STATEX-GE\ERAAL. Benoeming-en, enz meer en meer zijn einde nadertdoch, zijn de verzekeringen van de Parijsclie heethoofden iets meer dan ijdele woorden, dan wacht den troepen van Versailles nog een bloedig werk: de vermeestering der baVricades, die binnen Parijs door de insurgenten zullen worden verdedigd. Reeds zijn verscheidene bressen geschoten, en verschillende deelen der stad door het vuur der aanvallers onbewoonbaar gemaakt. Alle handwerkslieden zijn opgeroepen tot den arbeid aan de vestingwerken en voor alsnog geeft de Commune de hoop op wélslagen niet op. Zij heeft in eerie proclamatie de hulp der groote steden in Frankrijk ingeroepen en verzekert, dat zij, in afwachting daarvan, zich tot het uiterste toe in de straten van Parijs zal blijven verdedigen. Gisteren is door stemgeregtigde manslidmaten der Her vormde gemeente alhier beslist over de vraag: zal het benoemen van ouderlingen, diakenen en predikanten bij voortduring blijven opgedragen aan een kiescollegie, of zul zulks voortaan door den kerkeraad geschieden? Met 167 tegen 97 stemmen werd beslist, dat het kies collegie zal worden bestendigd. Z. K. PI. Prins Hendrik is gisteren middag met den trein van 1 u. 50 m. van hier naar de residentie vertrokken, na gedurende H. D. verblijf alhier, onderscheidene keeren, het stoomschip Willem III met een bezoek vereerd te hebben. Heden middag 12 uur is de Willem III uit de haven naar de reede gestoomd tot het verifiëren der kom passen en zal daarna vertrekken. In den avond van jl. Dingsdag, ten llf itre, had aan het Westplein alhier een betreurenswaardig ongeluk plaats. Een vijftal matrozen van de stoomboot Willem III kwamen langs genoemd plein uit het westelijk deel der gemeente terug, waar zij van hunne familiën hadden afscheid genomen, tegen het aanstaand vertrek. Van een hunner, Johan van der Kolk, woei de pet van het hoofd en in het Heldcrsch Kanaal; hij wilde zijn pet daaruit halen, doch verdronk. Ongeveer een uur later opgevisclit, bleek de verleende geneeskundige hulp magteloos om hem in liet leven terug te roepen. Het lijk werd daarop naar het gemeente-ziekenhuis overgebragt. De zangvereeniging Cecilia gaf eergisteren avond weder eene buitengewone vergadering in het lokaal Tivoli alhier. Een achttal degelijke stukken werden op allezins verdienstelijke wijze ten gehoore gebragt, terwijl de verga dering, als gewoonlijk, met een bal werd besloten. Het huwelijk van den Prins von Wied met Prinses Marie, schijnt thans op 5 Julij bepaald te zijn. Het echtpaar zal zich te Ncuwied vestigen. Met den 1 Julij a. s. zullen de miliciens der ligting van 1870 met onbepaald verlof naar hunne haardsteden terugkeeren. Het is thans zeker, dat de Nationale Scherpschutters- wedstrijd van de vrijwillige Weerbaarheid dezen zomer niet zal doorgaan. Jl. Dingsdag middag is voor den Hoogen Raad door Mr. J. J. van Geuns gepleit in de voorziening van cassatie, ingesteld door twee der drie personen Dalstra, onlangs te Leeuwarden wegens een in 1867 op twee oude lieden gepleegden moord tot levenslangs tuchthuisstraf veroordeeld. Den 22 dezer zal het O. M. conclusie nemen in deze zaak. Bedankt voor de toezegging van beroep' naar Broek op Langedijk door ds. J. Kooij, pred. te Dedemsvaart. Men schrijft ons uit Anna Paulowna dd. 18 dezer: „Jl. Dingsdag heeft alhier de verkiezing plaats gehad van een lid voor den Gemeenteraad. De uitslag is als volgt: Uitgebragt 53 stemmen en wel op de hh. C. Kalff 17, P. Koning 12, J. C. Geerligs Sr. 10, J. A. Zur Mühlen en F. Blaauboer ieder 4, II. Kossen 2, J. Gijzen, P. Langeveld, J. Blankevoort en A. P. Sipman ieder 1 stem. Herstemming heeft plaats, dewijl geene volstrekte meerderheid is verkregen, op Dingsdag 30 Mei e. k., tusschen do heeren C. Kalff en P. Koning." Ook te Schagen zal de kermis dit jaar niet plaats hebben. Bij de jl. Maandag te Nieuwe Niedorp gehouden stemming vóór of tegen een kiescollegie tot benoeming van ouderlingen en diakenen en beroeping van predikanten, is met groote meerderheid ten gunste van den bestaauden toestand, d. i. het kiescollege beslist. Benoemd tot hoofdonderwijzeres aan de stedelelijke bewaarschool te Hoorn, mej. J. M. Brouwer, hulponder wijzeres aan de Alida-bewaarschool te Schiedam. -, Tc Broek op Langedijk heeft men gestemd vóór den kerkeraad. Op de jl. Zondag middag te Schermerhorn gehouden stemming over de vraag, of predikanten, ouderlingen en diakenen voortaan verkozen zullen worden door den ker keraad of door het bestaand kiescollege, is met 30 van de 32 uitgebragte steramen ten voordeele van het kiescollegie beslist. Tot hoogleeraar in de regten aan het athenaeum- illustre te Amsterdam is benoemd de heer mr. Willeumier. Tot hulponderwijzer aan de openbare school te Heemskerk is benoemd de heer II. D. Foeth, thans in gelijke betrekking werkzaam te Anna Paulowna. Men schrijft aan de Leidsche Grt.Tengevolge van de langdurige koude is er weinig of geen gras in de landerijen, zoodat het vee_ aan ontberingen lijdt, dat invloed op de opbrengst heeft; ook tuingroenten zijn schaars en komen niet vooruit. De weersgesteldheid in aanmerking genomen, staan sommigo producten, zooals aardappelen, tamelijk,'doch de eigenlijke groei ontbreekt voor alle gewassen. Steeds drijven zwarte wolken uit het noorden over, koude en schraalte veroorzakende. Jl. Maandag morgen vroeg heeft het gesneeuwd en Dingsdag nacht gevroren. Op den eersten Pinksterdag den 28 dezer zal het Badhuis te Scheveningen geopend worden. Het jaarfeest van de Nederl. zendingsvereeniging zal heden in de groote kerk te Rotterdam plaats hebben. De heer P. Huët, pred. te Veenendaal zal de feestrede houden. In den loop van deze maand hoopt men te Fijenoord de monitor Haai te water te laten. De beschrijving van dit monster, zijne pantsering, ramsteven, zijn waterdigte schotten, waardoor in het schip een ander schip potdigt kan worden afgegrendeld, zijn toren met ijzeren harnas van meer dan 2 palmen dikte en beide zware kanonnen, toovert der verbeelding weinig liefelijks voor. Het is de ruwe kracht in al hare naaktheid. Voor 'f, overige roemt men de keurige constructie en afwerking van 't vaartuig zeer. De huzaar B. te Breda die voor eenigen tijd, in een vechterij met een burger, dezen een oor heeft afgebeten, is hij sententie van het hoog militair geregtshof, in booger beroep gewezen, veroordeeld tot 8 maanden cellulaire gevan genisstraf en 2 dagen detentie. De Arnh. Ct den Europeeschen toestand bespre kend, zegt: „Er is, naar onze overtuiging, slechts één middel om ons terug te brengen tot een normalen, den Europeeschen vrede waarborgenden, toestand. Het overwigt der twee groote militaire mogendheden van Europa moet geneutra liseerd worden door het tegenwigt van eene federative eenheid, eene Unie van kleine staten, gelijk vroeger de Unie der Vereenigde Nederlanden was, en thans de Unie der Zwitsersche kantons, en, in Amerika, die der Veree nigde Staten is. Wij hebben dit punt meermalen behan deld, en in de eerste pilaats gewezen op eene Unie van zes westelijke staten, -Engeland, Nederland, België, Denemarken, Zweden en Noorwegen, die, gelijkgezind, in elkanders nabijheid gelegen en door de zee vereenigd, de grondslagen konden leggen van eene latere federatie van alle volken van ons werelddeel, welke dan (ten minste in Europa) den oorlog zoo goed als onmogelijk zou maken." Aan De Frankf. Zt. ontleent de Arnh. Crt. het volgende aBorcliertsche Genossensshaft. Berlijn, 1 Mei. Gisteren had ik gelegenheid, de winstverdeeling bij te wonen, in de geelkoperwerk-fabriek van W. Borchert jr., welke naar het stelsel der Industrial-parnetships ingerigt is. De heer Borchert las liet rekenscliapsberigt voor, waaruit blijkt, dat de fabriek ongeveer 70 arbeiders en onder-ambtenaren bezig houdt. Het aan deze in 1870 betaalde arbeidsloon bedraagt 22,865 thr. Naar de sedert 1868 gemaakte bepalingen, ontvangen nu de arbeiders en ondergeschikte ambtenaren een „bonus", in verhouding van het verdiende arbeidsloon, en een dividend van het kapitaal, dat zij zeiven in de onderneming gestoken hebben. Het bonns bedraagt voor allen te zamen in het jaar 1870, 1350 tbr., of 8,4 pCt. van het loon. Het dividend der ondergeschikte ambtenarenen werklieden bedraagt van een betaald kapitaal van 7545 thr. 5 pjCt. rente en 8 pCt. dividend, maakt 995 thr. 88 sgr. In het geheel hebben dus de 75 ondergeschikte ambtenaren en arbeiders aan bonus, rente en dividend 2375 thr. ontvangen. Dit geeft per hoofd 34 thr. meer verdienste dan het loon In tegenstelling met het versje van den gevaccineerde» poklijder te Utrecht, meldt men uit Kuilenburg een ander feit. Een der geiicesheeren aldaar heeft in den laatsten tijd ongeveer 1000 personen gerevaccineerd, en ofschoon nu de ziekte er betrekkelijk sterk heeft geheerscht, is onder dat duizendtal nog geen enkel geval voorgekomen. De lGjarige knecht van B., te Waterlandkerkje, zou met een wagen, bespannen met 2 paarden, eenig huisraad naar Sint Kruis overbrengen. Nabij deze gemeente schijnen de paarden schichtig te zijn geworden, zoodat de wagen tegen een paal is gereden. Door den schok vielen de knecht en tle vrouw, van wie het huisraad was, van den wagen en werden zij zoodanig door de beide wielen gekwetst, dat de knecht dadelijk dood was en de vrouw eenige uren daarna overleed. Het Prov. geregtshof in Overijssel heeft Martinus Vest, gepensioneerd opperscliipper bij rijks marine, geboren te Amsterdam, wonende te Dalfsen, schuldig ver klaard aan de misdaad van dubbel huwelijk en hem ver oordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden. Tusschen dit hof en de Zwolsche regtbank bestaat nog altijd verschil van gevoelen omtrent de al of niet staf baar heid van bedelarij in gemeenten waar geen inrigting ter voorkoming daarvan bestaat. De regtbank ontslaat do beklaagden geregeld van regtsvervolging, en even geregeld vernietigt het hof in booger beroep het vonnis. Nog steeds, ofschoon wij 17 Mei schrijven, rigt de nachtvorst schade aan vruchtboomen en veldgewassen; de vroegste aardappelen zullen, vreest men, afgevroren zijn. Hier en daar is de bloesem van kerseboomen, die in vollen bloei stonden, geheel zwart geworden. Vooral in de om streken van Deventer is dit het gevalmen vreest dat daar in het geheel geen kersen en zeer weinig appelen zullen geoogst worden. Ook ten opzigtte van het gras is de landman weer aan het tobben. Tusschen Harlingen en Leeuwarden is thans een stoomhootdienst tot aanvulling van de spoorwegdienst geopend. Uit de Friesche Wouden meldt menEen groote opschudding verwekte Maandag jl. een razend geworden koe. Op weg naar Veeqwouden, om aldaar aan de markt te worden gebragt, was het heest, in den Valom gekomen, niet meer te houden of te leiden't wierp alles wat het voorkwam omver of vernielde het met zijne horens. Drie personen werden vrij erg bezeerdéén ontvlugtte het levensgevaar door in een boom te klimmen, een ander door zich te water te begeven. Mannen met knuppels, spaden en hooivorken gewapend, vervolgden evenwel vast beraden het vreeselijk brullende beest, tot het eindelijk, in eene sloot stortende, eenige oogeublikken tot stilte kwam en door een paar policiedienaars werd getroffen door geweerschoten. Ofschoon nog niet doodelijk gewond, volgde eene duizeling, waarvan een paar slagters gebruik maakten, op het dier sprongen en het onthalsden. De policieinannen, op het gerucht van het tumult txpresselijk van de Veen- woudsche markt uur verwijderd - ter hulpe toege sneld, hebben zich inderdaad verdienstelijk gemaakt in dit beesten-oproer. Een particuliere brief dd. 13 April uit Buenos Ayres meldt o. a. Sedert het begin der gele koorts zijn alhier 30,000 aan die ziekte gestorven. Dagelijks sterven van 300 tot 500 personen. Deze getallen zijn te onrustbarender, wanneer men in aanmerking neemt, dat het bevolkings cijfer onzer plaats, in stede van 220,000 zielen, tot naauwe- lijks 50,000 gereduceerd is, doordien 140,000 naar de binnenlanden gevlugt zijn om buiten het bereik der epidemie te komen. Huizen en geheele wijken der stad staan ledig winkels, werkplaatsen, magazijnen en kantoren zijn gesloten. Garcin de Tassy, professor in de Oostersche talen te Kanjs, geeft jaarlijks een overzigt van de vorderingen, die de litteratuur der Hindoes maakt. In zijn laatste berigt geeft hij een uittreksel uit een te Mirak in Bengalen verschijnend tijdschrift, waarin het volgende oordeel van een Hindoe over de vrouwen van Europeesche volken voorkomt. De Fransche vrouwen huwen het liefst een man met een open en lagchend gelaat; de Dnitsche trekken den man voor, die aangenaam in den omgang is en vóór alies trouw zijn woord houdt; de Hollandsche, die rustig en vreedzaam is en van twist of krijg niets weten wil; de Spaanscho iemand, die hare en zijne eer weet te wreken; -de Italiaansche, hem die droemerig mijmert: de Russische huwen het liefst een harer landslieden, welke laatsten alle niet-Russen als barbaren beschouwen de Deensche blijven gaarne te huis en willen van reizen niet veel weten; de Engelsche houden van gentleman, die zich bij de hooggeplaatste, aanzienlijke magtige personen weten in te dringen. De Amerikaansclie ladies huwen den eersten den besten, die met haar wil trouwen, be kommeren zich niet om zijn rang of stand; het is haar 't zelfde, of hij lam, kreupel, doof of blind isals hij maar veel geld heeft In een paardenspel in Louisville maakt een clown furore met zijn politieleen ezel. Een Ier treedt op, die het beest van hem koopt. Pat wil zijnen koop aan den teugel weg leiden, maar de ezel blijft staan. Pat streelt en liefkoost, slaat daarna met zweep en bezemsteel, maar de ezel staat pal. Nu vraagt de clown, wat dan zijn vriend de ezel voor een landsman is. „Een Franschman" is het antwoord. „O! dan zullen we hem wel krijgen" roept de zoon van het groene Erin gerustellend uit. Hij neemt een spreekroer en bazuint nu het zinnebeeld van wijsheid en vlugheid deze woorden in' de ooren „de Prnissen komen".. Met potsierlijke gezwindheid is nu het ezeltje op eenmaal in een zoo snellen galop, dat Pat hem ter naauwernood volgen kan. Tweede Maiaer. Zitting van Dingsdag 1G Mei. -Nadat bij de behandeling van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1871 (departement van Binnenlandsohe Zaken) het hooger- en middelbaar-onderwijs aan de orde waren geweest, volgden in de zitting van Maandag de alge- meene beschouwingen over bet lager onderwijs, welke heden werden voortgezet. Een aantal sprekers opperden bezwaren tegen het openbaar onderwijs, dat, naar hun inzien, aan de eischen van vele ouders niet voldoet. De minister van Binnenlandsohe Zaken antwoordde; bestreed het begrip van staatsschool en staatsmonopolie; kwam met nadruk op tegen het streven naar de gezindheidsschool; deed uitkomen, dat bij de onderscheidene bestemming van 't open baar en 't bijzonder onderwijs er van geen concurrentie kon sprake zijnen wees ten aanzien van de bedenking van sommigen„wij moeten contribueren aan de openbare sehool, terwijl wij er niet van gediend willen zijn," op zoovele andere staatsuitgaven, door 't algemeen belang geboden, en waarvan ook niet door ieder kan worden gebruik gemaakt. De algemeene beraadslagingen liepen in deze zitting nog niet ten einde. Zitting van Woensdag 17 Mei. In deze zitting liepen de beraadslagingen over Hoofdstuk V ten einde. Genoemd Hoofdstuk werd met algemeene (68) stemmen aangenomen. Bij de behan deling van de afdeeling Nijverheid gaf de minister to kennen, dat met het aanleggen van dennenplantsoen in de duinen niet zal worden voortgegaan. Vervolgens werden de algemeene beraadslagingen geopend over Hoofdstuk VI (Marine). De minister voor dit departement gaf inlichtingen ter zake van het materieel der marine, van de huwelijken der zee-officieren en van de wettelijke regeling van het onderwijs aan het Koninkl. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Met de behandeling der onderdeelen is de Kamer tot art. 18 gevorderd. De luit. ter zee 1ste kl. H. E. A. Prucht en de luit. ter zee 2de kl. Jt. de Vidal de St. Germain, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 11 dezer in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. 1'. H. Ledeboer, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 11 dezer in Neder land teruggekeerd, wordt beschouwd met den 22 Maart jl. op non-activiteit te zijn gesteld. De adj.-adm. M. M. J. van Meeuwen is, met ingang van den 1 April jl., benoemd tot olï. van adm. 3de kb, met bepaling, dat hij zal rang nemen tusschen de oll. van adm. 3de kl. A. Vermeulen en J. II. C. Vermeer. De off. van gez. 3de kl. A. G. Vorderman, dienende bij de zee- magt in Oost-Indië, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen met den laatsten der maand, waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebragt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2