1871. N°. 69. Vrijdag 9 Junij. 29 Jaargang. NATIONALE MILITIE. B I \\E\LA X D. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Jf HELDERSCHE 1 E\ NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen hat goede." Verschijnt Dingsdag-, Dondekdag- eu Zatubdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Woensdag den 14 Junij vertrekt van hier de Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Donderdag den 15 Junij vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per iaatsten trein. Vrijdag den 16 Junij vertrekt van hier de Oost- Indische mail vin Drindisi, per trein van 6.15 's av. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis: Dat het ONDERZOEK OVER DE VERLOFGANGERS van de Militie te land, bedoeld bij art. 138 der wet op de Nationale Militie, voor deze gemeente is bepaald op Woensdag den 14 Junij 1871, des voormiddags ten tien ure, in het Lokaal achter het Gebouw voor Gemeentewerken naast het Weeshuis alhier. Aan dat onderzoek moeten deelnemen de VERLOFGANGERS der Militie te land, behooiende tot de ligtingen van 1867, 1868, 1869 en 1870, voor zooverre zij vóór den 1 April 1871 iri het genot van onbepaald verlof waren gesteld. De belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende wetsbepalingen Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan deu verlofganger: 1. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt; 2. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen; 3. wiens kleeding- of uitrusting stukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebeboorende, als de zijue vertoont. Art. 142. Is dc verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan bij dadelijk ouder verze kerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig cn onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie-commissaris, te rigten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onverminderd de straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven-wijze, voor hein te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De Verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit sub 4. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval ver eert, sub 2 .en 3 van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en ▼an 3 tot 6 maanden gehouden. Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 130. Het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land, die zich onder de wapenen bevinden, van toepassing en met opzigt tot de verschillende gevallen van desertie op al de bij de militie te land ingelijfdeu. Die manschappen wordeu geacht onder de wapenen te zijD 1. zoolaDg zij zich bij huu corps bevinden 2. gedurende den tijd, dien het in art. 138 bedoeld onderzoek duurt; 3. in het algemeen, wanneer zij in nniform zijn gekleed. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, Helder, STAKMAN 130SSE, Burgemeester, den 23 Mei 1871. L. VERHEY, Secretari». HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Junij. In Engeland en inzonderheid te Londen is men niet geheel gerust ten aanzien van de woelingen der Commu nisten. Men erkent, dat er eenige aanleiding is om te vree«en voor eene herhaling der droevige gebeurtenissen, die Parijs zoozeer hebben beroerd. Het is echter te hopen, dat het gezond verstand der Britsehe natie, zoo lang reeds haar ten schild tegen revolutionaire woelingen, ook nu krachtig zal bijdragen om het streven van onruststokers in voortgang te stuiten. Victor Hugo heeft een brief van dankbetuiging gezonden aan die leden der Belgische Kamer van Afgevaardigden, die zich tegen zijne verwijdering uit België hebben verklaard. Met belangstelling wordt in de laatste dagen gadegeslagen hetgeen aanleiding geeft om den toekomstigen regeringsvorm in Frankrijk te bepalen. Ten aanzien van de geldigheid der verkiezing van de Prinsen van Orleans tot leden der Nationale Vergadering zou in de zitting van beden worden beslisttegelijk daarmede zal een besluit worden genomen ten aanzien van de bestendiging der verbannings-besluiten, tegen de familie Orleans in der tijd uitgevaardigd. Dooi den beer Thiers wordt, blijkens zijne rede, jl. Maandag gehouden, nog al groot gewigt gehecht aan het te nemen besluit. Inmiddels schijnt een deel der Nationale Vergadering ijverig gezind om aan den heer Thiers het Uitvoerend Bewind gedurende twee jaren op te dragen. Te Parijs is het rustig en ter verzekering van die rust wordt de stad bestendig door patrouilles doorkruist. Het ministerie is door de benoeming der heeren Lainbrecht, Lefranc en Cissey gewijzigd tot het volbrengen der grootsche taak: hervorming, opbeuring, het doen herleven der volkswelvaart. In Rumanië wordt de staatkundige toestand aanmerkelijk beter en men twijfelt er thans niet aan, of Vorst Karei zal zijne betrekking blijven bekleeden. Dezer dagen opende hij in persoon de zittingen der Kamer van Afgevaardigden en werd bij bij zijc binnentreden der zaal met gejuich i «III ILlf I lui■WliBaMBBOBP—an Prijs der AdvertentiënYaa 14 regels 19 «sit, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten wordea naar plaatsruimte bersksii. begroet, terwijl zijne troonrede herhaaldelijk door bijvals betuigingen werd afgebroken. Voor de rust in 't oosten van ods werelddeel is deze verhouding tusschen Vorst en volk zeker van veel gewigt. Heden is bij de Directie der Marine alhier aanbesteed de levering van: 4000 hectoliters Gas-Coaks. Er was een inschrijvingsbillet ingekomen, als van den heer C. Beig- huijs, tegen den prijs van 0.61 per hectoliter. De commissie door den raad van bestuur, nitgenoo- digd tot bet installen van een onderzoek naar de oorzaak van den brand der Willem III, bestaat, uit de volgende leden, de bh. Julius G. Bunge, president, J. E. Cornelissen, secretaris, P. Buys, expert van de Nederl. vereeniging van AssuradeurenA. R. J. Cramerus, mr. C. A. Crommelin, M. M. J. Kroeff, kapt.-Iuit. ter zee, en mr. C. J. A. den Tex. Bovendien is er nog sprake van bet benoemen eener commissie vanwege den minister van Koloniën. Het Prov. geregtshof in Noordholland heeft, over eenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal, jhr. mr. C. H. Backer, eene beslissing genomen in eene zaak waarover reeds jaren lang proces gevoerd werd. In het jaar 1676 overleed te Hamburg P. Wirtz of Wartz, in leven baron van Ornholro, veldmaarschalk van de voor malige republiek der vereenigde Zeven Provinciën. Zijn lijk was van Hamburg naar Amsterdam gevoerd en begraven, terwijl de toenmalige weeskamer dier stad het beheer over zijne nalatenschap aanvaardde. De erfgenamen beweerden dat testament-vervalscbing had plaats gehader was 50,000 aan hen uitgekeerd, doch men beweerde dat de erfenis veel aanzienlijker was. In 1848 werd door eene vereeniging, bestaande deels uit afstammelingen, deels uit concessiona rissen van erfgenamen bij versterf, eene vordering ingesteld tegen de algemeene commissie tot liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers tot rekening en verantwoording van haar beheer en tot uitkeering van het saldo van voormelde nalatenschap en tegen de gemeente Amsterdam, als aansprakelijk voor do handelingen harer voormalige weeskamer, tot schadevergoeding, ingeval van niet voldoening. De vordering werd, na vijftien jaren procederens, bij vonnis van 30 Dec. 1863, aan de eischers ontzegd. Het Hof heeft thans bijna 7i jaar na het vonnis der regtbank dat vonnis bevestigd. Tot secretaris der gemeente Schagen is benoemd de heer Ph. A. H. van Bevervoorden, ambtenaar ter secre tarie te Purmerende. Men schrijft ons van Oudkarspel dd. 5 Junij: //Eene treurige gebeurtenis verwekte heden alhier alge meene verslagenheid. Een veel geacht jongeling, oud 27 jaar, ging des morgens omstreeks 7 uur naar het land, om, als naar gewoonte, naar het vee zijns vaders te zien en was des namiddags ten 6 uur nog niet wedergekeerdna lang en angstig zoeken vond men den ongelukkige in het water liggen, waaruit bij levenloos werd opgehaald en als lijk bij de diepbedroefde ouders in buis gebragt.» Den 3 dezer is te Purmerend in den ouderdom van 77 jaren overleden, de beer G. van Sandwijk, oud-hoofd onderwijzer aldaar; een man, die zich door zijne veelvuldige geschriften algemeen in ons vaderland een naam ver worven heeft. Aan de Maatschappij voor Grondcrediet is door de arrond.-regtbank te Amsterdam de gevraagde provisioneele surséance van betaling toegestaan. Op de jl. Maandag gehouden comparitie van crediteuren bleek, dat de voor- loopig daartegen geopperde tegenstand op dit oogenblik werd opgegeven. Tot bewindvoerders zijn benoemd mrs. M. J. Pijnappel, L. Wolterbeek en A. F. K. Hartogh. De talentvolle hoofdredacteur van het N. v. d. Dag, de heer Simon Gorter, is jl. Maandag op nog geen 40jarigen ouderdom overleden. Als een bijzonderheid verdient zeker te worden ver meld, dat jl. Dingsdag te 's Hage een milicien, die reeds ingelijfd was, voor de militaire dienst is afgekeurd, »omdat zijn hart niet op de regte plaats zat.» Het is inderdaad geen aardigheidhet hart van dien jongeling bevond zich niet aan de linker, maar was meer naar de regterzijde van zijn ligebaam verplaatst. (D.) Op de gisteren te Delft gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 460 paarden. Goede exemplaren waren prijshoudend en gingen vlug van de hand voor ƒ250 a 500, ook aan vreemde kooplieden. Van miudere kwaliteiten was niet veel omzet, door de schaarschte aan het voeder. De zaak van v. d. W., van Arnhem, beschuldigd van verregaande mishandeling zijner dochter en echtgenoot, diende jl. Dingsdag voor het Hof te Utrecht, daartoe door den Hoogen Raad aangewezen. Moeder en dochter verschenen thans ter teregtzitting als door den procureur-generaal gedagvaarde getuigen, doch het Hof weigerde haar te hooren. De hoofdbeschuldiging liet de procureur-generaal los, als t«n eenenmale onbewezen, doch mishandeling van moeder en dochter had plaats gehad en daarvoor eischte Z.E.A. twee jaren correctioneele gevangenisstraf. De verdediger betreurde het besluit van 't Hof om moeder en dochter niet te hooren en concludeerde tot geheele vrijspraak. Dingsdag a. s. uitspraak. Een merkwaardige zaak heeft voor de arrond.-regtbank te Zutphen gediend. Een man uit Borkulo werd een paar jaren geleden tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het toebrengen van slagen aan een ander. Deze geschiedenis rakelde hij gedurig weder op, er bijvoegende, dat een der getuigen een valschen eed zou gedaan hebben. Deze laatste nam die praatjes voor notificatie aan en daar door werd de wraak van den vroeger veroordeelde heviger. Op jl. Paasch-Maandag ontmoetten zij elkander op straat. De wraaklustige greep den getuige aan, verweet hem op nieuw den valschen eed en wilde hem noodzaken dien te bekennen. De aangevallene weigerde pertinent dit te doen; maar toen zijn aanrander hem erg mishandelde, bekende hij, om los te komen uit de handen van zijn vijand, dat hij een valschen eed had gezworen. Eenige menschen, die op het geschreeuw waren toegesneld, werden bij den regter te Lochem als getuigen aangewezen. Er was een dubbele klagt ingediend, t. w. door den aanvaller, dat die getuige bekend had een valsche eed gedaan te hebben, en door dezen laatste, dat hij mishandeld was geworden. De regtbank aldaar, van oordeel zijnde, dat een afgeperste bekentenis een valschen eed gedaan te hebben, onder dus danige omstandigheden niet is toe te rekenen, heeft eerst genoemde veroordeeld tot één jaar cellulaire gevangenisstraf. Het hooi is te Deventer thans zoo hoog in prijs, dat reeds 40 i 45 per 500 kilogr. besteed is. De grasverpachtingen nemen in de omstreken van Deventer een aanvang. Niettegenstaande er zeer weinig gras op de landen staat, brengt het veel meer geld op dan in vorige jaren. Pinkstermaandag hebben 104 gevangenen nit de gevangenis voor jeugdige veroordeelden, op den Kruisberg (gemeente Ambt-Doetichem.) onder geleide van drie be waarders, eene wandeling door de gemeente Hummelo en Keppel gedaan. Het rustpunt was aan het logement de Gouden Leeuw te Laag-Keppel, waar die jeugdige knapen door een der zich aldaar bevindende heeren werden ont haald op bier. Jl. Zaturdag morgen heeft men getracht de stoomboot Willem III in de haven van Portsmouth te slepen. Met laag water fis de stoompomp van Londen met nog andere pompen bezig geweest het schip ledig te pompen. Drie stoombooten hebben al het mogelijke gedaan het schip af te slepen, doch vruchteloos; het is niet vlot gekomen. De platen in de midscheeps zijn tot onder water ontzet. Te Egadin, in Zwitserland, heeft het Zaturdag den geheelen dag gesneeuwd; op sommige plaatsen ligt de sneeuw 1| voet hoog. Uit Hongkong wordt van 26 Mei gemeld, dat het schip Dollarse Ugard, van Macao naar Callao, is verbrand met 600 inboorlingen aan boord. De berigten, houdende bijzonderheden betreffende deze ramp, zijn onderling iu strijd. In de Vereenigde Staten is, volgens the Jurist, eene monsterprocedure aan den gang. Zij betreft gronden in San-Franeisco, welke aan ruim 1000 gedaagden betwist worden. Het getal advocaten, die in de zaak werkzaam zijn, bedraagt 270. Zoo als bekend is, lijdt de beroemde Dawison, ontegen zeggelijk een der grootste tooneelspelers van onzen tijd, aan hersenverweeking. Voor zijn kunst geheel verloren, werd in den Iaatsten tijd weinig meer van hem vernomen. Wij treffen thans in het Dresdener Neue Fr. BI. een partikulieren brief aan, welke inhoud wij hier laten vol gen, overtuigd dat Dawisons talrijke bewonderaars ook hier te lande, waar hij door den heer van Lier op het Duitsch tooneel geïntroduceerd werd, met de levendigste deelneming iels naders vernemen zullen omtrent deu genialen kunstenaar, wiens zeldzaam talent op ieder ont vankelijk gemoed een zoo ouuitwischbaren indruk maakte en die overal waar hij optrad de schoonste herinneringen achterliet. De briefschrijver, van een bezoek bij Dawison terug-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1