MAGAZIJN KEIZERSHOF. C. RIEL, voorheen IHNEN, PERU-GUANO VOORHANDEN SCHADE OLDEfMKOTT. Bui'g'ei'lijke Stand. Gemeente Helder. 275ste STAATS-LOTERIJ DERDE KLA.SSE. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Marine-Haven Nieuwediep. ADVERTENTIËN. LOGEMENT en RESTAURATIE, HANDEL IN BINNEN- EN BUÏTEEANDSCHE BIEREN. in een ruime keuze, de nieuwste Model Mantilles, Mantels, Hoeden, Fantaisie-StofFen, Alpaca's, Percals, Brillantées, Witte Geborduurde en Gekleurde Fantaisie-Rokken, alsmede Broderies, Bloemen, Linten, Passementeviën, gewerkte, gedrukte en zwarte Geborduurde Chales, Parasols, Entoutcas en alle tot het vak behoorende nieuwe Artikelen voor het saizoen. Ook recommanderen wij bijzonder onze WITTE GOEDEREN, daar wij door belangrijke bestellingen deze artikelen tot de laagste prijzen kunnen aanbieden. GORDIJN-NETELDOEKEN hebben wij in groote keuze en tot zeer lage prijzen. KATOENEN voor Gordijnen in alle breedten en kwaliteiten voorhanden. waardiging der openbare meening van Europa een tusschen- beide treden van Duitscliland zou kunnen regtvaardigen. Te Crefeld heeft zich een comité gevormd voor een Deutsche Wilhelm-Stiftung; de inkomsten, te vinden door bet geven van concerten, zullen dienen tot ondersteuning van den componist van de //Wacht am Rhein,* en na zijn dood tot ondersteuning van andere Duitsche musici. Prins Karei van Baden zal in het huwelijk treden met mejufvrouw von Beust, dochter van een majoor; de Prins, zegt men, heeft geld genoeg en te weinig ambitie voor militaire en politieke zaken, om niet te huwen naar zijn zin Ongeregeldheden te Parijs, enz. Berigten der iiisiirgentcii. Ouder dagteekening van den 26 April 's avonds, schrijft men uit Parijs aan den Times: Van morgen, ten 9 ure, is de wapenstilstand ingegaan. Maar nog lang na dien tijd vielen er bommen bij den Are de Triomphe, hetgeen de verontwaardiging der Parijzenaars in niet geringe mate opwekte. Door de poort des Ternes gaande, zag ik, dat zij door het bombardement erg beschadigd was. Er was echter geen bres in geschoten. De Avenue en de naburige straten hadden vreeselijk geleden. Verscheidene huizen liggen in puin. In de Avenue Foy stond ik plotseling voor een barricade der Versaillanen, die vlak tegenover een Commune-barricade stond, op een afstand van naau- welijks 500 meters. De kommanderende officier verzekerde inij, geen berigt te hebben ontvangen van het sluiten van den wapen stilstand, en dat hij bijgevolg zijn pligl meende te doen door bet vuren onafgebroken voort te zetten. Hij liet ons echter passeren om de naastbijzijnde ambulance te bereiken. Daar vonden wij een priester, die ons naar een naburig huis begeleidde, ouder welks puinhoopen verscheidene lijken van nationale garden in staat van ontbinding lagen. Overal bood men de personen, die hun ellendig bestaan in de kelders hadden voortgesleept, de behulpzame hand, om naar elders de wijk te nemen. De kelders waren duister en vochtig. In een dier ruimten vond men het lijk eeuer vrouw liggen, die aan de gevolgen der ontbering bezweken is. De troepen van Versailles hebben stipte order ontvangen om gedurende het bestand in geen gemeenschap te treden met de muitelingen. Van weerszijden is men echter zoo gebeten op elkander, dat aan een vrijwillige verstandhouding wel niet te denken vult." Volgens een rapport, bij de Commune ingediend, is bet aantal gefedereerden, die gesneuveld zijn, ongeveer 9000, dat der krijgs gevangenen 3000 man. Sommige wijken van Parijs zijn reeds vreeselijk geteisterd door het onafgebroken vuur der batterijen en forten. In ontzaggelijke massa's vallen de granaten en de kogels in de rues de Bruxelles, des Accacias, de Courcelles, op het plein van Wagram, in de straat Franijois I en in de Avenue de Josépliine. In de Avenue des Ternes viel een granaat vlak voor een huis, waar men bezig was het lijk van een jong mensch, die den vorigen dag gedood was, in den lijkwagen te plaatsen. Door de ontploffing schrikten de paarden en gingen op holde koetsier weigerde zich voor de tweede maal aan het gevaar bloot te stellen, zoodat de familie genoodzaakt was de begrafenis op te geven. In dezelfde wijk werden een arbeider beide beenen afgeschoten en eene vrouw verpletterd. I/'Onivers deelt lijsten mede van de namen van priesters en kloostergeestelijken, welke sedert den 1 April in de conciergerie en in de gevangenissen Mazas en la Santé gevangen zijn gezet. Hun aantal bedraagt ruim twee honderd. Sommige hunner zijn echter weder op vrije voeten gesteld. Tevens wordt door het clericale orgaan eene lijst medegedeeld der Parijsche kerken, welke sedert genoemden datuin gesloten zijn. Daarop vindt men 26 bedehuizen vermeld, waaronder Notre-Dame, de H. Genoveva-kerk (het Pantheon), Notre-Dame de Lorette, la Trinité, Saint Rocli, enz. Die lijst is echter nog ver van volledig. Van het meerendeel der gesloten kerken zijn het gewijde vaatwerk en alle andere kostbaarheden in beslag genomen of verzegeld. Het aantal kloostergesticbten en geestelijke inrigtingen, welke doorzocht zijn, beloopt reeds 24. Bij het gevecht van den 19den viel een granaat in een der kruidfabrieken van de gefedereerden. Onmiddelijk volgde een hevige ontploffing en bet huis van vier verdiepingen stortte ineen of bet van karton ware, onder zijn puin mannen, vrouwen en kindereu begravende. Terstond ging men aan bet opruimen en des middags had men reeds 25 tot 30 slagtoffers te voorschijn gehaald. Zoodra door de troepen het onheil werd opgemerkt, staakten zij, volgens getuigenis der Communalisten, hun vuur, zoodat men onmiddelijk hulp kon verleenen. Op het oogenblik der ontploffing zag men een meisje, met eenige hondjes in baar schortje, het huis outvlugten. De Réveil du Peuple spreekt in dezer voege de leden der Commune aan "Te veel galonburgers, leden der Commune, en voor eenigeu uiver te veel onderscheidingsteekenen. Waarom een kolonels-képi voor u, burger Allix Waarom zonder eenige noodzaak zoo gepronkt op de straat en in de winkels met die sjerp met gouden franje, burger Babik? Wat moer bescheidenheid, als liet u belieft. Zij toch is een der eerste en voornaamste democratische deugdenWat meer bescheidenheid, of wij klagen u aan bij Père Duckêne!// Dombrowski zegt in een rapport: „Wij zijn door een aanval der regerings-troepen op de barricaden der avenue Peronnet gedwongen geworden om te wijkeu, maar wij hebben op nieuw eene offensive houding aangenomen, en zijn thans in het bezit van alle onze stellingen. Het vuur heeft opgehouden. Daar te Versailles vier nationale garden gefusilleerd zijn, is in de Commune het voorstel gedaan, maar weder ter zijde gelegd, om den aartsbisschop te fusilleeren. Berigtcn der regering. Uit Versailles is in den avond van 24 April de volgende mede- deeling door den heer Thiers aan de gewestelijke overheden gerigt „De laatst verloopene dagen zijn besteed aan werkzaamheden der genie en het zamentrekken van troepen. De in Cherbourg, Auxerre en Kamerijk gevormde corpsen, benevens de uit Duitschland terug gekeerde krijgsgevangenen, zijn hier vereenigd en onderscheiden zich door hunne ernstige en manhaftige houding. Men herkent onder hen de onverschrokken soldaten van Gravelotte, die, één tegen twee strijdend zonder terug te deinzen, eenen der grootste veldslagen onzer eeuw geleverd hebben. Hier worden twee afzonder lijke corpsen onder de generaals Douav en Clinchant gevormd. Gedurende de beide laatste dagen hebben bij Bagneux gevechten plaats gehad. Eergisteren tastten de opstandelingen, vernomen hebbende dat in Bagneux barricaden werden opgeworpen, dat dorp aan, eerst met 200 man, die in verwarring op de vlugt geslagen werden; vervolgens met eene tweede koloune van duizend man en een»; kanon. De kleine bezetting, uit twee kompagniën van. het 46ste regiment bestaande, liet de opstandelingen tot op eenen afstand van 300 meters naderen en joeg ze toen met een moord dadig vuur op de vlugt. De weg was met hunne dooden bedekt. Heden wilden zij den strijd hernieuwen en rukten zij aan, eene voorhoede onder de leiding van eenen sergeant vooruit zendend. De tirailleurs van het 70ste regiment, die in hinderlaag gelegd waren, ontvingen deze voorhoede met zooveel nadruk, dat zij ver nietigd werd; de sergeant en zijne manschappen werden gedood; de roode vlag, met welke zij aanrukten, is in onze lunden. Die kleine aanvallen, welke ten doel hadden onze werkzaam heden te belemmeren, hebben dit doel geenszins bereikt, want onze werken zijn voltooid en de aanvallende operatiën zullen spoedig beginnen." I eksailles, 27 April (8 ure 's morgen*). Het dorp Moulinaux, door twee bataillons gefedereerden bezet, werd gisteren aangevallen door 300 man, waarvan 100 zeelieden, die de gefedereerden uit bet dorp verjoegen en dit in bezit namen. Wij tellen 25 dooden en gekwetsten; de verliezen der gefedereerden zijn veel grooter. Onze batterijen beschieten bij voortduring het fort Issy en andere stellingen der gefedereerden. Thiers heeft heden aan de Nationale Vergadering medegedeeld, dat de organisatie van het leger is tot stand gekomen en dat de operatiën tegen de insurgenten nu met grooten ijver zullen worden voortgezet. 28 April ('s ochtends 8 ure). Een detachement der gefedereerden is op de vlugt gejaagd in de rigting van Bruyèreshune officieren zijn gevangen gemaakt. De batterijen van lssy zijn bijna geheel tot zwijgen gebragt. De arbeid aan de loopgraven tegen dat fort wordt ijverig voortgezet. Van het dorp Issy zijn slechts puinhoopen overig. Het gouvernement te Versailles heeft ter bezuiniging besloten 54 schepen van 's lands zeemagt te ontwapenen. Volgens le Gaulois, die te Versailles verschijnt, bestaan de buitenlanders, welke de generaal Cluseret (zelf een Amerikaan) onder liet vaandel der Commune vereenigd beeft, in 18,000 Gari- baldianen, 7000 Ierscbe en Engelscbe Fenians, 1200 Grieken, 600 Amerikanen en 600 Spanjaarden en Duitschers, enz., eene magt van omstreeks 30,000 man uitmakende, die echter nog niet in het gevecht geweest zijn maar eene soort van reserve vormen. Van 21 tot 28 April 1871. ONDERTROUWD: M. Mehl, hofmeester bij de Marine, 50 jaren en R. Welsing, 42 jaren. N. Zipp, broodbakker, 29 jaren en N. Smit, 21 jaren. J. Helmich, schipper, 28 jaren, wonende te Buik sloot en G. Dijker, 28 jaren. P. van der Woerd, kleermaker, 49 jaren en J. C. Jacob, 30 jaren. P. Schendelaar, schoenmaker, 28 jaren en M. Broekhuizen, 26 jaren. G. J. Goudhooft, schipper bij de Marine, 45 jaren, weduwnaar van C. Bitter en P. G. van Foreest, 32 jaren. GEHUWD: A. Jongkees en J. Sevenliuijsen. A. H. Clerkx en J. J. Luff. P. Sluisman en J. de Lange. P. Jucli en N. Schel- linger. A. Rovers en II. J. Touw. GEBORENM. W. Kammerer, geb. Tliie, (Z.). M. Duinkerken, geb. Streutker, (Z.). S. E. Scholten, geb. Reichart, (Z/). L. A. Maks, geb. Meijer, (D.). A. M. de Groij, geb. Strikker, (D.). II. Bruijn, geb. Crabbendam. (Z.). C. Egberts, geb. Gomes, (D.). M. va* Rosendael, geb. Rooijen, (Z.). M. Slort, geb. Thepeu, (Z.). J. C. Eradus, geb. Walon, (Z.). M. Beugeling, geb. de Jong, (D.). C. J. Keijzer, geb van Houten, (Z J. A. F. A. de Haan, geb. Engelke, (Z.). C. van Wolferen, geb. Prins, (D.). A. Compees, (Z.). C. H. Brouwer, (Z.). S. M. van derKuijl, geb. van der Plaat, (Z.). T. van Otteren, geb. Nuijsenburg, (Z.). OVERLEDEN: J. Jonker, 21 jaren. II. G. Marx, 46 jaren. .T. II. Koch, 11 maanden. E. Man, geb. Sterk, 86 jaren. II. Rieuwerts, 23 maanden. A. M. van Tbefelen, 17 maanden. P. Bruijn, 3 dagen. P. Boon, 31 jaren. Levenloos aangegeven 2. Prijzen .van ƒ100 en daarboven. vierde lijst No. 988 5000. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 12 12 Windrigting en Kracht. Stand. Afw. wzw. 1.2k. zotz. 5 zwtz. 5 Barometer 758.21 752.50 750.80 - 1.19 - 7.00 - 8.70 Thermometer C. Stond. 11.0 9.9 10.6 Afw. - 0.2 - 0.4 - 1.7 o o o 0.88 0.95 0.95 Toestand van de zee. Slecbtw. wein.golv Aangevoerd 321 stapels Kaas, wegende 64706 kilogrammen. Prijzen: Kleine f 28,50. Commissie f 26,50. Middelbare f 27, Laagste prijs f 16, Ter graanmarkt bedroeg de aanroer ongeveer 700 hectoliter, waaronder 100 hectol. Tarwe, 100 hectol. Gerst, 400 heetol. Haver, 84 hectol. Kanariezaad. Bij trage markt is besleed: Tarwe f 11,50, Gerst 62 kilo f 6,50, 70 kilo f 7,25, Haver 40 kilo f4,60, Dikke 50 kifo f 5,60, Paardenboonen f 9, Kanariezaad f 7 a 10, Buine Boonen f 16, Witte Boonen f 20. 6 Paardenbov.'tjaar f 30a325 Veulens - a 12 Koeijen - 130al80 Vette Kalveren - a 54 Nuchtere dito - 3-Ja 12 789 Schapen - 15a 36 40 Lammeren - 7a 10 VelteVarkens.pK.G.f a 101 Magere dito - 9a 25 301 Biggen ben. 10 w.- 7a 12 10 Bokken en Geiten - 5a 8 ■14 Kleine dito c 40all0 Ezel f a Boter, per 0.630 K.G. e 65a 70 Weersgesteldheid: 2S April 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. 29 April 8 u. Zwaarbewolkt, regenbuijig, winderig. 29 April 12 u. Betrokken, regen, winderig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 27 April. KaapstadPaeket. P. Gollenteur. Curaqao. 27 Jan van Brakel. 1). de Roever. 1'adang. 28 i, Aurora. II. Visser. Soerabaija. 28 Maria Elise. T.ü.vanDeursen. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 28 April. DrieGezusters. O. C. Fischer. H. J. Tweehuijs. Tjilatjap. 29 Astrea. J. P. Lorie. ZurMühlen&Co. Bordeaux. 29 Amalia. II. Bakker. Duiuker&Goedk. Suriname. 29 San Giovanni. G. Corsanego. ZurMühlen&Co.BuenosAyres Getrouwd A. JONGKEES EN J. SEVENHUIJS EN. Helder, 28 April 1871. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochteb, Vrouwe S. P." VON GEÜSAU—PAETS. Helder, 29 April 1871. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoot P. Jnz. POPPEN, in den ouderdom van circa 31 jaren, mij nalatende vier Kinderen, allen nog te jong om dit voor mij zoo zwaar verlies te beseffen. Wieringen, 26 April 1871. Wed. P. Jnz. POPPEN, geb. KOOL. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot P. BOON, na een kortstondig doch zeer smartelijk lijden, in den ouderdom van 31 jaren, mij nalatende twee Kinderen, te jong om het zware verlies te kunnen beseften. Nivuwediep, 27 April 1871. Wed. J. C. BOON, geb. SIJBEL. Voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling, betoond bij de volstrekking van hun Huwelijk, betuigen de ondergeteekenden bij dezen hunnen innigen dank. Lemmer 28 April 1871. H. S. BLOK. N. BLOK-SCHRIJVER. Do ondergeteekendezijne SMEDERIJ en KRUIDENIERSWINKEL OVERGEDAAN hebbende aan L. WISSE KERKE, bedankt bij dezen voor het genoten vertrouwen en beveelt ten zeerste zijn opvolger aan. J. H O E B E. De ondergeteekende, zich referende aan bovenstaande annonce, heeft de eer te berigtcn, dat hij de zaak van J. II O E B E heeft O V E R G E N O M E ST. Beleefd beveelt hij zich aan. Belovende eene prompte en civiele bediening. L. WISSEKERKE. Koegras, 29 April 1871. Bij den ondergeteekende is steeds op franco aanvrage de echte te bekomen en wordt franco Alkmaar aan boord bezorgd. J. FORTUIN Rz., Agent. '/.aail uiarktAlkmaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3