Benoemingen, enz. STATEXHiEXEKAAL !m T E L A D. heeft, zeer voorzigtig, de betrekking van gouverneur der academie, sedert zijne optreding in het laatst vanjanuarij vacant, opengehouden, zoodat hij dadelijk weer als gouvern. kan optreden. In dien werkkring kan hij, indien hem een degelijk gevormd wetenschappelijk man als commandant wordt toegevoegd, nog goede diensten bewijzen. De heer Booms is uit het buitenland terug en zoogoed als hersteld." De prijzen van het hooi stijgen enorm. Het is voor gekomen, dat men de 500 kilogram niet voor 300 wilde verkoopen. Aangenomen het beroep naar de Christ. Geref. gemeente te Katwijk aan Zee door de heer A. Verhey, pred. te Dordrecht. De raad van Nieuwe Niedorp heeft geene.overwegende redenen gevonden tot het uitstellen der kermis, doch bepaald, dat alleen uit die en nabij gelegen gemeenten, waarvan het bekend is dat de kinderziekte er niet heerscht, houders van kramen en tenten enz. zullen worden toege laten. Ook te Leens en Slochteren (prov. Groningen) zal de jaarmarkt worden gehouden. Geen kramer zal echter aldaar worden toegelaten, tenzij hij het bewijs overlegt, dat hij en de zijnen na 1 Januarij 1871 is geënt (dat is gevaccineerd of gerevaccineerd.) Te Hoorn wordt den 24 Mei e. k. een meeting gehouden, om de kandidatuur van de Tweede Kamer te bespreken. Van liberale zijde komt tegenover den heer W. van Golstein, aftredend lid, de heer Fock, oud-minister van Binnenl. Zaken, in aanmerking. Het Prov. Geregtshof in Zuidholland heeft de Haagsche dienstbode, die haar voormalige kameraad een pak effecten ontvreemd had, tot drie jaren correctioneele gevangenisstraf veroordeeld. Donderdag den 25 dezer zal de regtbank te 's Hage vonnis spreken over een keukenmeid, die zich heeft schuldig gemaakt aan twee wanbedrijven van misbruik van ver trouwen, door de gelden, welke haar door haar meesteres waren ter hand gesteld om bakker en groenteboer te betalen, te eigen bate te hebben aangewend. Zij had door mooije praatjes en quasi bondschappen van haar meesteres de ligtgeloovige leveranciers weerhouden van „manen". Een ongesteldheid der oneerlijke opende haar mevrouw de oogen. Zij bekende ter teregtzitting haar schuld, en had alleen ter verschooning aan te voeren, dat zij voornemens was later de genoemde leveranciers te betalen. Een som van tachtig gulden (juist een jaar huur) heeft zij op deze wijze wederregtelijk zich toegeëigend en, met Uitzondering ,van i bij visitatie nog in haar bezit gevonden, voor aanschaffing van kleedingstukken uitgegeven. Het O. M. heeft zes maanden cellulaire gevangenisstraf tegen deze bekl. gerequireerd. (D. v. 's Gr.) In de afgeloopen week zijn te Leiden, volgens opgave der geneeskundigen, door pokken aangetast 70 personen, zijnde 17 meer dan in de daaraan voorafgegane week. Sedert eenige dagen is te 's Hage algemeen het gerucht in omloop, dat de heer mr. J. Loudon, vroeger minister van Koloniën, thans commissaris des Konings in de provincie Zuidholland, nu werkelijk benoemd zou zijn tot gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië. Men ziet eerlang de bevestiging van dat gerucht tegemoet. In de jongste zitting van den gemeenteraad te Delft is de kwestie van het doen van leveranciën door raadsleden aan gemeentelijke instellingen beslist. Het rapport der raadscommissie is in stemming gebragt en de conclusie, strekkende om de heeren van Rijn, van Berckel en Milders als leden van den raad te schorsen, met 11 tegen 6 stemmen verworpen. Gedurende de vorige week zijn te 's Hage 33 gevallen van pokziekte aangegeven, zijnde 8 minder dan in de daaraan voorafgaande week. De Nederl. Zendings-Vereeniging, gevestigd te Rot terdam, vierde op Donderdag en Vrijdag jl. haar 13de jaarfeest. Op Donderdag, 's middags ten 12 nre, vergaderde het bestuur met afgevaardigden, zoo van de Vereeniging als van onderscheidene zustervereenigingen. Na onderlinge gedachtenwisseliug en zamenspreking over verschillende onderwerpen op het gebied der zending, sprak des avonds ten 6 ure, in de groote kerk, de heer P. Huët, predikant te Veenendaal, de zendingsrede uit, welke door eene talrijke schare met aandacht werd aangehoord. De collecte bedroeg 1321.63. Op Vrijdag vergaderde het bestuur met een 40tal afge vaardigden der afdeelingen, waarbij do belangen der veree- niging werden besproken. Uit het jaarverslag over 1870 blijkt, dat de Vereeniging 8 zendelingen werkzaam heeft op 5 stations in de Preanger-Regentschappen op Java. Nog twee anderen worden voor hetzelfde doel opgeleid. Het aantal afdeelingen is met 6 vermeerderd. Het totaal der uitgaven bedroeg 26,153.22; ontvangen werd 23,023.49*. (N. Rott. Crt.) Zekere Trijntje Qualm, te Maasland, eene vrouw van 37 jaar, is dezer dagen voor de vierde maal in het huwelijk getreden. Door den heer Ilublot uit Parijs zijn in den laatsten tijd in Meerkerk en omstreken verscheidene paarden opge kocht, meerendeels van 450 tot 650. Sedert langen tijd zijn zulke prijzen niet besteed. Een tapper nabij Amersfoort heeft een afscheidsbrief geschreven en zich toen in een sloot tegenover zijne woning verdronken. In den omtrek van Amerongen is al de te veld staande tabak door de nachtvorst geheel vernield. In een der oudste hoeven te Laren (Gelderland), kwamen dezer dagen zeer schoone en merkwaardige muur schilderingen aan den dag. Het zijn in olieverw geschilderde tafereelen, voorstellende ter regterzijde van de stookplaats, in de kamer die men sloopte, een ijsveld met schaatsen rijders, enz. en ter linkerzijde eene zomertal'ereel met wandelaars, hengelaars, grazende paarden, windhonden, enz., terwijl men boven eene binnendeur een kleiner tafereel vond, dat de werkzaamheden in het veen voorstelt. De verpachting van grasgewas te Zwolle heeft 5045 tegen 3745 in 't vorige jaar opgebragt. Door Gedeputeerde Staten van Friesland zijn de gemeentebesturen verzocht, over te gaan tot herziening der traktementen van de burgemeesters, secretarissen en gemeente ontvangers. Jan Hannema, genaamd Tom Pouce, die tijdens zijn winterverblijf te Bergum in Friesland zijne moeder door den dood heeft verloren, is nu weder op reis gegaan, vooreerst naar België. Het lijk van den heer B. Knijpenga, oud-gemeente ontvanger van Appingadam, dat nog altijd vermist werd, is eindelijk uit het Schildmeer opgehaald, zoodat er thans geen twijfel meer bestaat, of ook hij heeft in den nacht van den 30 April op den 1 Mei jl. zijn dood in de golven gevonden. Nog altijd ligt er een sluijer over dit vreeselijk drama (twee lijken werden in de boot gevonden), die wel nooit opgeheven zal worden. Men heeft opgemerkt dat afgesneden bloemen geruimen tijd frisch en onverwelkt in water kunnen staan, wanneer men daarin eenvoudig een stukje ijzer, bijv. een ijzeren spijker of draadnagel brengt. Hierdoor blijft het water zuiver, zonder eenig bederf. Het Suez kanaal heeft in het eerste jaar zijner geregelde exploitatie een zware proef moeten doorstaan. De groote oorlog in Europa oefende natuurlijk een nadee- ligen invloed uit op de bedrijvigheid van den handel. Desniettemin blijkt uit de rapporten van de hh. Bazin, wat Port Saïd, Suez en Ismaïla aangaat, dat in 1870 491 schepen, met een last van 436,618 ton, het kanaal zijn gepasseerd. Zij voerden 15 vlaggen van onderscheidene natiëndie van Engeland vertoonde zich het meest. De Engelsche koopvaarders representeerden 285,188 ton, die van Frankrijk, daaraanvolgende, slechts 75,758 ton. Dat verschil vindt zijne natuurlijke verklaring in de omstandig heid van den oorlog. Op te merken is het dat het geheele jaar door, geen enkel Duitsch schip zich daar heeft vertoond. Oostenrijk komt de derde op de lijst en Griekenland het laatst met slechts 48 ton. Nog is het opmerkelijk, dat Amerika de voorlaatste is. Een kolossale boom. Volgens de New-York Times is een gedeelte van den stam van een der verbazend zware boomen uit California op weg naar een Europeesch museum. Deze boom is uit het district Calaveros. Het Araerikaanscke blad zegt dienaan gaande: Vijf man waren 25 dagen bezig om den boom om te houwen. De hoogte was 302 voet en het grootste punt van omvang 32 voet in doorsnede. Het gedeelte, thans op weg, werd op 20 voet hoogte van den voet afgehouwen (daaruit zou men moeten'besluiten dat de vijf man 25 dagen op een steiger werkten). De stomp is thans overdekt en wordt, als eene danszaal gebezigd zijnde, zoo breed dat 32 personen er een dubbele cotillon op dansen kunnen' en nog ruimte overlaten voor de muziekanten en toe schouwers. Wanneer iemand het geduld had, dan zou de ouderdom van den boom bepaald kunnen worden door de jaarkringen te tellen die zich om den boom vormden; doch oin kort te gaan, men heeft zich vergewist dat er meer dan 2500 kringen, ieder een jaar voorstellende, aanwezig zijn. Zooals gewoonlijk blijft het aan de bescheidenheid der lezers overgelaten wat te gelooven van het geen een Amerikaansch blad berigt; doch de bezoekers van het glazengebouw te Sydenham nabij Londen hebben kunnen zien wat de bast opleverde van zulk een boom, vele voeten hoog en die aan den voet ruimte liet voor twaalf personen in een kring zittende. Het is jammer dat de New-York Times of zijne berigtgevers zoo weinig geduld hadden om den ouderdom der boom te berekenen, daar toch de hoogte bekend was. Zooals het berigt dier hoogte in het blad voorkomt, valt de juistheid van 2500 jaarkringen te betwijfelen. Dat de opgegeven hoogte juist is weet men uit geloof- waarde berigten. De Amsterdamsche Courant bevat het volgende vers: COLONNE VENDóME. Gevallen zijt ge! Vrucht van Frankrijks roem en kracht! Gevallen voor een overmagt Van euvelmoed en lafheid tevens. Moest dat dan 't einde zijn uws levens, Vereeuwigd kunstwerktolk van 't jongste vóórgeslacht Geschiedboek van metaal! de waereld door bewonderd, Ach! 't kroost der vaderen, wier naam gij hadt geboekt, Dat kroost heeft, schaamteloos, in 't stof u neêrgedonderd Maar stervend, in uw val, hebt gij dat kroost „gevloekt." De ■weerwraak kome! Wat moet van Frankrijk worden, Als 't wandalisme zege kraait, En straffeloos een reeks van horden, Voor goed, haar levenskracht, als kaf heeft weggemaaid? Geschiedboek van metaalGod geve, dat uw val (Een schok die héél Parijs deed trillen) Aan allen, die er 't „goede" willen, Nog tijdig de oogen oop'nen zal. Want dan kan zelfs w dood nog kracht en hope en leven En liefde en godsdienstzin aan Frankrijk wedergeven. Extempore. J. H. Burlage. Tot geueraal-majoor bij het leger in Nederl. Indic is benoemd Zr. Ms. adjudant de heer G. E. Tolsma, thans kolonel bij het reg. kavallerie van gemeld leger. Tot raadsheere* in der, Hoogen Raad der Nederlanden zijn benoemd: de heeren mr. J. Kulff, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, president van de arrondissements-regtbank te Almelo, en mr. j. jvan Meerbeke, raadsheer in het Prov. Geregtshof in Noordholland. Tot regter in de arrondissements regtbank te Rotterdam is be noemd mr. J. van Heukelotn, thans regter in de arrondissements- regtbank te Gorinchem. Tot regter in de arrondissements-regtbank te 's Gravenhage is benoemd jhr. mr. 8. M. S. Savornin Lohinau, thans regter in de arrondisseinents-regtbank te Alkmaar. Aan den spoorwegopzigter B. Sleyster is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 20 Mei. Aan de orde is de beraadslaging over Hoofdstuk Marine. Na de behandeling der nog overige artikelen, wordt dit Hoofdstuk in zijn geheel in stemming gebragt en met 45 tegen 6 stemmen aangenomen. Ook Hoofdstuk Finauciën is daarna en wel met algemeene stemmen aangenomen, De Kamer is thans genaderd tot de begrooting voor Oorlog. Zitting van Maandag 22 Mei. De beraadslagingen over de begrooting van liet Departement van Oorlog worden geopend. Nadat de minister zelve had gesproken ter wederlegging van reeds bij de algemeene beschouwingen geopperde bezwaren, voerden verscheidene leden het woord, die in bijzonderheden traden over den toestand van ons verdedigings-stelsel. Omtrent het beleid van den minister van Oorlog werden tegen- strijdige gevoelens aan den dag gelegd. Sommigen verklaarden in hem genoeg vertrouwen te bobben, zoodat zij de begrooting van Oorlog zouden aannemen, opdat de minister de gelegenheid zou hebben zijne hervormingsplannen te verwezenlijken, en de noodige verbetering in te voeren. Anderen hadden tegen dat bestuur wel bedenkingen eu achtten zich omtrent de keuze der verbeteringen, welke de minister verlangt in te voeren, wel teleurgesteld, daar zij aan andere den voorrang zouden hebben wenschen te zien toegekend, doch die omstandigheid zoude hen niet weerhouden zich met de begrooting te vereenigen. Anderen weder maakten aanmerkingen op sommige handelingen van den minister, onder anderen op de uitvaardiging eener circulaire, waarin gewezen werd op de omstan digheid dat vele en vooral jonge officieren hunne uitgaven niet regelden naar hunne inkomsten en zich voorwerpen aanschaften en verteringen maakten die voor eene goede uitoefening der dienst zoo min als voor de vermeerdering hunner wetenschappelijke ont wikkeling of voor het relief van hunnen stand werden gevorderd. Deze aanschrijving, in zoo verre daarmede kon zijn bedoeld het aanschaffen van burgerkleeding, werd onbillijk geoordeeld en niet minder onuitvoerbaar, in zoo verre daarbij gedreigd werd, dat zoo de aanmaning niet de gewenschle uitwerking mogt hebben, de gelegenheid tot het aanschaffen van onnoodige voorwerpen, ware het dan ook ten nadeele van de meerderheid, belangrijk zou ver minderd worden. Deze minder gunstige beoordeeling werd weder van andere zijde bestreden, en de wensch geuit, dat aangezien het dragen vau burgerkleederen door den officier in het belang van de discipline en tot bevordering van den militairen geest was af te raden, de minister tot een daartoe strekkendverbod kon overgaan. Weder andereu keurden het af dat dit onderwerp ter sprake was gebragt, vermeenende dezen dat zoodanige bespreking niet tot ver hooging van het gezag kon strekken, terwijl ook over den minder goeden geest, welke onder het personeel heerschte, en de levenswijze en den min voegzamen toon en houding van sommige jonge offi cieren jegen3 hunne meerderen aangenomen, leedwezen werd betuigd. Nog twee onderwerpen werden bij deze gelegenheid behandeld, namelijk het verpligt kerkgaan, een maatregel die door eenigen bestreden, maar door anderen goedgekeurd werd, en ten tweede de bestaande verpligting dat officieren tot het aangaan van een huwelijk toestemming moesten vragen, eene bepaling welke, na de afschaffing eener gelijksoortige voor de officieren van de zeemagt, mede, naar het oordeel van sommigen, behoorde te vervallen. Nadat de heeren van Eek, Lenting, van Sypesteijn, Bredius, Nierstrasz, de Bieberstein, de Roo van Alderwerelt, Stieltjes en Storm van 's Gravesande, het woord hadden gevoerd, werd besloten de beraadslaging heden voort te zetten. België. Uit het Brusselsche spoorwegstation is eene som van 55,000 francs ontvreemd. De kassier, die reeds 35 jaren dienst had, was des Zaturdags naar buiten gegaan, daar hij een vrijen Zondag had, maar des Maandags niet terug gekeerd. Dingsdag morgen brak men zijn bureau open, vond daar groote plekken bloed op den grond en de af drukken van bebloede handen. Uit de geldkist werd bovengenoemde som gemist. De kassier genoot een onbe paald vertrouwen. Toch betwijfelt men, dat hier eeu misdaad zou zijn gepleegd, daar, om het slagtoffer te verwijderen, een aantal employés en werklieden zouden moeten gepasseerd zijn. De justitie doet onderzoek. F r a n k r ij k. Een berigt van gisteren uit Versailles meldt: De helft van het gouvernements-leger is Parijs binnengetrokken langs de poorten van St. Cloud, Passy en Auteuil voorts langs den Are de Triomphe en de Trocadero. Het kanon heeft op de Champs Elysées geschoten. Voorts zijn nog 15,000 a 20,000 soldaten heden ochtend Parijs binnengekomen door de poorten Vaugirard en Montrouge. Andere troepen volgen nog. Omstreeks 80,000 man zijn in Parijs binnengekomen en zijn doorgedrongen tot aan den Are de Triomphe, het Trocadero, de avenue Ulrich en de Militaire school. Van de zijde van den linkeroever der Seine is deze morgen een hevige kanonnade gehoord, zonder twijfel gerigt tegen de barricade van den Are de Triomphe. Onze troepen namen dezen nacht het kasteel la Muette in Passy. Zij maakten 600 gevangenen, 400 gevangenen zijn heden ochtend te Versailles aangekomen. Assy is onder hen. De troepen der regering hebben het plein der nieuwe opera bezet. Het hoofdkwartier is in de militaire school gevestigd. Gisteren middag heeft een hevige ontploffing, die door brand gevolgd werd, plaats gehad in den rijbaan van den staf, nabij het plein van het hfltel des Invalides. In de Nationale Vergadering te Versailles heeft Felix Pyat het voorstel gedaan, om de biecht af te schaffen en een belasting te heffen op de ongehuwde mannen. Thiers wil niet dat men zijn huis zal herbouwen. Hij zal het laten zooals het is tot eeuwige schande voor Parijs. Hierin volgt hij Wellington na, die ijzeren luiken voor zijn vensters liet plaatsen, toen het graauw eens de glazen bij hem had ingeworpen. De Londenaars baden en smeekten hem later om ze toch weg te nemen, maar Wellington weigerde standvastig. Een huis op een andere plaats zal Thiers echter waarschijnlijk niet weigeren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2