EEN WIT LAM, 175!Öo^u!dë^ ADVERTENTIËN. WECENSCHOUW. PUBLIEKE VERKOQPIIMC. VERLOREN: Marine-Haven Nieuwediep. Correspondentie. 24,900 prijzen, te zamen fi. 2,521,540, Den 21 Junij GUSTAV SCHWARZSCHILD, Engeland. In het Engslsch Lagerhuis heeft de heer Forster, naar aanleiding van tot hem gerigte vragen, verklaard, dat de regering de beperkende bepalingen betreffende den invoer van vee uit Duitschland niet kon intrekken te minder, nu zij van haren gezant te München het berigt had ont vangen, hoe in den omtrek dier stad do runderpest zich vertoond heeft. Aan den anderen kant verheugde 't den minister te kunnen constateren, dat de jongste voorschriften omtrent uit Nederland ingevoerd vee, zeer ten voordeele hadden gestrekt, zoowel van Britsche consumenten als pachters. Nader onderzoek had hem bevestigd in de over tuiging, dat er van Hollandsch vee geen gevaar van runderpest te vreezen is. Gedurende het afgeloopen jaar zijn te Londen niet minder dan 10,076 personen 5331 mannen 4745 vrouwen wegens dronkenschap in hechtenis genomen. Onder de mannelijke dronkaards kwamen personen van allerlei rangen voor, o. a. 2 geestelijken, 13 advocaten, 20 geneesheeren, 10 kunstenaars, 254 handelsbedienden, 10 verslaggevers voor dagbladen, 29 letterzetters, 51 ingenieurs, enz. Buitendien werden 11,549 personen 5916 mannen en 5633 vrouwen gearresteerd wegens rustverstoring, waaronder 12 advocaten, 12 geneesheeren, 8 kunstenaars, 112 bedienden, 14 zetters en 31 ingenieurs. Het blijkt uit een rapport van den heer Smee, doctor van een Londensche levensverzekeringsmaatschappij, dat van de duizend sterfgevallen die in Engeland plaats hebben een zeer groot deel vergeleken met de sterfgevallen in andere landen moet geweten worden aan slechte spijs vertering. In een verslag, onlangs aan een der groote levens verzekering-maatschappijen ingezonden, heeft genoemde ge neeskundige de aandacht gevestigd op het feit, dat de maag- en ingewandskwalen in Engeland jaarlijks een veel grooter aantal slagtoffers vorderen dan elders. Hij schrijft dit hieraan toe, dat onder de hoogere klasse een groote mate van weelde in 't gebruik van spijs en drank lieerschtter wijl 't den burgerman zoo goed als onmogelijk is een gezond en behoorlijk toebereid maal te verkrijgen. De kookkunst staat in Engeland althans bij de midden- en arbeidende klassen en in de openbare eethuizen nog op zeer lagen trap; en wat erger is daarbij komt de zoo schan delijke en meer en meer algemeen wordende vervalsching van levensmfddelen met onverteerbare of vergiftige stoffen een kwaad, waartegen, ondanks de zoo dikwijls door de pers aangeheven klagten, de Britsche regering nog geen doel matige stappen schij ut te willen nemen. Niet vaak genoeg kan gewezen worden op het dringend noodzakelijke van dus danige stappen. Leven is toch hoofdzaak. Zelfs de hoogste diplomatie heef,t langs welke kronkelpaden zij zich bewege, in 't eind geen hooger doel dan leven en levensgenot hetzij voor weinigen, of voor velen. Maar eene waarlijk goede regering moet streven naar «het grootste welzijn voor het grootste //aantal" d. w. z.zij moet al haar beleid en zorg doen strekken om den burger het leven mogelijk en genotrijk te maken. Waartoe dient nu den onderdanen 't meest volkomen stelsel van wetten, zoolang de staat hen straffeloos in massa laat vergiftigen? Men maakt wetten voor levenden niet voor dooden. Duitschland. De Keizer van Kusland is jl. Zaturdag weder van Berlijn vertrokken. Zij die op goed geluk naar Berlijn vertrekken om getuigen van den intogt der legers te zijn, loopen groot gevaar onder den blooten hemel te moeten bivakkeren. Alle hotels, alle gemeubileerde kamers, hotels gami, enz. zijn verhuurd, tot de dakkamertjes bij particulieren zijn zelfs bezet. In een hotel geldt een klein achterkamertje op de derde verdieping 10 th. daags, betaling vooruit en zoo is alles naar verhouding. Indien men niet tegen ongeriefelijkheden opziet, zich gebrek kan getroosten en een goed voorziene beurs heeft, kan men getuige zijn van het zeker trotsche militaire feest. Het aantal troepen, dat aan de intogt in Berlijn zal deelnemen- bedraagt ongeveer 42,000 man, en wel 1600 officieren en 38,700 man van de garde en 1600 man uit verschillende Duitsche regimenten. De optogt der troepen zal 6 uren duren. Een keizerlijk besluit bepaalt het volgende omtrent den intogt der troepen op den 16 dezer. Aan den intogt zullen deelnemen de veldmaarschalk graaf Wrangel, de Groothertog van Mecklenburg, de Kroonprins van Saksen en de generaals von Steinmetz en von Manteuffel. Voor den Keizer zullen Prins Bismarck, de' minister von Koon en graaf von Moltke, achter Z. M. de Kroonprins van Pruissen, Prins Friedrich Carl en de overige hier aanwe zige Prinsen en Vorsten hunne plaats in den stoet inne men. Na den afloop van den intogt zal het gedenkteeken van wijlen Koning Friedrich Wilhelm III onthuld worden. Een groot landeigenaar te Wesel, die naar Nederland was gevlugt om de krijgsdienst te ontgaan, is bij zijn terugkomst veroordeeld tot 100 thaler boete en verbanning; keert hij naderhand weder terug» dan krijgt hij tucht huisstraf. Italië. In berigten uit Rome van 8 Junij wordt gemeld, dat het Italiaansche gouvernement bevel had gegeven om nieuws werken tot verdediging van Rome aan te leggen en om torpedo's of onderzeesche mijnen in de voornaamste havens des koningrijks te plaatsen. Naar hetgeen verder wordt gemeld, had de Paus bevel gegeven om in Rome noch den Heiligen Sacramentsdag noch den vijf-en-twintigsten verjaardag zijner troonsverheffing met openbare plegtigheden te vieren, maar de viering tot plegtigheden binnen den omtrek der kerkgebouwen te bepalen. Spanje. Den 29 Mei heeft de minister van buitenl. zaken in de Cortes omtrent de Fransche vlugtelingen verklaard, i dat staatkundige uitgewekenen door de Spaansche wetten beschermd worden, maar dat voor gemeene misdadigers het tractaat van uitlevering bestaat. De minister gaf zijn afschuw over de gruwelen der Commune-mannen te kennen, en zeide, dat de Fransche regering, door haar krachtige onderdrukking van den opstand, niet enkel aan Parijs en Frankrijk, maar aan de geheele menschheid, aan de zaak der orde, der vrijheid en der beschaving een onschatbare dienst bewezen had; zij verdiende de medewerking van alle volken en zal die bij de Spaansche natie, bij de Spaansche regering en bij 's lands vertegenwoordiging zeker vinden. Castelar verklaarde, dat hij zich geheel met de woorden des ministers vereenigde; hij verlangde alleen, dat elke aanvraag van een vreemde regering tot uitlevering van uitgewekenen, volgens de tractaten, aan het oordeel der Spaansche regtbanken zou worden onder worpen. //Nimmer," zeide hij, //zal ik mijne beginselen ver loochenen, vooral niet in dagen van tegenspoed, maar openlijk verklaar ik, dat wij nimmer eene misdaad, eene schending van het regt, als een staatkundige handeling zullen goedkeuren, want zoo eene zaak rein moet blijven van alle schuld en smet, dan is het de zaak der vrijheid, der democratie, der republiek. Maar aan den anderen kant moeten wij ons niet laten verblinden door de treurige tooneelen, die te Parijs geschied zijn. Om die te beschrij ven is de pen van een Jesaja, om die te schetsen het penseel van Michael Angelo noodig. Haar oorzaak vinden wij echter in het onderdrukken der vrijheid, in een twin tigjarig Caesarisme, dat na alle regtsbegrippen met voeten getreden, na een gansch menschengeslacht in boeijen geklon ken te hebben, blind en overmoedig, den demon des oor- logs losliet, om te sterven, gelijk het despotismus in de geschiedenis gestorven is, onder eene ijzingwekkende katas- trofe onder de vooroordeeling van het menschelijk geweten en onder den vloek des Hemels." Den volgenden dag stelden vele leden der meerderheid voor, dat de kamer zou verklaren dat zij met de levendigste voldoening de regering in de krachtigste bewoordigingen haren afschuw over de verschrikkelijke daden der Parijsche Commune had hooren te kennen gevendat zij in die verontwaardiging deelde, die ieder eerlijk mensch moet gevoelen tegen de misdadi gers, die de wetten der menschheid geschonden hebben. De republikeinen waren het omtrent dit voorstel niet eens, verscheidene voorstanders van de federatieve republiek, stemden er voor, en het werd aangenomen, met 235 stem men tegen 23. Slechts één lid, Garcia Lopez, verdedigde de Commune en hare beginselen. Ook Castelar stemde tegen het voorstelhij was teleurgesteld over de verdeeld heid der republiekeinsche partij, zoo zelfs, dat hij er aan denkt zich uit het openbaar leven terug te trekken. Ook een andere leider dier partij, Orence, heeft hetzelfde voor nemen aan den dag gelegd. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant vau heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co., te Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegen over hare geïnteresseerden het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. Ingezonden Belangrijk voor velen! In alle branchen, bijzonder echter met betrekking tot de algemeen gezochte origineele loten, is het vertrouwen geregtvaardigd, ecuerzijds door de erkende soliditeit der firma en ten anderen door den daardoor voortgevloeiden enormen aftrek. He uithoofde van hare naauwkeurig- en stiptheid bekende Staatsefiectenhandel van ADOLPH HAAS, in Hamburg, wordt dan ook aan ieder met warmte aanbevolenen doen wij een ieders aandacht vestigen op de heden in ons blad voorkomende advertentie der voormelde firma. In liet algemeen belang wordt men opmerkzaam gemaakt op de in deze courant voor komende advertentie van den Heer GUSTAV SCHWARZSCHILD, te Hamburg. De daarbij geannonceerde loten kunnen wij, in aan merking der vele prijzen die in deze loterij zijn, ten beste aanbevelen, terwijl iiet genoemde huis, dat met den verkoop dezer loten belast is en waarvan de realiteit en soliditeit algemeen bekend is, de beste waarborg oplevert. Het is dan ook niet te bevreemden dat zeer vele orders naar hetzelve worden gezonden, die immer met de meeste zorg ten spoedigste worden uitgevoerd. Zoilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 8 Junij. Gijsb. Hermanus, T.J.Nieufeld. Batavia. 10 11 Junij. Vesta. J. II. Meijer. Bordeaux. 11 ii Gaiilei. B.S.v.d.Meij. Batavia. 11 i, 12 H Atlanta. C. C. Ricker. Boston. 13 ii Adriane. J. Bakker. Middel. Zee. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 10 Junij. Emerald. O. Pedersen. v. Vliet Co. New-Orleans 12 Maria Adolfina.W.Bakker Wz.ZurMühlen&Co.Banjoewang ie Heeft vijf dagen quarantaine ter rede gelegen. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Carbon. G. Reston. Newcastle. Steenk.ZurMühlen&Co. Conservator. W. Robinson. H. J. Tweehuijs. George Smith. J. Marshall. Sunderland. C. Berghuijs. Nicanor. G. E. Hansen. Nyland. Hout. v. Vliet Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). flUHf 1 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 11 12 no. Ik. 762.04 f 0.68 12.7 - 5.1 0.88 Slecht. 12 12 nw. 0.3,, 762.57 f 1.19 12.4 - 5.4 0.91 Vlak. 13 8 no. 0.2» 762.56 f 1.16 15.2 - 0.7 0.85 13 12 otn. 0.1» 762.90 f 1.50 17.1 - 0.7 0.57 Weersgesteldheid: 11 Junijl2 u. Ligtbewolkl, helder, mooiweer. 12 Junijl2 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 13 Junij 8 u. Helder, ligtbewolkt, schoon weer. 13 Junijlï u. Helder, schoonweer. LAATSTE BKUIGTKX. Alhier zijn 212 stemmen uitgebragt voor een lid der Tweede Kamer. Wil de heer H. te A. zoo beleefd zijn, wij houden ons bijzonder aanbevolen. Het ingezondene door den heer K. te T. kan alleen „ouderteekend" geplaatst worden. Het stukje over Groenland is ter zijde gelegd, omdat het te weinig wetenswaardigs bevat. Bevallen van een welgeschapen Z O O N J. DEURSEN KEIJSER, Texel, 11 Junij 1871. Eenige en algemeene kennisgeving. VAN Bevallen van eene Dochter E. DE VRIES VAN COEVENHOVEN, geliefde Echtgenoot van J. B. MARCHAND. Nieuwediep, 11 Junij 1871. Het BESTUUR van den Polder HELDER en HUIS DUINEN maakt bekend, dat de JAARLIJKSCHE WEtlElïSCHOl'W in den Polder gehouden zal worden op Donderdag den 19 Junij aanstaande. Eigenaars of gebruikers van Landen worden herinnerd, dat de aan hunne Landerijen gelegen Polderwegen vóór den dag der schouwing behoorlijk moeten zijn ingeslecht. De nalatigen verbeuren eene boete van zestig cents, onverminderd hunne verpligting om de wegen in behoor lijken staat te brengen. Helder, den 13 Junij 1871. Het Polderbestuur voornoemd, H. SMIDS, President. L. VERHEY, Secretaris. WOEXSDAG den 21 JUXIJ, des avonds ten zeven uur, zal door Mr. D. P. H. ABERSON, Griffier bij het Kantongeregt, in het HEEREN-LOGEMENT te Helder publiek worden verkocht, de navolgende Strandvonderij- Goederen, als: Acht balen KATOEN, zeven blokken Buiten- landsch HOUT (Maghonij), p. m. 600 stuks Greenen en Vuren DEELEN en PLATEN, KOLDERS, Noordsche BALKEN, ANKERS, KETTINGEN, TROSSEN. ZEILEN, RA'S, WATERVATEN, BOEGSPRIET, WRAKHOUT, enz., enz. De goederen zijn te bezigtigen den dag vóór en op den verkoopdag op en bij bet Heldersclie Plein, van des morgens negen uur, behalve de blokken Maghonijhout, N°. 1, 2 en 3, liggende en te bezigtigen in 's Rijks pakhuis te Amsterdam. blaauw gemerkt op den schoft en een gat in het regteroor. Terug te bezorgen, tegen goede belooning, bij P. RAAP, te Wieringerwaard. als grootste prijs in het gelukkigste geval, biedt de nieuwe door den staat goedgekeurde en gewaarborgde groote Geldverloting aau. worden in weinige maanden verloot. De grootste prijs event. ff 175,000. Hoofdprijzen ff. 105,000, ff. 70,000, ff. 35,000, ff. 28,000, ff. 17,500, 2 h ff. 14,000, 3 a ff. 10,500, 3 k ff. 8400, 3 a ff. 7000, 4 a ff. 5600, 5 a ff. 4200, 11 a ff. 3500, 2 a ff. 2800, 28 a ff. 2100, 106 a ff. 1400, 156 a ff. 700, 206 a ff. 350. heeft de trekking plaats en kost daarvoor volgens het plan: 1 geheel origineel lot fl. 3.50. 1 half 1.J5. 1 kwart O.WO. Deze door den Staat gewaarborgde origineele loten zijn, tegen inzending van het bedrag in munt of bankpapier, coupons of post zegels, of door overmaking van hetzelve per postwissel, bij mij te bekomen. Bij elke bestelling voeg ik gratis een officieel trekkingsplan, zend geregeld de trekkingslijsten en deel bereidwillig mede die ophelderingen, welke men van mij vragen zal. In de afgeloopene loterij had ik het genoegen vele groote prijzen aau mijne begunstigers te kunnen uitbetalen, en mogt ik hunne tevredenheid door eene naauwgezette bediening erlangen. Mijn ijverig streven zal dan ook steeds zijn dit bekomen vertrouwen mij waardig te maken. Aangezien de trekking weldra zal plaats hebben, zoo wordt men verzocht zieh ten spoedigste direct te willen wenden aan Bankier en Wisselhandelaar te Hamburg.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3