ADVERTENTIËN. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN." 3VI ARIN 2EL V ier oude voor 's Rijks dienst afgekeurde geslagen ijzeren STOOMKETELS met 886 geel koperen Vlampijpen, zoomede een' ijzeren SUPERHEAÏER. Hoe men te Parijs handelt om de vele lijken uit den weg te ruimen ea hunne kwade uitwaseming te beletten, blijkt uit eene mededeeling van een ooggetuige. In liet schoone park des Buttes Chaumond zag hij drie kolossale houtmijnen waarop een menigte ligchamen waren nedergelegd en die in laaijen gloed brandden. Men neemt 8 of 10 lijken, legt er dan een laag hout over, dan'weêr.. enz. Alles wordt met teer overgoten maar midden in staat een vat petroleum, dat het vuur tot het einde toe voedt. Is alles genoeg zaam verkoold, dan wordt het weggeruimd en begraven. Niets ver schrikkelijker, zegt de berigtgever, dan de jongeren van Mepbisto aan 't werk te zien en welk eene gedachte voor hen, die in de gevechten bij de Buttes betrekkingen verloren hebben. In de Cloche leest men het volgende ongehoorde, onwaarschijn lijke verhaal: „Een marketentster van de nationale garde wordt o-earresteerd. Die ongelukkige vlugtte, vergezeld van een jong kind, het hare. Men vindt een flesch petroleum bij haar. De kapitein van de linietroepen geeft onmiddellijk bevel haar te fusilleeren. Daar valt hem bet kind in 't oog. „Heeft hij nog een vader?" vraagt hij. „Neen, hij werd gedood," antwoordt de vrouw. „Dus geen bloedverwanten?" „Niemand." „Ik geef je mijn woord van eer, dat voor dat kind behoorlijk gezorgd zal worden." Hij wikkelt het kind in zijn kapotjas, laat het naar eeu veilige plaats brengeu en kommandeert vuurDe kapitein is, naar men verzekert, voornemens bet kind te adopteeren." De omstreken van Lyon zijn geheel met sneeuw bedekt. Volgens de Vérité heeft er weer een moordaanslag in een spoorwegrijtuig plaats gehad. Een Spanjaard, met den avondtrein reizende van Orleans naar Bayonne, zag een persoon in het rijtuig komen en naast hem plaats nemen. Beiden knoopten met elkander een gesprek aan. Toen de trein voorbij Ëtampes was gekomen, was de Spanjaard in slaap gevallen. De amjer, dit bemerkende, en zich verder overtuigende of hij goed en wel sliep, haalde een kleinen revolver, bekend' onder den naam van coup de poing. uit den zak, en loste twee schoten op den Spanjaard, dien hij aan het hoofd trof. Deze, verschrikt wakker wordende, zag zijne kleederen met bloed bevlekt en wierp zich op zijn reisgenoot, die op zijne beurt hem toeriep: „Ellendeling, gij hebt mijne vrouw en kinderen laten vermoorden." Bij de worsteling, die daarop plaats had, ver dedigde de Spanjaard zich dapper en zette zijne nagels in het gezigt van den booswicht. Het toeval wilde gelukkiglijk, dat de avondtrein, die middelerwijl te Argenville was aangekomen, aldaar tegen de gewoonte, stilhield. Anders ware het met den Spanjaard gedaan geweest. De booswicht wist echter te ontsnappen. Zoodra de trein had opgehouden, sprong hij er uit, en hoewel de Spanjaard schreeuwde„houd den moor denaar!" werd hij niet gevat. Het lijdt geen twijfel, dat de booswicht van meening was, dat de Spanjaard veel waarde bij zich had, en hem, na vermoord te hebben, dacht te berooven. Duitscliland. Uit Berlijn wordt gemeld, dat er met de versiering der straten, waar langs de intogt van het leger zal geschieden, wel is waar alierijverigst wordt voortgemaakt, doch dat de kunstenaars en handwerkslieden alle moeite zullen hebben op den bepaalden tijd gereed te komen. Aan de voor malige Hallerpoort verheft zich de Berolina van Etike, op de Askanische plaats eene groep van trofeeën, die op Weissenburg en Wörth betrekking hebben, op de Pots- dammerplaats eene reusachtige 70 voet hooge godin der overwinning, troonend op veroverd geschut, aan hare beide zijden bevinden zich twee zittende kollossale standbeelden van Reinhold Begas, Straatsburg en Metz, terwijl van de Halier- tot de Brandenburgerpoort een woud van wapenen wordt opgerigt. Aan de Brandenburgerpoort verheffen zich twee reusachtige trofeeën voor de hoofdveldslagen in over eenstemming met de beelden en de decoratie der poort zelve. Vaii de op de Parijzerplaats ainphitheatersgewijze opgerigte tribunen wapperen de banieren der gezamenlijke Duitsche Staten,, en hier, waar ook een afgezonderde plaats is voor de gewonde officieren, heeft de ontvangst des Keizers plaats door de eere-jonkvrouwen en door de ver tegenwoordigers der stad. De laatsten hebben hunne plaats aan den ingang der Linden op 2 tribunen, die onder een troonhemel zijn opgerigt. Deze laatste rust op vier 45 voet hooge zuilen met 8 voet hooge Victoria's en de ijzeren Kruisen van 1813 en 1870. Aan beide zijden der Linden, digt aan het binnenste hek, zijn zitbanken met leuningen voor ongeveer 6000 gewonden met hunne verplegers en ver pleegsters. Inwendig wordt de Linden-promenade met kande- labres versierd, die vuurbekkens dragen en met vergulde drie- voetige aan drie zijden gedecoreerde zuilen afwisselen, waarde 191 oliiciële depêches van het tooneel des oorlogs te lezen zijn. Vervolgens wordt dwars voor ieder aldeeling der Linden- promenade tusschen twee 40 voet hooge zuilen, die door Victoria's gekroond worden, eene draperie, dus 5, bevestigd; zij zijn 15 voet hoog, 20 voet breed en van onder met vergulden franjes omboord en gevoerd met rood gouden stof. Op deze draperieën worden de staatkundige gevolgen des oorlogs daatgesteld in 5 groote beelden van v. V erne, A. v. Heyden, Knille, Ewald, Schalier; deze heelden hebben betrekking op de uitspraken van den Keizer, die zich door eenvoudige waardigheid en gedenkwaardigen vonn onder scheiden. De woorden zeiven leest men in gulden schrilt op rijm gebragt op de rugzijde. Soortgelijke spreuken staan op de voetstukke» der zuilen en ook op de zuilen der vermelde troonhemels. De gezamenlijke verzen even als in het algemeen de inscripties zijn van Fried. Eggers. Aan het begin en het einde van ieder der vijf afdeelingen zijn buiten het decoratief, de trofeeën met zinnebeelden van den veldspoorweg, veldpost, veldtelegraphie, zieken verpleging, liefdegaven, enz die eveneens door spreuken op de voetstukken worden opgeluisterd. Tusschen de ver schillende decoratiën zullen zich 678 veroverde kanonnen bevinden. Voor het slot prijkt de 40 voet hooge Germania (zittend) met den Elzas en Lotharingen aan hare zijde, op een rond voetstuk van 60 voet omvang, waarom een rand van over de 30 levensgroote figuren, het Duitsche volk iu zijne weerbaarheid voorstellend. Het onderste voetstuk wordt door de levensgroote beelden der 8 Duitsche hoofdrivieren omgeven. Het eerste ontwerp is van Martinus Gropius, de plastische schets der Germania met beide nevenfiguren van Albert Wolff, het groote lijst werk van Sieraering en de rivieren van Wolslebcn. Het gebouw van de academie der kunsten (onder de Linden) zal op eene waarlijk grootsche wijze over de geheele lengte met rijke schilderachtige versierselen opgetooid worden, voor zooverre de krachten der vereeniging het bij den ongewoon korten tijd maar toelaten. Zoo zal A. Menzel de kolossale beeldtenis van Bismarck en van Moltke, Richter het beeld van Prins Frederik Karei, Becker dat van den Kroonprins van Saksen, Oscar Vezas dat van den Kroonprins van het Duitsche rijk, Frederik Kaulbach dat van de groothertogin van Schwerin schilderen; verder nog afbeeldingen van 16 generalen op gouden grond. De decoratie van het gebouw zal veelkleurig zijn. In het midden voor de deur komt een gesloten troonhemel, gekroond door een zware trofee van vlaggen en daarboven de Pruissische adelaar. Uit de 60 eere-jonkvrouwen, die den Keizer aan de Branderibitrgerpoort zullen ontvangen, is de keus om een aanspraak tot den Keizer te houden gevallen op de dochter van prof. Blaeser. Prins von Bismarck heeft, behalve zijn vorstentitel, ook een stoffelijk blijk van dank ontvangen, ten einde zijn vermogen in overeenstemming met zijn rang te brengen. Uit de domeinen van het Hertogdom Lauenburg is hem een landbezit geschonken ter waarde van 1 millioen thaler, ongeveer 1,750,000 Ned. Dezer dagen overleed te Keulen de heer G. J. J. Rochell, gepensioneerd generaal-majoor van het Neder- landsche leger. De stadsschouwburg te Breslau is Dingsdag avond tot den grond afgebrand. Bij het uitbarsten der vlammen had de voorstelling reeds een aanvang genomen. Menschen- levens heeft men niet te betreuren. Uitslag der verkiezingen voor leden der Tweede Kamer. Botterdam. Herkozen I. D. Fransen van de Putte (liberaal). Groningen. Herkozen mr. 8. van Houten (liberaal). Appjngadam. Herkozen mr. D. de Buyter Zylker (liberaal). Assen. Herkozen mr. H. J. Smidt (liberaal). Leeuwarden. Herkozen J. K. II. de Roo van Alderwerelt (liberaal). Steenwijk. Herkozen jhr. C. M. Storm van 's Gravesande (liberaal). Zwolle. Herkozen mr. A. van Naamen van Eernnes (liberaal). AlMelo. (Het afgetreden conservatieve lid mr. J. Kalft niet herkiesbaar). Gekozen mr. B. Brouwer (liberaal). Deventer. Herkozen mr. A. van Delden (liberaal). Zutphen. Herkozen mr. J. Dam (liberaal). Arnhem. Gekozen J. P. J. A. graaf ran Zuylen van Nyevelt (anti-revolutionair). [Het aftredend lid was mr. L. A. J. YV. baron Sloet van de Beele (liberaal) Nijmegen. Herkozen jhr. mr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer (ultramontaan). Tiel. Gekozen mr. D. J. Baron Mackay (liberaal). [Het aftre dend lid was baron van Lijnden van Sandeuburg (anti-revolutionair).] Amersfoort. Herstemming tusschen baron van Hardenbroek van Lookhorst (aftr. conserv. lid) eu Alberdingk Thym, (ultramontaan). Utrecht. Herstemming tusschen mr. YV. K. Boer (liberaal) eu mr. N. P. J. Kien (aftredend conservatief lid). Hoorn. Gekozen K. de Jong (liberaal). [Het aftredend lid was mr. W. baron van Goltstein (conservatief).] Haarlem. Gekozen mr. C. Fock (liberaal). [Het aftredend lid was G. L. J. van der Hucht (conservatief).] Haarlemmermeer. Herkozen jhr. mr. J. \\r. II. Rutgers van Rozenburg (liberaal). g; Amsterdam. Gekozen mr. O: Fock (liberaal), [liet aftredend lid was H. A. Insinger (conservatief).] Herkozen mr. G. C. J. van Reeuen (conservatief). Herstemming tusschen mr. E. H. 's Jacob (aftredend conservatief lid) eu J. 1'. de Bordes (liberaal). Leiden. Herkozen O. baron van YY'assenaer van Catwyck (anti revolutionair). Gouda. Herkozen M. A. E. H. "ïloffman (conservatief). Delft. Herkozen mr. J. van Kuyk (conservatief). Brielle. Herkozen dr. K. A. Rombach (liberaal), 's Gravenhage. Gekozen mr. W. Wintgens (conservatief). [Het aftredend conservatief lid jhr. F. de Casembroot bad bedankt.] Dordrecht. Gekozen jhr. mr. YV. T. Gevers Dcyuoot (liberaal). [Het aftredend lid was Biehou van IJsselmondo (anti-revolutionair).] Gorinchem. Herkozen YV. C. M. Begram (conservatief). Breda. Gekozen jhr. mr. C. van Nispen (ultramontaan). [Het aftredend lid was Guljé (liberaal-katholiek). Tilburg, llerkozen F. H. H. Borret (ultramontaan). Eindhoven. Herkozen rar. P. J. A. Smits (ultramontaan). Maastricht. Herkozen C. A. baron de Bieberstcin Rogalla. Zatvadsky (vroeger liberaal). Roermond. Herkozen J. II. Arnoblts (ultramontaan). 's Bosch. Herkozen mr. J. M. li. J. van der Does de YVillebois (ultramontaan). Boxmeer. Gekozen mr. P. van den Heuvel (ultramontaan). [Het aftredend lid was H. C. P. Kersteus (vroeger liberaal). Sneek. Herkozen ds. A. Moens (liberaal). In zooverre de uitslag bekend is, mag die in groote mate gunstig beeten voor de liberale partij. Vooral 'de conservatieve partij leed zeer gevoelige verliezenniet minder dan G aftredende leden van die rigting zijn door liberalen vervangen. De uitslag is nog niet bekend van de verkiezingen te Dokkum, Alkmaar, Middelburg en Goes; maar het reeds bekende toont klaar en duidelijk, dat de natie haar zegel hecht aan de rigting die titans aan het bewind is, en geen acht heeft willen slaan op bet marktgeschreeuw der anti liberale partij. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant vau beden geplaatste advertentie der firma S. SACKS St Co., te Hamburg, welke door bare prompte en reëele bediening tegen over bare geïnteresseerden het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. (Ingezonden.) Belangrijk voor velen! In alle brunchen, bijzonder echter met betrekking tot de algemeen gezochte origineele loten, is het vertrouwen geregtvaardigd, ecnerzijds door de erkende soliditeit der firma en ten anderen door den daardoor voortgevloeiden enormen aftrek. De uithoofde van bare naauwkeurig- en stiptheid bekende Staatseffectenhandel van ADOLPH HAAS, in Hamburg, wordt dan ook aan ieder met warmte aanbevolenen doen wij een ieders aandacht vestigen op de heden in ons blad voorkomende advertentie der voormelde firma. In het algemeen belang wordt men opmerkzaam gemaakt op de in deze courant voor komende advertentie van den Heer GUSTAV SCHWARZSCHILD, te Hamburg. De daarbij geannonceerde loten kunnen wij, in aan merking der vele prijzen die in deze loterij zijn, ten beste aanbevelen, terwijl het genoemde buis, dat met den verkoop dezer loten belast is en waarvan de realiteit en soliditeit algemeen bekend is, de beste waarborg oplevert. Het is dan ook niet te bevreemden dat zeer vele orders naar hetzelve worden gezonden, die immer met de meeste zorg ten spoedigste worden uitgevoerd. Van 7 tot 14 Junij 1871. ONDERTROUYVD en GETROUYVD: Geene. GEBOREN: Jan, zoon van Krijn Tanis en AdriaantjeReuvers. Dirk Cornelis. zoon van Tjerk Dirk van Deursen en Immetje Keijser. OVERLEDEN: Jakob Cornelis Eelman, 7| weken, zoon van Jaeob Eelman en Cornelia YYillemina Flens. Levenloos aangegeven een van het vrouwelijk geslacht. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 8 Junij. Gijsb. Hermanus. T.J.Nieufeld. Batavia. 11 14 Junij. Galilei. B.S.v.d.Meij. Batavia. 13 Adriadne. J. Bakker. Middel. Zee. 15 Ortelius. J. S. Schol. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 13 Junij. Aristides. YY". Hotf. Amons Co. Nicolaïf. 15 Anna Paulowna. J. J. Hansen. ZurMühlen&Co. Bordeaux. 15 Selma. A. Olsson. Order. Odessa. Binnengekomen Schepen bestemd hnnno lading in de Binnenhaven to lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sarali Jane. G. Painter. Seabam. Steenk. Duink.&Goedk. Harraton. 1). Fowles. Newcastle. ZurMiiblen&Co. Salon. T. Jorgensen. Helsingfors.Hout) Amons Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 Jui'j- [I Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. V ochtigh procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 14 12 ozo. 0.6k. 763.14 t 1.77 21.2 f 3.4 0.68 Vlak. 15 8 ozo. 0.6„ 762.17 f 0.84 20.0 f 4.0 0.80 15 12 otz. 4» 761.57 f 0.24 21.6 t 3.7 0.68 Slecbtw. 14 Junij 8 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 14 Junijlï u. Helder, beneveld, mooiweer. PER TELEGRAAF. Paarden 3 Ossen 2 Stieren 30 Gelde-Koeijen - 25 Kalf-Koeijen - 14 Vaarzen 12 Gras-Kalveren - 16 Nucht.Kalveren- f a -100 al30 - 90 al60 - 90 al30 - 95 al40 - 90 al80 - 50 a 70 G al7I 3 YetteRammen - 28 a 600 Schapen 14 a 31 1215 Lammeren - 6 Bokk. enGeiten - 40 Magere Varkens f 108 Biggen 8 Eenden 18 Kippen G a 11 lja 6 8 a 14 4 a 6 c. 50 a 60 - 40 al 20 Boter per kop -85 a Kaas per K.G. - 25 a 35 Kip-Eijeren per 100 -280 a300 Eend-Eijeren -310 a320 i Te 's Hage heeft zicb dezer dagen eene Commissie gevormd, met het doel om geldelijke bijdragen te ffl verzamelen voor de onderofficieren en manschappen, uitgemaakt hebbende het detachement koloniale militairen aan boord der stoomboot WILLEM III. In de gevaarlijke oogenblikken bij 't verbranden der boot hebben die militairen zulke treffende blijken van moed cn krijgstucht gegeven, dat bun heldhaftig gedrag in Engeland de algemeene bewondering heeft gewekt. Hebben die militairen bij die gelegenheid veel verloren, dat niet gerekend kan worden te bebooren tot de equipementstukken, die hun door 't Rijk weder worden verstrekt, het komt der Commissie voor, dat hun gedrag erkend en beloond moet worden. Zij belast zich, daarom met de ontvangst vau giften, ten einde die mannen een bewijs van erkenning te geven in de schadeloosstelling voor 't geleden verlies. De ondergeteekende, door de bedoelde Commissie te 's Hage uitgenoodigd om zich. ter dezer plaatse beschikbaar te stellen tot de ontvangst van giften tot dit doel, beeft zich daartoe volkomen bereid verklaard en wendt zicb bij dezen tot zijne plaatsgenooten met verzoek, om de giften, die men zou willen afzonderen, met het oog op het aanstaand vertrek der militairen, uiterlijk vóór of op 20 dezer, bij hem wel te willen inzenden. Hij vertrouwt, dat voor dit schoone doel alle verdere aanbeveling overbodig kan worden geacht. Helder, 15 Junij 1871. MELVILL VAN CARNBÉE. Langeztraat, hoek Kloktteeg. Ook aan bet Bureau dezer Courant zullen, op verzoek van den heer MELVILL, voor 't aangewezen doel giften worden aangenomen. OPENBARE VERKOOPING, bij inschrijving, op WOENSDAG den JUNIJ 1871, des voormiddags ten elf ure, van De verkoop geschiedt in één perceel, bij enkele inschrijving. De voorwerpen kunnen twee dagen vóór en op den verkoopdag worden bezigtigd. De inschrijvingen, op gezegelde billetten, bevattende den prijs, die geboden wordt, in cijfers en letters, zonder door halingen en bijconditiën en door den kooper en zijne borgen onderteekend, moeten op den verkoopdag, des voormiddags ten 11 ure, franco bezorgd zijn ter Griffie van de Directie der Marino te Willemsoord. De voorwaarden liggen ter lezing bij het Deparlement van Marine te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te Amsterdam en alhier. Willemsoord, den 10 Junij 1871. Ds Schout-bij-Nacht, Directeur en Kommandant der Marine, J. VAM BER IHEER8GH.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3