1871. N°. 79. Zondag 2 Julij. 29 Jaargang. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, N°. 163. 6 I N iV E N L A i\ I). HELDERSCHE 210 205. EV NIEUWEDIEPER COURANT. 385. .uwe i Op Verschijnt Dingsdaq-, Dondeedag- en Zatuedao namiddag. Julij Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. „Wü huldigen het goede." franco per post - 1.65. Prijs der Adrertentiën: Van 14 regels CO cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of signetten worden nnnr plaatsruimte berekend. Woensdag den 13 Julij vertrekt van hier de Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 14 Julij vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per trein van 0.35 's av. Zaturdag den 15 Julij vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per iaatsten trein. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Julij. Als eerst voor Frankrijk de beide meest belangrijke en meest spoedeischende zaken achter den rug zijnde leening en de verkiezingen, dan is er plaats voor een groot vraagteeken. Wat zal er met Frankrijk gebeuren nu de leening volgeteekend en als weldra de kiezers hunne stemmen zullen hebben uitgebragt? Opmerkelijk is de beleefdheid, waarmee de heer Thiers de Prinsen van Orleans als over laadt, maar niet minder opmerkelijk zijn de pogingen van Napoleons vrienden om, zoo mogelijk, het verloren gezag te herwinnen. Te midden van den verkiezingstrijd komt het vraagstuk te berdezal het vrijzinnig liandelstractaat tusschen Frankrijk en Engeland bestendigd of opgezegd worden? In laatstgenoemd rijk ziet men het belang er van in, dat de thans vigerende bepalingen gehandhaafd blijven. Thiers en zijne regering schijnen er anders over te denken en willen wel niet de opzegging van het tractaat, maar toch eenige belangrijke wijzigingen in beperkenden zin. Engeland's regering, die eene liberale staatkunde is toegedaan, zal voorzeker zulk eene achteruitgaande beweging op het ge bied der handelswetgeving niet dulden en veel liever een einde aan het tractaat, dan zijne strekking krachteloos te willen maken. Door de houding van Thiers en de zijnen wordt aan de vrienden van Napoleon den weg gewezen, boe zij zich bij velen, die belang bij de bestendiging van het tractaat hebben, kunnen aanbevelen, 't Komt boven dien heel bijzonder uit, dat de ex-Keizer eene groote voorliefde had voor echt liberale bepalingen ten gunste van den handel en ditmaal kunnen zijne aanhangers dus zonder de minste veinzerij de liberale vlag omhoog hijschen. Niet geheel rustig is het Pius-feest te Rome voorbij gegaan. Een jonge Brit, die, van het Vaticaan terugkeerende, de Italiaansche vlag inhaalde, welke van het balkon van zijn vertrek wapperde, lokte daardoor eene zamenscholing voor het hotel Angleterre uit, die niet dan met behulp der gewapende magt werd bedwongen. De dagbladen der demagogische partij te Rome voeren een hoogen en soms vrij heftigen toon tegen de voorstanders der Pauselijke wereldlijke magt. Treffend en veelvuldig waren de blijken van belangstelling, die de Paus op zijn feest van heinde en verre ontving, zelfs Keizer Alexander van Rusland en Sultan Abdul-Aziz bleven niet achter om van hunne deelneming te doen blijken. Al de vertegenwoordigers der vreemde hoven hebben den Paus eigenhandige brieven van gelukwensching hunner Souvereinen overhandigd. De bevolking van de stad Rome zond deputatiën naar het Vaticaan, overbrengende adressen van gelukwensching, te zamen van 36000 handteekeningen voorzien. Overigens werden bij de feestviering inzonderheid opgemerkt deputatiën uit Duitscliland, uit meer dan 800 personen bestaande, waarvan ongeveer 500 geestelijken. Naar 't schijnt hebben deze eenvoudige vrome menschen de verbittering der ultra democraten te Rome dermate opgewekt, dat de Italiaansche regering zich genoodzaakt heeft gezien die lieden in be scherming te nemen en naar 't Vaticaan te doenjbegeleiden. Nog ontving de Paus twee Britsche deputatiën, eene uit jongelieden bestaande, die een adres overbragt, geteekend door 90,000 jeugdige lidmaten der kerk. Gisteren middag te 2 uur waren we aan het strand in de gelegenheid, de uitwerking bij te wonen van een torpedo, door middel van een electrischen stroom ontstoken. Reeds circa zeven maanden, naar wij vernemen, had deze torpedo, gevuld met 100 kilogram buskruid aan het water weerstand geboden. Een groote menigte woonde het schouwspel bij en ieder zeker met ons, was verbaasd over de prachtige uitwerking. Ook de monitors Buffel en Schorpioen stoomden op de hoogte der proefneming (het Scliulpengat). Een doffe knal, gevolgd door een ontzettende kolom water, door boorde het voor 's Rijks dienst afgekeurde vaartuig Claudius Civilis, op het punt der ontploffing gestationneerd, in zijn vaart een mast en andere deelen houtwerk mêeslingerde. Na verloop van circa vijf minuten was genoemd vaartuig gezonken. Deze uitstekend geslaagde proef geschiedde onder opzigt van de 1ste luits. der artillerie J. G. F. van Houtum en P. IV. Steenkamp, beiden gedetacheerd bij de torpedo-com- j pagnie te Brielle. Het tweede stoomschip van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, de Prin$ van Oranje, kapitein M. C. Braat, wordt in de volgende week alhier verwacht. De miliciens der ligting van 1870, behoorende tot het 3de bataillon 7de regiment infanterie en tot de hier garnizoen houdende compagniën van het 1ste regiment vesting-artillerie, die tot aanvulling van 't ontbrekend getal vrijwilligers sedert Mei des vorigen jaars in dienst zijn gebleven, zijn heden in 't genot van onbepaald verlof gesteld, en onder geleide naar hunne haardsteden weder gekeerd. Met veel genoegen woonden we jl. Donderdag namiddag de openbare les der Gymnastiekschool bij, die in 't lokaal Tivoli alhier werd gegeven. Een groot aantal belangstellenden was er tegenwoordig. De leerlingen gaven onder de leiding van hunnen onderwijzer, de duidelijkste blijken van geoe fendheid en de aanwezigen konden zich overtuigen van het nut van dit deel van 't onderwijs, dat vroeger zoozeer werd verzuimd, tot niet geringe schade voor ligchaam en geest. Ter opvolging zijner benoeming tot korps-kommandant vertrok jl. Donderdag de kolonel Vreedenberg van hier naar Amsterdam. Sedert 8 jaren stond hij aan het hoofd van het hier garnizoen houdend gedeelte, in welke betrekking hij zich in ruime mate de achting en toegenegenheid zijner inferieuren had verworven. Naar men verzekert, zal de huwelijksplegtigheid van H. K. H. Prinses Marie o. a. worden bijgewoond door: H. K. H. Maria' Wilhelmina Frederika Elizabeth, Prinses von Wied, moeder van den vorstelijken bruidegom; H. K. H. Louise Josephine Eugenie, Kroonprinses van Dene marken; Z. K. H. Frederik Karei, Prins van Pruissen; Z. D. H. Frederik Frans II, groothertog van Mecklenburg, Prins van Wenden, Scliwerin en Ratzburg, met HDs. dochter, de hertogin Maria Alexandrina Elizabeth Eleonore, en Z. K. H. Prins Albert van Pruissen. De liooge gasten zullen op het buitenverblijf Bakkers hagen, toebehoorende aan Z. K. H. Prins Frederik, en dat daartoe belangrijke verfraaijingen ondergaat, worden ontvangen. Men berigt nog, dat het vorstelijk echtpaar eenige dagen na het huwelijk (18 Julij) genoemd buitenverblijf zal verlaten, ten einde den 24 Julij te Neuwied hun feeste- lijken intogt te doen. In het 2de kwartaal van dit jaar zijn te 's Hage niet minder dan 34 vreemdelingen zonder middelen van bestaan over de grenzen des Rijks uitgeleid. Beroepen te Wieringerwaard, de heer Buisman pred. te Oosterend op Texel. Met de beroepene stonden op het drietal de heeren J. II. L. Bouman en II. A. Klaassen, predd. te Kolhorn en Egmond aan den Hoef. Beroepen naar Lunteren (classis Arnhem) de heer J. Kraijenbelt, pred. te Alkmaar. Toezegging van beroep is ontvangen door den heer A. Janssonius, naar Hollum en Ballum op Ameland. De heer mr. P. van Bemmelen is den 29 Junij 11. geïnstalleerd als lid van de arrondissements-regtbank teLeiden. De gemeenteraad van Alkmaar heeft in zijn vergadering van jl. Woensdag besloten om de najaarskermis niet op de gewone wijze te doen plaats hebben, maar het is aan burgemeester en wethouders overgelaten om een gewijzigde kermis te doen houden. De voornaamste beweegreden tot dit besluit was, dat aldaar tot nog toe wel pokzieken zijn, maar gelukkig weinig in aantal. Van 1 Januarij tot dien dag zijn aldaar als aangetast 23 personen bekend, waarvan overleden 9, hersteld 4 en 10 in behandeling. Op de classicale vergadering te Alkmaar zijn, nadat de jaarlijksche benoemingen voor het classicale bestuur geschied waren, onder anderen behandeld en aangenomen een voorstel van den ring Rijp, om zich tot de Synode te wenden met het verzoek, dat deze aandringe bij de regering op een wettelijke regeling der predikantspensioenen, en een voorstel van de heeren Pareau en Geerts om zich tot de Synode te wenden met de uitnoodiging dat deze maatregelen neme om het bepalen van het aantal avondmaalsvieringen jaarlijks aan de kerkeraden over te laten. Op verzoek van mr. d'Abo, in Indië, is jl. Donderdag door de arrondissements-regtbank te Amsterdam in staat van faillissement verklaard de O. I. Maatschappij van Administratie en Lijfrente. Aan den onlangs tot luit.-kol. bevorderden hoofd officier der Mariniers, den heer J. H. Stengel, die van Amsterdam naar Rotterdam vertrekt, is jl. Woensdag door eenige leden van Doctrina et Amicitia een afscheids-diner aangeboden, als hulde voor zijne verdiensten en zijn min zaamheid tijdens zijn verblijf in de hoofdstad. Als een staaltje hoe de goede bedoelingen van de verschillende gemeentebesturen om door het schorsen der kermissen, de pokken epidemie tegen te gaan slecht opge nomen wordt, dienen het volgende berigt uit Haarlem van gisteren: „Sedert eenige dagen liepen des avonds eenige jonge lieden door de stad, zingende dat het kermis moest zijn. Blijkbaar was er ontevredenheid over het raadsbesluit, bepalende, dat de in deze week invallende kermis dit jaar niet zou plaats hebben. Daarbij kwam, dat aan de groote fabrieken van de heeren Prévinaire en Co., aangeplakt geweest was, dat deze met 1 Julij zouden gesloten worden. Hoewel deze aankondiging later was teruggenomen, was daardoor toch opgewondenheid bij de honderden daar werk zame arbeiders teweeggebragt Donderdag avond omstreeks half 9 uur verzamelde zich eene volksmenigte op de Groote Markt, welke langzamer hand aangroeidegroote scharen kwamen, zingende en tierende, vóór de woning des burgemeesters bijeen. Toen na verloop van een uur de zaak een dreigend aanzien kreeg, werd de hulp van de kavallerie ingeroepen. Kort vóór de aankomst van deze, werd één glasruit in de woning des burgemeesters met een steenworp verbroken. De kavallerie deed de straten ontruimen en te 1 ure zijn de kavallerie-patrouilles ingerukt en was de rust hersteld." Achttien maanden gevangenisstraf is door het Prov. Geregtshof in Zuidholland opgelegd aan Willem Struys, die op vier verschillende dagen, evenveel diefstallen pleegde in logementen te Rotterdam, waarin hij was gelogeerd. Bij twee dier vergrijpen tegen het goed eens anderen (de bescli. had een bijzonderen lustin het bezit der kleeding- stukken zijner medelogé's) kwam de verzwarende omstan digheid, dat zij na zons ondergang alzoo in den zin der wet des nachts hadden plaats gehad. (D.) Jl. Woensdag middag overleed te 's Hage aan de heerschende ziekte in 66jarigen leeftijd, mr. Adriaan Jan Cornelis Maas Geesteranus, lid van den gemeenteraad aldaar. De overledene was vroeger regter geweest in de arrondis sements-regtbank te Alkmaar en lid der Provinciale Staten van Noordholland. Te 's Hage is jl. Donderdag aanbesteed het maken van het stationsplein buiten de Delftsche poort te Rotterdam, met funderingen en andere werken. Minste inschrijver de heer Kleij te Rotterdam, voor f 599,500. Even als te Middelburg zal ook de kermis te Vlissingen op den gewonen tijd worden gehouden. De kleindochter van den grooten Frans Naerebout, aan wie bij het verongelukken van haren man Frans Naerebout als zeeloods, en die destijds met zes kinderen aan gebrek en ontbering ten prooi was, zoo menig land genoot hulp verleende, is te Vlissingen aan de pokken overleden. In de zaak van een burgemeester, die tweemaal in openbare raadsvergaderingen van den geneesheer had gezegd, dat hij een leugenaar was, heeft de regtbank te Arnhem geoordeeld, dat deze uitdrukking in de eerste raadsverga dering betrekking had op de gevoerd wordende discussie en hem te dier zake van alle regtsvervolging ontslagen, maar dat die uitdrukking, gebezigd in de tweede vergadering, moest beschouwd worden als hoon, en te dier zake den beklaagde veroordeeld tot een geldboete van 50, subsidiair tot 7 dagen gevangenisstraf. (Arnh. Ct.) Te Rhenen is dezer dagen overleden de heer D. L. de Ridder, in den ouderdom van 100 jaren. Van de lijst der volksvermaken, die te Deventer heden zullen plaats hebben, is alles weggelaten wat de deel nemers zou kunnen prijsgeven aan den lachlust der toe schouwers. De jassen of buizen zullen niet met meel bestoven, de gezigten niet met stroop of zwartsel besmeerd behoeven te worden, niemand zal er als een drenkeling behoeven uit te zien, ten pleiziere van een ander. Ring steken te paard, wedstrijd op vélocipèdes, wedloop op eene baan met versperringen, muziek, vuurwerk en ten slotte een bal in de open lucht ziedaar het voornaamste wat het volksfeest geven zal. Do toegang is voor ieder vrij. Nadat een der geneesheeren te Deventer de aangifte van een pokzieke die een drukke slagersnering had, had uitgesteld, totdat de lijder op sterven lag, zijn aldaar weer een aantal (men spreekt van tien) gevallen van kinder ziekte voorgekomen, waaraan twee lijders zijn bezweken. Te Tzum heeft een slagtersgezel, die van jongsaf aan den drank was, jl. Woensdag zichzelven in plaats van een kalf den hals afgesneden. Middél tegen het stremmen en zuur worden der melk. In zuidelijk Rusland, waar de temperatuur des zomers gemiddeld 45° R. bereikt, mengt men, volgens de Landw. Anzeiger, om het stremmen en zuur worden tegen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1