BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. Frankrijk een dubbele stroom, bet werkvolk trok van bet platteland naar de steden, meest jongelieden, ongehuwd, zonder verantwoordelijkheid, door bijna geene banden aan de maatschappij gehecht, om daar fortuin te zoeken. Zij, die wat verworven hadden, die een spaarpenning hadden overgegaard, verlieten de dure stad met hare hooge lasten, hare ongedurige, verandering-zieke bevolking. En meer en meer bestond de bevolking der grootere steden: Parijs, Lyon, Bordeaux, Marseille uit de rijkbezoldigde ambte naren, de overmoedige soldatenstand, de dagbladschrijvers en wat daarmede zamenhangt, dat is in Frankrijk bijna alles wat jong is en eene scherpe pen bezit, en de onrustige socialistische arbeiders-bevolking, die niets te verliezen bad, terwijl op bet platteland alle conservatieve elementen zich verzamelden. Reeds onder bet Keizerrijk werd die toestand onhoudbaar. Het. moet worden erkend, dat de regering populair was op bet platteland. Niet alleen bij de domme boeren, die door de geestelijken ter stembus werden geleid, maar ook bij de meer ontwikkelden, die in baar bet eenig element van orde zagen, dat in staat was om den dissolverendcn republikeinsclien geest der steden te breidelen. Die afkeer, die de beide helften des volks voor elkander voedden, kwam aan den 'lag, zoodra de val van Napoleon een einde maakte aan die kunstmatige werk verschaffing. Zoolang de arbeiders-bevolking rondliep met het geweer op schouder en zonder iets uit te voeren ruime soldij ontving, bleef de verhouding dragelijk, maar op het eerste vermoeden, dat die betaling zoude ophouden, stak het oproer de vaan op. Het eenige wat dit deel der natie van Napoleon beeft willen leeren, was juist hetgeen waarin zijn beginsel faalde, dat de staat moet zorgen voor gemakkelijk werk en ruim loon. Dat ideaal vond buiten de groote steden nergens steun, de oproerlingen wisten dat zeer goed, vandaar bun geroep om de Commune, dat is de onafhankelijkheid der gemeenten van den Staat. Parijs bijv. is rijk genoeg om vooreerst eene Wcrkelooze menigte te onderhouden onder de pressie van een schrikbewind, om wat gebeuren zoude, als dien toch niet onuitputtelijken rijkdom zal zijn verteerd, bekommert zich niemand. De plattelands-bevolking en die der kleine steden, sterk ver tegenwoordigd in de nationale vergadering, stelt het wel wat nuchtere, maar toch met bet, gezond verstand over eenkomende, ideaal op den voorgrondlaat nu iedereen voor zich zelf zorgen, laat ons hard werken en als 't kan sparen. De regering beeft nu twintig jaar lang alles gedaan, Iaat zij nu eens niets doen. Maar het vuur, waar mede die behoudende meerderheid verlangt naar haar ideaal, is even sterk als dat waarmede de Parijsche insnrrectie hare jheoriën aanhangt. Zij wil naar huis om te werken, te ploegen en te weven, liever beden dan morgen, zij haat de ontevredene bevolking der groote steden met een sterken baat. De vroegere bewondering is overgegaan in verachting. Die afkeer is wederkcerig. Zoo staan dc beide helften van Frankrijk tegenover elkaar, in beginsel verdeeld. De theorie van Napoleon is gebleken eene hersenschim te zijn geweest en de gevolgen? Wij hebben bet begin gezien, wie voorspelt ons het einde? Arm Frankrijk' HELDER en NIEUWEDIEP, f. April. Ter opening van de Spaansdie Cortes heeft Koning Amadeus jl. Maandag eene troonVede gehouden, waarin hij wijzenreeds gisteren had hij daar gestaan, en had den geheelen nacht voor de deuren van het hotel doorgebragt, trots storm en sneeuwvlagen. Wie is hij? vroeg Raily en hem liep, zonder dat hij het zelf zich verklaren kon, een rilling over het ligchaam. Wie is hel, die zoo vroeg mij spreken wil. Ik weet het niet, heer, antwoordde de lakkei verlegen. Ik geloof dat het een krankzinnige is. llij zeide dat hij uw peet en een koning was. Het is een wonderlijke grijsaard. Hij gelooft dat gij blijde zult zijn hem in zijn purperen mantel te zien en hij heeft toch maar een versleten verkleurden rok aan. He Koning van Bath vroeg Raily angstig. Ja, dat is de naiun, de Koning van Bath. Laat hem binnenkomen, spoedig! riep Raily. He lakkei snelde heen en opende de deuren voor een gebogen ouden man, die de zaal hinnenstrompelde. Ga heen en laat ons alleenbeval Raily. En zoo stonden zij dan tegenover elkander, de Koning van Bath en de kaartenkoning, midden in de groote ledige zaal, waarin de bijna geheel afgebrande kaarsen een flaauw licht ver spreidden, en op wiens vloer en groene tafels kaarten en dobbel- steenen door elkaêr vermengd lagen. Zoo stonden zij dan en zagen elkander aan, de een met blikken vol droefheid en wanhoop, de ander met een gelaat waarop ver bazing en ontsteltenis te lezen waren. Thomas Kaily, mijn zoon en mijn leerling, herkent ge mij weder? Ik ben de Koning van Bath, de schoone Nash. Een luid, schimpend lagchen klonk van de lippen van Raily. Een onttroonde Koning! Uw purpermantel is in het stof vertreden, schoone Nash Ja, zeide hij, bitter tusschen de zaamgedrukte tanden, ja, zoo is het en de ondankbare prins van Wales alleen heeft er schuld aan. Op zijn schoon Carletonhouse heeft hij mij in éénen nacht mijn geheel vermogen afgewonnen en daarop heeft hij mij door zijn lakkcijen de deur laten uitwerpen. £0er is niemand onbarmhartiger en wreeder dan vorsten en En spelers, viel Thomas Raily hem in de rede, die intusschcn zich hersteld had. He prins van Walts is uw leerling geweest, schoone Nash, en gij ziet dat hij er zijn voordeel meê gedaan heeft. llebt ge het ons niet altijd voorgehoudenwee den speler die een hart heeft en medelijden betoont, hij gaat verloren zoodra hij toont een medelijdend hart te bezitten. He oude boog het hoofd. Ga voort mij te wonden, Thomas Railv, maar-als gij genoeg wouden geslagen hebt, reik mij dan de hand en help mij. Sta mij bij, nog altijd ben ik de schoone Nash, de Koning van Bath, en als gij maar wilt, mijn zoon, dan zilllen wij vereenigd ons wreken op de geheele wereld, ons wreken op alle spelers, vooral op den ondankbaren prins van Wales! Toen hij mij verstooten had, heb ik het laatste overschot van mijn vermogen bijeengezameldik wilde hun, bij wie ik zoolang mededeelde, dat de regering, rekening makende op de overeenstemming tusschen haar en do vertegenwoordigers des volks, de Linnenlandsche aangelegenheden onverwijld aan de orde stellen zal. Wetsvoordragten tot hervorming der administratie en tot ontwikkeling van den stoffelijken en zedelijken welstand des lands kunnen' ten spoedigste worden tegemoet gezien. Het stelsel van bezuiniging door vereenvoudiging zou door de regering worden ter harte genomen. De Koning besloot zijne toespraak volgender- wijze: //De mij toebetrouwde taak gaat welligt mijne krachten, maar niet mijnen wil te boven. Met de onder - steunig der Cortes en van alle wèlgezinden, die mij, naar ik vertrouw, niet zal ontbreken, zullen, gelijk ik hoop, mijne pogingen, die enkel het geluk van het Spaansche volk ten doel hebben, worden bekroond." In het Britsche Lagerhuis is van wege de regering ver zekerd, dat het gerucht, als zoude zij van plan zijn ver zachting der vredes-voorwaarden tusschen Frankrijk en Duitschland te bewerken, geheel ongegrond is. Tevens werd medegedeeld, dat do Nederlandsche regering heeft gevraagd aanneming van het beginsel van eerbiedigingder particuliere eigendommen op zee in tijd van oorlog, en dat door de beschaafde mogendheden gemeenschappelijk eene omschrijving zal worden gegeven van de vootwerpen, die als oorlogs-contrabande gerekend kunnen worden. t Een betreurenswaardig ongeluk heeft een huisgezin alhier in diepen rouw gedompeld. De zeeloods R. Ran, aan boord van een schip werkzaam, dat hij naar hier zou binnenbrengen, is over boord geslagen en heeft zijn dood in de golven gevonden. Ilij laat een diep bedroefde weduwe en zes nog jeugdige kinderen achter. Naar wij vernemen, bestaat bij den heer A. B. Weber alhier het plan om aan het einde der winter-uitspanningen nog eene volksvoordragt te houden, en wel op Zondag den 16 April a. s., in het lokaal Tivoli alhier, tegen eene entree van 25 cents. Eene uitnoodiging van onderscheidene ingezetenen moet aanleiding gegeven hebben tot het op vatten van dit plan, dat, naar wij vertrouwen, de noodige belangstelling en ondersteuning wel zal ondervinden. Door de rederijkerskamer //Anna en Maria Tesscl- schade», te Koegras, zal op Dingsdag den 18 dezer hare laatste buitengewone vergadering worden gegeven in dit seizoen. Aan het Koninklijk Instituut voor de Marine kunnen dit jaar 18 jongelingen als adelborst 3de kl. geplaatst worden. Eerlang zal ook hier te lande een proef worden genomen met het werkzaam stellen van vrouwen en meisjes bij de telegraafdienst. Het dagblad liet Noorden zal met uit. April ophouden te bestaan. De leening, ten behoeve van dit blad uitge schreven, is niet volgeteekend. Beroepen tot pred. te Elsloo en Langedijke de heer G. J. ten Brummele Andriesse, cand. te Hoorn. Men meldt ons uit Callantsoog, dd. 5 April: //In deze gemeente, welke ruim 700 zielen telt, is in de maanden Februarij en Maart niemand overleden en in de laatstgenoemde maand geen enkele aangifte bij den burgerlijken stond gedaan.» Te Schagen bestaat sedert ruim 20 jaren de vereoniging Euterpe, die door hare uitvoeringen vanfi tot tijd genotrijke avonden weet te bereiden. Als direct<j> van die vereeniging is thans werkzaam de heer J. Denijs^ en aan zijr.e goede leiding dankt de vereeniging in laatsten tijd haren bloei. De leden hebben op den jaardag van den directeur hem uit erkentelijkheid veretr een tafel, fauteuil en zes stoelen, welke geschenken n» eene gepaste toespraak door den heer J. Roggeveen Di secretaris der vereeniging, werden aangeboden. Die a1:, bieding werd door den heer Denijs met betuiging vaniltit beantwoord. Het bestuur van het te Enkhuizen gevestigde occ» nomisch werkhuis heeft besloten, die inrigting op te welke sedert 00 jaren voor den behoeftigen bnrgernn veel nut heeft gesticht. De reden dier opheffing schiji gelegen te zijn in de onmogelijkheid om met de gan haringnetten tegen de katoenen te concurreren. j Te's Hage werd gisteren aanbesteedHet met 10011 zeewaarts verlengen van den noordelijken dam aan denhott van Holland, tot verbetering van den waterweg van Kotterda» naar zee. Minste inschrijvers de heeren Volker te Dordrecl en Volleer te Sliedrecht, voor 136.000. Te Velp stapte jl. Zaturdag een paar in het luwe lijksbootje, dat te zamen 140 jaren telde. De bruidegoq een 89jarig gepensioneerd onderofficier, was na een 62jarig: eclitvereeniging weduwnaar geworden. Te Groningen is bij de wed. Wolvendijk een gouda oorijzer met toebehooren gestolen door patiënten, die wacht» op den doctor, die boven woonde. Een verkooper van nieuwe pruimen en pruimedanti te Groningen verklaart in de Gron. Ct. dat de opperrabbii: te Meppel, die verboden heeft op Paschen dat fruit onrein te eten, niet op de hoogte is, daar rozijnen, enz. t ook onrein zouden zijn, en dat hij voort zal gaan Pasehen zijn gedroogd fruit te verkoopen. In Zweden en Noorwegen bestaat de wettelijke bepaline. i waarbij aan den Koning de beslissing over vrede of oorlog' gegeven. Een voorstel werd gedaan om die bepaling vervangen door een andere, waarbij de toestemming den Rijksdag als vereischte wordt gesteld. Dit voorstel kwam dezer dagen bij de Tweede Kaï in beraadslaging. De voorstanders voerden aan, dat slechts dan kan bewilligen in de offers, die de algemeen dietistpligt aan het land oplegt, wanneer het volk zelfste heeft in de beslissing over oorlog of vrede. Daarentegen werd betoogd, dat het regt, waarop voor den Rijksdag aanspraak maakte, altijd een herset- schim zou blijven, wanneer daarmede niet het regt vu diplomatieke vertegenwoordiging des lands was verbonden en dip regt aan eene parlementaire vergadering in hands te geven zou dwaas en ondoelmatig zijn. Met 102 tegen 39 stemmen werd dit gevoelen bekiachtigl en den Koning het oorlogsregt gelaten. t ima j een heer en Koning geweest was, niet (ie vreugde verschaffen van mij in armoede te zien leven. Met mijn laatste geld ben ik naar Weenen gekomen om hier mijn geluk te beproeven, maar ik heb alles verloren en dwaal sinds drie dagen zonder voedsel en woning rond. He ellendige mensclien hebben geen medelijden, als men hun geen geld toont. Niemand wilde mij opnemen en dus was het toeval mij gunstig toen ik gisteren u mij voorbij zag rijden. Nu ben ik gekomen om u te smeeken, dat ge toch uw leermeester en vriend bijstaan en hem uit den dringenden nood verlossen wilt. Uit den dringenden nood! vroeg Raily met een smaadvollen lach, terwijl hij de gestalte van den ouden man met trotsche blikken mat. Ja, riep deze met koortsachtige gejaagdheid. Geef slechts duizend louis d'or en ik zeg u, dat morgen de onttroonde Koning van Batli weêr werkelijk Koning zijn zal en het oude, weelderige leven weêr een aanvang nemen zal! Mijn hand is nog altijd de oude gelukkige hand; geld ontbreekt haar sleehts. Geef het mij, Thomas Raily, en ik zal morgen een rijk man zijn 1 Ik zou een dwaas zijn, hernam Thomas Raily, als ik de ver maningen vergat, die ge mij gegeven hebt, Arthur Nash, toen ik in Carleton-house afscheid van u nam. Toen. hebt ge mij gezegd Er bestaat geen dankbaarheid en ik zal ti verachten als ge u te eeniger tijd door deze ellendige weekhartigheid tegenover mij laat meeslepen. Want het kan gebeuren dat ik, niettegenstaande al mijn wijsheid cn bekwaamheid, eens onttroond word, dat de Koning van Bath plotseling bedelaar wordt en dan te midden zijner ellende bij u komt om u te herinneren aan hetgeen hij voor u gedaan heeft en aan de dankbaarheid die ge hem beloofd hebt, ik zal u verachten als gij dankbaar durft zijn 1 Gij ziet, Arthur Nash, ik heb op uw woorden goed acht gegeven en ik wil niet dat gij mij veracht. Gij zult niet trots kunnen zeggen, dat Thomas Raily een u waardige leerling is. Ge wilt mij dus de duizend louis d'or niet geven! kreet Arthur Na»h, over het geheele ligchaam sidderende en bevende. Neen! riep Raily onstuimig. Neen! ik wil niet! want degenen dien Fortuna van zich afgestooten heeft, neemt zij nooit weêr aan. Maar u helpen, dat wil ik toch. Hier zijn honderd louis d'or, neem ze en bedel om naar Bath te komen om daar te sterven. Hij opende zijn juist gevulde cassette en telde honderd louis d'or op de tafel en als een tijger sprong de oude er heen, nam ze met zijn bevende handen en verborg ze op zijn borst. Pas op, Thomas Raily, pas op! gij hebt niet goed gehandeld, het zal u berouwen; misschien keert ge ook nog eens als een bedelaar naar Bath terug! Hij zeide dit met luiden lach en knikte hem toe, terwijl hij de zaal doorliep. Nog eenmaal bleef hij bij de deur staan, keerde zich om en lachte. Toen ging hij heen en Thomas Raily bleef ontsteld staan. Het was als een spookverschijning, liet was als of liet ongeluk mij zijn eerste boodschap zond 1 lk heb een afkeer van hem, ik wil hem niet weêr zien 1 (Wordt vervolgdJ Sierste Kamer. De zittingen der Kamer van jl. Maandag en Dingsdi; waren gewijd aan de behandeling der Indische begroot?,; li voor het dienstjaar 1871meer bepaald werd besproks de door de regering voorgestelde hervorming in de Preange; Het aanhangige Hoofdstuk (Uitgaven in Nederl. Indiejwott aangenomen met 25 tegen 5 stemmen; daarna wordt de op de middelen vastgesteld met 25 tegen 2 stemmes Eindelijk heeft de Kamer behandeld het wetsontwei] d houdende regeling van de bevordering, het ontslag, en: t der militaire officieren bij de zeemagt. Dit ontwerp ii discussie aangenomen met 26 stemmen tegen 1Dt Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. liri: F r a n k r ij k. Do Commune heeft zich zelve veel kwaad door de betaling der huishuren onverpligt te stellen. Dei: wet toch treft slechts den minderen burgerstand, ook vtk weduwen en weezen, daar de gegoeden er voor het groote deel huizen op na houden, wier huurders te fatsonlijkri om zich door een hoop oproerlingen de betaling der hut te laten kwijtschelden. Vrijdag is van wege de Comms# beslag gelegd op al het geld dat op de vischmarkt ontvangen, f 250,000 werden op deze wijze ten algemeen# nutte onteigend. Engeland. De Keizerlijke familie heeft verleden Maandag te Chistl hurst een bezoek van de Koningin Victoria ontvangen Het Law Journal vestigt de aandacht op het dat in den Times van Maandag jl. niet minder dan veroordeelingen wegens schending van trouwgelol'te vermeit stonden, waarbij de gedaagde minnaars den ouderdom bereik hadden van 70, 56 en 76 jaren respectievelijk. Dergelijk voorbeelden meent het regtsgeleerde orgaan bewijta de onbillijke toepassing van eene redelijke en heilzame wetsbepaling. Het is billijk, dat de man, die speelde de toekomst eener vrouw, gedwongen wordt tot schadevet goeding aan haar. Doch omstandigheden behooren aanmerking genomen te worden; en de regter moet speculeeren van betrekkelijk jonge vrouwen op de divl» heden van grijsaards niet aanmoedigen. Engeland heeft écn flink contingent dieven Parijs afgeleverd, 4000 hunner zijn in de Franscheb stad aangekomen, en zullen daar een nieuwe oorzaak va syniphatie van Engeland voor Frankrijk worden. Dc Pi- Mal 1. zegt, dat het waarlijk niet gelooft dat de verleg» woordigers van het Engelsche dieven-systeem uk onweerstaanbare assistentie aan de commune zullen W leenen, zij zullen zeer zeker het hunne er toe bijdn de grootste moeijelijkheden van de commune, gebrek geld, te overwinnen. Burger Vaillant behoeft de Engelse!» niet aan te moedigen om een Orleanist of een Is

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2