Benoeming-en, enz B i T E L A in de hoogte vloog de hangende kop van het verschrikte dier. Onmiddelijk voelt het den teugel en denkt aan geen verzet. Met groote vlugheid zet het zich in beweging. Zulk een opfrisscliing maakt ze fleurig. Fleurig inderdaad Het heest ziet er niet uit of het den kamp tegen zware karre-lasten en de hooge bruggen der hoofdstad lang met fleurigheid zal volhouden. Nog eenige maanden van toe nemende slaperigheid, leelijkheid en dofheid, maanden, waarin geen vriendelijke hand het beest aanmoedigend op den mageren hals klopt, maar mindere kracht door meer schoppen met hun oogenblikkelijke tierigheid wordt ver vangen, volgt de paardenrust vanniet-zijn. Het treurspel is uit." //Met dat arme beest is afgedaan. Ik heb met den mensch te doen. En dan moet ik u verzoeken, dat gij beproeft u met mij te verplaatsen in den gemoedstoestand van den mensch, die dat kon doen zonder blikken en blozen. Stelt u voor de duisternis, die in deze ziel moet heerschen, de ruwheid, de gemeenheid, de droevige armoede en kleinheid van dien mensch. Trekt uwe gedachten af voor een oogenblik van het nieuwe huis, het begeerde tweespan, het jongste model voor 't saizoen, en vestigt ze bij het feit, hoe onvriendelijk ook bij helderen zonneschijn het in hem moet zijn, die zijn paard, zijn dienaar, makker, medearbeider kon trappen tegen dat uiterst gevoelig lig- chaamsdeel. Die man heeft een vrouw, en er komen dagen, waarin dit schepseltje op teedere zorg en verschoonende zachtheid aanspraak maken zal.... Er komen kinderen, in wier binnenste de dierlijke drift met beleid onder de tucht van beter beginsel behoort te worden gebragt.... en dat is hun vader Sprekende over beschaving eindigt de schrijver van dit artikel met dezen wensch: ,/Laat zij (de beschaving) eene zedelijke magt worden, evenzeer als zij het thans eene verstandelijke ishelder denken en edel bedoelen in het edelste verbond! Laat die magt in huis en op school in hare krachtige omarming allen omvatten, goedschiks en anders kwaadschiks, zoodat niemand haar zegen ontkomen kan of onwetend blijven, wij zullen eene schrede verder zijn." Gedurende de afgeloopen week zijn te 's Ilage 91 gevallen van pokziekte aangegeven, zijnde 7 meer dan dei vorige week. Het getal der aan die ziekte overledenen was in de vorige week 30. Dezer dagen, des avonds ten half tien ure, keerde zekere V., voerman te Molenaarsgraaf, met zijn rijtuig, voorzien van twee lichten, van Sliedrecht naar huis. Op den zandweg van Wijngaarden naar Bleskensgraaf kreeg hij een onverwacht bezoek, waardoor hij geweldig schrikte. Zich hersteld hebbende, deed hij onderzoek naar den onge- noodigden gast. En wat vond hij nu? Een eendvogel, door het licht misleid, vloog hem vlak in het aangezigt en nam vervolgens plaats in het rijtuig; dadelijk werd de dwalende gegrepen en zal nu zijn vergissing met het leven moeten boeten. De verhuring der hooilanden van den polder Zuidbroek bragt dit jaar 321 op, zijnde 93 meer dan in het vorige jaar. Prof. Brill, hield dezer tfagen in de vereeniging Nuttige Kennis te Utrecht eene voordragt over het regt van eigendom. Uit een verslag dier hoogst belangrijke lezing nemen we het volgende over: //Terwijl oostersche of half-oostersche secten afschaffing van eigendom predikten, waarbij de prediker begon met zichzelven van alle bezitting te ontdoen, ten einde het ware leven of den hemel te winnen, hoort men thans afschaffing van eigendom verkondigen, waarbij het op het eigendom van anderen gemunt en het den verkondiger der leer te doen is, om zelf in het bezit van aardsch genot te komen. Is dat het karakter van eene der kwalen van onzen tijd, wat zal die kwaal genezen? Gemeenlijk hoort men ant woorden onderwijs het volk, en het zal voor diergelijke verbijstering behoed wezenSpreker erkent ten volie den zegen van het onderwijs en de eer van den onderwijzer, maar dat hot onderwijs een zeker en voldoend genees middel is, zal hij eerst dan erkennen, als het bewijs geleverd zal zijn, dat. geen enkele Communist lezen of schrijven kan, en dat allen, die dit kunnen, geen nijd koesteren, noch luiheid kennen. Zelfs al scherpte de school de ware beginselen in, die de spreker heeft trachten te schetsen, het zou evenmin baten, als het van buiten leeren van den cathechisinus een onfeilbaar middel is om een waar Christen te maken. Alles komt hierop aan, dut ieder lid van de maatschappij door liefde te oefenen, dat is door te arbeiden voor anderen want arbeiden voor anderen is liefde de ware beginselen der maatschappij verkondige en den waren regtsgrond van het eigendom doe gelden. Zoo weet men, wat aan de bestrijders van het eigendom te antwoorden. Zoo wij daarentegen ons goed zelfzuchtig vasthouden, hebben wij het in onregtmatig bezit, en wij zijn inderdaad niet beter dan dezulken, die ons het onze, om hunne hebzuchtige bevrediging, willen ontnemen. Slechts wie de groote les der liefde oefent, vermag don tegenstander inderdaad te wederstaan, en voor zooveel hem betreft, behoudt en redt hij de maatschappij." De eerste prijs in de Wijk-bij-Duurstedesche Paarden» loterij, een break, bespannen met twee donkerbruine merrie- paarden, is getrokken door den landeigenaar C. Bos Cz., te I.Tsselstein. Het Roode Kruis te Batavia ontving tot 4 Maart 81,584,55. Het Britsche en buitenlandsche bijbelgenootschap verheugde zich in het afgbloopen jaar in buitengewoon groote inkomsten en heeft daarom het plan gevormd aan de weduwen der gevallen Fransche en Duitsche krijgers elk een bijbel te schenken. Duitschlands oorlogsuitgaven bedroegen 31 Maart 286,493,497 thaler. Een berigt uit Weenen meldt, dd. 15 dezer: Prof. Oppolzer, de beroemde arts is overleden. Drie dezer dagen uit Londen in Frankrijk aange komen personen zijn te Dreux gevat, als verdacht zijnde van de Prinsen Orleans te willen vermoorden. Te Odessa zijn 1000 personen gevangen genomen wegens Jodenvervolging. De gunstig bekende Amsterdamschc violoncel-virtuoos E. Appy, gaat een kunstreis naar Amerika doen. De Fransche componist Jullien, mag met regt de barnum der muziek genoemd worden. Niemand verstond beter de kunst dan hij, het publiek door de vreemdsoortige advertentiën te lokken. Hij was de uitvinder der pyrotechnische muziek, van de concert promenades en van andere bijzonderheden op muzikaal terrein. Het meeste effect behaalde hij door zijn verschrikkelijk groote programma's*. Eens gaf hij een concert, gedurende hetwelk niet minder dan 5 trois, 12 arias, 6 balladen, 4 duos en 5 essemblestukken uitgevoerd werden. Bij eene volgende gelegenheid liet hij 30 tamboers der nationale garde en een prachtigen tamboer-majoor van Parijs naar Londen overkomen, en behaalde daardoor de overwinning op een mededinger. Toen hij van Londen gehaald had, wat hij er van halen kon, ondernam hij met zijn orchest eene reis naar de rijkste steden van Engeland. De 30 tamboers vonden overal een onge- hoorden bijval. Jullien hield verschrikkelijk veel van fraaije over hemden. Hij had hemden, die hem per stuk 1000, 1500, ja zelfs 2000 francs kostten. In New-York kondigde hij eens een concert aan en liet toen op het'affiche zetten: //Jullien zal bij deze gele genheid een overhemd dragen, dat den waterval der Niagara voorstelt." De kapt. 2de kl. bij het korps mariniers T. G. Corbelijn is, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, met den 1 Mei a. s. op pensioen gesteld. Met gemelden datum zijn bij het korps mariniers bevorderd: tot kapt. 2de kl. de 1ste luit. F. A. van Braam Houckgeest; tot lsten luit. de 2de luit. A. lt. de Wendt. Departement van Marine in Oost-Indië. BenoemdTot doknt. bij het marine-établ, te Soerabaija E. Broers, laatstelijk die betrekking vervuld hebbende; tot 2den comm., de 3de coram. W. Assé; tot 3den comm., de klerk J. P. Domhof. Ontslagen: Uit 's lands dienst, de 1ste machinist bij de gouver- nements-marine T. J. van Tooren; op verzoek, eervol, uit hunne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de 2de comm. bij het dep. der marine J. C. Osieek en de dokm. bij het marine-établ. te Soerabaija H. F. Goudswaard. België. De Moniteur Beige, het officiële regeringsblad, geeft in zijn nommer van heden berigten omtrent de veepest in Beigië, volgens welke er in de laatste acht dagen geen nieuw geval van die ziekte in het land was voorgekomen. Te Luik zijn een moeder en haar dochter, die te zamen één huis bewonen, op een en denzelfden dag bevallen, de moeder van twee jongens, de dochter van twee meisjes. E tl g e I tl tl tl. Geen courant welke in Engeland onder de arbeidende klasse meer gelezen wordt dan de //Reynolds." Bedoeld orgaan heeft zich onlangs bijzonder onderscheiden door de eigenaardige wijze, waarop het de geboorte en den dood van het pas ontslapen Prinsje aankondigde. De geboorte werd vermeld onder het opschrift//Al weder een ongeluk." En de ontijdige dood van het wichtje gaf aanleiding tot het volgende bulletin: //Een ongelukkige bevrijding. Wij kunnen met opnegte voldoening raededcelen, dat het pas geboren kind van den Prins en de Prinses van Wales kort na de geboorte is gestorven hebbende alzoo den Britscben werkman verlost van het vooruitzigt, later wederom een naam te zien toegevoegd aan de lange lijst van Staatsbedelaars, die hij thans te onderhouden heeft." I) u 11 s c li I a n tl. Te Berlijn heeft de politie verboden, dat eigenaars van menageriën hunne diereu ten aanschouwe van het publiek andere levende dieren laten verslinden, omdat dit ergernis geeft en verderfelijk werkt op de jeugd. Na den oorlog kan men zich met dergelijke zaken weer meer bezighouden welke invloed de politie van den menschenmoord op onme telijke schaal in den Fransch-Dnitsche oorlog, ook ten aanschouwe van het publiek, verwacht, wordt er niet bij gezegd. Het is nog altijddo mug en de kemel, de splinter en de balk. In de omstreken van Metz zijn thans een aantal Duitsche militairen bezig methetdesinfectecren der slagvelden. Naar eene beschrijving van dat werk moet het een ontzettend schouwspel opleveren. Na de gevechten in Augustus -y zoo schrijft een der opzigters bij den arbeid was het een akelig tooneel, toen de duizenden dooden en gekwetsten daar over de geheele vlakte verspreid lagen, en niet. minder akelig was er later het verblijf, toen van die groote massa's lijken zoo maar in haast en naauwelijks een voet diep in den grond gestopt, eene verpestende uitwaseming opsteeg. En toch was dat alles nog niets in vergelijking met hetgeen men er nu ziet. Tengevolge van regen en wind is de de grond op de eene plaats ingezakt, op de andere is do bovenste laag door de plassen uit elkander gescheurd, en zijn evenals in den tijd van het beleg meermalen plaats had de lijken weder zigtbaar geworden. Eene aanvulling en ophooging van die terreinen schijnt groote bezwaren op te leveren en daarom is een korps schansgravers er reeds sedert vier weken bezig met het verleggen der lijken. Overal worden die grootendeels vergane, hier en daar tegen of op elkander geperste ligchamen opgegraven, om de kuilen of geulen te kunnen verdiepen en de afzigtelijke overb'ijfselen tusschen ongebluschte kalk op nieuw in den schoot der aarde neder te leggen. Het akeligste van het werk bestaat hierin, dat men soms, wegens de gesteldheid van den bodem, de dooden op het veld naast elkander moet leggen om ze behoorlijk naar een ander graf te kunnen overbrengen. Soms echter is het nog erger, doordien zeer vele lijken, hetzij wegens een te ver gevorderen staat van ontbinding, hetzij om andere redenen, niet meer getrans porteerd kunnen worden; zoodat er niets anders overblijft dan ze bij geheele hoopen met teer en petroleum te begieten en zoo de geheele massa te verbranden. Het is alles zeer akelig, afschuwelijk, maar.... het moet. De geheele land streek zou anders aan de hoogst gevaarlijke werking der verpestende dampen zijn blootgesteld en in alle geval voor eene lange reeks van jaren onbewoonbaar en tot eene woestenij gemaakt worden. //Het is voor ons» zoo schrijft een der manschappen van de landwehr ;/het ij hier voor ons onverdragelijk. Onze kleederen zijn zoodanig van de lijklucht doortrokken, dat wij dag en nacht er last van hebben. Al die narigheid, al die huiveringwekkende tooneelen ontrooven ons allen eetlust, allen slaap. Zelfs de brandewijn, die in den beginne ons nog een weinig baatte, helpt nu niets meer en schijnt zelfs eene verkeerde werking te hebben; althans 't is of dat vocht nu meer dan ooit op de verbeelding werkt, zoodat ons in den droom of bij de nachtwake allerlei schrikbeelden voor den geest zweven. En het ergste is, dat er nog vooreerst geen eind aan komt.» Zwitserland. De Fransche officieren en onderofficieren die deelgenomen hadden aan de ongeregeldheden te Zürich verstoring van het Duitsche vredefeest in de Tonhalle hebben vooreen krijgsraad teregt gestaan, en 11. Vrijdag is het vonnis over hen uitgesproken. Vier der aangeklaagden zijn veroordeeld elk tot drie maanden gevangenisstraf en de kosten. Verder moeten ze 3000 francs uitkeeren aan een Duitscher die bij het geval zwaar is gewond, 700 francs aan den eigenaar der zaal en 100 francs aan dien van hot buffet voor gebroken glazen. De overige aangeklaagden zijn wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Ongeregeldheden te Parijs, enz, HrlJ^slicrigteu der iiigurgenten. 1'arijs, 15 April. Bij aanplakbilletten is een berigt van generaal Cluseret bekend gemaakt, dat de troepen van Versailles lieden te middernacht het fort Vanvres hebben aangevallen en dat de vijand ten een ure is teruggeslagen. Hierna is het daar ter plaatse kalm geworden. Tegen de Porte Maillot is het kanonvuur heropend. Het Journal Ofliciel zegt: aangezien de pogingen van de repn- blikeinsche unie, om eene schikking met het gouvernement van Versailles te treffen, mislukt zijn, zoo zal gansch Parijs opstaan om zijne regten te verdedigen. In de woning van den heer Thiers heeft een huiszoeking plaats gehadde gevonden papieren zijn in beslag genomen en het zilverwerk is naar de munt gezonden, Het hotel, waar de Commune zetelt, is door nationale garde bezet. De kerken van Parijs zijn onderzocht en in de meeste gevallen is het zilverwerk naar de munt gezonden. 's avonds. Het Journal Ofliciel maakt eene dépêche van generaal Eudes bekend, waarin gezegd wordt: De afgeloopen nacht was verschrikkelijk. Het fort Vanves had een zeer hevigen aanval te verduren. De vijaud had zware verliezen en is op de geheele linie teruggeslagen. De geueraal Cluseret heeft den 15 dezer de volgende proclamatie uitgevaardigd De aanval was in den afgeloopen nacht zeer hevig. Voornamelijk was hij gerigt tegen het fort Vanvres, dat vijfmaal een aanval moest verduren. Nog heden ochtend zag men de ambulance- rijtuigen de doodeu en gewonden van de aanvallers weghalen. Het S6ste bataillon verdient wegens zijn heldhaftig gedrag in het bijzonder vermeld te worden. Ook heelt, volgens de verklaring van den generaal Eudes, de kommandant Ledru, bij de verdediging van het fort Vanvres zich roemrijk onderscheiden. Te Neuillv wordt het gevecht voortgezet. Voet voor voet wordt dc grond aldaar aan de troepen van Versailles betwist. Om elk huis wordt als het ware beleg geslagen. Ik heb last gegeven ora krachtig te handelen en de huizen in den grond te hakken. Ik heb bovendien voldoende vernielingswerktuigen derwaarts gezonden om dit moeijelijk werk te voltooijen. Het gouvernement te Versailles gaat met zijne snoeverijen voort en geeft ons 24 uren tijd om ons over te geven. lu den mond van lieden, die gewoon zijn te capituleren, kunnen zulke woorden geen verwondering bareu. Mannendat zij het antwoord hierop van ons kruid ontvangen. Alles te zamen genomen, is de toestand goed, en hij zal voortreffelijk zijn, als onze oorlogsbataillons volledig zullen zijn georganiseerd. 16 April (8 ure 's ochtends). De strijdvoereude partijen nemen ten zuiden van Parijs de volgende positiën in dc opstaudelingeu bevinden zich buiten de forten, in de dorpen Issy en Vanvres, die door middel van barricaden verdedigd worden; zij bezetten ook den omtrek van de forten Bicêtre en Montrouge. De troepen van Versailles bezetten Sceaux. Volgens berigten van Communalisten, heeft Dombrowsky gisteren de gouvernementstroepen bij Neuilly aangevallen en is het hem gelukt hen terug te slaan uit de huizen in de nabuurschap van de kerk; hij noodzaakte 400 man zich over te geven. Te middernacht waren de opstandelingen bijna meester van de brug bij Courbevoie. De troepen waren gekampeerd in Longchauips; zij trokken zich terug in de rigting van Sèvres. De strijd werd gedurende den nacht voortgezet. Ten 2 ure verwachtte men op nieuw eene offensieve beweging. liet militair rapport aan de Commune constateert, dat de forten Vanvres en Issy de aanvallen, die den 14den en 15den er op zijn gerigt, met groote verliezen voor de troepen van Versailles hebben afgeslagen. De Mont Valérien wordt heftig gebombardeerd. 17 April. In een van gisteren ochtend te 8 ure gedagteekend rapport wordt gewaagd van het voeren van een hardnekkig gevecht, waaraan o. a. de Pauselijke zouaven hebben deelgenomen. Deze zijn in de kerk van Neuilly ingesloten geworden, op welke de vla» der Commune is geplant. In een rapport van den generaal Dombrowsky van den lGden, te 3 ure des namiddags, wordt gezegd: Neuilly wordt door ons belegerd. Wij bezetten het geheele nieuwe kwartier. Wij hebben drie barricaden ingenomen en het vaandel van de zouaven, alsmede dat der linietroepen, veroverd. De drie uit Versailles teruggekomen gedelegeerden van de //Ligue Bépublicaiue des droits de Paris," de burgers Armand Adain, Bonvalet en Desonnaz, hebben van hun wedervaren het volgende verslag gedaan: (,De heer Thiers beeft ons, na van het programma der Ligue kennis genomen te hebben, geantwoord, dat hij, als hoofd van het eenige wettige gouvernement in Frankrijk, in geene beraadslaging over de grondslagen van een verdrag kan treden, maar dat hij desniettemin allezins geneigd was, zich met personen te onderhouden, die hij als vertegenwoordigers van het repiAlikeinsche beginsel beschouwde, en hun de voornemens van het hoofd van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2