'Een SCHILDERSKNECHT, EENE KNAPPE DIENSTBODE, EENE ZINDELIJKE DIENSTBODE. ADVERTENTIËN. Mr. R. J. Graaf ScRimmelpeiminck, - e o- Marine-Haven Nieuwediep. 275ste STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE. SCHAGER MARKT van HEDEN. De Heer en Mevrouw VERMEER Kiezersvereeniging ORANJE EN GRONDWET, te Helder. Mejufvrouw VAN GELDER, PUBLIEKE VERKOOPINC, PLANKEN, KOLDERS, BRANDHOUT, STEEN, PANNEN, enz., dradenweefsel op een aantal plaatsen had kunnen doorinijden en de brandrerwekkende stoffen verwijderen. In andere Parijsche bladen worden verscheidene voorbeelden medegedeeld van de alle denkbeeld te boven gaande wreedheid en onmenschelijkheid, waarmede de werktuigen der stadhuis-mannen tegen de troepen, en inzonderheid tegen de aanvoerders daarvan, zijn te werk gegaan. L'Union deelde eenige dagen geleden mede, dat een der officieren van Versailles, die in de magt der opstan delingen was gevallen, geheel met petroleum door hen bestreken en daarua in de vlammen geworpen was. Thans behelst dat blad een verhaal omtrent een jong officier, die op den stoep eener woning, waaruit op de soldaten geschoten was, door eene sohreijende vrouw om den hals was gevallen, welke hem smeekte om haren zoon te sparen, dien hij gewapend in het huis zou aantreffen, maar die gedwongen was geworden om voor de Commune te vechten. Terwijl de officier de terugkomst der vrouw, die, gelijk het heette, haren zoon was gaan halen, verbeidde, gevoelde hij eensklaps eene geweldige pijn en zag hij zich door de vlammen omringd. Gedu rende het tooneel met de yrouw had een met haar in verstand houding staande booswicht de uniform van den officier van achteren geheel met petroleum overgoten en die toen in brand gestoken. Ondanks de ijlings aangebragte hulp is de officier eenige uren later aan zijne brandwonden bezweken. ËDgeliDd. De Times omschrijft de oorzaak van de jongste onge regeldheden in Frankrijk aldus: Het gronddenkbeeld van den Parijschen werkman was, dat arbeid hem op iets meer nog dan loon aanspraak gaf. Zóó lang en zóó aandachtig had hij de verhouding tusschen kapitaal en arbeid gadegeslagen, dat hij niets afwist van andere elementen in de zamenlevingvan andere klassen, behalve bazen en werklui. Slecht betaald werd de ouvrier in den regel niet; hij bezat een zekere mate van kennis en ontwikkeling, en had vrijen tijd tot nadenken over en bespreken van zijne belangen. Maar het ongeluk was, dat hij al zijn denkvermogen wijdde aan één onderwerp totdat hij omtrent dat onderwerp de buitensporigste be grippen zich had geschapen. Niet opééns kwam het hedendaagsch programma der communisten tot rijpheid. Er ligt een groot verschil tusschen de communistische denk beelden van 1871 en die van 1848; ja de'mannen van de Commune waren hun oude leermeesters, Ledru Rollin en Louis Blanc, ver vooruit. De verhouding tusschen kapitaal en arbeid beschouwende als de levenskwestie van hun bestaan, waren ze, door eenzijdige en bekrompen redeneeringen, tot het besluit gekomen, dat alle kapitaal in hunne handen moest overgaan; dat zij alleen de maat schappij moesten zamenstellen: dat alle andere klassen behoorden te verdwijnen, en alle gevestigde instellingen als onbruikbaar moesten worden afgeschaft. Bij de eerste de beste gelegenheid sloegen zij de handen inéén tot verwezenlijking van dit hun drooombeeld. Al het bestaande moest afgebroken worden. Welnu zij begonnen met het afbreken van de natie zelve; zij wilden geen natie, geen Frankrijk, geen Fransche regering langerzij zwoeren niet enkel Keizers en Koningen maar alle presidenten, constitutiën en parlementen af. In stede van dat «lies verlangden ze comité's van .werklieden en een verbrokkeling van het land in evenveel districten als die comité's zouden kunnen beheeren; op dien grondslag meenden zij hun eigen kleine wereld ten onderst boven te kunnen keeren d. w. z., van de arbeidende klasse alles, van de overige klassen niets te maken. Die overige klassen ignoreerden zij verder. Daar zo nimmer buiten hun werkplaats den blik lieten gaan, zoo dachten ze, dat niemand dan de werkman grieven had of verpligtingen had na te leven bij gevolg, dat niemand dan de werkman regten had. Het voorwerp van hun haat en afgunst was het kapitaal; en ddórvan meenden ze zich te mogen en te kunnen vermeesteren. Uit dien waan en dien wensch sproot de Commune van 1871 voort. Aan de Times wordt nit Parijs geschreven, dat men daar met belangstelling de ontmaskering der internationale gadeslaat. Uit de gevonden stukken zou reeds blijken, dat zij 2,500,000 leden telt, waarbij niet gerekend zijn de genootschappen, die met haar in verband staan, zoo als de Fenians, de Marrianne, de tallooze vereenigingen in Rusland, Polen en andere landen. Het centrale comité is te Londen gevestigd. De voornaamste leider is een Duitscher. Een president is er niet, het bestuur bestaat uit 15 leden en een secretaris-generaal. Ieder land heeft zijn eigen afdeeling en iedere afdeeling is verdeeld in sectiën. Ieder week zendt elk centraal bureau naar Londen op: 1. een verslag van de voorvallen, op het gebied van politiek en handel in haar ressort; 2. een opgaaf der nieuwe leden; 3. een finantiëel rapport4. een naamlijst der voornaamste koop lieden; 5. een naamlijst der voornaamste grondeigenaars en kapitalisten de 6. notulen der gehouden vergaderingen. Er bestaan natuurlijk nog vele geheime bepalingen, over de uitzetting van leden, over dwangmaatregelen hij werk stakingen, enz. De vereeniging is zóó ingerigt, dat zij voor eindelooze uitbreiding vatbaar is en de sympathie van de grootste, maar niet fatsoenlijke klasse van alle landen winnen moet. De gebeurtenissen van Parijs, wel verre van aan hare uitbreiding in den weg te staan, zullen die bevorderen, want hoe afschuwelijker haar reputatie wordt, des te meer aantrekkelijkheid zal zij uitoefenen op een groot aantal lieden, die zich juist door zulk een reputatie laten verblinden. Verleden Zondag is een herderlijk schrijven van den Roomsch-Katholieken aartsbisschop Manning in al de kerken en kapellen van het «aartsbisdom" van Westminster voor gelezen. Do aartsbisschop zegt daarin: «Sedert dagen, weken en maanden hebt gij de jongste openharing gade geslagen van 'tgeeA de mensch zonder God wordt en doet... Maar dit (de verbranding van Parijs) is niet het ergste. De wezenlijke vruchten van het atheïsmus der laatste eeuw zijn de diepe vernedering van een edel volk, de onmoge lijkheid van eene' duurzame dynastie, de vernietiging van het denkbeeld vaderland, de verscheuring van Frankrijk.... Doch gelukkig zijn de woede en de dwingelandij der revolutie vernietigd door het geweten en den wil der Fransche natie, een volk, dat, niettegenstaande zijne af dwalingen, niettegenstaande de luidruchtige minderheid der ongeloovigen en de werkeloosheid der menigte van onver schilligen, een echt Christelijk volk is.» Ten slotte dringt de aartsbisschop bij de geloovigen aan op het ten toon spreiden van meer ijver voor de zaak van het Christelijk onderwijs, vooral in de groote steden van Engeland. Te Hendon heeft dezer dagen de groote Zwem wedstrijd plaats gehad. De prijs, een beker ter waarde vari 50 pond sterling, is gewonnen door zekeren Johnson. Zijn tegenstander was Henry Parker, deze kreeg onderweg kramp in den voet en verloor dientengevolge. De afstand bedroeg een mijl. Er werd ook eene voorstelling gege ven van de beste wijze om iemand uit het water te redden. De persoon die dit volbragt vatte den persoon die verondersteld werd de drenkeling te zijn bij de ooren, wierp hem toen over zijn rug en zwom vervolgens met hem naar wal. Deze methode heeft twee voordeelen. Ten eerste kan de drenkeling het leven van zijn redder niet in gevaar brengen, en ten tweede behoeft de redder zoodoende maar een klein deel van zijn last boven water te houden. Ze vereischt echter wel eenige oefening, dunkt ons. De Times of India van 13 Mei bevat het volgende omtrent den hongersnood in Perzië: Deze hongersnood is boven alle beschrijving verschrikkelijk. Duizenden sterven aan den weg van honger of aan de ziekten, die daaruit voortvloeijen. De meeste lijken blijven onbegraven liggen zoodat de pest niet zal uitblijven. Reeds voor lan£ aten de uitgehongerden menschenvleesch; thans is het zoover gekomen, dat ouders hunne eigen kinderene verslinden. In de nabijheid van Sliiraz vallen zulke vreeselijke tooneelen voor, dat de Europeanen zich in hunne huizen opsluiten, om die niet te zien. Ook daar liggen duizenden lijken onbegraven. Duitgchland. Te Berlijn is eene vereeniging opgerigt tot het ver krijgen van echt Duitsche heerenmodesdat wil zeggen zelfstandige mode», zonder eenige navolging van hetgeen het buitenland in dat vak oplevert. De vereeniging zal jaarlijks twee algemeene vergaderingen houden, tot welker bijwoning de Duitsche fabriekanten zullen worden uitge- noodigd. Het ligt tevens in de bedoeling, steeds zooveel mogelijk het gebruik van Duitsch fabrikaat te bevorderen. Voorts zullen aan de kleedermakersgezellen premiën voor goede bewerking der kleediügstukken worden uitgeloofd. Onderscheidene firma's hebben zich reeds bij de vereeniging aangesloten. Ieder kan lid worden tegen eene bepaalde contributie en onder zekere voorwaarden omtrent het dragen van de modes der vereeniging. De Vossische Zeit. deelt het volgende zonderlinge verhaal mede: de kapper Rothstein, te Kassei, was in dienst bij den ex-Keizer Napoleon, tijdens deze zich te Wilhemshöhe bevond; vaak liet hij zich ook door zijn 20jarigen zoon vervangen. De Keizer schepte behagen in den jongen man en liet hem eenige weken geleden op zeer voordeelige voorwaarden als friseur en kamerdienaar naar Engeland komen. Thans is het berigt gekomen dat hij vergiftigd is geworden en zeer ziek in het Duitsche hospitaal lag. Hij zelf heeft daaromtrent het volgende geschrevenToen hij aan den kleinen Prins voorgesteld werd, moet deze gezegd hebben dat hij zich nooit door een Prussien zou laten bedienen't was te vergeefs dat de kapper hem trachtte aan het verstand te brengen dat hij geen geboren Pruis was. Een paar dagen later stond hij op het punt om uit te gaan en dronk in der haast nog een glas water uit zijn karaf, waarbij hem de zonderlinge smaak van het water trof. Op de kamer van een zijner kennissen gekomen, werd hij door hevige buikpijnen aangetast. Toevallig was er een doctor in huis, die onmiddelijk de vereischte hulp verschafte en hem van den dood redde. Ook riu nog is zijn toestand zeer bedenkelijk. Men wil nu algemeen, dat Lulu een turco, die een soort stalmeester van hem is, 1000 francs gegeven heeft om dien gehaten Pruis uit den weg te ruimen. Een Duitsche spoorweg-machinist heeft de fcoi, die hij van Louis Napoleon kreeg bij diens vertrek uit Duitsch- land, aan het invalidenfonds gegeven; van zoo'n man wilde hij niets hebben. LAATSTE BEHIGTEX. Versailles, 7 Junij. Het Journal Officiel maakt het rapport bekend van den geneeskundigen raad, waarin verzekerd wordt, dat er gecne epidemie heersclit, dat de openbare gezondheidstoestand van Parijs zeer voldoende is en dat men voortduring van dien gunstigen toestand, verwachten mag. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co., te Hamburg, welke door bare prompte en reëele bediening tegen over hare geïnteresseerden bet volste vertrouwen in alle opzigten verdient. (Ingezonden.) Belangrijk voor velen! In alle branoben, bijzonder echter met betrekking tot de algemeen gezochte origineele loten, is het vertrouwen geregtraardigd, eenerzijda door de erkende soliditeit der firma en ten anderen door den daardoor voortgevloeiden enormen aftrek. De uithoofde van hare naauwkeurig- en stiptheid bekende Staatseffectenhandel van AÜOLPH HAAS, in Hamburg, wordt dan ook aan ieder met warmte aanbevolenen doen wij een ieders aandacht vestigen op de heden in ons blad voorkomende advertentie der voormelde firma. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. n. 8k. ntw. 61, nnw. 7 Barometer mm. Stand. Afw. 753.80 754.17 754.05 - 7.91 - 7.09 - 7.21 Thermometer C. Stand. Afw. 10.6 10.3 10.0 - 6.3 - 4.7 - 7.2 ja ej 1.00 0.98 0.97 Toestand van de zee. Holwater Golvend. Weersgesteldheid: 7 Junijl2 u. Digtbetrokken, regen, wind. 8 Jnnij 8 u. Betrokken, wind, regenb. 8 Junij 12 u. Betrokken, wind, regenbuijen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 Junij. 8 Junij. Aria en Betsy. E. Ran. Samarang. 8 Junij. Soerabaija Packet. S.C.J.Olivier. Soerabaija. Per Aria en Betsy, de heer P. Schröder, echtgenoot en kind. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Brotherly Love. J. Moffat. Newcastle. Steenk. Duiuk.&Goedk. Beacon. A. Graham. Seaham. Waternymph. W. Eeynolds. Sunderland. C. Berghuijs. Pieter. H. A. Maas. Eiga. Hout. Amons Co. *Pieternella. D. Bakker. Söderhavn. P. Haagsma. Prijzen van 100 en daarbovei. negende lijst: No. 5603 ƒ100,000; No. 5362 ƒ10,000; No. 1870 en 16589 ieder 1000; No. 2693, 13368 en 14258 ieder f 400; No. 11746 en 16625 ieder 200; No. 512, 3296, 4283, 7473, 7615, 10185, 10274, 10638, 11148, 12585, 14467, 15933 en 19377 ieder 100. tiende lijst: No. 5700, 5860, 10579, 10869, 17536 en 19711 ieder 1000; No. 7048, 7596, 16940, 18038 en 19910 ieder 400; No. 18432 ƒ200; No. 1638, 3006, 7762, 9348, 13252, 13274, 15430, 17263, 18710, 18846, 19003 en 19234 ieder 100. PER TELEGRAAF. 1 Paarden f 26 a 3 Ossen -105 al66 4 Stieren - 70 al 50 30 Gelde-Koeijen - 90 a2i0 30 Kalf-Koeijen -100 al 60 25 Vaarzen - 80 al40 10 Gras-Kalveren - 45 a 65 20 Nucht.Kalveren - 5 a 12 VetteRammena 230 Schapen - 14 a 34 1520 Lammeren - 4 al2J 7 Bokk. enGeiten - 1 a 8 33 Magere Varkens f 8 a 15 75 Biggen - 4 a 6 22 Eenden c. 40 a 60 80 Kippen - 80 a 75. Boter per kop - 90 a Kaas perK.G. - 35 a 50 Kip-Eijeren per 100 -270 a280 Eend-Eijeren -315 a Voorspoedig bevallen van eene welgeschapen Dochter J. B. AARSEN—B1ENHOFF. Helder, 7 Junij 1871. Heden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid, mijn geliefde Echtgenoot en onze beminde Moeder en Behnwdmoeder JANNETJE DE WIJN, in den ouderdom van 65 jaren. Helder, 6 Junij 1871. J. BREET Jz. Namens Kinderen en Bchuwdkinderen, betuigen hunnen dank voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunnen Zoon. Met eenparigheid is door de Leden gekozen tot Candidaat voor de vacature van het Lidmaatschap der Staten-Generaal, de Heer Oud-Minister van Finantiên, te 's Gravenhage. De Kiezers worden verzocht op Dinggdag 13 Junij e. k. getrouw ter stemming op te komen en hunne item op genoemden Heer uit te brengen. Mr. D. P. II. ABERSON, President. Binnenhaven, S'. 38, vraagt die goed met de wasch kan omgaan. ER WORDT GEVRAAGD: IiOOV 1.33 PER WEEK. Adres bij den Boekhandelaar L. A. LAUREIJ. die vo'or een geruimen tijd werk verlangt, kan dadelijk geplaatst worden hij T. SCHUITEMAKER, Mr. Schilder te Anna Paulowna. Brieven franco, doch liefst in persoon. ten overstaan van een bevoegd Beambte, van: Eene partij op DEVOSDA« 13 Jl .VIJ e. k., 's voormiddags ten 10 ure, vóór de Marine-Bakkerij op den Havendijk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3