Marine-Haven Nieuwecliep. Burger Charles Lullier, die voor de derde maal gevangen was genomen, is alweder ontsnapt. Omtrent de vreeselijke catastrophe van de ontplof fing der kruid- en patronenfabriek in het Gros-Caillou, te Parijs, lezen wij in de Corresp. Havas het volgende: //Het gebouw, waar de ontzettende ramp plaats had, is op den hoek der Avenues Rapp en Labourdonnaye gelegen. Er ontstond brand in het lokaal, waar gewoonlijk de geladen projectielen geborgen worden, dus in de kelders, hetgeen op zich zelf reeds een bewijs zou zijn, dat het ongeluk niet aan boos opzet kan worden toegeschreven. vHet hospitaal, dat op een honderdtal meters van de plaats der ontploffing stond, werd als het onderst boven gekeerd door den hevigen schok. Een algemeen tauve qui peut volgde op den schok; nonnen, bedienden, zieken, wakers, ziekenoppassers, alles vlugtte in de bontste en schromelijkste wanorde naar alle rigtingen. Men zag mannen en vrouwen, half gekleed, zonder schoeisel, er zich met het angstzweet op het gelaat te midden van het gevaar werpen, dat zij wilden ontloopen. //Vier huizen van vijf verdiepingen werden vernield en een groot aantal gebouwen leden aanzienlijke schade. In het hospitaal werden eenige nationale garden gekwetst; in de infirmerie werden verscheidene ziekenoppassers en garden door een hoeveelheid bommen en schrootbussen getroffen. In het barak n°. 56, op het Champs de Mars, waar het 228ste bataillon gekantonneerd is, werden een aantal nationale garden door kogels in het aangezigt en aan de armen zeer ernstig gekwetst. In een huis aan de Rue de 1'Université, op den hoek van het Champ de Mars, werd eene vrouw op de zesde verdieping, letterlijk in tweeën gespleten." Het werk der verwoesting, 'twelk de Commune zich tot taak heeft gesteld, wordt te midden van de gevaren, waarin de stad verkeert, en van de verwarring, die in den boezem van haar tijdelijk bewind heerscht, gestadig voortgezet. Met het afbreken der boetkapel van Lode- wijk XVI en Maria Antoinette is Vrijdag jl. een begin gemaakthet boven den hoofdingang van het Parijsche raadhuis prijkende ruiterstandbeeld van Hertdrik IV is uit den gevel genomen en de slechting van de woning des heeren Thiers wordt met ijver vervolgd. Zelfs Parijsche organen, welke de Commune geen kwaad hart toedragen, breken óf den staf over hare bekrompen vernielingswoede, óf drijven er den spot mede. In het berigt, hetwelk door het Journal Officiel van Versailles omtrent de omverwerping der Vendöme-Kolom wordt medegedeeld, leest mentfTwee uren voor dat de Kolom werd omvergestort, is een in uniform gekleed offi cier, de plaatsmajoor van Parijs, naar het zeggen der bladen van den Opstand boven op het plat der Kolom geklommenhij heeft van daar een driekleurig vaandel aan de volksmenigte vertoond en het, na het vaneen gescheurd te hebben, met den adelaar naar omlaag aan den top van het momument gehecht, ten einde met de zuil op het mestbed, hetwelk den grond bedekte, te worden nedergeploft. Ziedaar wat de mannen de Commune van de vlag van Frankrijk, van de vlag der Republiek gemaakt hebben 1» Uit Parijs wordt dd. 20 dezer het volgende gemeld: De beminnelijke Père Duchesne (een geloofwaardig blad???) komt heden met het voorstel voor den dag om het paleis der Tuileriën af te breken en er een openbaren tuin van te maken. Het blad noemt dit gebouw een varkensstal en het zegt, »dat er in de geheele stad geen zoo vuil gebouw staat, dat van zooveel schandelijke en afschuwelijke tooneelen getuigen is geweest." Het beschrijft het als een groote hoop steenen, die gediend heeft voor de zwelgpartijen van de roofvogels van December. Het billijkt het afbreken op grond dat ,/dien fielten van vorsten" naderhand de lust zal vergaan naar Parijs te komen, als zij geen paleis hebben, zoodat zij verpligt zullen zijn gemeubileerde kamers te nemen. Het hlad illustreert zijn eisch als naar gewoonte met eene menigte vuile woorden en vloeken. Men kan alzoo spoedig een decreet verwachten, waarbij bevolen wordt de Tuileriën af te breken'!!! Dezer dagen is er' te Parijs eene wapenschouwing gehouden over het korps Amazonen, dat aangevoerd wordt door officieren van het mannelijk geslacht. Het korps telt 2500 vrouwen. Hare uniform is: een blaauwe jaquette, kepi met pluim, met roode kokarde. Bij de revue heerschte er volstrekt geen stilte in de gelederen. De heldinnen roerden braaf den mond. Deze burgeressen-soldaten ont vangen dagelijks IJ fr. soldij. Tot dien prijs zal de Com mune 10,000 Amazonen kunnen krijgen. Te Parijs zijn jl. Zaturdag zeventig nonnen benevens 200 andere vrouwen van St. Lazare gevangen genomen. Nadat het Comité van Algemeen Welzijn weder ver scheidene Parijsche bladen, en daaronder la Commune, had opgeheven, heeft Henri Rochefort zich gedrongen gevoeld, de verschijning van zijn orgaan, le Mot d'Ordre, zelf te schorsen. Hij heeft het zelfs noodig geacht om zich uit Parijs te verwijderen, maar is te Meaux, met een anderen republikein, Mouret genaamd, op last van het Uitvoerend Bewind gearresteerd. Naar gemeld wordt, zal hij van Meaux naar Versailles worden overgebragt. De arrestatie van den schrijver der gewezen Lanterne wordt in eene circulaire van den heer Thiers aan de prefecten bevestigd, waarin voorts gezegd wordt«De leden der Commune beginnen reeds een goed heenkomen te zoeken." De heer Garcia Quevedo, gewezen minister van Spanje, dezer dagen te Parijs gekomen om eenige dringende zaken af te doen, wilde zich in de Avenue de la Grande Armee begeven om iemand te spreken. Bij de barricade vroeg hij of hij zonder gevaar verder kon gaan. Op het beves tigend antwoord vervolgde hij zijnen wegdoch pas had hij eenige stappen gedaan of er viel een schot dat hem de hand verbrijzelde en een kleinen jongen die naast hem liep kwetste. De wond van Garcia Quevedo is gevaarlijk waarschijnlijk zal de hand afgezet worden. Een burger van Parijs heeft 200,000 francs uitge loofd aan dengene, die Thie'rs levend binnen die stad brengt. Te Yvetot zijn den 8 dezer twee Franschen, Bovin (broodbakker) en Grandin (mandenmaker) door een krijgs raad ter dood veroordeeld en daaijna doodgeschoten ge worden, omdat zij twee Pruissische soldaten overvallen en met stokslagen vermoord hadden. De bevelhebber der tweede divisie, luitenant-generaal von Prillewitz, heeft dit in de dagbladen te Rouaan ter algemeene kennis gebragt, tevens als waarschuwing E u g e I a tl <1. De Prins van Wallis heeft jl. Donderdag aan Napoleon, op Chislehurst, een bezoek gebragt. Het stoomfregat Galatea, onder bevel van Z. Iv. II. den hertog van Ëdinburg, tweeden zoon van Koningin Victoria, is, na eene reis van bijna twee en half jaar, jl. Zondag te Plymouth binnengekomen. In Engeland heeft het in de afgeloopene week op verschillende plaatsen gesneeuwd. De deserteurs, schrijft men aan den Times uit Parijs, verbergen zich overal. Er zijn er minstens 2 of 3 in elk groot huis. Sommigen hunner gaan voort met zich als vrouw te verkleeden, om niet te worden ontdekt. Voor een paar dagen begaf zich een mijner vrienden per spoor trein van Parijs naar St. Dénistegenover hem in den waggon was iemand gezeten, die hij voor een bedaarde jonge- jufvrouw aanzag, maar die, te St. Dénis aangekomen, hem een sigarenkoker vertoonde! Zijne verwondering gaf zich in een uitbarsting van lagchen lucht, zoodra de jonge reisgenoot hem verhaalde man te zijn en de vermomming slechts te hebben aangenomen om aan zijn bataillon en uit Parijs te ontkomen. De Parijsche correspondenten der Daily News verze keren dat het in de lucht springen der patronen-fabriek alleen aan een ongeluk is te wijten. Als het één uur vroeger had plaats gehad, zouden er 1500 werklieden bij zijn omgekomen. Thans zijn er 100 dooden en tusschen 200 en 300 gekwetsten. Van de wacht der nationale garde aan de poort is geen enkel man teruggevonden. De correspondent van het Londensche Daily News, in het Duitsche hoofdkwartier nabij Parijs, wederspreekt ten stelligste het gerucht, dat de Duitsche troepen eenen aanval op Parijs zouden willen doen en aan de krijgsmagt des gouvernements het werk uit de handen zouden willen nemen. Hunne zamentrekking nabij Parijs is, volgens hem, enkel eene demonstratie om de opstandelingen te doen begrijpen wat zij te verwachten zouden hebbln zelfs in het ondenk bare geval dat zij het Fransche leger overwonnen. Werd onlangs melding gemaakt van eene vijftienjarige dienstmaagd, Agnes Norman, die verdacht werd een aantal kinderen (blijkbaar uit louter moordlust) in koelen bloede geworgd te hebben, het verhoor dier rampzalige geeft meer en meer grond tot ijselijke vermoedens. Het is gebleken dat, in vijf of zes huisgezinnen, waar Norman gediend heeft, de jonge kinderen en dieren op een onverklaarbare wijze gestorven zijn. Aan toeval kan bij zulk een zamenloop naauwelijks gedacht worden. We kunnen hier de opmerking niet weerhouden, dat de moord manie in Engeland schrik barend toeneemt. Letterlijk geen dag gaat er voorbij, of de bladen bevatten beschrijvingen van een of meer misdrijven, die slechts in breedheid van opvatting en uitvoering voor het bedrijf eens Troppmann's behoeven onder te doen. Toch verrigt de beul getrouw zijn werk in het Yereenigd Koninkrijk. Met het oog op de op handen zijnde overkomst van den Keizer van Brazilië, heeft het gemeentebestuur van Southampton (waar Z. M. voet aan wal zal zetten) begonnen maatregelen te nemen tot plegtige ontvangst van den hoogen bezoeker. Den 9 Aug. zal het eene eeuw geleden zijn, dat Walter Scott geboren werd. Groote toebereidselen worden gemaakt tot feestelijke viering van dien dag. Aan de hoogeschool te Edinburg is de hoogste prijs voor chemische kennis behaald door eene der vrouwelijke studenten. Er waren 240 mededingers van beiderlei sexe. I) n i t 8 c h 11 n d, De Keizerin van Rusland is jl. Zaturdag avond te Berlijn aangekomen. Zij werd aan het station door den Koning en den Kroonprins ontvangen. Ruim 60 Fransche krijgsgevangenen (Turcos) te Dresden, hebben aanvraag gedaan om bij de Duitsche armee in dienst te worden gesteld. Het schijnt dat dit verzoek is afgewezen. De Duitsche vrede-eik is te Munchen geplant, na eerst te zijn rondgereden, vergezeld van 10,000 kinderen en 4 muziekkorpsen. Zwitserland, Volgens berigt uit Bern van 19 Mei, heeft het gouver nement een voorstel van Oostenrijk ontvangen, strekkende tot het houden eener internationale conferentie ter vast stelling van verordeningen, met het doel om te beletten dat de besmettelijke veetyphus, of veepest, uit Rusland en de Donau-Vorstendommen, alwaar zij inheemsch is, naar naburige landen oversla en zich over Europa verbreide. Het gouvernement heeft zich met dat voorstel vereen igd. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Mei. Urrn. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 nwtn. 7k. 768.70 f 8.10 9.1 - 5.7 0.79 Golvend. 22 12 no. 0.2,/ 769.78 f 9.16 12.0 - 3.4 0.76 Vlak. 23 8 ono. 0.6„ 767.14 f 6.50 9.9 - 3.5 0.92 Slecht. 23 12 otn. 1.2// 766.42 t 5.78 12.0 - 3.4 0.85 n Weersgesteldheid: 21 Meil2 u. Ligtbewolkt, winderig, koel. 22 Meil2 u. Helder, mooiweer. 23 Mei 8 u. Digtbewolkt, beneveld, koel. 23 MeilS u. Helder, mooiweer. Het stoomschip Willem III verbrand. Toen wij ons nu juist vóór eene week ter neder zetteden om verslag te geven van de feestelijkheden, hier gehouden ter gelegenheid der opening van de directe communicatie van Nederland met Java, dachten we in de verte niet, dat we eene week later zouden moeten gewagen van een ramp, die de schoone verwachtingen van de nieuwe onderneming aanvankelijk zeer teleurstelt. Ofschoon ons op dit oogen- blik nog ontbreken meer uitvoerige opgaven betreffende de oorzaak van het onheil en de wijze waarop de op varenden zijn gered, vermelden we nu slechts dat genoemde stoomboot jl. Vrijdag avond op de hoogte van het eiland Wight in brand is geraakt. Zoowel de passagiers als de equipage zijn gered, gedeeltelijk met de stoomboot Scorpion, van Portsmouth, anderdeels met andere vaartuigen. Ofschoon wij ons dus hebben te verblijden, dat er geene menschen- levens bij deze ramp zijn verloren, betreuren wij 't verlies van een zoo prachtig ingerigt vaartuig en van de kostbare lading. Wèl was de stoomboot tot een bedrag van 800,000 en de lading voor 1,400,000 verzekerd, maar toch blijft het gebeurde, inzonderheid ook voor de talrijke passagiers, een ware ramp. Wij drukken echter de verwachting uit, dat de stoom vaart-maatschappij Nederland, hoezeer het gebeurde haar zeer moet treffen, niet zal worden ontmoedigd door den aanvankelijken tegenspoed. Zwaar moge de schok zijn aan de jeugdige ouderneming toegebragt; de flinke wijze waarop de directie hare taak heeft aanvaard, waarborgt ons hare volharding in haar streven ten nutte van het vaderland en van hare koloniën. Algemeen heeft de tijding van. het gebeurde in deze gemeente een diepen indruk en innige deelneming verwekt, en met belangstelling verbeidt men zeker meer uitvoerige berigten betreffende de aanleiding tot en den voortgang van de ramp, die er heeft plaats gehad. Van een der heeren passagiers van het stoomschip Willem III, dat zoo noodlottig een prooi der vlammen werd, ontvangt de N. R. Ct. de volgende mededeelingen Vrijdag avond, bij prachtig weder, was het stoomschip ter hoogte van het eiland Wight, toen de passagiers, die op dek wandelden, plotseling een gil hoorden, waarop spoedig een algemeen tumult en het geroep om water volgde. Het bleek dat in een der voorste passagiershutten lste klasse brand ontdekt was, die zoo snel toenam, dat alle pogingen tot blusschiug nutteloos waren. Na een zeer kort tijdsverloop werd door den kapitein bevel gegeven de sloepen gereed te maken. Aan redden viel niet te denken daar de passagiers door den hevigen rook belet werden in hunne hutten te komenzij zoowel als de equipage ver loren letterlijk alles en mogten zich dankbaar rekenen er het leven te kunnen afbrengen. Een Fransche schoener en een Engelsche kotter, die op het zien van brand kwamen opzeilen, namen een gedeelte der passagiers over. Daarop arriveerde de Engelsche stoomboot Schorpion, die de zich aan boord van den Franschen schoener bevindende passagiers, alsmede de equipage en troepen overnam en ze naar Portsmouth vervoerde. Men meldt voorts uit Londen, behalve de reeds bekende feiten, nog het volgende: //Het weder was gelukkig stil, waardoor het mogelijk was al de opvarenden te redden. Alhoewel het water in en uit het schip loopt, is het vuur nog altijd niet geheel uitgedoofd. De loodskotter Mary en het stoomschip Cambria hebben het eerst hulp verleend. Daarna kwam de Scorpion. De passagiers werden het eerst gereddaarna de troepen. Door tusschenkomst van den Nederlandschen consul zijn de troepen thans in de Anglesea-barakken ingekwartierd. Men zegt dat de brand het eerst ontdekt is door een kind. Massa's water werden gebezigd om de vlammen te stuiten, maar het mogt niet baten." De tweede boot der maatschappij, de Prins van Oranje, die onlangs te Glasgow te water is gelaten, wordt half Junij alhier verwacht en kan een kleine maand later in de vaart gebragt worden. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 19 I, 21 Mei. Ferdinand&Louis.J. Vogelsang. Samarang. 19 22 Anna en Sophia.P.Hoekstra. Batavia via Newcast, 21 B 22 AnnaPaulowno.J. J. Ilansen. Rouan. Binnen als bijlegger ran Stockholm. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 20 Mei. de Hoop. A. W. Ouwehand. Geene. Marowijnen. 21 AlbrechtFrederik. \V. Bakker Hz. ZurMühlen&Co. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in da Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Zephyrus. T. Nicholson. Newcastle. Steenk. Duink.&Goedk. Carthagenian. R. Rudall. H. J. Tweehuijs. Magna Charta. J. T)rew. Georga Smith. J. Marshall. Sunderland. C. Berghuijs. ADVERTENTIËN. Heden werd ons een Zoon geboren. Burg op Texel, den 20 Mei 1871. H. J. BAKKER. G. BAKKER—EELMAN. NB. Vrienden en Bekenden gelieven deze algemeene voor bijzondere kennisgeving aan te nemen. Voorspoedig bevallen van een Zoon W. M. VERHOEVE BRUINVIS—MORÉE. Nieuwediep, 23 Mei 1871. Heden werd ons door den dood ontrukt ons geliefd Dochtertje MARIA GEERTRUIDA, in den ouderdom van ruim elf weken. Alkmaar, 20 Mei 1871. J. TIJSSEN. C. TUSSEN-DE COCK.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3