Marine-Haven Nieuwediep. Correspondentie. SCHAGER MARKT van HEDEN. Te Trier heeft een smid een einde aan zijn leven gemaakt door een patroon in zijn mond te nemen en die met een gloeijend ijzer aan te steken. Zwitserland. In de Zwitsersche Bondskas is een tekort ontdekt van 500,000 francs, waarvoor een der ambtenaren bekentenis van schuld heeft afgelegd. Voor het militair geregtshof te Bern zullen thans moeten verschijnen negen Fransche officieren en twee onderofficieren, als beschuldigden in de zaak betreffende do ongeregeldheden bij gelegenheid van het Duitsche vrede feest te Zurich. Van de officieren zijn er zes en van de onderofficieren is er één in arrest. De overigen hebben zich onmiddellijk uit de voeten gemaakt, en daar men begrijpt, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden moeijelijk zal vallen, bij het Fransche gouvernement hunne uitlevering te verkrijgen, zal er niets anders overblijven dan hen bij verstek te veroordeelen. Naar men verneemt moet uit het regterlijk onderzoek zijn gebleken, dat de aanval der Fransche officieren op de feestvierenden geen vooraf beraamd plan is geweest, maar in een oogenblik van opgewondenheid is ten uitvoer gebragt en dat het werpen van steenen door het volk geheel onafhankelijk van den wil der Fransclien heeft plaats gehad. De kosten door Frankrijk aan Zwitserland te vergoe den, voor het interneeren van het leger van Bourbaki, bedragen 7 millioen francs. 1000 zieke Franschen zijn nog in Zwitserland achtergebleven. Ongeregeldheden te Parijs, enz. Parijs 10 April ('s morgens). Het officieel orgaan der Commune deelt een besluit mede, waarbij de ver kiezingen, die heclen moesten plaats hebben, tot nadere aankondiging zijn uitgesteld. Volgens een berigt van heden wordt per estafette uit Asnières gemeld, dat die plaats door de insurgenten is bezet en dat de vijand op de vlugt is geslagen. De Siècle en de Temps zijn op last der Commune opgeheven. Den geheelen nacht door heeft er eene kanonnade plaats gehad. De troepen van Versailles zijn geheel meester van Neuilly. Zij hebben Sablonville en het veld van Longchamps bezet. Zij concentreeren zich tot een aanval op de porte Maillot, maar schijnen het er op toe te leggen om zoo weinig mogelijk manschappen te verliezen en de ingezetenen zooveel mogelijk te ontzien. Het kwartier van het legioen der Vengeurs (insurgenten) is gevestigd in de Avenue de Madrid. De insurgenten hebben in het park van Issy een batterij opgerigt. Gisteren heeft in het Bois de Boulogne en de avenue Longchamps een levendig geweervuur plaats gehad. De Cri du Peuple meldt, dat Asnières door Dombrowski is bezet en dat hij er eene batterij heeft opgerigt. Glais Bizoin is gearresteerd. 1 ure. Volgens de Mot d'Ordre bedraagt het verlies der insurgenten in de gevechten van Zaturdag en Zondag 225 dooden en 435 gekwetsten. Men schijnt heden te vreezen voor een aanval van de troepen uit Versailles, naar den kant van Montrouge. Men verzekert dat Vermorel, lid der Commune, gisteren gesneuveld is. Middernacht. Het bevestigt zich dat de troepen der Commune gisteren bij Asnières een zegepraal behaald hebben. Zij hebben een uitval gedaan, zijn de brug overgetrokken en hebben zich genesteld in de gebouwen van de admirali teit. Bij het station hebben zij door middel van wagons een sterke barricade opgeworpen, gewapend met kanonnen. Hierna zijn zij er in geslaagd de gendarmes uit de nabuur schap te verdrijven. Doch eerst heeft er van huis tot huis een gevecht plaats gehadde gendarmes hebben een hardnekkigen tegenstand geboden, zij hebben zich voet voor voet teruggetrokken langs de linie van Courbevoie en onder bescherming van het geschut van den Mont-Valeriën. Van wege de Commune is bekend gemaakt, dat geene nationale garden, buiten dienst zijnde, Parijs zullen mogen verlaten zonder van een vrijgeleide voorzien te zijn. De overtreders van dit verbod zullen voor een krijgsraad teregtstaan. Een rapport van den generaal Dombrowski meldt: «Onze troepen hebben Asnières bezet en dekken de linie tusschen Colombes, Garenne en Courbevoie. Wij zijn vooruitgegaan tot Villers en Vallois. Onze stellingen bij de poorten Neuilly en Maillot zijn bevestigd toen het bombardement gedurende den nacht in hevigheid verminderde; voor deze poorten worden nieuwe batterijen opgerigt. Gedurende den nacht heeft allerwege de grootste orde geheerscht.» Versailles 11 April. Gisteren is het artillerie-gevecht tusschen den Mont-Valérien en Neuilly aan de eene en de wallen van Parijs aan de andere zijde voortgezet en ook heden duurt het voort. De maarschalk Mac Mahon heeft heden het opperbevel over de troepen aanvaard. De generaal Ladmirault voert het bevel aan de zijde van Mont-Valérien, de generaal de Cissey aan die van Chatillon. Men heeft te Chatillon een belangrijken voorraad ammunitie gevonden, die de insurgenten aldaar verborgen hadden. De dagbladen melden, dat de generaal von Fabrice zijn hoofdkwartier te St. Denis heeft gevestigd. Naar men zegt, heeft die generaal aan de Fransche regering doen weten, dat de insurgenten voornemens zijn, het spoorweg verkeer met het noorden des rijks geheel af te breken. Avonds 10 ure. De troepen van Versailles doen een aanval in de rigting van Montrouge. Op dit oogenblik wordt van dien kant een hevig geweer- en kanonvuur vernomen. Jules Favre heeft heden aan de Nationale Vergadering medegedeeld, dat alle gouvernementen van Europa sympathie hebben betuigd voor het gouvernement te Versailles. Het heeft de hulp van de hand gewezen, die de Duitschers tegen de opstandelingen hebben aangeboden. De Duitschers beschouwen voor het overige de regering, die uit het algemeen stemregt is voortgesproten, als de eenige wettige. De heer Favre deelde vervolgens mede, dat de Parijsche Commune zich even als gansch Frankrijk door de viedes conventie gebonden acht. Zij heeft derhalve aan het gouvernement van Versailles doen vragen of de eerste 500 millioen schadevergoeding betaald zijn, in welk geval de Noordelijke forten door de Duitschers behoorden te worden ontruimd, om onder het gezag der Commune geplaatst te worden. Op die vraag is geen antwoord gegeven, waarop de Commune eene circulaire heeft gerigt aan al de gouvernementen van Europa, welk stuk de verklaring behelst, dat zij met alle natiën in vrede wil leven. De heer Favre maakte daarbij de opmerking, dat de Fransche natie kennelijk door de Commune hiervan wordt uitgezonderd. Ten slotte deelde Favre mede, dat de opstandelingen al het zilverwerk van het ministerie van Buitenlandsche Zaken geroofd. Ziedaar, zeide hij, het nieuwe politieke stelsel! Hij gaf vervolgens de hoop te kennen, dat de eerlijke lieden te Parijs het hoofd zullen verheffen om de orde te herstellen. Het dappere leger doet inmiddels zijn pligt, het verdient den dank der Vergadering, die op zijn moed kan rekenen. In eene van regeringswege aan de Nationale Vergadering gedane mededeeling is gezegd, dat het Fransche gouver nement herhaaldelijk aanbiedingen van de Duitsche gezag voerders heeft ontvangen om mede te werken tot herstel van de orde en van het wettige gezag binnen Parijs, maar dat het die aanbiedingen telkens heeft afgewezen. Tevens is uit die mededeeling gebleken dat het in Parijs heer- schende bewind, wat het ook in zijne dagbladen liebbe doen zeggen, door de Duitsche gezagvoerders in Frankrijk niet is erkend, maar zelfs geen antwoord op de tot hen gerigte mededeelingen heeft ontvangen. Het officiëele dagblad van het Fransche gouvernement behelst in zijn nommer van den 10 dezer een artikel, gerigt aan het welgezinde gedeelte der bevolking van Parijs, en het vermanend om zich niet langer door eene handvol woelgeesten te laten overheerschen en knevelen. Daarin worden de geruchten, volgens welke de Nationale Ver gadering de republiek zou willen verraden, de witte vlag zou doen uitsteken, eenen Koning zou benoemen, tegen gesproken en wederlegd. Tegenover die vergadering, den vertegenwoordiger der republiek en der wettigheid, wordt de Farijsche Commune geschetst als //de verpersoonlijkte dictatuur vol willekeur en druipend van bloed.» Als een staaltje van hetgeen thans te Parijs geoor loofd is, kan dienen de verkoop op de straat van een vuil geïllustreerd schotschrift, getiteld: ^Testament de Napoleon III, trouvé dans le boudoir de Marguérite Bellanger. Voor het overige is de houding der bevolking zoo kalm en vredelievend mogelijk; nimmer was er grooter schijn van veiligheidnimmer was de circulatie van rijtuigen minder belemmerd behalve op eenige gebarricadeerde punten. En toch toch snorren ons de bommen over de hoofden. Men spreekt over de arrestatie van Pachal Grousset die van Delescluze wordt bevestigd. Cluseret, die in Parijs de rol van minister van oorlog speelt, heeft in dagorders van den 7den en den 8sten dezer verklaard: dat er bij de vijandelijkheden buiten de stad noodeloos ammunitie verkwist en menschenlevens in de waagschaal gesteld worden; dat in de stad dikwerf zonder bevoegdheid of noodzaak afdeelingen nationale garde onder de wapenen werden geroepen, waarvan het gevolg was dat niemand zich meer om de oproerlingen bekreunde, en dat een ieder zijnen gang ging al hoorde hij alarm slaandat een aantal burgers van de nationale garde onbevoegd onderscheidings-teekenen droegen, die zij zich zeiven aan gematigd of zeiven uitgevonden hadden. Hij wilde dat aan die misbruiken een einde kwam, en dat men zich strikt tot defensive maatregelen zou bepalenhij beval onderlinge eendragt, orde en krijgstucht aan, en verklaarde ieder burger van 19- tot 40jarigen ouderdom, ook de gehuwden, verpligt om krijgsdienst te doen. Blancliet, lid der Commune, komt in een schrijven aan de Cloche op tegen het verhaal, dat hij barbier geweest is, en verzoekt de Cloche openlijk te willen verklaren, dat hij geen barbier maar letterkundige en winkelier in huis raad is. Over de gebeurtenissen van den 8sten ontleent men aan de Siècle o. a. de volgende bijzonderheden Gisteren hadden de Versaillanen zich meester gemaakt van de barricade, die de brug. van Neuilly versperde en rukten als tirailleurs tot het midden der laan voort. Ddar maakten zij halt en gedurende den nacht plaatsten zij eene batterij op de veroverde positie. Vandaar beschieten zij thans, gezamenlijk met den Mont Valérien, de poort Maillot. Een der eerste granaten, die heden ochtend werd ge worpen, spatte op de fortificatiën zeiven uiteen, waardoor vijf nationale garden, waarondereen kapitein, gedood werden. Wij voeren den verschrikkelijksten aller oorlogen, den burger oorlog; maar wat de bevolking verbittert is het aantal projectielen, die in de stad, ver voorbij de wallen, neerkomen. Twee dier granaten raakten den Are de Triomphe; verscheidene anderen kwamen in de Avenue de la Grande Armée neêr; een andere viel aan den hoek van de Jena- laan, waar een bloedplas getuigt van de verwoestingen die hij heeft aangerigt. Verscheidene zijn neergekomen in de ruimte tusschen de Avenue d'Eylau en de Ternes; een ander op het voorplein van het gebouw der Turksche ambassade, waarvan al de ruiten werden gebroken, en terwijl wij deze'regelen schrijven, herinneren ons vier ver schrikkelijke ontploffingen, die zich bij korte tusschen- poozen doen hooren, dat wij niet bepaald veilig zijn. Over 't geheel is het Quartier de 1'Ecole bepaald door- •choten. Een bakker werd er heden morgen in zijn winkel gedood; van een menigte schoorsteenen spatten destukken weg; onderscheidene hoeken van huizen hebben groote scheuringen en in de Avenue de la Grande Armée is zelfs op duizende plaatsen de verw afgebladderd door den hagel van ijzer, die ieder oogenblik valt; overal hoort men den kreet: ,/Ga uit den weg voor de bommen!» Wanneer men de Avenue Uhricli doorloopt om naar het Quartier Beaujon te komen, hoort men een vervaarlijk geraas, als het geratel van den donder, achter zich en op hetzelfde oogenblik hoort men een kogel sissen, die eenige ellen verder valt. Vijf minuten later werpt een ander projectiel een lantaarn omver, valt bij den Are de Triomphe neêr en een der stukken treft de horst van een voorbij ganger, die doodelijk getroffen neerzijgt. Ongelukkige, wat deed hij daar? Zal de nieuwsgierigheid naar zoo vreeselijke schoawtooneelen het aantal slagtoffers van onze burgertwisten nog vermeerderen? Langs de Chainps-Elj'sées stationneren bataillons nationale garden op do trottoirs en worden de wandelaars tegen gehouden eerst op het rond-point der Champs-Elysées is men bepaald veilig. Dat punt wordt heden dan ook even talrijk bezocht als gister het plein de 1'Etoile. De Rappel bevat een adres van de //Union républicaine voor de regten van Parijs," in welk stuk het compromis is vervat, dat de //ligue» met het gouvernement zou willen aangaan. Parijs wil, zegt het adres, zijne gemeentelijke vrijheid en te dien opzigte, zoo wordt beweerd, zou de geheele bevolking het eens zijn over de volgende punten: //Parijs kiest zijn gemeenteraad, die uitsluitend het budget der stad regelt. De politie, de armverzorging, het onderwijs, de waarborging van de vrijheid van geweten behooren uitsluitend tot de bevoegdheden der stad. Te Parijs is geen ander leger dan de nationale garde, zamengesteid uit alle weerbare kiezers. Zij kiest haar chefs en haar staf op de door den gemeenteraad te bepalen wijze en zóó dat de militaire autoriteit altijd ondergeschikt zal zijn aan de burgerlijke overheid. Parijs levert zijn aandeel in de algemeene uitgaven van Frankrijk en zijn contingent in geval van een nationalen oorlog. Het geregelde leger rukt Parijs niet binnen en aan die troepen wordt een demilitatie-lijn afgebakend, gelijk eer tijds te Rome, gelijk thans te Londen, en gelijk te Parijs zelfs, onder de constitutie van het jaar III. Parijs zelf kiest zijn ambtenaren en magistraten. Verder wordt het gouvernement aangezegd, dat het zich van elke vervolging hebbe te onthouden met betrekking tot de voldongen feiten van 18 Maart.» La Vérité berigt het volgende: Generaal Henry, in de Petites-Ecuries te Versailles gedetineerd, heeft den sergeant, te zijner bewaking aangesteld, met een dolksteek vermoord, op het oogenblik dat die militair hem eten bragt. Daarop heeft dat eerlijke en achtenswaardige legerhoofd van de Commune de kapotjas en den képi van den sergeant aan getrokken en tegen het vallen van den avond zijn cachot en de kazerne verlaten. Hij kwam aan het station op het oogenblik dat een trein naar Chartres vertrok. Van daar ging hij naar Etampes; daar verwisselde hij zijn kapot tegen een blouse en keerde hij over Orleans naar Parijs terug, waar hij nu de grootmoedigheid kan roemen van de autoriteiten van Versailles, die zoo'n schavuit niét dadelijk onschadelijk maakten, maar //grootmoedig» jegens hem waren. Men spreekt van afschuwelijke plannen van de leden der commune en van het centraal comité, voor het geval de troepen van Versailles binnen de muren der hoofdstad komen. Een deel van Parijs, ook het Panthéon, zou men dan in de lucht doen springen. Men hoopt nog dat een en ander een schrikbeeld van overspannen vrees moge blijken. 400 Priesters zijn reeds op last der Commune gevangen gezet. De dames, die Parijs wenschen te verlaten, kunnen geen verlof bekomen hare plaatskaarten aan de stations te nemen, dan nadat zij aan de nationale garde 100 francs hebben betaald. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 2 April. Otto. S.S.Tresling. Batavia. 10 11 April. Singapore. .T. H. Biet. China. 13 Dido. A.H.vanWijk. Genua. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 12 April. NicolaasErans. J. E. Dik. Zur Miihlen Co. Ibraïla. 12 Blackwall. D. Simpson. Duinker&Goedk. Samarang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lebanon. J. Bhillips. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. Thirteen. W. Leslie. Seaham. Silkstone. J. Halder. Huil. Zuriliiklen&Co Voor eenige dagen ontvingen wij van een vriendenkring te Haarlem een postwissel, groot f 8,50, bijeengebragt na een gesprek, aldaar gehouden, over de kloekmoedige daad van den bootsmans leerling J. Meijer, die den 3den dezer een kind uit het Heldersch Kanaal redde, en welke som op verzoek van de schenkers, als een blijk van vereering, aan den kloeken zeeman in Oost-Indië door onze tusschenkomst zal worden ter hand gesteld. 3 Baarden f 40 a 60 Veulens - - a Stieren - a Vette Koea 130 Gelde-Koeijen - 80 U160 Kalf-Koeijen - a Vaarzen - 60 al 26 Gras-Kalverena 40 Nucht.Kalveren - 3^a 6 Vettellammen - a MagereSchapena Vette Schapena 460 Overhouden 16 a27| 3 Bokk.enGeiten f 1 Zeug 22 Magere Varkens - 97 Biggen Konijnen Kippen. Eenden Duiven Boter per kop Kaas perK.G. 4 22 2A V. 20 a 12 a - 6 a 8 cv 40 a 75 -60 al50 - 40 - 80 a 95 321a 40 Kip-Éijeren per 100 -260 a280 Eend-Eijeren -810 a Kieviets-Eijerenp.stuk- 8 a 12

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3