BUITENLAND. Beweg-ing-en van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 Maart 1871. Marine-Haven JNieuwecliep. ADVER TEN TIÉN. Weldadige Landgenooten! F r a n k r ij k. De Charivari heeft voorloopig opgehouden te ver schijnen. Het blad heeft aangekondigd, dat het eerst dan weer zal uitkomen, als het lagchen te Parijs iemand niet meer vergaat door de zuchten en het kanongebulder. Op de Place Vendöme, waar de inwendige mensch heerlijk te goed gedaan wordt, lacht men intussehen nog. Daar ter plaatse zetelt namelijk de generale staf en eiken avond heeft aldaar een banket plaats van 50 couverts. De hoeren laten zich daar den fijnsten wijn brengen. Engeland. Spoedig zal het Londensche publiek van edeler wedstrijd dan een bokspartij en hanengevecht getuige kunnen zijn. Eenige vrienden van den heer Pennington, tooneel- speler aan het National Standard Theater, hebben een weddingschap aangeboden om 1000 p. st., dat hij de beste voorsteller van karakterrollen uit Shakespeares werken is. Een onbekende heeft de weddingschap aangenomen, en van beide zijden zijn de 1000 p. st., reeds gedeponeerd, De wedstrijd zal op een der voornaamste tooneelen te Londen gehouden worden en reeds maakt men de toe bereidselen tot het kiezen van rollen, het benoemen van een jury, enz. Te Londen bestaat, onder meerdere dierlievende inrigtingen, een //Asyl voor verdwaalde en verhongerde honden." Dit gesticht telde gedurende het afgeloopen jaar 975 verpleegden. Daar intussehen de fondsen tot instand houding van dit edele toevlugtsoord niet schijnen over te vloeijen, zoo werd dezer dagen in Willi's Rooms een bazar ten voordeele er van geopend. De heer Frederik Chatterton, harpist, vergastte de talrijk opgekomen bezoekers op de Master M' Grath Quadrille („Master M' Grath» is een befaamde windhond), en andere toepasselijke fantasiën. Of de beneficianten den kunstenaar in koor ondersteund hebben, vinden we niet vermeld. Een correspondent van een Engelsch blad maakt als volgt het onderscheid duidelijk tusschen Parijs tijdens het beleg, en nu//Er is hetzelfde onderscheid tusschen als tusschen rheumatiek en jichtplaats uw been tusschen een tang, knijp zoo hard mogelijk dat is rheumatiek; knijp nog iets harder, dat is jicht. In Engeland zijn dezer dagen met de postpakketboot bedroevende berigten uit Buenos Ayres ontvangen, loopende tot 18 Maart. Er waren daar ter stede sedert Februarij omstreeks vijftien duizend menschen aan de gele koorts gestorvende handelszaken stonden er tengevolge dier epidemie stilde regtbanken waren geslotenen te midden dezer beproeving scheen het als of de menschen elkander vreemd werden en elkander in de steek lietende stedelijke overheden hadden de stad verlaten, en het gouvernement was werkeloos. Dnitschlind. Dr. Stroussberg, de spoorwegkoning te Berlijn, is door de Rumenische regering gedagvaard tot betaling van een schadevergoeding van 5j millioen thaler. Men ziet met gespannen verwachting de opening van dit monster proces te gemoet. Ongeregeldheden te Parijs, enz. Berigten der insurgenten. Parijs, 29 April. Generaal Cluseret meldt in eene dépêche van gisteren„Ik ben zooeven uit de forten Issy en Vanvres terug gekomen. Zij worden heldhaftig verdedigd en liggen letterlijk met projectielen overdekt. Bij mijn oponthoud te Vanvres heb ik een lievig gevecht bijgewoond, waarvan het geweervuur van beide zijden i uur heeft geduurd." Blijkens officiéél berigt heeft de heer Courbet in de zitting der Commune verzocht, dat aan de buitenlandsche mogendheden een manifest zou worden gezonden, om te eischen dat de Commune als oorlogvoerende partij wordt erkend. De heer Grousset heeft hierop geantwoord, dat de delegatie voor buitenlandsche zaken het aanstootelijk acht, Europa in de zaak van den burgeroorlog als regter te stellen en te verzoeken om een verdict, waardoor alleen Franschen zouden worden getroffen. De Commune moet tot eiken prijs eene buitenlandsche interventie vermijden. Het zou trouwens eene dwaasheid zijn, de regten eener oorlogvoerende partij te eischen voor de Commune, die deze regten reeds feitelijk bezit. Niemand kan haar of hare verdedigers eene enkele handeling ten laste leggen, die met het oorlogsgebruik in strijd is. De Commnne zal den strijd op loyale wijze voortzetten. Zij zal daartoe geene verkeerde middelen bezigen en niet zoo maar kortweg de gevangenen fusilleeren. Met deze verklaring van den heer Grousset heeft de Commune zich vereenigd. Er zal heden eene groote manifestatie plaats hebben van de vrijmetselaars uit alle loges, met de leden der Commune. Het doel is, op de stadswallen vaandels te plaatsen. Avonds. Bij afwisseling duurde heden het kanonvuur voort. Te Asnières en Neuillv wordt steeds gevochten zonder merkbaar resultaat. 30 April. (6 ure 's avondsDe kasematten van het fort Issy zijn gesprongen; de muren, die van schietgaten waren voorzien, zijn in een puinhoop verkeerd. 30 van de 60 stukken zijn gedemonteerd. Het garnizoen van 300 man met 30 artilleristen, het gezag van den kommandant Megy niet langer erkennende, verklaarde, dat het zich niet langer staande kon houden. De helft der kanonnen zijn vernageld. Het geheele garnizoen heeft het fort verlaten. Het is voor het oogenblik geabandonneerd. Cluseret heeft het besluit genomen er nieuwe troepenmagt heen te zenden. De vengeurs van Parijs zijn uitgetrokken; bij Moulineaux heeft het eerste gevecht plaats gehad. Van de Porte Maillot tot Asnières is het heden kalm. De Pruissen dreigen te zullen vuren op een escadron jagers, die uit Versailles de muiters nazetten tot la Garenne en de brug van het eiland St. Dénis wilde passeeren. De laatste berigten uit Parijs luiden De aartsbisschop van Parijs is in vrijheid gesteld. De Commune heeft bevolen de arrestatie van Cluseret, die vervangen zal worden ad interim door Rossel. De Commune heeft bepaald, dat alle personen tusschen de 19 en 40 jaren oud, die sedert 18 Maart jl. Parijs verlaten hebben, een geldboete hebben beloopen, wier bedrag door de militaire arron- dissements-commissiën bepaald kan worden op vijf tot vijftig francs per dag. - Onder de jongst uitgevaardigde decreten der Commune bevindt zith een, waarbij gelast wordt de vernieling van de kerk Bréa, staande in de Avenue d'Italie (13de arrondissement) te Parijs. Deze kerk werd gebouwd ter plaatse waar generaal Bréa in 1848 (Junij-dagen) door de opstandelingen is vermoord geworden, en bij genoemd Commune-besluit is tevens bepaald, dat de plek waar het gebouw nu nog staat, voortaan Place de Juin zal heeten. Voorts heeft de Commune amnestie verleend aan „burger" Nourrit, die ter zake van den zoo even herinnerden moord reeds twee-en-twintig jaren in Cayenne zijne misdaad boet; hij was de aanvoerder der moordenaars. Berigten der regering. In de Nationale Vergadering heeft de heer Thiers een overzigt van den toestand gegeven: Onze toestand, zeide hij, is smartelijk, want het bloed stroomt en het is Eransch bloed; hij is smartelijk, maar er is een troost, dat wij het einde onzer rampen kunnen overzien en dat ieder zijn pligt doet, vooral het leger, dat de glorie des lands en de waarborg van zijn behoud en voorspoed is. Om dit leger zamen te stellen, had de heer Thiers zich tot geen partij gewend, maar een beroep gedaan op alle eerlijke lieden. Aan het hoofd daarvan staat thans een man, wien men een ridder zonder vrees of blaam zou mogen noemen, tegenover wien laster en afgunst zwijgen. Zijn maatregelen zijn genomen; de regering mengde er zich niet verder in, dan dat zij hem de middelen om te overwinnen verschafte. Het zou voorbarig zijn, nu reeds te willen voorspellen, wanneer de rust wedergekeerd zal zijn. Ons hart bloedt, wanneer wij aan Parijs levensmiddelen moeten ont houden of het moeten beschieten. Maar zijn wij de aanleggers van dezen oorlog? Zijn wij de aanvallers? Neen, wij verdedigen ons slechts, wij verdedigen de orde, wij verdedigen de wet. Wij bewijzen alle landen een dienst, en niet minder aan de zaak van orde en vrijheid, welke onafscheidelijk zijn. Dagelijks sprak men van verzoening en met eene van aandoening gesmoorde stem ver klaarde Thiers, dat hij niets liever wenschte en persoonlijk geen offer te groot zou achten, om den smartelykeu toestand te doen ophouden. Maar het is pligt, de vrijheid te redden van een despotismus zonder mandaat, voortgesproten uit de ordeloosheid eener ongebonden vrijheid, verdedigd door lieden, die het kwade doen met rampzalige blind- en domheid. Bij ons bestaan geene geheime bedoelingen. De vergadering, verkozen door een zeker aantal kiezers, die de monarchie wilden, eerbiedigt den toestand, dien zij vond. Als er eene zamenzwering tegen de republiek bestaat, dan is het die van Parijs, die wij moeten bestrijden. De regering wil genade voor regt laten gelden, als eerst de wapenen zijn neer gelegd, behalve ten opzigte van een klein aantal misdadigers. Men lastert het leger, wanneer men beweert, dat zich vele soldaten bij den opstand hebben aangesloten. Niet zonder bittere smart voert Thiers den burgeroorlog, maar het regt is aan onze zijde. Dit weet men ook te Parijs zeer goed, waar de laatste verkiezingen bewezen hebben, hoe geïsoleerd de muiters zijn, terwijl geheel Frankrijk met ons is, met de vergadering, die de vrije uitdrukking van zijn stemming is. Thiers herinnert er aan, dat de vergadering soms zelfs persoonlijke meeningen opgeofferd heeft en hij noemt haar een der liberaalste vergaderingen die hij ooit gezien heeft, die, hij mogt het erkennen, veel liberaler was dan bij zelf. Nooit heeft het land vrijer gestemd dan thans. „Het regt is bij u, die de vertegenwoordiging des lands zijt; het is bij ons, zoolang wij uw vertrouwen bezitten. Ieder heeft zijn opinie en ieder eerlijk man mag er voor uitkomen; maar thans brengt gij uwe persoonlijke opinie ten offer. Ik zeg niet: voor altijd. Gij vordert van ons slechts, dat wij het land zullen reorganiseeren. Wij allen kunnen met opgeheven hoofde voor hetgeen wij willen, uitkomen. Dat kunnen de opstandelingen niet. Zij praten van gemeentelijke vrijheden. Ik heb hen gedwongen duidelijk te zijn. Zij willen, dat de Commune souverein, dat ieder gemeente een repu bliek zij, dat ieder haar leger, haar generaals hebbe. Dat is de dolste, de onbeschaamdste verloochening der Pransche omwen teling en der Fransche eenheid, die sedert eeuwen bestaat, die de Fransche republiek niet uitgevonden, maar die zij voltooid heeft. Wij willen die eenheid, zonder aan de vrijheid afbreuk te doen. De muiters willen ook nog de verwijdering der armee, die Parijs steeds met gejuich ontving, als zij na de overwinning in hare muren terugkeerde. Ik herhaal het: er bestaat geen zamenzwering dan in Parijs. Maar als die zamenzwering ophoudt, zal hun, die de wapenen neerleggen, het leven geschonken worden. En als eens de orde hersteld is, zal de Fransche armee het regt hebben, om op het geheele Fransche gebied, dus ook in Parijs te vertoeven. Men vraagt vrede; men kan dien op die voorwaarden krijgen; maar als men geen gezond verstand genoeg heeft, om dit te begrijpen, hoop ik, dat ons aller standvastigheid en de heldenmoed der armee met den opstand en de opstandelingen klaar zullen komen. Circulaire vak Thiers. Versailles 27 Apil 5 ure 's avonds. De operatiën van het leger zijn gisteren, Woensdag, voortgezet. De artillerie heeft haar vuur met eene duidelijke meerderheid en vooral beslissend tegen het fort Issy voortgezet. Zij heeft het fort Vanvres, dat niet het doel van haar pogingen was, niet kunnen en ook niet willen tot zwijgen brengenzij was er slechts op bedacht het in toom te hBuden. Maar zij heeft haar vuur tegen het fort Issy gerigt, dat ons weinig moeite meer veroorzaakt, zoo is het tot zwijgen gebragt. Hoogstens lost het om het uur een schot, om een teekeu van leven te geven, maar is voortaan niet meer te vreezen. De armee is regts van het fort Issy in linksehe rigting voort gegaan en zonder zich aan de werkzaamheden van een geregeld beleg te binden, is zij zoover vooruitgetrokken, dat aanvallen der oproerlingen onmogelijk zijn geworden. Heden nacht heeft de dappere generaal Faron, aan het hoofd van 100 mariniers, 300 man van het 10de en vier compagniën van het 35ste linie-regiment de lastige positie van Moulineaux aange vallen. De elan der troepen heeft buitengewoon den strijd bekort en de verliezen gering doen zijn. De gebarricadeerde huizen zijn achtereenvolgens genomen en Moulineaux is in onze handen gebleven. Onmiddelijk heeft de genie voorzorgsmaatregelen genomen en de stelling onzer troepen verzekerd. Zij zijn niet verder dan 800 of 900 meters van het fort Issy. Intussehen wordt alles op de geheele linie van Neuilly tot aan Meudon gereed gemaakt om dc operatiën even doeltreffend als snelwerkend te maken. Versailles, 30 April avonds). Een hevig kanonvuur wordt op verschillende punten voortgezet. Heden nacht werden ongeveer 150 krijgsgevangenen gemaakt en 10 kanonnen vermeesterd. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). April. Meijj Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j proeent. i Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 12 uw. 5k. 754.42 - 5.18 8.2 - 4.1 0.95 Golvend. 1 12 nw. 7» 760.82 f 1.20 8.2 - 4.2 0.79 e 2 8 wnw. 4, 765.93 f 6.19 7.0 - 3.5 0.74 wein.golv a 12 wtn. 0.2» 766.65 t 6.91 8.2 - 4.3 0.75 Vlak. Weersgesteldheid: 30 April 12 u. Digtbewolkt, koudweer. 1 Mei 12 u. Digtbewolkt, koudweer. 2 Mei 8 u. Digtbewolkt, helder, koud, goedweer. 2 Mei 12 u. Helder, koel, mooiweer. Prins Alexander der Nederlanden, kapt.-luit. II. P. Klerck, Prinses Amelia, kapt. J. E. Buys, van Speijk, kapt. J. M. I. Brutel de la Rivière en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. W. J. van Hoogenhuyze, wachtschepen te Batavia, Soerabaija, Macassnr en Samarnng. Willem, kapt. P. Toutenhoofd, op de terugreis naar Nederland. Djambi, luit. 1ste kl. S. Kraijenhoff van de Leur, tijdel. komm ondergaat te Onrust eenige voorzieningen. Curaqao, kapt.-luit. jhr. M. W. Bowier, ondergaat te Onrust eenige voor zieningen. Vesuvius, luit. 1ste kl. J. A. Greve, gest. in de Moluksche wateren. Iteteh, luit. 2de kl. W. J. A. Nolthenius, tijdel. komm., ligt te Soerabaija in reparatie. Marnix, kapt.- luit. W. Euslie, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst. Coehoorn, luit. 1ste kl. W. J. Adams, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst. Aart van Nes, luit 1ste kl. P. J. D. Brenkelman, ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen. den Briel, luit. lste kl. G. C. C. Thierens, gest. in de wateren van Celebes. Maas en Waal, luit. lste kl. J. Spanjaard, gest. ter W.kust van Sumatra. Ardjoeno, kapt.-luit. M. O. de Kanter, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst. Amsterdam, kapt.-luit. A. W. Keu- chenius, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst. Cycloop, kapt. luit. C. A. W. Halverhout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. lste kl. A. Dronkers, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst. Borneo, kapt.-luit. D. L. Feldmann, gest. in de watereu van Riouw en Linga. Banka, luit. lste kl. J. Tromp, gest. ter O.kust van Sumatra. Tiraor, luit. lste kl. G. W. C.Voordiu, gest. in de wateren van Menado. Suriname, luit. lste kl. W. J. S. de Kanter, ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen. Madura, luit. lste kl. H. E. F. Frucht, gest. ter W.kust van Borneo. Onrust, luit. 2de kl. E. II. E. van Woelderen, tijdel. komm., gest. ter Z. en O.afd. van Borneo. Admiraal van Kinsbergen, luit. lste kl. K. O. van der Veen, gest. ter Z. en O.afd. van Borneo. Stavoren, luit. 2de kl. C. L. van Woelderen, ligt op het terrein der opname ter O.kust van Sumatra. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 2 Mei. KaapstadPackct. P. Collenteur. Curatjao. Jan van Brakel. D. de Hoever. Padang. 27 April. 27 ii 28 H 28 n 29 29 H 30 H 30 1 Mei. 1 Mei. Aurora. Maria Elise. Christine. Louise. Elizabeth. Insulinde. Ondine. H. Visser. Soerabaija. T.D.van Deursen. Batavia. M.H.Visser. U. Bonjer. Y. Feenstra. J.H.J.Jollie. J. A. Takes. Batavia. Batavia. Samarang. Batavia. Bordeaux. Vertrokken per Kaapstad 1'acket 30 man suppletie-troepen, onder geleide van een onderofficier. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Newcastle. PrincessRoyal. W. B. Baines. Sirius. F. Elliot. George Smit. J. Marshall. Wynyard. R. Robson. Helen. J. Wake. Asia. J. Bruce. BrotherlyLove. J. Moffat. Carbon. G. Reston. Pero. J. Wilson. Alfen. O. Knudsen. Mary. C.Andreassen. Steenk. Duinker&Goedk. ZurMühlen&Co. Sunderland. Duinker&Goedk. ZurMühlen&Co. Newcastle. v. d. Brugh &Co. ii ii C. Berghnijs. ii n Duinker&Goedk. ii H ZurMühlen&Co. ii ii Duinker&Goedk. Drammen. Hout. van Vliet Co. Heden ontving ik het treurig berigt, dat mijn geliefde Echtgenoot JOHANNES PETRUS VAN DONGEN, op den 21 April jl. te Rotterdam is overleden, in den ouderdom van 42 jaren. Nieuwediep 1 Mei 1871. De Wed. J. P. VAN DONGEN. geb. Hanekamp. De affaire zal op dezelfde wijze als tot heden worden voortgezet. Al degenen welke nog iets verschuldigd zijn aan mijn overleden Echtgenoot worden als nu beleefdelijk verzocht dit te voldoen. Een braaf en oppassend gezin, vader en moeder, met 8 kinderen, waarvan het oudste 11 jaren telt, verkeert in grooten nood. Dc man is, geheel buiten eigen schuld, buiten betrekking geraakt. De vrouw heeft den afgeloopen winter gedurende 11 weken in het kraambed gelegen. Hetgeen beider spaarzaamheid voor den kwaden dag had opgegaard, is geheel opgeteerd. Met eene som van slechts f 600 zou dit braaf gezin voor vol slagen oudergang behoed zijn. De man zou alsdan een kleine winkelzaak kunneu beginnen. Nederlanders, zou een beroep op uwe hulpvaardigheid vergeefs zijn? Waar in den vreemde de liefdadigheid van het Nederlandsche volk zoo luide geprezen wordt, daar zal toch een verarmd Neder- landsch gezin niet in armoede en gebrek moeten verkwijnen. Dat gij door hier te helpen een waarachtig goede daad verrigt, daarvoor staan u de ondergeteekenden borg, gelijk zij ook gaarne bereid zijn tot het geven van alle mogelijke inlichtingen. Yan iedere gift zal met dankbaarheid worden melding gemaakt. Met het ontvangen van giften belasten zich M. J. SCHRöDER, predikant bij de Hervormde gemeente te Oosterland c. a. metingen, W. E. L. VAN EWIJK, Hoofdonderwijzer. 1 Mei 1871. Jb. KOORN, Dijkgraaf en Ouderling. M. KOORN, Gemeente-ontvanger. J. J. DE VRIES, Commissionair. A' w'e iets te vorderen heeft van de fe SaSBsW^^Garoellevan Zr. Ms. Drijvende-Batterij NEPTUNUS, gelieve daarvan OPGAVE te doen vóór den lOden Mei, aan den Luitenant ter Zee 2de kl. P. G. BRUCH, aan boord Zr. Ms. Ramschip SCHORPIOEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3