Benoemingen, enz. 0 11 T L A Iï7~ Marine-Haven IN ieuwediep. waren. Wij betreuren het zeer, dat wij de bijzonderheden niet kennen van de verschillende genezingen, door dezen heer verrigt, wiens naam is dr. Manikus; maar wij staan in voor de waarheid van hetgeen wij gezegd hebben, daar onze zegslieden volkomen vertrouwen verdienen. Onder de personen, aan wie dr. Manikus het gezigt heeft terug gegeven, is een oud-ambtenaar, die eerst geruimen tijd met de oogen had gesukkeld en eindelijk geheel blind was geworden en twee a drie jaren in dien toestand had ver keerd. Hij kan nu zien en lezen, zelfs zonder behulp van een bril. Parijs telt jaarlijks, welligt van alle steden der wereld, het grootst aantal zelfmoorden. Terwijl er te Weenen één voorkomt op de 160 sterfgevallen, te Londen één op de 175 en te New-York één op de 712, is die ver- j houding te Parijs van 1 tot 72. Te Londen en te New- York neemt het aantal vrijwillige dooden merkbaar af, terwijl te Parijs een voortdurende vermeerdering moet geconstateerd worden. Prof. Prestel, to Ernden, deelt de volgende ontdekking mede op weerkundig gebied: koude jaren vallen altijd zamen met die der jaren van het maximum van zonnevlekken en veel noorderlicht. Deze omstandigheden kwamen, om niet ver terug te gaan, voor, in 1838, 1849, 1860 en daar sluit zich het jaar 1871 bij aan. De gemiddelde tempe ratuur is lager en volgens deze waarneming hebben wij zoo min een heeten zomer als een warm najaar te wachten. Uit de Noorweegsche stad Tromsö zal tegen het einde van Julij een pleizierreis naar Spitsbergen ondernomen worden. De togt zal veertien dagen duren en ongeveer 100 gulden per reiziger kosten. Er zijn 70 deelnemers noodig om de uitgaven te bestrijden. Blijkens de berigten uit China is de stad Bathang, hoofdplaats der binnenlandsche provincie Kham, aan den grooten weg van Tatsien en Litang naar Thibet, den 11 April door een aardschok verwoest. Bij deze ramp hebben 2300 menschen het leven verloren. De groote tempel van Ting-Lim met zijne 351 binnen-afdeelingen is totaal ver nield en van alle overige openbare en particuliere gebou wen is slechts zeer weinig blijven staan. Bijna 2000 woonhuizen zijn geheel ingestort en de overige beschadigd. Onmiddelijk na het onheil ontstond er op verscheidene plaatsen brand, met het gevolg dat de graanpakhuizen en andere gebouwen, die nog waren blijven staan, eene prooi der vlammen zijn geworden. Het vuur heeft vier dagen door de puinhoopen gewoed. De aardbeving heeft zich uitgestrekt oostwaarts naar Pangschahmum, westwaarts naar Nantun, zuidwaarts naar Lintschahi en noordwaarts tot aan het zoutmeer van Atung, te zamen over een omvang van ongeveer 600 kilometers. Op onderscheidene plaatsen zijn alle hoogten ingestort, groote scheuren in den bodem ontstaan en de wegen totaal onbruikbaar geworden. De gele koorts te Buenos Ayres is eindelijk geweken en de vlugtelingen keeren in de zwaar geteisterde stad terug. In de vijftiende en zestiende eeuw was het leven op verre na zoo duur niet als tegenwoordigin evenredigheid was het dagloon van den arbeider ook zoo groot niet als thans. In 1466, bij het afbreken der forten van Dinant, verdiende een metselaar 4 stuivers daags, een opperman 3 en een jongen 2 stuivers. De bouwkundige Mathijs Layens ontving voor het plan van het stadhuis te Leuven, waaraan 15 jaren werd gebouwd, in 1463 is voltooid en 32,786 gulden 7 stuivers en 2 duiten heeft gekost, vijf gulden. De brug der bogen te Luik was na 22 jaren arbeid in 1466 voleindigd en had 30,500 gulden gekost. Thans gaat het geheel anders; de bouwmeesters trekken bijna zooveel als eertijds een openbaar gebouw kostte. Wat de levensmiddelen aangaat, kocht men in 1206 te Luik voor 2 deniers 4 brooden en 4 potten bier; in 1476 werd het vat koren daar voor 4 duiten verkocht; in 1531 het vat tarwe voor 40 en het vat koren voor 28 duiten. Ten jare 1516 werd te lloei, ter gelegenheid van de komst van den Prins-bisschop, een maaltijd gegeven; de onkosten waren.... 89 duiten. In 1555 kon men te Luik zooveel steenkolen koopen als men begeerde voor 20 stuivers de kar. Wilt ge nu weten, welke jaarwedde de burge meester dier stad genoot? In het jaar 1500 werd zij, als oorzaak van de groote uitgaaf die dit ambt medebragt, op 80 gulden gesteld. Nob iets omtrent den feestelijken intoqt der troepen te Berlijn. Reeds vroeg in den morgen van Vrijdag 11. was alles te Berlijn in rep en roer; elke trein bragt nog duizende bezoekers aan, die bij gebrek aan rijtuigen en diligences allen met pak en zak voortzwoegden door de warme zonnestralen, die zich reeds deden gevoelen. Men berekent dat reeds een paar uur vóór den optogt een aanvang zou nemen, een half millioen menschen op de been waren. De meesten zag men op de Linden en voor de Brandenburger poort. Talrijke wagens, met lauwerkransen opge stapeld, rijden nog door de stad en zetten tot hooge prijzen hun waar af. Van alle zijden klinkt de muziektal van corporaties komen bijeen met haar vaandels, om zich naar de haar aangewezen plaats te begeven. Omtrent de versiering van den weg dien de troepen volgden wordt het volgende gemeld: Bij de Halle-poort trokken de troepen de stad binnendaar verhief zich een allegorische figuur voorstellende de stad Berlijn, 65 voet hoog; met den eenen arm wijst zij de troepen op den zegeweg. Bijna overal en ook hier zijn tribunes opgerigt, smaakvol met vlaggen versierd, en er was ruimschoots gezorgd, dat een onbegrijpelijk groot aantal toeschouwers plaats kon vinden. De Halle-poort binnengetreden vangt de eigenlijke zegeweg aan; aan beide zijden ontwaart men twee masten, op den een leest men onder het rijk versierde wapen der Hohenzollern den naam Ems, op den anderen dien van Saarbrücken, met het Pruissische wapen. De Königgratzerstraat, die hier aanvangt, is op korten afstand van elkander voorzien van kleinere masten, met vlaggeii versierd en door guirlandes aan elkander verbonden. De straat doorgaaude komt men op het plein bij het Anhalter-spoorwegstation, daar, waar 14 dagen na den aanvang van den oorlog, de eerste Fransche krijgsgevangenen aankwamen. Daar is een tribune opgerigt voor de schoolkinderen, ten getale van 3500, tegenover reusachtige groepen tropheen, voorstellende de overwinning bij Weissemburg, Wörth en Spicheren; men zifet een ontzaglijke menigte Frausch buitgemaakt geschut en wapenen. Aan de masten-rij, die ook hier weder wordt voortgezet, ziet men de namen prijken van de plaatsen waar groote of kleine gevechten zijn geleverd, of die om een of andere reden belangrijk zijn, zooals Noisseville, Voippy, Marsal, Mars-la-Tour, Laon, Mercy-le-IIaut, enz. Bij de Potsdammer poort vindt men twee zittende beelden, voor stellende Metz en Straatsburg; tusschen beide steden verheft zich eene 60 voet hooge Victoria, vervaardigd door den beeldhouwer Begas en voorstellende de overwinning van Sédan. Het beeld rust op een brug van veroverde kanonnen. Voor deze groep prijken vier banieren van roode zijde, waarin men met gouden letters de namen leest: Colombay,Vionville, Gravelotte. St. Privat en Beaumont. Een menigte tribunes zijn hier van alle zijden aangebragt en het is een der hoofdgroepen aan den zegeweg. Bij de Brandenburger poort ontwaart men een soort van galerij, rustende op 6 kolossale zuilen, voorstellende Duitschlands over winning op het Itepublikeinsche Frankrijk. De meeste zorg is echter besteed aan den weg Unter den Linden evenals in 1864 en 1866 was het Parijzer plein bestemd tot eigenlijke plaats van ontvangst. Hier zijn amphitheatersgewijze rijk versierde tribunes aangebragt. Hier werd de Keizer begroet door de 75 Berlijnsche jonkvrouwen, gekleed en gekapt naar Duitsch- nationale wijze. De Keizer nam daartoe plaats op een rijk versierden troonhemel, gedragen door vier 45 voet hooge, door overwinningsbeelden gekroonde zuilen. Aan beide zijden van de Linden zijn tribunes opgerigt voor ongeveer 6000 gekwetsten met hun verplegers en verpleegsters. De middelweg van de Linden is van beide zijden met veroverd geschut bezet, waartusschen de 191 officiële dépêches van het oorlogstooneel zijn aangebragt. Aan het einde van den zegeweg ziet men het uittrekken ten oorlog voorgesteld; een 15 voet hoog en 20 voet breed beeld, voorstellende Germania, die voor het altaar den eed laat zweren aan de vereenigde Duitsche volksstammen, waarvan de vertegen woordigers in middeleeuwsche kleederdragt zijn verschenen. Boven het beeld leest men 's Keizers woorden„Mij" v(dk zal in dezen strijd aan mijne zijde staan, zooals het aan de zijde van mijne in God rustende vaderen gestaan heeft." Onder het beeld leest men LTnfrieden meid' ioh, Unbill nimmer leid' ich, Mein Schwert ist scharf und schneidig. Bij de Schadowstraat merkt men een tweede beeld op van de vereeniging van de Duitsche volksstammengeniën slaan een brug over de Mainsoldaten van Noord- en Zuid-Duitschland omarmen elkander; onder het beeld staan de woorden: „Geheel Duitschland staat eendragtig bijeen, zooals nooit te voren. 20 Julij 1870" en de versregel: Süd und Nord, eins in Schwert und Wort. Verder treft men nog een schilderstok aan van von Werner, dat zeer wordt geroemd. In de wolken verschijnt Germania op een zegewagen; de vlag van den Noordduitscheu Bond wappert in de lucht, aan haar zijde zijn allegorische beelden aangebragt van de Zuidduitsche staten. Voor deze groep ziet men het gewoel van een gevecht; de Keizer der Gallen is ter aarde geworpen, zijn kroon verbrijzeld. Midden uit het krijgsgewoel verrijst een ridder als St Georg met den draak aan zijn voeten en men herkent gemakkelijk in den ridder den Pruissischen Kroonprins. Op den achtergrond ziet, men het brandende Parijs, den strijd tusschen de driekleurige en de roode vaanhoog in de lucht strijdt de Duitsche adelaar met de Fransche. In de Friedrichstraat vindt men weder een beeld van Germania, met vasten blik de toekomst tegenziende. Onder dit beeld leest men Uns ist der Krieg verhaszt, Doch wissen wir uns zu wehren, Und wenn ihr uns in Frieden laszt, Wird sich von selbst das Reich schon mehren. Eindelijk treft men in de Charlottenstraat het beeld van den vrede, van A. von Ileyden, een schoone vrouwenfiguur, omgeven door twee jongelingen, voorstellende Elzas en Lotharingen. Ter regterzijde ziet men landbouw en nijverheid herleven, aan de linker zijde het beeld der beschaving, en daaronder de woorden Und sind nicht deine Miinner, Arbeitsam, redlich, schlicht, Der Friedenswerke Kenner Und tapfer, wenn man ficht? Toen de optogt en ook de onthulling van het standbeeld van Friedrich Wilhelm III was afgeloopen, waren de straten in een oogwenk weder dicht bezet; 's avonds werd een schitterende illu minatie ontstoken en tot laat in den nacht duurde de drukte voort. Op het Dönholfsplein was een tent opgerigt om de soldaten te onthalen, en ook elders, in de naijh eid van alle karzernen waren feesten toebereid voor de soldaten. Dat de krijgers bovenal een goeden dag hadden en menigeen den intogt in Berlijn zal heugen, behoeft naauw gezegd. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de kapt. der infanterie bij het leger in Nederl.-Indië II. van Heyningen, gewezen commandant van het detachement suppletie-troepen aan boord van het verbrande stoomschip Willem III. Met den lsten Julij a. s. wordt aan den kapt. 2de klasse bij het corps mariniers K. 11. Koentze opgedragen de functie van adjudant van den nieuw benoemden commandant van dat corps, den kolonel D. Vreedenberg. De adelborsten 1ste kl. C. N. A. de Groot Stiffry, A. Voormolen, S. K. Sybrandi en C. Meyboom, worden met den 1 Julij a. s. geplaatst op het transportschip Java. Belgic. De Indépendance Beige berigt, dat de personen, welke te Brussel in den avond van den 18 dezer wegens storing der openbare orde in hechtenis waren gesteld, den 19 dezer, meest allen reeds weder op vrije voeten gesteld zijn. Het blad voegt daarbij, dat het overdrijving zou zijn van beroerten of onlusten in Brussel te spreken; er hebben enkel eenige opschuddingen plaats gehad. De Echo doet opmerken, dat er aan kerken of kerkelijke gestichten zelfs geene enkele glasruit gebroken is. Te Brussel zal in den Zoölogischen tuin een lucht ballon worden gestationeerd, met stoom bewogen doch met sterke zeelen aan den grond bevestigd, welke bestemd is als uitspanningsoord voor hen, die zich gaarne hoog ver heffen. Een tragisch-komisch voorval gebeurde Donderdag in den zoölogischen tuin te Brussel. Een heer men zegt de te engageren tenor de opera aldaar een der bezoekers van den restaurant van den tuin, amuseerde zich den olifant brood te voeren. Op het oogenblik dat die heer zich omkeerde en met een vriend ging praten, stak het ongeduldig geworden dier zijnen snuit over het hek van zijn kooi, pakte den heer eventjes bij de kraag, tilde met uitgestrekten snuit hem op, zette hem stilletjes bij zich neer en maakte zich van het brood meester. Den schrik van dien heer kan men zich voorstellenmen haastte zich hem uit de nabijheid van den olifant te verwijderen, die hem echter zorgvuldig berook. F r a n k r ij k. Woensdag nacht is door een aanzienlijk aantal politie agenten, voorzien van fakkels, de jagt op opstandelingen iit de aardsche gewelven van Parijs geopend, zooals daags te voren was aangekondigd. Het is onbekend, in welk gedeelte van de gewelven de vlugtelingen zich schuil houden. Twee, die gevangen zijn genomen, hebben verzekerd, dat zij ten getale van honderd er in waren gegaan, doch dat wel de helft was gestorven. Op het laatst van den strijd waren de meeste opstandelin gen te Parijs dronken. Als een bewijs van hunne onmatigheid kan dienen, dat op den 27 Mei door twee koffljhuizen op den Boulevard de Voltaire, ten behoeve van den staf van generaal Eudes, bestaande uit 16 mannen en 12 vrouwen, zijn geleverd: 12 flesschen madera, 30 flesschen bordeaux, 30 flesschen bourgogne, 12 liters champagne en 12 liters kirsch. De Constitutionnel berigt, dat de Internationale in Parijs bezig is zich, na de geleden verliezen in leden en in geld, te reorganiseren. E n e e I n Zijne ex-majesteit Napoleon III heeft te Chislehurst de buitengewone eer genoten eener ovatie van de werklieden in de riolen van Greenwich, die aldaar den pot verteerden. Toen ze met muziek voorbij het hek van Camden Plrce kwamen, werd er halt gehouden, muziek geblazen en zoo enorm gejuicht, dat de ex-Keizer met vrouw en zoontje naar buiten kwamen. Toen werd er een speech gehouden, waarin de mannen van het onsmakelijk vak de hoop uit drukten dat Frankrijk een schoone toekomst zou tegemoet gaan door de restauratie van den bewoner van Camden Place. De ex-Keizer verklaarde zich zeer gevoelig voor die woorden en deelde handjes uit aan de rioolwerkers, die daarop, zeer voldaan over hunne visite, met muziek verder trokken. D n i 11 c h 111 d, Z. M. de Keizer heeft jl. Dingsdag namiddag de troepen welke aan den intogt hebben deelgenomen nog eens geïn specteerd. Z. M. verklaarde, dat het hem eene behoefte des harten was geweest om de dappersten onder de dapperen, die aan den veldtogt hadden deelgenomen, nog eens vóór hun vertrek naar hunne regimenten te zien en hun nog eens zijn dank te betuigen voor de aan het vaderland bewezen diensten, voor de dapperheid, de vol harding en doodsverachting, waarvan het Duitsche leger aan al de legers der 'wereld zulk een schitterend voorbeeld gegeven had. Te Straatsburg is onder algemeene deelneming begra ven inejufvrouw Riton, die zich vooral verdienstelijk had gemaakt door de verpleging der Fransche krijgsgevangenen; met een sneltrein huiswaarts keerend, sprong zij uit den waggon en werd door de raderen verbrijzeld. Tot en met 16 Junij is in de volgende badplaatsen het daarbij vermeld aantal reizigers aangekomenBaden-Baden 9324, Carlsbad 6932, Homburg 4478, Kissingen 2299, Nauheim 901, Pyrmont 985, Reichenhall 764, Schwalbacli 595, Toplitz 9877, Wiesbaden 11,622, Wildbad 1602. Italië. De Paus heeft aan 20 aristocratische dames te Flo rence, als bewijs van erkentelijkheid voor de hem toege zonden geschenken, 20 zelfgeplukte en zelfgezegende aard beziën gezonden, die onmiddelijk zijn ingemaakt. Vervolg Buitenland in het Bijvoegsel.) Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 'g p Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh procent. Toestand van de ree. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 nw. 5k. 755.61 - 5.39 12.9 - 5.2 0.88 Golvend. 12 8 winv. 3„ 759.88 - 1.07 11.0 - 5.3 0.77 vvein.golv 22 12 wuw. 1.4„ 760.47 - 0.4S 12.3 - 5.9 0.62 Sleclitw. Weersgesteldheid: 21 Juuij 12 u. Digtbewolkt, vochtig, koel. 22Junij 8 u. Digtbewolkt, koel. 22Junijl2 u. Digtbewolkt, goedweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 8 Juuij. Gijsb. Hermanus. T.J.Nieufeld. Batavia. 15 Ortelius. J. S. Schol. Batavia. 16 A. M. E. II. P. Kluit. Bat. viaNewc. 17 Julius. K. Wijtsma. Suriname. 17 ii MariaAnnaCath.Elis. H. Reeders.Macasser. 21 ii Johannaen Willem. C. A. Bakker. Singapore. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 20 Junij. Sylphide. J. B. Spencer.ZiirMuhlenStCo.Lissabon. 21 ii Giacinto. G.S.d'Aniello. Catatia. 21 ii Urho. J. Nijmann. 'van Vliet Go. Odessa. 21 J.S.YVindslow. D.O.Dnvis. NeivOrleans. 21 I, AlmaElizabeth.W. Jessen. Amons Co. Batavia. Heeft vijf dagen quarantaine ter reede gelegen. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt de staat der schepen om in de Binnenhaven te lossen tot 't volgend uommcr te laten liggen. Het berigt der Schager markt was bij het afdrukken niet ontvangen. INGEZQNp^y- Wij! Katholieke Nederlanders, vieren een Pauselijk feest! Als Nederlanders geven wij onze feestvreugde te kennen door de Nederlandsohe driekleur, als Katholiek voegen wij er den Pauselijken wimpel bij. Een vraag wilden wij wel beantwoord hebben door den steller van het hoofdartikel in de lleldersche Courant (uitgever den heer Giltjes) van 11. Zaturdng, die onze feestvreugde billijkte waarom wij ophouden Nederlanders te zijn, door aldus onze vreugde te kennen te geven, en of altijd de Nederlandsche vlag aan flarden moet gereten worden, zoo zij tegelijk met eene andere uitgestoken wordt, of alleen dan wanneer dit met den Pauselijken wimpel geschiedt Helder, 20 Junij 1871. Eenige Katholieke Nederlanders.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3