Mr. J. L. DE MIUIJN KOPS. B7\ V, L 1). Benoemingen, enz. woorden die hij u in 1869 in de dagbladen toeriep//Men moet die rampzalige keikelijke twisten laten rusten, die «ons land zouden verzwakken en verdeelen; mqn moet z/wat meer hart hebben voor het ulgemeene vaderland, en //wat minder op den voorgrond stellen dat men Katholiek «of Protestant is.' De beschuldiging is, geheel aan het verkeerde adres gericht. Zij past allereerst op do drijvers van den N. N. II. en daarna op de conservatieven, wier orgaan in dit district, de Nieuwe Alkmaarsche Courant, geen betere aanbeveling wist van een candidaat voor de Provinciale Staten dan deze «Als geloovig belijder der Rooinsch-Katholieke godsdienst verdient hij voorts het volle vertrouwen zijner geloofs- genooten, die te regt verlangen dat, wanneer men onder heli een volksvertegenwoordiger zoekt, de hand zal worden gelegd op een man die dan ook werkelijk hun stand punt deelt." Hun standpunt heteekent hier niet het Katholieke stand punt, maar het ultramontaansche, het standpunt van de schrijvers in den N. N. H. Het is genoeg bekend, hoe de bezadigde Katholieken bij deze partij in den politieken ban zijn. Waarom wordt dit hier herinnerd? Om de schrijvers in den N. N. II. te overtuigen en te bekecren? Wie zou zóó dwaas zijn, dat te willen beproeven! Neen, maar om allen die het wel meenen met ons vaderland, met de eendracht en de verdraagzaamheid onder zijn bewoners, met onze rechten en vrijheden, Katholieken zoowel als Protestanten, te waarschuwen tegen het dolle drijven der overmoedige ultramontanen en tegen allen die hun gevaarlijk bond genootschap hebben aanvaard, tegen de conservatieve partij, die het een aanbeveling acht voor een candidaat, dat hij op het standpunt van den lY. N. H. staat en diens ver trouwen geniet. De conservatieve partij, alweêr gesteund door de ultra montanen, stelt tegenover den heer DB BltUIJN Kofs Graaf Schimmelpenninck, oud-minister van Financiën. Onder dien titel wordt hij den kiezers aanbevolen, cn onder dien titel is hij ook het best bekend. De beroeringen van de jaren 18661868 zijn bij het Nederlandsche volk nog niet vergeten, toen binnen den tijd van vijftien maanden de Tweede Kamer twee malen werd ontbonden, toen een ministerie de proef tiatn in Nederland te regeeren ondanks de Volksvertegenwoordiging en zonder haren steun, een proef die gelukkig is mislukt. Van dat ministerie was Graaf Schimmelpenninck lid. Dit moet voor alle constitutioneel-gezinden, voor alle voorstanders van minis- teriëele verantwoordelijkheid genoeg zijn, om hem geen stem te geven als lid van de Tweede Kamer. Hij heeft de eerste eischen uit het oog verloren van elke regeering die niet eigenmachtig is, maar met een volksvertegenwoor diging te doen heeft. Hij heeft medegewerkt tot hetgeen de heer Grokn van Puinsteuek destijds noemde weg cijfering van hot constitutioneel gouvernement", «inbreuk op het recht der Tweede Kamer», «bescherming van het gezag door miskenning def vrijheid", «het tegenovergestelde van de roeping waardoor het Huis van Oranje in de wereldgeschiedenis vermaard is.» «Aan een anti-nationaal kabinet moet door eene natio nale oppositie zoo spoedig mogelijk het regeren ondoenlijk worden gemaakt», schreef de conservatieve partij in de Nieuwe Alkmaarsche Courant van 25 Februari. En thans voegt zij de daad bij het woord, door tot candidaat Toor de Tweede Kamer aan te bevelen een lid van het ont- bindings-ministerie 1 De man die in 1866 en 1868 door allerlei middelen heeft beproefd de stem der Kamer tot zwijgen te brengen, die ats minister weigerde naar haren raad te luisteren, die haar ontbond als zij woorden sprak die hem niet bevielen, zullen wij dien man tot volksvertegenwoor- I ■III» g— weekblad meer, men wil een dagblad; alle dagen verlangt men versoh nieuws; wel zoo klein mogelijk, maar toch een dagblad, en vooral men wil telegrammen, regelregt uit Parijs aangekomen. Het gevolg hiervan is: de bewoner van liet. Noorderkwartier begint een politieke overtuiging te krijgen, getuige daarvoor de keuze van den heer mr. W. van der Kaay tot lid der Provinciale Staten in het district Schagcn. Dat hier meer ontwikkeling komt, wordt verder bewezen door het oprigten van leesgezelschappen en volksbibliotheken. Komt men bij sommige inenschen in huis, men ziet er waarlijk een bock liggen, en dat boek is niet geleend, neen, het is eigendom en het wordt gelezen ook. Men vindt nu waarlijk inenschen, die iu den winter niet meer om half negen naar bed gaan, maar waar des avonds gelezen wordt. Bij onderscheidenen zit men nu niet meer in den winter nagels te droogeu en in het vuur te staren, liever gaat men dan naar die plaatsen, waar volkslezingen gehouden worden. Enkele gemeenten zijn er, waar zulke lezingen reeds vier jaren hebben bestaan en ze dus als gevestigd beschouwd mogen worden. Die lezingen geven belangrijke stooten tot lezen en onderzoek, liet is goed, dit is mijne ervaring, dat men het volk soms in die lezingen ergernis geeft. De menscheu op het platteland blijven in zoo'n dommel, half slapen half waken, ze leven, ja, maai bij overlevering, niet zelfstandig, liet leven is er ook zoo eenzelvig, er bestaat geen verscheidenheid. Port men ze nu eens op, pakt men ze eens duchtig bij de kladden, dan worden ze wakker, dan beginnen ze te vragen; Wie zijn we? wat doen we? waar voor leven we? Het is dan ook goed bij zulke lezingen onder werpen te kiezen die het volk belang inboezemen, zooals voor den plattelandbewonerde tienden, het ontstaan van den boerenstand, de zegen vau de revolutie van het jaar 1789, het nut van de regering van Napoleon I, de kermissen, volksgezondheid, onze staatsinrigting, het openbaar onderwijs, enz. Ze weten van dat alles niets en toch, ze zijn wel nieuwsgierig, en als ze nu iets vau die zaken hooien, dan wordt de belangstelling om er iels meer van te weten opgewekt en de weg tot onderzoek is geopend. Als we zoo ons oog vestigen op onze omgeving, waarlijk dan hcerscht in ons leven ook nog niet de zoele lente, maar de gure vlagen van het: «wend zijn," van de gewoonte, laten zich nog maar al te zeer gevoelen. Daarover echter niet getreurd! Bij de vlakke naaktheid in ons Noorderkwartier zien wij toch ook ontwikkeling en daarmede willen wij ons troosten, die willen wc verder trachten te leiden, daaraan willen we nieuwe denkbeelden en nieuwe ont wikkeling vastknoopeu, opdat de inenschen zich meer inenschen gevoelen en meer leven in hunnen tijd met het oog op hun nakomelingschap. l.ater hoop ik weder iets over onze streek mede te deelen. diger kiezen? Zullen wij medewerken om deze regeering, die zooveel vertrouwen geniet, omver te werpen? Die dat wil, kan niet beter doen dan den oud-minister Graaf Schimmelpenmnck, oud-lid van het ontbindings-ministerie, te kiezen. Die echter een voorstander is van rustige, geleidelijke ontwikkeling, die verlangt dat de Kamer eindelijk eens aan het werk zal gaan, die stemme den candidaat der Centrale Kiesvereeniging W. v. d. K. HELDER er. NIEUV'EDIICP, 3 Junij. De burgerkrijg in Frankrijk is geheel geëindigd en Parijs is van de woede der Commune bevrijd. Duur is de prijs, die de zoogenaamde hoofdstad der beschaving voor de verlossing uit de magt der onbeschaafdheid heeft moeten opbrengen. Pracht cn schoonheid hebben voor een tooneel van verwoesting plaats gemaakt. Thans is het bevel van den maarschalk Mac. Mahon daar de hoogste wet. Hij heeft gelast, dat voorloopig niet dan niet bijzondere ver gunning voorstellingen in de schouwburgen mogen gegeven o o rn r? worden en het rondventen van couranten in de straten der hoofdstad heeft hij verboden. Dagbladen als Ie Gaulois en la France dringen er op aan, dat aan de uitoefening van onverbiddelijke wraakneming een einde kome en dat de schuldigen, na onderzoek, hunne straf mogen ontvangen. Een deel der troepen keert naar Versatlles terug, terwijl een paar Pruissische regimenten naar Duitschland op marsch zijn gegaan. In «De Romeinsche geschiedenis in een narrenpak,» laat de schrijver de manschappen der Romeinsche legioenen na den dood van Tibcrius zingen; «Wie zal nu onze Keizer zijn?» enz. Wie thans de beschouwingen leest der Fransche bladen over den toekoinstigen regeringsvorm, vindt alle reden om aan de wetgevers van dat door buiten- en binnenlandschcn krijg zoo zwaar geteisterde land diezelfde vraag in den mond te leggen. Reeds wordt door een der Fransche bladen voor het presidentschap der Nationale Vergadering de hertog van Aumaie genoemd. Egn ander wil de hoogste waardigheid aan maarschalk Mac Mahon hebben opgedragen. De groote genegenheid van dezen hoofdofficier voor Keizer Napoleon zou de dynastie der Bonaparte's spoedig weder tot den troon brengen. Nog anderen zien in de toenadering der beide takken van de Bourbons het beste onderpand voor eene krachtige monar chale regering. Het gebeurde met Victor Hugo in België heeft zoowel daar te lande als in het buitenland diepen indruk gemaakt. Nu, zoowel de Senaat als de Kamer, zich bij 't besluit der regering hebben nedergelegd, biedt Belgie den grijzen revolutionair geen verblijf meer aan. In de Spaansche Cortes is het besluit genomen, dat de troon en de dynastie niét tot een onderwerp van discussie mogen worden geniaqkj. Blijft dit besluit gehandhaafd, dan zal daardoor paal. en perk worden gesteld aan het streven der republikeinen en der cariisten, die voortdurend trachten aan 't gezag der kroon afbreuk te doen. In het Noorden van dat land moeten, naar de berigteii luiden, weder oproerige bewegingen zijn uitgebroken. Van 18 opengestelde plaatsen van adelborst der 3de kl. hebben zich aangemeld 78 adspiranten. Hoort, men wel eens, vooral in eene plaats als deze, dat iemand in het huwelijk treedt eeltige uren vóór zijn vertrek naar Indië, dé communist doctor Tony Moulin verzocht nog even te trouwen vóór hij werd ter dood ver oordeeld. De correspondent van do Pall Mali verhaalt daaromtrent de volgende treffende bijzonderheid. Tony vroeg of hij nog tijd zou hebben om te trouwen; er was namelijk ecu vrouw waar hij hingen tijd mede geleefd had. Het werd hem toegestaan. De maire werd ontboden, het huwelijk werd voltrokken, en na twee uren het vonnis. Als vicc-consul van het Duitsche Rijk is te Texel erkend du heer W. II. Bruno Bok. De uitgave is aangekondigd van ecu werkje, getiteld: «Het vierdaagsch bestaan en de verbranding van het stoomschip Willem III,» door mejufvrouw C. C. van Geuns, mede-pussagiore aan boor.l van dat stoomschip. De vereeniging tot ondersteuning van door den oorlog verarmde bevolkingen, onder den naam van het Witte Kruis, heeft No. 3 van haar bulletin in het licht gegeven, waaruit blijkt dat bereids een som van f 33,770,73 is ontvangen, waarvan 29,465,94 is besteed. Beroepen te Broek op Langodijk, ds. Stipriaan Luïscius, pred. to Scherpenzeel. Door het Prov. bestuur van Noordholland isjl. Donderdag aanbesteed: 1. het vergrooten en verbeteren van de school te Eginond aan Zee; minste inschrijver de heer Jacob van der Plas, te Nieuwediep, voor j 6598. 2 het verbeteren van de haven op het eiland Terschelling; minste inschrijver de heer J. W. Boers, te Amsterdam, voor 21,897. Het bestuur der afdeeling Langedijk van het Neder landsche school-verbond heeft besloten, ter aanmoediging van het langduriger schoolgaan, daar in deze streek meer te klagen valt over het te vroeg verlaten dan over het verzuim der school, boekgeschenken uittereiken aan de oudste cn trouwst schoolgaande kindei e.i. Tot afgevaardigde raar do algemeene vergadering van het school-verbond is benoemd de heer J. Vis, onderwijzer te Oud-Carspel. Door de kiesvereeniging Burgerpligt, te Hoorn, is in hare vergadering van jl. Dingsdag tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld: de heer K. de Jong, burge meester te Hoogcarspel. Van de 61 uitgebragte stemmen hadden zich 54 op genoemden heer vcreenigd. Du Gemeenteraad te Amsterdam heeft met 27 tegen 4 stemmen in beginsel beslist, om den schouwburg te ver beteren en te verfraaijen en het door den heer Joh. Hilman ontworpen plan naar de commissie voor de publieke werken te zenden. Hei Prov. Gercglshof in Zuidholland heeft jl. Don derdag C. Hermsen, van Leiden, schuldig verklaard aan het uitgeven van valsche munt en hem te dier zake ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaar en eene geld boete van 50. Het totaal der giften, voor den brand te Bodegraven en Zwammerdom ingekomen, bedraagt 113,513,67. Aan 290 personen en gezinnen is de geleden schade bijna geheel, aan 78 gedeeltelijk vergoed. Bij gelegenheid van de aankomst der nieuwe sleep boot Stad Deventer te Zntphen, is een kanonnetje, op een andere sleepboot tot saluut afgeschoten wordende, uiteen- gesprongen, zoodat een stuk ijzer van 5 kilo door het dak van den heer Spandaw aan de IJsselkade kwam vallen; doch als door een wonder, hoewel de kade vol menschen stond, is niemand gewond geworden. De gemeenteraad to Zwolle heeft besloten, onder zekere voorwaarden, 500,000 bij te dragen ten behoeve van den aan te leggen spoorweg ZwolleAlmelo. Dc voorjaars-paardenmarkt, jl. Donderdag te Sneek gehouden, was niet geanimeerd. Er waren weinig vreemde kooplieden aanwezig. Het getal aangevoerde paarden bedroeg nog geen 200. Baron van Sytzama heeft op den dag, dat hij 25jaar grietman-burgemeester vanDantumadeel was, de 1400 school kinderen uit zijne gemeente op 144 boerenwagens een rijtoertjo laten doen en op den huize Rinsma te Driesum getrakteerd. De leden der Doopsgezinde gemeente te Mensinge- woer hebben den 25 Mei voor de benoeming van predi kanten ook aan de vrouwen het stemregt toegekend. Bij Diever hebben eenige vrolijke boerenjongens in den nacht van den tweeden Pinksterdag rumoer gemaakt aan 't huis van een slagter, dat zeer eenzaam ligt; een van hen bleef wat achter en is den volgenden morgen dood in een sloot gevonden met een messteek in het onderlijf, geheel overeenkomende in vorm met de doorsnede van een mes, dat bij den slagter pas gereinigd en geslepen werd gevonden. Behalve 10,000 voor de to Batavia aanwezige lief dadigheids-gestichten en armen, heeft Z. M. de eerste Koning van Siam nog ƒ10,000 afgestaan om een beurs te vormen w aaruit een zoon van een verdienstelijk landsdienaar op het gymnasium Willem III kan worden onderwezen en opgevoed. Z. M. was zeer voldaan over de aan H. D. in Oost-Indië te beurt gevallen ontvangst. De Figaro noemt de vreemdelingen op, die leden der Commune waren of met haar in betrekking stonden. Het waren: 1 Egyptenaar 9 Italianen; 22 Polen; 2 Ameri kanen; 2 Portugeezen6 Duitschers; 2 Wallachijers; 1 Hongaar; 1 Pruis; 1 Hollander (van Ostal)1 Belg en 1 Spanjaard. Volgens een schrijven uit Buenos Ayres dd. 29 April, was, de gele koorts aldaar met nieuwe woede heerschcnde. De heer A. van der Vlies, president der 1ste afdeeling van Landbouw in Drenthe, doet in liet Vaderland eenige mededeelingeu omtrent de inenting der stof van een aan longziekte gestorven rund op andere koeijen. De inenting had plaats met zeer versche stof, op den bovenkant der staart-aren J palm van het eind, met de volgende uitkomst: Van de 252 runderen die ingeënt werden, is er 1 gestorven en zijn 251 genezen, waarvan 5 inct verlies van een gedeelte van den staart. Na de enting is slechts op een stal een rund aangetast, doch later is gebleken, dat dit rand reeds ongesteld was bij de enting, alle andere geënte runderen zijn ge zond gebleven, ofschoon op onderscheidene stallen in de nabijheid, waar niet geënt was, de ziekte is uitgebarsten. De goede uitkomst bij die gelegenheid verkregen, deed de veehouders in deze provincie, inenting op hun rundvee toepassen, steeds met het beste gevolg, terwijl op de stallen, waar niet geënt was, in de gemeente Neyveen en aan den Veendijk in llavelte veel beesten gestorven zijn, zoo dat alleen in Neyveen van de 9 stallen die 154 runderen bevatten, 68 zijn gestorven, 53 ziek geweest en genezen zijn en op dien tijd, dat dc getallen opgenomen werden, nog 6 ziek waren. Een Londeusch blad doet den heer Lorve een nieuw middel tot stijving der schatkist aan de hand. Dit nieuwe middel is eigenlijk zeer oud, want 't werd in Engeland reeds in de jaren 1695171)6 toegepast. Er wordt bedoeld eene belasting op huwelijken, geboorten, begraefnissen, oude vrijers en weduwnaars. Zulk eene belasting zou zeker vrij algemeen drukken althans op de mannen doch het bedrag zou kunnen geëvenredigd zijn aan rang en stand der cijnsschuldige individuen. Er zou niets onbillijks in wezen, in het algemeen eiken ongehnwden man boven de 25 jaar één shilling jaar lijks te doen opbrengen; maar van een lord zou in dat geval 10 p. st., van een baron 5 p. st., van ecu esquire 25 alt., vau een „heer" 5 slr. kunnen gevorderd worden. Evenzoo met huwelijken. Zal de bruidegom er een grief van maken, een kleinigheid te storten hij gelegenheid van zijnen dag der dagen? Iiischte de Staat dan 50 p. st. van een hertog, 20 p. st. vau een lord, en zoo naar rato geen sterveling te minder zou er het huwelijksbootje om instappen. Het zou bovendien in zekeren zin een belasting zijn op de ijdelheid: immers, zoo een „lieer" bij zijn trouwen 1 p. st. had te betalen welk bruidegom zou zich niet de weelde veroorloven, op het register als „heer" geboekt te worden? Een belasting op geboorten zou vermoedelijk minder in den smaak vallen tenzij ze beperkt werd tot eerstgeborenen, Samuëls, of „stamhouders." Ook zou het den heer Lowe eenige moeite kosten, den weduwnaar er van te overtuigen, dat het verlies eeuer onvergetelijke vrouw met buitengewone geldelijke opoffering behoort gepaard te gaan. Een belasting op droefheid ware wel iets ongehoords. En de kanselier vau de schatkist kan toch niet gelooven, dat een enkel man iets anders dan droefheid zou gevoelen bij het afsterven van de moeder zijner zeven onverzorgde kinderen? Tot regter in de arrondissements-regtbank te Leiden is benoemd, mr. 1'. van Bemmelen, thans regter in de arrondissements-regtbank te Nijmegen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2