kii sje B: Mm Op Zaturdag den 8 April 1871, des avonds ten mw ure> za^ aan het Kaadbuis der gemeente, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: Het maken van een BAZAliTHUUR langs het Holenpleln, ter lengte van ÏOO meters. Het bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Gedrukte exemplaren zijn aldaar a 50 Cents verkrijgbaar. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- Bouwmeester, den Heer G. SCHOLTEN, door wien op Woensdag den 5 April aanstaande, des morgens ten 10J ure, aanwijzing in loco zal worden gedaan. Helder, den 25sten Maart 1871. Burgemeester en Wethouders der gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester L. VERHEY, Secretaris. Op Donderdag den 13den April 1871, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van üoordholland te Haarlem, bij enkele inscbrijving worden aanbesteed Het verbeteren van het beslag vóór het paalscherm der Pettemer Zeewering. De aanwijzing in loeo zal worden gedaan op Zaturdag vóór de besteding. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het Provinciaal bestuur voornoemd ra aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op het Stadhuis te Amsterdam. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem en bij den Ingenieur 1. M. F. WELLAN, te Alkmaar. Historische Novelle door L. Mühlback. (Vervolg.) II. De speler en zijn leerling. Hij had zijn verlangen bot gevierdde lessen van den grooten 22i Nash waren bij Thomas Baily op een vruchtbaren bodem gevallen tn hadden hare rijke zaden in zijn hart gelegd. Thomas Baily was een speler geworden, een man, dien het geluk niet lagchen, het ongeluk niet beven deed. Nasli stelde hem bij de hooge personages, waarmee hij omging, als zijn tweeden „ik" voor. Ieder roemde zijn bedaardheid. Zonder een trek in zijn gelaat te verroeren won en verloor hij somtijds aan de pharaotafel sommen, die hem voor zijn geheel leven tegen ontbering waarborgden. Men zou waarachtig gelooven dat deze Thomas llaily een man van goede afkomst en geboorte is, zeide bij zulk een gelegenheid de Prins van Wales, hij heeft beschaafde manieren en gedraagt zich hij het verliezen zooals het behoort. Ik ken vele hooggeboren lords, die een vloek niet onderdrukken kunnen, als zij een paar duizend guinjes verliezen, maar gisteren zag ik Thomas Baily aan lord Gordon vierduizend guinjes verliezen, zonder dat ook maar een je oogenblik het lachje 'van zijn lippen verdween. Hij is inderdaad 'ra aangenaam mcnsch en met zijn gezigt en zijne manieren zal hij het ver brengen in de wereld; men kan het zien, Portuna is hem genegen. Ja, antwoordde de Koning van Bath, en ik hoop dat mijn leerling rao verstandig zal zijn om slechts naar de gunst der mooije godin Tortuna te dingen en zijn hart niet aan een aardsche godin te geven. Hoor je het, Thomas Baily, pas daarvoor op, en neem dit ter oore mijn zoon: voor een ridder van de godin Fortuna is niets gevaarlijker dan ontrouw te worden en zich aan een aardsche vrouw aver te geven. Ik zal het ter harte nemen, zeide glimlagchend Thomas Baily, ea ik geloof dat ik in mijn hart een talisman heb, die mij beschermt 'egen zulke onbetamelijkheden van menscheiijke hartstogten. En wat is dat voor een talisman? vroeg de Prins van Wales, - terwijl hij daarbij zelf bankier was, en onder het spreken rustig het W mSe et noir keerde. Zeg, Thomas Baily, wat was dat voor een talisman Koninklijke Hoogheid, mijn herinneringende herinneringen aan bedreven onregt en gebroken trouw, antwoordde hij, en nu v«dween het vriendelijk glimlachje van zijne lippen. He Prins lette niet op hem, maar telde de kaarten. Eouge vier-en-dertig, noir acht-en-twintigGij hebt verloren Nash. Honderd guinjes, niet waar? He Koning van Bath schoof ze met vriendelijk hoofdknikken van zich. Honderd guiDjes, nu en de talisman! HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Maart. Gisteren heeft ten Raadhuize alhier de aanbesteding plaats gehad wan: het bestraten van de 1ste en 2de Vr.onstraat, benevens van eenige dwars- en bijstraten in het zoogenaamde Land, als ook het leggen van riolen en het dempen van een sloot, enz. Er waren ingekomen 13 inschrijvings-billetten, als van de heeren: Gebrs. Klein 15,810, Gebrs. Korft 15,700, P. Spruit 15,476, Gebrs. Moorman 15,825, W. van der Wooning 13,285, P. Yerhey 13,180, H. J. Janzen 12,185, J. van der Kamp, te Leiden, ƒ11,989, B. Swets /'ll,887, P. Dekker 11,867, H. J. Rippens 11,479, A. Yos Rz. 10,819, J. van der Woude 10,050. Een avond nadat de rederijkerskamer Olympia alhier hare winter-werkzaamheden besloot, volgde het letterminnend genootschap Liefde tot Kunst dit voorbeeld na. Daartoe bestemde het de opvoering van het dramauBernard, de advocaat der armen", en van het kluchtspel: uHet spreek uur van den doctorBeide stukken werden flink opge voerd. De sprekers verwierven herhaaldelijk den bijval der aanwezigen. Deze vereoniging ziet bij het scheiden van dit saizoen op een vijfjarig bestaan terug. Naar men ons verzekert, hebben werklieden van 's Rijks werf alhier, met toestemming van den heer hoofd ingenieur, in een adres aan den minister van Marine verhooging van loou gevraagd, met het oog op de duurte der levensbehoeften. Bij Koninkl. besluit is goedgekeurd het reglement der hulpvereeniging van Gereformeerd schoolonderwijs, gevestigd alhier. Weldra zal te Texel in een lang gevoelde behoefte worden voorzien, door het bouwen eener nieuwe school aan den Burg. Reeds is het terrein opgemeten en zal men de school nog in dit jaar gereed kunnen zien. De eerw. heer Bloem, kapellaan bij de parochie van den H. Dominicus te Rotterdam, is benoemd tot pastoor te Alkmaar, ter vervanging van den eerw. heer A. Janzen, pastoor der kerk van den H. Dominicus aldaar. Burgemeester en wethouders van Alkmaar hebben den Koninklijke Hoogheid, riep Nash verdrietig, laten wij daar niet meer van sprekenGij ziet, reeds het spreken over liefde brengt mij in het spel ongeluk aan! Een echte speler moet volstrekt niet weten dat er in de wereld liefde bestaat. Duivelslachte de Prins, dan ziet het er slim met mij uit en ik heb mij toch verbeeld dat ik een echte speler benGeef mij een nieuw spel, Thomas Baily, en gij, lord Bochefort, kom hier gij zijt mij nog revanche schuldig. Eu zoo speelden zij den ganschen naeht door, zooals zij altijd deden; en 's morgens was Thomas Baily twee duizend guinjes rijker dan hij den vorigen avond was. Het was te Carlton-House, het landgoed van den Prins van Wales, waar zij dezen nacht gespeeld hadden. De Prins had den Koning van Bath en diens leerling met zijn geheel gevolg te Carlton-House uitgenoodigd en daar leefde men in pracht en vréugde. Men jaagde en vischte, at en dronk en genoot het leven over dag. En 's nachts ging men naar de speeltafel en vierde den teugel aan den ellendigen hartstogt, die reeds zoovele harten als offers had doen vallen. Nu, mijn zoon, zeide Nash, toen hij met zijn leerling den morgen na dezen nacht in de door hem bewoonde vertrekken zat te praten, nu wil ik iets tot u zeggen; uw' leeftijd is verstreken en gij moet de groote wereld in. Ik heb je tot een goede speler gevormd en denk dat (je wel je fortuin in de wereld maken zult; nu moet je je wereldreis aanvaarden. Gij weet mijn vriend, glimlachte Thomas Baily, dat dit mijn wensch is. Ik verlang er naar om mij buiten in het leven en in de wereld te storten. Ik heb daarom mijn zaligheid verkocht en mij tot ridder van de bel laten slaan. Arthur Nash zag hein verbaasd aan. Wat meen je daarmee? Ik geloof waarachtig dat je knaging van het geweten hebt, mijn zoon! Thomas Baily liet zijn hoofd zinken. Ja, ik heb geweteusknaging en ik schaam mij over baar, maar ik kan ze niet onderdrukken. Ik ontving brieven uit Bath. Mijn bruid is ziek; zij ligt aan een zenuwziekte en de geneesheeren gelooven, dat zij wel niet weer beter zal worden. Arthur Nash lachte luide. Eli daarom ben je verdrietig, dwaze knaap? Ik zeg je: zij zal beter wordeu en ook weêr gelukkig en vrolijk. Denkt ge dat zij om uwentwille uit bet leven zal gaan? Zoo ge nog het ongeluk hebt van aan de liefde der vrouwen te gelooven, dan raad ik je aan, blijf thuis, in plaats van de wereld in te gaan. Neen, riep hij, neen ik wil voort! Ik verlang er naar om de groote, schoone wereld te leeren kennen. Ik wil geheel Europa zien; ik wil in alle steden van de wereld mijn kwartier opslaan. En als ik terugkeer, Arthur Nash, dan zal ik uw opvolger op den troon worden, ook ik wil een Koning zijn. Het is waar, somtijds heb ik gewetensknagingen en ben ik zoo dwaas om dikwijls van het kleine kamertje te draomen, waarin ik het laatst Lise gezien 1 raad het voorstel gedaan om dit j'aar geene kermis te doen houden. De aanleidipg tot dat voorstel is, dat men aldaar tot heden van de pokziekte is bevrij'd gebleven en dat die ziekte mogelijk door kermisreizigers van elders kan worden overgeplant. De raad heeft jl. Woensdag met algemeene stemmen dat voorstel aangenomen. Het gerucht, door eenige couranten verspreid, dat de heer Vonk zijn ontslag zou hebben genomen als lid van den gemeenteraad, is tot heden niet bevestigd. In de laatste dagen komen te Egmond aan Zee weêr nieuwe typhus-lijders bij; de ondervader der ambulance ligt nu zeer bedenkelijk ziek. Hoe moeijelijk het ook valt, de commissie moet nog altijd blijven vragen; de herstellenden, opgenomen in het schoolgebouw, vereischen vele uitgaven. Uit Hoorn meldt men dd. 23 dezer: Klaagt men in andere streken, dat de harde vorst het winterkoren of geheel te niet heeft doen gaan, qf ten minste zeer schadelijk geweest is, in onze streken, zoover wij vernomen hebben, heeft men niets van dien aard bemerkt. Het wintergraan staat naar omstandigheden zeer goed. In eene jl. Dingsdag avond te Amsterdam gehouden vergadering van den Internationalen Vredebond is besloten, zich aan te sluiten aan den, met 's Gravenhage als hoofd zetel, op te rigten Algemeenen Nederl. Vredebond. De aldaar gevestigde Algemeene Vrede-Vereeniging heeft sedert eenigen tijd een gelijk besluit genomen, en er schijnt ernstig spraak te zijn van eene fusie der twee genoemde daar ge vestigde Vereenigingen. De sterfte aan de pokken te Amsterdam bedroeg van 1218 Maart 11. 10 mannen en 15 vrouwen, te zamen 25, waaronder 13 kinderen beneden 10 jaar. Het bekende bij den raad der gemeente Amsterdam aanhangige voorstel tot afschaffing der kermis is de aan leiding, geweest dat een twintigtal geachte ingezetenen zich vereenigd heeft tot de oprigting eener vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak te Amsterdam. In een adres aan den gemeenteraad bespreken zij thans de kermis, een in veler oog door de overlevering gewettigd en door ouderdom eerwaardig gebruik, dat thans echter niets meer is dan eene gelegenheid tot gejoel en getier, tot uitspatting en dronkenschap, welke door het gemeentebestuur, natuurlijk zijns ondanks, geopend en door een deel der bevolking gretig aangegrepen wordt. heb en dan vloeijen mij in den droom de tranen over de wangen, omdat Lise er zoo bleek uitziet en hare mooije oogen met een uitdrukking van smart op mij gevestigd zijn. Dwaze knaap! riep Nash verdrietig. Ik raad je om vandaag geen kaart aan te raken, want je zoudt zeker verliezen. OThomas, Thomas, wat is het voor een mensch moeijelijk om wijs te worden en de gewaarwordingen van zijn hart te onderdrukken En ik zou het ook niet willen onderdrukken, zeide Thomas Baily haastig. Het hart is een aangenaam iets, als het maar niet aankomt met sentimenteele gedachten en met knaging van het geweten. Gij zegt de waarheid, Nash, en ik zal Lise nog heden, in dit uur, als een giftige plant uit mijn hart rukken. Ik wil je daarvoor een raad geven, zeide Nash, een genadig knikje met het hoofd gevende. Verwijder alles van je, wat je aan het verledene zou kunnen herinneren. Heb je mij niet verteld dat Lise je in het uur van scheiden een haarlok meê gegeven heeft, en dat je gezworen hebt, dien als een aandenken aan haar te bewaren? Het is een dwaze eed geweest, werp de lok van u, gij zult niet eerder rusten van de gedachte aan baar. Het baar der mensehen is een onzigtbare band, die de gedachte van de menschen zamen bindt. Buk dien band los, werp het weg en je zult geholpen zijn. Hij schudde levendig het hoofd. Neen, Arthur Nash, dat kan ik nietIk heb haar een eed gedaan om het te bewaren en dat zal ik ook doen. Zie, hier is het. Eu hij haalde een medaillon te voorschijn, dat hij aan een gouden keten om den hals droeg. Het was een mooi medaillon, met groote brillanten bezet en in goud gevat. De eerste twee honderd guinjes, die hij gewonnen had, had hij gebruikt om dit medaillon te koopeu en het blonde haar van zijn bruid daar in te verbergen. Zie dit mooije goudgele haar! Als ik het aanschouw, dan is het mij of ik Lise zelve zie, en somtijds doet het mij goed, als het klinken van de goudstukken verstomt en de hartstogt van het spel ver dwenen is en ik alleen ben, ja dan doet het mij goed om deze haarlok aan te zien en mij in de vroegere tijden te verdiepen. Ik geloof, zoo lang ik deze haarlok draag, nog niet zoo geheel en al slecht te zijn. Het is een bijgeloof, Arthur Nash, ik weet het wel en ik weet ook dat gij mij daarover uitlagchen zult. Ik lach je niet uit, ik heb medelijden, zeide Nasli, met zijn hoofd schuddende. Ongelukkige, met zulke gedachten en sentimenteele opwellingen, zult ge nooit een volleerd speler zijn. Ge verheugt u over het goudgeel haar! Maar ik zeg je, Thomas Baily, er zal een dag komen, waarop je dit haar vervloeken zult omdat het niet in goud verandert. Öp aarde is slechts óóne zaak van waarde! Let op hetgeen ik zeg en volg naauwkeurig mijn woorden, want zij zijn het testament, dat ik je in de wereld medegeef en waarnaar gij u gedragen moet: minnebrieven, vriendichapsbrieven alles is zonder nut en niets waard op aarde; er is maar één papier dat waarde heeft, dat is een wisselbrief. Zoo lang je dien bebt, ben jo een voornaam en gezien heer. Bedenk wat ik in korten tijd van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1