Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. wordt door de wraakzuchtige strafoefening der soldaten van Versailles, dan komt men tot het besluit, dat geen wélgezinde hulde brengen en navolging betoonen zal jegens het rampzalig bestrijden der maatschappelijke orde. Portugal, berucht door zijne staatkundige beroeringen, heeft in de jongste dagen weder eene kamer-ontbinding beleefd. De meerderheid der volksvertegenwoordiging bragt der regering eene beslissende nederlaag toe bij de stemming over de begrooting voor Marine, en de Koning, ongezind om zijne ministers naar huis te zenden, besloot daarentegen om de kamer te ontbinden. In 't begin der volgende maand zullen de kiezers in dezen te beslissen" hebben. Nevens de zorg voor de herleving der binnenlandsche welvaart, schijnt de Fransche regering ook hare aandacht te wijden aan de reorganisatie des legers en ook in dit opzigt geeft de dagbladpers raad en voorlichting. Het Journal des Débats herinnert er aan, dat de door Frankrijk in den krijg geledene verliezen waren te wijten aan de mindere bekwaamheid der officieren en aan mindere geschiktheid der soldatenhet dringt daarom op algemeene leerpligtig- lieid aan. De communicatie tusschen Parijs en het buitenland is thans weder geheel herstelder is hevel gegeven tot het inhechtenisnemen van alle beambten der Commune, en over het geheel keert Parijs nu tot den normalen toestand terug, de herinnering behoudende aan gebeurtenissen, die in de wereldgeschiedenis eene belangrijke plaats beslaan en steeds een tegenhanger leveren zullen aan de talrijke verzekeringen van steeds toenemende beschaving in de tweede helft der negentiende eeuw. Volgens berigten uit Versailles, zijn de heer Thiers en de commissie uit de Nationale Vergadering het eens geworden omtrent de verbanningswetten tegen de Bourbons. Die decreten zijn ingetrokken, en terwijl de Prinsen van Or- leans zich verbonden hebben terstond hun ontslag te nemen als leden der genoemde Vergadering, met het voornemen zich niet weder verkiesbaar te stellen, is tot hunne toe lating besloten. Na 't voltallig .maken der Vergadering zal eerst over de bestendiging van den tegcnwoordigen rege ringsvorm gehandeld en beslist worden. Van regeringswege zijn als oorzaken van den jongsten opstand te Parijs opge geven: 1. de opeenhooping van niet minder dan 300,000 werklieden, die tijdens het keizerrijk naar de hoofdstad zijn gelokt; 2. de woelingen der roode republikeinen; en 3. de invloed der Internationale. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, waartoe deze gemeente behoort, heeft plaats op a. s. Dingsdag 13 dezer. In dit en in eenige der voorafgegane nommers hebben wij de wensche- lijkheid betoogd der herkiezing van het aftredend lid, den heer mr. J. L. de Bruyn Kops, terwijl ook o.a. in een strooi- billet, gerigt aan de kiezers in deze gemeente, op flinke wijze de wenschelijkheid der herkiezing van den aftredende volksvertegenwoordiger, meer bepaald met het oog op onze plaatselijke belangen, wordt betoogd. Onlangs overleed alhier aan de heerschende ziekte een der werklieden aan 's Rijks werf, eene weduwe met zes nog jeugdige kinderen in behoeftige omstandigheden achterlatende. Algemeen was onder de werklieden het medelijden met de zwaar beproefde vrouw, en eenigen hunner wendden zich tot den heer A. B. Weber, met het verzoek, om, gelijk hij reeds meermalen ten voordeele van onge lukkige», eene volksvoorlezing hield, ook nu eene poging aan te wenden tot leniging van den nood van dit talrijk gezin. De heer W. stemde toe; hij stelde slechts de voorwaarde, dat zij zeiven moesten trachten de noodige deelneming bij hunne makkers op te wekken. Een inteeken- lijst telde weldra een 13Utal handteekeningen, en, naar men ons mededeelt, zal de lezing nu op Zondag 18 dezer bepaald voortgang hebben. Blijkens eene mededeeling van de directie der Stoomvaart-Maatschappij Nederland, heeft de voor Ned.- lndië bestemde brievenmaal, aan boord van het stoomschip "Willem III, bij de ramp van dat vaartuig niet kunnen gered worden. De pogingen om in den ijzeren postkamer door te dringen bleven, tengevolge van de stiklucht in den gang aan stuurboordzijde, die toegang in de kamer verleende, geheel vruchteloos, terwijl de hoop, dat, tengevolge van do groote hoeveelheid water, die in het brandende schip gepompt was, do gemolde kamer niet gloeijend zou zijn geworden, en dus de inhoud daarvan nog voor een gedeelte teregt zoude komen, mede verijdeld werd, zijnde na onderzoek gebleken, dat in do postkamer alles tot ascli was verbrand. Z. M. de Koning heeft aan de drie dames msj. Kiehl, Meijssenheitu en Chastel die zich jl. Maandag, tengevolge van de aan haar verleende toelage tot verdere opleiding, op het Loo hebben doen hooren, herhaaldelijk 1-1D. tevredenheid betuigd en haar als bewijs van 11D. bijzondere ingenomendheid ieder oen prachtig gouden lioro- loge geschenken. Op de vergadering der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs is o. a. namens het bestuur bij de discussie over de sehoolpligtigheid verklaard, dat deze, »als tredende in de regten der ouders, door een Apostolisch Christen nooit kan worden goedgekeurd, maar tevens, dat het tijd genoeg was om naar redmiddelen uit te zien, wan neer sehoolpligtigheid werkelijk werd opgedrongen." De 86stu algemeene vergadering van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zal te Amsterdam op Dingsdag 8 Augustus in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente worden geopend. Deze vergadering zal worden gepresideerd door den hoogleeraar mr. G. van Tienhoven. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Broek op Langedijk, door den heer Stipriaan Luïscius, pred. te Scherpenzeel. De gemeenteraad van Schagen heeft bepaald, met intrekking van het vroeger genomen besluit, dat er dit jaar kermis zal worden gehouden op 19, 20, 21 en 22 Junij e. k., en alle kramers, ondernemers en vertooners van vermakelijkheden, straatmuziekanten, enz., bij de wet op de patenten belast of vrijgesteld,Wbuiten de gemeente wonende, daarop niet zullen worden toegelaten. Men schrijft ons uit Callantsoog, dd. 7 Junij: //Jl. Vrijdag had hier een treurig ongeval plaats. De timmermansknecht Diik de Graaf, een braaf en oppassend man en vader, had het ongeluk te struikelen en te vallen, terwijl hij bezig was met een anderen man een balk te dragen, met dit ongelukkig gevolg, dat de balk op zijn hoofd neerstortte. Hoewel men hem ten spoedigste de noodige hulp verleende, was het niet mogelijk hem in het leven te behouden. Hij bezweek Zondag namiddag ten vijf uur, in den jeugdigen leeftijd van 26 jaren, eene hulp behoevende weduwe en drie jeugdige kinderen nalatende." uDe verkiezing van predikanten, enz. in deze gemeente, zal voortaan, even als thans, geschieden door stemgeregtigde manslidmaten. Een krankzinnige, te Botterdam in het verbeterhuis verpleegd,JwistSeergisteren in den vroegen morgen te ont- vlugten. Over de daken klauterende, kwam hij op een huis, nam eenige dakpannen van het dak weg en liet zich op die wijze op den zolder vallen. Vier kinderen die te bed lagen, werden door den val gewekt en hieven angst kreten aan. Spoedig snelden de bewoners en daarna ook twee bedienden uit het gesticht toe en voerden den onge lukkige naar zijn verplegingsoord terug. In de gemeente Hilvarenbeek is een persoon gear resteerd. J. M. Dreemerman, van Rotterdam, noemt hij zich die in het bezit werd gevonden van 22 horo- loges, waaronder 5 gouden, door hem ontvreemd uit den winkel van den horologemaker Panhuijs, te Tilburg. Hoe stoomgemaal dikwerf de waarde der landerijen verhoogt, bleek weder dezer dagen bij de veiling van een boerenerf in den polder van Mastenbroek. In 1849 werd dit erf opgehouden, omdat het slechts 3500 kon gelden, thans is het bij inzet reeds op 18,000 gebragt. Aanne mende dat dooreen genomèn de groenlanden sedert 1849 in waarde zijn verdubbeld, dan zon de opbrengst slechts 7000 hebben bedragen. De meerdere 11,000 wordt alleen toegeschreven aan den verbeterden toestand van den polder tengevolge van het stoomgemaal. De algemeene vergadering van het Nederlandsch schoolverbond werd dezer dagen te Zwolle ingeleid met een welsprekend woord van den voorzitter der hoofdcommissie, den heer van Weideren Rcngers, die met voldoening op de vorderingen wees, door het verbond, in weerwil van veel miskenning en onverschilligheid gedurende het eerste jaar van zijn bestaan, gemaakt, maar tevens op den omvang der taak, die nog te volvoeren blijft en waaraan nog slechts een begin is gemaakt. In den nacht van Zondag op Maandag had te Enschedé een schandelijk voorval plaats: Kwaadwilligen hebben op het R. K. kerkhof de gedenkteekeuen op onderscheiden graven uitgerukt, vernield, of elders voor de huizen der burgers neergezet, of wel in de boomen opgehangen. Alge meen is de verontwaardiging over deze lage daad. De justitie doet onderzoek. Jl. Donderdag werd te Meppel de groote jaarlijksche hooiland-verhuring gehouden. De pachtsommen bereikten een hoogte, als in geen jaren het geval is geweest; niet tegenstaande de stand van 't gras in de oevers onder Staphorst enz. niet de helft van gewone jaren doet ver wachten. De Javasclie-Courant behelst een uitvoerig verhaal van het gebeurde te Pekalongan. Daaruit blijkt, dat een krank zinnig inlander, die zich bovennatuurlijke eigenschappen toekende en reeds eenige volgelingen om zich had ver zameld, aanleiding tot de ongeregeldheden heeft gegeven. De assistent-resident van Batang, die zich op eene inspectie reis bevond, heeft zich naar Pekalongan begeven, en toen hij daar aankwam, heeft een der inlandsche hoofden, die hem vergezelden, in weerwil van zijn bevel om niet te schieten, den krankzinnige, die intusschen zijne vrouw en een paar andere personen vermoord had, neergeschoten. Ongeveer vijftig personen, waaronder verscheidene dessa- hoofden, die verdacht worden van aan de beweging mede- pligtig te zijn, zijn in hechtenis genomen. Uit de laatst ontvangen berigten blijkt, dat de bevolking hare werkzaam heden rustig heeft hervat, en dat de woelingen niet van hare zijde schijnen te komen, maar van die eener dweep zieke secte. De ware toedragt der zaak is echter nog niet volkomen bekend. De interneering van het leger van Bourbaki heeft aan Zwitserland niet 7 maar 10 millioen francs gekost 60,000 geweren en 1600 munitie-wagens dienen Zwitserland als waarborg voor de geheele teruggave van die som. De Zwilsersche jury heeft van de aangeklaagden wegens de ongeregeldheden, die bij de feestviering der Duitschers. te Zurich in der tijd 'hebben plaats gehad, 35 schuldig en 6 onschuldig verklaard. De Grieksehe Kamer heeft besloten de Fransche regering te feliciteeren met de demping van den opstand. Nadere bijzonderheden omtrent iiet vermoorden van vier opvaren den der Propontis. lu een brief van stuurman Pingel, gedagteekeud St. Mary, April jl., wordt, met betrekking tot het vermoorden van vier Hamburger zeelieden, welke met het schip Propontis de straat Maghelaan doorvoeren, het volgende gemeld „Wij hebben ouze vermetelheid, deze straat met een klein zeil schip en weinig bemanning te willen doorvaren, duur moeten betalen. Na vier dagen hadden wij totalen tegenwind. In de engte der' straat konden wij niet laveren en dus wierpen wij het anker uit hij Port Callant, eene wildernis, waar niets anders dan frisch water te krijgen is. Een kano met wilden naderde onswij gaven hun tabak en zij vertrokken tevreden. Zaturdag 4 Maart gingen wij 's morgens 9 ure voor anker. Ten 10 ure kwamen drie kano's met 13 mannen, 3 vrouwen en eenige kindereu, allen geheel naakt, ondanks de strenge koude, bij ons aan het schip. Niettegenstaande niijue waarschuwing, liet de kapitein hen aan boord komen en maakte grapjes met hen. Ten laatsten wilden zij niet heengaan, totdat wij hun te kennen gaven, dat zij vertrekken moesten; ein- delijk gingen zij, ons bedreigende voor het geval wij aan laad kwamen. Om 12 uur ging de kapitein met twee matrozen en een jongen in een kleine boot aan land, doch zij kwamen niet terug, 's Avonds ten 8 ure hoorden wij de wildeu leven en geweld maken en zagen, dat zij bezig waren booten in gereedheid te brengen. Ik liet alles aan boord ter verdediging klaar maken; geschut hadden wij echter niet. Hen volgenden dag wilde ik met de drie matrozen, die wij nog aan boord hadden, landen, waar tegen de kapiteinsvrouw, die aan boord was, zich verzette. Eindelijk liet. ik mij niet langer terughouden en ging Maandag morgen met onze mannen aan land; maar tot onze groote ontsteltenis vonden wij het lijk van onzen kapitein op den oever in de struiken liggen, naakt en de beenen aan de knie afgehakt. Wij wilden het ver minkte ligchaam naar boord medenemen, doch de tijd schoot ons te kort; omstreeks 40 wilden kwamen op ons aan. Wij begaven ons zoo spoedig mogelijk weer aan boord, haalden de groote boot in en kapten het anker, dat wij met den ketting in den steek moesten laten. Nog gernimen tijd daarna volgden ons een menigte wilden in hunne kano's." Eene zonderlinge loterij. Een dagblad, te Milwaukee ver schijnende, meldt dat den 1 Julij 1871 in de Belle-City-Halle te Racine een „nitzet-concert" gegeven en een „huwelijks-loterij" gehouden zal worden, iets, dat zeer zeker nog nooit gebeurd is. Verloot zullen worden vijf jonge mannen, modellen van ligchamelijke schoonheid en van moraliteit, alsook van verstand en beschaving, waarvoor 50,000 billetten, a 2 dollars elk, zullen worden uitge geven. Hit maakt alzoo 100,000 dollars, welke som in gelijke deelen onder de vijl jonge mannen verdeeld zal worden, zoodat dit. aan ieder hunner een aardig vermogen verschaft. He verloting zal zoodanig worden ingerigt, dat de 50,000 billetten in een trommel en de portretten der vijf jonge mannen in een andereu trommel een half uur achtereen flink gedraaid moeten worden. Vervolgens verschijnen twee kleine weesmeisjes, waarvan de eene eefl lot uit de eene trommel en de andere een portret uit de tweede trekt. Het nommer van het lot trekt den jongen man. Loten worden alleen aan jonge dames verkocht; uitgesloten zijn alle vrouwen, die meer dan twee mannen gehad hebben; alle vrouwen boven de 30 en alle meisjes onder de 17 jaar; alle te donkere brunetten; alle vrouwen die lezingen houden over „vrouwen- regt" en in het bijzonder Susan B. Anthony. Brieven te adresseren aan de Young Ladies Belief Society (Maatschappij tot ondersteuning van jonge dames), Bacine, Wis. He vice-adm. H. Camp, comm. en inspect. van het korps mari niers, is, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, met ingang van den 1 Julij a. s. op pensioen gesteld, onder dankbe tuiging voor de vele goede en langdurige diensten, zoowel bij de zeemagt als bij het korps mariniers bewezen. Bij het korps mariniers zijn bevorderdtot kol.-comm. de luit. kol. H. Vredenberg; tot luit.—kol. de majoors J. J. Soer en J. H. Stengel en de kapt. 1ste kl. I. Gautier; tot kapt. 1ste kl. de kapt. 2de kl. L. F. Geill en J. P. H. Sesseler; tot kapt. 2de kl. de lste luit. M. C. Koning; tot lsten luit. de 2de luit. H. B. Stenfert. He minister van Staat en van Binnenl. Zaken heeft, met wijziging der beschikking van 15 Mei 1869, de gemeente Wervershoof tot een afzonderlijk onderkiesdistrict van het hoofdkiesdistrict Hoorn, ter verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aangewezen. Bepartement der Marine in Oost-Indië. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den 2den machinist der gouv.-marine J. J. van Bongen. Eerste Kamer. Blijkens het sectieverslag der Kamer over de staatsbegrooting, werd door zeer vele leden hunne voldoening uitgesproken, „dat de optreding van dit kabinet een einde had gemaakt aan den moeije- lijken en bedenkelijkeu tusschentoestand, die voor het welzijn des lands reeds te lang had geduurd, en meer bijzonder werd ook gewezen op de schadelijke gevolgen eener telkens terugkeerende afwisseling van regering." Zij hoopten, dat thans een tijdperk van „meerdere stabiliteit zou zijn ingetreden." Vele leden hebben wijders met uitnemend genoegen en met een gevoel van vertrouwen den heer Thorbecke zien optreden, aan wien het land in zoo menig opzigt zooveel te danken heeft. F r a n k r ij k. Uit Parijs wordt het volgende gemeldHet is inderdaad merk waardig na te gaan, hoe snel Parijs zijn gewoon aanzien weder begint aan te nemen; de straten, voor't meerendeel wederom reeds overgeplaveid op de plaatsen, waar barricaden hebben gestaan, worden buitengewoon zindelijk gehouden; de buiten-boulevards zien er weder even als vroeger uit. Be nieuwe opera is reeds ontdaan van de kolossale met billetten beplakte borden, die den toegang tot het gebouw versperden. Er wordt vooral ijverig ge werkt aan het wegruimen der puinhoopen van het huis van Thiers en van het Ministerie van Financiën. Een groot aantal gaslantaarns staan weder op de oude plaats. Tal van werklieden zijn bezig aan het wegruimen der ruïnes van het Stadhuis. Er mogt niets gered worden van dat prachtige gebouw en zijn onwaardeerbaren inven taris; zoo hevig woedde de brand binnen het Stadhuis, dat de bronzen standbeelden even als het lood van de daken geen weer stand konden bieden en in vloeibaren toestand zijn overgegaan. Jl. Woensdag morgen had de hegrafenis-plegtigheid plaats van den aartsbisschop van Parijs en tevens de plegtige ter aarde bestel ling vun de overige ongelukkige slagtoffers, die zijne gevangenschap hebben gedeeld. Het lijk van den aartsbisschop werd met groote praal naar de Notre Hame gebragt. He stoet zette zich in beweging in de rue de Grenoble en trok vervolgens door de rue de Bourgogne, langs de kaden van den linkeroever der Seine tot aan de brug Nötre Hame en het voorplein der kerk. Het lijk, bekleed met de priesterlijke versierselen en voorafge gaan door het kruis, den bisschopsstaf en het ceremonieboek, werd door zes diakens op een paradebed gedragen, terwijl de slippen door de bisschoppen van het Parijsche diocese werden gehouden. He metropolitaansche kerk was geheel behangen met rouwfloers met hermelijnen randen en zilveren franje. Onder het transept was eeu katafalk van buitengewone afmetingen opgerigt, waarop gedurende de plegtigheid de stoffelijke overblijfselen van den door- luchtigcn prelaat rustten. Boven die katafalk met zuilen van graniet, strekte zich een ontzaggelijke troonhemel uit, waarvan twee der met hermelijn bekleede strekhogen vastgehecht waren aan de pijlers van het groote schip, terwijl de twee overigen aan de pijlers van het koor bevestigd waren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2