Marine-Haven Nieuwetliep. ADVERTENTIËN. het Uitvoerend Bewind mede te deelen. Wïit de republiek betreft, de heer Thiers heeft ons het bestaan daarvan gewaarborgd zoolang hij aan het hoofd van het gezag zou staan. Hij had, zeide hij, een gemeenebestgezinden Staat ontvangen en zijne eer was er mede gemoeid om dien Staat in staud te houden. Met opzigt tot de gemeentelijke vrijheden gaf de heer Thiers te kennen, dat Parijs dezelfde vrijheid zou genieten, welke alle steden genoten, uit kracht der gemeentewet, welke door de Vergadering der Vertegenwoor digers van het geheele Rijk in gereedheid werd gebragt. Parijs zou in het genot van het gemeene regt worden geételd, niets minder, maar ook niets meer. Wat aangaat het verlangen, dat de hoede van Parijs uitsluitend aan de nationale garde zou worden toevertrouwd, heeft de heer Thiers verklaard, dat tot eene organisatie der nationale garde zou worden overgegaan, maar dat hij het beginsel eener volstrekte uitsluiting van liet leger, wat de bevolking van Parijs betreft niet kon aannemen. Ten aanzien van het verhoeden van verder bloedvergieten heeft de heer Thiers geantwoord, dat hij, aan de personen, welke tegen de Nationale Vergadering strijd voerden, de hoedanigheid van oorlogvoerende partij niet kunnende toekennen, over het sluiteu van een wapen stilstand niet kon, noch wilde onderhandelen. Hij heeft echter daarbij gevoegd, dat, indien van den kant der Parijsche nati onale garden geen geweer- of kanonschot werd gelost, dit van de zijde der troepen van Versailles evenmin zou geschieden, tot op het nog onbepaalde oogenblik, waarop het Uitvoerend Bewind besluiten zou om den oorlog aan te vangen. Al wie, vervolgde de heer Thiers, den gewapenden strijd opgeeft, met andere woorden: al wie naar zijne woning terugkeert en de aangenomen vijandelijke houding laat varen, zal zich tegen elke vervolging vrijwaren. Hij heeft echter de moovdenaars der generaals Lecomte en Clément Thomas uitgezonderd, die, waar men hen ook vinden mogt, gevonnisd zouden worden. Daar de heer Thiers, inzag dat een groot gedeelte der thans van werk verstoken bevolking niet buiten de haar thans toegelegd wordende soldij kan leven, heeft hij verklaard, haar nog gedurende eenige weken in het genot dier soldij te zullen laten. Ziet daar, burgei's! een kort maar getrouw verhaal van het onder houd, hetwelk uwe gedelegeerden met den heer Thiers hebben gevoerd. Het staat niet aan hen oin te beoordeelen, of de door hem aan dén dag gelegde bedoelingen al dan niet aan de wenschen iler Parijsche bevolking beantwoorden. De pligt uwer gedelegeerden brengt alleen mede om u de feiten, zonder eenige bijvoeging, over te brengen, en ons verslag kan dan ook niets anders dan de strikte nakoming dier verpligting ten doel hebben." Volgens la Trance, hebben de gedelegeerden der Ligue daags na hunne terugkomst uit Versailles eene zamenkornst niet de leden der Commune gehad. Deze laatsten hadden tegen vier ure des middags hun antwoord toegezegd, maar volgens bijzondere berigten uit Parijs was de beslissing van bet stadhuis Donderdag avond laat nog niet bekend. Rochefort vaart in den Mot d' Oi'dre van jl. Zaturdag uit tegen den heer Thiers en de Nation. Vergadering in een taal, die de Père Duchesne waardig is. Den chef van het Uitvoerend gezag stelt hij het volgende ultimatum: „Hij( de heer Thiers) zal ons Vinoy, Gallifet, Jules Pavre, Picard eu Mac Mahon overleveren, die twee aan twee geketend, tot aan het rondpoint van de Champs-Elysées zullen defileren. De zonen, de vrouwen, de vaders en de broeders der door die Pruissen aan gene zijde der Seine gedoode nationale garden, zullen dan op diezelfde plaats bijeengeroepen worden, waar hun de gevangenen overgeleverd znllen worden met speciale vergunning er mede te doen wat zij zullen willen. En zoo zij hun gevangenen in triumf naar het stadhuis voeren, sullen wij hen dat niet beletten. Zietdaav ons ultimatum. Wij zijn er van overtuigd, dat Parijs de wapenen zal neerleggen, zoodra de heer Tbiers dit ultimatum zal hebben aangenomen." Reeds is gemeld, dat de Commune beslottn lieeft de zuil op de Place Aendome af te breken. Ziehier de considerans van het besluit Overwegende, dat de keizerlijke zuil een monument is van barbaavsctiheid, een symbool van ruw geweld en valsohen roem, een bevestiging van het militarisme, eene loochening van liet internationale regt, eene voortdurende beleediging van de over winnaars jegens de overwonnelingen, een bestendige aanslag tegen één der drie groote beginselen van de Eransebe republiekde broederschap. Zoo is beslotenEenig artikel. De zuil op de Place Vendöme wordt afgebroken. MrijgsUcrigten «Ier regering. De heer Thiers heeft den 12 dezer de volgende dépêche aan de prefecten gezonden „Laat u volstrektniet door valsche geruchten vrees aanjagen. De meest gewenschte orde Heerscht in Frankrijk; enkel Parijs maakt hierop eene uitzondering. De regering zet hare plannen door en zal eer6t tot handelen overgaan, als zij het oogenblik daarvoor gekomen acht. Tot zoo lang zijn de bewegingen onzer voorposten van geen beteekeuis. De mededeeliugen van de Commune zijn even valscb als bare begin selen. Dc penvoerders der opstandelingen beweren, dat zij bij "Chatillon eene overwinning hebben behaald. Logenstraf die praatjes formeel. Aan de voorposten is bevel gegeven, om toch vooral niet nutteloos bloed te vergieten of buskruid te verspillen. De opstande lingen hebben gedurende den afgeloopen nacht in de rigting van Clamart een kanon- eu geweervuur geopend, maar zij schoten slechts in 't wild en onze soldaten, voor wie zij liet hazenpad kiezen, hebben bet niet noodig geacht hun vuur te beantwoorden. Het leger, kalm en vol vertrouwen, wacht met eene volkomeue gerustheid liet beslissend oogenblik af, en zoo de regering niet onverwijld tot bandelen overgaat, is 't alleen om de overwinning minder bloedig en zekerder te maken. Het blijkt uit tal van verschijnselen, dat de opstand aan uit putting lijdt. Reeds zijn vele tusschenpersonen te Versailles aan gekomen, om met ons te spreken, niet uit naam der Commune zij weten, dat zij als zoodanig niet zouden ontvangen worden maar uit naam der opregte republikeinen, die bet behoud der republiek willen en de overwonnen opstandelingen niet hard be handeld wenschen te zien, Het antwoord, dat zij ontvangen liebbeu, was onveranderlijk dit: De republiek wordt door niemand bedreigd, tenzij door de opstandelingen zeiven. Het hoofd van het uitvoerend gezag zal eerlijk de herhaaldelijk door hem afgelegde verklaringen nakomen. Wat de muiters aangaat, allen die de wapens zullen uederleggen, de moordenaars alleen uitgezonderd, zullen het leven behouden. De ongelukkige werklieden zullen eenige weken lang de onder steuning behouden, waarop zij teren. Parijs zal, even als Lyon, als Marseille en de andere steden, een door de bevolking gekozen gemeenteraad hebben, die, gelijk in de overige steden, over de gemeentelijke aangelegenheden liet bestuur zal voeren, zooals hij goedvindt. Maar zoowel voor de steden als voor de burgers is er slechts ééne wet, eene enkele, en voor niemand zal er een privi legie zijn. Iedere poging tot scheuring, door welke partij ook in Frankrijk beproefd, zal, even als iu Amerika plaats had, nadrukke lijk te keer worden gegaan. Ziedaar het antwoord, dat telkens gegeven is, niet aan de ver tegenwoordigers der Commune, met welke de regering zich niet in aanraking zou kunnen stellen, maar aan alle mannen ter goeder trouw, die te Versailles gekomen zijn om met de inzigtén van de regering bekend te worden gemaakt." 14 April. De twee laatstverloopen dagen konden geene ernstige gebeurtenissen opleveren, omdat het gouvernement, zijn organisatie- werk voortzettend, geen onderneming wilde beproeven. Aan den kant van Chatillon en der Zuiderforten is liet geschut vuur onbeduidend geweest; een uitval is echter krachtig afgeslagen en wij herhalen bij deze gelegenheid, dat het ten eencmale onwaar is, dat de oproerlingen de vorigen nachten iets gewaagd, of tot stand gebragt hebben, behalve een kanonnude in het wilde, die niet beantwoord is, hetgeen stellig niet geschied zou zijn, als zij ook maar een schrede voorwaarts waren gegaan. De troepen hebben goede positiën, volkomen voor het vuur gedekt en hebben niets te lijden. De oproerlingen maken hun ammunitie nutteloos op. Een sterke magt kavallcrie is naar Juvisy en Choisy-le-Roi gegaan en heeft hun gemeenschap met Orleans afgesneden, zoodat zij nu geheel buiten gemeenschap zijn met de provincie. Aan den anderen kant in de rigting van Nenilly bombardeeren de oproerlingen van de wallen bij de poorten Maillot, liet brugge- hoofd te Neuilly, en generaal Wolf, een der doortastende officieren van bet leger, heeft een uitval tegen de huizen regts en links gedaan en de oproerlingen gevoelige verliezen toegebragt. Men is bezig de batterij van Asnières te beschieten, alleen om de oproer lingen in toom te houden, daar bet steeds ons plan is, onze positiën te bewaren tot op den dag, dat wij door een beslissenden slag een einde aan dezen rampzaligen burgeroorlog zullen maken. Tot zoolang zal er niets van belang gebeuren dan de aankomst van troepen eu materieel. De nationale vergadering zet kalm hare werkzaamheden voort en heeft heden met eene groote meerderheid de gemeentewet aange nomen, na op alle punten het regeringsontwerp goedgekeurd te hebben. Zij heeft tevens bewezen, dat zij tegenover Parijs haar woord wilde houden, door liet zoovele gemeentelijke vrijheden te verleenen, als de steden, die er het meest van bezitten. A. Thiers. De berigten van het oorlogstooneel van den 14 April bevatten weinig bijzonders. Talrijke strijdkrachten zijn daar thans bijeen en een beslissende slag is ophanden. De troepen zijn vol moed. Uit de Parijsche berigten blijkt, dat men den toestand aldaar naar zijn werkelijke waarde begint in te zien en dat de ontmoediging zich van de opstandelingen meester maakt. Versailles, 15 April. Het Journal Officiel maakt eene circulaire der regering bekend, waarin gezegd wordt dat een uitval der opstandelingen tegen de forten met kracht is afgeslagen. De generaal Wolft' heeft verscheiden huizen' te Neuilly genomen en bij die gelegenheid den opstandelingen een gevoelig verlies toegebragt. De commissie van 15 leden (der Kamer) heeft gisteren eene bijeenkomst gehouden, om over de brieven van den aartsbisschop Dorboy en van den pastoor Deguerry te beraadslagen. Zij heeft besloten officieel het berigt te iogenstraffen, dat de troepen van Versailles zich aan wreedheden en afschuwelijke represailles schuldig maken. Lockroy is gisteren aan de voorposten bij Neuilly gevangen genomen en te Versailles in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt met onderscheiding behandeld. Heden heeft geen enkel militair feit plaats gehad. Men zegt dat het gouvernementsleger tot 200,000 man zal worden opgevoerd, en binnen acht dagen een colossale aanval op Parijszal doen. 16 April. Heden is niets belangrijks op het oorlogsterrein voor gevallen. De voorposten alleen wisselden eenige geweerschoten. De opstandelingen hebben in den afgeloopen nacht liet kanon- en geweervuur uit de forten Vanves en Issy hernieuwd, zonder dat een vijand zich tegenover hen bevond. Van de troepen der regering werd slechts één persoon gewond. Het beweren van het orgaan der Commune, dat Dombrowsky 400 soldaten te Neuilly gevangen heeft geDomen, is geheel zonder grond. Men leest in het Journal Officiel van Versailles: Jeroslas Dom- browski is te Krakau geboren. Ilij is 45 jaar oud. In 1863, tijdens den Poolschen opstand, streed hij met den rang van kolonel. In 1865 was hij gewikkeld in een proces over het vervaardigen en uitgeven van valsche Russische bankbilletten, maar werd van alle regtsvervolging ontslagen. Ten tweede male verscheen hij onder dezelfde beschuldiging voor het hof der assises van de Seine, maar werd vrijgesproken. Dombrowski maakte valsche paspoorten en valsche bewijsstukken voor zijne landgenooten, om door ver zonnen heldendaden of denkbeeldige titels hun aanspraak te ver schaffen op het subsidie der uitgewekenen. In den loop van Februarij 11. trachtte Dombrowski een oproer te Bordeaux te ver wekken en er werd een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd. Hij ontkwam echter in Zwitserland, waar hij tot in het laatst van Maart bleef. Gedurende liet beleg van Parijs werd hij gearresteerd, verdacht van verstandhouding met de Pruissen. Hij zou zelfs de vijandelijke liniën met een valscb paspoort ge passeerd zijn. En dat is de man, aan wien de Commune het opperbevel der troepen heeft toevertrouwd. Aan de Indépendance Beige wordt in een brief van zijn Parijscheu correspondent, onder dagteekening van den 15 dezer, te middernacht liet volgende gemeld: Men gelooft, dat het einde der crisis ophanden is. Het bevestigt zich, dat het gevecht van Asnières en van het Bois de Colombes, heden morgen geleverd, noodlottig voor de gefedereerden is geweest; hunne dooden bedekken aldaar den grond. De troepen van Versailles hebben zéé groote vorderingen gemaakt, dat zij zich op een kilometer afstand van de Porte de Ternes bevinden. Onder de menigte, die dezer dagen bij een station te Parijs queue maakten, om die stad te verlaten, was een jonge Franschmau met zijn vrouw, een der aardigste kleine vrouwtjes van de wereld. Zij hadden een reiszak en eene parapluie bij zich en de vrouw; vertelde dat zij niet ver gingen, hoogstens tien mijlen. Ik heb hem, zeide zij, wijzende op haar man, onder het beleg buiten het vuur gehouden en hij zal geen gevaar loopen van nu voor het pleizier van Jan Hap en zijn maat te worden doodgeschoten. „Mijn tweede man mogt eens niet zoo goed wezen als deze," besloot de zorgvuldige huisvrouw. Wie Parijs kent, heeft eenig respect voor de dames de la Halle. Dit heldenras van onoverwinnelijke Amazones, deze meer dan Alexanders plialanx ondoordringbare muur van vrouwen is even onaanrandbaar als de ééne en zeer verdeelde Fransche republiek durft denkeu. Als men achter de halles centrales omgaat, kom men bij de kerk van St. Eustatius, gelijk velen onzer lezers zich zullen herinneren. De pastoor dezer kerk werd door de Commune gevangen genomen; maar pas had de mare dezer gebeurtenis de ooren der eerzame Parijsche vischvrouwen bereikt, of.daar stoof het gansche corps de communisten tegemoet; ze trokken de vreeselijke messen, waarmede ze zoo regt handig hun visch weten te kelen, stormden op de bende rooden in en ontzetten den geliefden pastoor, wien daarop de gelegenheid werd verschaft buiten Parijs te komen. Aan de kerk van St. Pieter (Montmartre) werd, na de gevangen neming der geestelijkheid het volgende aangeplakt. „Aangezien alle priesters bandieten en alle kerken moordholeu zijn, waar zij de menigte moreel gedood hebben, door Frankrijk te buigen onder de klaauwen der schandelijke Bonapnrtes, van Favre en van Trochu gelast de burgerlijke gedelegeerde bij de ex-prefectuur van politie, dat de kerk van St. Pieter (Montmartre) gesloten wordt en decreteert de gevangenneming der priesters. 10 April 1871. Le Moussu." Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeel). 'C V Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh procent. Toestand van de Zee. Staud. Afw. Stand. Afw. 16 12 zwtz. 14k. 745.70 -13.36 10.6 t 1.1 0.86 Hol in zee 17 12 zwtz. 0.1 745.73 -13.27 9.4 - 0.2 0.95 Vlak. IS 8 otn. 4.6„ 756.60 - 2.34 6.0 - 1.6 0.73 Slecktiv. 18 12 otn. 1„ 757.03 - 1.91 8.0 - 1.8 0.76 0 Weersgesteldheid: 16 April 12 u. Digtbewolkt, winderig, buijig. 17 April 12 u. Digtbetrokken, zachte regen. 18 April 8 u. Digtbewolkt, koude lucht. 15 April 12 u. Digtbewolkt, koelweer. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 15 April. Granite City. R. Blijs. Duink.&Goedk. Samarang. 15 Mentor. G.R.dèGreeve. II. J. Tweehuijs. Batavia. 15 Joh. ScWillem. G.F.Janssen. Passaroenng 17 AbbieThomasW.E.Itaymond.v. Vliet Co. New-York. 17 ii May Dundas. T. Moulton. Duink.&Goedk. Baltimore. 17 Jacob. J. H. B. Freie. ZurMülilen&Co. Suriname. 18 E. II. Duval. W. Larcken. v. Vliet Co. New-York. 18 Edith. E. F. Ililton. Charleston. 18 Draupner. C. Ingvoldsen.Order. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Tanner. W. Everrett. Newcastle. Steenk. H. J. Tweehuijs. Petrus. J. M. Sundene. Frederikstad Hout. Amons Co. Pollux. J. W. Wilkens. Aiicante. Stukg. ZurMühlen&Co. Seaham. R. Dodds. Seaham. Steenk. Duink.&Goedk. De vuedes pen. Hoe weinig de Dnitschers met den oorlog om den wille van den oorlog ingenomen waren, blijkt reeds daaruit, dat in October van het vorige jaar de pen ter onderteekening van het vredes-tractaat reeds gereed was. De fabrikant in gouden en zilveren werken, de heer L. Bissinger, te Pforzheim; liet in zijne ateliers een gouden pen ter onderteekening van den derden Parijschen vrede vervaardigen. Ze is in den vorm eener gewone ganzenpen en uit massief goud vervaardigdde schacht is geheel glad, de veer daarentegen in mat goud bewerkt en eene getrouwe nabootsing van een werkelijke ganzenveder keurig bewerkt en gegraveerd. De rug der veer is geheel en al met briilauten bezet, die naar boven toe hoe langer hoe kleiner worden. Onder aan is een gravenkroon en het naamcijfep van von Bismarck gegraveerd. Behalve de graveur en de juweliers, hebben twee goudsmeden gedurende vijf weken onafgebroken daaraan gewerkt. Het daartoe gebruikte goud is van 18 karaat, en dat gedeelte waarin de diamanten gezet zijn van 12 karaat. Het geheel verstrekt de werklieden zeer tot eer, en geeft tevens een bewijs tot hoe hoogen trap van bloei de industrie te Phorzheim gestegen is en vooral die in gouden en zilveren werken. Het kunstwerk werd den 24 October, vergezeld van een schrijven van den fabriekant, aan den bondskanselier te Versailles venzonden, die den heer Binsinger het volgend antwoord deed toekomen. „Uw fraai en kunstvol geschenk is mij door den minister president v. Jolly ter hand gesteld. Ik weet niet regt op welke wijze ik u daarvoor mijnen dank zal betuigen. In een tijd waarin het zwaard der Duitsche natie zulke roemrijke Aden heeft volbragt, hebt gij de pen bijna te veel eer bewezen, door ze zoo kostbaar te versieren. Ik kan slechts hopen, dat het gebruik, waartoe gij deze pen ten dienste van het vaderland bestemd hebt, tot duurzaam welzijn door een gelukkigen vrede leiden zal, en ik mag onder Gods bijstand de belofte afleggen, dat ze in mijne hand niets onderteekenen zal dat der Duitsche gezindheid of het Duitsche zwaard onwaardig is. Ontvang met mijn warmen dank tevens de verzekering mijner ware hoogachting. Bismarck." Toch moest er nog betrekkelijk geruimen tijd verloopen en werden er nog vele slagtoffers geëischt, eer de kostbare vredespen gebruikt kon worden. V Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoot TRIJNTJE DE GRAAF, in deri ouderdom van 23 jaren en 5 maanden, mij nalatende twee Kinderen, te jong om hun verlies te beseffen. Helder, 15 April 1871. H. S M I T. Mede uit naam van liartn Broeder en hare Zuster. Heden overleed plotseling, ons geliefd Zoontje JAN, in den ouderdom van ruim 4 maanden. Alkmaar, 15 April 1871. C. JONKER. F. JONKER-PLUKKER. Heden morgen ten vier ure overleed mijn geliefde Echtgenoote MAGDELENA BRAKEN BURG, in den ouderdom van zestig jaren. Nieuwediep, 18 April 1871. C. RIEL. Strekkende deze tot alpemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij onze 25jarige Echtvereeniging, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. DE BOER Rz. en Echtgenoote.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3